^Hettttre ^riitsrijr (SLmrant w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ;n Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse hummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» Cf. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5204 8ureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 25 JUNI 1934 15e Jaargang gtbbertentiepripen: Van 1 tot 5 regels !.17'/j Elke regel meer0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 045 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau 1 wordt berekend ƒ0.10 IE zich heden voor minstens één jaar op ons blad abonneert, ontvangt al de nummers, welke in de maand Juni verschijnen, GRATIS. Het abonnement gaat dan 1 Juli a.s. in. Aanbrengers van nieuwe lezers hebben recht op een keurige premie, in denzelfden stijl, als men van ons gewend is, en waarvoor wij zoo vele vriendelijke woorden van dank in ontvangst mogen nemen. Elders in dit nummer vindt men een inteekenbillet ter invulling, Abonné's geve men op aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT. IS MASSA MACHT?, De S.D.AP. strijdt in Groot-Enschedé on der de leuze: Massa is macht! Is dat wel jjuist? Men bedoelt toch zeker: georganiseerde massa. Wij beschuldigen de S.D.A.P. er van, dat zij in Enschedé een onoprechte verkie zingstijd voert. Het bovenstaande bewijst het reeds. Het volgende evenzeer. Anders dan vroeger, toen deze partij bij kans het monopolie had, zich met revolu tionaire leuzen tot de „massa'' te kunnen wenden om deze aldus te organiseeren, wemelt het thans van politieke kapers op de roode kust. De- roode partij moet nu strij den op twee fronten. En blijkbaar verkeert zij in groote vrees yoor haar....- eigen geestverwanten. Dat is begrijpelijk. Noch roomsch-katho- ken, noch Christelijk-protestanten zullen stemmen winnen uit roode kringen. Maar tegenover de S.D.A.P. staat een breede groep revolutionaire malcontenten. Daar zijn de communisten in soorten; de onafhankelijke- en de revolutionaire socia listen; en zij allen bestrijden de sociaal democraten met hun eigen wapens. De S.D.A.P. beweert: „Arbeiders en arbeidersvrouwen: reac tie en sectarisme zijn Uw gevaarlijkste vijanden! Reactie wil afbraak van loon en steun. Reactie wil inkorting yan Uw rechten en vrijheden. Sectarisme breekt de macht der massa. Sectarisme breekt de .eendracht der out- berenden." En de revolutionaire tegenstanders ant woorden .(van hun standpunt yolkomen terecht): De S.D.A.P. heeft zonder yerzet alle aanvallen geslikt. Zelf hebben haar wet houders in talrijke plaatsen de loonsver laging verdedigd, ook in Enschedé. Een stem op de S.D.A.P* is thans een totaal verloren stem! Zij zullen U weer van alles beloven! Maar het is alles lariel Met de z.g. ge meentelijke autonomie (zelfbestuur) is het allang gedaan. De regeering dicteert. Aan de orde is slechts de afbraak. En wil de gemeenteraad die niet uitvoeren, dan komt de regeerings-commissaris, die de zaak ter hand neemt. Wat heeft de S.D.A.P. daarop te zeggen? Dat kan men lezen in een extra-nummer van het „Volksblad voor Twente". Dit verkiezingsblad opent met een eenigs- zins lyrische beschrijving van het karakter en de werkkracht yan den rooden lijst trekker. Tegen de werkelijke inhoud daarvan hebben wij geen enkel bezwaar: ook wij weten een nobel karakter en onkreukbaar heid, naast toegewijde arbeid in tegenstan ders te waardeeren. De vorm .van het artikel is een beetje pluimstrijkerig en lakei-achtig; maar fiat... het is verkiezingstijd. Het volgende artikel in het blad heeft ineer zakelijke inhoud. Daarin wordt