BINNENLAND. DINSDAG 26 JUNI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HITLERS PLAATSVERVANGER i OVER CRITIEK tRITIEK MOET AAN „HOOGER- HAND" GEMELD De Leider is van critiek uitgesloten Hij heeft altijd gelijk Rudolf Hess, de plaatsvervanger van Hit- Ier in de nationaal-socialistische partij, heeft Zondag j.l. te Essen een rede gehou den. die gisteravond door de radio is uit gezonden. Hess had het in die rede over critiek. Hij zeide o.m.: Wij zijn toegankelijk voor iedere soort zakelijke critiek. welke in overeen stemming is met het wezen van het natio naal-socialistische denken, voor zoover zij langs behoorlijken weg naar voren wordt gebracht. -j Werkelijk nationaal-socialistisclic leideis jnoeten er zorg voor dragen, dat gerecht vaardigde critiek doordringt. Ik verwacht van de leiders van het natio- naal-socialisme, dat zij met open oog en open oor in de hun toevertrouwde kring gaan en alles wat de critiek waard is en door critiek kan worden gewijzigd aan „hoogerhand" zullen melden. De nationaal-socialisten zijn een grootc puitsehe familie. Riet trots zien wij: één blijft steeds van alle critiek uitgesloten dat is de Führer Dat komt, omdat de Führer steeds gelijk heeft en steeds gelijk zal hebben. Wij ge- looven, dat de Leider een hoogere roeping volgt voor de vorming van de Dnitsche toe komst. Dit geloof heeft geen critiek noodig. Thans komt het evenwel niet aan op de cri tiek, doch op de samenwerking. Misschien acht Hitier het noodig op een goeden dag de beweging weer voort te dru- ven met revolutionaire middelen. Wij staan gereed zijn bevel te ontvangen in het ver trouwen. dat hij zijn oude revolutionairen roept, wahneer het noodig is en dat hij weet, wanneer het noodig is. Adolf Hitler is revolutionair van grooten fetijl en blijft dat ook innerlijk. Hij heeft geen krukken noodig. De nationaal-socialis tische revolutie was niet om haar eigen wille noodig, doch zij was noodig om der ■wille van de daden, welke uit haar werden geboren en in de toekomst zullen geboren worden. Met de Duitsche arbeiders zal de nationaal-socialisitsche leiding deze daden Volbrengen. EEN REDE VAN GOERING. Tn de zalen der Hamburgsche Zoo heeft üe gouw Hamburg der NSDAP Maandag avond een vergadering gehouden, waarin het woord werd gevoerd door den Rijksmi nister en Pruisisch Minister-president Her maan Goering. Goering hekelde het parle mentaire stelsel, waarbij het volk zelf nooit in het middelpunt der gebeurtenissen had gestaan en slechts het object was van een doemwaardige politiek in plaats van het subject van het staatkundige denken, voe len en handelen. De leiders moeten steeds weer opnieuw voor het volk treden en oog in oog tot het volk spreken. Zoo blijft het contact tusschen leiding en volk behouden. De nationaal-socialisten hebben nooit stem men willen vangen, doch altijd een beroep gedaan op het hart van den Duitschen mensch. Het is Hitiers verdienste, dat hij het Duitsche volk heeft-,gesmeed tot een ge sloten geheel, en deze geslotenheid is do krachtbron, waardoor de opbouw mogelijk is. Scherp hekelde hij de vroegere verdeeld heid van het Duitsche volk. Ten aanzien van 't herstel der monarchie fceide Goering, dat deze kwestie op het oogenblik geen rol mocht spelen. Het be hang van een huis of een familie mocht met fcoven het belang der natie gaan. „Wij laten 'het onzen kinderen en kleinkinderen over, 'zich eens den staatsvorm te kiezen, die zij juist achten. Wij levenden hebben Adolf Hitler", riep Goering uit. Verder besprak Goering den kerkstrijd en zeide, dat geen Duitscher zich zijn geloof liet voorschrijven. Slechts de Joden, die reeds eenmaal de Duitsche cultuur wilden vernielen, trachten thans nog het buitenland tegen Duitschland op te zetten. Tenslotte critiseerde Goering nog de buitenlandsche journalisten, die de hun door Duitschland bewezen gastvrijheid misbruikten door het verspreiden van val» sche berichten. Goerings rede eindigde met een driewerf heil op Adolf Hitler, r SCHERPE TEGENSTELLINGEN. Verbod van den N.S.D.FJB. te Koeslin en Stettin. Uit Koeslin: Het bureau der staatspolitie fc Koeslin detlt mede: In den laatst en tijd is geconstateerd, dat ■tusschen den N.S.D.F.B. en den S.A scher pe tegenstellingen zijn gerezen. De oorza ken liggen in