mBii VRIJDAG 22 JUNI 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. NED. HEBlV. KEKK. Beroepen: Te Kijssen, Jac. Vermans te Hooceveen Te Besoyen. J. van Rootselaar te Baeenstein. - Te Oud-Vossemeer, P. Bouw te Melissant. Te Garderen, A. F. P. Pop te Monster. Te N. Pekela, G. van Veldhuizen te Hantum (Fr.). GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Noordeloos, C. Houtman liulppred. te Enschedé. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Rotterdam-Zuid, N. Jong te Rijnsburg. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. A. G. Oosterhuis, Ned. Herv. pre dikant te Eemnes-Buiten (U.), hoopt D.V. den 19 Augustus a.s. afscheid te nemen van zijn Gemeente aldaar en den 26 Augustus d.a.v. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Daarle (O.), na bevestigd te zijn door Ds. C. B. Holland te Putten. DE KERKZENDER VAN BLOEMENDAAL Een onzer lezers deelt ons mede, dat volgens zijn en anderer ervaring de versterking zender der Geref. Kerk van Bloemendaal, d e 24 Juni 10 jaar oud zal z ij n, op de ontvangst- mogelijkheden grooten invloed ten goede heeft gehad. Toen de oude zender nog op volle kracht werkte en nog niet met ouderdomsgebreken be hept was, kon men zelfs in Friesland, omtrek Leeuwarden, den zender hooren. Thans na de vernieuwing zijn de veldsterkte en de reikwijdte belangrijk toegenomen. Uit Dordrecht meldde men een ontvangst, bijna even sterk als Hilversum op 301 M. In Zuid-Limburg i. modern toestel de zender zelfs nog te halen en de preek te volgen. Practisch is dus z.i. Bloemendaal overal ïn ons land te ontvangen. Ds. J. B. NETELENBOS f In allen eenvoud ter aarde besteld Te Groenao is Uonaeraagm»aaag in aiien een voud ter aarde bisteid het sionenjK overscnoi van Ds. J. b. Netelenbos, ttcrv. Fred. aldaar. In de INed. Herv. Kerk werd te half 3 een korte rouwdienst gehouden, waarin voorgmg Ds. C. F. Boorsma te Eiüergen, doch op uitdruKkelijk ver zoek van de familie werd noch hier, noch aan ae groeve verder het woord gevoerd. Alle plaatsen in het Kencgebouw waren fcezet. Onder deze talrijke aanwezigen, merkten we op verschillende collega's van den overledene uit den ring Winterswijk, Ds. J. W. Roobol van Winters wijk, Ds. J. Jansen Schoonhoven te Lichtenvoorde, Ds. Noorman te Borculo. Voorts diverse organi saties uit Groenlo, die de overledene actief of door advies diende; de beide voorgangers te Groenlo, Ds. Bartheis te Coknschate en Ds. ter Haar te Diepenheim. Van de predikanten uit de Geref. Kring merkten we op Ds. W. L. Milo Geref. Pred. te Almelo en Dr. J. G. Geelkerken Geref. Pred. ,(H.V.) te Amsterdam. Terwijl het orgel zachte muziek deed hooren en de kerkklokken luidden, werd het stoffelijk over schot van den overledene door de leden van den Kerkeraad, van de nabijgelegen pastorie naar het kerkgebouw gedragen. Nadat de baar voor den kansel was geplaatst, beklom Ds. Boorsma hem. Hij sprak na de liturgie naar aanleiding van Hebr. 13:7 en 8. Spr. wees bij de woorden aangaande herdenking van de voorgangers op de groote kwa liteiten van Ds. Netelenbos, zijn geestkracht, zin Voor humor, studiezin, trouw en vriendelijkheid. Hij zal door de collega's en de gemeente werden gemist. Goddank dat de inhoud van zijn pred, king Jezus Christus blijft. Naar aanleiding hiervan kichtte spr. woorden van troost tot de achterge blevene weduwe 'en haar beide zoons. Na den dienst werd het stoffelijk overschot naar de groeve gedragen, gevolgd door de geheele me- O'gte, die zich in het kerkgebouw verzameld had. Ds. Boomsma las aan de groeve eenige Schrift woorden waarna de oudste zoon van den over ledene dankte vcor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Met het „Onze Vader" werd de een voudige plechtigheid gesloten. ..KFRKOP^niiW" fm HET REORGANISATIE-ONTWERP W i jri gings-voorstellen Op voorstel der Reorganisatie-Commissie heeft het Moderamen, der Alg. Synode eenige wijzigin gen aangebracht in het ontwerp, dat bij de Synode wordt ingediend. Voor het meerendeel zijn het technische venbeteringen, terwijl enkele veranderin gen van meer beteekenis zijn. Tot deze laatste 'behoort de scheiding van Art.' 7 Agem. Reglement in twee artikelen, waardoor geen nieuw beginsel uitgesproken maar wel boven allen twijfel verheven wordt, dat men modera tor en kerk visitator niet beschouwt als menschen die een b ij zonder ambt bekleeden, zoodat hiermee eeni nieuw ambt zou zijn inge voerd, maar alleen als predikanten