Duce en Führer VRIJDAG 15 JUNI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 V BUITENLAND ..EVVIVA EL DUCE!" EVVIVA H1TLER0I" Het eerste onderhoud onder vier oogen „EEN HISTORISCHE BIJEENKOMST VOOR DEN EUROPEESCHEN VREDE". Toen gistermorgen 10 uur het toestel van Hitier op liet vliegveld bij Venetië landde cn Hitler voor de deur-opening verscheen, speelde de op het vliegveld opgestelde mili taire kapel liet „Deutschlandlicd". De „Fuhrcr" trad onmiddellijk op Musso lini toe, die hem op eenige passen van het toestel te midden van de Italiaansche hoog- waardigheids-bekleeders opwachtte. Beide staatslieden drukten elkaar vast de hand, waarna het „Horst Wessellied" weer klonk. Vervolgens inspecteerden Mussolini en Hitier onder de klanken van het „Giovinez- za" de eerewacht Het gezelschap ging daarop in de booten, welke Hitier en zijn metgezellen naar liet Gran Hotel brachten, waarna Mussolini naar den Piazala Romane voer, vanwaar hij per auto naar Stra reed. Overal langs den weg werd Hitier luide toegejuicht. Steeds weerklonken de kreten Evviva el Duce!" „Evviva Hitlero" en dan weer „Hitier! Hitler! Hitier!", gepaard aan een daverend handklappen. Omstreeks twaalf uur verliet Hitler met Stijn gezelschap het Gran Hotel om zich eerst per gondel naar den Piazala Romane te be geven. vanwaar hij per auto naar Stra reed. Opnieuw werd hij luide toegejuicht, de sirenes van stoom- en motorbooten in d> kanalen loeiden, overal werd ten groet de rechterarm omhoog geheven. Om 12 uur ging Hitler per auto naar Stra Op de straten stonden overal in reuzen letters de woorden geschreven: „Duce, Duce, Duce"; op verscheiden plaatsen ook de naam Hitler. Van sommige huizen hingen grooto plakaten, die tien. twintig, dertig maal de woorden droegen: Duce, Duce, Duce...... Een uitdrukking van geestdrift, welke zelfs de Führer nog niet heeft meegemaakt. Langs den weg stond de ballila geschaard, afgewisseld door jong-fascisten, die reus achtige, vijf meter hooge plakaten droegen met den kop van Mussolini en die onafge broken juichten, of in de handen klapten. De villa te Stra is een breed, wit gebouw van twee verdiepingen, omgeven door een groot park. Toen de Führer de villa betrad kwam Mussolini op hem toe, en door de breede hal van het slot begaven beide staatslieden zich naar den tuin, welke de Duce zijn gast bezichtigen liet. Na de lunch om drie uur begon de eerste groote conferentie tusschen de beide staats lieden. Over dat eerste onderhoud is het volgende officieele communique ge publiceerd: „De chef der Italiaansche regeering heeft ter eere van den Duitschen rijks kanselier vandaag een déjeuner gege ven in de villa Pisani te Stra. Na dit déjeuner hebben de beide re- geeringschefs meer-dan twee uur lang samen geconfereerd. De conferentie woi-dt morgen voortgezet. Naar wij vernemen, heeft het onderhoud, dat 2 uur en 25 minuten duurde, onder vier bogen plaats gehad. Aan het déjeuner namen o.a. deel de se nator en vroegere partijsecretaris Giunati, staatssecretaris Suvich, partijsecretaris Stra- race, de Italiaansche gezant in Berlijn. C.er- ruti baron Aloisi en andere hooge staats- en partij ambtenaren. Van Duitsche zijde waren aanwezig mi nister von Neurath, de Duitsche gezant te Rome, von Hasselt, groepleider Brückner, en perschef Dr. Dietrich. Geheimrat Aschmann, perschef aan bui- tenlandsche zaken is intusschen ook nog per vliegtuig uit Berlijn vertrokken en te Venetië aangekomen. Op de terugreis naar zijn hotel verwijlde de Führer nog even bij het beroemde Con- dottiere-monument. Hij arriveerde tegen half zes in Hotel Grande. Eenige minuten tevoren was de duce op het Canal Grande de verblijfplaats der Duitsche gasten voorbij gevaren. Tegenbezoek i Mussolini Een uur na den terugkeer van den Füh rer in het Gran Hotel bracht de Duce hem daar een tegenbezoek. Vergezeld van partij-secretaris Starace, onderstaatssecretaris Suvich, Bezuzzi en zijn schoonzoon