de onwelwillende houding van de leden van den N.S.D.F.B. (Nat. Soc. Duitsche Frontstrijders" Bond, de voormali ge Stahlhelm) tegenover de S.A. Aangezien ide leiders der eerstgenoemde organisatie hebben gefaald bij het eerste noodzakelijke 'disciplinaire ingrijpen, is het tot ernstige hotsingen gekomen. Om herhalingen door de niet goed te keuren houding van den N.S.D.F.B. te voorkomen, hebben de bu reaux der staatspolitie te Koeslin en Stet- itin een verbod van den N.S.D.F.B. in hun gebied uitgevaardigd, ingaande per 25 Juni 1934. Het verbod geldt voor elko politieke actie, het optreden in vergaderingen, het houden van opmarschen en het dragen van Uniformen, en insignes. Met 405 tegen 150 stemmen voor de regeering. De Fransche Kamer heeft Maandag een Aioorstel inzake de sociale en economische voorzieningen aangenomen in een door de regeering goedgekeurden vorm. Een amen dement der socialisten, waarin uitvoering van het program nog voor het Kamerreces werd geëischt, werd met 405 tegen 150 stem men verworpen, nadat de regeering de ver trouwenskwestie had gesteld. De socialistische Kamerfractie heeft te vens een amendement ingediend op de door de rogeering voorgestelde financieele her vormingsplannen. De debatten over deze plannen zullen waarschijnlijk de slotwerk- zaamheden vormen voor het Kamerreces. Uit Berlijn: De Rijksregeering heeft aan wijzing gegeven, dat ten teeken van de af wijzing van het Verdrag van Versailles.dat 15 jaar geleden werd gesloten, en om uiting le geven aan de rouw vanwege het feit, „dat het Duitsche volk nog steeds ondér den hardenl druk van dit dictaat staat", op 28 Juni a.s. van alle dienstgebouwen van het rijk, de landen en de gemeenten de vlag halfstok zal hangen* m HITLER VREEST DE BOYCOT NIET De „News Chronicle" publiceert, een inter view van haar diplomatieken medewerker, Vernon Bartlett, met Hitier, waarin laatst genoemde sprak over een eventueelen bui ten landschen boycot van Duitsche goederen. „Hot allerlaatste wat wij wenscbon", al- uds Hitier, „is een isoleering van Duitsch land, doch geen belemmeringen van den Duitschen export zouden in staat zijn, den Duitschen geest te breken. De Duitschers hebben tijdens den oorlog van ersatzen geleefd en als het noodig is, zouden zij dat. opnieuw kunnen doen en met, nog meer succes, dan toen. In enkele! jaren zal Duitschland in staat zijn, kunstwol te vervaardigen en een ge schikt. product ter vervanging van ben zine". Hitier wees er met nadruk op, dat de loyaliteit van zijn volgelingen onverzwakt is gebleven. Zijn verwachtingen zijn in het afgeloopen jaar meer dan vervuld. „De nationaal-socialistische beweging zeide hij zal duizend jaar duren!" HERZIENING FRANSCHPOOLSCH MILITAIR VERDRAG. Te Warschau is de Fransche generaal Debeney, voormalig chef van den Fransehen generalen staf, aangekomen. Het doel van' zijn bezoek 'is te onderhandelen over de herziening van de Fransch-Poolsche militaire conventie, waartoe besloten is tijdens het bezoek ,dat Barthou kortgeleden aan War schau heeft gebracht. De bedoeling is de conventie aan te passen aan den gewijzig- den internationalen toestand. BARTHOU TE BELGRADO. Uit Belgrado: De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Barthou, is Zater dag te Belgrado aangekomen en heeft in 't ministerie van Buitenlandsche Zaken een bespreking gevoerd met Jeftitsj, waarna hij een bezoek heeft gebracht aan den minister president Oesoenowitsch. Later werd Barthou door koning Alexan der in audiëhtie ontvangen. Ter gelegenheid van het verblijf van Bar thou te Belgrado zijn verschillende ontvang sten georganiseerd. GROOTE WAPENVOORRADEN DER MACEDONISCHE REVOLUTIONAIREN IN BESLAG GENOMEN. Uit Belgrado: Het dagblad „Politika" meldt uit Sofia dat aldaar de achtervolging der Macedonische revolutionairen wordt voortgezet. Aan het eipde van de vorige week is in de villa van Mihailoff en van zijn echtgenoote Menoja Carnioiu, die eeni- ge jaren geleden in de Weensche-opera een politiek tegenstander doodschoot en later met Mihailoff huwde, een huiszoeking ge houden. Verscheidene personen werden ge arresteerd. Reeds zouden acht duizend ge weren, tachtig lichte machinegeweren, 4800 handgranaten en een millioen schoten mu nitie gevonden zijn. ERNSTIG GESCHIL TER GELEGENHEID BIJ HET ZONNEWENDEFEEST. Uit Kolberg: Ter gelegenheid van de vie ring van het Zonnewendefeest op Zaterdag j.l. heeft te Eützin bij Henkenhagen (district Kolberg) een hevige vechtpartij plaats ge had Stormleider Motzahn werd tijdens zijn re devoering door den NSDFB (nat.