Dr J. POS Volkshuisvesting en Stedebouw KetTandheelkundig Instituut Duilsch u TANDARTS ONDER- en BOVENGEBIT ZATERDAG 23 JUNI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS LANDELIJK CONGRES IN DE SLEUTELSTAD Deelnemers ontvangen door het Gemeentebestuur Ir. A. M. de Blauw refereert over de uitbreiding van Leiden Ir. G. F. E. Kiers bespreekt de volkshuis vesting hier ter stede Na afloop een tocht door de buitenwijken Het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisves ting en Stedebouw heeft vandaag in de Lakenhal een congres gehouden, dat begon met een officieele ontvangst door het gemeentebestuur. Na afloop van deze plechtigheid trad als eerste spreker op de heer Ir. A. M. de Blauw met een rede over de uitbreiding van Leiden, Rede Ir. A. M. de Blauw Spr. begon met Iets te vertellen over de ge schiedkundige ontwikkeling van onze stad, daarbij wijzend op de vele bezienswaardigheden, waar door haar karakter zoo zeer wordt bepaald. Komende tot het tegenwoordige Leiden zette hij uiteen hoe in de laatste tien jaren, vooral de stadsbebouwing zich krachtig naar alle zijden heeft uitgezet. Tal van nieuwe wijken verrezen. Bewoog aanvankelijk de drang naar uitbreiding zich in hoofdzaak in Noordwestelijke richting, naar de zee toe, waar ook de hoogere geestgron den liggen, spoedig stuitte men aldaar op de grens van Oegstgeest. Waar voor Leiden uitbreidingsmogelijkheden in die richting thans nagenoeg geheel ontbreken, kan grensverlenging naar die zijde niet lang uitblijven en vormden de tegenwoordige tijdsomstandigheden daartegen geen beletsel, dan zou dat vraagstuk waarschijnlijk reeds weder aan de orde zijn gesteld. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de plaat selijke industrie, deelde bijzonderheden mede over de nieuwe veemarkt en behandelde het bruggen- vraagstuk. Met betrekking tot dit laatste legde hij den nadruk op het oneconomische van de 130 bruggen die Leiden bezit, zoowel uit technische als financieelc overwegingen. De financieele lasten zijn haast niet meer te dragen. Daarom moet krachtig worden gestreefd naar vermindering van het aantal beweegbare bruggen (personeelsuitga ven alleen reeds f 80.000 per jaar!). Overigens is brugvernieuwing io tal van gevallen gebiedende eisch. Na vervolgens oog stil gestaan te hebben tij de Centrale Rioleering en de verbetering der toe gangswegen tot de stad behandelde spr. de alge- meene richtlijnen volgens welke men zich voor stelt, dat Leiden verder zal groeien m.a.w. het uit breidingsplan. Het ontwerp is opgemaakt door het Architecten bureau Granpré Molière, Verhagen en Kok te Rotterdam, in nauwe samenwerking met spr.'s dienst en met het gemeentebestuur. Leiden in de toekomst De bestaande omstandigheden zijn voor een doelmatige stadsuitbreiding over het algemeen allerminst gunstig te noemen. Leiden wordt in het Oosten en in het Zuiden door een grooten water weg afgesloten van het achterliggende, thans nog volmaakt landelijk gebied. In zuidwestelijke richting moet de spoorbaan Leiden—Woerden worden gekruist met een mini mum van onvoldoende overwegen niveau, ge compliceerd door de kruising met de radiaal foo- pende trambaan Leiden-Voorschoten-Den Haag. Meer noordwaarts ligt langs deze spoorbaan een 1 K.M. lang goederen-emplacement, waardoor voor het afgesneden kwartier het verband met de stadskern hoogst' bezwaarlijk wordt. In het' Westen loopt de breede Rijn en even wijdig daaraan de spoorbaan Den Haag—Leiden— Haarlem, ook alweer met emplacement, onvol doende overgangen, allen niveau, met vooral een ernstige complicatie bij den spoorwegovergang aan den RijnsJjurgerweg. In het noorden bevindt zich nog het verbindings- spoor met de lijn naar Hoofddorp, welke lijn even eens met een breed emplacement in de stad door dringt, alsmede het verbindingsspoor naar de Gasfabriek en het Slachthuis, dat zelfs tot over den singelrand is doorgehaald. Het wachten is op de spoorwegplannen Een uitkomst in dezen chaos zullen