„Stad Tilburg 1934" ZATERDAG 23 JUNF 1934 iTWEEDE BLAD PAG. 5 Zeeuwsche rossen dravend over 't terrein van de tentoonstelling te Krui- ningen, waar voor paardenkenners heel wat moois te bewonderen viel. Rechts: Deze jonge dame stapte gisteren het Departement van Koloniën binnen om Dr. Colijn met zijn 65ste jaardag geluk te wenschen. Internationale tentoonstelling voor Handel en Industrie Van 28 Juni tot en met 31 Juli Tilburg is niet, wat gij denkt, dat het zou lijn. Meer nog dan een der Twentsohe plaat en roept Tilburg de gedachte aan falbrieks ichoorsteenen en kolendamp bi1' u op. En he indruk wordt versterkt, als ge met de rein binnenkomt. Hoe grauw en troosteloos al .het hier zijn, denkt ge. i Maar zoo is het niet. Van ouide tijden af k Tilburg min of meer „dorpsgewijze" be loond. De stad sedert 1809 heeft Tilburg stedelijke rechten is breed uitgelegd pn heeft zoo landbouw en fabrieksnijverheid pp gelukkige wijze gecombineerd. Een zegen roor de bevolking, welke niet in een nauwe binnenstad, maar in 't Goorke en 't Heike, In Korvel of de Heikant woont. I Neen, Tilburg is niet, wat gij denkt, dat bat zijn zou. Want gij zoudt meenen, dat tengevolge der depressie in d wol- en textielindustrie, bij Be fabricage van stoommachines, bier en si garen, de fut er uit was; maar dan kent gij Be Brabanders niet. Want juist, omdat hei lecht gaat in de industrie, zet men een in ationale tentoonstelling op touw, waar we deze week alleen maar de werkzaam in aan de klepel zagen, doch die de vol (nde week zal klinken als een klok. Een roomscih-kath. minister zei schert- siid eens teen ons: Brabanders en Lim- lurgers maken een feestje als het goed gaat !n ze doen het als het misère is. i Daar zit wel wat in, want mutatis miuitan- iis geldt het ook voor de tentoonstelling: uist, omdat het zoo slecht gaat, tracht men loor een uitstalling van energie en durf do lelangstelling te prikkelen. En ook is het do ►edoeling om voor eigen industrie, voor Ne- lerlandsoh fabrikaat reclame te maken. Vandaar onze belangstelling voor deze lentoonsteJling, nu nog in wording, maar lie volgende week 28 Juni, zijn deuren zal •penen voor het publiek. Stad Tilburg 1934 leet de tentoonstelling. Daar zit eenige verklaring in. Het was in 909 honderd jaar geleden, dat Koning Lode- vijk Napoleon Tilburg tot stad verhief en sulks is toen met een tentoonstelling ge- lieird. Nu 25 jaar later, wenscht men dat eit te herdenken. Hetzelfde tentoonstellingscomité van toen angevuld door een enthousiaste, jongere ;arde uit commercieel©, industrieele, teohni- iche en rechtskundige kringen, heeft het hans en met. opzet juist in deze zware tijden, angedurfd een herhaling in nog grootere mvang van 1909 te geven. Denk over die durf niet. te gering. Noch op Uibsidies, noch op garantie wordt gerekend. )e gemeente stelde de grond gratis beschik bar; ziedaar alles. De rest doen handel en lijverheid zelf. Die spendeeren als we hel vel hebben een ton aan de opbouw der en toonstelling. Alleen de monumentale 45 -I. hooge toren, welke oprijst uit het snij- lunt der ster-gewijae aangelegd© hallen samen 15.000 M2) kost f 30.000. In verschillende zalen zijn ondergebracht Lllerhande uitingen en veelal die nieuw ste van handel, industrie en nijverheid, terwijl de clou van het geheel zal zijn een volledig in werking zijnde textielfabriek van een lengte van 125 meter en voorzien de nieuwste machines uit Polen, Duitsch- land, Frankrijk en België, bestemd vooi wollenstoffen-industrie; machines welke Nederland niet vervaardigd