-soc. Duit sche frontstrijdersbond)-man Erich Kumme- row gestoord met provocaties tegen de S.A. Toen Moltzahn den NSDFB-er na de plechtigheid ter verantwoording riep, ging deze door het schelden op de S.A. Hij viel Moltzahn met een eikenhouten stok aan. Hoewel hij een dolk bij zich had, maakte de stormleider daarvan geen gebruik, doch probeerde slechts Kummerow den eiken houten stok te ontnemen. Kummerow nam Moltzahn den dolk uit de scheede en stak den stormleider dezen in het beneden- liohaam. Moltzahn ligt thans ernstig ge wond in het ziekenhuis. In verband met de ernstige opwinding, welke door dit incident is ontstaan, is de plaatselijke/afdeeling van den NSDFB ont bonden en den NSDFB ontzegd op welke wijze dan ook aan politiek te doen. .Verdere maatregelen worden verwacht. INTERN ARBEIDSCONFERENTIE VERDAAGD De Intern. Arbeidsconferentie heeft Za terdag haar werkzaamheden beëindigd. Vóór de verdaging is de raad van beheer van het Intern. Arbeidsbureau voor de vol gende drie jaar gekozen, DE OPVOEDING VAN KROONPRINS MICHAEL. Uit Boekarest: Kroonprins Michael is de zer dagen hard aan het blokken voor het eind-examen van de lagere school. Hij stu deert niet alleen, doch met twaalf andere jongens, die als de verstandigste leerlingen van andere scholen zijn uitgekozen. Om niet te behoeven onder te doen voor deze knappe leerlingen, moet prins Michael zeer hard werken. Tot het genoegen van zijn va der was Michael er het. vorige jaar in ge slaagd de tweede te worden van deze uit gelezen klas. Het denkbeeld om zijn zoon met andere knappe leerlingen op te voeden, is afkom stig van den koning zelf, die van meening is, dat tegen den tijd dat Michael het be wind op zich zal nemen, er een zeer demo cratisch bestuur zal moeten worden inge voerd en dat het daarom goed is dat de prins thans reeds nauw contact heeft met gewone burgers. AANSLAG DP GANDHI. Uit Poena: Er is een aanslag gepleegd be doeld tegen Gandhi. De daders wierpen een bom in een auto, waarin zij Gandhi ver moedden. Zeven personen zijn gewond. Gandhi kwam pas later in een andere auto ter plaatse aan, een vergaderruimte, waar ter cere van Gandhi een voorstelling zou worden gegeven. Uit' Bethlehem: De archeoloog William Harvev, uit Londen, heeft tijdens restaura tiewerken in de oorspronkelijke geboorte kerk, die door Constantijn den Groote ge sticht is. onder een grafzerk van Koningin Helena, de grondslagen van een oude kerk gevonden. Een prachtige mozaïekvloer, een hoofdaltaar en een voormalige geboortegrot zijn aan den dag gekomen. VLIEGTUIG TUSSCHEN TOESCHOUWERS Acht dooden Uit Belgrado: Bij een vliegfeest te Esseg is Zondag een toestel in de toeschouwers menigte Terecht gekomen. Vijf personen werden op Mag gedood, 12 gewond. In den loop van den nacht zijn drie gewonden in het ziekenhuis overleden, OOK BERLIJN VIERT RIC'JARD STRAUSS Het ligt in de logische lijn, dat Richard Strauss zijn TOsten geboortedag officieel in Dresden vierde. Wanneer Unter den Lin den een „première" van den meester aan kondigde, dan wist men allen, dat men met een première van den tweeden of der den graad te doen had: immers Weeenen en Dresden hadden al enkele weken tevo ren de onderscheiding der opvoering ge noten! In Dresden overhandigde burgemeester Zörner Strauss het document, van eere- burgersehap der Saksische hoofdstad en als een orjgineele verrassing werkte, de op voering van een compositie, welke Richard Strauss op twaalf-jarigen leeftijd reeds aan durfde: Feestmarsch, opus I. Tenslotte werd nog een bronzen buste van den ge- vierden componist onthuld. Met den een voud, die hem eigen is, dankte Strauss met een paar eenvoudige woorden voor zooveel spontane hulde. De concurrentie brengt het met zich mede, dat Berlijn vooral voor Dresden niet wil onderdoen. Eén dag voor zijn 70ste verjaardag werd Strauss aan den Lützow- platz in de officieele „Reichsmusikkammer" tn opdracht van de rijksregeering gehul digd. Staatssecretaris Pfundner overhan digde in