geven de spoorwegplannen omvattende de ophooging van de hoofdlijn met den bouw van een nieuw station (dat volgens de laatste plannen gedacht is onge veer op de plaats van het tegenwoordige station en waardoor ook de onaantrekkelijke omgeving van het bestaande stationsplein tot het verleden zou gaan behoorenden de omlegging van de lijn naar Hoofddorp, met opheffing van het station en emplacement aan den Heerensingel. Zooals voor elk uitbreidingsplan gewenscht, is eerst het schema hoofdverkeerswegen opgezet, vormende het geraamte voor de verdere uitwer king van he tplan. Binnenstad dient 1 ontlast. i doorgaand verkeer Thans nog doorsnijdt alle doorgaand verkeer de binnenstad en bestaat er feitelijk geen doorgaand omtrekverkeer. Nagenoeg al het doorgaand ioter" locaal verkeer concentreert zich op de bestaande Oost-West route Hooge Rijndijk-(smalle) Hoo- gewoerd—Breestraat, verder door het (smalle) Noordeinde voor de richting den Haag, of in Noordelijke richting over Prinsessekade, (smalle) Steenstraat, Stationsweg. Rijnsburgerweg, voor de richtingen Katwijk, Noordwijk of Haarlem. Het knooppunt van dit verkeer ligt juist in het ook voor het gewone stadsverkeer drukste gedeelte van het stadscentrum. Vorenbedoelde Oost-West verbinding zal door demping van het Levendaal een belangrijke ver betering ondergaan, omdat dan de zeer smalle Hoogewoerd wordt ontlast. Een geheel nieuwe Oost-Westverbinding zal worden gevormd door den Lagen Rijndijk, te ver- 'breeden Ververstraat, te dempen Langegracht, Lammermarkt, te verbreeden Morschsingel, te ver- breeden Pesthuislaan, onder de te verhoogen spoorbaan door naar het Haagsche Schouw. Behoorlijke Noord-Zuidverbindingen ontbreken 'feitelijk geheel en al. De bestaande Noord-Zuidverbinding, uitgaande van het belangrijke verkeersknooppunt bij de „de Gijselaarsbank" is verbeterd gedacht door verbree ding van Prinsessekade en Turfmarktbrug, nieuwe brug over Rijnsburgersingelgracht, nieuwen weg over het Schuttersveld, uitmondende op den Sta tionsweg, tegenover de plaats, waan het nieuwe station is gedacht. Onder de te verhoogen spoor baan door sluit deze weg aan op den Rijnsburger weg Door deze verbinding zullen de smalle Steen straat en een gedeelte van den Stationsweg worden °nEent'tweede belangrijke Noord-Zuidverbinding is ontworpen door de Hooigracht, welke op zichzelf voldoende breed is, Noordwaarts door verbreeding van de Pelikaanstraat in verbinding te brengen met de te dempeni Langegracht. en Zuidwaarts met de breede Korevaarstraat en het Levendaal. Onderlinge verbinding der buitenwijken Ter ontlasting van het verkeer door de stad. tevens dienende tot onderlinge verbinding met de buitenwijken, heeft men de gordelwegen, waarvan er drie zijn te onderscheiden: a. de binnenste gordel volgt het beloop van ae bestaande singels; b. de middelste gordel heeft het volgend beloop: Hooge-Rljndijk. Burggravenlaan—kruising tram baan met spoorbaan, verder Westwaarts via een brug over Trekvliet. Noord-Westwaarts via een brg over den Rijn, vervolgens Noordwaarts langs Westzijde Pesthuis en terrein Nieuw Academisch Ziekenhuis, Oostwaarts langs trambaan Wasse naar—Leiden, verder Maredijk, brug over Haar lemmertrekvaart, Oostwaarts om de geprojecteerde nieuwe veemarkt heen door den Stadspolder, en Zuidwaarts door de Sumatrastraat en door de „De Waard" weder uitkomend op den Hooge Rijn dijk; c. de buitenste gordel is hoofdzakelijk een halve gordel, welke uitgaande van den Hooge-Rljn dijk (Wilhelmlnabrug) aan de Zuid-Oostzijde aan de Zuid-Westzijde met een groote boog de stad gaat, met het volgende beloop: Wll- helminabrug. Rijn-Schiektnaal, Lammenbrug en de Vink, aldaar aansluitend op den provincialen weg lar Voorschoten. Deze buitenste gordel, en in zekeren zin ook de middelste gordel, zijn mede van beteekenis ten en van de omlegging van het interlocal verkeer. De bestemmingen der verschillende gebieden zijn in drie hoofdgroepen te onderscheiden, en wel: >r