yerteld, wat de roode fractie en haar aan voerder gedaan hebben. Kort gezegd komt het hierop neer: de S.D.A.P. heeft de loonen verlaagd en de belastingen verhoogd, om de begrooting sluitend te houden, geld te heb ben voor uitkeering aan werkloozen en de zelfstandigheid der gemeente tegenover de regeering te handhaven. Uitstekend; daarmee hebben zij niets an ders gedaan dan hun plicht en... wat an deren, die nu door de S.D.A.P. verguisd yvorden, ook deden. Daarom zeggen en herhalen wij: de soci aal-democraten spelen een onoprecht spel, door alle aandacht op de steunverlaging to concentreeren en het voor te stellen, alsof de regeering wèl het geld kan .vinden, waar voor in Enschedé loonsverlaging en belas- tingverhooging noodzakelijk waren. HET SPELLINGSVRAAGSTUK Twee dagen lang heeft de Tweede Kamer zich nu bezig gehouden met het vraagstuk yan de schrijfwijze van de Nederlandsche taal. Nadat het als „compromis" bekende voor stel van Minister Marchant was gepubli ceerd is .er heel wat oyer geschreven. Voor een rustige behandeling is de wijze waarop men zich heeft geuit, niet bepaald bevorder lijk geweest De voorstanders van spellingvereenvoudi ging hebben reeds meer dan veertig jaar lang hun stem doen hooren, eerst zwak, maar hun invloed nam hoe langer hoe meer toe. Vooral zij die wat dieper op de studie onzer taal ingingen en die haar his torisch bestudeerden, raakten overtuigd dat de thans nog vigeerende spelling van de Vries en Te Winkel op den duur niet te handhaven zou zijn. De leeraren in het Nederlandsch aan de Middelbare Scholen en de Neerlandici aan de universiteiten zijn vrijwel zonder uitzondering voorstanders van de zoogenaamde vereenvoudiging. Ten slotte is ook bij het Lager Onderwijs de hegemonie van de Vries cn Tc Winkel van de baan gegaan. Ih andere kringen is dit evenwel nog niet het geval. De volwassenen van thans zijn opgegroeid in het geloof aan de juistheid van de „oude" spelling. Zij hechten daaraan en zijn conservatief; verandering schijnt hun onnoodige last. Vooral met de dagblad schrijvers is dit het geval. Zij hebben niet de minste moeite met de huidige schrijf wijze. Waarom zou een ander het dan wel hebben? De herinnering aan het woord beeld is bij hen natuurlijk buitengewoon sterk geworden door het dagelijksche veel vuldige gebruik dat zij ervan maken. Gepubliceerd wordt er vooral in de laat ste jaren heel veel in de „vereenvoudigde spelling". Een onlangs uitgegeven brochure bevat een lange rij van titels van boeken en verder namen van bladen die öf geheel in de vereenvoudigde spelling worden ge schreven, öf aan hun medewerkers de vrije keus laten. Alleen de dagbladen verschijnen zonder uitzondering in de Vries en Te Winkel, d.w.z. als men de „slijtage" buiten beschouwing laat; want geen enkel journa list schrijft „over eenen minister die geenen hoed op had", gelijk het volgens de taal boekjes toch behoort te zijn. Zoo is op dit oogenblik de stand van za ken. De taalgeleerden zijn het er over eens dat onze spelling veel te veel van de wer kelijkheid van onze beschaafde omgangs taal afwijkt. Daarom zeggen zij op een kleine minderheid na moeten wij ons bij die werkelijkheid aanpassen. Dat doen we op ander terrein ook. Dus moeten we het ook doen op het gebied der spelling. We moeten de veranderingen in de taal in de spelling registreeren. Nu heeft Minister Marchant de oplossing trachten te vinden. Op 19 April werd het „compromis" bekend gemaakt. Vrijwel het geheele onderwijs juichte het plan toe. Al leen waren velen beducht voor de kosten. Maar van andere kanten brak een ware