llictuur CditsriK (Courant w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken DE „HEERLIJKE" RECHTEN BINNENLAND. N.V. HOUTHANDEL v.Hj. VAN SCHIJNDEL CO abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatseri waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N°. 5197 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 16 JUNI 1934 15e Jaargang Sifocrtentieprijgn: Van 1 tot 5 regels 1.177» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.1772 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 'IE zich heden voor minstens één jaar op ons blad abonneert, ontvangt al de nummers, welke in de maand Juni verschijnen, GRATIS. Het abonnement gaat dan 1 Juli a.s. in. Aanbrengers van nieuwe lezers hebben recht op een keurige premie, in denzelfden stijl, als men van ons gewend is, en waarvoor wij zoo vele vriendelijke woorden van dank in ontvangst mogen nemen. Elders in dit nummer vindt men een inteekenblllet ter invulling. Abonné's geve men op aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT. Van een partij, die zich van adel waant Wat ons zelf betreft en principieel gesproken, waren we met het experi ment van Wassenaar spoedig klaar ge weest. We konden ons vrijwel vereeni gen met het oordeel, dat een roomsch- kath. blad in deze woorden samenvatte „De vergadering was een weinig geluk kig incident, dat geen enkele eonse- kwentie meebrengt en tot geen conse- kwenties zal leiden; men zal het niet overdoen, wees daar gerust op." De roode pers, die van deze critiek melding maakte, voegde er aan toe „Het laatste gelooven wij ook, doch wij meenen, dat er wel degelijk van „consekwenties" sprake is. De liberalen hebben deze demonstratie van beginsel loosheid aanvankelijk met warmte be groet; afgewezen door protestantsche en roomsche bondgenooten, zwijgen zij mokkend. De consekwentie van de mis lukte verbroederingspoging is een ver scherping van de onderlinge tegenstel lingen." In dat laatste schuilt o. 1. heel wat waars. De discussie over de winkelslui tingswet zou ongetwijfeld ook tot ver scherping der tegenstellingen geleid hebbenmaar het was wel een ongeluk kig samentreffen van deze twee dingen en het staat vast, dat wij aan het eer ste (Wassenaar) al zeer weinig aan dacht zouden besteed hebben, als de liberale pers er niet zoo opvallend mee gemanoeuvreerd had. Immers, tegen Wassenaar was niet het minste bezwaar als uiting van inci- denteele samenwerking van alle goed- gezinden; maar afgewezen moest wor den elke poging om er principieele con sekwenties aan te verbinden. Dit laatste nu geschiedde van liberale zijde en zoo riep ongewenschte actie noodzakelijke reactie op en werden ook wij genoodzaakt in deze tijden, niet van verbroedering, maar van noodzakelijke samenwerking principieele geschillen naar voren te brengen. Een onvoorzichtig woord van een minister, dat wij niet voor onze reke ning namen en dat bovendien onmid dellijk geredresseerd werd, was voor een liberaal propagandist oorzaak om het in een vergadering uit te roepen: „De liberalen zijn gaarne bereid in 's Lands belang offers te brengen, maar de tijd dat men hen straffeloos als voetveeg kan gebruiken is gelukkig voorbij." Daverend applaus volgde op deze Woorden; zegt het verslag. Maar de groote vraag is, of de hoorders wel be grepen hebben, waarover zij zoo in de handen klapten. Wie heeft toch de liberalen als voet veeg gebruikt en welke offers brach ten zij Wij kunnen de eerste uitdrukking niet anders verklaren, dan op deze wijze, dat elke critiek op liberale be ginselen en daden als politieke maje steitsschennis wordt beschouwdde