Düssetöorfi Geestelijke Volksgezondheid Instelling van een Verkeersfonds iteuunaa; 8ad Ëerlrich,- aad Kreuznach Bad Münster a/Stein BADNEUENAHP NAAR DEN RIJN! ZATERDAG 23 JUNI 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 Een Gereformeerde Vereeniging opgericht Referaat Prof. Dr. J. Waterink Waarom geen Prot.-Chr. Vereeniging tot stand kwam Op initiatief van de Calvinistische Juris- tonyereeniging en de Vereeniging van Chris telijke Psychiaters werd een commissie ge vormd teneinde te komen tot. de oprichting eener Vereeniging voor geestelijke volksge zondheid. Deze commissie, bestaande uit de heeren Mi'. G. van Baren, Mr. Dr. E. J. Be urne;-, Prof. Dr. L. Bonman, Dr. G. Brillcn- burg-Y'urth, Mr. Dr. J. Donner, Prof. Dr. H Dooyeweerd, Dr J Hekman, Dr A Hutter, Dr. J. F. Reiitsma, J. Schouten, Prof. Dr, j. Seycrijn en Prof. Dr. J. Waterink, had giste ren te Utrecht een vergadering belegci. Deze vergadering werd door een groot aan tal belangstellenden bijgewoond. Onder hen bevond zidh ook Z-Ëxc. Min. J. H. de Wilde. De Voorzitter, Mr. Dr. J. niter open de de vergadering door t§ lezen Mattheus 171—S en 1429, voor }je gaan in gebed en een openingswoord te spreken, waarin hij speciaal Minister de Wilde welkom heette. Spr. gaf daarna het woord aan Prof. Dr. J. Waterink voor zijn referaat over: „Taak en principieel karakter der psychische hygiëne"!. Referaat-Prof. Waterink Om. do taak dor psyöhische hygiëne te be- paAq/vgaf spr. eerst een 'kort overzicht van da ontwikkeling der z.g. Mentul Hygiëne ï/TOvemenit". Daarna ging hij na hoe juist in onzen tijd de beoefening van de geestelijke volksgezondheid een speciale roeping heeft. Vejjroigene zag hij hoe elders de taak der geestelijke volksgezondheid werd omschre ven en tenslotte wilde spr. trachten de taak deg psychische hygiëne naar eigen inzicht te fomtU'l eeren Waf betreft de historie van de bewe ging ten behoeve van de geestelijke volks gezondheid merken wij op dat deze bewe ging nog maar ruim 25 jaar oud i» Zeven jaar geleden kwam de Nederland- 6che Vereeniging ter Bevordering van de Geestelijke Volksgezondheid tot stand en op lflj J.ulj. 1930 werd te Utrecht de Roamsch- Kathjölie.ke Charitatieve Vereeniging voor Geestelijke Volksgezondheid gesticht terwijl irsj. 1933 een kerkelijk Ned. Hervormde Ver eeniging werd opgericht. 'Juist de gezinnen, die de beste mannen en vrouwen leveren zijn naar uit thans bekende gegevens schijnt tic volgen, minder vrucht baar dan de gezinnen in de z.g. ondersie lagen der cultuur. Spr. gaf daaromtrent cij- Van hoe ginoote betoekeni3 nu voor dp geestelijke voliksgezondlheid deze dingen zijn, moge blijken uit een enkel voorbeeld. Wanneer twee erfelijk belaste families en twee zedelijk en intellectueel hoogstaande families zich vestigen op een onbewoond eiland en in de beide eerste families zijn in elk gezin 4 kinderen en in de (beide andere families zijn in elk gezin 3 kinderen, dan gaan er dus 12 personen uit een geestelijk «en zedelijk lager staand milieu naar dat eiland en 10 ipersomen uit het z.g. betere milieu. Noemen wij nu deze groepen A en B, dan is bij den aanvang de verhouding hier dus: AB 6:5. Stellen wij nu dat in groep A permanent drie kinderen per gezin gqttgM'ën tyorden eli in groep B twee kinderen; p^géziii, _dt&iv zaju érna loO jaar meer dan 4000 personen van groep A en nog geen 75Q pëjfeóriFen van groep B. -Niu, is de bevolkings- vcihóudiinig géworden van 6: 5 /zooals het aan het begin was 81 19. Na 250 jaar is de verhouding reeds 95 5, d.w.z. dat 33 gelioort en meer in 'n bepaalden