worden. De bezoekers van deze interessante fa briek, waarin dagelijks zestig personen werk zaam zijn, zullen hier het volledige fabrica- ge-proces kunnen volgen, bij wijze van spre ken, van het geschoren schaap tot deaan- gekleede modepop. Bij deze fabriek behoort ook een bijzonder uitgebreide show van de vermaarde produc ten der TiLburgsche deken- en wollen-stoffen fabrikanten. Ook de keur van schoen en le derindustrie laat op deze tentoonstelling zien wat zij veitnag en ver boven het burten- landsch product werkelijk presteert. De meest verschillende industrieën heb ben dau ook de gelegenheid aangegrepen op deze expositie te laten zien, wat zij vermo gen. Tot deze behooren om slechts een en kele greep te doen o.a. de scheepvaart, de particuliere- en staatsmijnen en ook het onlangs geheel gemoderniseerde Gem. Elec triciteits en Gasbedrijf, verschillende ma chinefabrieken, enz. Buiten al deze zullen nog de aandacht trekken een tentoonstelling van Kunst nijverheid, Beeldende Kunsten van Brabant sche schilders, eerr poppen-tentoonstelling en nog talrijke andere bijzondere wetens- 'aarcLigheden. Een belangrijke groep vormt tenslotte nog de uitgebreide afdeeling Tourisme, waar van de organisatie berust bij de Algemeen© Nederlanclsche Vereen, voor Vreemdelingen utkoer: de groote Nederlandsehe vereena- eingen op het. gebied van tourisme zooals Kon. Ned. Automobiel club, K.L.M. e,a, Aan het tentoonstellingsterrein zijn voorts verbonden twee groote restaurants met bij- behooren, een groote congreszaal voor bij eenkomende vereenigingen, lokalen voor officieel© ontvangsten, 'brandweer, politie, douarie, pers, een speciaal post- en telegraaf kantoor en een telefooncentrale met 12 lij nen en 84 aansluitingen. De restaurants worden geëxploiteerd door de heeren Gilissen en van Woerkom, bij Hagenaars, die de Dierentuin bezoeken, wel bekend. Keukens en kelders zijn tiptop in orde. al is liet maar voor een maand. Verlichting van Venetië. Het zou geen Brabantsche tentoonstelling zijn, indien er ook niet voor attracties ge zorgd was. Het terrein, hiervoor bestemd is geheel in Venetiaansche stijl opgetrokken dan ook genaamd „Stad Venetië", waar aan zelfs een gondelvijver met de beroemde Ponte Rialto ndet ontbreekt. Het zal door Philips in een avond-verlich ting worden gestoken, welke in Europa voor de eerste maal wordt gedemonstreerd. Op de wereldtentoonstelling te Chicago is er mot groot succes de eerste proeve mee ge nomen. Voorts ia er een groot sportterrein, be- hoorende tot de tentoonstelling, waar aller lei spelen en uitvoeringen wouden gegeven, o.a. een concours hippique, alles onder lei- 'diing van luitenant van Nijnatten. Gedurende de tentoonstelling worden er te Tilburg allerlei congressen en vergade ringen gehouden, welke het bezoek zeker zullen stimuleeren. Reeds mag gezegd, dat zoo -oed als alle stands zijn verhuurd. Enkele data en namen De opening zal plaats hebben Donderdag 28 Juni, s' middags om 12.15 en wordt door de K.R.O. uitgezonden. Dc voorzitter, de heer S. Majoie, spreekt een welkomstwoord en vervolgens zullen het woord voeren de Minister-president dr H. Colijn (openingsrede) en burgemeester mr dr F. Vonk de Both. Enkele namen mogen nog genoemd wor- De gshieele opbouw der tentoonstelling staat onder leiding van architect Jan van der Valk; de versiering berust ouder zijn leiding bij den jongen kunstenaar J. de Bont, behoudens voor Venezia, dat door Jaap van Dam verzorgd wordt: De inrich ting der zalen geschiedt door de firma Cohen, uit Deventer, terwijl de