6LAS „HANSA" A. S. F. KORRELS 17 x 15 x 18 A.S. F. KORRELS ONS PRAATUURTJE LAND- EN TUINBOL W No. 244 JUNI 1934 ,Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders Boter- en Margarineproductie De boterproductie steeg ondanks de rundveebeperking Het verminderd vetverbruik stemt tot onrust De margarine-productie blijft gelijk In de Staatscourant komt wekelijks een staat voor van de wekelijksche productie, uitvoer, opslag enz. van boter en margarine. Ditmaal vonden we ook de cijfers voor 19113 gedurende dezelfde periode daarbij ver meld. Voor 1933 zijn gegeven de cijfers van li Mei tot en met 10 Juni, voor 1934 die van 13 Mei tot en met 9 Juni. In beide gevallen dus over even veel dagen. Wanneer men de cijfers over de vier gege.- ven weken optelt dan komt men tot de vol gende totalen in afgeronde cijfers. (Het eerste cijfer geeft aan dat van 1933, bet tweede dat van 1934). verwerkte melk 304.300.000 (312.300.000) verwerkte room 1,300,000 500..000) geproduceerde boter S,500,000 (S.900.000) uitvoer 4.100.000 (4,800,000) overschot voor binnen landsch gebruik 4.300.000 (4.000.000). margarine (afgeleverd) 4.500.000 4.400.000). Wanneer men de bovenstaande cijfers ver gelijkt dan moeten daarbij de volgende op merkingen nog gemaakt worden Het verschil tusschen productie en uitvoer is niet het verbruikscijfer, omdat ook nog ecu gedeelte is opgeslagen in koelhuizen en een ander gedeelte weer uitgeslagen werd. Zoo blijkt, dat in 1933 meer weixl opgeslagen dan uitgeslagen, en in 1934 was bet juist an dersom. Wat de hoeveelheid aangevoerde melk be treft xoo blijkt, dat deze in 1934 nog ffrooter was dan in Mei van het vorig jaar. Ook al neemt men in aanmerking, dat er dit jaat vrij wat minder room verwerkt is, dan het vorig jaar. Een gevolg hiervan was natuurlijk, dat ook de boterproductie steeg en wel met 400 000 kg. De ruindveebeperking, die tot resultaat had, dat c.a. 120.000 koeien extra werden geslacht, heeft dus niet de ge- wensehte uitwerking gehad. Ze bedoelde 'n vermindering van de melikopbi^igst en dus van de zuivelproductie te verkrijgen, doch ondanks de afslachting steeg de bo terproductie met nog bijna 5 percent. Het beste gebruiksvee werd natuurlijk gehouden, maar voor het afgeleverde min derwaardige vee, werd klaarblijkelijk pro- ducticrijk vee meer dan gewoon aangehou den, langer aangehouden dan men gewoon is de. debacle geweest van de maat regelen van de crisis rundoeecentrale. Dat is de fout gebleken van niet goed door daclUe maatregelen. Dat de uitvoer in de maand Mei van dit jaar beduidend grooter was (700.000 kg.) dan in die maand van. 1933 mag tot blijdsohaj) stemmen. Maar dat het verbrutiksovcrschot met 300.000 kg. terugliep op 4000.000 kg is een minder prettige ontdekking, temeer daar dit verminderd boter-vetgebruik niet opge heven werd door een vermeerderde margari ne-afname. 't Is waar, er werd, wat we niet in bovenstaand staatje weergaven, meer af- ec'-evcrd voor behoeftigen, maar deze 1S0.0O0 kg. meer (183.000 in 1933 tegen 365.000 du jaar) speelt geen beduidende rol. Al is het waar, dat er in Mei 1934 in totaal 50.000 kg. margarine meer is geconsumeerd dan in Mei 1933. Het verminderd vetgebruik met 300.000 kg. per maand is een zorgelijk verschijnsel. Het mag eenigszins ondervangen worden door een vermeerderd gebruik van andere, dierlijke, vetten bijv. reuzel, de vermin dering mag toch wel zoo groot geacht wor den, dat de gezondheidstoestand van de minder gegoede klassen der bevolking zorg begint te baren. En dit temeer, omdat het op deze wijze zoo onmerkbaar gaat Zoo slui pend. Het zou zeer aan te bevelen zijn eens een onderzoek in te stellen naar het vetgebruik in ons land. Naar we vermoeden zal men dan tot geen