liberale partij is van adel en heeft „heerlijke" rechten, zoodat alle andere groepen steeds met de noodige eerbied tegen haar moeten opzien. Het kost weinig moeite eenige bewij zen aan te voeren, waaruit blijkt, dat deze liberale stelling nog steeds leidend motief is in de politieke strijd, welke van liberale zijde gevoerd wordt. Reeds wezen we de vorige week op een kenmerkend ingezonden stuk in een groot liberaal dagblad. Een ingezonden stuk, zeker, maar dat zonder ondertee- kening en zonder eenig;' bijschrift of correctief werd geplaatst. En dat pre cies dezelfde geest ademde, als een Kameroverzicht in hetzelfde blad, waarin men deze stoute taal kon lezen „Men wil de tegenstellingen in deze dagen niet toespitsen. Jawel, maar ver lang dan niet, dat de liefde van één kant komt. Het zijn altijd weer liberale desi derata, die het loodje leggen, niettegen staande dit heterogene kabinet slechts op een liberaal program kan regeeren. Want R.K., A.R. of C.H. politiek bestaan niet, evenmin als er een liberale oecono- mie bestaat." Hier weer de combinatiewij libera len brengen offers en wij alleen moeten de koers bepalen. Men voelt toch aanstonds, dat hierin gansch wat anders gezegd wordt, dan wanneer van Chr.-hist. en anti-rev. zyde wordt betoogd, dat alleen de Christelijke beginselen, welke deze groepen als grondslag hunner politiek aanvaarden, ons volk kunnen behouden. Ondanks alle gescherm met 't woord vrijheid is de teneur van de liberale beschouwing deze: wij maken uit wat goed is voor iedereen. Let op de hoovaardige houding, wel ke de liberaal-vrij zinnige radio-omroep nog steeds aanneemt en waarmee zij een nationale oplossing van dit ellen dige en moeilijke vraagstuk-in de weg staat. De rechtsche groepen, zoo lazen wij nog pas, staan op radiogebied schuldig. Want, „wie hebben, om een sprekend voorbeeld te noemen, aan de waarlijk algemeene radio-omroep van de A. V. R. O., drie-kwart van de zendtijd ont nomen om dat te verdeelen tusschen twee specifiek christelijke omroepvel''- eenigingen en de roode V. A. R. A.?" De waarlijk algemeene radio-omroep In deze hoogmoedige kwalificatie ligt opgesloten, dat niemand zich behoeft te ergeren aan de uitzendingen van deze omroep. Wie het wel mocht doen is achterlijk, bekrompen, behoort tot de nachtschool en met zulke individuen behoeft het liberalisme geen rekening te houden. Wij erkennen zóó bekrompen te zijn, dat naar onze meening het uitschreeu wen der voetbaluitslagen op Zondag middag b.v., een groot geestelijk gevaar voor ons volk is. Nu kan men daartegen opmerken, dat ook in Christelijke gezinnen des Zondagsmiddags deze radio wel aange zet wordt en dat dus ons bezwaar niet ernstig genomen kan worden. Maar dan antwoorden wijhelaas! gij hebt gelijk; nochtans wijzen we uw dus met groote nadruk af. Helaas, ook de Christelijke jeugd wordt geïnfecteerd door de kwaadaar dige sportbacil, welke lichamelijke oefe ning boven geestelijke belangen stelt. Maar nu wakkert gij, door uw ..neutrale" omroep, dit vuur der dwaze en onchristelijke hartstocht nog aan. Blijkbaar zijn liberalen niet in staat de principieele verschillen, welke zich hier laten gelden, te onderscheiden, en daarom concludeeren ze maar, dat hun opinie voor allen maatstafgevend be hoort te zijn. Hoever die verafgoding van de sport thans gaat, blijkt wel uit deze verzuch ting, welke de directie van een groot, liberaal blad publiceerde in deze woor den „De arbeidsinspectie heeft op alle verzoeken van dagbladen om morgen. Zondag, enkele uren werk te mogen laten verrichten tot het uitbrengen van extra edities in