Ciano arriveerde Mussolini in een motorboot voor het hotel. Aan den ingang ontmoette hij Hitler, die hem tegemoet was gekomen. Na een kort onderhoud verliet Mussolini, weder door den Führer naar den uitgang begeleid, het Gran Hotel- Bij het vertrek van de motorboot keerde Mussolini zich nogmaals vlug om, met de oogen zoekend naar den Führer. die bij de deur was blijven staan. Een nieuw onderhoud zou heden na het déjeuner plaats vinden aan boord van <jen kleine kanonneerboot, welke in de omge ving van Venetië zou kruisen. Beschouwingen Over hetgeen door Mussolini en Hitier be sproken is, worden slechts veronderstellin gen geuit. Wij vinden het niet noodig deze veronderstellingen te verbreiden. De Italiaansche pers noemt de bijeen komst, te Stra een toonbeeld van moderne diplomatie. Een of twee besprekingen tus schen persoonlijkheden als Mussolini en Hitier aldus de Corriere del la Sera kunnen een lange reeks van indirecte on derhandelingen vervangen. Verder wijst het blad er op, dat in Duitschland en Italië de buitenlandsche politiek niet is blootgesteld aan den strijd der partijen en de schomme ling der stemmingen in het parlement. Bei de regeeringen kunnen met alle volmach ten en alle verantwoordelijkheid handelen. De „Lavoro Fascista" publiceert onder den kop „Een historische bijeenkomst voor den Europeeschen vrede" een hoofdartikel, waarin dit blad o.a. erop wijst, dat het fas cisme en het nationaal-socialisme samen zaden van een. nieuwe cultuur laten ontkie men. Het probleem van de veiligheid en van den vrede, aldus de „Lavoro Fascista", kan niet anders dan in den geest van het vier mogendheden pact worden opgelost, een verdrag, dat als diplomatieke middelen, Ber lijn, Londen, Parijs en Rome omvat, maar als politiek instrument ook te Moskou en Warschau kan worden uitgebreid. Alfred Rosenberg schrijft in de „Voelki- sche Beobacht'cr" over de ontmoeting Hit- ler-Mussolini o.a.: Beide groote leiders staan voor de taak, heel Europa te bewaren voor het communis tische vernietigingswerk. De communistische internationale richt thans haar politiek overal hierop, tusschen fascisme en nat-socialisme een kloof te doen ontstaan. Daarbij zijn natuurlijk ook andere krach ten aan 't werk om de richting van een nieuwgeboren, gepacificeerd Europa te ver anderen en de imperialistische denkwijze van 1914 weer tot overwinning te brengen. Al deze kwesties zullen in dc gesprekken tusschen de beide groote staatslieden behan deld worden. Over de reis van den Führer zijn reeds de zonderlingste combinaties verschenen. Al deze verdachtmakingen glijden langs Hi tier en Mussolini heen. De Fransche bladen schrijven, dat het re sultaat der besprekingen in hoofdzaak zal afhangen van den wederzijdschen indruk, die de beide staatslieden bij hun eerste ont moeting van elkaar hebben gekregen. Overigens protesteeren de Fransche pers vertegenwoordigers er tegen, dat zij niet mogen tegenwoordig zijn bij de verschillen de feestelijkheden, die ter eere van den Duitschen rijkskanselier worden gegeven. Betreffende de nazi-terreur De Oostenrijksche regeering heeft aan de Italiaansche al het materiaal toegezonden waaruit zou blijken, dat Duitschland de hand in de terroristische gewelddaden van den laarsten tijd heeft gehad. Zonder direct hulp te vragen van Musso lini, wiens verlangen, de volledige onafhan kelijkheid van Oostenrijk te handhaven, be kend is, heeft de Oostenrijksche regeering toch uiteengezet, dat door deze terroristische handelingen schade wordt toegebracht aan het economische leven van Oostenrijk en zoodoende het pact van Rome mede getrof fen wordt Daar de hevigheid der aanslagen intus schen is afgenomen, is dc regeèring niet overgegaan tot een agressieve politiek, zoo- al.'; deze door de Heimwehr gewenscht werd. Oostenrijk wil de vriendschap met Duitsch land herstellen, mits Hitier de Oostenrijk sche onafhankelijkheid garandeert DE VLOOTCONFERENTIE DE INLEIDENDE DISCUSSIES BEGINNEN 19 JUNL De voorbereidende Engelsch-Amerikaan- sche vlootbesprekingen zullen op 19 Juni aanvaneen Norman Davis zal aan het hoofd staan van de Amerikaansche delegatie. De Britsch-.