bevredigende cijfers komen. Dit vermoeden is geb.aseerd op mededee- lingen, die we van versohil lende zijden ont vingen en wordt versterkt door bovenstaan de cijfers, die een vermindering registree- ren van ongeveer 1%. Hoeveel het verschil is vergeleken met Mei 1932 kunnen wij niet nagaan aangezien ons de desbetref llende cijfers ontbroken. De Staatscourant begon pas Oct 1932 wekelijks ui vel positie in ons land op te gev en, verslag over den landbouw geeft deze cijfers niet en dat over 1932 is, wonderlijk ge noeg, nog niet verschenen. De cijfers over Margarine zouden doen vermoeden, dat er een, zij het geringe, ver- indering van de margarine-productie viel te constateeron. Dat is niet heelemaal j'udst. Zooals we boven reeds opmerkten is de hoeveelheid margarine, die dit jaar ten be hoeve van werkloozen afgeleverd werd. •uim 180.000 kg. meer dan in Mei 1933, en bedroeg daze thans in het geheel 365.000 kg Ook afname van onvermengd ritueel en plantaardige margarine verdubbelde, zoodai het feitelijke eindcijfer van margarine-afle vering is 4.776.000 kg. in Mei 1934 tegen 4.725.000 kg in Mei 1933 Uit mededeelingen van officieel e zijde zou men mogen vermoeden, dat de marga rineproductie beperkt was. Uit deze cijfers blijkt dit niet En reeds eenigen tijd ge leden hebben wij er op gewezen, dat de gedachte, die gewekt werd, als zou de margarine-contingenteering, die er moet be staan, de margarine-productie remmen en het. boterverbruik bevorderen, niet in over eenstemming is met de feiten. Laat ons na het bovenstaande concludee ren, dat we, ondanks al de maatregelen nog even ver zijn, als een jaar terug. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat zonder de genomen maatregelen niet verder van huis zouden geweest zijn. De opzet ech ter, dat door het ingrijpen van hooger hand. de toestanden, zoo mogelijk, verbeterd zou den worden, is tot heden niet bereikt. P roductie-v erm eerdering, consuinpti ev er- mindering, export-bezwaren, ondanks tijde lijke verbeteringen, gelijkblijvende margari- ne-conourrenitie, 't zijn alle factoren, die medewerken dat de toestand in de veehou derij als heel bedenkelijk moet geteekend worden. AFRASTERING VAN WEIDEN STAALDRAAD VLECHTWERK Prima verzinkt onovertroffen sterk Nu ook verkrijgbaar op rollen van elke lengte tot 100 Meters aan een stuk Gemakkeli'ke aanleg zonder speciaal werktuig! Groote besparing aan palen! Prijs vanaf 13.— per 100 strekkende Meter voor vee-weiden. HANSA, Blerick/Venlo, Ottostr. 7, Telefoon Venlo 840 En daar velen alleen op leidingwater zijn aangewezen, deelen we hier mede, dat het bezwaar, dat dit 'meestal „harde" water meebrengt is te ondervangen door in dit water eerst 20 gram zeep op te lossen per liter, of 2 ons per 10 liter. Dus: lc.s 1 gram salicylzuur op in 10 gram brandspiritus. Deze oplossing doet men in 1 liter water, waarin vooraf 20 gram groene of gele zeep (1 afgestreken eetlepel) is op gelost. Meestal zal men grootere hoeveel heden noodig hebben, want 1 L. heeft men gauw verspoten. Men neme dan veelvouden van deze getallen, bv. 10 gram salicylzuur op 100 gram brandspiritus en dit bij 10 -liter water, waarin 2 ons (200 gram) zeep is op gelost. Met dit middel doodt men ook de blad luizen. Centralisatie van fokketijproblemen Bespreking over mogelijke uitvoering ^ogmaals het „wit" in de rozen In. ons vorig nummer hebben we een mid del gegeven tegen 't „wit" of wel „meeldauw" in de planten. Iemand, die direct ons advies opvolgen wilde, deelt ons mede. dat bij het gereeumaKen van dit middel het salicylzuur nadat de ojrlossing hiervan in brandspiritus in het water gedaan was, als poeder weer boven kwam drijven. We vermoeden, dat meerderen hiervan last zullen gehad