maatschap pplijken kring den anderen maatschappe- lijlken kring betrekkelijk spoedig doen ver dwijnen. Nu is het door ons gestelde geval zuiver fictief, maar het is wel duidelijk ter il'laistra itié van het feit, dat de grootere vu-uchitibaar- heid in een kring waarin veel onmaatsohap- pélijken, psychopath en, achterlijken, zwak zinnigen en gewoontedninkers en diergelijken voorkomen, op zichzelf een probleem betee- kent. Een probleem waaraan de geestelijke volksgezondheid zich niet onttrekken kan en dat te meer niet, nu men op het voet spoor van Wildenskov e.a. meent dat sterili satie hier het eenige aanwezige middel is. Taak der vereeniging Zooals de hygiëne tot taak heeft alles to doen wé.t mogelijk is om goede gezondheid te beyorderen, zoo moet de psychische hy giëate 'het tot haar taak rekenen de geestelij ke ziekten zoowel door prophylactische maatregelen als door nazorg te bestrijden. Terreinafbakening Wanneer wij nu bepalen moeten welke de tfiaak van de psychische hygiëne is, dan moeten wij eerst wijzen op een gevaar dat (hier dreigt. Naar wij imeencn heeft de prac- itijd in sommige landen en misschien ook een enkele maal ten onzent reedis bewezen, dat, zooals steeds als men zich beweegt op een vrij algemeen terrein, (bet gevaar niet ■denkbeeldig is, dat men zich gaat bemoeien met dingen die toch eigenlijk tot het speciale vakgebied behooren en waarover men vanuit het standpunt der geestelijke volksgezond heid niet wel een vodilediig oordeel vormen kam. Wij gelooven dat een Vereeniging voor Geestelijke Volksgezondheid niet in de eerste plaats de roeping heeft om zelf te handelen in dien zin, dat zij zelf aan het verplegen, aan het opleiden van onderwijzers, aan het onderzoeken van kinderen gaai, maar wij meenen dat de Vereeniging voor Geestelijke Volksgezondheid in hoofdrzaak tot. taak heeft: leading te geven aan het gedachte- en ar beidsleven van anderen, door hetgeen zij zelf als resultaat van studie en inzicht heeft verworven, aan belanghebbenden, mede te deelen. Leidende beginselen Zqo willen wij dam gaarne verdedigen d)e ontworpen artikelen 1 en 2 van de concept- statuten onzer Vereeniging: Art. 1. Doel en Grondslag: De Vereeniging voor geestelijke volksgezondheid op Gerefor meerden grondslag heeft ten doel de geeste lijke, volksgezondheid te bevorderen. Zij stelt zich op. den grondslag der Heilige Schrift naar de opvatting vain de Nedierlanidsohe Ge reformeerde Belijdenisgeschriften. Ark 2. Middelen: Zij tracht met aamwen ding van al hetgeen daartoe binnen de grenzen der wet dienstig kan zijn dit doei te bereiken: a, cloor het bestudeeren vam de vragen op het terrein der geestelijke volks gezondheid en het voorstaan vam het diens- volgens verkregen inzicht; b. door het be vorderen en zelf ter hand nemen van prac- tisohen arbeid op dit terrein". Wij hebben irn Nederland een neutrale vereeniging voor geestelijike volksgezond heid. Ik wil haar gaarne een eeresaluut brengen voor het vele en moeilijke werk dat zij' heeft verricht. Maar intusschen wil ik todh óok wel op een paar uitspraken wijzen, die gedaan zijn in door die betrokken Ver eeniging uitgegeven geschriften. Zoo lezen wij bijvoorbeeld in het referaat van Dr. Sanders: „Het wordt hoog tijd dat wij paal en perk stellen aan de voortplanting van al die minderwaardigen, die schatten geld gekost hebben, en nog zullen kosten, tenzij wij bijtijds maatregelen nemen". Iiier fitten wij dadelijk midden in een principieele kwestie. Ik denk aan een ander referaat, dat van Prof. Jordan, waarin, hoe wel gezegd wordt dat wij