Jliturn geitertft dLmrant w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Het Nederl. Bijbelgenootschap JUrfdpifH', ttievpifa WUftihaedt's V>otdee$ abonnementsprijs; Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/* ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5200 WOENSDAG 20 JUNI 1934 15e Jaargang &bbertentieprij?£it: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'It Ingezonden Mededeelinger» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/j Bij conlract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 IE zich heden voor minstens één jaar op ons blad abonneert, ontvangt al de nummers, welke in de maand Juni verschijnen, GRATIS. Het abonnement gaat dan I Juli a.s. in. Aanbrengers van nieuwe lezers hebben recht op een keurige premie, in denzelfden stijl, als men van ons gewend is, en waarvoor wy zoo vele vriendelijke woorden van dank in ontvangst mogen nemen. Elders in dit nummer vindt men een inteekenbillet ter invulling. Abonné's geve men op aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT. VREEMD BETOOG De gemeenteraad van Nijmegen heeft vorige week een voorstel, van B. en W. aan genomen om evenals het vorig jaar ge schied is te vergunnen, dat de winkels op de Zondagen in de maanden Juili en 'Augustus, met het oog op het vreemdelingen Verkeer, geopend mogen zijn. Een nog al heftige discussie was over het voorstel gevoerd, waartegen zich ten slotte alleen de anti-rev. en cilir. hdst. fractie ver zetten. Ter verdediging van dit voorstel, dat o.i. volkomen in strijd is met de geest van de bepalingen der Winkelsluitingswet, zijn zonderlinge vertoogen gehouden, waarop we niet ingaan; maar het zonderlingst was naar onze meening wel het argument van den burgemeester, die volgens de persversla gen zei: „de bezwaren tegen de vergunning worden grootendeels ondervangen door het feit, dat niemand verplicht is zijn wankel te openen". Wie deze stolling aanvaardt, moet heel de Winkelsluitingswet op zij zetten, want in aansluiting aan de considerans van deze wet, welke zegt, dat een wettelijke regeling der winkelsluiting wenschelijk is, be toogde de minister in de M. v. A.; dat deze wet niets anders bedoelde, dan den winke lier een wekelijksche rustdag te bezorgen. Wat de burgemeester van Nijmegen nü zei, werd ook toen gezegd: Waarom tocih die regeling; niemand is verplicht zijn win kel oip Zondag of 's avonds te openen! Dat is óók ons standpunt; maar wij betwij felen of het steun vindt in de programma's der partij, waartoe de burgemeester behoort. m EEN ACHTERLIJK DRIJVEN Van tijd tot tijd moet men ziöh eens ver bazen, zonder meer. Dit overkwam ons, toen wij in de Bouwer, het orgaan van de alg. Ned. Bouwanbeidersibond (de roode organisatie) ©en artikel lazen mot de op schriften: rDe Ambachtsschool met de Bijbel"; een schadelijk drijven. De schrijver constateert, dat „op het ge bied van het lager onderwijs de scheiding naar godsdienstige neen naar kerkelijke richting vrijwel geheel tot stand gekomen is." Ook bij het middelbaar onderwijs vordert men en „er zijn in ons land zelfs „bizondere" universiteiten". Daarop volgt daar de verstandige opmer king: „Het spreekt van zelf, dat de conse- kwentie van het bizonder onderwijs met zich mee brengt, dat de scheiding op 't ge bied van het onderwijs over de heele linie wordt toegepast. Christelijke ambachtsscholen moeten er komen en de actie daarvoor is reeds in gang!" Zonderling genoeg, wil de schrijver van 'die logische consekwentie, welke ook de jaarvergadering van Ohr. Nijveiheidsonder ■wijs stelde, niets weten. Wij nemen dien schrijver van het. artikel