hebben, omdat men lei dingwater gebruikte en de bedoeling was regenwater te nemen, wat we, helaas, ver zuimden er bij te voegen. ernstig aan op beraad over deze kwestie. Naar aanleiding daarvan is een samen komst belegd op 27 Juni a.s. in „Junushoff", Duivendaal te Wageningen, om half acht 's avonds, waar alle belangstellenden in deze belangrijke zaak over de uitwerking der gedachten van den heer Zwagerman kunnen sproken. Het recht van coöperatie Op de laatst gehouden algemeene versa- dering van de Nederlandsche Genetische Veieenigine. heeft de heer C Zwagerman, Rijksveeteeltconsulent te Middelburg, een lezing gehouden over de wenschelijkheid en mogelijkheid om fokkerij-problemen in ons land te centrnliseeren. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat we de grondslagen van onze rationeele vee fokkerij zouden versterken door het stich ten van een centrale, waar fokkerij gegevens worden verzameld en verwerkt en fokkerij problemen kunnen worden bekeken. Enkele denkbeelden om tot een goede op lossing te komen werden gegeven. De Neoerlandsche Genetische Vereeniging aldus spr., neemt 't initiatief tot de totstand koming van een stichting, met het bijzon dere doel de centrale verzameling, bewer king en critisclie belichting van fokkerij- gegevens en -problemen mogelijk te maken. De organisatorische en financieele leiding van deze stichting blijft bij het bestuur der Genetische Vereeniging. De stichting neemt als leden aan De Genetische Vereeniging, welker be stuur dus ook deze Stichting bestuurt, par ticuliere personen en diverse organisaties op het gebied van de fokkerij. Voor de leden-personen en leden-vereeni- gingen, worden minimumjaarcontributies gesteld. De leden krijgen het recht, voorstellen in te dienen omtrent het verzamelen of be werken van bepaalde gegevens. De ledon- veraeuie.ingen zijn bevoegd candidate» aan te wijzen voor een Commissie van advies voor deze centrale van fokkerijproblemen. De Commissie van advies wordt door het Bestuur der Genetische Vereeniging uit deze candidaten samengesteld. Het isi.de taak van do Commissie hét Bestuur der Genetische Vereeniging te adviseeren over de ingekomen voorstellen omtrent te ver zamelen en te bewerken gegevens en omt trent de publicatie van rapporten. Door bet Bestuur der Genetische Vereeni ging wordt, in overleg met de Commissie van advies, een directeur aangesteld. Aan dien directi#jr kuijnen, wanneer de werk zaamheden dat eischen, en de middelen het toelaten, tijdelijke of blijvende hulpkrachten worden toegevoegd. De directeur moet m.i. een wetenschappe lijk gevormd geneticus zijn. Waar het hoofd werk zal bestaan uit hot verzamelen van fokkerij-ervaringen en -gegevens, hot be werken daarvan en rapporteeren daarover, moet m.i. de leiding in handen zijn van iemand, die door zijn speciale studie deze vraagstukken dieper wetenschappelijk kan bekijken en die de methoden, welke de we tenschap thans toepast bij de bewerking van zulk materiaal, machtig is. Ook lijkt 't me gewenscht, dat een wetenschappelijk man, die geheel vrij en onbevooroordeeld staat tegenover opvattingen en stroomingen in de fokkerswereld, dit werk uitvoert Wel moet er naar gestreefd worden, dat de leider kijk heeft, of de geschiktheid be zit om die te verwerven, op de praktijk der fokkerij. Zal zijn arbeid toch succesvol zijn, dan moet hij in staat zijn, het vertrouwen en de medewerking van de fokkers en hun voormannen te winnen. Aan het slot drong de heer Zwagerman Door den Naitionalen Coöperatieven Raad te Rotterdam weixi het navolgend schrijven aan den Minister van Economische Zaken i. gericht: Dezer dagen maakte de pers melding van een telegram, dat aan Uwe Excellentie was gezonden door den