opdracht van den rijkspresident het schild met den adelaar, de hoogste onderscheiding waarover de republiek be schikt, terwijl Hitier en Goebbels hun por tret met een persoonlijke opdracht lieten overhandigen. Bijzonder waardevol willen mij twee origineele brieven van Mozart en Wagner toeschijnen, welke als historische documenten gewaardeerd kunnen worden. Bij hooge uitzondering gaf de hoogbejaarde rijkspresident von Hindenburg zich dit maal de moeite, in een persoonlijk schrij ven zijn waardeering voor den componist tot uiting te brengen. Zijn revolutionaire epoche heeft Strauss allang achter zich liggen. Ik denk hierbij aan eten tijd van „Electra", „Rosen Kava- lier" of „Salome", dat waren nog revolu tionaire gebeurtenissen in het muzikale leven dier dagen. De jonge menschen onzen tijd, die steeds meer in het jxilitiekc leven dreigen op te gaan, kunnen dat nau welijks begrijpen. Strauss liet zich door de Wagner-cultuur niet van zijn eigen weg afleiden maar bleef deze gaan tot op den dag van heden. Wij zien met groote belang stelling de eerste opvoering van zijn nieuwste werk „De zwijgzame vrouw" te gemoet Zijn werk, niet het laatst zijn svmphonische composities, is geheel in overeenstemming met zijn persoonlijkheid; hij is levendig als een man in de volle kracht zijner jaren, maakt allerminst den indruk van een grijsaard, die weldra een welverdiende rust denkt te genieten; in tegendeel, hij interesseert zich voor alles, stelt een deel van zijn jeugdwerk in dienst van radio-opvoeringen, dirigeert persoonlijk Unter den Linden zijn „Intermezzo" en „Egyptische Helena" en wordt ook door het verwende Bcrlijnsche publiek op een wijze gehuldigd, welke typeerend is voor de waardeering, welke Richard Strauss als componist en als mensche wordt toegekend. VERKEERSONDERZOEK1930 Bij de laatstgehouden volkstelling hadden de inwoners van Amsterdam ook een for mulier in te vullen, waarop zij, voor zoover zij een beroep uitoefenden! of een school be zochten, behalve verschillende .gegevens om trent woon- en werkplaats en aard van het werk resp. van de school, tevens hadden op te geven langs welken weg en met welk vervoermiddel zij zich gewoonlijk van hun huis naar het werk, resp. de sc'hool begeven en welke tijden van den dag zij dit doen. Zulks om naast de gegevens, welke bij de verkeerstelling van October 1930 waren ver zameld, ook de beschikking te verkrijgen over cijfers betreffenden den regelmati- gen trok tusschen de verschillende stads gedeelten onderling. Het omvangrijke materiaal, dat bij dit laat ste onderzoek ter onderscheiding van de verkeerstelling bekend onder den naam van Verkeersonderzoek werd bijeengebracht, is in overleg met de afdeeling Stadsontwik keling van den Dienst der Publieke Werken door het Bureau van Statistiek bewerkt, en de eerste algemeene uitkomsten dier bewer king zijn thans door genoemd Bureau ge publiceerd. De publicatie, die op een totaal van 415.S77 personen betrekking beeft, geeft in een viertal tabellen aan, in welke mate de personen die 'n beroep uitoefenen en de scho lieren, bun werk verrichten, resp. de school bezochten hetzij in hun eigen „wijk" (groo- tere stadsgedeelten, welke door combinatie van eenige buurten zijn gevoixnd) hetzij elders in de stad of zelfs buiten de ge meente. Zooals vanzelf spreekt, loopen de cijfers voor de verschillende wijken, voor de ver schillende beroepsgroepen en voor de ver schillende soorten van scholen sterk uiteen. Het blijkt, dat voor de groote woonwijken buiten de Singelgracht, bet aantal beroeps personen, dat in hun eigen wijk him werk verricht, schommelt tusschen 20 en 30 voor het stadsgedeelte tusschen Haarlem merweg en Hugo de Grootgracht is dit cij fer echter slechts 13 terwijl het ook voor de nieuwe ■wijken in West vrij laiag is (b.v. Witte de Witlistraat, Admiraal De Ruyter- weg, Mercatorplein en omgeving eveneens 13 Bij de scholieren krijgt men begrijpe lijkerwijze, vooral in de volksbuurten, veel hoogere percentages: Noordelijk gedeelte van den Jordaan 70 Oostelijke, eilanden 85 Weteringschans en omgeving en Oude en Niouiwie Pijip 80 Merkwaardige gegevens bevatten de Ta bellen betreffende de beroepsgroepen en be treffende den aard der school. 