of emeriti- [predikanten die met een bijzondere functie worden belast. Hiermede is, zoo schrijft Prof, Brouwer ons, de laatste grond ontnomen aan de bewering, dat hier toch feitelijk bisschoppen in het presbyteriaal systeem werden binnenbesmokkeld. Huisgemeenten In de bepalingen omtrent de huisgemeen ten is een wijziging aangebracht in art. 40 d, volgens welke alleen leden (niet: lidmaten) van de Ned. Herv. kerk. behoorende tot de plaatselijke gemeente, leden van de huisgemeente kunnen zijn. Art. 42 bepaalt dat predikanten, voorgangers van huisgemeenten, wat hun diensttijd betreft, beschouwd worden als in gewonen dienst der kerk te zijn. In de wijziging van Art. 44 wordt onderscheid gemaakt tusschen huisgemeen ten die door den kerkeraad zelf zijn. ingesteld, en huisgemeenten die buiten den kerkeraad om ont staan. De kerkeraad die op eigen initiatief een huisgemeente wil stichten, wordt door die wijzi ging ontheven van de bepalngen omtrent het ver- «ischte minimum, omtrent den voorganger en van van toezicht der dassieale comissie ad hoe. Bij de vrijstelling van de bepaling omtrent den voorgan ger is in het bijzonder gedacht aan de mogelijk heid dat men met den arbeid onder bijzondere groepen ook wel miet-kerkelljk-bevoegden kan be lasten; men denke aan den arbeid dien mr. Roze- mend onder communisten in Amsterdam verricht. Belangrijk is nog de toevoeging in art. 74, dat n.l. voor het vaststellen van veranderingen in hef Alg. Regiment en in dat voor kerkelijk opzicht en tucht twee der^e van de stemmen vereischt wordt. Eventueele veranderingen kunnen dus in de eerste lezing bij gewone meer derheid worden aangenomen en aan het oordeel van de kerk worden onderworpen^ Zij kunnen echter slechts met goedvinden van twee derde der Synodeleden kracht van wet erlangen. Om de 10 jaren herziening Als nieuw artikel wordt een art. 75 toegevoegd, bepalende dat het Agem. Reglement om de tien jaren door de Synode opzettelijk behandeld zal worden, met de bedoeling om na te gaan, welke wijzigingen noodlg zijn. Dat artikel accentueert nog eens, dat het onderhavige voorstel in een tijd Van sterke overgangen wordt ingediend, en wil bevorderen dat de grondwet der kerk zooveel mogelijk met haar feitelijken toestand in overeen stemming blijve. Het is te verwachren, zoo meent Prof. Brouwer, dat men met deze slotbepaling ge makkelijker verscliillende onderdeelen van het ont werp zal kunnen aanvaarden, die men op zich zelf niet gewenscht zou achtln, maar slechts met het oog op den nood van dezen .tijd zou kunnen ac- NED. BIJBELGENOOTSCHAP DE JAARVERGADERING TE AMSTERDAM 'T WERK OP SOEMBA VAN Dr L. ONVLEE Gisteren is, zooals wij reeds hebben mede gedeeld, te Amsterdam, in de Doopsgezinde Kerk aan den Singel, gehouden de alge- meene vergadering van het Ned. Bijbelge nootschap. Ter aanvulling van ons verslag dien©, dat de druk bezochte vergadering te tien uur is geopend door den voorzitter J h r H. L. Quarles van Ufford, die in zijn openingsrede herdacht het overlijden van H.M. de Ko ningin-Moeder. sedert Juni 1891 Bescherm vrouwe van het Bijbelgenootschap. Voorts memoreerde de voorzitter het verscheiden van net Huot'dbestuurslid jhr dr A. F. di Savornin Lohman, die sedert 1913 als zoo danig fungeerde en veel voor het Indische werk heeft kunnen doen. Aangedrongen werd, de vrouw meer in het werlc Genootschap te betrekken. Een bijzonder woord wijdde de president aan de voorgenomen nieuwe spelling, waar omtrent het hoofdbestuur de bezwaren van het Ned. Bijbelgenootschap aan den Minis terraad heeft kenbaar gemaakt. Ten slotte wees de voorzitter op het 120- jarig bestaan van het Genootschap te hij op, met Gods hulp het zegenrijk werk onverminderd in stand te houden en te v beteren. Bespreking jaarverslag Bij de behandeling van het jaarverslag van den algemeenen secretaris, den heer L. J van Wijk en dat van den secretaris voor den binnenlandschen arbeid, D s D. Boeke, heeft de afcl. Rotterdam-Zuid het splitsen van do groote-stadsafdeelingen be pleit. Prof Dr F. W. Grosheide spoorde aan lot grootere activiteit in sommige af- deelingen, daarbij dankbaar memoreerende, dat het aantal contribuanten in 10 jaar tijds verdubbelde. Ds. S. K a m per verheugde zich, dat het Hoofdbestuur zich ditmaal op het gebied van de politiek heeft begeven en bij de Re geering over de spelling-Marchant heeft geadresseerd. Voorts vroeg spr. om te trachten bij de Regeering vrijstelling te verkrijgen