Ned. molenaaa-sbond, klaarblijkelijk op 5 Juni j.l. Daarin wordt in het voornemen der Coöp. Aankoopvereeniging te Oene om haar aan- koopbedrijf uit te breiden met een maal inrichting, aanleiding gevonden om de re- geoiing niet minder te verzoeken, dan een einde te maken aan het, zooals men het uitdrukt, „voortgaan der landbouwers om handel en industrie van onze leden te ver nietigen alleen om zoogenaamde ideëele re denen, terwijl die leden mee moeten beta len aan den steun van de boeren", of wel in nuchtere zakelijke bewoordingen gesteld: de coöperatieve onderneming te verbieden ter wille \an den 'particulieren onder nemer. Het is wel onnoodig op te merken, dat een coöperatieve vereeniging op landbouwge bied hoegenaamd niet te maken beeft mei den steun aan den landbouw. Dat intusschen oen economisch gezonde en \olkomen gerechtvaardigde ondememings rm als de coöperatieve vereeniging een are concurrent is van den particulieren ondernemer op haar gebied, en dat zij hem tot haar heftigaten vijand maakt, ligt voor de hand. Nergens is zijn verbittering ster ker. dan daar, waar haar economisch nut het grootst is. Bekend is, dat men van voormelde zijde blijkbaar voor geen middel terugdeinst om de coopeatie te bestrijden. Een dergelijk excessief optreden als boven aangehaald, gaat ons tooh wat te ver. Wel houden wij ons er van overtuigd, dat Uwe Excellentie er niet aan zal denken om zich in te laten met een verzoek om de grond wet te gaan schenden, en de regeering evenmin, toch meenen wij dit optreden niet geheel onweersproken te mogen laten. Het is slechts onze wensch. Excellentie om tegen zulke aanvallen te protesteeren en zonder dat wij ook maar eenigszins ver onderstellen, dat U van andere inzichten zoudt zijn daartegenover voor de coöpe ratie nog eens op te eisohen, wat door don vetgever als haar recht is erkend, haar recht op. vrije ontwikkeling en vrijheid beweging, in het 'belang van de nationale <ej vaart. Wij .stemmen dadelijk toe, dat het ver zoek van den Ned. Molenaarsbond ver over de schreef gaat Aan den anderen kant ook niet vergeten worden, dat een in alles doorgevoerde coöperatie ook niet wensohe- lijik zou zijn. Reeds zijn er symptomen, die 'V op wijzen, dat sterk doorgedreven coöpe ratie niet in bét belang is van de leden, maar doet zien een zekere machtswellust ran de directeuren, die tegenstrijdig kan zijn aan de belangen der leden. Wij hebben steeds de plaatselijke coöpe raties \erdedigd en zooveel moeelijk bevor derd en zullen dit blijven doen. Maar in het geheele distributie-apparaat zouden we niet gaarne de vrije handel zien verdwijnen, die mede bewerkt, dat de prijzen op een voldoen de laagtepeil blijven, en zorgt voor juist evenwicht. Natuurlijk is het moeilijk precies aan te geven hoever o.i. de coöperatie zrch dan mag uitstrekken. Men mag veronderstellen, dat ook de Nationale Coöperatieve Raad, die tot zetel heeft het, Centraal Bureau te Rotterdam, evenmin als wij dat zijn voor uitwassen der coöperatie, en ook de vrije handel zijn plaats wil laten in het distributieapparaat. (Red. L. en T.) '1.1T' ;i;;' ::!r' .V' ■JVMiliT 'gi 'ir l;ig I;1 'E' lü:h;1 Neemt het zekere voor hot onzekere en koopt BIJ ONS UW GLAS in de betere kwaliteit! n 5],5 x 38 c.M. 6.00 p. kla MARKTOVERZICHT Medegedeeld door het Centraal-Bureau VOERARTIKELEN Een vaste markt als gevolg van de aan houdende droogte over allerlei landen van ereld. In mais is praktisch voorioopig alleen Argentinië de leverancier en deze ver hoogt stiil-aan de prijzen. Zuid-Afrika is ook gekomen met aifladingen op den herfst en komt thans aardig in dc lijn. Gerat is bui tengewoon druk gekocht; bij de schaam»elite aanbod liepen de prijzen dagelijks op. Feitelijk is het sterke koogen