ons met princi pieele kwesties niet hebben bezig te houden, voortdurend over de verhouding van feit en woord een oordeel uitgesproken wordt, da\ met de diepste grondbeginselen van onze levensbeschouwing in verband staat. Zoo zouden allerlei voorbeelden zijn te. noemen waaruit blijkt dat reeds in dop arbeid der thans in ons land practisch erkende vereeni gingen bewijzen zijn te vinden voor 't fiet dat men telkens weer met principia in aan raking komt, wanneer men over het vraag stuk van de geestelijke volksgezondheid spreekt. Telkens weer komen wij op cïie gebieden im aanraking met de groote vraag of wij onze beschouwingen omtrent datgene wat •behoort te geschiieden zullen laten beheer- schen door de grondgedachten eener socio logie die de menschelijke samenleving ziet als norm voor en als doel van alle hande lingen, dam wél dat wij gelooven cjat voor alle leven en voor alle levensverhoudingen God die souverein is, naar Wiens wil en naar Wiiens oi'de de dingen zullen geschieden. Telkens weer blijkt het dat men in de kringen waarin men overigens een warm pleidooi voert voor de geestelijke belangen van ons volksleven en waarin men gaarne zijn beste krachten geeft voor de geestelijke volksgezondheid, toch vergeet, dat elke maat regel die genomen wordt tegen de orde Goda voor het leren in wezen ook slechte aan dat leren schade kan doen, ook al schijnt het dan dat men een goede afweer voor een dreigend gevaar vond. In wezen hangt toch elke bedreiging der geestelijke volksgezond heid saanen met het feit dat dé zonde een breuk in ons leven deed komen. Wanneer wij geen rekening houden met de orde en de- wetten Gods en wanneer wij geen rekening houden met de dreiging die en door de macht der zonde telkens weer in het leven wordt gevonden, dan zal 't ons gaan als hem dlie de rook zal willen verdrijven, ar er niet aan denkt dat de strijd moet den gevoerd tegen den vuurhaard van Nu zijn, het is volkomen waar, niet alle punten op dit. gebied evenzeer rechtstreeks in verbinding te zien met de principia. Bij het vraagstuk van de eugenese liggen de be ginselen veel meer op den voorgrond, dan bij de kwestie omtrent het cellulaire systeem in de gevangenissen. Maar juist omdat wij •het leven als een oenlheid zien en ook schijn baar principieel onbeteekende kwesties op den duur toch altijd weer consequenties blijken te hebben en velbanden blijken te bezitten die wel degelijk vam ingrijpende waardij zijn, daarom is het' verwijzen van een deel der kwesties naar het buiten-prim- cipieele terrein niet mogelijk. Geen kerkelijk vraagstuk pit alles heeft- met lipt vraagstuk van de kerk niets te maken. In wezen zijn de be ginselen beslissend. Trouwens, het is in ons land helaas zóó, dat in vele gevallen een kerkelijke indicatie niets, maar dan ook heelemaal niets zegt omtrent een princi pieel standpunt. Al was het alleen maar om de laatste reden, dan zou een zich kerkelijk etiquetteerende organisatie te veroordeelén zijn Het leven wordt beheerscht door begin selen en deze beginselen beheerschen ook de zaak van de geestelijke volksgezondheid. Indien men dat in één land verstaat, dam is het stellig, wel ten onzent. Op alle terrei nen waarop een vereeniging voor geeste lijke volksgezondheid met andere organisa ties in contact komit hebben wij ons eigen christelijk vereenigingsleven. De zaak zelf vraagt een belijdende ver eeniging. Uit de materie zelf volgt dat wij ïn Gereformeerde vereeniging behoeven. Wij kunnen dus de stelling verdedigen dat de psychische hygiëne krachtens haar aard principieel beoefend moet