WOENSDAG 20 JUNI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 V BUITENLAND DE REDE VAN VON PAPEN In verband met de opzienbarende rede van Von Papen te Marburg is bet dienstig de aandacht te vestigen op tnededeelingen. die enkele dagen geleden in de Maasbode voor kwamen. Men kan daaruit de conclusie trekken, dat Von Papen het noodig geoordeeld beeft zijn stern te verheffen tegen het radicalisme in de nationaal-socialistische gelederen, dat het (hoofd meer en meer opsteekt en door de (hoofdleiding te Berlijn blijkbaar niet in be dwang gehouden kan worden. De Maasbode sdhreef dan o.a. boe het Derdec Rijk bedreigd wordt door bet „zwarte front" van Otto Strasser, den broer van Gregor Strasser. Otto Strasser is een van de mannen, die aiöh gaarne „nationaal- holsjewiki" noemen van bet „Vierde Rijk". 'Dat „Vierde Rijk" telt zijn aanhangers vooral onder de ontgoochelde oud-strijders der nationaal-socialistische J>eweging; onder de revolutionaire „idealisten", die met weer zin waarnemen, dat de groote paleizen niet VON PAPEN afgebroken zijn; dat het schrapende kapi talisme niet verdwenen is; dat het partion- lier eigendom nog bestaat, dat de Joden niet uitgemoord zijn; dat cle kerken der Christe lijke gemeenschappen, vooral de Katholieke kerken voller zijn dan ooit te voren. De aanhangers van hot „Vierde Rijk" zijn radicaal socialistisch, fel anti-semitisob, ver woed anti-Katholiek. Zij zijn uiterst onte vreden over den „gematigden" koers, welke momenteel in Duitsohland wordt gevoerd. Zij hebben hun machtspositie gevestigd in de sterk geconcentreerde R.-K. streken van Duitsohland, maar vooral in de S.A. Werd twee maanden geleden 't aantal der zwart-frenters in de SA. op een derde der manschappen gesöhat, dezer daged hoorden wij 'n schatting van ruim twee derden, door de voortdurend snellere uitbreiding der on tevredenhei dsgol ven in die kringen. Is de S.A. wellicht niet juist in verband met dezen uiterst onaiistihareniden groei, van het zwarte front in baar gelederen voor twee maanden op va cant ie gezonden, met de kans, dat zij slechts gezuiverd en gedund in fliet openbare leven zal terugkeeren? Het spreekt bijna vanzelf, dat een regie ring, welke reeds met zooveel moeilijkheden te kampen, zooveel tegenstand te overwin nen heeft, met een dergelijke beweging re kening moet houden, wil ze haar eigen be staan niet in het grootste gevaar brengen. I-Iet „Vierde Riik" voelt zich sterk en staat sterk, wijl het de oorspronkelijke „idealen" van Mölier en Eek art hoog houdt, terwijl hot „Derde Rijk" ze „verraden" heeft. Dit alles scheef genoemd blad vóór Vod Papen zijn rede hield. Een Engelsche beschonwing Naar uit Londen aan bet HM. wordt ge meld, wij'dlt de „Manchester Guardian" on der het opschrift „De gemuilbande minister" een hoofdartikel aan de zaak-Von Papen en zegt, dat de vice-kanselier mogelijk met heimwee zal terugzien naar den tijd toen hij als rijkskanselier werd geplaagd en gesard of toen hij als militair attaché in de Vor- éenigde Staten domheden bedreef. Thans is hij vice-kanselier en vriend van den presi dent, maar hoe lang zal de president zich weten staande te houden? Von Papen is commissaris voor de Saar, maar ai zijn pogingen om zijn katholieke vrienden en buren tot overeenstemming te brengen worden door de meer energieke po ging enzrjner collega's, die noch katholiek, noch Saarl anders zijn, te niet gedaan. Er wordt soms beweerd, dat Hitier de diploma tieke gaven van Von Papen niet genoeg te waardeeren acht. Dat kan zijn, maar de aristocraat Von Papen heeft vele bittere pil len moeten slikken om zijn post te behou den. De laatste pil is het slechtst te verdra gen. Zijn rede, waarin hij zedde, dat critiek niet moet woden uitgelegd ais louter kwaad willigheid of dat „wanhopende vaderlan ders" moesten worden gebrandmerkt als „vijanden van den staat", heeft cle woede opgewekt van den voornaamste theoloog en inquisiteur der nazi-revolutie, Göbbels. De publicatie ervan wérd in alle Duitsche bla den verboden en de uitgaaf der „Frankfurter Zeitung", die het bevatte, werd ge conti s- keerd. Hoeveel meer