door de con sumptie de grootste prijsopdrijver geweest Slechts kleine partijtjes zijn nog disponibel en vvoiden tot enorme prijzen verkocht. Men handelt reeds in Perzisohe en Chiligerst op aflading, soorten, die hier andera weinig ge bruikt worden, omdat Argentinië de prijzen sterk verhoogde. Tarwe is weer een oogenblik even goedkoop of lager dan gerst en daarom de aandacht waard. Men beproeft nu de Regeering uitverkocht is, Franschc tarwe naar hier te halen, doch wacht tot heden vergeefs op toestemming voor den in- oer. Rogge bleef vrijwel onveranderd, is nog steeds het goedkoopste voedergraan. Er ls niet veel meer beschikbaar, wat Pool6chc, die minder mooi is dan de Duitsche, doch van de Duitsche is niet veel meer te vinden. Haver is veel sterker gevraagd, na maanden aarlooed te zijn, hetgeen een vrij sterke prijsverhooging ten gevolge had. De betere Russische en Poolsche haver •ordt schaarsch, er gaat veel om in dere Laplata haver die bij onze gebruikers niet erg gewild i6 en in de Laplata Clipped, die iets beter is. or lijnkoeken is de stemming de laatste dagen wel wat vaster geworden. De vraag blijft vrij groot en de kleine prijsverhooging wordt vlot betaald. Grondnotenkoek onver anderd in prijs, evenals cocoekoek en eoya- schroot. Het aanbod in deze artikelen blijft zeer klein. MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. Indien het niet zoo droog was, al weken lang, hadden we zeer zeker thans een goede stikstof vraag gehad. Er i6 behoefte aan, op het weiland vooral, doch als er geen regen komt, kan ook geen stikstof gestrooid worden. Overigens hebben we in de afgeloopen week door onzen oproep voor vertrouwens- ordera de volle aandacht weer gevraagd voor het komende seizoen. Officieel loopt het stikstof jaar op 30 Juni a.6. af en nu worden wel-is-waar de laatste jaren de Junhprijzen ook in Juli gehandhaafd, maar niettemin moeten we gereed zijn, als er in Juli eens nieuwe lagere prijaen zouden komen. We rekenen meer dam ooit op den steun onzer vereenigingen. In de moeilijke c tijden, waarin wij t,hans leven, zoekt leder, die liet wat benauwd krijgt, graag een zondebok en wij meenen te bemerken, dat de coöperatie is uitverkopen om voor dat beestje te fungeeren. Allerwegen hoort men de handel ach en wee roepen, vooral over den coöperatieven aankoop en het is dus zaak dat onze land- bon w-aankoopcoöperatie dit teeken de6 tijds begrijpt en zioh aaneensluit, hecihter dam ooit. 5#,5 x 48,5 43 x 32.5 38 29.5 6.00 59.5 x 38 ■bhm21 141x73 „16.00.,,. Dubbeldik glas Niet franco Kisten gratia v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.) Thomasmeel. We beginnen met de cijfers te geven omtrent het invoerovarachot Nederland: Mei 1934: 6.700 ton. April/Mei 1934: 23.000 tooi Mei 1933: 3.800 ton. April/Mei 1933: 15.800 ton Het seizoen is dus iets vlotter ingezet dan het vorige. In de afgeloopen week heereohtc er op de groote buitenlandsche markt nog een on zekere stemming. Duitsc.hland blijk tot 1 Juli a.s. de ver schaffing der deviezen geheel te hebben stop gezet. Toch beschouwen wij dozen maatregel als tijdelijk en meer bedoeld als het brengen van orde in den invoer. De noodzakelijkste arti kelen zal men koopen, eventueel met uitvo*. ren verrekenen, de niet-noodzakelijke zal men geheel laten vervallen. Een enkele houder heeft zich bang ge maakt en verkocht voor 10y8 Luik, maar anderen houden rustig hun waar vast en hopen op een goede douane- en valuta-over eenkomst tussohen Duitschland en België. Hier te lande was de noteering bij de mees te groote importeurs nog beneden de Belgi sche markt, doch meerderen hebben zich ook reeds geheel op de Belgische markt moeten baseeren en vragen prijzen van ca. 12 cents IJsset. Men