75 van de mannen, die in kleermakerijen werkzaam zijn, blijken hun beroep uit te oefenen in hun eigen wijk (van de vrouwen slechts 35 daarentegen slechts 13 van de me taalbewerkers. Voor de bouwbedrijven is dit cijfer 11 waarvan behangers en stof feerders 31 en bet stnaatmakersbedrijf 3 De bereiding van voedings- en genot middelen geeft 24 voor de mannen en 12 voor de vrouwen. Voor een onderdeel hiervan, met name de biscuit- en kookfaibrieken, vindt men dat der mannen en 84 der vrouwen buiten de stad werken. En voor de melk-, boter- en kaaswinkels is het eigenlijk vee wonderlijk te constateeron, dat nog een be trekkelijk groot aantal der daarin werkza me personen, buiten de woonwijk bet werk verrichten: nl. 19 mannen en 16 Wat de scholieren aangaat, is het duide lijk, dat men van hen, die in hun eigen wijk blijven, de hoogste cijfers zal aantref fen bij het voorbereidend cn het lager on derwijs: nl. respectievelijk 76 en 72 Toch is bet opvallend, dat derhalve nog 28 scholieren bij bet lager onderwijs in een andere wijk dan die van htm inwoning schoolgaan* ZILVEREN JUBILEUM VAN HET C.N.V. DE HERDENKING OP VRIJDAG EN ZATERDAG A.S." Het Christelijk* Nationaal Vakverbond zal op Zondag 1 Juli a.s. 25 jaar bestaan. De her denking van dit feit zal aan het eind dezer week te Utrecht plaats hebben. Met het oog op do tijdsomstandigheden is deze in soberen vorm gehouden. Een eenvoudig, doch smaak vol programmaboekje, dat heden verscheen, bevat de uitnoodiging van het Dagclijksch en Algemeen Bestuur van het C. N. V. tot bijwo ning der samenkomsten e. d. Vrijdagmorgen 11 uur wordt de horden- king geopend met een wijdingssamenkomst in de Domkerk. Voorgangers zijn daarin Ds. Jhr. J. L. A M a r t e n s v. S e v e n h o v e n, Ned. Herv. Pred. te Utrecht on Dr. B. W i e- 1 i n g a, Geref. Predikant te Amsterdam, die resp. spreken over: „Waarvoor wij hebben te danken" en „Wat wij nog hebben te wen- schen". De organist der Domkerk, de heer H. F. Bos, verleent muzikale medewerking. Des middags van 2 tot 4 uur houdt het be stuur van het C. N. V. in het Gebouw K. en W. receptie. Ter gelegenheid van deze receptie zal dooi de bij het C. N. V. aangesloten organisaties als geschenk worden aangeboden een jubi leumfilm en een projectie-apparaat. Onmid dellijk na afloop der receptie zal een eerste vertooning van deze film gegeven wordcn.De film, die naar een scenario van den heer P. J. v. M u 11 e m vervaardigd is door de film- associatie „Visie", zal dien middag muzikaal geïllustreerd worden door den operateur van de Vroeburgbioscoop te Utrecht. Des avonds half aelit vangt in de groote zaal van Tivoli de officieele feestvergade- ring aan. De Minister-president, Dr. H. Co lijn, heeft toegezegd, dezen avond een korte toespraak te houden. Voorts worden redevoeringen gehouden door Dr. C. Bo- ma, Geref. Prcd. te 's-Gravenhage en 1 M. J. A. d Vrijer, Ned Herv. Pred. te Amsterdam Muzikale medewerking verleent het Utrechtsch sextet, bestaande uit Jan Wagen aar (piano), Cor Kwant (fluit), Joh Vink (hobo), Jo v. Gin kei (kla rinet), Max Rood (fagot), en R u d. Bartz (hoorn). Als declamator treedt op de heer J. L. Fe ij ten te Utrecht. Op Zaterdagmorgen wordt in het Gebouw voor K. en W. een buitengewone algemeene vergadering van liet C N. V. gehouden, waarin de voorzitter, de heer K. Kruit hof een herdenkingsrede hoopt te houden en gelegenheid bestaat tot het houden van toespraken. De feestelijkheden, die het. C. N. V. zelf belegde, zijn hiermede ten einde. In' den middag echter zal op initiatief van den Chr. Besturenbond te Utrecht de dankbaar heid der leden voor den arbeid van het. C. N. V. tot uiting komen in een samen komst en défilé, waaraan deelnemen leden der aangesloten organisaties uit alle deelen van het land, representeerend de geheele Christelijke vakbeweging. De samenkomst vindt plaats in Tivoli. De Minister-President Dr. H C o 1 ij n, die aanvankelijk had toege zegd. in deze samenkomst, te spreken, heeft daarvan moeten afzien Niet. onmogelijk is het, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken,, Mr. J. de Wilde zijn plaats in neemt. Tweede spr. is de Minister van So ciale Zaken, Dr. J. R. Slotemaker de Bruine De Utr. Chr. Muziefkiv.ereenigimg ,ijpe Bazuin" onder leiding van den heer A. J. H. N. Kragting en de Chr. Gem Zangvereen. „Volharding" 1e Bunnik, geleid door den heer A IT. Willemse zullen deze samenkomst opluisteren. Na afloop der vergadering Vormen 3e deelnemers een optocht, die aan het. bestuur Viah het C. N. V., dat zich op het balcon van het Gebouw voor K. en W. zal opstel len zal voorbijtrekken ZWERTBROEK. DE SMOKKELAAR DE VARA IN OPSPRAAK. Dezer dagen is te Zaandam een vergade ring gehouden, waarin dc ontslagen leider van de VARA, de lieer G. J. Zwertbroek als spreker optrad. Over deze bijeenkomst, die onder leiding stond van den heer C. G Bakker, oud-voorzitter van de afdeeling Zaandam der SD.A.P.