industrie; voor woonwijken; voor parken, plantsoenen, sport- en speelterreinen. Vestiging van Industrie Hiervoor zijn aangewezen de gronden langs de Zijl, langs het ontworpen kanaal van de Zijl naar de nieuwe veemarkt, en de grond bewesten den Trekvliet, tusschen de brug in de spoorbaan naar Woerden en die in de trambaan naar Voor schoten. Waar men zich de woonwijken denkt De woningbouw is verdeeld in drie grocpen; I. Arbeiders- en kleine middenstandswoningen. Dit is uiteraard verreweg de grootste groep, 67 pCt. van de totale straatlengten. II. z.g. „betere bouw", waarmede de eigenlijke middenstandswoningen zijn bedoeld, 28 pet., be houdens aan enkele straten steeds eensgezinswo- woningen. III. Villabouw, een kleine groep, die nauwelijks 5 pet. van de totale straatlengte vormt. In elk dezer drie groepen varieeren de diepten der bouwblokken. Bij het ontwerpen der bouw blokken is hoofdzakelijk uitgegaan van een diepte van 45 M. voor den arbeiders- en kleinen mid- denstandsbouw, 50 M. voor den zgn. „beteren bouw", 70 M. voor den villabouw. de twee laatste groepen zijn als regel voor tuinen ontworpen, terwijl ook bij de arbeiders- en kleine middenstandswoningen aan verschillende straten (doorgaans op het Zuiden) voortuinen zijn geprojecteerd. De groep der arbeiders- en kleine middenstands woningen is in een viertal soorten onderverdeeld, 36 pet., gemeten naar de totale gevellengte, mogen beneden- en bovenwoningen zijn van het gangbare type. De rest wordt gevormd door eengezinswo- De kleinste eengezinsarbeiderswonlngen, dus de woningen met de geringste stichtingskosten, zijn de woonhuizen met een goothoogte van 50 gr. Deze orten huizen vormt 25 pet. van de heele groep. Een kleiner deel, n.l. 14 pct„ zijn eengezinswo ningen met een goothoogte van, pl.m. 5 M. en een dakhelling van 35 gr., terwijl de overige 25 pet. van deze groep wordt gevormd dobr woningen met een goothoogte van pl.m. 6 M., waarmede vnl. de kleine middenstandswoningen zijn bedoeld. Overigens is de bestemming der gronden nader uitgewerkt in de bij het uitbreidingsplan behoo- rende bebouwingsvoorschriften. De villabouw is uiteraard steeds open bebou wing. De „betere bouw" is in hoofdzaak open bebouwing met bouwblokken van ten hoogste vier tot acht perceelen. De arbeiders- en kleine middenstandsbouw is deels open-, deels gesloten bebouwing en waar in deze groep open bebouwing is ontworpen, be draagt het maximum aantal gebouwen onder één kap als regel 15. Parken, sport- en speelterreinen Met het oog op de specifiek groote arbeiders bevolking van Leiden, en de over het algemeen nauwe bebouwing der binnenstad is bij het uit breidingsplan vooral ook aandacht geschonken aan den aanleg van parken, plantsoenen en ander stadsgroen, sportterreinen, enz. In het Noord-Westelijk stadsdeel, is het wandel park „De Leidsche Hout" reeds aangelegd, en is daarvoor op latere uitbreiding en aansluiting aan het buitengoed „Poelgeest" gerekend. Zuid-Westelijk van den Leidschen Hout zullen sportterreinen worden aangelegd, wellicht reeds binnenkort. In het Zuidwestelijk stadsdeel is een tweede groot wandelpark ontworpen. Oostelijk van dit park langs het spooremplacement komen sport- en speelvelden. Deze zijn ook ontworpen in het Zui delijk stadsdeel eveneens langs de spoorbaan, en verder in het Zuid-Oostelijk stadsdeel, oostwaarts in het Rijn-Schiekanaal. Stadgroen, in den vorm van kleinere wljk- plantsoenen. groene strooken langs de gordelwe gen, is overal in het plan opgenomen. Langs de Stadsmolensloot is een wandeldreef gedacht, welke gedeeltelijk reeds is aangelegd. Ter vervanging van het huidige Schuttersveld, it voor bebouwing bestemd is, is in het Westen :n nieuw exercitieterrein geprojecteerd. De ontworpen stadsuitbreiding zal naar globale ..lining woongelegenheid bieden voor pl.m. 50.000 zielen, zoodat na algeheele voltooiing van die uit breiding de gemeente een aantal inwoners van pl.m. 120.000 zal kunnen tellen. Rede Ir. G. F. H. Kiers Hierna sprak de directeur van Bouw- en Wo ningtoezicht, de heer G. F. H. Kiers over de Volkshuisvesting hier ter stede. Door hem werd eerst de wisselende loop der bevolking geschetst, als gevolg van pest-ep'.de- mleën, economische voor- en achteruitgang e.d. In het midden der 17e eeuw liep de bevolking door tal van oorzaken b.v. terug van pl.m. 70.