ïapansche besprekingen zullen waarschijnlijk eerst aan het einde van Juli plaats hebben, wijl Japan vlootdeskundigen uit Tokio moet zenden. KOERAMOTO TERUGGEROEPEN HET INCIDENT GESLOTEN. Uit Tokio: De Japansche viceconsul to N\nking, Koeramoto, zal op aanwijzing van de Japansche regeering zijn post ver laten. Het Japansche ministerie van buitenland sche zaken heeft de Chineesche regeering medegedeeld, dat de Japansche stappen in zake Koeramoto zijn vervallen. Een .deel van het naar Nanking gediri geerde japansche eskader zal naar Hankau terugkeeren. Uit Johannesburg: Op een overweg al hier is een goederentrein in botsing geko men met een autobus, tengevolge waarvan vijf kinderen en een onderwijzer, allen Europeanen, werden gedood, terwijl zestien kinderen werden gewond, van wie zeven ernstig. Alle slachtoffers waren op weg naar school, toen het ongeluk gebeurde. DE VERVALLENDE TERMIJN. Dertien staten betalen niet. Uit Washington: Donderdagmiddag had den dertien staten, waaronder ook Italië en Hongarije, het Amerikaansche Staatsdepar- tement medegedeeld, dat zij niet bereid wa ren den op 15 Juni vervallenden termijn van hun oorlogsschulden te voldoen. Het betreft een totaal-bedrag van 477 millioen dollar. Lithauen en .Toego-Slavië hadden geen mecledeeling gedaan. Finland is het eenige land, dat zijn vervallenden termijn zal betalen. Engelands houding Uit Londen: De 15de Juni zal voorbijgaan zonder nieuwe gedachtenwisseling tusschen Londen en Washington. Het Britsche kabinet wacht blijkbaar eerst de resultaten af van een gedetailleerd on derzoek, dat momenteel wordt ihgesteld ten aanzien van de Jongste Amerikaansche nota, door experten van de Britsche schat kist In politieke kringen geeft men er zich rekenschap van, dat men ook in Amerika, evenals te Londen, de bijzondere moeilijk heden begint in te zien, welke een groot transfer in natura zou opleveren. Uit Berlijn: De Rijksminister van Binnen- landsche Zaken heeft aan cle landsregeerin* gen êen schrijven gericht, waarin eenige duistere punten, die zich hadden voorge daan bij de uitvoering van de wet ter voor koming van aan erfelijke ziekten lijdendo nakomelingschap, worden opgehelderd. De rijksminister van binnenlandsche zaken deelt 'daarin mede, dat hij het noodzakelijk acht, dat de doktoren in officieele functie een bezoek brengen aan de gemeentelijke, con fession eel e en particuliere ziekenhuizen in hun district en aldaar in samenwerking met de directeuren der inrichtingen vast stellen welke patiënten lijden aan erfelijke ziekte, dan wel aan zwaar alcoholisme. Daarbij moeten zij hun invloed doen gel den, opdat zoo spoedig mogelijk een voor stel tot steriliseering van deze patiënten ge daan wordt PETROLEUM IN ARGENTINIË. Uit Buenos Ayres: In Tupungato in de provincie Mendoza zijn belangrijke petro- leumlagen ontdekt in een tot dusverre niet geëxploreerde streek. SVEN HEDIN TE OEROEMTSJL De bekende Zweedsche ontdekkingsreizi ger Sven Hedin heeft het doel van zijn ex peditie in China bereikt. Hij is te Oeroemtr sji in de provincie Sinkiang aangekomen. De overige leden der expeditie en de auto's bevinden zich nog te Lop Nor. Sven Hedin is voornemens, binnen eenige dngen te ver trekken voor de terugreis naar Zweden. De opdracht die zijn expeditie had bestond in het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid van den aanleg van een auto verkeersweg van Öeroemtsji naar het eigen lijke China. „HOOFDPIJNEN VERDWENEN" Toen zij het juiste middel vond Hier volgt weer een schrijven van een dame, waaruit blijkt, dat voor allen, voor beweging en frissche lucht schaarsch zijn. Kruschen Salts onontbeerlijk is. „Ik wil U even schrijven orn te zeggen hoe goed ik Kruschen Salts