heeren W. G. Scheeres en Jac. van Veen (bekende Haagsche firma's!) samen voor die elec tri citeit en de illuminatie zorgen. Tenslotte mogen wij nog wijzen op de Indische afdeeling, waar de bekende In dische landschapschilder Eland, een doek heeft gemaakt van de vlakte van Garoet, welke zijn zeldzame talenten eer aan doen Het bezoek aan de tentoonstelling zal aan gemoedigd worden door Hosemans Ver keersbureau, dat udt velschillende plaatsen trips naar Tilburg organiseert. Er zit waarlijk nog wel durf en onderne mingsgeest in onze industriefiAen, Tilburg toont 'het! Nederland ziet het! Een overzicht van het tentoonstellingsterrein. SCHENKING AANVAARD HOOGEVEENS RAAD ACCEPTEERT HET AANBOD VAN DE 5000 MORGEN Zooals wc eenagen tijd geleden mededeel den hoeft de Compagnie van 5000 Morgen de gemeente Hooge veen een belangrijk deel der bezittingen van deze Compagnie aangeboden (ter waarde van ca. f 32000). Voorwaarden hierbij waren, dat dit geld voor een nieuw gemeentehuis moest bestemd worden, en dat de gemeente de Compagnie moest vrij waren voor gevolgen van rechtsvordering, die tegen haar mochten worden ingesteld. In een vorige raadszitting hadden meer dere raadsleden bezwaren tegen de aanvaar ding dezer schenking op grond van het feit, dat niet alles was geschonken en gevraagde vrijwaring hun te riskant voorkwam. Dezer dagen heeft in een geheime raads zitting een rechtskundige den raadsleden in lichtingen omtrent de-ze schenking gegeven en getracht hun duidelijk te maken, dat men zonder bezwaar deze grift kan aannemen. Na eenige discussie werd met 12 tegen 4 stemmen besloten het aanbod te aanvaar den. Door Gedeputeerde Staten zal, zooals reeds bleek, dit raadsbesluit goedgekeurd worden. Nachtdienst Moerdijksche Veer De Bond Bedrijfeautdhouders in Neder land deelt mede. van de Rijks Waterstaats dienst een bericht te hebben ontvangen, dat de nachtdienst van liet Moerdijksche veer voorloopig wordt voortgezet tot den len October. CONTINGENTEERING VAN VEEKOEKEN Verschenen is de Memorie van Antwoord op hert Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot regeling van den invoer van veekoeken. Hieraan wordt het volgende ontleend: Een studie van het prijsverloop van vee koeken heeft den Minister tot de overtuiging gebracht, dat geen vrees behoeft te be staan, dat deze koeken op een prijsni zouden komen, dat, gezien den toestand van de veehoudersbedrijven als te hoog moet warden beschouwd. Een prijspeil is bereikt, dat in het alge meen slechts zeer weinig verschilt var vroegere prijspeil. Ook de Minister voelt het bewaar van verstarring van den handel, aan de vigee- rende indeeling in contingenteeringsgroe- pen verbonden. In verband daarmede is bij de onlangs tot stand gebrachte verlenging een aantal groepen samengevat tot Volledig ondervangen der verstarring door het samensmelten tot een groep is niet mo gelijk, daar bij deze contingenteering in belangrijke mate de soort koek door het land van herkomst wordt bepaald, terwijl verschuiving van 1 andcontingenten niet mo gelijk is bij het thans geldend systeem der Crisis Invoerwet. Het waagstuk van de tusschenpersonen in dezen handel heeft de aandacht van den Minister. Als uitgangspunt stelt hij zich daarbij voor, dat zooveel mogelijk personen, die zich in normale gevallen met den im port bezig hielden of daartoe hun medewer king verleenden, dit ook thans moeten kun nen blijven doen. Ook de Minister houdt de mogelijkheid eener monopoliseering van den invoer in het oog, aangezien daardoor een aantal moeilijkheden, welke