van de belasting op goederen in de doode hand. waardoor ook het Bijbelgenootschap zal den getroffen. aron v. Boefzeiaer van Dub beldam, oud-zendingsconsul, thans lid der Tweede Kamer, meende, dat niet het Bijbelgenootschap zich op liet terrein van de politiek heeft begeven, magr de Regee- ing met de spellingskwestie het gebied van het particuliere leven heeft betreden. Wat de belasting op goederen in de doode hand aangaat, wij staan, zei de spr., nog midden in den strijd, waarop hij niet wilde voor- uitloopen, hoewei spr. wel op een uitweg meent te mogen vertrouwen. Ds. W. v. LirabUTgh kon niet instem men met den aandrang om van de Regee- •ing vrijstelling van de besproken belasting te verkrijgen. Beter dan direct op de achter ste beenen te gaan staan achtte spr. het neer de Regeering dezen finan- cieelen maatregel meent te moeten nemen, te bedenken het Schriftwoord „Draagt el kanders lasten". Mevr. A. C, Diepenhors tcj e aay Fortman bepleitte meerdere sa menwerking van do afdeelingen met den Ned. Chr. Blindenhand om zoodoende tegen voordeeliger conditiën over braille-Bijbels te kunnen beschikken. De beide secretarissen hebben hier en daar het jaarverslag toegelicht, waarna dit is-goedgekeurd. De heer A. Wêllensiek, algem. pen- ningm., lichte hierna de rekening en ver antwoording toe, die na eenige bespreking eveneens werd goedgekeurd. De penningm. drong aan op vermeerdering van inkom sten, gelet op het nadeelig saldo van f24.552.80. Uitvoerig is gehandeld over de financiee- verhouding van do afdeelingen tot het Genootschap, waarover evenwel geen be paalde uitspraak is gevallen Deze is uitge steld tot de volgende algemecne vergade ring, als daartoe strekkende voorstellen langs organisatorischeu weg worden inge- In de middagvergadering is medegedeeld de uitslag van de verkiezing van vijf hoofd bestuursleden. Herkozen zijn de heeren Jhr. M. C T van I ennep, Ds. F. Dijkema, Dr. O Norel en A Wcllensieik en. in de va cature-Lohman bleek gekozen Dr. W. G. Harrenstein. Als ondervoorzitter, in de vac.-Lohman, is gekozen Prof. Dr. F. W Grosheide. Nadat de heer F,. R env. Omvenaller zijn reeds door ons vermelde toespraak over „De eerste 20 jaren der tweede eeuw van het Ned Bijbelgenootschap" had gehouden, trad ten slotte als spreker op Dr. L. O n- lee, afgevaardigde ter Bijbelvertaling op Soemba, met verlof hier te lande, met een rede, waarin hij handelde over zijn Voorbereidend werk- Daartoe besprak hij uitvoerig de pogin- gingen van hem en zijn echtgenoote om met het Soembar.eesche volk in nauw con tact te komen In 1926 op Soemba zijn ar beid aanvangende, werd het volgend jaar het 25-jarig jubileum van de zending al daar meegevierd. Aanvankelijk betoonden de Soembanee- zen geen geneigdheid gesprekken te begm- maar via de zending, de school en ige goeroes begon dit contact toch lang zaam aan te komen, want het kampongle- .en bleef daardoor niet langer gesloten. Van; groot belang was de ontmoeting met een •aanstaand Soenibances, die spr. een verbasterd verhaal over Adam en Eva ver telde en over een rijken taalschat bleek te beschikken. Het gevolg was dat Spr. zich nu in vele kringen geïntroduceerd zag en op den duur zelfs met eenige zorg werd vervuld over den omvang der relaties, want men kwam niet steeds met onbaatzuchtige bedoelingen bij hem, popgde spr. ook te betrekken in al lerlei persoonlijke en stoffelijke verhoudin gen, zooals vragen over betalen van belas ting en meerdere rechtskwesties. Niettemin waren deze ontmoetingen toch van groote beteekenis, omdat men cp deze wijze samen bezig was het Soembaneesch te ontdekken. Wat eerst niet -veel meer was dan een klank, verkreeg nu inhoud, voor al toen spr. al meer met de Soembaneescho Christen-gemeente in aanraking kwam. Want woorden hangen samen met het gees telijk milieu, waarin ze worden gesproken en levensvernieuwing bracht ook taalver nieuwing. Dg prediking van het Evangelie brengt het woord tot hoogere spanning, zet 't in beweging en geeft het nieuwer inhoud. Aan de hand van bijzonderheden over een Soembaneesch en bundel van Bijbelverhalen, door spr. bewerkt, schetste hij de taalmoei lijkheden om le Soembaneezen den zin der Schrift te doen verstaan. cepteeren, wat men in het voorstel van Kerkher- tel door overgangsbepalingen trachtte te be- Dankbaar herdacht spr. in dit verband de medewerking der goeroes, vooral op Oost-Soemba, die hem onderscheidene voor stellen tot psalmberijming hebben