storm los. Die ten laatste culmineerde in het aanvragen van een interpellatie in de Tweede Kamer door de heer Tilanus. Nu kunnen wij helaas niet ontkomen aan de indruk, dat de heer Marchant hoe lan ger hoe verder achteruitgekrabbeld is. Eerst heette het dat de ministerraad met zijn voornemen instemde. Achteraf schijnt het vermoeden niet ongewettigd, dat dit niet verder ging dan goedkeuring om het spel- lingsvraagstulc te onderzoeken. Daarna werd de indruk gewekt, dat met 1 September 1934 de nieuwe regels bij het onderwijs en in de regeeringsstukken zouden worden inge voerd. Maar later werd gezegd dat dit alleen bedoeld was als een maximum van zeker heid voor uitgevers van schoolboeken. En nu tenslotte deelt de minister in de Kamer mede, dat mét 1 September aan het onder wijs de keus zal worden gelaten tusschen de „oude" en de „nieuwe" spelling. Het komt ons werkelijk voor dat we ons hier moeten scharen aan- de zijde van de heer Ter Laan. Hier wordt de verantwoorde lijkheid afgewenteld van de schouders van de minister op die van gemeentebesturen en schoolbesturen. Persoonlijk gelooven wij wel niét de minister, dat dan tenslotte zijn spel ling het glansrijk zal winnen. Op precies dezelfde wijze'is het gegaan met de ver dringing van Siegenbeek door de Vries en Te Winkel. Maar we leven nu niet meer tus schen 1865 en 1875, maar tusschen 1930 en 1940. De tijden ^jjn veranderd en wij met hen. We kunnen niet zoolang twee spellin gen naast elkaar gebruiken als toen het Aan de uitnemende redevoeringen van enkele taai-specialiteiten der Kamer, het antirev. lid, de heer Wielenga en het r.k. lid, de heer Moller heeft de minister een geweldige steun gekregen. Of die echter vol doende zal zijn om hem te behoeden voor aanneming van de motie-Tilanus, staat te bezien. Het onderwijs, vooral ook het christelijk onderwijs, ziet met spanning uit- naar de stemming van Woensdag. Maar evenzeer ziet het met belangstelling uit naar wat de minister zal doen als de motie wordt aangenomen. BINNENLAND PRINSES JULIANA TE LONDEN Prinses Juliana zal morgen deelnemen aan een diner in het gebouw der Neder landsche Legatie te Londen. Tot de gasten zullen o.a. behooren de Prips van Wales, Prinses Alice en graaf van Athlone. DE SPOORLIJN NAAR HOEK VAN HOLLAND EEN NIEUW EINDPUNT! Naar we vernemen zijn dezer dagen besprekin gen aangevangen tusschen het gemeentebestuur van Rotterdam en de Ned. Spoorwegen, inzake plannen om te Hoek van Holland het eindpunt de treinen, althans gedurende de zomermaanden te verleggen. Nu het volgend jaar zal worden overgegaan tot een electrische tractie op het baanvak Rotterdam -'-Hoek van Holland, zouden de treinen dan tevens verder doorgevoerd kunnen worden, tot in de omgeving van het kampeerterrein. Dit zou aa duizenden bezoekers van dit kampeerterrein zeer groot voordeel brengen ,en bovendien het strandbezoek aan Rotterdams badplaats in sterke mate stimuleeren. Over de plaats waar het nieuwe eindpunt zal worden gelegd, is nog geen overeenstemming kregen. Eenige moeilijkheid biedt het feit, dat de tr den vrij drukken Strandweg zullen moeten passee- ren, waarna echter verder den weg door de duinen vervolgd zou kunnen worden. Reeds ligt daar mede ten dienste van Hoogheemraadschap Delfland een spoorlijn. Dezer dagen is met een zware locomotief en personenwagon een proefrit over het traject door de duinen gemaakt. Dr F. M. WIBAUT 75 JAAR Zaterdag is Dr. F. M. W i b a u t, lid dér Eerste Kamer oud-wethouder Amsterdam, 75 jaar geworden. Zijn i zondheidstoestand liet niet toe, hem een groot feest te bereiden. In