dient ook vooral rekening te houdlen met den lagen waterstand op Rijn, Lek en IJssel. Plaatsen als Wageningen, Doesburg, Zutphen en Deventer zijn bijna niet bereik baar en de vrachten loopen omhoog. Op den Rijn vaart men reeds met halven last. Daar door is het aanbod van Fransch thomasmeeJl ook weer minder geworden. Superfosfaat De Nederlendsche fa brieken hebben nog geen prijzen voor najaar 1934 of voorjaar 1935 bekend gemaakt, In het algemeen is er ook nog geen belangstelling voor zaken zóóver vooruit. De fabrieken komen trouwens in een moei lijken toestand. De fosfaafprijzen zijn door het gevormde centrale verkoopkantoor aan merkelijk verhoogd, terwijl de superfosfaat-, industrie in het algemeen een te groote pro ductie heeft en op vele, niet beschermde marken, sterk Kalizouten. De vertrouvcnsordere op kalizouten kamen reeds binnen. Bij de tegen woordige lage prijzen verwachten wij weer groote belangstelling. VOLLEDIGE BEMESTING VAN AARDBEIEN (Gegarandeerde analyse: 17 Stikstof, 15 Fosforzuur en 18 Kali) Onmiddellijk opneembare, volledige meststof in korrelvorm, waarin stikstof in salpeter- en in ammoniakvorm. Vraagt thans Uw leverancier deze gunstig bekende meststof in baaltjes a 50 Kg. Inlichtingen omtrent bij Uw leverancier en bij de fabrikanten: N.V. Amsterdamsche Superfosfaatfabriek, Maliebaan 81, UTRECHT WAT IK HOORDE EN ZAG; LAS EN DACHT. OP REIS EN THUIS. Natuurlijk verwacht ge. dat ik beginnen zal met de opmerking, dat het warm is, o dat liet warm was of dat het vroeger nog wel eens warmer geweest is, maar dat het nu ook wel warm is en dat lest het best heugt. Maar dan hebt ge hét mis: ik maak me over de warmte niet warm. Dat zou een al te kras homoeopatisoh middel zijn. Toch moet men met het praten over ditjes en datjes wel voorzichtig zijn. Stel je voor, dat ik nu in deze warmte over vette varkens en vet spek zou gaan babbelen stof daar over is er wel men zou er toch tegen ge raken. Maar toch moet ik beginnen met een beetje vettigheid. Met boter. Dat gaat nog, zegt ge? Aecoord! Door de F.N.Z., de Algemeene Nederl. Zul- velbond, is een NIEUWE RECLAMEPLAAT VOOR ROOMBOTER uitgegeven, 't Is een op stevig, niet ombui gend karton geplakte plaat in de nationale kleuren rood-wit-blauw. In het wit staat een pakie roomboter met Rijkscontrolemerk afgebeeld, waar iemand een hoek van af snijdt, blijkbaar om het te gebruiken. Met duidelijke letters staat in het rood en het blauw; op uw tafel, in uw keuken r< boter met rijksmerk. Bedoeling is, dat de fabrieken deze plaat onder haar afnemers, grossiers, winkeliers en groote particuliere klanten, verspreiden in ruime mate. yooral ook op dat rijksmerk moet de aan dacht gevestigd worden. In het Officieel Or gaan van de F.N.Z. wordt hierover gezegd: Van „veiligheid vóór alles" kan het pu bliek, bij een product als het onze, nu een maal niet te veel doordrongen worden. Wijst het daarom op het rijksbotermerk, en thans mcér dan ooit nu crisismaatregelen, zooals liet menggebod en de crisisbotermerken, zeer geëigend zijn, ten deze veel verwarring te stichten. Er moet, om zoo te zeggen, over eenige weken geen boter- en kaas- of krui demcrswinkel, geen inrichting waar men boter gebruikt, meer zijn, waar deze plaat niet een plaats heeft ge>regen. Niet alleen de fabrieken, welke direct aan winkels in het binnenland verkoopen, verspreiden haar daarom in ruime mate, doch alle fabrieken, ook b.v. die welk» haar producten aan gros siers leveren, hebben er belang bij, er voor te zorgen, dat de bedoelde reclameplaten te rechtkomen op de verkoopplaatsen harer boter. Aldus werke iedereen er toe mee om de algemeene propaganda, welke met deze plaat, mits overal vérspreid, tevens bereik baar is, te doen slagen. Of we nu zoo moeten wijzen op het gehal te aan vitaminen A en vitaminen E die in boter rijkelijk aanwezig en in margarine of geheel afwezig zijn of in onbeduidende mate voorkomen, betwijfel ik. 