verband met de inter nationale voetbalwedstrijd te Milaan tusschen Nederland en Zwitserland afwijzend beschikt." Wat beteekenen Zondagsrust, zoowel van godsdienstig als sociaal standpunt gezien, tegenover de wereldschokkende beteekenis van een wedstrijd, wie het bruine monster het verst en het zui verst kan wegschoppen? Natuurlijk straft ook dit kwaad zich zelf. Wie geestelijke tucht versmaadt,, bevordert zijn eigen verderf. De voet ballers worden wereldberoemd, als zij winnen; men ontvangt ze echter met hatelijk gefluit en schimpende taal, als zij verliezen,. Dit proces zet door. De gevolgen zul len vroeg of laat blijken. Zoodra licha melijke oefening en sterkend spel, waartegen niet het minste bezwaar rijst en dat we gaarne aanmoedigen, tot wedstrijd-hartstocht met de daarbij behoorende corruptie leidt, schaadt dit |in hooge mate de geestelijke oelangen OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bü Kon. besluit Is toegekend de zilverei iremedallle der Oranje-Nassau Orde aan W do Koning derde boekhouder b(J de firma E Haar on Zoon te Amsterdam; aan mej. J Deelen, te Amerongen en P. Breugem. (bi ordering), te Scheveningen en de bronzei a-medaille aan R Brand, te Dordrecht. besluit van 21 April 1892 no 4 ingesteld, ainde de Regeering van advies te dienen ent de wettelijke regels, die ten aanzien het Waterstaatsbestuur behooren te wor- ges'teld en zulks onder dankbetuiging voor de in die hoedanigheid door hem bewezen dien- CRISIS-TUCHTRECHTSPRAAK minister van Econ. Zaken a-i. heeft mr G. L. H. van Gheel Gildemeester, waarnemend •mbtenaar van het O.M. bjj de kantongerechten e Den Haag, Delft cn Alphen, ter standplaats onder dank :en diensten griffier bü het kantonge LANDMACHT ilult is een eervol ontslag als-zoo- iren dienst aan ïr J C F Heli- danig verleend uit di DE PRINSES IN ENGELAND Prinses Juliana heeft gisteren te Londen haar dag doorgebracht met winkelen en het bezichtigen der stad. Haar bezoek is abso luut inofficieel en derhalve is ook geen offi cieel programma opgesteld. De Nederland- sche legatie zal dus ook de pers niet op de hoogte houden van I-Iaar doen en laten. De Prinses brengt het weekeinde door op Windsor Castle als gast van den koning en de koningin van Engeland. DE DIRECTEUR VAN ANETA GEVANGEN GENOMEN? VRAGEN VAN DEN HEER WIJNKOOP. Het Tweede Kamerlid W ij n k o o p heeft aan den minister van koloniën de volgende vragen gesteld: Wil de regeéi'ing mededeelen of het juist is dat de directeur van het Nederlandscli Telegraaf Agentschap Aneta, verblijf hou dende op Java, is gevangen genomen? Zoo ja, is dat dan geschied omdat hij ver dacht wordt van spionnage in dienst van een vreemde mogendheid, met name Japan? Indien dit niet de reden is der arrestatie wil de regeering dan mededeelen op welken anderen grond dëze heeft plaats gevonden? DE HAVENBEDRIJVEN HET COLLECTIEF ARBEIDSCONTRACT Dc voorstellen der scheepvaaxtvereenigingen verworpen Door de drie samenwerkende organisaties, de Centr. Bond van Transportarbeiders, de Ned. Bond van Chr. fabrieks- en transportarbeiders en de Ned. R.K. Bond van transportarbeiders „St. Bonifaicius" gehouden stemming over de voorstel len gedaan door de beide scheepvaartvereenigin- gen l collectief arbeidscontract voor de havenbedrijven, heeft tot resultaat gehad, dat de meerderheid der leden bedoelde voorstellen heeft verworpen. De besturen hebben hiervan in hun conferentie op 15 Juni mededeeling gedaan aan de besturen der beide seheepvaartvereenigingen. Dit heeft geleid tót een afspraak tot verder overleg. en vreet het kwaad dusdanig; door, dat ideëele