het ge bouw der „Arbei derspers" te Amster dam werd van de jubilaris een borst beeld onthuld. HULDIGING TH. M. KETELAAR BIJ ZIJN 70ste VERJAARDAG In het Americain-Hotel te Amsterdam heeft Za terdagmiddag de huldiging plaats gehad van den heer Th. M. Ketelaar, die onlangs 70 jaar ge- -den is. Namens het huldigingscomité overhan digde professor Kranenburg den jubilaris een album, een geschenk onder couvert en een klok. Spr. bracht den jubilaris hulde als volksvertegen woordiger. Met groote vreugde hebt gij U aan die taak gegeven, zei spr. Als lid van de Tweede Ka mer, als raadslid, als wethouder, lid van Provin ciale Staten en Gedeputeerde Staten. Ge werd daarbij geschraagd door Uw krachtig idealisme en gemeenschapsgevoel. Vervolgens werd o.m. het woord gevoerd door evr. Bakker—Nor t, namens de Vrijz. Dem. Kamerfractie; door den heer Theo T h ij s s e n, na mens'den Bond van Ned. Onderwijzers; den heer H. Bon, voor het Ned. Onderwijzers Genoot schap; den heer KI. d e V r i e s, voor Volksonder- ijs; en door burgemeester Dr. W. de V1 u g t, imens het college van B. en W. van Amsterdam. De heer Ketelaar heeft vervolgens aan al len dank gebracht. „GROOT-MANUS VAN ALLES" In de „Telegraaf" van Zaterdag 2 Juni schreef Dr. Zimmerman: „Omdat op de Ne derlandsche scholen het Onderwijs in het voornaamste leervak in ontbinding en ver wildering is geraakt, omdat de onderwij- rs hebben gehandeld als bestond er geen officieele spelling en omdat deze han deloosheid door niemand is gestuit". Naar aanleiding hiervan noemt Mr. H. G. Kuperus hem in de Vrij z.-democraat een „Groot-manus yan alles" en voegt hem toe: „Dr. Z. heeft zeker nooit van de onder wijsinspectie gehoord? Weet niet, dat do onderwijzer niet vrij is om in „bandeloos heid" te handelen? Die trap naar den on derwijzer. De onderwijzer altijd de man, die de klappen krijgt, immer de schuldige. In de positie van den boer, die van zijn vrouw zelfs het verwijt moest hooren: Daar heb je r allemaal kleine eieren; je hebt ze na tuurlijk weer te .vroeg onder de kip van daan gehaald. Laat de heer Z. zich bepalen tot het ge bied, waarop hij wel gezaghebbend is; op spellingsterrein blijkt zijn volkomen ondes kundigheid. Schoenmaker, blijf bij je leest!" G. C. D. D'AUMALE BARON VAN HARDENBROEK t In dén ouderdom van 72 jaar is over leden G. C. D. d'Aumale baron van Harden- broek. oud-lid der Eerste Kamer en van de Prov. Staten van Utrecht en oud-burge meester. van Driebergen. CENTRALISATIE VAN CRISISDIENSTEN Alle controle-diensten onder éénhoofdige leiding Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweedie Kamer inzake het wetsontwerp tot nadere wijziging vam de Landbouw-Crisis- wet 1933 en intrekking van de Tanvewet, de Crisis-Zui valwet en de Crisis-Varkenswet wordt het volgende ontleend: Inderdaad zal in de toekomst een zeer groote feitelijke bevoegdheid worden gelegd in handen van een klem college van Regee- ringscommissarissen, waaronder 'n beperkt aantal oentralen werken, waarop het mo gelijk is nauwkeurig toe te zien. Misbruik maken door de lagere organen van hun on afhankelijke positie bij de uitvoering van de crisis/wetten zal, zoo dit al moge hebben plaats gehad, in de toekomst veel minder gemakkelijk mogelijk zijn. Bij de komende centralisatie zal, naar de meening van de regeering, de invloed der belanghebbenden kunnen worden vergroot. Reeds thans worden de besturen van de Provinciale Landbouw-Crisi sorganisaties sa mengesteld uit personen, die worden voor gedragen door de drie Centrale Landbouw organisaties en van den tuinbouw, terwijl nog overwogen