gedaan. Ter kenschetsing las spr. daartoe Psalm 100 ten slotte voor. Met groote belangstelling heeft de verga dering deze rede apngcjioord en na een bij zonder woord van dank tot Dr. Onvlee voor zijn arbeid op Soemba, is de algemeene ver gadering hierna door den voorzitter ge sloten. VERTREK Dr. J. H. BAVINCK. Gistermorgen vertrok Dr. J. H Bavinck, Docent aan de Opleidingsschool te Djokja karta, met zijn gezin naar Zwitserland, vanwaar hij over enkele weken de reis naar lndië hoopt voort te zetten. OVERGANGSEXAMENS Vrije Evangel. Gem. De uitslag der overgangsexamens aan de Theol. School der Vrije Evangelische Ge meenten in Nederland, gehouden 16, 18 e'.i 19 Juni jk is als volgt: Bevorderd werden tot de 2e klas theol. afd.: D. J. D. du Foasé, le klas theol. afd.: G. van Bruggen, J. En ter Jr., T H Penninga, C. Zijlstra; 2e klas lift, afd.: S G van der Haogen. Toegelaten werd tot de le klas litt. afd.: D. Visser. Tevens kan medegedeeld worden, dat de heer G. Leendertse zijn studiën aan bovengenoemde school met goed gevolg vol tooide. DE BUCHMAN-BEWEG1NG Dat reeds nu een 2e druk is verschenen vf brochure, door Dr. R. van Deemter geschreven over de Oxfordgroep en het Christendom, bewijst wel, dat er nog volop belangstelling is voc Buehman-beweging. Deze door Meinema te Delft uitgegeven beschouwing is bijna geheel een legging of althans de poging daartoe v; bezwaren, door Ds. W. van 't Sant gepubliceerd in de Haagsche Kerkbode. Reeds is Ds. 'tSant in dat kerkblad aangevangen met een weer tegen de critiek van Dr. van Deemter. Beide schrijvers staan behoorlijk gewapend tegenover elkaar. Dr. van Deemter betrekt zijn argumenten ten deele uit bijwoning van house-parties, iets wat Ds. van 't Sant niet gedaan heeft; de laatste beziet de zaak vooral van den theoretischen, wil men, principieelen kant. Een belangwekkend duel over een belangwekkend verschijnsel. JO GESLAAGD? KEES VERHOOGD Geeft uw jongens en meisjes, neefjes en nichtjes een bpek als belooning, maar vraagt Uw boekhandelaar U voor te leggen de doelen uit Meinema's Jeugdreeks of Meipieana's Bibliotheek voor Jongens Meisjes. Dat zijn boeken, die gewaardeerd worden. Uitvoerige catalogus wordt U op aanvraag gaarne gratis toegezonden. N,V. W. D. Meinema, Delft. ZENDING EN PHILANTROPIE LANDDAG LEGER DES HEILS In de bosschen van het domein Soesldijk is gis teren de jaarlijksche nationale landdag van het Leger des Heils gehouden. Er waren ruim 5030 personen uit alle deelen van het land opgekomen. Beschikbaar waren 3000 zitplaatsen. De Commandant Bouwe Vlas en commandant Cunningham van het Intern, hoofdkwartier te Lon den hadden de leiding. Medewerking werd verleend door het Kweek- schoolzangkoor, de vereenigde zangbrigade en een muziekkorps. PRACTISCHE WERKVERRUIMING De Nederlandsche Centrale voor PractL^ne Werkverruiming breidt haar werkzaamheden voort durend uit. Het doel van deze vereeniging is hulp aan „alleenstaanden", die door om standigheden buiten hun schuld niet in staat zijn zich dn de maatschappij te handhaven. De vereeni ging beschikt thans over de volgende tehuizen: Huize „Muntberg" voor alleenstaande mannen; „Dennenoord" voor kinderen; Huize „Nicoline" alleenstaande beschaafde dames; 't Huis „Groesbeek" voor hulpbehoevende en debiele Het bleek echter, dat in Huize „Muntberg" te veel ongelijksoortige elementen waren samenge bracht. Daarom is thans een landgoed te Berg en Dal, Huize „Ooster Meerwijk" gehuurd, hetwelk plaats zal bieden aan een 20-tal heeren uit den beschaafden stand, „door zorg, moeilijkheden, werkloosheid of aanleg gedeclasseerd". Aan het hoofd van dit tehuis, dat 9 Juli ge opend zal worden, komen te staan de. heer en H. W. Duyvendak-Moulijn. ZENDINGSDAG ZAANDAM Woensdag 27 Juni zal in het Volkspark te Zaandam een Zendings- en EvangelisaMedag van wege de Geref. Kerken' in de classis Zaandam den gehouden. Sprekers zijn Ds. G. Laarman te Hilversum, Ds. J. L. Schouten te Amsterdam, Ds. Jac. van Nes te 's-Gravenhage en de heer N. Baas te Amsterdam. De samenkomst vangt te 3 uur aan. KORTE BERICHTEN Wij ontvingen de jaarverslagen 1933 van de Johanna-Stichting, tehuis voor gebrekkige en mis maakte kinderen, gevestigd te Arnhem; van de Ver. tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland, gevestigd te Middelburg, en van de Stichting .Bureau voor Rechtskundige hulp aan n minvermogenden" te Amsterdam". Schoolnieuws. HET V.U.