wor den, dat zij dus een principieel karakter heeft en dat ons volksleven krachtens de leiding Gods miet dat leven, naar de or- gamiseerinig van deze prinoipieelen ar beid voor de geestelijke volksgezond heid dringend vraagt. De oprichting eener vereeniging op Gereformeerden grondslag, eener ver eeniging welke zich ten doel stelt de be hartiging van de geestelijke volksgezond heid ds eisdh van de cultuurphare waar om wij leven: het leven heeft behoefte aam het werk van zullk een vereeniging. De oprichting van auilk een vereeniging ligt geheel im de lijn. van ons volksleven en van ons christelijk organisatieleren. De oprichting van de belijdende ver eeniging is eisch van het door ons be leden beginsel. Bespreking De heer v. d. Ploeg stelde de vraag of bij oprichting eener Geref. Vereeniging de ver achting is, dat degenen die lid worden, uit de neutrale Vereeniging trekken, of dat een dubbel lidmaatschap mogelijk zal zijn. Spr. had' in het referaat niet gehoord eon verdediging van een Gereformeerde (zij hot dan interkelijke) vereeniiging, wel van een Prot. Ghr. Vereeniging. Spr. vond dat ge tracht moest worden fusie te verkrijgen mol de reeds opgerichte Ned. Herv. Vereen, voor geestelijke volksgezondheid. Prof. Waterink vond dat noch de refe rent noch de vereeniging zich zal hebben uit te spreken over het dubbel lidmaatschap; ieder zal voor zich moeten weten of hij lid der neutrale vereeniging wil zijn of blijven. De Voorzitter gaf een uiteenzetting naar aanleiding van de laatste vraag van den heer v. d. Ploeg. Toen de Calvinistische Juristenvereeniging de uitnoodiging tot stichting der op te richten vereeniging richtte, werd reeds meegedeeld dat 'n saam sprekiug was gehouden met degenen die in de oprichting de Ned. Herv. Vereeniging ver tegenwoordigden, maar zonder resultaat. Een schrijven werd door de commissie van voorbereiding gericht tot de Ned. Herv. Ver ftenlging om tot één organisatie te komen, in een schrijven, in zeer broederlijken toon gesteld, werd gemeld, dat het vruchtbaar der zou zijn als er twee organisaties zouden zijn die zouden samenwerken, en liohtte dit v.oo toe dat als men eon Ned. Herv. Ve.r eoniging vormde men een breederen kring bereikte dan wanneer men een Prot. Chr. Vereeniging had. Men noemde als voorbeeld de dranhbegtrijdingsactie, waar de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding en de Chr Vereeniging apart staan, doch federatief samenwerken, en hoopte dat als de Geref. Vereen, tot stand kwam er nauwe samen werking zal zijn. In dit stadium zou het niet gelukkig te noemen zijn om er nog weer op terug te komen, omdat het zou lijken alsof we aan den ernst der beslissing van der Ned. Herv. Vereen, twijfelden. De Ver eeniging,die wij willen stichten, zal geen kerkelijken maar wel een prinoipieelen grondslag hebben, maar de naam Prot. Clre Vereen, is niet gevvensc-ht om,waar samen werking met de Ned. I-Ierv. Vereen, ge- wenscht zal zijn, de zaak niet te anti thetisch te stellen en het te doen voorkomen alsof wij de mensdhen uit de Ned. Herv. Vereen, zouden willen krijgen. Met algemeene stemmen werd daar na besloten tot de stichting der Geref. Vereen, tot bevordering der geestelijk» volksgezondheid. De Voorzitter hoopte dat de pas ge constitueerde vereeniging onder Gods zegen zal mogen werkzaam zijn. Daarna werd gepauzeerd. In de middagvergadering werd allereerst de arbeid der vereeniging in het algemeen bezien. Medegedeeld werd, dat een lande lijke federatie bestaat, waarbij alle vereeni- gingen, die op dit terrein werkzaam zijn. zijn