wordt of in die besturen ook nog vertegenwoordigers van den handel moeten worden opgenomen. Het ligt in de bedoeling de besturen van de nieuwe Hoofd- oentralen te kiezien uit de bestuursleden de Provinciale Organisaties en waar noodig eveneens personen uit den handel en wel licht uit de industrie daarin te betrekken. De regeering is geenszins doof voor de ori.tiek, welke op de crisismaatregelen wordt uitgeoefend. Zij hecht aan critiek mits in behoorlijken vorm geuit waarde; iedere critiek, hetzij op groote, hetzij op kleine punten, wordt steeds met groote nauwgezet heid onderzocht en, waar noodig, wrordt in gegrepen. Hieraan moge evenwel worden toegevoegd, dat hij onderzoek, in wel zeer groot percentage der gevallen blijkt, dat de geleverde critiek onjuist of althans schromelijk overdreven is. Controle op de controleurs Onder leiding van het hoofd van den Crisis-opsporingsdienst is een uitvoerig on derzoek ingesteld naar de antecedenten van allen, die op eenigerlei gebied bij de Crisis- controle betrokken zijn. Dit onderzoek, dat zich over meerdere honderden personen moest uitstrekken en van uitvoerigen aard is geweest, heeft eenige maanden in beslag genomen, doch is thans zoo goed als ge ëindigd. Als gevolg daarvan zal een zeker aaintal controleurs, hetzij or errond van bun .antecedenten, hetzij op grond van onge schiktheid uit anderen hoofde, ontslag wor den verleend. Binnen enkele vyeken hoopt de regeering een algeheele centralisatie van alle controle diensten onder een eenhoofdige leiding, met daaronder een technische en een opsporings- controle, te kunnen verwezenlijken. Door dit alles zaj], naar vertrouwd wordt, het inder daad mogelijk zijn afdoende toezicht te hou den op de naleving van de uitgebreide voor schriften op cv Toestand van den landbouw De regeering deelt niet het standpunt van hen, die van meening zijn, dat de toestand den landbouw steeds slechter wordt. De maatregelen der .regeering kunnen de door de internationale toestanden veroorzaakte ernstige economische omstandigheden niet 'egnemen. Deze kunnen niet meer tot stand brengen dan dat althans het landbouwende deel der bevolking het meest noodzakelijke levensonderhoud niet ontbreekt. Verder gaan is haar onmogelijk, daar hiervoor maatrege len genomen zouden moeten worden, die te genover de andere bevolkingsgroepen niet te verdedigen zouden zijn. De vee-afslachting Ten aanzien van de veeafslachting en de omzetting van grasland in bouwland kun nen op dit oogenblik moeilijk definitieve be sluiten worden genomen. Juist op deze pun ten zijn wij teveel afhankelijk van de toe komstige internationale verhoudingen en de eventueele mogelijkheden handelsverdragen af te sluiten. Een tegemoetkomende houding van de re geering ten aanzien van de overneming van kalveren is niet te verwachten, temeer niet nu er reeds veel varkens vlees cih is ingevro- en nog een aanzienlijk aantal blikken idvleesch aanwezig is. Afgezien hiervan verzetten zioh niet minder financieele bezwa ren hiertegen. De rundveepositie is zorgelijk: en het is ernstig de vraag of niet nog krachtiger maat regelen, in het belang van de veehouders zelf, noodzakelijk zijn. Ook de Regeering acht omzetting van grasland in bouwland gewensciht, maar kan nog geen vrijheid vinden deze dwingend voor te schrijven. Boter en margarine Het' systeem van de prijsverhouding tus schen boter en margarine is momenteel in onderzoek. Een beslissing is door de Regee ring nog niet genomen kunnen worden. Zooals de omstandigheden zich op het oogenhlik laten aanzien, bestaat er voor de Regeering geen