in de Bouwer deze inconsekwentie niet kwalijk. De geestelijke vrijheid durven deze sociaal-democraten nu eenmaal niet aan. Maar wij nemen hen wel kwalijk, dat hij de volgende oude en verouderde dwaasheden verkondigt: Groote bedragen worden verslonden door de splitsing welke op onderwijsge bied bestaat. Splitsing van het arabachtsonderwijs naar religieuse gezindheid, zal een ge weldige verhooging van de kosten met zich mede brengen. Laten we voor een oogentbldk eens aan nemen, dat de splitsing van het lager onderwijs geboden was, omdat dat onder wijs niet uitsluitend strekt om parate kennis te vergaren, maar er ook een stukje „opvoeding" in steekt. Het Ambaohtson derwijs dient toch wel uitsluitend om de leerlingen theoretisch en practisoh onderwijs te geven in het een of andere „ambacht". Of het noodig is. zelfs bezien van uit het standpunt van een voorstander van het bijzonder onderwijs, dat „het beginsel ook uitgedragen wordt on 't gebied van het Nijverheidsonderwijs", is aan ge rechte twijfel onderhevig. Het bijeenbrengen van jongens in af zonderlijke Christelijke-, Roomsch-Katho- lieke- of „neutrale" scholen, kan geen ander gevolg hebben, dan dat deze jonge menschen straks minder geschikt zijn om in 'n „samenleving" te leven en te wej* Waar moet het heen met de van de daken gepropageerde nationale eenheid, als zelfs de arnbaohtsscholieren moeten STEUN GRIENDCULTUUR DE STEUNBESCHIKKING De Staatscourant bevat do Criais-Steumlbe- ichikking (griendculLuur) 1934 XII. Blijkens deze beschikking worden erkend als producenten van crisisproclucten Neder- landsche bewerkers van griend, die iai het. 'bewerken van griendhout tot hoepels hun bestaan of ©en aanmerkelijk gedeelte vau hun bestaan plegen te vinden en als zoo danig zijn erkend door de Stichting Neder- landsohe Griend- en Rietocntrale te Wer kendam. Uit het LanidbouwcrisLsfonidis zall ten be hoeve van deze bewerkers steun verleend rden ten bedrage van ten hoogste 25.000, overeenkomstig de bepalingen van het re glement Steuin-Griendcultuu r. In dit reglement worclt bepaald, dait aan bedoelde bewerkers, die zich voor 15 Juni a.s. hebben aangemeld bij de Gemtralé, voor het maken vaar witte 6-voets en witte ó1/*- voets houten hoepels, steun verleend wordt van ten hoogste 2,per 1000 stuks 6-voe-ts en 1,50 per 1000 stuks 5%-voets hoei>els. Deze bijdrage zal alleen worden uitgeweercl voor hoepels, gemaakt uit goedgekeurde stokken, afkomstig van Nederl an dsche cultu res voor den oogst 1933/'34, voorzoover cleze op 15 Juni 1934 nog voorradig zijn of ge maakt worden. De hoepels moeten gemaakt worden door Nederlanclsehe ondernemers met Nederland- sche arbeiders. worden gescheiden naar geloof of kerke lijke richting? In liet belang van bot opgroeiende arbei dersgeslacht, in het belang van goed am- bachtsonderwijs, hopen wij, dat de stem vhn den heer Schlaniilch voorloopig een als roepende in de woestijn mag blijven. Zooals we zei-dien: Soms moet men zich alleen verbazen. Want zooals een blin de over kleuren, zoo spreekt deze arbeiders- leider „over het standpunt van een voor stander van het bizonder onderwijs, die zijn beginsel wil uitdragen in de wereld. De oude zuurdeesem van het liberalisme werkt .wel heel lang na. BINNENLAND INVOERRECHT OP THEE TERUGGAAT Tot het bekomen van teruggaaf van in- oerreebt als.bedoeld is in artikel 6 vam het Koninklijk besluit van 15 Juni 1934, no. 13, moeten voor zooveel thee betreft, die aan- _en worden ingediend bij de ontvangers •dei- invoeiTechben en/of accijnzen, uiterlijk op 26 Juni a.s. en voor zooveel cle goederen -betreft waarvoor de rechten zijn