-PLAN-1937 Het Vrouwen-Comité tot versterking van de Medische- en de Wis- en Natuurkundige Faculteit der Vrije Universiteit stelt zich voor, evenals in 1932 en 1933, thans te 's-Herto'genbosch, een sa menkomst te beleggen met Comité-leden, Hoofden, busjeshoudsters en belangstellenden, op Woensdag 4 Juli a.s. in het Casino des middags om half drie. Mevrouw M. E. Bijleveld-Dako zal een causerie houden over „De vrouw en de opvoeding voor de Vrije Universiteit". Verder zal in deze samen komst gelegenheid zijn om vragen te stellen over het doel en de werkwijze van het V.U.-plain-1937. Prof. Dr. G. A. VAN DEN BERGH VAN EYS1NGA. Naar wij vernemen zal Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, wonende te Sant poort. den 27en Juni zijn 60en geboortedag herdenken. Dr. A. J. BOTERMANS. Op 20 Juli zal Dr. A. J. Botermans, direc- lr van de Zwolsche H.B.S. sedert 1916 leeraar sedert 1895, afscheid nemen in verband met den voorgeschreven leeftijd. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Tot onderwijzer aan de Ned. Herv. School .j A al ten, de heer W. F. van Gorcum te Enschedé. SCHOOLDAG TE ZAAMSLAG. De Scholenbond Land van Axel houdt zijn Schooldag te Zaamslag op 29 Juni a.s. Spreker is Ds. G. 11. Kuyper van Kralingen ('s mid dags) over: „De Chr. School en de Bijbelsche Geschiedenis", en des avonds: „Het Onze Vader het gebed voor de Chr. School", KWEEKSCHOOL VOOR MACHINISTEN. Te Amsterdam is gisteravond het nieu we gebouw van de Kweekschool voor iMachi- sten geopend. Hoe zeer een nieuw gel noodig was, blijkt uit het feit, dat het aantal leerlingen gestegen was tot 682, dat is het drievoud van het getal in 1928. De voorzitter van het bestuur, de heer Chr. Moe s, is be noemd tot officier in de Orde van Oranji KLEUTERKLAS BEVERWIJK Aan de Chr. School te Beverwijk is een Voor bereidende klasse verbonden. Zaterdagavond had de opening plaats, waarbij veel belangstellenden tegenwoordig waren. Maandag werd het onderwijs dn deze kleuterklas met een 40-tal leerlingen gonnen. Als onderwijzeres werd benoemd Mej. J. A. d. Giessen te Beverwijk. PROMOTIES GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Bevorderd tot Doctor ln de Reohts-geleerdliei op proefschrift: „Steunregeling en Armenwet' de heer H. F. C. Beltman, geb. te Deventer! Bevorderd tot Doctor in de Geneeskunde o proefschrift: „De kliniek der tonslllectomie' de heer P. G. Gerllng's, geb. te Amsterdam. R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Be vorderd tot Doctor in de Reohtsgeloerdhe<1d J. B. Sens, op proefschrift getiteld: „Eigendom men van zaken voor den openbaren dienst be ACADEMISCHE EXAMENS. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Godgeleerdheid: ca.nd.ex., de heeren J. de V< D van Heyst en J. Kooy Rechtswetenschap: doet. ex., mej. A M. Fe mers; tand.ex., mej. A. H. Ekels en Jhk A RIJKSUNIVERSI' T TE GRONINGEN. Gesl.; Godgeleerdihedidkerk. voort, ex., vam.Veenen (met lof), P. J. Roscam Abbing, S, Julius, K. G. van Go room en H. B. Kleve. Geneeskunde: artsex. le god., J. Stoffels artsex., H. Huiialnga, geb. to Groningen er de Vries, geb. te Ter Apel; cand.ex., de he H. v. d. Doel. B. v. d. Heide, J. J. Sohelti A. A Ra.Pi H. L. Bolk en A. R. W. Pits. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Romaansche taal: cand.ex., de heer C, J. Sta renburg. Rechten: doet. ex., de heeren J. A Roest ve Limburg en A. J. A Sweerts de Landas W; bo.ph EXAMENS-GYMNASIA EN LYCEA ARNHEM. (Chr. Lyceum). Gesl. .T. J. Eijkelen boom, R. ten Kate, J. H. Kramer, Willy G. Ter- laag, Dml M. Niouwenhuys, D. Ouah, J. E. Pu- ten, Corrie M. A. Roessingh. EINDHOVEN. (Gem. Lyceum, afd. Gymn., A). Geëx. en gesl. 2 cand., nl. de dames A. Priems en-A. Mast. DEN HELDER. (Hoogere Handelsschool). Ge Maagd: A. v. d, Berg, D. Blaauboer, N. Bruin. H. Dolstna, K. Everaert, A van Gorse.en. A. Janse, B. Koopman, J. Kortemhoeven, J. Krulff, H. C. M. Nijpels en A. v. d. Zouw. AMSTERDAM. (Vosslus Gymn.). Gsëx. voor dipt. A 8 cand., gesl. de dames A L. K.-opveld, D. van Mopper en de heeren W. J. de Boon?, J. E. Lenstra, C. M. Morunioh, S. Sariouis. Het EXAMENS-NOTARIAAT Heyn. EXAMENS-H.B.S- ROTTERDAM. (Chr. H.B.S.. Henegouwer- pjein). Geëx. voor A 13 caud., ge^l. de dajftea: VjT. Llngen, M. A. Mak, J.' W. Nieuwdorp en de heeren P. H. Blok, H. Bouter, J. B. Egelle, D. Hjeinenvan, H. Muysson, J. v. d, Ploeg, K. Pair.en berg, D. v. d. Wetering en N. A. Wil leb rant. EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. Gesl. voor het voorl. dipl.: M. Baas te Utrecht en J. C. Roos te Schoort; voor het theor. god. van dlpl. B: C. E. S. Tllman te SchiedEum. EX.