vind. Ik had on draaglijke hoofdpijnen en voelde me dikwijls ellendig. Ik probeerde alle soorten verschil lende zouten, tabletten enz., maar niet één hielp me. Een vriendin zeide mij toen, dat haar niets boven Kruschen Salts ging. Toen heb ik het ook een paar maanden lang geregeld ingenomen, met het gevolg, dat Kruschen mij geheel van mijn kwaal bevrijd heeft. Ik zou nooit meer mijn flacon Kruschen willen missen, want door Kru schen Salts voelt men zich jeugdig, blijft men jeugdig en men ziet er jeugdig uit." Mevr. V. M. Wat doet U tegen hoofdpijnen? Neemt U maar een of ander verdoovend middel, dat de pijn stilt en verbeeldt u zich dan, dat u genezen bent? Dergelijke lapmiddeltjes ver- dooven slechts de zenuwen en zijn dikwijls gevaarlijk voor het hart. Maar de oorzaak der hoofdpijnen kunnen deze verdoovende middelen niet bereiken. De oorzaak bestaat meestal in een gestoorde spijsvertering of gedeeltelijk constipatie, een kwaal waaraan velen ongemerkt, lijden, die een zittend leven lijden. Kruschen Salts dringt regelrecht door tot den wortel van het kwaad en neemt de oor zaak weg. De zouten in Kruschen neutrali seeren ophooping van schadelijke zuren in het lichaam en voorkomen, dat deze zich weer kunnen vormen. Ze maken een einde aan de lastige constipatie, omdat ze de af- voerorganen zachtjes aansporen tot geregel de werking, zooals de Natuur dit bedoeld heeft. Begin morgenochtend met „de kleine dage lij ksche dosis" Kruschen. Dan zult U spoedig hebben afgerekend met hoofdpijnen, duize ligheid en vele andere kwaaltjes, die Uw dagelijksch leven bemoeilijken. U zult zich opmerkelijk fit voelen, geladen met die voortdurende energie en opgewektheid, die het gevolg is van goede gezondheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.00 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) DE 40-URENWEEK REDDINGSPOGING VAN Dr. MICHELIS VOOR DE TEN DOODE GEDOEMDE CONVENTIE. In de commisie der InL Arbeidsconferen- tie voor de veertig-urige arbeidsweek in in dustrie en handel heeft de Belgische regee- ringsgedelegeerde een poging gedaan om tot een compromis te komen. Hij stelde n.l. voor, dat iedere regeering bij de ratificatie van de conventie zou kunnen bepalen, dat dc conventie slechts voor een of meer be paalde takken van industrie toepasselijk zou zijn. De Britsche regeering kon dit niet aan vaarden en drong aan op afzonderlijke con ferenties voor elke industrie, naar het voor beeld der mijn-industrie. Daar ook de ar beidersgroep het Belgische voorstel niet kon aannemen, werd het ingetrokken. Daarna trachtte de Italiaansche regee- ringsgcdelegeerde Dr. Michelis de verwer ping der door do arbeidersamendementen zoozeer verscherpte ontwerp-conventie nog te redden door voor te stellen na de verwer ping nog eens te stemmen doch dan over den oorspronkelijkcn tekst. Misschien zou die dan worden aangenomen. De door Dr. Michelis voorgestelde proce dure is zoo geheel ongewoon en in juridisch opzicht zoo aanvechtbaar, dat de commissie het noodig vond de besprekingen hierover tot heden uit te stellen. DEFENSIE-DEBAT IN DE FRANSCHE KAMER De Fransche Kamer heeft zich Donder dagmiddag bezig gehouden met de door do regeering gevraagde en door de bevoegde commissies verdedigde aanvullende mili taire credieten. Daar liet resultaat van de stemming min of meer vaststond, was de belangstelling niet overweldigend. De socialisten hebben getracht de kwestie te verdagen, doch dat voorstel werd ten slotte niet 459 tegen 125 stemmen verwor pen. Heden worden de discussies voortgezet. In de wandelgangen van dc Kamer heeft de voormalige Fransche minister-president Daladier aangekondigd, dat hij in den loop van de discussies over de supplementaire militaire bcgrooting, die beden worden voortgezet, zich tegen de voorstellen zal verzetten. Bovendien zal hij de kwestie van den tweejarigen diensttijd aan de orde stellen. Minister-president Doumergue ver klaarde zijnerzijds, dat hij, zelfs wan neer de Kamer de credieten niet zou goedkeuren,wat onwaarschijnlijk was, door middel v an een decreet en op zijn eigen verantwoordelijkheid, de credieten beschikbaar zou stellen. Zoo noodig zou hij er niet voor terugdein zen, de Kamer te ontbinden. DE RAMP IN SAN SALVADOR ONTZETTENDE BIJZONDERHEDEN TEGUCIGALPA. 