ÖÖ0 tot pl.m. 30.000 inwoners in 1800. Later groeide ze Het behoeft zeker geen betoog, dat in die tijden de overheid hier ter stede tot aan de 19e eeuw toe met het bouwvraagstuk is bezig geweest, zij het uit verschillend, bij vergelijking van sommige perioden zelfs uit geheel elkaar tegenovergesteld motief. Verschillende keuren (verordeningen) over het bouwen waren er het gevolg van. Daardoor stonden die talrijke poorten en hoven, die altijd aan de volksbuurten in deze stad een zonder karakter geven, zij het dan dat de 20e eeuw onder de allerergste wat opruiming heeft gehouden. Zoo is de stad. gelijk die nu is, vrucht sterk wisselende omstandigheden geworden. Hoe wel de binnenstad sedert de vorige eeuw uit e oogpunt van bewoning zeer veel is verbeterd, deze nog lang niet zoover, dat de bebouwing a de minimum-eischen der bouwverordening voldo Van de slechte woningen aan straten, in poorl en sloppen, zijn reeds vele verdwenen. Behalve dat vele door ouderdomsgebreken te gronde zij: gegaan, hebben zich de toenemende cityvorming alsmede de groot-industrie (die men in Leiden zelfsprekend in de binnenstad aantreft} en ook de Lichtfabrieken van een groot aantal andere mees ter gemaakt, terwijl onbewoonbaar zijn verklaard sedert 1901 in totaal 554 woningen. Het aantal poorten en sloppen bedraagt thans 1 met 203 woningen en 675 bewoners. Spr. ging hierna de verschillende saneeringsplan- »n na, die evenwel tal van moeilijkheden ople gen, hetzij uit historischen groei, hetzij uit financieel oogpunt. Lelden is relatief rijk aan hofjes; het aantal wo ningen daarin bedraagt 479. Het aantal woningen op 1 Maart 1926 (woning telling) bedroeg 15892. Tot 1 Mei 1934 is de wo ningvoorraad vermeerderd met 2196 woningen, waarvan 735 door woningwetbouw. In uitvoering zijn thans nog 80 vereenigings- en 55 gemeente- woningen; in voorbereiding zijn thans nog plannen x>r 267 woningen. Sedert 1850 heeft Leiden slechts een enkele maal meer vestiging dan vertrek gehad en dan onder bijzondere omstandigheden, zoo- ie, intocht Duitsche dienstboden, enz. r was bijna voortdurend oen vertreksaldo. De laatste jaren gemiddeld 300. De absolutie sterfte is van pl.m. 900 in 1890 gedaald tot pl.m. 600 in de laatste jaren. Het absoluut aantal gebo- is van pl.m. 1300 in de vijftiger jaren laog- i gestegen tot pl.m. 1700 omstreeks 1900. is daarna dalende tot op heden, zij het met kleine opleving in den hoogconjunctuurtijd 1920 en 1921. We zijn thans weer op het peil van 1850. bij een tweemaal zoo sterke be volking. Dat de crisis haar invloed doet gelden spreekt vanzelf; het aantal geboorten bedroeg van 1930-1933: 1409, 1404. 1313 en 1245. In het af- fgeloopen jaar bedroeg het geboorteoverschot slechts 663, tegenover een vertreksaldo van 308. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat nog eerder dan de totaal-bevolking van Nederland de bevolking van Leiden tot stilstand zal zijn gekomen en de kans op de 80000e inwoner hangt dus aan een zijden draadje. Na afloop van beide referaten volgde een wan deling door oude stadswijken, een lunch in hote' „Den Buicht" en een tocht met autobussen door de nieuwe woonwijken. In den Leidschen Hout bood 1 et gemeentebestuur de heeren een thee aan. de dag besloten werd. peyiedec&wdscheJïwdpasta 1 DOOS 20 CT.