-TUINBOUWVAKONDERWUZER UTRECHT. Gesl. de heeren A. den Hollander te Oostkapelle. groenteteelt, en M. Paardc-koD- per te Kloetlnge, fruitteelt, en L. Hoogstraate EXAMENS-TESSELSCHADE DEN HAAG. Geëx. 6 cand., gesl. de d H. Broeks, 'J. C. Ud-o en K. A Hoogerwer EX.-JULIANA VAN STOLBERGSCHOOL EXAMENS-WIJKVERPLEGING Voor het op .12, 13 en 14 Juni gehouden elnd- der school voor Geref. Wijkverpleging, ge vestigd in het Ziekenhuis „Budokla", Bergweg te Rotterdam, zijn alle 12 ca,nd. gesl., nl. zus-tens: P. C. Baans. N. Bakker, H. de Beer. H. de Boer, J. A. de Jonge, B. Meyer, K. ■terveen. A. Salverda, G. Sohipma, H. A. Vos, ie Vries, M. A. J. Wagenvoorde. Iet examen werd afgenomen ten overstaan ren de heeren Dr. Limborgh Meyer on Dr. lerveld alsGedelegeerden van de Regeering Dr, J. B. F. van Cils als vertegenwoordiger de Ned. Centrale Vereetiigjng tot b?strij- diing der Tuberculose ereen. tot bestrijding der tuberculose. KWEEKSCHOOL-EXAMENS GRONINGEN (Ohr. Kweekschool). Gesl.: de ames J. W. vuil Kempen te Groningen, M. van MIDDELBURG. (Oh.r. Kweekschool). Geëx. 6 ind. Gesl.: de heeren P. A. Bouwense, Middel burg; Chr. Ohrlstlaanse. Koudekerke; J. Flo rijn. Vliissingen; C. Geuze, Middelburg; B. Goed (Chr. Kweekschool 4e groep), ëx. 3 cand. Gesl.: de heeren C. A. de Jong en C. de Jongih te Asperen en J. v. d. Zouwien, Go- •lncfhem. NIJMEGEN. (Kweeksfflool Klokkenberg) Handenarbeid'. Gesl.: de heeren N. Faiber te rkurn, H. v d Griend te Putterghoek. H. Jams Ede, K. Maters te Nijmegen, K. Moed te Harderwijk, J. P. de Smidt te Breskens, H. A Thomassen te Annham en J. A. Trenning te Nutt. handwerkende dames A. A. W. Bos- an te Velp en J. A H. Iddink te Nijmegen'. ROTTERDAM. (Kweekschool m. d. Bijbel. Aelbreolitapleln) Geëx. 7 cand. Gesi.: do dames Dijk, Ridderkerk en C. M. E. Spit. Vlnar- ren en tie heeren: P. Ketting, K. Ketting. P. Overdulm en L J. Stortenbeker, allen te Rotter lam, en J. C. v. d. Pas. IJsselmondc Koningin Wilhelmina Kweekschool, Ha ringvliet) Geëx. 6 camd. Gesl. de heeren J. G. ïeurtsen, SoWedem. J. J. van der Ham. Krim- jen a, 6. IJssel: J. O. de Vos. Rotterdam; F. J. lun Schiedam; J. Simons, Schiedam; J. Zilver- rathkenv J. NonAe. F. M. Praas en J. F. Slager. Afgewezen 1. DORDRECHT. (Chr. Kweekschool) Geëx. 6. esl. de heeren L. Verhaar te Nieuw Lek leer- nd T. Verhoeff te Oud-Alblns. J. Vermeulen ,T. Vos te Albtasserdam. W. C. Vink te Pa- •ndrecht en W. C. Waalboer te Zevenbergen. De examens zijn afgeloopen. Van 55 cand. jn er 52 geslaagd en afgewezen. AMSTERDAM. (Geref. Kweekschool). Gesl.' van Hasselt. L. Hölscher, M. de LEEUWARDEN. .(Herv. Kv >ol Ma- •iënburg). Gesl.: T. Godthelp, IJ. Hav'n ROTTERDAM! (Voorber. onderwijs) VI. A. C. Bodew Bödeker, G. Poll (Gem. Kw cand. GesJ.: de school. Veemarkt.) Geëx. ren A. A Prins, C. F. A •ok, M. Trouwborst. G. P.. tterdam, en C J G v d Llm MEPPEL (Rijkskweekschool). Nutt. handw. Gesl. de dame® G. van Eeken en A J. de Jong te' Steenwijk; W. E. Klein te Meppel F. Mee te Dedemsvaart en K. Mulder te Dwing< hr. Kweekschool „Rehoboth"). en gesl. 6 oand., nl. de dames aon&t en T. M. Sepers te Zeist igen te Utrecht: en de heerer Bunschoten. B. Kerlchoff te Land- en Tuinbouw. Ongemotiveerde uitlating Men sdhrijift ons: In de algemeene vergadering der Zeeuw- sohe Land-lxmw Mij., Dinsdag te Kruiniingen gehouden, is de secretaris van het Kon. Ned. Landbouw Comité, de heer dr. Molhuysen, tegen de confessioneel© landbouw-organi- satios opgetreden op een wijze, die zeker niet door den beugel kan- Hij sprak op wel zeer smalende wijze over hen, die zich van de neutrale organisaties hebben losgemaaikt en schreef dit toe aa vaak gezochte propaganda. Deze menschen is voorgehouden, dat hun belangen veiliger zijn hij een organisatie met confessioneelen Inslag. Maar aldus de heer Molhuysen weten ze niet, dat dan hun boerenibelang wordt dienstbaar gemaakt aan een bepaalde poli tiek? Dat is het eerste doel van deze orga nisaties. Hierin wordt dus geïnsinueerd, dat do R.K. en Ohr. Boeren- en Tiuind-ersorganisa- tics zich niet in de eerste plaats ten doel stellen de belangen barer leden te 'bevorde ren, maar eerst de politiek te dienen. Daaraan worden dis de iboerenbelangen ondergeschikt gemaakt. Dit alles zegt dan de secretaris van het Kon. Ned. Landlbouw Comité, dat permanent