aangesloten. De bedoeling van de nieuwe vereeniging is om straks, als zo rechtspersoonlijkheid heeft verkregen, tot deze federatie toe te treilen Hierna werden de statuten en het huishou delijk reglement breedvoerig besproken. Ze rden aangenomen zooals ze werden voor- Het bestuur werd door bespreking vastge steld als volgt: Voorzitter Mr. Dr. J. Donner, secretaris Dr. A. Hutter te Loosduinen. Een penningmees ter werd niet aangewezen. Verder hebben in het bestuur zitting Prof. Dr. J. Waterink, Dr. J. Hekman, Mr. Dr. E. J. Beumer en Prof. Dr. J. Severijn. Na dankzegging werd de vergadering ge sloten. Eet Bestuur. Het bestuur der Vereeniging is als volgt samengesteld: Mr. J. Donner, voorzitter; Dr. Hutter, „Bloemendaal", Loosduinen, secretaris; Prof. Dr. J. Severijn, Prof. Dr. J. W a t e r i n k, Dr. B e u m e r en Dr. Hekman. Coördinatie van het verkeer Spoorwegtekort en Vervoersbelasting De Tweede Kamer heeft thans het wets ontwerp tot instelling van een Verkeers-J fonds in behandeling genomen. Blijkens de considerans van het ontwerp hééft dit ten doel: „voorzieningen te treffen ten einde het onderling verband tusschen de vervoermiddelen te land, te water en in de lucht te versterken". Men noemt dit oók wol kortweg: coördinatie van het! verkeer. Het. verkeer zal dan in de toe komst niet in den wilde weg en met onge breidelde concurrentie zich ontwikkelen, maar in behoorlijk verband, onder behoor lijke regelen naast elkaar worden gesteld. Gehoopt wordt op deze wijze wat men noemt den verkeerschaos te kunnen be dwingen. Het gestelde doel is ongetwijfeld in hoogc mate loffelijk. Want dat het met de ver- kepi'saangtelegenheden in stad en land niet heelemaal in orde is, zal door weinigen wor den betwijfeld. Er is een tpveel aan trans portmiddelen, deels gevolg van de door de crisis getroffen maatschappelijke ontwikke ling, deels samenhangend met de niet te remmen voortgang op technisch gebied. Maar dit verschijnsel, waarin men nog iets tijdelijks zou kunnen zién, is het eenige niet, dat de Regeering bewogen heeft om de instelling van een Verkeersfonds voor te stellen. Als donkere, dreigende figuur staat mecle voor haar aandacht het geweldige te kort van eenige tientallen millioenen op de Spoorwegen, dat uit 's Rijks schatkist ge dekt moet worden. En nu is het onmisken baar, dat de bedrijfsuitkomsten der spoor wegen in de laatste jaren ongunstig be- invïoed zijn door de ontwikkeling van het autoverkeer en het autovervoer van reizi gers en goederen. De redeneering is nu deze: kan er zékert» gelijkschakeling, zekere coördinatie ep ver-; deeling in liet vervoersbedrijf worden tot' stand gebracht, dan kon dat slechts eèiV heilzamen invloed hébben op de spoorweg tekorten en dus op het huidige tekort der Rijksbegrooting. Deze gedaclitengang is be grijpelijk. Zelfs zou men het kunnen verstaan en billijken, wanneer de Regeering in verband hiermede maatregelen nam om de concur- rentie-voorwaarden tusschen het spoorweg vervoer en het autovervoer, welke thans in derdaad eenigszins in het voordeel zijn van het laatste, meer gelijk te maken, b.v. door het wegnemen van onnoodig kwellende ban den van het spoorwegvervoer en het aanleg gen van banden aan het autovervoer in de vorm van voorschriften b.v. betreffende maximum arbeidsduur. Ook ware de een of andere crisismaatregel denkbaar. Zoo «chijnt de Regeering zich echter de zaak niet te hebben ingedacht. Zij wenscht een Verkeersfonds Dat zal ontstaan door opheffing van het bestaande Wegenfonds, waaruit door de hef fing van de wegenbelasting en rijwielbelas