* .vertelt de „Tele graaf' het volgende: De heer Zwertbroek zei, dat hij de vrij heid nam om onthullingen te doen. nu aJ zijn pogingen, om ongedaan te maken dat zijn goede naam door het VARA-bestuur is beklad, vruchteloos zijn gebleven. Spr. deelde o.m. mede, dat zijn reizen naar Berlijn in het geheel geen „snoep reisjes" waren, zooals de VARA heeft be weerd. In een bespreking met het I.V.V. en de S.PD. was door de Arbeiders Radio Internationale besloten om een gordel van illegale korte-golf-zenders rond Duitsch land te leggen ten dienste \an de sociaal democraten Aan een conferentie hierover zaten aan een tafel in Hotel „Polen" te Amsterdam ook aan de voonzitter en secre taris der S.D.A.P. de heeren Oudegeest en Woudenberg. Toen het verzoek kwam uit Praag om daar een illegalen korte-golf-zendcr heen te sturen ging de heer Zwertbroek met een monteur naar Praag en deed onderweg Berlijn aan om illegale correspondentie van de Duitsche pariijgenooten naar Praag te brengen. Op zijn reizen naar Berlijn zorgde spr. er voor, dat bedreigde Duitsche partijgeooten met een Nederlandsche auto over de grenzen kwamen. Hij bracht zelfs het finantieel archief der S.P.D. Kamer fractie over de grenzen cn smokkelde eveneens een aantal loudspeaker auto's ter waarde van 60.000 Mark over de grenzen. Bij het telefonisch verzoek uit Praag wa in de Vries en Lebon tegenwoordig. Verder vertelde de heer Zwertbroek nog allerlei over inwendige ruzies, welke niet van algemeen belang zijn. der P.T.T. is t het TelegTaaf. van den directeur-gene ewftsen tot adj.-directeur Telefoonkantoor te Rot dam de referendaris der Pos Dogterom, aulk.s met eervolle ontheffing var zijn tegenwoordige functie van soua-chef der 5e afdeeling Hoofdbestuur dec Poestcrflcn, enz. AMSTERDAM DE WERKINRICHTING VOOR BLINDEN. Gistermiddag is de Gemeentelijke Werk inrichting voor Blinden aan den Amsteldijk officieel geopend Het woord werd daarbij gevoerd door den heer J. M. L o b, voorzitter der Gemeentelijke Blindencommissie; door den heer G. Baas, wethouder van Maatschappe lijke Steun, wethouder J. D o u w e s en ae heer P. Keulemans. Daarna werd eer. rondgang door het ge bouw gemaakt. Gemengd Nieuws DE GEVAARLIJKE SIGARET Te Zevenbergen had Zondagmiddag mevr v. R. haar ongeveer zes maanden oud zijnde kindje in den tuin achter het huis gezet in den wagen. Toen zij een poosje later uit de verte naar den wagen keek, bemerkte zij tot haar grooten schrik, dat er rook uit den wagen kwam. Zij riep ver schrikt haar man. die direct de kleine uii den wagen nam. Hij kwam tot de ontdek king, dat het dekentje in den wagen vlam had gevat door een eindje brandende siga ret, dat door een of ander achteloos over den muur was geworpen cu «n den wagen was terecht gekomen. Gelukkig dat de moe der juist de rook bemerkte, anders zou deze onbedachtzaamheid zeer zeker erger gevol gen kunnen hebben. FELLE BRANDEN DOOR DEN BLIKSEM VEE IN yLAMMEN Maandagmiddag heeft boven Almelo een kort, doch hevig onweer gewoed, tijdens hetwelk de bliksem insloeg in de hoove van den landbouwer J. I-I. Kleisen, terwijl het geizn aan tafel zat. In het huis ontstond een begin van brand, dat evenwel spoedig gebluscht kon worden, doch een groote schuur ging in de vlammen op, waarbij 21 varkens in de vlammen omkwamen. Groo te voorraden hooi en stroo benevens gereed schappen verbrandden. De brandweer van Almelo moest zich bepalen tot het voorko men van uitbreiding van den brand. De schade wordt door verzekering gedekt. Zondagmiddag heeft het boven Lim burg hevig ge-onweerd. Te Thorn sloeg do bliksem in de woning van den heer Van Tonnaert in. De woning brandde af. Niets kon