volksgoederen in gevaar komen. Van lieverlede is de overheid gaan beseffen, dat zij verplicht was maat regelen te nemen om excessen en ge vaarlijke uitloopers van volksvermaken welke zij op zich zelf zou tolereeren, af te snijden ter bescherming van goed» zeden, fatsoen en gezondheid. Zóó kan het ook hier gaan. Aanvan kelijk zal daartegen dan vrijzinnig ver zet rijzen, want het wordt dan be schouwd als een beperking der vrijheid, welke men voor zich zelf wenscht; doch van lieverlede wijzigt zich de volks overtuiging wel dermate, dat men zelfs steun biedt aan dergelijke beperkende bepalingen. De politieke historie geeft daar de voorbeelden van. Doch dan moet men ook thans geen toon aanslaan, alsof de liberale opvat ting de eenig gangbare overtuiging in ons land mag zijn en alsof al het andere val sche munt is. Wij vragen geen offers en wij vra gen geen beginselverzaking van het liberalismewe vragen slechts eenig verstandig nadenken en 'n klein beetje respect voor de overtuiging van an deren. Want het godsdienstlooze liberalisme kan noch mag het alles overwoekerende beginsel der politiek zijn in Christelijk Nederland. NIEUWE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN En van een directeur-generaal voor de landbouw Eerstdaags is thans de benoe ming te verwachten van Mr. M. P. L. STEENBERGHE tot Minister van Economische Zaken. In den loop van den Zomer kan voorts de benoeming tegemoet worden gezien van een Direc teur-Generaal voor den Land bouw. DE OPENING VAN DEN VOLKSRAAD „Zware offers op voorbeeldige wijze aanvaard" Gisteren heeft Gouverneur-Generaal jhr. mr. B. C. de Jonge met een rede de zit ting van den Volksraad officieel geopend. De landvoogd gaf daarin een terugblik over de drie laatste jaren, waarin regeering en Volksraad dikwijls tegenover elkander stonden. „Uw zittingsperiode", aldus spr., „ligt als 't ware beklemd tusschen twee in- komstencijfers, 500.000.000 bij het begin. 250.000.000 bij het einde". Spr. wees op de bittere ervaring, die opgedaan werd bij het terugdringen van eerstgenoemd bedrag tot het huidige niveau. Niettemin is ondanks dc vele toegepaste versoberingen en de baten der conversie, de begrooting 1935 afgesloten met een te kort van 75.000.000, n.l. 87.000.000 tekort op den gewonen dienst, waarvan een bate van 12.000.000 op den buitengewonen diénst kan worden afgetrokken. De middelen moesten in totaal voor het dienstjaar 1935 ongeveer 50.000.000 lager worden geraamd dan verleden jaar, welke achteruitgang gedeeltelijk kan worden toe geschreven aan inkomstenderving wegens "buitengewone ontheffingen van landrente, waarmede een bedrag van 13.000.000 ge moeid is. De overige millióenen van den achteruit gang in inkomsten betreffen hoofdzakelijk de tegenvallers die verwacht kunnen wor- 'dëri in de opbrengst van de inkomstenbe lasting, crisisheffing, tabaksaccijns en de douane-ontvangsten. Hiertegenover staat een verbetering der geraamde uitkomsten der bedrijven, waarop echter het panclhuisbedrijf, de staatsspoor weg enen de P.T.T. een uitzondering maken Spr. bevestigde, dat geen nieuwe heffin gen in het voornemen liggen, behoudens de reed& aangekondigde loonbelasting, de in smelting der crisisheffing in Je inkomsten belasting en de Wijziging van het standpunt ten aanzien van den z.g. kleinen aanslag. Voorts is omzetting van het invoerrecht op sigarettenpapier en accijnsverhooging voor sigaretten bij de regeering in over weging. Een Koele onverbloemde analyse der be grooting voor 1935 doet inzien, dat voors hands niet mag worden gerekend op een inkomstenniveau van meer dan 250 