ting en met stortingen uit 's Rijks kas dp huidige verbetering der verkeerswegeD wordt betaald. Het ligt in de be doe ling zoowel dp wegenbelasting als de rijwielbelasting te ver hoog en. Ou zich zelf schijnt zulks in dezen tijd al niet .buitengewoon aanbevelenswaardig echter wordt aan do geheele zaak door de verandering van doelstelling voor he>' Verkeersfonds een geheel ander karakter gegeven Do Regeering ziet het verkeer als een een heid en het op te richten Verkeersfonds krijgt nu als bestemming niet meer alleen het verzorgen van de verbetering der ver keerswegen, maar het zal dienen ten öelhoeve van bet verkeer over de spoorwegen, de tramwegen, de waterwegen, de landwegen e' door de lucht. De uitgaven voor deze verschillende dee len van het verkeer zullen worden gedekt uit de gemeenschappelijke inkomsten, die aan hot fonds moeten toevloeien. Dat be- teekent dus, dat eventueele verliezen van het eeno transportmiddel door de inkom sten van een ander of van de andere moe ten worden gedekt. Met de instelling van het Verkeersfonds gaat gepaard opheffing der Wegenbelasting. Deze wordt echter vervangen door een be lasting op motorrijtuigen, hooger dan de te genwoordige Wegenbelasting; ook de fiet sen zullen iets meer moeten betalen. Van deze maatregelen wordt een hoo- gere opbrengst van ongeveer 9 millioen verwacht. Ten aanzien van het spoorwegbedrijf zul len zeer ingrijpende bezuinigingsmaatrege len worden genomen ter verkleining van het tekort De Regeering deelt in de stukken mede, dat voor 1934 bet verkeer me ei- 'dan 56 mil lioen van d'e rijksuitgaven vordert, waarvan bijna I6V2 millioen ten laste van den kapi- taaJlsdienst komit Voor laatstbedoeld bedrag moet dus worden geleend. Die verkeers kosten moeten omlaag en wel met 33Vi mil lioende boogere motorrijtuigenbelasting zal voorloopig 9 millioen daarvan moeten opleveren. De rest 'hoopt de Regeering nader aan te wijzen. Van de verhooging der bestaande belastin gen op bet wegverkeer van 21 tot 30 mil lioen krijgen de provinciën echter niets meer uitgekeerd. De 9 millioen meer zullen ge heel aan bet Rijiksbudget ten goede komen. Ten aanzien van wegeniverbetering zal eenige temporisatie worden toegepast, zulks in afwachting van de resultaten van de nadere bestudeerimg van het verkeer; de bruggenbouw evenwel zal ongewijzigd wor dien voortgezet. Van de belasting van personenauto's wordt de grondslag ran zes op acht gulden gehraoht, voor autobussen van acht op tien gulden, met bovendien een 'belasting per zitplaats. Voor vrachtauto's is een pnogres- sieve belasting naar het gewicht utigedacM. Motorrijwielen worden eveneens naar hun omvang getroffen, terwijl voorts voor tracto ren en aanhangwagens ook meer betaald moet Avorden dan tegenwoordig. En eindelijk wordt de rijwielbelasting van f 2,50 o p f S. Het verzet tegen dit wetsontwerp is sterk. Algemeen, zag men als hoofdbedoeling er van het versterken en verzekeren van de positie der Nederlandsche Spoorwegen. Tot die gedachte kwam men temeer, omdat in de in te stellen Commissie van Advies met ver strekkende bevoegdheden wel de spoorwe gen vertegenwoordigd zullen zijn, maar niet het gewone wegverkeer, dat bij elkaar van grooter omvang is dan de Spoorwegen. Het eenparig verzet, der weg ve.