samenwerkt met die beide organisaties, wel ke zulk ©en laaiklbare houding aannemen. Het zou volkomen begrijpelijk zijn, als de R.K. en Chr. Boeren-en Tuindersorganisaties van het Kon. Néd. Landbouw Comité eisch- ten, dat het de woorden van zijn secretaris desavoueert, wil de bestaande samenwer king voortgezet kunnen worden. HOOGERE PACHTPRIJZEN Zoowel d'e voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, de heer mr. P. Dieletnan, in zijn openingswoord in de al gemeen© vergadering dier Mij. te Kruinin- gen, als het verslag van het Zeeuwsch Pachtbureau, wezenop d'e pachtprijzen, die den laatsten 'tijd in Zeeland een stijgende témdenz vertoonen. Op verzoek vam een der aanwezigen i vergadering zal in het orgaaai der Z.L.M. hiertegen gewaarschuwd worden. Gemengd Nieuws EEN INBREKERSBENDE GEARRESTEERD Te Apeldoorn heefit de politie jongemannen op den leeftijd van 16 tot 23 jaar gearresteerd. Zij hadden op zeven plaatsen in kiosken en winkels te Apeldoorn, Beekbergen, Ugöhelen en Voorst inbraak gepleegd. Ben vijfde medeplichtige, een schoenmaker, is te O vers Phi e gesnapt. BRANDSTICHTING Te Drachten is een bewoner van de Kerk straat gearresteerd, verdacht van brand stichting. STRIJD OM EEN MILLIOENEN ERFENIS De dniten van Oene van Teyen Er is weer eens een geschiedenis over een illioenen-erfenis opgedoken, doch de dag waarop de steenrijke erflater ten grave daalde in Beetsterzwaag (Fr.) ligt nog niet ver achter ons. Bejaarde menschen in het plaatsje herinneren zioh nog hoe in 1866 de oude zonderling Oene van Teyen stierf. Oene was fabelachtig rijk, stokoud en méér dan zonderling. Oene vertoonde zich slechts voor de vensters van zijn behuizinge. Op straat liet hij zioh slechts zien in gezel schap van twee „oppassers", die vooi stren ge isolatie zorgden Toen Oene gestorven was kwamen de ver meende erfgenamen bijeen. Oene had ech ter zijn familie onterfd. Het wonderlijke was, dat tot vrijwel uni- erseel erfgenaam was benoemdde dok ter, die Oene had behandeld en de laatste jaren bij den ouden heer de deur plat had Er werd gefluisterd, dat zijn naaste om geving, de dokter en de notaris, alle moge lijke invloed op zijn gedragingen en zijn zaken hadden uitgeoefend, en zij zouden hun invloed ook hebben gebruikt, ten opzichte van het testament De wettige erfgenamen lieten het er niet bij zitten, hun doel was nietigheid van het testament te verkrijgen, daar h.i. Oene niet in staat was zijn nalatenschap te regelen, daar hij ontoerekeningsvatbaar was. De pogingen, die vroeger door enkele nakome lingen afzonderlijk worden ondernomen, le den schipbreuk. Thans hebben zij echter de handen ineen geslagen. De nakomelingschap van den ouden zonderling, die voor het grootste deei in Friesland woont, heeft een „Oene van Teyen"-v ereen iging opgerioht om door ge zamenlijkc actie nietigheid van het testa ment te verkrijgen. Reeds vroeger was men erin geslaagd een groot aantal getuigenverklaringen te verza melen waaruit zou blijken, dat Oene op z'n minst genomen een groote zonderling was Zoo vertelt voormalig dienstpersoneel b.v. dat hij buitengewoon schuw en bang was. Herhaaldelijk verborg hij zich in het kip! penhok en met veel moeite gelukte het dan hem er uit te halen. Wat het juridisch gedeelte van deze mil- Iioenenzaak betreft vernemen wij, dat de zaak thans zoover gevorderd is, dat spoedig de uitzending der dagvaardingen verwacht mag worden. Het proces zal worden behan deld voor de arr. rechtbank te Leeuwarden Hy smookt dèr in forkearde piip mei (hij rookt er een i leelijke pijp mee) zeiden ze I vroeger in Friesland. Dat I kan tegenwoordig niet meer, 1 want ze stoppen de pijp met EEN RUMOERIGE AVOND IN AMSTERDAM-OOST Politie-aBenten gewond Het is Dinsdagavond in de Indisch o Buurt en in het aangrenzende gedeelte van de voormalige Watergraafsmeer te Amster dam rumoerig toegegaan. De N.S.B. had in het vergaderlokaal. „Ambon" aan het Am- bonpleiu reeds verleden week een vergade ring aangekondigd en daarvoor de noodigo propaganda gemaakt. De nationaal-socialis- tische propagandisten waren daarbij eenige malen op militante anti-fascisten gestooten, en reeds eenige malen bad de politie, moe ten ingrijpen. De politie, die met Verscheidene detache menten aanwezig was en vensterkt w-as door de bezetting van eenige overval-auto's, ruiters en motorpolitie, zette de omgeving van het gebouw „Ambon" af en ging ver volgens over tot verspreiding der velschil lende