mil- lioen. Anderzijds blijkt, dat een uitgaven- rekening mogelijk was, die tot voor kort wel haast onbereikbaar scheen. Indië—Japan „Van bijzonder belang is de regeling on zer oeconomische betrekking tot Japan, waarover thans besprekingen hier ter stede gaande zijn met vertegenwoordigers van dit Keizerrijk, verklaarde de Landvoogd. Er is goede grond om aan te nemen, dat deze be sprekingen zullen worden gevoerd in de traditioneele sfeer van nauwe vriendschap, welke sedert driehonderd jaren de relaties tusschen beide landen kenmerkte, en dat zij, bij besef aan beide zijden van de waar de dier gevoelens, zullen leiden tot een voor beide partijen niet alleen aannemelijk, doch ook bevredigend resultaat". Het onderwijs Door ingrijpende bezuiniging zal do on- derwijsbegrooting op het peil van 1919, na melijk ruim 29.000.000, worden terugge bracht, Spreker wijst er op, dat liet onder- wijs-apparaat in opzet en wezen niet be hoefde te worden aangetast. Einde 1919 telde het Inlandsch onderwijs nog geen 800.000 leerlingen, doch aan liet einde van den cursus 1932/33 waren er ruim l.SOO.OOO leerlingen. Het Westersch lager ondenvij: telde in die jaren resp. 78.000 en 141.000 leerlingen, terwijl het totaal aantal leerlin gen, dat thans onze scholen bezoekt, nog iets grooter is dan in 1930, het jaar waarin de zuivere gewone onderwijsuitgaven 56.200.000 gulden bedroegen. Moed en berusting Met groote dankbaarheid erkende spreker dat onder alle bevolkingsgroepen do zware offers, welke moesten worden opgelegd, op voorbeeldige wijze zijn aanvaard, dat kloeken moed door velen aan den ernstigen tegenslag het hoofd is geboden en met voel berusting dikwijls schrijnend leed is gedra gen. Na te hebben gewezen op het feit, dat ook in den Volksraad geen verslapping of ontmoediging post kon vatten, vroeg spr. den Volksraad ook dit jaar nog zijn beste ki'achten te wijden aan de taak die voor het College ligt. „Moge onder Gods zegen land en volk daarvan vruchten plukken". HOTEL PENSION „DREIJEROORD" Gr. v. Rechterenweg 12 Telefoon 52046 OOSTERBEEK (hoog) Het gezellige fam. hotel. Rust. ligging bij bosch. Str. water. Tuin 1 H.A. Zeer goede verzorging Prijzen vanaf 4. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad RIJKSMIDDELEN IN MEI Omzet- en couponbelasting geven stijgende opbrengst MAAK HET TOTAAL DAALT In het maandelijksch overzicht van de opbrengst der Rijksmiddelen, zit in zooverre lijn, dat de totale op brengst blijft dalen; wat echter de aparte posten betreft is er rijzing en Aan directe belastingen (grond-, inkomsten-, vermogens- en verdedi gingsbelasting) was op ultimo Mei van het dienstjaar ontvangen een totaal zuiver bedrag f 41.224.026.57. Dit bedrag blijft daarmee f 3.958.S86.90 onder de opbrengst dezer middelen tot die datum in het vorige jaar. Het bedrag dat aan inkomstenbelas' ting minder werd ontvangen dan in hetzelfde tijdvak in 1933 bedroeg f 4.593.649.75. De andere belastingen brachten iets meer op dan in het vo rige jaar. De opbrengst voor 't Gemeentefonds toont veel overeenkomst met die van de vo rige maand. Het zuiver bedrag der kohieren tot en met Mei gaat met f 59.928.107 bij kans 10 millioen hoven de raming uit; maar blijft ruim 10 millioen beneden de opbrengst van het vorig jaar. De tijdelijke opcenten, geraamd op f 24 millioen, brachten weer f 40.000 minder op op dan de vorige maand (f 22.799.203) en bleven daardoor ruim één millioen beneden de raming. De opcenten op de vermogensbelasting ten getale van 50 gingen f 671.759 boven de raming van f 5 millioen uit en waren ook f 200.000 hooger dan 't vorig