-vrui kers is dan ook wel verklaarbaar. Want het 'wetsontwerp laatf. ben betalen, legt aan per sonen en bediriiran nieuwe lasten op, maar schakelt den invloed ran het particuliere vervoerswezen op de coördinatie van het verkeer uit, terwijl die van de Spoorwegen wordt toegelaten in de Commissie van Ad- Er -is in dit wetsontwerp iets tweeslach tigs; spoorwegtekort en verkeer worden er in samengekoppeld. De voorgestelde oplos sing maakt echter den indruk meer gericht (e zijn op de"'belangen vain het eerste dan pp,die; van het tweede. En dat is bedenkelijk 011 doet de gedachte ontstaan, dat de Spoor wegen zullen worden gesaneerd ten koste ramde andere vervoersbedrijven, die zich in hun belangen voelen bedreigd. Ongetwijfeld is er op dit gebied groot werk te doen. Maar of de gekozen weg de beste is? Het antwoord on deze vraag kan niet zon der meer bevestigend zijn, ook al gevoelt men voor meer gelijkheid in concurrentie voorwaarden tusschen de versohi Lijnde par tijen, die aandeel hebben in het verkeer langs onze verschillende wegen. Niemand zal tegenspreken, dat het parti culiere vervoer een voorsprong heeft boven de in velerlei wettelijk gebonden spoorwe gen. En ook is het niet onredelijk, dat de weggebruikers iets bijdragen in dé enorme uitgaven voor de verbetering onzer wegen uitgaven. Maar of we met de instelling van bet Verkeersfonds komen zullen waar de Regeering lieen wil: economie in het ver voerswezen, iff wel aan eenigen twijfel on derhevig. Er zal zien we goed nog heel wat moeten gebeuren, wil de Minister van Waterstaat in de Tweede Kamer een meer derheid aan zijn zijde krijgen. Gemengd Nieuws, DE IJSVERGIFTIGING TE NIEUWKOOP. Men meldt ons uit Alphen a. d. Rijn: Naar ons bij informatie is gebleken zijn thans alle personen welke Zondag nadeelige gevolgen ondervonden van het gebruik van ijsco's afkomstig van den ijscoventer v. d. W., te Nieuwkoop, thans weer hersteld of zoo goed als hersteld. De oorzaak van de vergiftiging is nog steeds niet vastgesteld. POLITIE-INVAL IN EEN SPEELHUIS. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de politie te Amsterdam een inval go daan in het perceel Molensteeg 10,. waar, volgens bij haar ingekomen klachten, gele genheid zou worden gegeven tot hazard spel. Een aantal politiemannen in burger, ge volgd door eenige agenten in uniform, toog er op uit. Een politieman in burger ging het perceel binnen, doch stuitte reeds op den trap op een uitkijkpost, die de perso nen, die zich in het verdachte huis ophiel den, waarschuwde. Toen de politie binnen kwam, zat eneen twaalftal personen rond om oen tafel, oogenschijnlijk bezig met ge moedelijken kout, want geld noch kaarten of andere sporen van spel waren meer in de kamer te vinden. Niettemin werden alle twaalf aanwezige personen ingerekend en gefouilleerd. Weliswaar werd bij ver schillende hunner stellen speelkaarten ge vonden, doch voldoende bewijs om de aan gehoudenen vast te houden leverde dat niet op. Aangezien onder de aangehoudenen eenige oude hekenden van de politie waren, werden dezen naar het hoofdbureau over gebracht „MIJNHEER, U REED VERKEERD!" Toen de H.B.S.-scholior P. Snoep, uit Ka- pelle (Z.), naar school reed, werd hij aan gereden door een auto, komende van Goes, welke niet den achterweg inreed maar over het dorp wilde passeeren. De jongen kwam onder de auto gekropen mot den uitroep: „Mijnheer, reed ver keerd!" De fiets was erg toegetakeld. De jongen totaal ongedeerd. Met den schrik kwam hij er af. De chauffeur, de heer C., uit Oostburg, was direct bereid de fiets te vergoeden. het., nabtte Parijs 9£ TOONAANGEVENDE WhSTDUlISmB KUNSTSTAD, voorname stad met haar prettige gezelligheid en leuk. vermaal?. Rijn mmsM Cöllen eyn croyn. boven allen stedlén schoyn inllditlmen prasg&ctl door de.,Kdlner Uerkchrsuercln e.U. te Keulen (Köln) tegenover den Dom. i Vjm^Keulen mef de WUPP Kurhotel .Der Quellenhof" I?" 