15 Juni. De gisteravond alhier ontvangen laatste berichten omtrent de vreeselijke gevolgen van de wervelwinden, welke de vorige week in Honduras en Salvador hebben gewoed, melden om. nog de volgende bijzonderheden: Nabij de stad San Salvador zijn hecle gezinnen levend begraven onder neerstortend puin en om geworpen a^rde. Op een zekere plaats schoof de geheele helling van een berg over een oppervlakte van ongeveer 50.000 M2. naar beneden en bedolf boerderijen met bun bijgebouwen en aSle daarin aanwezige personen. In Honduras zijn heele steden van de oppervlakte der aarde weggevaagd, terwijl een passagierstrein in Salvador in de modder ver dween. welke na een van de stormvlagen het land plotseling overdekte. Uit Tsjangtsjoen: De broer van den Ja- panschen keizer, Prins Tsitsjobu, die sedert eenigen tijd te Tsjangtsjoen vertoeft, heeft keizer Poe Yi van Mandsjoekwo namens zijn keizerlijken broeder een uitnoodiging overhandigd om persoonlijk kennis te ko men maken met de Japansche keizerlijke familie en de Japansche regeering. Keizer Poe Yi heeft de uitnoodiging aanvaard. Gemengd Nieuws ROFFELRIJMEN. FELLE BRAND TE KETHEL VARKENS IN VLAMMEN Hedennacht om ongeveer 12 uur brak brand uit in de varkensschuur van den heer Van der Most, aan den Schiedamscheweg, gemeente Kethel en Spaland. De vlammen sloegen wel dra uit het dak, zoodat de heele schuur binnen enkele minuten in lichter laaie etond. In schuur waren ongeveer een 30 varkens a wezig. De heer v. d. M. deed alle moeite de dieren uit de schuur te verdrijven, mocht hem gelukken de grootste helft naar buiten te krijgen. Desniettegenstaande zijn er toch nog 9 in de vlammen omgekomen, terwijl 6 varkens zoodanig met brandwonden overdekt waren, dat zij moesten worden afgemaakt. De brand sloeg weldra over op den hooiberg staan de op het erf van den heer Rip naast de heer Van der Most. De inmiddels aangerukte brand weer uit Kethel, onder leiding yan den heer Van der Loo, bestreed de brand met een mo torspuit. De Schiedamsche brandweer, onder leiding van den heer Van der Plas, was ook spoedig ter piaatee. Dit kon evenwel niet ver hinderen, dat ook de hooiberg in vlammen op ging. Wel mocht het gelukken de aangrenzen de woningen door nat houden voor het vuur te beschei-men. Op het terrein van den brand waren aan wezig de burgemeester van Schiedam de heer H. Stulemeijer, de loco-burgemeester van Ke thel en Spaland de heer J. de Jong en de gem.- secretaris, de heer J. Brunt, benevens verschil lende raadsleden. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De schade, welke op een paar duizend guldon wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Apeldoorn op den Arnhemscheweg is ter hoogte van de Eendrachtstraat een wiel rijder, de 70-jarige H. Dekker, bij het over steken van den weg door een hem achteropko mende auto, bestuurd door den heer S., uit Apeldoorn, aangereden. Met een erstige sche delbreuk werd de man opgenomen. Hij was vrijwel op slag dood. De auto is door de po litie, die een onderzoek naar de echuldvraag in stelt, in beslag genomen. ZIGEUNERS AAN DE GRENS De laatste week verblijven wederom zigeu ners langs de grens op Belgisch gebied. Zij traohlcn op een onbewaakt oogenblik Neder land binnen te komen. De marechaussee van Philippine, IJzendijke en Oostburg houden echter een oogje in het zeil. EEN GEVAARLIJKE PATIëNT De geneesheer-directeur, dr M. Wester terp, van het Rijksasyl voor Psychopathen te Avereest. werd door een der psychopaten in de stichting aangevallen en ernstig aan hoofd en gelaat verwond met de punt van een schaar. De