jaar. De t ij d e 1 ij k e opcenten op deze belas ting gingen f 403.055 hoven, de raming van f 3 millioen uit. De opgebiechte millióenen zullen hieraan niet vreemd zijn. De opbrengst der Wegenbelasting bedroeg in Mei f 1.927.936 en in totaal f 7.958.327; de cijfers voor de Rijwielbo- lasting zijn f 28.583 en f 11&87S. Bezien we nu af deeling II: Overige middelen De opbrengst, hiervan was evenals in de maand April iets hooger. In de eerste vijf maanden van 1934 bedroeg de opbrengst f 131.031.962.31, in dezelfde maanden in 1933 f 123.852.733.27. De maand Mei bracht op f 30.297.000 terwijl de raming bedroeg f 32200.000; dat is dus nog een tegenvaller. En de opbrengst in de 5 maanden bleef f 30 millioen bij de raming van f 160 millioen ten achter. De couponbelasting bleef met f 407.724 nog aanzienlijk beneden de raming va» f 533.333, maar in vergelijking met April is er een klim, want toen was de op brengst f 368.506. Voor de vijf maanden was geraamd f 2.666.666 en bedroog de opbrengst f 1.243.720; waarbij men in aanmerking moet nemen dat de wet pas 25 Februari in werking trad, terwijl de raming voor het ge heele jaar geschiedde. Ook de Omzetbelasting doet niet wat men gehoopt en gedacht had. Geraamd was voor Mei f 6.791.666, en de o-phrengst be droeg f 5.310.717; geraamd was voor 5 maan den bijna f 34 millioen; de opbrengst be droeg ecliter slechts f 18 millioen. Dat deze belasting aanvankelijk tegenvalt is duidelijk; maar liet bedrag is we) heel hoog. Gelukkig zit er klim in deze cijfers, precies als bij de couponbelasting. Immers bedroeg de opbrengst in de voorbije maa'.; den resp.: Febr. f 2.608.000; Maart f 3.227.000 April f 3.456.000 en Mei f 5.310.717. Dat if dus wel een heele sprong vooruit. Wat de „oude" belastingen 'en accijnzen betreft het volgende: Dividend- en tantièmebelas ting raming f 1.020.000; opbr. f 840.299: vorig jaar f 930.694; evenwel in de eerste f maanden f 700.000 meer dan in die van 1933 I n v o e r r e c h ten: raming f 6.255.000, op brengst f 7.025.403; een gunstig cijfer du: doch dat 7 ton beneden 't vorig jaar blijft en voor deze 5 maanden f 4 millioen bene den de raming en f 7 millioen beueden do opbrengst in het vorig jaar. Het Statistiek recht gaf f 1000 meer dan de raming van f 150.000; doch bleef bo vieden 1933 en in totaal f 30.000 beneden de raming over 5 maanden. Het zout bleef met f 152,392 bijna f 40.000 beneden de raming: het geslacht ging met f 572.833 ruim f 30.000 boven uit; wijn bleek een spotter en gaf f 76,517, ter wijl de raming f 195.000 bedraagt; bet ge distilleerd leverde ook een klein glas: f 2.687.000 tegen een raming van f 2.750.000. Overigens is ons land nog .niet drankvrij in totaal kwam aan deze accijns binnor f 12V2 millioen, tegen het vorig jaar f 13 millioen. Het bier was in evenwicht: f 948.000, ongeveer de raming; hoewel er over de maanden een achteruitgang is van één m.. lioen: de suiker liep weer terug en bleef met f 3.655.555 ongeveer f millioen bene den de raming; zoodat er in totaal 'n ach terstand is van f 6 millioen. Do tabak is als een kalm rooker: ra ming f 2.580.000, opbrengst f 2.419.000; echter over de voorbije maanden een stage achter uitgang van ruim f P/> millioen. Het zegel ging weer iets vooruit; ra- Voornaamste Nieuws* Blz. 1 Dezer dagen is dc benoeming tc verwachten in een nieuwe minister van Economische Zaken, i van een directeur-generaal voor dc landbouw. De voorstellen der seheepvaartvereenigingen in zake het collectief contract in dc havenbedrijven zijn door de vakvereenigingen verworpen. Het bezoek van Prinses Juliana aan Londen. Dc gouverneur-generaal van Ned.