vernederingen zal de beer Von Papen nog te slikken krijgen en hoe lang zal hij nog worden geduld door ben, die hem. vernederen? REGEN IN ENGELAND NA MEER DAN EEN MAAND DROOGTE. Uit Londen: Regenbuien zijn thans in vele deelen des lands gevallen, nadat erop sommige plaatsen meer dan een maand lang droogte had geheerscht. OOK REGEN EN AFKOELING TE PARIJS PARIJS, 20 Juni. Na de bijna ondrage lijke hitte van de laatste dagen welke in Parijs een sedert 1900 voor de maand Juni niet meer voorgekomen recordhoogte be reikt heeft, is gisteren een afkoeling ont staan welke in den loop van den avond door een zware regenbui werd ingezet. In den loop van den nacht daalde toon de temperatuur met bijna 19 gr. C. DE 40-URENWEEK Op de internationale arbeidsconferentie is gisteren bij de stemming over art. I van het ontwerp-conventie betreffende de ver korting van den arbeidstijd het vereischle quorum niet bereikt, waardoor een voorl- z< 'ting van de verdere discussies over d tüuventie onmogelijk is geworden. DE VOORBEREIDENDE VLOOT- BESPREKINGEN Japansche wenschen Uit Londen wordt gemeld: Norman Davis bezocht gistermorgen den gezant van Japan en had met hem een vriendschappelijk onderhoud over de vloot- kwestie. Norman Davis stelde den gezant op de hoogte van hetgeen Maandag tusschen Groot-Brittannië en cle Vereen. Staten was besproken en zeide hem, dat hij gedurende de besprekingen met hem in contact zou blijven. De Italiaanscho en Japansche ambassa deurs zijn op de hoogte gehouden van den toestand van het begin af, dat de vloot- onderhandelingen gevoerd worden tusschen Engeland en Amerika en de Britsclie regee ring zal ervoor zorgdragen, dat het informa tief contact gehandhaafd blijft gedurende al den tijd, dat de bilaterale discussies ge voerd worden. Nu de Fransche regeering besloten heeft cle desbetreffende uitnoodiging te aanvaar den, zal een overeenkomstige procedure te haren opzichte gevolgd worden. Uit Tokio: In cle Japansche bladen komt thans steeds duidelijker een streven tot uiting om Londen af te keuren als plaats van samenkomst voor de aanstaande voor bereidende vlootbesprekingen. Wanneer Tokio niet als conferentie-stad in aanmerking mocht komen, zou men in Japan cle voorkeur geven aan Parijs, Brus sel of Den Haag. De „Nidsji Nidsji" noemt de volgende punten van de Japansche. vlootpolitiek op: 1. beperking van de totale tonnage en van de tonnage der scheepseenlieden; 2. afschaffing van het systeem van afme ting en aanvaarding van het systeem van totale tonnage; 3. het recht van iedere natie te beslissen over eigen verdedigingsmiddelen: 4. aanvaarding van 't principe der rechts gelijkheid. STRAATGVECHTEN TE TOULOUSE DRIE DOODEN, VELE GEWONDEN. In Toulouse is het Maandagavond tot bloedige straatgevechten gekomen tusschen communisten en de politie. De botsingen, die een zeer fel karakter droegen, duurden gistermorgen nog voort. Toen de orde tegen 5 uur eenigszins was hersteld, bloken 50 politiebeambten en 120 burgers min of meer ernstig gewond. 122 personen moesten in het ziekenhuis worden geholpen. Volgens de laatste berichten zijn drie personen aan hun wonden bezweken. Het aantal arrestanten bedraagt 300. De meesten hunner zijn, nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer in vrijheid gesteld. De aanleiding tot de straatgevechten moet gezien worden in een vergadering van de Patriottische jeugd, onder leiding van cle afgevaardigden Taittinger en Scapini. De communisten wilden een contra-demonstra tie houden en trachtten het vergaderings lokaal van de Patriottische jeugd binnen te dringen, hetgeen hun echter cloor de po litie werd belet. Aan beide kanten groeide de nervositeit meer en meer, zoodat tenslot te botsingen onvermijdelijk werden. De vensterruiten van tal van zaken werden vernield, hier en daar kwamen ook plunde ringen voor. Auto's werden omgeworpen en in brand gestoken en verscheidene benzine pompen werden in brand gestoken. Het ge lukte de demonstranten twee groote ben zinetankwagens omver te werpen en even eens in brand te steken. Met brandende fak kels werd geworpen naar de agenten van