dader, een man van ongeveer 30 jaar had den geneesheer-directeur des morgens een kort onderhoud verzocht, hetwelk liem des middags 2 uur werd toegestaan. De heer Westorlerp zat tegenover den dader aan taiel en voor hij er erg in had sprong deze naar voren en gaf hem met een huisschaar vijf steken in het gelaat De directeur trachtte zich door het slaan met een stoel tn verdedigen, maar het was reeds te laat. Op het tumult kwamen de in de (nabijheid zijnde bewakers toesnellen, i Daar een der punten van de scliaar diep het oog was ingedrongen, werd een oog specialist ontboden. Deze, achtte den toe stand vrij ernstig en vervoerde den heer Westerterp terstond naar het ziekenhuis te Zwolle. Zeer waarschijnlijk zal de directeur liet licht uit het oog moeten missen. De dader stond steeds onder streng toezicht en genoot nagenoeg geen vrijheid. Hij werkte af en toe op de afdceling boekbinderij en beeft toen kans gezien een schaar mede te nemen. Hij had de punten voor dit doel extra geslepen HERTEN ONDER AUTO'S Er zijn de laatste jaren te Apeldoorn op den betonweg door de Hoog-Soerensche bos schen heel wat herten gesneuveld, doordat zij door een auto worden aangereden. Ook op andore wegen komt dit wel voor, doch meer sporadisch. Veelal hebben de aanrij dingen ook voor cle automobilisten minder aangename gevolgen. Weldra zullen deze aanrijdingen daar tor plaatse tot liet ver leden behooren. Aan weerszijden wordt de weg daar vanwege liet Kroondomein hoog afgegnasd met welke werkzaamheden men al flink is opgeschoten, terwijl ten slotte voor de afwegen naar den Dassenberg en het Aarrlhuis draaihekken zullen worden aangebracht. De wildstand is wat het aantal herten be treft over het geheele-terrein van het Kroon domein, vanaf de afrastering langs de spoor lijn Apeldoorn—Amersfoort tot Uddel, Elspeet, Gordel en Niorsen zeer gunstig t? Zal dat doorgaan? Generaal.'groote demonstraties ultg schreven in Amsterdam. Rotterda Groningen en Arnhem. In ons democratisch landje Is er plaats in overvloed Waar het weelderige onkruid Tieren kan op groote voet. In ons democratisch landje Is er ruim voldoende stee Voor de schreeuwerige tweeling N.V.V.S.D.A.P. Niemand onzer zal zoo dom zijn Dat hij openlijk beweert Dat dat span z'n groote-mond-moxht Niet voldoende demonstreert. Zeker, vroeger was 't nog erger; 't Eischtijdperk heeft afgedaan; Met z'n pink ivist onze Hendrik Heel de branie neer te slaan. Angstig in de hoek gekropen Hielden ze zich roerend stil; Nu het w el schijnt los te loopen Slaken ze weer eens een gil, Doen weer eens wat ouderwetsig Opgeblazen als weleer, Peilend hoe ver het geduld reikt Van Colijn, de groote heer. Elke dag weer wat brutaler Schieten ze naar buiten uit, En zoo zijn ze durven komen Tot het volgende besluit: Op de zestiende September Wordt er weer gedemonstreerd! 's Zondags! In vier groote steden! Alle s wordt gemobliseerd! Extra treinen, booten, bussen, Proletaren en muziek Zullen weer de „macht" vertoonen Van de roode politiële Zal dat doorgaan? Enop Zondag?? De Regeering wete wel: Hier staat èn haar reputatie En de Zondag op het spel. ONREGELMATIGHEDEN MET REGEERINGSVLEESCH Onlangs werd melding gemaakt van een diefstal van regeeringsvleesch te Diepen veen in de conservenfabriok N.V. vooriieen fa P. Gelst en Zn. Hier werd ten behoeve der regeering vleesch in blik gemaakt, ter wijl liet slachten der koeien voor de C.R.C. VERPLICHTE INSIGNE-DRACHT. Uit Weenen: De secretaris-generaal van het Vaderlandsche Front heeft Dinsdag een besluit gepubliceerd, volgens hetwelk alle leden in openbaren dienst ertoe verplicht worden, zoowel in als buiten den dienst het insigne van het Vaderlandsche Front te dragen. Wie het insigne niet draagt wordt bedreigd met onmiddellijk ontslag. EEN GEZIN MET 23 KINDEREN. Uit Milaan: In en dorpje bij Savona heeft de 72-jarige landbouwer Benni de geboorte van zijn 23ste kind aangegeven. Alle 23 kinderen, 12 van