-TUBE 40 EN 60 CT. GEMEENTERAAD De eerstvolgende vergadering van den Raad zal hoogstwaarschijnlijk plaats heb ben op Maandag 2 Juli a.s. in de beneden zaal van het gebouw „Tot Nut van 't Al gemeen", Steenschuur 21. VAN HET STADHUIS STREMMING SCHEEPVAART NABIJ DE SPANJAARDSBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in verhand met het leggen van gaszin- kers nabij de Spanjaardsbrug, de scheep vaart van den Ouden Rijn naar De Zijl en omgeving zal zijn gestremd op Zondag 24 Juni a.s. van 's morgens acht uur tot 'smid vier uur. A. VAN DE SANDE B'AKHUYZE^, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. DAMCLUB „LEIDEN" De derde ronde om de „Bodevabeker" had tot resultaat, dat Overdijk de meerderheid van v. d. Stel moest erkennen (0—2), terwijl Ligtvoet voor de tweede maal verloor, thans tegen Mastrigt (0—2). Wassenaar, die zich geheel hersteld had van zijn debacle der 'vorige week, wist nu Dreef aan zijn zegekar te binden (2—0). Stayleu en Blom speelden beiden een zeer sublieme partij, welke ten- slottte werd afgebroken. Inmiddels is deze partij uitgespeeld en door Blom gewonnen (0—2). De partij v. d. Reek—Laven werd uit gesteld door verhindering van laatstge noemde. De 6tand is nu: gesp. gew. verl. rem. punt H. v. d. Blom 3 2 0 1 5 P. v. d. Stel 3 10 2 4 S. v. d. Reek 2 10 13 P. v. Mastrigt 3 1113 J. Stavleu 3 1113 N. Wassenaar 3 1113 Johs Dreef 3 1113 P. Ligtvoet 3 0 2 1 1 J. Laven 2 0 111 Th. Overdijk 3 12 0 2 Voor de vierde ronde zal als volgt gespeeld worden: H. v. d. Blom—Overdijk; P. v. d. StelP. Ligtvoet; N. WassenaarP. Mas trigt; S. v. d. Reek—Johs. Dreef; J. Laven— J. Stavleu. NAT. CHR. GEHEELONTH. VER. VERGADERING AFD. LEIDEN. In de gisteravond alhier gehouden verga dering van de ad. Leiden der Nat. Chr. Ge heelonthouders-Vereen., onder voorzitter schap van Ds. D. Kuilman, werden bij de gehouden bestuursvergadering herkozen tot voorzitter Ds. D. Kuilman, tot secretaris de heer M. N. de Mey en tot alg. adjuncte mej. H. van Rossen, terwijl gekozen werden tot vice-voorzitter en penningmeester resp. de heeren J. Langhout te Oegstgeest en Fred. A. Wempe Sr. te Leiden. Medegedeeld werd dat blijkens de ingeko men agenda dit jaar de algemeene jaarver gadering der N.C.G.p.V. gehouden zal wor den té Schiedam, op 28 en 29 Augustus a.s. Op de e.k. vergadering der afdeeling zullen afgevaardigden worden aangewezen. Na afhandeling van nog enkele huishou delijke zaken heeft de voorzitter een be spreking gehouden over de jongste brochure van den algemecnen secretaris Ds. D. van Krevelen, getiteld: „Bezwaar op Bezwaar", welke bespreking een even interessante als leerzame discussie uitlokte. ALS HET LEVENDAAL GEDEMPT WORDT Omtrent de plannen van B. en W. met be trekking tot demping van 't Levendaal dee- len zij mede; Het plan, waarvan bij den voren aange geven opzet is uitgegaan, omvat in de eer- steplaats de demping van het Levendaal, voorzoover gelegen tusschen de Barbara- brug en de 4de Binnenvestgracht. Aange zien het gedempte Levendaal de functie zal verkrijgen van deel uit te maken van do verbinding Oost-West (Hooge Rijndijk— Haagweg) door de stad en als zoodanig der halve in de plaats zal treden van de Hooge woerd, is een rechtstreeksohe verbinding ontworpen tusschen het Levendaal en den Hooge Rijndijk, gepaard gaande aan 'n nood zakelijke verbreeding van de Utrechtsche- brug. Als algemeen dwarsprofiel voor don nïeu wen weg is aangehouden een rijweg met aan weerszijden een trottoir. De totale breed te van den weg bedraagt voor het gedeelte BarbarabrugGeeregracht gemiddeld 20.50 Meter, nl. een rijweg van 13 Meter en trot toirs van pl.m. 3.75 Meter, en voor het ge deelte Geeregracht4de Binnenvestgracht gemiddeld 26 Meter, nl .een rijweg van 16 Meter en trottoirs van pl.m. 5 Meter. In laatstbedoelde trottoirs zal een daarvoor gesdhikt. te achten beplanting worden aan gebracht. De rijweg bezit voldoende ruimte voor dubbel tramverkeer, terwijl daarnaast nog voldoende breede rijbanen overblijven, voor het verdere rijverkeer. Voor de verbinding van het Levendaal met den Hooge Rijndijk dient het gedeelte water tusschen de Vestebrug en de Rustie- kebrug te worden gedempt. Tusschen Veste brug en Plantagebrug verkrijgt men aldus een breedte van slechts jl.m. 6.50 M. Voor doortrekking van den weg