politie. Politie te voet en te paard geraakte in strijd met de demonstranten, die echter steeds weer bijeenkwamen. Laat in den nacht gelukte het den oproerlingen een der voornaamste pleinen van cle stad in het donker te hullen en barricades op te rich ten. De politie werd met steenen en revol verschoten ontvangen. OOK ERNSTIGE BOTSINGEN TE LYON. STRIJD OP DE BARRICADEN. PARIJS, 20 Juni. Gisteravond zijn te Lyon ernstige botsingen ontstaan tusschen link- sche demonstranten en de politie. De socia listen hadden naar aanleiding van een ver gadering der Solidarité Frangaise een te- genbetooging op touw gezet, welke de poli tie wilde verhinderen. De politie was ver sterkt door gendarmerie te voet en te paard. Intusschen kwamen toch tegen 8 uur in het centrum van de stacl een 2000 demon stranten bijeen, die trachten door de afzet tingen heen te dringen. Met stoelen en straatsteenen vielen zij de politie aan, die zich van hun kant bedien den van cle geweerkolven. Tegen 10 uur hadden cle demonstranten de meerderheid. Uit twee gebouwen werd de politie beschoten, terwijl barricades werden opgericht. Dc barricades werden door de po litie bestormd en ingenomen. Met kleine vrachtauto's brachten de demonstranten hun gewonden weg, teneinde hun niet m handen der politie te laten vallen. Eerst laat in den nacht kon de orde weer worden hersteld. Vijftien betoogers en drie politie agenten werden zoo zwaar gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden over gebracht. DE PIRATEN-OVERVAL OP DE „SHUNTIEN". Relaas van den kapitein. Uit Tsjefoe: In een interview verklaarde kapitein Christiansen van de „Shuntien", dat de dertig zeeroovers, clie zijn schip heb ben geplunderd, zeiden, dat zij smokkelaars waren, afkomstig uit Sjantoeng. Zij zeiden, den overval te hebben ge pleegd als repressaille-maatregel tegen dc Chineesche douane, die langs de kust van Sjantoeng hulpkruisers doet patrouilleer en, teneinde de smokkelarij, welke hier welig tiert, tegen te gaan. De piraten hebben geen materieele scha de aangericht Zelfs liet radio-toestel "heb ben zij niet beschadigd, zoodat na het ver trek van dc roovers geseind kon worden. De bandieten hebben zich ertoe beperkt, het geld en waardevolle voorwerpen van de passagiers mede te nemen. De lading van het schip lieten zij onaangeroerd. Tenslotte vertrokken cle bandieten weer, allerzonderlingst uitgedost in de kleeren van dc passagiers. Hun eigen lompen lieten zij achter. Den vijf vrouwen en drie kinderen, welke aan boord waren, werd geen haar gekrenkt. Het bericht, dat zich onder de gijzelaars, die de roovers hebben meegenomen, een Ja panner bevindt, was de reden, dat een Ja pansche kruiser van Dairen naar hier stoomt. Onder de Chineesche gevangenen bevindt zich Sjen Tien Ling, ex-minister van bin- nenlandsche zaken. De kust wordt thans afgezocht door vier Britsclie torpedojagers en een vliegtuig- moederschip Dc u-itsche legatie heeft energiek gepro testceel bij de Nanking-regeermg en den gouverneur van Sjantoeng inzake den .-an al op de „Shuntien". DE BROQUEVILLES REGEERINGSVERKLARING KOELE ONTVANGST DOOR DE KAMER Scherpe critiek van socialisten en liberalen In de regeeringsverklaring, die cle Belgi sche premier -de Broquevillc gister-en m de Kamer heeft voorgelezen, kondigt hij de voortzetting van de politiek van zijn vorige kabinet aan. Hoe de regeering zich voorstelt haar pro gramma uit te werken, zegt zij in een vol gende passage: „Op economisch gebied zal de eenheid van werking worden vergemakkelijkt cloor, in dezelfde handen, de belangrijke porte feuille van Landbouw en die van Economi sche Zaken te vereenigen. De regeering zal in haar zware taak wor den bijgestaan door twee ministers, die haar, op financieel en economisch gebied, een gansch bijzondere medewerking zullen ver- leenen. De toepassing van deze politiek van so ciale saamhooi'igheid en van economische uitbreiding, eischt. allerhande maatregelen; de regeering zal niet aarzelen tot nieuwe methoden haar toevlucht te nemen. De regeering zal u eerlang in een duidelijk omschreven kacler, de macht vragen tot het treffen van