groepen anti-fascistische demonstran- Toen een detachement agenten tegen half tien in de Celcbesstraat een groep betoogers verspreidde, werd er uit de menigte een flesoh naar de politie gegooid. Een agent werd door de flesoh zoodanig geraakt, dat zijn pols gekneusd werd- Hij trok zijn revolver, doch 'behoefde van het wapen geen gebruik te maken. Een uur later werd bij bet verspreiden van een groep betoogers in de Sumatra- stiaat een agent met een scherp voorwerp aan cle rechterband bij de pols zoodanig ge wond, dat hij zich naar het Burgerzieken huis moest, begeven om vertoonden te wor den. De agent kon zich vervolgens naar huis begeven. Bij dezelfde schermutseling werd een ander agent van politie zoodanig door een betooger bij de hand gegrepen dat zijn linkerwijsvinger gekneusd weid. In de Celcbesstraat nabij de Valentijnkade hadden de betoogers de straat opgebroken en dreigden zij de politie met steenen. Toen eenige ruiters een dertigtal personen op de Valentijnkade uiteen wilden drijven, vluch ten deze over de houten hulpbrug naar do. Ooster-Ringdijk. Van de hulpbrug af wier pen zij nog met steenen naai' de ruiters. Een der steenen verbrijzelde een ruit van een aan de Valentijnkade staande woning. Een politie-ucdter trok hierop zijn revolver en loste een söhot, dat vermoedelijk geen doel heeft getroffen. Groepen demonstranten en opgeschoten jongens doorkruisten in verschillende rich tingen de Indische Buurt, en herhaaldelijk moest de politie optreden. Na afloop der vergadering werden de N.S.B.-ers onder sterk politie-geleide naar hun Kringihuis in de Pythagorasstraat ge bracht, -vanwaar zij, eveneens door politie begeleid' en gevolgd door anti-fascisten in groepen naar hun woonplaatsen werden ge bracht. Tegen twaalf uur moesten op de Linnaeuekade nogmaals groepen anti-fascis ten met de gummistok uiteengedreven wor den. Tijdens de schermutselingen op de Valan- tijnkade en de Ooster-Rriigdijk hoorde een politieagent in burger, die een vrijen avond had en met zijn vrouw een wandeling rondom den polder had gemaakt, dat een betooger tegenover een politie-ruiter de woorden „moordenaar" en „belasting-opeter" gebruikte. De agent in burger hield den man aan en gaf hem aan de dienstdoende politie over, die hem naai* het 'bureau Lin- naeusstraat bracht, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. BOSCH EN HEIDEBRANDEN Te Posterholt (L.) is een gedeelte 'bosch in vlammen opgegaan. Bij Eibergen is een dennenbosch aan den weg naar Groonlo geheel afgebrand. Bij Boxtel is een gloot stuk heide met eenige dennen dooi" brand vernield'. BRANDEN Te Nieuwer-Amstel is door spelen met vuur door jongens de woning van C. B. atgabrand. Het pas gewonnen iliooi werd een prooi der vlammen. Bij Drachten (Fr.) is te Smalle Ee de boerderij van Hu it erna door spelen met lucifers door kinderen geheel afgebrami. Verzekering dekt de schade. Uit Oost-lndie BEPERKING VAN BUITENLANDSCHE VERLOVEH. BATAVIA, 21 Juni (Aneta). De Volksraad ontving een tweetal ontvverp-ordomianties resp. tot wijziging der overgangsbepalingen voor dc buitenlandsche verloven, en tot be perking van het derde verlof. Voor ambtenaren die meer dan zes doch minder dan acht jaar dienst voor verlof in rekening kunnen brengen en vóór 1 April 1934 meer dan f 400 salaris verdienen, doch thans lager worden bezoldigd, zal in af wachting der nieuwe verlofsregelingen het oude bezoldigingsbesluit voor burgerlijke landsdienaren voor 1934 worden gebezigd als basis hiuinner verlofsaanspraken. Hun bezoldiging zal echter op basis van liet her ziene bezoldigingsbesluit worden bereikend. De bedoeling is de nieuwe regeling der buitenlandsche verloven in ieder geval niet vóór 1 Januari 1935 te doen ingaan, zoodat gedurende het loopende jaar alle betrokke nen nog van hun verlofsaanspraken, zooals zij die onder vigueur van het oude bezoldi gingsbesluit hadden, gebruik kunnen ma ken. Ten üanzien van de verleening van het derde verlof wordt een bepaling gemaakt, dat dit alleen gemotiveerd is te achten ten aanzien van ambtenaren, op wier aanblij- veel prijs wordt gesteld. Hiertoe wordt •gesteld dit derde buitenlandsch verlof te binden aan een 15-jarigen leeftijd dan wel aan een diensttijd in Ned.-Indië Tan minstens 21 jaar. Ambtenaren die reeds vóór Januari 1935 aanspraak verkregen op een derde verlof, worden van do toepassing dezer nieuwe bepaling uitgezonderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3