op zijn yoUp breedte zouden een tweetal perceelen moeten worden aangekocht en voor zooveel noodig afgebroken. Ofschoon dit op zich zelf zeer zeker wenschelijk zou zijn en op den nuur ook niet zal kunnen uitblijven, zoo meenen wij toch, dat voorloopig, Ier beperking van de kosten, met een plaatselijke versmalling van den weg moet worden volstaan. Tussolim de Plantagebrug en de Utreoht- schebrug is een rijweg ontworpen van pijn. 15 Meter breedte met ter weerszijden trot toirs van pl.m. 3.60 Meter, met boombeplan ting. Langs ihet aan de zijde van dc Zoeter- woudschesingelgracht gelegen trottoir is met het oog op een goede aanpassing aan de omgeving, een pl.m. 5 Meter breed gras- taldu met beplanting gedacht. Voor een en ander zal het noodig ziin, dat een klein gedeelte van genoemde sin gelgracht wordt aangeplemptdeze singel gracht zal ter plaatse echter nog 'n breedte van ongeveer 20 Meter op de waterlijn be houden. Tusschen den nieuwen verbindingsweg er de Plantage blijft nog 'n driehoekig terrein over, hetwelk zijn bestemming van plant soen kan behouden. De verbreeding \an de Utredhtschehrug in het plan opgenomen, ten einde een goe den overgang tusschen den nieuwen weg en den Hooge Rijndijk te verkrijgen, is aldus ontworpen, dat naast de beide tram sporen vrije rijbanen voor liet overige rij verkeer ontstaan, met verbreeding van de trottoirs. De breedte van de brug bedraagt thans 8 Meter, waarvan 5 Meter voor den rijweg en 1.50 Meter vopr elk der trottoirs: Na venbreeding zal zij bedragen- 20 Meter, al. eon rijweg van 12S0 Meter en trottoir* van 3.60 Meter. De beide leuningen komen dan ongeveer in het verlengde van de voor- geveirooilijn van den Hooge Rijndijk In verband met de demping is het voorts uoodig de thans in het, Levendaal loozendo rioleering op te vangen in een over eehoele lengte van de gracht, te leggen nieuwe rioleering. Hiertoe is ontworpen een dubbel riool, zoodat langs elke straat zijde een riool zal worden gelegd. Overi gens is het de bedoelj,ng, dat deze riolee ring over eenigon tiiö wordt aangesloten od de centrale rioleering: de daarvoor noo- dige maatregelen zijn op het oogenblik bij ons College in overweging. Zooals uit hetgeen wij hierboven mede deelden volgt, zal volgens de thans opge maakte plannen liet gedeelte van tiet Levendaal tusschen het Steenschuur en de Barbarohrug ongedempt blijven. De Commissie van Fabricage heeft in haar advies ons College in overweging ge geven de demping uit te strekken ook over laatstgenoemd grachtgedeelte. In het bij zonder is daarvoor aangevoerd het be zwaar, dat bij niet-demping een doodloo pend stuk gracht ontstaat, hetwelk vrij wel van elke waterverversching zal zijn verstoken, alsmede het voordcel, hetwelk bij demping ook van dit gedeelte wordt verkregen voor het verkeer, doordat nl. het drukke kruispunt Hoogewoerdsbrug eeniger mate zou kunnen worden ontlast Hiertegenover moge worden opgemerkt, dat door niet-dem>ping van dit grachtge deelte een zeer aantrekkelijk stukje stads- schoon, aansluitende aan Steenschuur er- Rapenburg, wordt gespaard. Voorts zou demping van 't ge,heele Levendaal de toch reeds zoo aanzienlijke uitgave,, welke de ge meente zich voor dit werk moet getroosten, nog zeer belangrijk doen stijgen. Het is, ten einde de uitvoerbaarheid uit geldelijk oogpunt niet in gevaar te bren gen, een dringende eisdli, dat al datgene wat niet strikt noodzakelijk is, tot latei- wordt uitgesteld. Mocht eerlang blijken dat handhaving van het onderhavige grachtge- deelte tot ongewensohte toestanden aanlei ding zou geven, dan kan de demping daar van altijd nog plaats vinden. Op deze gronden hebben wij gemeend op de gedachte van de Commissie van Fa bricage niet te mogen ingaan. LEIDSCHE BOUWMIJ. N. V. In de gisteren gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Leidsche Bouwmaatschappij N.V. werden de balans en verlies- en winst rekening onveranderd goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 9 pet. (vorig jaar lO'/o pCt.) WATERPOLO De Zijl III speelde te Den Haag tegen Zian V, welke wedstrijd door De Zijl werd gewonnen met 42. WATERTEMPERATUREN. Ilooge Rijndijk W/2 gr. C., en De Zijl 8T- <- BREESTRAAT 65 LEIDEN - TELEFOON 3532 Nederlandsen en Amerikaanscn berekent voor een geheel tezamen met garantie pijnloos trekken inbegrepen f 24.50 Een geheel Onder- of Bovengebit Plaatje m. 1 Kunsttand 4.00 Iedere Tand meer .