de maatre gelen welke onontbeerlijk zijn voor de verwezenlijking van 's lands econo misch en financieel herstel". De verklaring werd zeer koel ontvangen. Het politiek debat, dat na de regeerings verklaring onmiddellijk begon, werd ge opend door den sociaal-democratischen lei der Emile Vanderveldo, die zich scherp richtte tegen de door de regeering aange kondigde bijzondere volmachten, en zijn re de besloot met de aankondiging, dat de 73 socialistische afgevaardigden bij de stem ming voor 't vertrouwensvotum voor de re- geering tegen de regeering zouden stemmen. Namens de liberale fractie sprak de Brus- selsche burgemeester Max. Hoewel zijn partij vrij sterk in de re^eering vertegen woordigd is, oefende hij critiek zoowel op het aftreden der vorige als op de vorming der tegenwoordige regeering. Niettemin zou hij echter voor de regeering stemmen. In rechtsche kringen heeft de rede van burgemeester Max zichtbare ontstemming gewekt. Minister-president De Broqupville keerde zich in temperamentvolle woorden tegen den liberalen leider en verdedigde zich tegen het verwijt, dat het vorige kabi net zonder voldoende reden was afgetreden. Namens de Katholieke rechterzijde sprak de Minister van Staat Carton de Wiart, die er in het bijzonder zijn voldoening over uit sprak, dat de regeering besloten had zich tegen elke inflatie of depreciatie der valuta te verzetten. Namens de Frontisten werd tenslotte ver klaard, dat de regeering niet het vertrou wen had der nationalistische Vlamingen. De debatten werden heden voortgezet. GOEMBOES OVER HONGARIJE'S POLITIEK GEEF ONS REVISIE, DAN.... In een vergadering van de partij der na tionale eenheid in Oedenburg, heeft de Hon gaarsche minister-president Goemboes een redevoering uitgesproken, waarin hij o. m. de buitenlandsche politiek van de regeering besprak. Tegenover het streven van de klei ne mogendheden om Hongarije economisch te verzwakken, daar een \erzwakt Honga rije zich bij zijn huidige situatie zou neer leggen, heeft de Hc-ngaarsche regeering zich onmiddellijk reeds op het standpunt gesteld dat Hongarije niet voornemens is, zijn onaf hankelijkheid en zijn doelstellingen te ver- koopen voor een schotel linzen. Derhalve moeten -zoowel in de buitenlandsche poli tiek alsook in de economische politiek we gen gevonden worden die geschikt zijn om dit gevaar uit te schakelen. De buitenland sche reizen van den minister-president zijn met dit doel gemaakt. Tegenover de schoon geformuleerde maar gewoonlijk eenzijdige vredes- aanbiedingen van Benesj en Titulescu, antwoordt thans Goemboes: Geeft ons revisie, dan gaan wij aan de groene tafel zitten om te onderhandelen. Hongarije biedt vrede aan en zoekt vrienden, doch onder voorwaarde van volledige rechtvaardigheid en rechts gelijkheid. Betreffende de Duitsche volksgroepen in -Hongarije verklaarde Goemboes, dat hij ook in dit opzicht, evenals in alle andere kwes ties van binnenlandsche politiek geen an dere invloed duldt, dan de zijne Het pro bleem der Duitsche volksgroepen is nooit actueel geweest Een officieel communiqué Van de zijde der Oostenrijksche regeering wordt omtrent een korte bespreking tus schen den Franschen minister van Buiten landsche Zaken Barthou op diens doorreis door Weencn en den Oostenrijksche Bonds kanselier Dollfuss het volgende officieel medegedeeld: „Op zijn reis naar Boekarest en Belgrado is de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Louis Barhou gisteravond met den Arlberg-Express Weenen gepasseerd. Bonds kanselier Dr. Dollfuss heeft den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken aan het West-station begroet en verbleef tot aan het vertrek van den trein in zijn gezelschap. Bij de bespreking, die gedurende dit korte tijds verloop tusschen den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken en den Bonds kanselier plaats vond, heeft Minister Bar thou van de gelegenheid gebruik gemaakt om tegenover Bondskanselier Dr. Dollfuss de verzekering te herhalen, dat de Fransche regeering in overeenstemming met de ver klaring der drie groote mogendheden van Februari j.l. de samenwerking met