zijn eerste en 11 van zijn tweede vrouw, zijn volkomen gezond. DE AARDBEVING IN ARGENTINIË Grondige vernieling BUENOS-AYRES, 15 Juni. De aanblik welke cle door de aardbeving géteisterde stad Sampacho biedt is verschrikkelijk. De straten liggen vol puin en de gebouwen, die nog overeind staan, zijn zoodanig gescheurd, dat zij elk oogenblik kunnen instorten, en een groet gevaar beteekenen voor het ber gingswerk. De provinciale regeering van Cordoba heeft 50.000 pesos ter beschikking gesteld voor de noodlijdende bevolking. Nog steeds worden onderaardsche rom melingen waargenomen, zoodat cle bevol king niet in haar woningen durft te over nachten, terwijl zij wier woningen reeds door de vorige aardbeving zijn vernield ook gedwongen zijn in de open lucht te verblijven. (Nadruk verboden.) LEO LENS. was opgedragen aan zekeren H. te Doven ter. In verband met het vermissen van een kwart koe werd het toezicht verscherpt, en daarbij is H. door de politie aangehouden, terwijl hij enkele kleine deelen van koeien had meegenomen. Een onderzoek heeft er toe geleid, dat vei klaringen ph mededeelingen zijn gedaan, waaruit blijkt, dat herhaaldelijk grootera en kleinere deelen van regeeringskoeien zijn ontvreemd en verder dat dit te Deven ter aan particulieren is verkocht. Eenige personen, die bij de slachting te werk waren gesteld hebben beschuldigin gen geuit welke weliswaar door den be schuldigde werden tegengesproken, maar die er toch op wijzen, dat men bier te doen heeft met een zeer onverkwikkelijke zaak, waarover het laatste, woord nog niet is ge sproken. Een uitgebreid onderzoek is in gang. De gerechtelijke instructie is reeds ge opend. BRANDSTICHTING Te Met sla wier brak brand uit in de boerderij van H. R. Omwonenden wisten het vuur echter spoedig te bedwingen. Als verdacht van brandstich ting is in verhoor genomen de landbouwer H. R. Bij onderzoek naar de oorzaak van den brand, heeft men onder het rieten dak stukken jute en papier, gedrenkt met petroleum, ge vonden. De man blijft ontkennen. VERDRONKEN Te Hoornaar werd de 80-jarige G. D. ver dronken gevonden in een sloot. EEN GEVAARLIJK SUJET Te Hengelo (O.) is aangehouden en Enschedé overgebracht de Duitscher C. H., dacht van inbraak en diefstal bij J. aan de Hen geloschestraat, waar door verbreking van een ruit aan de achterzijde der woning is binnen gedrongen en alles is doorzocht. De bewoners waren afwezig. Uit een schrijfbureau zijn eenige buitenlandsche muntspecies en gouden horloge met ketting ontvreemd. De Duitsche Reichsmarken waren reeds in Hol- landsch geld omgezet. De aangehoudene, die verdacht wordt van verscheidene pogingen tot inbraak, is ter beschikking van de justitie steld. DOOR DEN TREIN GEDOOD. De koopman L. B. Willemsen te Apeldoorn die op den onbewaakten overweg te Onna, gemeente Steenwijkerwold, door een sneltrein was aangereden, is in het ziekenhuis te Zwolle overleden. HERHAALDE WAARSCHUWING Met verwijzing naar zijn vroegere waarschu wingen betreffende de z.g.n. Spaar- en Cr&- diet-instelling, genaamd „De Onderlinge" of „Eigen Hulp1', beheerd door M. van We den, gevestigd te Schiedam, maakt de e missaris van politie te Schiedam bekend, dat bedoelde Van Weerden thans zijn instelling weder onder een anderen naam aan het publiek voorstelt en wel als „Vereenigde Spaar-Crediet bank", ten opzichte waarvan dezelfde t schuwingen gelden. „Nou gaat m'n pijp uit." Dan rookt U ook geen goede tabak, meneer. Neem umiujiniiinjim DE SPAANSCHE SCHATGRAVER De z.g.n. Spaansche schatgraver schijnt te „werken". Zoo ontving iemand te Ureterp (Fr.) een brief uit Barcelona, onderteekend met James Social. Zooals gebruikelijk zit „Social" in de gevangenis, vraagt hij losgeld en wordt als loon de gedeeltelijke waardevolle inhoud van een koffer beloofd. Weerbericht. i |Zlt iroot 'Vals Ic L Hoogste stand te Skagen 768.6. Laagste stand te Vestmanör 757.5. Stand vanmorgen halftwaalf 768.0. WEERBERTCHT