aan de uitvoering van deze contingenteering kleven, kunnen wor den omgaan. De instelling van een monopolieheffing is voor den Minister een slechts met reserve te aanvaarden oplossing. Waar echter nauwgezette overweging zeer noodzakelijk is, is per 1 Mei deze contin genteering slechts voor drie maanden ver lengd. Deze tusschentijd zal worden benut om daarna in het. bijzonder over dit vraag stuk een definitieve beslissing te kunnen geven. RIJKSCOMMISSIE VOOR WERK VERRUIMING HIELD HAAR 100STE VERGADERING Dezer dagen vergaderde onder presidium an haar Voorzitter, den heer Gh. J. I. M. Weiter, de Rijkscommissie Werkverruiming te 's-Gravenhage. Dit was de honderdste vergadering sinds de Commissie in haar tegenwoordigen vorm begin 1923 haar werkzaamheden begon. Een groot deel van deze vergadering werd besteed aan beraadslaging over de wijze, waarop de bouw van schepen hier te lande kan worden bevorderd. Voor eenige gevallen "lerden bepaalde adviezen vastgesteld. Een overzicht werd gegeven van de wijze waarop overleg was gepleegd met de op drachtgevers van eenige belangrijke orders voor de roetaai indfust nA en Nederlandsclic ROFFELRIJMEN. Het volle pond Geen alcohol bij snelverkeer! Dat is in Nederland de leer. Het leven was daarmee in strijd Volmaakt, in de verleden tijd Wat is een menschenlevenman, Wanneer je „er niet buiten kan"? Den duivel van de alcohol Is aan het stuurwiel niets te dol: Hij smijt een suffe tolbaas neer, Hij veegt een kind weg als een veerf Hij snijdt de scherpste bochten af 1 En smakt terloops een vrouiv in 't graft Hij ramt een gevelpui in puin, k Hij rukt een heg weg voor een tuin Hij dringt een buurman in de slootj Hij ploft een grijsaard in de goot, Desnoods gaat een politieman Die niet opzij wil gaan er an, Hij kraakt een spoorhek, of een paar Hij ziet, hij kent geen lijfsgevaar, f Hij rijdt maar raak en zelden mis Behalvede gevangenis Die mijdt hij als z'n eigen graf, Of koopt 'em met een boete af Mijn hulde aan de Zweedsche wet Die er een j a a r op heeft gezet, Een jaar niet als er eerst een lijls Ligt binnen rechterlijk bereik Nee, de chauffeur die dronken is Krijgt, eer het kalf verdronken is, De straf die hem is toegezegd, Het volle pond en zeer terecht. (Nadruk verboden.) LEO LENS /l0f/ll6fPHBPItK Hmtpaw type K 78.« E.G. 85.- E. f 105.- F 125- R.R. 1S5.- Filiaal in ROTTERDAM: 1 le PIJNACKERSTRAAT 144. Telefoon 43123 fabrieken, om te bereiken, dat deze orders aan de nationale nijverheid konden worden opgedragen. Besloten werd de verzoeken van enkele industrieele ondernemingen nader in be handeling te nemen en. indien dit nuttig werd geoordeeld, deze voorzien van advies, te zenden aan het bestuur van hot Werk fonds 1934. Tenslotte werd mededeeling gedaan van een groot aantal gevallen, waarin de bemid deling der Commissie was gevraagd om te bereiken, dat bepaalde orders voor de Ne derlandsehe industrie zouden worden be houden. In de Fokkerloods op Schiphol ivordt de laatste Het toestel, waarmede eerstdaags de eerste Um net steeds, toenemend verkeer over de komende van de Geldersche kade, om den oprit te Rotterdam in betere banen te leiden is 't rijwielver keer, Men moet nu volgens de zwarte pijlen fietsen De brandweer tusschen het verwrongen ijzerwerk van de verwoeste Robinson-Schoenfabrieken te Nijmegen. De brand greep met groote snelheid om zich heen, zoodat na korten tijd een groot gedeelte van de fabriek in brand stond. Het geheele complex werd in de asch gelegd. p

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5