de Brit sclie en Italiaansche regeering zou voort zetten om niet slee)its de onafhankelijkheid van Oosenrijk te waarborgen, doch ook bin nen het kader der aan lievelingen van de conferentie van Stresa de economische en financieele ontwikkeling van Oostenrijk te bevorderen. Ondanks den korten duur van het onderhoud konden Minister Barthou en Bondskanselier Dr. Dollfuss ook andere, de beide landen interesseerende vraagstukken behandelen". RUSLAND BIDT OM REGEN TOT ERGERNIS VAN DE GODLOOZEN. Naar de Moskousche correspondent van de „Times" meldt, zijn in verschillende streken van Sovjet-Rusland door de hoeren gemeenschappelijke openbare gebeden nm regen gehouden. Het officieele orgaan der militante god loochenaars, de „Bezbozhpik", levert natuur lijk felle critiek op deze godsdienstoefenin gen en noemt ze „een vlucht naar valsclie goden". Te Böebden in Daghestan hebben dcMos- elmpriesters een openbare godsdienst plechtigheid geleid, waarbij 112 schapen en twee koeien aan Allah werden geofferd, terwijl vrouwen zich met water besprenkel en Allah smeekten regen te geven aan de velden. Op verschillende plaatsen, aldus het or gaan der godloozen, nemen de leiders der collectieve boerenbedrijven persoonlijk deel aan orthodoxe godsdienstplechtigheden of m Mohamedaansche ceremoniën. Te Doerowka in het land der Zwarte Aar de hield de voorzitter van een kholchoz da gelijks een afwassohings-plechtigheid, waar bij cle boeren en hun vrouwen zich van zonsopgang tot zonsondergang de een na den ander met water besprenkelden, pm re gen van den hemel af te smeeken. Soortgelijke plechtigheden worden ook andere Mohamedaansch-Russische dor pen gehouden. AUTOBUSONGELUK 30 gewonden Uit Saalleld: Vermoedelijk tengevolge van het weigeren der remmen is een auto bus, waarin 55 leden der evangelische vrou- ren vereen iging van Tunzenhausen en Socmerda zaten tegen een dijk gebotst. 30 personen werden gewond, o.m. de geestelijke Schmidt uit Tunzenhausen, die met de an dere gewonden in heit ziekenhuis moest orden opgenomen. JAPANSCHE CONCURRENTIE MET MODERNE WAPENEN. Naar „Az Est'' bericht, heeft de Japan sche regeering cler Roemeensche aangebo den tegen goedkoope prijzen het geheele Roemeensche leger van nieuwe wapens te voorzien en verder op Roemeensch gebied een munitiefabriek te bouwen, in welke on der Japansche deskundige leiding de meest moderne munitie zou worden gefabriceerd, 25 onder den wereldmarktprijs. Land- en Tuinbouw. DE DIRECTIE DER VARKENSCENTRALE. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling dat de heer ir. W. de Jong, van wiens benoeming tot directeur der Crisis Rundvee Centrale melding is gemaakt, ook den heer van Zwanenberg zal opvol gen als directeur der Varkenscentrale. Naar men weet, is de heer de Jong thans voorzitter van de Varkenscentrale. BLOEMBOLLEN SANEERINGSPLAN-1934 De Minister van Econ. Zaken heeft de volgende lijnen inzake het bloembollen sane eringsplam-l 934 vastgesteld. Ie. De verkoop van bloembollen van nar cissen, vroege eij. late tulpen en hyacinitben t£n behoeve van, den. export, door aangeslo-. it$nien bij cle Necl. Bloembollenkweekers- Oerutrale, zal t.a,v. de hoeveelheden geheel bonder beperking kunnen geschieden; 12e. Het surplus leverbare bloembollen van bovengenoemde soorten dat aan het einde het seizoen niet door den handel is op genomen, zal worden opgekocht tegen 85 van de binnenlandsche minimumprijzen, zooals deze zijn vastgesteld bij Ministerieele beschikking van 11 April j.l. onder voor waarde, dat deze bollen geheel voldoen aan de eischen te stellen, aan exportbollen; 3e. De kosten, verbonden aan den opkoop, ïllen cloor het vak zelve worden gedragen worden bestreden voor iedere bollen- söort afzonderlijk uit den omslag per R.R. 