Zwakke tot matige O. tot N. wind, lichtC tot half bewolkt, droog weer, aanvankelijkLje i weinig verandering in temperatuur, laterLg. iets warmer. [deri BUITENLANDSCH WEERBERICHT '°u' De stijging van den luchtdruk over Sean-| dinavië en de Britsche eilanden gingen ge-L^ durende het geheele laatste etmaal c)oor-31iai Hierbij verplaatste de Noordelijke kern zichljV het Kattegat, terwijl de Zuidelijke sta-, tionair bleef over de Golf van Biscaye. De as van bet hooge drukgebied loopt thansL Z.W. tot N.O. van Scilly naar Skagen. Aanr de Oostzijde is het helder, zonnig weer, be houdens een kleine storing in Duitschland,! die tot de Ardennen reikt. Aan de Westzijde] doot de oceaan depressie, waarvan de ken op 53 gr. N.br. en 29 gr. W.l. ligt, haar i vloed geiden door betrokken veer en vt regen in Ierland. Ook op IJsl nd begint deLj barometer te dalen, terwijl ii de Poolzee[_ de depressiestroom langs den weg door hetL hooge Noorden naar Noord-Scandinavië ge-, stuif, schijnt te zijn. Zooals de a: gebied van hoogen druk ten W. bleef, en de as nabij, is de kans op een sto ring in het mooie zomerweer niet waar-I schijnlijk. Lje fesc TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 15.8. 16 JUNI. Zonsopgang 4.39 uur, zonsondergang 9.22 uurj VOERTUIGEN MOFTEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 16 JUNI. E Van 's avonds 9.52 uur tot 's morgens 4.09 uu/ HOOGWATER NED. ZEEHAVENS^ Li (Oude Amsterdamsche töd) H Delfzijl 1.49 IVO Terschelling 11.06 23.34 FlarMngen 11.50 Den Helder Ijmuiden H. vHolland Rotterdam 5.36 17.57 4.49 17.13 6.09 18.33 6.57 19.01 Hellevoetsl. 5.35 17.51 Willemstad 6.31 18.501 Brouwersh. 4.17 i7.0a Zierikzee 5.26 17.37 Wemeldinge 5.16 18,0& Vllssingen 3.55 16.0® Terneuze'n 4.28 16.31 Hansweert 5.14 17 211, [eer GOOD-YEAR SCHOENEN1''1 r\ ,ere De meest volmaakte [ver VOETBEKLEEDING^ Fa. W. Lourysen Zn. Schoenfabriek Dongen Dl EEN GEVAARLIJK PERSONAGE K* Toen het 11-jarig dochtertje van den heenevo B., uit SprangCapelle per fiets door dep 1 Waalwjjksche Zeine reed, werd zij door eenloor persoon aangehouden, die bleek minder goede el bedoelingen gehad te hebben. Bij de politiqer werd aangifte gedaan. Men vermoedt den da- Et der te pakken te hebben. ïvei ijn. DRIE ARBEIDERSWONINGEN IN DE me: ASCH GELEGD tiet Te Hengelo (Ov.) is een drietal arbei-r£jj derswoningen, eigendom van de firma Haze- meyer, tot den grond toe afgebrand. Slecht^11 een deel van de inboedels kon worden gered?.v Ongelukken kwamen niet voor. Alles was ver-fA zekerd. K BRANDEN. j£f: Te Numansdorp brak brand uit in een,j]j hooischelf van P. Barendregt. Door de win<fcn sloeg de vlam over naar de woning, die ge-jer] heel afbrandde. De oorzaak is onbekend. Oc Te Bergh (Gld.) ontstond tijdens 'n hevigLn onweer brand in de boerderij tevens winkel ei>j. café van A. J. Damen. De winkel en het caf4ej^ brandden totaal af. Door de aanwezigheid,^ van 'n brandmuur werd de boerderij gespaardL. Eigenaardig, dat verleden jaar de boerderij i RECHTZAKEN - HET GEVAL VAN DE „ZAMBESI" Dc Raad voor de Scheepvaart deed uitspraavj O inzake het aan den grond loopen van de zeeJ sleepboot „Zambesi" op de Oostkust van Afrl-i ka en de klacht van den Inspecteur-Generaal r- voor de Scheepvaart tegen den kapitein vari genoemde sleepboot, wegens hot zich verwjjipet deren van de brug op een ongelegei den :ap!tel ichlp, als bedoeld bij vet. voor den tjjd van VERDUISTERINGEN Voor het Haagsclie Gerechtsho' :cht de scheepsbo m. die door do and gevangenisstraf. c-n tc-r ter xpedltle-oi ledienj iiiderhiel Bij de ontbinding van de lat Ij. geïnde bedragen nl< .-an6 hel vonnis.generaa UltsDraak 27 Juni a.a. welke vennootschap biet :t had verantwooi üschto bevestiging aat G. M. D. w maanden geva i fnillissemcnt hl an gewend D. w aan Nederland i veroordeeld#1"- ?cn3 verduisteren anden jebracht. Het O.M. had acht maanden gerequlreerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2