aanleiding het maximum- peroentage van tarwe tof boven 40 te yer- hoogen. HET WETSONTWERP OP HET VERKEERSFONDS De Nederlandsche Vereeniging van iBelas- ting-betalers spreekt in een aan de Tweede Kamer gezonden telegram als haar overtui ging uit, dat de aanneming van het Wets ontwerp op het Verkeersfonds funest zal werken. Zij verzoekt de Kamer eerbiedig het wetsontwerp te verwerpen. EEN MONUMENT VOOR WILLEMSTAD De Ouracaosche Petroleum Industrie Mij. en de Curaqaoscbe Scheepvaart Mij., doch termaatschappijen der Bataafsohe Petroleum Mij. hebben aan het gouvernement van Guraqao een door den Aanstordamschen beeldhouwer Van der Veen vervaardigd monument aangeboden, bestemd voor Wil lemstad, ter herinnering aan het derde eeuw feest yaa het eiland. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND Subsidie-besparingen Ged. Staten van Zuid-Holland deelen in een memorie van antwoord inzake de voor gestelde subsidieverlagingen o.a. het vol gende mede: De besparing van de herziening der pro vinciale subsidieregelingen wordt voor 1935 op rond 80.000,— geraamd. Tegenover de vermindering van het totale subsidiebedrag met 10 pet. in vergelijking kan compensatie worden gezocht in een overeenkomstige vermindering der uitgaven. Met de meest vooraanstaande vereenigingen op het bied van de volksgezondheid is vooraf over leg gepleegd. Overigens wordt opgemerkt, dat' de her ziening eerst 1 Januari 1935 ingaat, zoodat de gesubsideerde instellingen ruimschoots gelegenheid helden om zich aan de door de Prov. Staten te nemen hesluiten aan te passen, Lintbebouwing Volgens haar rapport over het voorgestel de reglement tegen lintbebouwing kan de door de Prov. Staten ingestelde commissie zich in beginsel met 't ontwerp .vereenigen Gedep. Staten van Zeeland hebben aan de gemeentebesturen toegezonden een concept- regeling van de jaarwedden van burge meesters, secretarissen, enz. De nu nog be staande tijdelijke korting van 12% pet voor burgemeesters, secretarissen, ontvangers en ambtenaren van den burgerlijken stand en 4 pet voor de wethouders komt met ingang van 1 Jan, 1935 te vervallen. Een nieuwe regeling op lager peil wordt voorgelegd. Als overgangsbepaling is bepaald dat zij wier weddien op 1 Januari 1935 meer dan 10 pet lager zouden zijn dan het bedrag dat zij op 31 December 1934 genieten een per soonlijke toelage ontvangen waardoor hun wedde niet daalt na aftrek van eventueele kindertoeslagen beneden 90 pet vain het be drag van 31 Dec. 1934. Over het jaar 1935 wordt dit percentage 80, waarna de jaar wedde niet verder daalt. Door een samenloop van omstandigheden zal de Onafhankelijke Socialistische Partij een vertegenwoordiger in den gemeente raad van Haarlem krijgen. Het raadslid der S.D.A.P., de .heer Koppen, heeft namelijk besloten, in verband met zijn gezondheids toestand, voor zijn raadslidmaatschap to bedanken. Opvolger op de lijst der S.D.A.P. is heer J. d^ Kadt, die ten tijde van de meenteraadsverkiezingen van 1931 nog lid der S.D.A.P. was en als zoodanig op de candidatenlijst dezer partij voorkwam. Na het S.D.A.P.