ƒ1 ,T5 Cementvulling 2.00 Porselein of Zilv.vulling 3.00 VOLSTREKT TREKKINGEN PIJNL00ZE 1.50 SPECIALIST IN PIJNL00ZE BEHANDELING Spreekuren: lederen werkdag van 912 en 14 n. Avondspreekuur: Dinsdag en Donderdag: 7-9 uur DC Mondonderzoek kosteloos "WI Radio Nieuws. De verbreeding van de Utrechtschébrug zal tengevolge ihdbtben, dat de Bleeker- sluis moet worden opgeruimd en de cou pure gedicht. Ter verkrijging van een be hoorlijke uitmonding van den Zoeterwoud- schesingel op den Hooge Rijndijk zal het daaibii in elk geval noodig zijn, dat een gedeelte van de langs dien singel gelegen sloot, ter lengte van pl.m. 20 Meter, nabij de Utrechtschebrug, wordt gedempt. Wij achten het met de Commissie van Fabri cage, aangewezen, dat thans ook tot dem ping van het resteerende gedeelte van be doelde sloot tot de Fruinstraat, wordt overgegaan, waardoor ook het onderhavige gedeelte van den Zoeterwoud'sche-singel evenals reeds iten aanzien van het overige gedoelte van dien .singel, is geschied, zal worden verbreed en verbeterd. De breedte van 't onderhavige singelgedeelte zal pl.m 12 Meier bedragen, nl. 9 Meter voor den rijweg en plan. 3 Meter voor het trottoir. De k06ten Dc köstrn van do hoven aangegeven wer ken worden als volgt geraamd: Voor het gedeelte BarbarabrugPlantage zal noodig zijn 'n bedrag van pl.m. f 148.500 Hiervan heeft een gedeelte, groot f 142.800 meer in het bijzonder betrekking op do in werkverschaffing uit te voeren werken, in welk gedeelte een bedrag van f 52.500 aan voor de berekening van het Rijkssubsidie medetellende arbeidsloonen is begrepen. De kosten van de werken tusschen Plan tage cn Utrechtsch'brug, de venbreeding van deze brug en de verbetering van den Zoe- terwoudschesingel tusschen Hooge Rijndijk en Fruinstraat zijn te stellen op pl.m. f 98 500. Voor de in werkverschaffing uit te voeren werken is daarvan een bedrag uitgetrokken, groot f 91.000, omvattende een bedrag van f 28.000 aan arbeidsloonen ais boven bedoeld In totaal zal voor de demping van het Levendaal cica derhalve noodig zijn een bedrag van f 247.000. Bij bovenstaande bedragen is gerekend dat van de aan het buizennet der water leiding uit te voeren werkzaamheden «ten laste zal komen van de N. V. Leidsche Duinwater Maatschappij, terwijl de kosten van de verlegging van en voorzieningen aan de leidingen en kabels van de Stede lijke Fabrieken van Gas en Electriciteit en het Gemeentelijke Radio-Distrit|itie- Bedrijf geheel voor rekening van deze be drijven zullen komen. Op Dinsdag 26 Juni zullen de Ouden van dagen uit het Geref. Minnehuis der Ned, Iierv. Diaconie weer een autotocht maken, 's Ochtends om half tien wordt vertrokken door pl.m. 50 verpleegden onder leiding van regenten, directie en personeel. Doel van den tocht zal ditmaal Zeist ziin. ZATERDAG 23 JUNI Programma 8: 8—15.5o Keulen; 16.20—17.20 Keulen; 17.20—19.20 Brussel Fr; 19.20—20.20 Keulen; 20.20—22.40 Brussel Fr; 22.40—afloop: Keulen Programma 4: 8.0—8.50 Parijs R; 12.20—17.35 Daventry; 17.3518 Een der Eng. „National* zenders 18—19.20 Brussel VI; 19.20—21.20 Da ventry; 21.2022.45 Luxemburg; 22.45afloop: ZONDAG 24 JUNI Programma 3: 8.3o Keulen; 13 Brussel Fr. 14.20 ParUs R.; 15.50 Deubschlsender; 17 Blce- mendaal; 19 Brus«el Fr. Programma 4: 8.30 Parlls R; 10.20 Brussel Vil 12.45 Luxemburg; 13 Daventry; 16,50 Londen R 20.20 ParUs R. MAANDAG 25 JUNI Programma 3: 8 Deutschl.sendcr: 12.20 Bri sel Fr; 11.20 Deiitsohl.ender; 16 Keulen; 18.20 Brussel Fr.; 19.50 Luxemburg; 22.40 Programma 4: 8.2q ParUg R; 10.35 ParUs R: AGENDA