I vwt w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken M E D D E N S' Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesti"iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5196 VRIJDAG 15 JUNI 1934 15e Jaargang abbertentieprijjen: Van I tot 5 regels f 1.17'/i Elke regel, meer 0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.171/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 IE zich heden voor minstens één jaar op ons blad abonneert, ontvangt al de nummers, welke in de maand Juni verschijnen, GRATIS. Het abonnement gaat dan 1 Juli a.s. in. Aanbrengers van nieuwe lezers hebben recht op een keurige premie, in denzelfden stjjl, als men van ons gewend is, en waarvoor wU zoo vele vriendelijke Woorden van dank in ontvangst mogen nemen. Elders in dit nummer vindt men een inteekenblllet ter invulling. Abonné's geve men op aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT. 310 V GEVAARLIJKE NAÏVETEIT Enschedé wordt op dit oogenblik bedol ven onder een lawine van strooibiljetten. De persen der roode beweging zijn er goed mee. De inkt kloddert als een drabbige stroom over het licht-rose papier. Want de S.D.A.P. zoekt het als gewoonlijk meer in de zwaarte der letters dan in het wicht dei- argumenten. Aanschouw de laatste lap, welke als een opzichtig katoentje bedrukt is. De R.K. Staatspartij en het R.K. Werkliedenverbond worden radicaal afgemaakt van wego hun treurige houding, En het laatste staat voor al schuldig omdat het nog nimmer de ver kiezing van candidaten der S.D.A.P. heeft bevorderd. Wie dat niet doet, strijdt niet voor het ware arbeidersbelang, maar voor de „kapitalistische politiek" der regeering „En dus, Kameraden, aldus de slotzin, trekt met ons op achter de vanen der mo derne arbeidersbeweging. U staat ietwat verbaasd over deze ver kiezingscirculaire? 't Is mogelijk; want ge .vindt er geen woord en geen letter in over de'......:., gemeenteraadsverkiezingen. Dat is waar, doch wij hebben u immers reeds duidelijk gemaakt, dat men daarover in Enschedé van roode zijde liefst zoo wei nig mogelijk praat. Waarom zou men aan de kiezers vertellen, wat de roode wethou ders en raadsleden in de voorbije jaren Voor goeds gedaan hebben? Dat werke- 1 ij k goede zouden de roode kiezers kwaad Vinden. Men kan zich beter van den domme hou den en zich achter regeerings-politiek "er- schuilen om zoo aan de goedgeloovige en onnoozele kiezers wijs te maken, dat er van desteunverlaging niets gekomen zou zijn, als de meerderheid der Kamer de roc do motie, welke „nadere overweging vroeg, 'maar'gesfeund had. Letterlijk staat er in het strooibiljet: „In- dién deze motie zou zijn aangenomen, had dit tot gevolg moeten hebben, dat de Re geering op haar beslissing voor de Tweïit- sche steden terug had moeten komen". En dan volgt er op: Dat kan een kind begrijpen!" Deze zin deugt niet. Er moet staan: Dat kan een kind denken! Duidelijker nog: Zoo zou een kind in de politiek kunnen mèeiien. Maar, als kinderen oordeelen over inge wikkelde problemen, dan zeggen ze niet al tijd de waarheid. Wanneer de roode motie in de Tweede Kamer ware aangenomen, dan zou er in 't gunstigste geval niets gebeurd en niets ver anderd zijn; maar waarschijnlijk had de aanneming tot een ministerscrisis geleid, welke in deze tij den zeer bedenke lijk zou zijn voor heel ons volk. Dat een kind zulks niet begrijpen kan, is te verstaan; maar dat roode propagandis ten zulke dingen aan een zuchtende bevol king wijs willen maken, is gevaarlijke naïviteit, indien niet roekelooze onverant woordelijkheid. NOG ZOO DOM NIET Wij zijn steeds bereid geweest en zijn het nog de stelling te verdedigen, dat de Chris telijke vakbeweging