verhoogd bij de inspecteurs der invoerrechten en ac cijnzen binnen een maand na de aangifte invoer. Voor laatstbedoelde goederen moeten de koopbesoheiden vóór 1 Juli a.s. zijn ingeleverd bij den inspecteur in wiens clienstkring cle ontbieder woont. Voor thee wordt aileen teruggaaf verleend indien de in één pand opgeslagen hoeveel heid tenminste 200 kilogram netto bedraagt. Per pand mag slechts één aanvraag tot te ruggaaf worden ingediend. De in één aan vraag begrepen thee kan aan verschillende personen toabehooren. DE ORANJETREIN De officieele opening van den Oranjetrein 1934, die weldra haar tocht door ons lam aanvangt, zal plaats hebben op Maandag a.s. te Bergen op Zoom. Naar wij vernemen, worclt deze plechtig heid 'verricht* door mr. dr. A. v. Rijcke- vorsel, Commissaris cler Koningin in Noord-Brabant. Direct na de opening vertrekt de trein naar Zeeuwscli-Vlaanderen. Door bijzondere medewerking der betrokken autoriteiten zal, het mogelijk zijn zonder stagnatie door Bel gië te trekken en reeds Dinsdagmorgen den trein te Hulst voor het publiek open te stellen. De tocht door ons land zal 3 maanden duren. Er worden 85 plaatsen bezocht. Ver schillende technische verbeteringen en faci liteiten zullen bijdragen het verblijf in den trein voor het publiek te veraangenamen. De aard van de exposities is dit jaar bui tengewoon belangwekkend en omvat expo sities van allerlei aard, van goud en zilver tot gasmaskers toe. Doch naast de commer- cieele stands zuilen ook verschillende alge- meene exposities zeer zeker groote interesse opwekken. Om er slechts enkele te noemen: Onze Koloniën, De Spoorwegen met o.a. een com pleet model van een Dieseltrein, Mooi-Lim- burg. Goud: bewerking en keuren; Thee en haar bereiding enz. enz. Een zeer bijzondere attractie is eveneens de verrassingswagen met tienduizenden cadeaux, die gratis wor den uitgereikt; EEN VERLOVING AANSTAANDE? EEN VERKLARING VAN DEN NEDER- LANDSCHEN GEZANT TE STOCKHOLM Uit Stockholm wordt gemeld, dat men aldaar den nieuwen Nedcrlandschen gezant in Zweden, Baron Van Nagell, die Dinsdag in cle Zweedsche hoofdstad is aangekomen, zijn meening heeft gevraagd over cle ge ruchten die cle ronrle doen over een ver loving van H.K.H. Prinses Juliana met Prins Bertil van Zweden, in verband met hun gelijktijdig bezoek aan Engeland. Baron Van Nagell antwoordde: „Ik geloof niet, clat ik een indiscretie bega, wanneer ik zeg, dat het Nederlandsche volk een Zweedschen prins hartelijk zou begroeten als lid van de Nederlandsche Koninklijke Familie". DE LASTIGE AMSTERDAMSCHE BEGROOTING - Naar de „Tel." verneemt hebben B. en W van Amsterdam Dinsdag opnieuw beraad slaagd over de begrooting 1934, naar aanlei ding van cle bezwaren, welke Ged. Staten nog hebben tegen 'deze begrooting en waar over. dit college een naclere toelichting wenscht. Deze punten betreffen o.a.- de dekking van de f 220.000 resteerende rente van dc crisis schuld; de uitkeering uit het Électnc.'fejts- bedrijf, welke met f 400.000 is verhoogd- en de geraamde 2.2 millioen lagere uitgaven voor Maat-schappelijken Steun, in gevolge de lagere steumiormen, strengere controle en werkverruiming. Hieromtrent zijn na Jere gegevens gevraagd. Een deputatie uit het gemeentebestuur zal Donderdag 21 dezer een en ander mat ge gevens toelichten te Haarlem. Men hoopt, dat Ged. Staten dan volgende week een beslissing zullen kunnen nomen- ONGELUKKIGE WOORDKEUS De snelheid waarmee bij een dagbladbe drijf soms gewerkt moet worden kan er toe leidien, clat dagbladschrijvers soms weinig gelegenheid hebben voor rustige overweging van hun woordkeus. Hef komt dan