't Is wel goed het eens te zeggen, doch ook op andere wijze krijgen wij die bij een ge zonde voeding. Maar hoe dat met die boter zit wat de vitaminen aangaat, weet ik niet. Ik weet er weinig meer van dan wat een persbericht ons meldde. Het luidde: De Duit sche Rijkscommissaris voor de melk- en vet- voorziening maakt bekend, dat met ingang. an 1 Juli a.s. voortaan slechts vijf boter- soorten in Duitschland verkocht mogen wor- den, welke ter onderscheiding van verschil lende opschriften en kleuren voorzien moe ten worden. Deze zijn in de volgorde van haar kwaliteit: Markenbutter, Feine Molkereibutter, Molke- reibutter, Landbutter en Kochbutter. Er zijn bepaalde strenge voorschriften vastgesteld, wat betreft uiterlijk, reuk, watergehalte, smaak, enz. 't Is voor mij zoo klaar als boter. Alleen dat woordje slechts is mij te machtig. Er zullen dus gewoonlijk nog vrij wat meer soorten boter zijn. En zoo zijn er mij wel meer dingen te machtig. En niet alleen mij, doch blijkbaar ook anderen, zooals blijkt uit een brief die e kregen en zooals we veel meer krijgen. Bij die brief was een krantenverslag over het oj)treden van twee N.S.B.-ers, die zooals gewoonlijk met vele krasse en persoonlijke beschuldigingen kwamen en zeer terecirt vraagt de verslaggever (wij weten niet uit welk blad het gezonden knipsel was): KAN DAT ZOOMAAR MET DIE BE SCHULDIGINGEN DOOR DE N. S. B.-ers? en dan verder gaat met de opmerking: „Als de beschuldigingen van den heer Roclofsen waar zijn, dan is het toch te gek, dat al deze dingen zoo maar kunnen gebeu ren zonder dat er ingegrepen wordt. Maar als ze niet waar zijn, dan is het nog veel gekker, dat deze man avond aan avond zulke dingen zeggen mag en men eenvoudig vol staat met het opmaken van proces-verbaal, om hem dan den volgenden avond weer pre cies dezelfde dingen te laten zeggen. Het ge zag kan aldus worden neergehaald, personen kunnen worden benadeeld in hun eei goeden .naam en in hun zaken en men vol staat met een proces-verbaal op te maken. Kan de justitie nu niet eens krachtig in grijpen en den heer Roelofsen óf zijn be schuldigingen laten bewijzen en als hij dit kan dan dienen deze dingen onderzocht en onmogelijk gemaakt te worden, óf hemden mond te snoeren als blijkt dat deze man slechts wat fantaseert, de dingen overdrijft buiten hun proporties brejigt. In ieder geval is het zaak dat hier iets ge beurt en dat men niet te lang talmt met in grijpen". Ook wij hebben wel eens met aangifte van de feiten, gewezen op wantoestanden. En daar is niets tegen. We meenen, dat het onze plicht is. Maar wat de N.S.B.rcrs doen is zoo, dat krachtig ingegrepen moet worden. Te gen de overtreders, die zij signaleeren, als ze hun beschuldigingen kunnen waarma ken en zoo niet. dan heel krachtig optreden tegen dez& giftmengers in de publieke opinie. Geloof me, er wordt wat gepraat onder elkaar. En de geestesgesteldheid wordt er niet beter op. Maar we vragen met onzen briefschrijver: is daar ook een reden voor? Als dc ruggegraat der maatschappij, dat is de middenstand, c.rj. boeren, vnl. de kleine boerenstand, verkankert, is de maatschappij de ineenstorting nabij. Daarvoor behoede ons God, die aan enkele personen bijzondere gaven geeft om leiding te geven aan ande ren, waardoor groot onheil voorkomen kan worden, als die leiders- goed zien en goed handelen. Maar (en dadelijk komen we weer op ge heel ander terrein) de voormannen, de des kundigen, falen ook wel eens, en dan loopt het leelijk in de gaten. Zoo bijv. te Hoogeveen, waar zijn