'x in»*. Genezing voor Maag-, lever- darm- en gal-aandoeningen, en stofwisselingsziekten. &f|nUj KURHOTEL" Eersterangs hotel, midden In het kuur-park. Stjoomend wat. wHMBk Verder nog 50 modehie hotels en pensions. valtung. Bad Bertrich, Tef. f stadium-Solbad angt genezing bi) (heunra, Jicht, vrouwen- ralen, kinderziekten en biedt ontspanning vreugde. Pension vanat M 4.5ft In iheelen kuurtljd M 20.-. 12.-. 4.-^ Veelzl]- heerlijk gelegen aan de Nahe, itlngen bij de kuurdlrectle. Hel gezondheidsbad v r de poorten van H°''and loilctiLRelsb.efl DlrJCeolen Wenscht gij een goedkoop en rustig uitstapje? Bezoekt dan den Rijn per salonraderboot Gratis prospectus bij de In zeven daflen van Rotterdam naar Mannheim en terug NED. STOOMBOOT- PrlJs f 60-— P- P^s., alles Inbegrepen REEDERIJ. Prins Hen- Vertrek dagelijks van Rotterdam via Nijmegen of Arnhem, drikkade 59c, Rotter- Prettige, rustige tocht Uitstekende restauratie. Ruime slaap- dam, Telefoon 56645. kamers met stroomend water. Groote promenadedekken. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TWEE ZWAAR GEWONDEN Men meldt ons uit Anna Paulowna: Hedenmorgen omstreeks 4 uur reed een 5-tal jongelui in een open auto op den weg langs het Badzandkanaal op weg naar de T.T.-races te Assen. De bestuurder, de 19-jarige P. H. Perk, uit Zaandam, die met zeer groote snelheid reed, raakte de macht over zijn stuur kwijt en reed van den dijk. De inzittenden, mej. M. Perk, zuster van den bestuurder, J. Louman, uit Zaandam, mej. M. en H. van Wijk, beiden uit Wassenaar, werden uit de wagen geslingerd. De heer Louman bekwam ernstige inwendige kneuzingen en een bek kenfractuur. Hij moest in het Zieken huis te Den Helder worden opgeno men. Mej. van Wijk kreeg een been- en armbreuk, en moest naar huis wor den vervoerd. Dc bestuurder werd licht gewond terwijl mej. M. Perk en H. van Wijk ongedeerd bleven. De auto werd ernstig beschadigd. VERDRONKEN Te Nieuwaal in de gemeente Gameren (Gld.) is het 8-jarig zoontje van schipper Steen van het Rijnschip „Panama" over boord geslagen en verdronken. EEN MOOIE VANGST De vissclier v. d. N., te Zwammerdam, had het buitenkansje in de Rijn twee zeer mooie edolkarpers te vangen. Eén dezer die ren woog niet minder dan 23 pond. De bij- zondore vangst had daarna veel bekijks. DOOR DEN TREIN GEGREPEN De bloemist R., te Aalsmeer, is, toen hij* op een bakfiets den onbewaakten overweg Aalsmeer-Oost passeerde, door een trein ge grepen. Eén zijner beenen werd gedeeltelijk verbrijzeld. De man is naar Amsterdam vervoerd. Twee kinderen, die in de bak za ten, bleven ongedeerd. AUTO IN VLAMMEN Te Apeldoorn is op den betonweg door de Soerensche bosschen een vrachtauto, bela den met meubelen, verbrand, vermoedelijk door een lek in de benzineleiding. Do be stuurder, J. R., uit Ensehedée die op weg was naar Amsterdam, kon nog bijtijds uit de cabine springen. De Apeldoornscho brandweer heeft de brandende resten met zand gedoofd. DRIE WONINGEN IN DE ASCH GELEGD. Te Assen ontstond brand in een blok van vier arbeiderswoningen, gelegen aan de Anreeperstraat en bewoond door de gezin nen Bos, Muskee, Pakens en Dik. De vrouw van Pakens was in den tuin, toen de brand uitbrak, doch ze werd door den schrik bewusteloos, zoodat zo de buren niet kon waarschuwen. De brandweer was spoedig ter plaatse. Van het blok huizen is slechts één woning blijven staan. Het huisraad van Muskea was niet verzekerd, dat der anderen wel. De panden behoorden aan verschillend® eigenaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3