De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doktoren Jasperse. Kortmann, Meyboom, Poortman, Verbrugge. De geneesk. Zondagsdienst te Oegst geest wordt waargenomen door Dr. Vare kamp, tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Juni tot en met Zondag 1 Juli a.s. waargenomen door de apotheken W. Pelle, Kort Rapen burg 12, tel. 594 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18. telefv 85. VOETBAL. Maandagavond speelt in het R. K. Sport park C.G.W. I een voetbalwedstrijd tegen de Sportclub van Nationaal Herstel. Scheids rechter zal zijn de heer J .Crama. Om kwart over zeven wordt begonnen. BIJNA DOOR VALLENDE KETTING GETROFFEN Arbeidsongeval in de labriek van Van Wijk In de dekensfabriek van de firma Van Wijk in de Vestestraat heeft zich een onge- luk voorgedaan dat bijzonder goed is afge- loopen. Op een binnenplaats waren eenige arbeiders bezig een zware ketting aan een ijzeren bint te bevestigen om aldus een groote bak naar boven te kunnen transpor teeren. Tijdens deze werkzaamheden plofte de ketting naar omlaag, vlak langs den 65- jarigen N. K. Toch kwam K. niet heelemaal met den schrik vrij, want aan het voor hoofd en aan de wangen liep hij eenige vei wondingen op. waarover Dr. Poortvliet zich ontfermde. K. is ter observatie naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd. UIT DE BOUWNIJVERHEID. Aan de Nat. Aannemings-Mij. H. van dei Velden en de Jong alhier is door B. en W. van Leiden opgedragen het bouwen van een Recreatiegebouw met bijkomende werken bij het gesticht „Endegeest" te Oegstgeest voor de som van f 49.790. Voorts is aan de- zelfde door B. en W. van Utrecht opgedra gen het maken van een rioleering-van pijn. 5001 in de J. P. Coenstraat te Utrecht voor f 24.790. Verder is dooi' den architect F. Warners te Amsterdam aan genoemde Aan nemings-Mij. opgedragen voor rekening van de Amsterdamsche Golfclub te. bouwen een! clubhuis te Duivendrecht voor f 26.870. Binj nenkort wordt verder vooiA eigen rekening een aanvang gemaakt met den bouw vara 39 burgerwoningen en 4 winkelhuizen aan de Sumatra-, Timor-, Bali- en Atjehstraat alhier. ZANGUITVOERING IN DE PIETERSKERK Ter versterking van het Orgelfonds wordfl. Vrijdag 29 Juni, 's avonds om kwart oven acht, in de Pieterskerk een concert gegeven door het zangkoor „Con Amore", o. 1. v. dem heer D. Mink. Solisten zijn Herman v. dj Vegt (viool), Aart Smink en Leo Mens (bew den orgel). ORGELCONCERT EiOOGLANDSCHE KER Op Woensdagavond a.s., van 8.159.1ój uur. zal de heer Feike Asma in de Hoog-j landsehe Kerk het vierde orgelconcert van dit seizoen gegeven. Het programma bevat, werken van Mendelssohn (Sonate 6), Bach (Toccata in F), Oud-Nederlandschc Psalm] bewerkingen e. a. EINDEXAMEN E.H.B.O. Groep speeltuinvereen. „Oosterkwartier'j op Dinsdag 19 Juni en Dondedrag 21 Juni in gehouw Nut van 't Algemeen, Hoofdj examinator Dr. H. J. M. Boonacker, docenj en bij-examinator Dr. E J J G Renaud. Gei slaagd zijn: de dames: M. Gorree, J. Koeket bakkerKulk en D. Kromhout van Nieron en de heeren: P C de Haas, J H de Haa^ D. Vijl brief, W. F. Smits, P. Kruit, J. v Wijk, P. de Wolf, F. de Ilaas, W. F. Kapaan Afgew. 3 candiclaten (2dames on 1 heer.) GESLAAGD. Geslaagd voor het eind-examen electro- techniek van de School van 't genootschap „Mathesis Scientiavum Genetrix" de heei ren H.iBerg, J. Ciere, A. van Gent, R. P. d] Graaf,i P. Koopmans, C. v. d. Lelie, G. J. Jl v. d. Linden, P. J. de Roo, A. C. Verhoog^ (allen te Leiden), S. v. Gaaien en B. Rofes sa (beiden Den Haag), Ch. M. A. Insji (Voorburg), T. Koopman (Hijken, in Dren' te), F. Visser (Schiedam), A. van Rcei (Voorschoten) cn S. Sanders (Coevorden, ii Drente). erk] Aan het bureau NIEUWE LEIDSCHE COURANT Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonné op ons blad voor minstens één jaar met gratis toezending van de bladen tot 1 Juli a.s. De aanbrenger(ster) NAAM Doorhalen wat niet verlangd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6