gemaakt, zoodat het vee met de achter pooten in de goot karnt te staan. In de N. Hoogeveensche Ct. lazen we daarover een ingezonden stuk van iemand, die, hoewel zijn verontwaardiging duidelijk merkbaar was, kalm en waardig op de fout on de ge volgen daarvan wees. En de redactie ant woordde in een naschrift: Het gerucht is juist. De standplaatsen voor die koeien zijn inderdaad te kort. Hoe dat mogelijk is, tja dat weten wij ook niet. Mogelijk dat de Di recteur van Geim. werken inzender daarover wan inlichten. Inderdaad is 2 M. de vrij wel algemeen geldende maat voor de lengte van de standplaats voor een koe op de markt Of dat op Gem. werken niet bekend was? Ook dait weten wij niet. Dat de fout ont staan, zou zijn door te weinig toezicht ge- looven we niet; immers de met toezicht be laste opzichters moesten zioh houden aan de opgegeven maten.., Naar onze meening zal de heele zaak moeten worden afgebroken en opnieuw, maar dan met standplaatsen van voldoende lengte, worden gemaakt. De kos ten komen voor rekening van de gemeente Ons is nog verzekerd, dat alles zoo zal wor den als het op de oude markt was". Het zoekplaatje: waar is de schuldige? is hier niet zoo moeilijk. Moeilijker is het de juiste maatregelen te treffen. OM EXPORTEURS VOOR KOERS VERLIES TE VRIJWAREN Zoo worden ook in Hoogezand, de groote be zwaren gevoeld, die er ontstaan door het feit dat over de betaling van geleverd goed mins- stens drie weken verloopt, terwijl de koers op de markt erg wankelbaar is. De veilingsvereeniging te Hoogezand-Sap pemeer heeft gemeend, ton einde de prijzen te stimuileeren, zelf het kocrerisico te moeten overnemen en heeft daarom Maandag cn Dinsdag j.l. behalve in guldlens ook in mar ken laten veilen. Venvacht mocht worden, dat in het laat ste geval de prijzen der gi-oenten hooger zouden zijn dan bij veiling in guldens, wijl dan de kooper bij export zelf het risico draagt. Het verschil bleek echter van weinig be- teekends, waaraan het stijgen van den mar- kenkoers in de laatste dagen wel niet zon- ier invloed zal geweest zijn. In de betrokken kringen stat men echter op het standipimt, dat eiken dag andere maat regelen noodig kunnen zijn en zelfs een regeeringsingrijpen gevraagd zal moeten worden. We vernemen dat het Rotterdamsche vei- lingsbestuur den kooper een bepaalde voor af bekend gemaakte koers van de mark ga randeert, wat den kooper wel veilig stelt, doch het veilingSbestuur risico bezorgt. Wat Chili aangaat daarmee is de zaak veiliger. DE CHILI-SALPETERINVOER ZAL DIENSTBAAR GESTELD WORDEN AAN DEN NEDERLANDSGHEN UIT VOER. Daar heibt ge nu in zuiveren vorm, wat wij bijna twee jaar geledien reeds aanprezen: in ternationale goederenruil. Reeds zes jaar geleden wezen we er al op dat het wel eens zoo ver zou kunnen komen. Men meesmuilde. Men meesmuilde zelfs voor nog geen twee jaar over ons zoo pas ge noemd artikel. En niu wordt het al meer en meer toegepast. Nu weer zooals we zeiden met Chili. Zooals dezer dagen in die pers vermeld, is er een Clearing-overeenkomst tot stand geko men tuschen de. regeeringen van Nederland en Chili, die op 16 Juni 1934 in werking trad. Deze Clearing-Overeenkomst houdt in, dat van de opbrengst der verkoopen van Chili- salpeter en nevenproducten in Nederlana 40 zal worden teruggehouden, en wel 15 voor het ontdooien van bevroren Ne- deaiandsohe credieten in Chili en 2-5 ter verrekening van nieuwe Nederlandsche le veringen aan Chili. Op deze wijze wordt de invoer* vam Chili- salpeter dienstbaar gemaakt aan den Ne- deriairdschen uitvoer naar Chili. Het ge bruik van Chilisalpeter draagt er dus toe bij den Nederlaudschen uitvoer in deze moeilijke tijden te steunen. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8