wel voor, dat men, een schertsende woordspeling volgende, uitein delijk iet® schrijft, dat in ernst opgevat tot verkeerde conclusies aanleiding kan ge- Dat overkwam onzen medewerker, die er tóe wilde opwekken om piet direct over warmte en droogte te zuchten, wanneer het kwik tot normale zomerhoogte stijgt. Het spreekt vanzelf, dat het geenszins in onze bedoeling kan liggen om de krachten, die God in de natuur werkt te klein e eren, of om het gebrek aan water, dat als een oordeel over het land kan vallen, te bespotten. In dien het door ons bedoelde stukje tot deze verkeerde conclusie aanleiding mocht heb ben gegeven bij lezers, clie het in alle ernst opvatten, willen wij gaarne verklaren, dat slechts een minder gelükkige woordkeus in het spel kan zijn geweest. Mr. H. J. KNOTTENBELT NAAR SURINAME. Het Eerste Kamerlid Mr H. J. Kn o tt en- belt is gisteren met de ..Stuyvesant" naar Suriname vertrokken. Hij heeft het voorne men eveneens Curacao te bezoeken, in ver band met het derde eeuwfeest aldaar. BOOTTREIN M.S. „SIBAJAK" De boottrein, rijdende in aansluiting op het he den te Marseille verwacht wordend m.s. „Siba- jak", zal Donderdagmorgen om 7.14 te Roosendaal 8.11 te Rotterdam D-P. en S.44 uur te Amsterdam aankomen. Aankomst Amsterdam 9.44 uur. CONTINGENTEERING VAN KOFFIE De invoer van koffie zal in Duitschland -met ingang van 1 Juli a.s. worden gecontm- genteerd. Het is gowenscht, dat, voorzoover clit niet reeds geschiedde, belanghebbenden ten siroedigste opgaven inzenden aan het departement van economische zaken met be trekking van den uitvoer van koffie naar Duitschland. Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden bij cle afdeeling Handel en Nijverheid van genoemd departement. De nieuwe burgemeester der Residentie mr de Monchy heeft gistermiddag in Den Haag vertoefd en een b oek gebracht aan het stadhuis, waar hij door den waarnemend burgemeester werd ontvangen. De heer de Monchy heeft vervolgens kennis gemaakt met de wetliguders en den gemeentesecreta ris. Onze foto toerd genomen, toen mr de Monchy het stadhuis verliet HERDENKT ZIJN 120-JARIG BESTAAN Een Genoot schap, dat zegenrijke arbeid verricht, maar welks financiën zorgwekkend zijn. Het Nederl an dsch Bijbelgenootschap, dat bedien en morgen zijn algemeene vergade- ing te Amsterdam houdt, bestaat cle vol gende week, Vrijdag 29 Juni, 120 jaar. Dien dag en den dag te voren zal door de V.P.R.O. en dc N.C.R.V. de groote beteekenis van het Bijbelgenootschap in liet licht worden ge steld. Het hoofdbestuur, dat wegens dc zorge lijke tijdsomstandigheden van elk feestbe toon moet afzien, wil niettemin liet loopen- de gedenkjaar een bijzondei- karakter ge ven door Daartoe is door prof. dr. F. W. Gros heide een hoekje samengesteld, getiteld „Kradht en Licht", dat troostrijke, voor de zen tijd passonde, gedeelten uit den Bijbel Prof. Dr F. W. GROSHEIDE bevat. Voor liet. Oude Testament is hiertoe cle Statenvertaling gekozen, voor het Nieuwe Testament de nieuwe vertaling gebruikt. Het is dc bedoeling clit fraai .uitgevoerde geschrift, clat cle herinnering levendig houdt aan cle oprichting van liet GenooL- sch-ap, op ruime schaal te verspreiden door middel van de 250 af-deelingen van het Bijbelgenootschap. Een groot aantal afdee- lingen heeft hiervoor zijn medewerking toe gezegd of is reeds bezig, terwijl bét hier be ef oei de „Plan 1934" ook in de algemeen© ver gadering wordt besproken. Ben andere gedachte, die in dit verband opkwam, is het houden van een nationale collecte om clen zorgwekkienden toestand cler finan ciën van het. Genootschap te verbeteren. Ook hiervoor is de actie in vollen gang. Men hoopt de in deze jaren ingeteerde 58.000 op deze wijze weer aan het werkkapitaal te kunnen toevoegen. Want minder kapitaal beteeleent minder arbeid! Aangezien het werk van het Nederlandse!'