worden gered. De heer T. kon zich door uit het raam te springen, iny-veiligheid stellen. Te Stamprov brandde dc boerderij van de weduwe Kirkels tot den grond ftf. Ook hier kon niets worden gered. Bij don landbouwer Maessen te Maas bracht sloeg de bliksem in de stallingen in. Door de groote rookontwikkeling kon men zeer weinig redden. Bovendien stonden geen bluschmiddelen ter beschikking. De geheele stallingen, bevattende drie runde ren, ongeveer 6000 K.G. hooi, een hoeveel heid koren en mais, alle landbouw- en tuin- bouwgereedschappen, zijn verbrand. Van de woning bleef niet veel meer over. Ondertusschen brak plotseling brand uit in de naast het huius van Maessen gelegen schuur van den landbouwer Bekkers, waar spoedig vier karrevrachten hooi in vlammen stonden. Door het nathouden van de schuur kon men verdere uitbreiding voorkomen. Bovendien was later de Roermondsche brandspuit, die in het begin nogal wat moeilijkheden ondervond bij den aanvoer van water, tegen elf uur in staat alles te dooven. Zoowel M. als B. waren veri'kerd. Bij B. is dit reeds de tweede brand binnen een jaar. Ook sloeg de bliksem in do pastorie te Montfoort in. Dank zij het kranige optreden van de huren en van den pastoor zelf, kon het begin van brand spoedig worden ge bluscht. De schade is niet groot, en wordt door verzekering gedekt. Een langdurig onweer krak boven Heerlen los, vergezeld van geweldige plas regens. De bliksem sloeg hier en daar in. Aan in aanleg zijnde rioleringswerken werd ernstige schade aangericht. .Vele kel ders liepen onder. Ook het tramverkeer werd volledig stilgelegd gedurende an derhalf uur. EEN 13-JARIG KNAAPJE ONDER EEN LADING HOOI GESTIKT Gisteravond omstreeks 9 uur brak te Alblasser- dam de brug van een wagen, beladen met hooi, welke daardoor kantelde, met het gevolg, dat het 13-jarig zoontje van M. van Herk. dat boven op den wagen zat, met zijn hoofd in een moddersloot terecht kwam en tevens onder de lading hooi. Het ventje is jammerlijk gestikt. VERDRONKEN In een onbewaakt oogenblik is het drie-jarig kind van den heer Gocneveld te Schipluiden, in een sloot geraakt en .ver dronken. Bij Heer Hugowaard (N.-H.) is uit 'de Ringvaart bij het stoomgemaal het lijk ge haald van een ongeveer zeventig-jarige vrouw. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. In de buurtschap Reutum onder Tubbergen (Ov.) is de 24-jarige B. Holst uit Enschedé, doordat men om meer frissche lucht te krijgen de deur uit de cabine had genomen- uit rijdende vrachtauto gevallen, tengevolge w van hij een ernstige schedelbreuk bekwam. Holst is spoedig daarop aan de gevolgen overleden. EEN KAMERLID GECOMPROMITTEERD? Als uitvloeisel van het faillissement der stichting „Rijnstrandbad" is voor de recht bank te Arnhem een verduisteringszaak be handeld. De Tel. meent te weten, dat de offi cier van justitie in verband hiermee 't Tweede Kamerlid IJsselmuiden, secretaris-penning meester van genoemde stichting, den hoofd schuldige achtte. De heer IJsselmuiden noemde dit eerroof en zal het er niet bij laten zitten. DE ROOFOVERVAL TE SLIEDRECHT Ondanks de speurtochten, door de poli tie is in de inbraak-historie te Sliedrecht nog geen licht gekomen. Behalve de per soon, die Vrijdag werd aangehouden en reeds spoedig weer op vrije voeten is ge steld, is door de politie nog een persoon in die buurt wonende, aangehouden, doch ook deze acht zich geen misdaad bewust, zoodat ook hij weer is heengezonden. Toch blijkt, dat hier geen onbekende aan de slag is geweest. Immers direct heeft de onbeken de het electrisch- licht aangedraaid. Hij liep voorts naar een andere kamer, waar de brandkast stond, welke ook weer door een deur aan het oog was onttrokken. In een ommezien had hij de brandkast ge opend en toen hij met z'n buit weg liep riep hij de oude vrouw nog na: „Je hebt nog veel meer". EEN LAFHARTIGE AANSLAG. Te Groningen heeft de 35-jarige J. H. H. den werkman H. onverhoeds van achteren ngevallen en hem met een mes in de hart streek gestoken. De aanvaller ging er van door, doch is eenigen t(jd later door de recher che aangehouden. De gewonde is in ernstigen toestand naar het academisch ziekenhuis ge bracht. Weerbericht. Hoogste 6tand te Toulouse 768.0. Laagste stand te Reykjavik 749.1. Stand vanmorgen