'bet.eelde oppervlakte teeltgroncl-1933193-1; 4e. Voorts wordt uitvaardiging van een invoerverbod van bloembollen van narcissen, roege en late tulpen en hyacinthen overwo gen. DE TUINBOUW EXPORT IN MEI Sedert 1931 met 50 pet. teruggeloopen Het blijkt dat de export van tuinbouwpro ducten gedurende de maand Mei vergeleken bij dezelfde maand van. het vorig jaar nog vrij aanzienlijk is verminderd. Thans word in Mei voor f 4.233.000 ge ëxporteerd. De achteruitgang sinds 1931 bedraagt meer dan 50 pet., want in Mei 1931 werd nog voor een waarde van f 8.504.000 aan tuinbouw producten naar het buitenland verzonden. De uitvoer van sla blijkt vooral naar Bel gië sterk verminderd te zijn, en bedroeg slechts de helft van de hoeveelheid in 1933 in Mei verzonden. De uitvoer van dit product naar Engeland nam evenwel met pl.m. 25 pet. toe, terwijl ook naar Duitsohland de export kleiner was. De export van bloemkool bleef vrijwel ge lijk met de hoeveelheid in 1933, n.l. 2.269.000 Kg. tot een waarde van f 379,000. Van tomaten nam de export af met 22 Het blijkt dat, cle zware invoerrechten welke Engeland op dit product heft, den export van tomaten naar dat land, vrijwel vernietigd wordt, terwijl vroeger juist Enge land tot de grootste afnemer behoorde. Enorme hoeveelheden van dit product 'worden iederen dag udt het West!and ver scheept, thans is die export sinds Mei 1933 nog met 38 verminderd. Gemengd Nieuws. VALSCHE MUNTERSBENDE GEARRESTEERD Te Venlo heeft men tijdens de kermisdagei een aantal ralsche bankbiljetten van f 100 i omloop gebr&cht. Een uitgebroeid onderzoek heeft er toe geleid, dat men tot de g prestatie van een zevental valsche munters ken overgaan. Het waren Kotz en Gies- berts uit Eindhoven, van Tuden uit Tilburg er een 4-tal Beleen. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld Glesberts h( d de wijk naar België genomen. Di politie begaf fidh daarheen en zij slaagde er in den man in hi it Belgische grensplaatsje Lommei ti arresteeren. Hij lag toen met vier andere personen in een auto te slapen. Bij zijn arrestatie werden 12 valsche bankbiljetten van f 100 op hem gevonden en f 500 aan gangbaar Hollandsch bankpapier. Ook de andere mannen in de auto werden gearre steerd en te Lommei in arrest gesteld. De chef van de valsche geld-centrale te Amster dam is te Eindhoven aangekomen, om mede het onderzoek dec! te nemen. Vermoedelijk zijn de valsche bankbiljetten in België vervaardigd. In deze richting wordt ijverig gezocht," ROFFELRIJMEN. Voor 't groote gezin teresse van 't Van der Steurfonds mejuffrouw M. D. van jjbogstraten Parklaan 6. Zeist, (Gironumme: 16C060), of aan den heer Johanne: van der Steur, directeur van 't ge sticht „Oranje Nassau" te Magelang Met een half dozijntje spruiten Voel je je een heele pa; Met een vol geschreven trouwboek V ader-zonder-wederga! En je bent in zeker opzicht Werkelijk een groot sinjeur, Ook al ben je maar een broekje Bij een pa als Van der Steur. Van der Steur is klein begonnen, Met een paar maarnet ods u, Negenhonderddertig kinders Heeft hij aan z'n tafel nu. Negenhonderddertig kinders, Paria'tjes van de Oost, Vormen Van der Steurs beminde Vaderlijk verzorgde kroost. Van der Steur heeft veertig jaren Voor die paria's gestaan, En hij kon er niet toe komen Éénmaal met verlof te gaan. Duizenden verschoppelingen Schoven aan zijn tafel bij; Velen werden flinke menschen, Mannen in de maatschappij. Wat Pa van der Steur gedaan heeft En nog voor zijn kinders doet Schoon hij zelfs de niet te missen Rijkssubsidie missen moet Is niet op papier te zetten, Maar je zit er midden in Als je lueet: haast duizend mondjes Telt Pa van der Steurs gezin; En die kinders moeten eten Moeten een katoentje aan. Moeten leerenom als menschen In de maatschappij te gaan Staat er nog wat op je giro? Is er nog iets in je beurs? Stuur dan ook een kleine gave Voor de kleine Van der Steurs! Vele kleintjes voor die kleintjes Vormen saam een groote troost Voor die arme kinderrijke Trouwe Vader in de Oost. (Nadruk verboden.) LEO LENS. GEHEIME BRANDERIJ IN EEN ONDERAARDSCHE GANG Door de politie van Uitgeest is een inval gedaan in een eenzame boerderij in het gehucht Dorregeest, op vermoeden dat er margarine gefabriceerd werd. De politie kon echter niets van dien aard ontdekken, doch ontdekte bij haar onder zoek in de woning in een kast de ingang van een onderaardsche gang, welke naar een geheime bergplaats leidde. lp deze bergplaats werd een volledige distilleerderij -aangetroffen. Het bedrijf was ih volle werking. Op een tafel werd een aantal recepten gevonden. Een tweetal per sonen, dat zich met het distilleeren bezig hield, werd gearresteerd, terwijl alles wat in de bergplaats aanwezig was in besla <r \verd genomen. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL maandagavond is de 64-jarige fff. La ming uit Dongen terwijl hij met zijn fiets den weg OosterhoutRijen overstak ter hooite van den boschwachterswoning van v. Dommelen, waar het uitzicht ter plaatse zeer slecht is, door 'n auto gegrepen. Hevig bloe dend werd hij naar het ziekenhuis te Ooster hout vervoerd, waar hij Dinsdagmorgen aan de bekomen wonden is overleden. Doordat de bestuurder van de auto, om een aanrijding te voorkomen, zeer krachtig geremd had, kan telde de wagen en kwam ondersteboven ii sloot terecht. De inzittenden, employees de wattviei dingmaatschappjj. kwamen er zonder letsel af. DOODELIJKE VAL Te Steenwyk is bij den bouw van een nieu wen gashouder een zeer ernstig onge luk gebeurd- De 26-jarige klinker H. de Haas, woonachtig te Rotterdam is in den gas houder van een hoogte van 10 Meter gevallen De ongelukkige was vrijwel op slag dood. ERNSTIG TRAMONGELUK De 24-jarige G. Megesen uit Purmerend ging n«r zyn verloofde te Watergang en maakte daar gebruik van de electrieche tram. Te Watergang wilde hij van den nog rijden den wagen springen, kwam te vallen met het gevolg, dat hij onder den wagen terecht kwam. Ernstig gewond is het slachtoffer naar het Gemeenteziekenhuis te Purmerend gebracht, waar hij ter verpeging is c Voor de N. S. B. te Haarlem trad gisteren avond in het Concertgebouw op de voormalige communist Frenay. Communisten en andere ongewenschte elementen hebben daarin leiding gevonden tot het vormen van sa scholingen, spreekkoren en andere openbare onordelijkheden, zoodat de politie herhaaldelijk tot doorloopen moest manen. Enkele personen liepen bij een sabelcharge klappen op; eenige anderen werden tijdelyk op het politiebureau opgeborgen. Op de N.S.B.-vergadering hebben zich geen ongeregeldheden voorgedaan. Ook by het uit gaan bleef het verder rustig. ONDER GRINTMASSA BEDOLVEN. Maandag is de arbeider A. K. uit Mill, werk 7-aam bij de gemeentelijke werkverschaffing aldaar onder een neerstortende grintmassa bedolven. Ernstig gewond is hij opgenomen. Op advies van den behandelenden geneesheer is hij naar het ziekenhuis te Nijmegen ver voerd. KINDERVERLAMMING Te Gendringen (Gld.) hebben zich ernstige gevallen van kinderverlamming voorgedaan. Zeven kinderen zijn in de ba rakken te Zevenaar opgenomen. Do scholen in het dorp zijn gesloten, om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. VERDRONKEN Toen de 22-jarige R. Bakker te Vries, geen geoefend zwemmer, zich Maandag avond in het zwembad te Tinaarlo in diep water begaf, is hij .verdronken. Weerbericht BAROMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 754.1. Stand vanmorgen halftwaalf 15.0 C. Hoogste stand te La Corona 766.8. WEERBER'CHT Matige W. tot N.W. wind, gedeeltelijk be wolkt, aanvankelijk nog kans op regenbuien, weinig of geen regen overdag, aanvankelijk nog koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie heeft zich, in diepte toene mend, naar Scandinavië verplaatst en zich ■al over Duitsohland uitgebreid. Over de Britsclie eilanden vormt zich een rug van hooge drukking, die in Schotland nog toe neemt en een koele luchtstroom uit het hooge Noorden if tot Schotland doorgedrongen, zoodat de eerstvolgende 24 uur nog wel eenige regen hier te landen zullen brengen. Zoowel in Scandinavië als in Midden-Euro pa zijn zware regens gevallen. In onze om geving bleef de regen nog gering. Groningen had -4 mM. Bij de ochtendwaarneming viel regen in Zuid-West Frankrijk, Noord-Frank rijk en België aan de Oostkust en in bijna geheel Scandinavië. Matige tot krachtige Westelijke tot Noordelijke winden waaien op de Noordzee en over de Britsclie eilanden "n Noord-Frankrijk. Aan de Noorsche kust waait een krachtige Noordenwind. Be halve in Finland is de lucht overal zwaai' bewolkt. Bij het Oostwaarts verplaatsen van de rug van hooge drukking zal geleidelijk opklaring intreden, aanvankelijk met lagere temperatuur. TEMPERATUUR Laagste stand te Nordoyan 741.8. VOERTUIGEN MORTF.N HUN LICHTEN OP HEBBEN 21 JUNI. Van 's avonds 9.54 uur tot 's morgens 4.09 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheinfelden 1.08 0.00 Breisach 1.01 1.69 KQhl 2.2n 2.20 Mnxau 3.