! Bijbelgenootschap nog steeds niet die be kendheid onder ons volk geniet, welke het toch zoo ten vojle verdient, heeft het hoofd bestuur hiervoor de medewerking van de pers ingeroepen en ons daartoe in het sta tige en deftige Bijbelhuis te Amsterdam, een van de mooiste patriciërshuizen in fln hoofdstad, 't een en ander medegedeeld van het Genootschap. In de groote vergaderzaal zagen wij de tafels rijk beladen mei de vele uitgaven van het Necl. Bijbelgenootschap, va-n het eenvoudige tiencents Nieuwe Testamentje al tot aan de fraaie prachtuitgaven me-t claar- tjutascheniii de talrijke huis- en kerkbijbels in allerlei drukken, formaten, banden prijzen, alsmede de Bijbels in groote duide lijke letter voor slechtzienden, de braille Bijbels voor blinden en, niet te vergeten, de Bijbel in het Friesch. Wekelijks gaan 1000 a 1200 volledige Bijbels de deur uit, jaar lijks beloopt clit getal 50.000 tot 60.000. Met dc verzending van Bijbelgedeelten meege rekend komt men tot getallen van 120.000 tot. 150.000 exemplaren per jaar. Het Bijbelgenootschap bezit een zeer merkwaardige «m kostbare verzameling va Bijbels uit vorige eeuwen ■miet name uit den tijd der Hervorming: moeizaam en mei. geduld gesohreven exem plaren; de Bijbeluitgave van Doen Pieters zoon bijv., gedrukt in „Dien Engelenburg" in de Warmoesstraat te Amsterdam, een van cle oudste straiten der hoofdstad; dan de nog meer bekende Liesveltsche Bijbel, waarvan de moedige drukiker-uitgever in handen der inquisitie viel, die hem naar dien brandstapel verwees. Zoo zijn ©r meer zeldzame exemplaren van het door alle eeuwen hoen thans met namo in Rusland! zoo fel bestreden Boek der Boeken, dat vooral in tijden van diepen nood en nameloos lijden ter wille van de zaalc Godls de „slachtsebaepkens Christi" zoo wonderlijk beeft getroost en bemoedigd. Spreken deze oude Bijbels, die men niet dan met groote piëteit in de band neemt en doorbladert, van dien strijd op hoop tegen hoop van vroegere geslachten, die hun le ven ei* niet te kostbaar voor hebben geacht den Bijibel te lezen en te verspreiden sedert 29 Juni 1814, toen in de Engelsche Kerk op het Bagijnhof te Amsterdam het Ned. Bijbelgenootschap is opgericht, heelt deze organisatie het gezegende werk van het drukken en verspreiden van den Bijbel in rustiger tijden ter hand genomen. Thans zijn de 250 afdeelingen met het verspreiden van de H. Schrift voortdurend bezig. Gelijk bekend geeft het Genootschap den Bijbel uit zonder kantteekening of uitlegging en is daardoor de algemeene medewerking van Protesitantsche Christenen van zeer uiteen.loopende gezindheid steeds mogelijk gebleken: Zoo noodig en mogelijk worclt de Bijbel kosteloos verstrekt, maar het Genootschap heeft toch steeds den regel gevolgd, dat ze kere prijsbepaling om psychologische rede zeer gewenscht is. Toch worden niette- jaarlij ks groote sommen afgeschreven kosteloos of beneden kostprijs verstrek te Bijbels aan behoeftige personen, aan Kerken, Zondagsscholen. Zendingsvereeni- gingen, enz. Zeer belangrijk is ook het werk in Indië waar de Bijbel in 32 talen geheel of gedeel telijk is uitgegeven. Moeiten noch kosten heeft het Genootschap gespaard om den in lander in zijn eigen taal met het Woord Gods tc bereiken. Van den aanvang af heeft men hieraan veel aandacht geschonken, in 1S26 reeds werd dr. J. F. C. Gericke uitge zonden voor dc vertaling in het Javaansoh, later