-congres te Haarlem in 1932 be hoorde de heer De Kadt tot de oprichters der O.S.P., van welke partij hij thans secre taris is. Naar wij vernemen heeft d eheer De Kadt definitief besloten zijn benoeming te aan vaarden, zoodat de O.S.P. daardoor een ver tegenwoordiger in den Haarlemschen Raad krijgt. KAMPEN VOOR JEUGDIGE WERK- LOOZEN. De Ned. Christen-Studenten-Vereeniging organiseert dezen zomer een 6-tal kampen voor jeugdige werkloozen. Een kamp van ongeveer 50 jongens kost aan reiskosten, voeding, huisvesting enz. gedurende een week ongeveer 500 gld. Met uit uitvoeren van het plan is dus ongeveer 3000 gld. ge moeid, van welk bedrag de N. C. S. V. ver wacht een vierde gedeelte van het Natio naal Crisis-Comité terug te zullen krijgen. De rest moet door giften bijeen worden ge bracht. C. EGGINK Sr't, Zaterdag is in het Diaconessenbuis te Lei den overleden de heer C Eggink Sr. van Voorschoten De overledene was een bekend en vooraan staand persoon in de bloembollencultuur; o.a. was hij ruim veertig jaar voorzitter van de afdeeling voor Voorschoten en Veur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur, oud lid van het Hoofdbestuur voor Bloembollencultuur. Bovendien was hij bestuurslid van de Gbr. Wijkverpleging alhier en bestuurslid van die Coöperatieve Boerenl eenbank Vanaf 5 September 1911 was die overledene Raadslid dezer gemeente en vanaf 7 October 1925 wethouder, loco-burgemeester. Wijlen de heer Eggink was geboren op Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Verschenen is de Memorie van Antwoord aa* de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging der Landbouwcrisiswet 1933. Blz. 2 De nadeining van Von Papens critiek. Spoorwegongeluk in Frankrijk, Twee Nederlanders wegens dcviezcnsmokkelarij te Berlijn veroordeeld. Te Hillegom is een groote bloembolleaschutaj afgebrand. 81z. 5 Klankhlmen. De hel yan het VrecmdelinqeM legioen V (slot). Blz. 8 De weermacht In het Derde Rijk .(Van onze* Duitschen correspondent). Japan en Indië (Brief uit Tropisch Nederland), 4 April 1857 te Dubbeldam en ridder in dei Orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal plaats hebben op Dins dag 26 Juni a.s., des namiddags te half twea op de Algemeene Begraafplaats te Voor schoten. 4 Uit Oost-lndie HET GRAF VAN J. P. COEN BATAVIA, 23 Juni. (Aneta). Da waarne mend directeur van Onderwijs heeft de regee ring voorgesteld een commissie te benoemen voor het instellen van een onderzoek naar de wetenschappelijke beteekenis van de door mr, Bloys van Treslong Prins verrichte opgravin gen naar het graf van J. E. Coen, PENSIOENEN INGETROKKEN. SOERABAJA, 23 Juni. (Aneta). D© firma, Kooy Co heeft de aanvullende pensioenen, en onderstanden van een deel der gepen sioneerden van verschillende suikerfabrie ken, als Klampok, BodjongenSompelwadak' geheel ingetrokken, terwijl een ander deel der gepensionneerden aanzienlijk as gekort, NIEUWE INDISCHE PENSIOENKORTING! BATAVIA, 23 Juni. (Aneta). De Javabode verneemt, dat overwogen wordt, eventueel een nieuwe korting op de pensioenen van' landsdienaren in te voeren. Aneta-Holland teekemt hierbij aan, dat het bij informatie te bevoegder plaatse heeft ver nomen, dat de thans geldende kortingsrege ling op de pensioenen der Indische landsdie naren krachtens wettelijke regeling tot ulti mo 1935 van toepassing is, zoodat het hier onwaarschijnlijk wordt geacht, dat in deze regeling voor 1 Januari 1936 wijziging wordt gebracht. GOOD-YEAR-FABRIEK TE BUITENZORG. BATAVIA, 23 Juni (Aueta). De Java-Bode weet te berichten, dat indien de regeering met den bouw accoord gaat, de Good-Year- fabrieken een fabriek te Buitenzorg zullen bouwen, waarvoor de geheele installatie uit Amerika zal worden overgebracht. Gerekend wordt, dat deze fabriek aan 600 Inlandsche werklieden werk zal verschaffen. Do elec trische stroom zal van het G.E.B.E.O. wor den afgenomen. De fabriek zal meer stroom gebruiken dan de geheelo gemeente Buiten zorg. Te Ben HeUer heelt dezer daqen Iie eerste steenleqqinq vtaals qchai vuor den he„m

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1