*3 3.51 Diedeshetm Mannheim Venln Lobith Nijmegen St Andries Arnhem 6.55 6,57 1.40 1,36 6.73 6.77 Vreeswijk Iw 0.00 0,00 Wester voort 7.33 7,35 Deventer 1.30 l ,27 Kampen -0.12 -0,0-1 Evsden 40.61 40.60 G'revenbicht 27.71 27,6S Venlo 10.72 10,82 Grave (sluis) 3 82 3.91 St Andries 0.33 0,07 Gorkum O.llO 1,31 Dordrecht 1.01 1,05 2.13 2.14 Lohr 0.62 0.68 Mainz 0.10 0.00 Bingen 110 1.10 Caub 1.10 1.10 Fms 1.04 1.05 Coblens 1.17 1.17 Trier 0.20 0.16 Keulen 0.61 0.57 Rührort 0.94 0.00 Wesel 1.33 1.32 Emmerik 0.09 0.05 Duseeldorf 0.04 0.06 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamscho tijd) 21 Juni Delfzijl 5.10 17.16 Hellevoetsl. 9.10 21.37 Terschelling 2.22 14.35 Willemstad 10.10 29.29 Hariingen 2.50 15.15 Brouwersh. 8.22 20.49 Den Helder 0.45 12.40 Zierikzee 8.5M 21.02 Ijmuiden. 9.19 21.48 Wemeldinge 9.13 21,33 H.vHolland 8.28 21.02 Vüssingen 7.40 19.57 Scheveningen 9.48 22.22 Terneuzen 8.07 20.36 Rotterdam 10.34 22.41 Hansweert 8.46 20.55 Opgave van verkeersstremmingen ver strekt door den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland. Gedeeltelijk gestremd: Nijmegen: De twee groote ponten zijn wegens den lagen waterstand uit de vaart genomen; met de kleine pont wordt de vaart onderhouden. Getracht zal worden de vaargeul uit te bag geren. Vertraging is hier dus te verwach ten. Doesburg: Alleen het tramverkeer over dó schipbrug is gestremd. De overige verbindingen zijn normaal. DE DIESELTREINEN Het aantal thans afgeleverde Dieseltreinen is vijf Er moet een marge blijven voor reserve en voortreinen, want nu het reizigersvervoer begint toe te nemen, is het noodig hier en daar een extra Diesel in te leggen, die dan loopt als voortrein, Bovendien komen door het gebruik, kleine gebre ken naar voren, die verholpen moeten worden, zoodat er een behoorlijke reserve moet blijven. Men is nu ongeveer op de helft van het aantal dat.volgens de dienstregeling Diesel-electrisch moet gereden worden. Dit zal nog wel eenlgen tijd zoo blijven en dan geleidelijk toenemen tot mogelijk tweederde. De vijf bij Allan bestelde treinen zul* len vermoedelijk niet voor begin Augustus klaar DOOR EEN AUTO AANGEREDEN In den nacht werd de 37-jarige M. B. uit Venlo op den Kaldenkerkerweg aldaar door een auto uit Venlo aangereden en tegen den grond gesmakt. Met een zware hoofdwonde en een beenfractuur werd het slachtoffer op genomen en naar het R.-K. Ziekenhuis over gebracht. Zijn toestand is ernstig. DE DROOGTE. Niet alleen op de Friesche zandgrond, maar ook op de hooge klei blijken bij den hooioogst de gevolgen van de aanhoudende droogte. De opbrengst is vaak maar 50 van 't gemid delde. MOTOR-ONGELUK Op den Bergweg te Bergschenhoek had een motorongeluk plaats doordat een hond op den motorrijder aanvloog. De motor sloeg om. De bestuurder kwam er goed af, maar de duo-rijdster kreeg een ernstige hoofdwonde. De motor was ernstig bescha digd. ONWEER Maandagmiddag heeft boven Twente een buitengewoon hevig onweder gewoed. Te Oldenzaal sloeg de bliksem den afleider van den St. Plechelmustoren stuk, waar door de torenhaan scheef kwam te staan. Verder werd cle goederenloods bij liet sta tion getroffen, benevens eenige bovengrond- sche electrische licht- en krachtgeleidingen. Brand werd nergens veroorzaakt. Bij don spoorwegarbeider K. nabij Oldenzaal werd een koe in den stal door den bliksem ge dood. BRANDEN Te Maasbommel is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de kapitale boer derij „Huize Kronenburg" van den land bouwer F. Wessels. De boerderij, vroeger een kasteel, dat dateert uit 1200, benevens de schuren ging in de vlammen op. daar de brandweer door gebrek aan water mach teloos stond. Verzekering dekt de schade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2