-Indic heeft dc zitting van dc Volksraad met een rede geopend. De Rijksmiddelen zonder de directe belastin gen hebben in Mei 30.297,287 opgebracht, tegen 25.541,100 verleden jaar (toen omzet- cn couponbelastingen nog niet bestonden). In de eerste ijf maanden was de opbrengst 131.031,962, tegen 123.852,733. Blz. 2 Hitler cn Mussolini zijn het eens geworden over de onafhankelijkheid van Oostenrijk ca over Duitschlands wegblijven van Gcnèvc. Hitler is vanmorgen uit Venetic naar Duitschland terug gekeerd. De Poolsche minister van binncnlandsche zaken Pieracki is vermoord. Het verbod van Duitschc scholen in Italiaansch Tirol opgeheven. vee doodvonnissen in het Horst Wcssel- proces te Berlijn. Dc Indische bcgrooting voor 1935 raamt aan inkomsten 245 millioen en aan uitgaven na door voering van nog te verwachten maatregelen minder dan 300 millioen. Blz. 5 Hedenmorgen is dc „Bloemfontein" draadloos Het nieuwe tarief ontwerf Blz. 9 Bij Kon. besluit is aan prof. mr. C. A. Verrijn Stuart eervol ontslag verleend als hooglecraar in de staathuishoudkunde cn statistiek aan de Rijks universiteit tc Utrecht en is als zoodanig benoemd prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart. Klankfilmen. De hel van het legioen ontvlucht. Blz. 10 Het O.M, bij dc rechtbank te Amsterdam heeft gistermiddag tegen ieder der beide verdachten in dc bekende zaak van het auto-ongeluk bij Slic- drccht een gevangenisstraf van 2 jaar gecischt. Het Zondagsblad van hedenbevat ö.ni.: Meditatie: „Een dubbele belijdenis". Kleine dingen" vers van Lea Wijnberg. Van boeken en schrijvers: P. J. Risseeuw bespreekt: „Tc Mogen Leven" van Mary Pos. Een gesprek met den Doolaard. De inspiratie van den kunstenaar. Kort verhaal van G. I luider. „Ik schuif hij schuift Enkele aanteekeningen over dc melodie van het Oosterijksche volkslied door Js, van Kuyk. Van bonte dingen „Een niet aanlokkelijk menu cn een slotwoord over vetzucht" door G. K. A. Nonhebcl. Tragische spelingen der natuur. ,,'t Olde Peerd" vers van Eduard van Empe Dagboek van Pit. Vervol gvenhaal van K. Lantermans: Meneer en Mevrouw Dibbits. Jeugdrubriek met o.m. een vervolgverhaal van C. Gilhuis: „Toen ze nog in Loorn- dorp woonden". Kleuter krantje. ming f 1.321.000; opbrengst f 1.4S9.000, to taal in 1934 f 7.188.300; dat is f Va millioen boven de raming en bijna f 1 millioen bo ven 1933. Dc registratie gaf ook f 400.000 meer dan de raming van f S33.000, in totaal f 700.000 meer dan dc raming en bijna f 200.000 meer dan in dc eerste maanden van 1033. Ten slotte waren de loodsgelden met f 303.629 weer f 18.000 hooger dan in Mei 1933 cn voor dit jaar f 150.000 moer dan in het vorig jaar. Ziehier in korte trekken de caleidoscoop van de cijfers der Rijksmiddelen. Enkele lichtstrepen; veel schaduwplekken. HEEFT NEDERLAND GEEN BOTANICI? I-Iet Eerste Kamerlid Fock beeft aan den Minister van Koloniën gevraagd of bet juist is, dat namens cle Indische regeering aan de Duilsrl,.-. iiiijeiritc: t te I'raog een aan vrage is gezonden om een botanicus uii Tsjechoslowakije naar Indië te zenden. Vrager verzoekt den Minister dc aandacht van de Indische regeermg er op te vestigen, dat er in Nederland verscheiden» bekwame Nederlandsche botanici zijn, die geen arbeid bobben en dat bet in ieder geval wensche- lijk is bij cle vervulling van vacatures inden Indischen dienst Ncdei landers te doen voor gaan. AMSTERDAM VAN EEN T1ÏAP GEVALLEN Per auto van den G.G. en G.D. is naar het Wilhelinina-gasLhuis vervoerd een 44-jarige w w ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1