halftwaalf 761.6. WEERBERICHT Zwakke tot matige W. tot Z. wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De gisteren genoemde secundaire passeer de met regen en onweer ons land. Groningen tapte 19 mM., Maastricht 6 mM. neerslag. Intusschen hielden eoowel de depressie bij IJsland als de hooge drukking over Zuid- Zweden stand, terwijl in het Z.W. van het waarnemingsgebied de barometer flink stijgt. De verdere lucht aanvoer uit het W. deed over het vasteland de temperatuur dalen. De regenval was vrij uitgebreid en plaatselijk zwaar. Over de Britsche eilanden is de tem peratuur een weinig gestegen. De neerslag was daar gering. Tengevolge van de uitbrei ding van het Z.W. maximum over Frankrijk, Zwitserland en onze omgeving is weer aller- wege stijging van temperatuur tc wachten met geringe onweerskans. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 18.8 C 27 JUNI. Zonsopgang 4.41 uur, zonsondergang 9.24 uur AARDAPPELZIEKTE Tn het etmaal van 's avonds 24 tot 25 Juni is in Friesland en dn het deel van Noord- Holland bij Broek op Langen-dijk de weers gesteldheid gunstig geweest voor het optre den van aardappelziekte. J In Zeeland en in het zuiden van het land gunstig behoudens te geringe bewolking. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 27 JUNI. Van 's avonds 9.54 uur tot 's morgens 4.12 uui WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vojig Rheinfelden 2.29 2.27 Maastricht 40.69 40.60 Rreisach 1.40 1.36 Venlo 10.92 10.74 Kebl 2.45 2.<18 Lobith 8.93 8,77 Maxau 3.74 0.30 Nijmegen 6.66 6,54 Diedesheim 0.40 043 St Andriea 1.76 1,60 Mannheim 2.40 2.40 Arnhem 6.83 6.73 Lohr 0.65 0.52 Vreeswijk Iw 0.05 0,01 Mainz 0.09 0.00 Wostervoort 7.40 7,29 Bincen 127 1.32 Deventer 125 1,23 Caub 1.30 1.34 Kampen -0.11 -0,13 F.ms 1.03 1.03 Eysden 40.69 40.60 Coblens 1.36 1.38 Grevenbicht 27.82 27,76 Trier 0.05 0.19 Venlo 10.92 10,79 Keulen 0.88 0.80 Grave (sluis) 4.04 3.76 Ruhrort 0.67 0.84 St Andries 0.82 0,60 Wesel 1.07 1.00 Gorkum 1.28 1,71 Emmerik 0.08 0.07 Dordrecht 1.03 1,31 Dusseldorf 0.25 0.00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tUd) 27 Juni 5e,fz?111,13 2?-42 Hellevoetsl. 2.38 15.09 Terschelling 8.26 20.54 Willemstad 3.28 16.00 Hariingen 9.20 21.55 Brouwersh. 1.50 14.21 Den Helder 7.10 19.40 Zierikzee 2.25 14.57 IJmuiden 2.34 15.06 Wemeldinge 2.45 15,19 H.vHolland 1.50 14.19 Vlissingen 0.49 13.17 Scheveningen 3.10 15.39 Torneuzen L21 13.55 Rotterdam 3.51 16.29 Hansweert 2.11 14.44 ZWEMMEN EN ETEN PLOTSELINGE DOOD BIJ KOUDE BADEN Het zwemseizoen is weer aangebroken en daarmee duiken al diadclijik de eerste geval len op van doodelijke ongoliuikken. Over da oorzaak is reeds veel geschreven en getheo retiseerd. Voor de vaak geopperde stelling, dat het gevaarlijk is om op het hoogtepunt van de spijsvertering te gaan zwommen, als ook voor plotselinge hartdood ontbreken de bewijzen. Lijkoperaties hebben geen voldoen de aanwijzingen gegeven in deze richting, schrijft De Samaritaan, liet officieel orgaan van het Roode en het Oranje Kruis. In de „Presse Médicale'" van 6 Dec. 1933 wordit een artikel besproken van de hand van R. Verhoogen over bovenstaand onder werp. Ook hij verwerpt do samenhang tus» schien maaltijd en het direct daarna zwem men. In bepaalde streken is hét zelfs gebruik om onmiddellijk na 't eten te gaan baden, zonder dat daar blijkbaar meer ongevallen voorkomen dan elders .Verhoogen zoekt de oorzaak veel meer in een overgevoeligheid tegen koude. Het is bekend, dat bij bepaalde personen koude prikkels op de huid nood lottige gevolgen kimmen hebben. leven.'1 DOODELIJKE VAL. De 30-jarige Schillerman, die van een torenspits te Deventer viel, is aan de gelvolgen overleden. LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL NAGEKOMEN UITSLAGEN Nederlaagwedstrijden D.O.S. Afld. I, Rotterdam: D.OJ3. ICondons I 33 Afo. II. Rotterdam: D.O.S. II—Condors II 1—3 Afd. 111, Rotterdam: D.O.S. III—Condors III 4—IQ Deze week te spelen Afd. I. Rotterdam: D.O.S. I—V.V.O. I 28 Juni Afd II, Rotterdam* D.O.S. II—V.V.O. II L'9 Juni Afd 111. Koitkidsin: D.O.S. III—V.V.O. Ill 27 Jui.I KORFBAL Gouda: Zwalu' Al bias.-. t Wit—E- f I—D.V.1 Nijkerk: Holo—Dalto I—Snel II anje- Wit III Sportlef

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2