hebben andere toegewijde zendings- arbeiclers voor meerdere vertal'-gen zorg ge dragen, o.m. de heer I-I. C. Klinkert en dr. B. F. Mabthes; in den nieuweren tijd zijn het met name de zendelingen S. Coolsma, dr. J. P. Esser, H. van der Spiegel en Van Hasselt geweest. De nieuwere taalstudie, waarvan Dr. N. Adrian! d-e nestor was, brengt speciale, door het Genootschap uitgezonden taalgeleerden, direct tot de inlandsehe bevolking, wier taier: of dialecten geheel of nagenoeg onbekend waa-en, van wier lippen de taa-1 moet wor den afgelezen, wier gebaren, zeden, gewoon ten en meer primitieve hulpmiddelen de ge brekkige en onbeholpen voertuigen, zijn om hen den Bijbel later in de landstaal te kun nen geven. Met volle waardeoring voor den pioniers arbeid van onderscheidene zendelingen, die intusschen zich slechts gedeeLtelijk konck geven voor dezen arbeid, en van wie v er enkele noemden, heeft liet Genootschap dit bij uitstek moeilijke werk, dat den gehee- len mensch vraagt in de laatste jaren gelei delijk opgedragen aan een drietal speciale taalgeleerden. Dr. H.v.d. Veen arbeidt sedert een aantal jaren op Celebes. waar Dr. N, Adriani indertijd begon; Dr. H. Kraenier en Dr. L. Onvlee zijn resp op Java en Soemba werkzaam. Laatstgenoemde is met v hier te lande en treedt in de algemeene ver gadering als spreker op. Naar ons werd medegedeeld, is het Ned. Bijbelgenootschap de eenige organisatie ter wereld, die op cleze kostbare wetenschappe lijke wijze -er- krachtig .toe medewerkt den Bijibel in cle meest verafgelegen schier vergeten dessa te brengen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat het wei'" Indië alleen staande kan blijven, als het Moederland telkens weer bijspringt. Belangwekkende bijzonderheden zijn ons nog medegedeeld over de nieuwe Bijbelvertaling die, wat het Nieuwe Testament betreft genoeg gereed is en wat het Oude Testament aangaat op gelukkige wijze kon aanvar Moge 29 Juni. de dag van het 120-jarig"be staan, een blijde dag van dankbaar, gul enthousiasme zijn voor het oude Genoot schap, dat door zijn wijdvertakte organisa tie nu reeds tal van jaren den Bijbel, het Woord Gods, verspreidt: hier te lande c der de jongeren en ouderen, onder alle i*e gen én standen, en bovendien in Indië tot de verste uithoeken onder Europeanen en landers. ENGELSCH-NEDERLANDSCHE OVEREENKOMST? ZOOWEL OP MILITAIR ALS ECONOMISCH GEBIED Naar het Japansohe blad „Asahd" meldt, is tusschen Engeland er. Nederland een over eenkomst gesloten, waarbij de landen zich verplichten een gezamenlijk front, op mili tair en economisch gebied in het Verre Oos ten aan te gaan. Het blad is van meening, dat deze overeenkomst een gevolg is va noodzakelijkheid voor beide landen om hun commercieele belangen te verdedigen tegen over de opmerkelijke vooruitgang in "het doordringen c an cle Japansohe goederen. Het blad schrijft verder nog. dat het be zoek van genera al-majoor Lewi n, den com mandant cler Engelsche troepen te Malak- ka, aan Nederland het gevolg is van de nieuwe overeenkomst. (Wij laten clit bericht geheel voor wat hei is, daar het de mentaliteit in zekere Japan sohe kringen niet onduidelijk illustreert. Red.) Gemengd Nieuws» DE ROOFOVERVAL TE VOORSCHOTEN DADER GEARRESTEERD In den nacht van 30 op 31 Mei LI. zijn eenige personen het 'huis van den veehouder v. d. Valk aan de Veurtschelaan te Voor schoten binnengedrongen. De indringers heb ben v. d. V. bewusteloos geslagen, waarna zij zich met f 6000 uit de voeten maakten. In samenwerking met de politie van Vem en Stompwijk is thans door de politie van Voorschoten als verdacht dezen roofoverval te hebben gepleegd, gearresteerd de 28- jarige C. G„ woonachtig te Veur. Hij is ter beschikking van dc justitie gesteld. In zijn woning werd een huiszoeking verricht. ONDER DEN TREIN GERAAKT Te Iersekc geraakte de hoofdconduc teur Da'vidse onder een der wielen van den trein, die te 14.59 uur uit Roosendaal al daar aankomt. Beide beenen werden den man afgereden. Eenige Warmwaterbron In Nederland Hoofdd. R'damsche. Biercentrale Tel. 41350. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 2 Over de bedoeling van de rede van Von Papen. D;; regeeringsverklaring van Dc Brocgucvillë; koel ontvangen, becritiscerd door Vandcrvelde en Max. De piraten-overval op „Shuntien". ng over de 40-uri im niet bereikt. De Russische boeren bidden in het openbaar Regen in Engeland na meer dan een maant! Te Winterswijk is overleden Ds. J. B. Netelen bos, vroeg.r predikant bij dc Geref. Kerken en daarna bij dc Ned. Hcrv. Kerk. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot heffing van een belasting op goederen in de doode hand in behandeling genomen. bedaart spoedig met °er stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Nieuw Feuilleton Heden beginnen wij met een nieuw feuil- Met 't oog op deze vacantiemaanden ko zen wij een eenvoudig verhaal, dat zicli gemakkelijk lezen laat. 't Leek ons niet ondienstig er bij te ver melden, dat 't verhaal speelt in 't "begin van deze eeuw, in de jaren, dat de Boerenoorlog hier met zooveel spanning werd meegeleefd. V at is sinds die dertig jaar veel veran derd op allerlei terrein. Alleen de geestelijke waarden van toen bleven hun onschatbare beteekenis behou- Zoo kan clit eenvoudig verhaal tot zegen zijn in den feibewogen tijd, die we thans doorleven. HET ZEDENDELICT AAN DE POOK TE ALMELO De Almelosche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den caféhouder B. en diens echtgenoote, die in hun café „de Pook", gelegen in de gemeente Tubbergen, ge legenheid gaven tot het plegen van ontucht. De Off. van Justitie eischte tegen B. 4 maanden er. tegen diens echtgenoote 9 maan den gevangenisstraf. De Keclitoank sprak heden den man vrij en veroordeelde de vrouw tot de maximumstraf Omtrent de aan de vrouw van B. op te leggen straf overwoog de Rechtbank o.m., dat zij die gebleken is in zedeliik opzicht een zeer gevaarlijke vrouw 1e zijn- door haar geplee d misdrijf een ernstige inbreuk op de goed zeden oplevert. Door een gevoelig leed moet zij van herha ling afgeschrikt worden, en móet de straf an deren tot afschrik strekken. De rechtbank is daarom van oordeel dat aan vrouw B. de zwaarste straf die de wee toelaat behoort te worden opgelegd en dat zij riet het oog op de laatstgenoemde strekking der straf verwacht dat cle pei-s aan de in deze zaak opgelegde strafi op doelmatige wijze kennis zal geven. GEVAARLIJK SPEL VAN SCHOLIEREN Toen de Christelijke school in de Polanen- straat „Rehoboth" te Amsterdam om twaalf una- uitging, gingen dc jongens op een tegen over gelegen in aanbouw zijnd huis spelen. Eenigen klommen op een hooge ladder en anderen rukten er aan, om hun vriendjes bang te maken. De ladder sloeg om en kwam op straat terecht. Het bleek dat de 12-jarige Alexander van Hoven een gapende hoofdwonde had opgeloo- pen en vermoedelijk ook een hersenschud ding. Een agent legde een noodverband Dit knaapje werd door den G.G, on G.D naar het Wilhelminagasthuis vervoerd en daar opgenomen. Het andere slachtoffer, de ll-jarige An- dries Delet, bleek inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen. Hij werd naar hot Gast- buts vervoerd-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1