politiek-neutraal be hoort te zijn in die zin, dat zich bij haar kunnen voegen leden van onderscheiden Christelijke partijen. Dat is dus, als men wil een beperkte politieke neutraliteit. We hebben dat nooit ontkend; want het zou reine onzin zijn om te bp.weren, dat men lid kon zijn van een Christelijke vakorganisatie en tevens pro pagandist voor de candidatenlijst der S. D. A. P.; of ook, dat men lid eener Christelijke politieke partij kon zijn en tevens aangeslo ten bij een moderne, alias roode vakbewe ging. De leiders der roode spoorwegmannen schijnen daar anders over te denken. Zij stelden onlangs op het driejaarlijksch con gres der Ned. Vereeniging voor om het lid maatschap van de communistische partij, de O. S. P., de Nat. Socialistische en Fascis tische organisaties onver eenigbaar te verklaren met dat der N. V. Enkele afgevaardigden voelden zich ge roepen de O. S. P.'ers in bescherming te nemen cn zij maakten er het hoofdbestuur éen verwijt van dat het in deze aangelegen heid een tweeledig standpunt innam, door wel het lidmaatschap der N. V. vereenig baar te achten met dat der... Antirev. partij doch niet met dat der O. S. P. Daarop antwoordde de secretaris, de heer Van Braambeek, het volgende: „Tegen Katholieke of Anti-revolution- naire leden in de N. V. behoeft niet opge treden te worden, omdat dezen niet de op dracht hebben om de N. V. in een confes sioneele organisatie om te zetten." De redacteur van Het Seinlicht, het orgaan van het Christelijk georganiseer de Spoor- en Trampersoneel, deze openhar tige verklaring besprekend, trekt er terecht de volgende conclusie uit: „Inderdaad.' De Antirev. partij doet geen poging, om de roode vakbeweging in een Christelijke om te zetten. Maar wat zij en de Christelijke politieke partijen in 't alge meen wel doen is: de geestverwante arbei ders dag in dag uit waarschuwen geen lid te worden van een vakbeweging, die leeft uit dezelfde beginselen als de S.D.A.P. Zij acht vanuit Christelijk standpunt die beweging zooal niet zoo g e v a a r 1 ij k, dan toch even schadelijk voor de samenleving als de O. S. P.'sche, communistische en fas cistische organisaties. De christelijke en roomsche arbeiders hebben daarom hun eigen vakbeweging. Zóó bezien, waren, ondanks het verschil in standpunt, de opmerkingen, die in het con gres zijn gemaakt, nóg zoo dom niet." BINNENLAND VERBODEN GRENSSTROOK De Minister van Financiën heeft bepaald, dat het voor ieder, wien bij een beteekende beschikking van een der directeuren dei- invoerrechten en accijnzen te Breda, Den Bosch en Maastricht het verblijf in een strook van 500 meter breedte langs de Ne- derlandsche-Belgische grens is ontzegd, ver boden is zich in die strook te bevinden. Dit verbod geldt niet: a. ten aanzien van bewoners van de strook, voor zoover een in de beschikking aangewezen gedeelte daarvan betreft en wanneer deze uitzondering uitdrukkelijk in de beschikking is vastgesteld; b. ten aanzien van hen, wien in afwijking van een geldende ontzegging van verblijf door of namens een inspecteur der invoer rechten en accijnzen vergunning is ver leend, om zich om bijzondere redenen in de strook te bevinden, doch alleen voor zoover dc in die vergunning omschreven gedeelten van de strook en tijdvakken betreft en mits overigens aan de daarin gestelde voorwaar den wordt voldaan en de vergunning op eerste vordering van met de opsporing van overtredingen belaste ambtenaren wordt vertoond; c. ten aanzien van het reizen door de strook per spoor, tram of boot, openbaar middel van vervoer zijnde, mits door hot overleggen van geldig vervoerbewijs of an derszins wordt aangetoond, dat de reis buiten de strook of in het daarvan volgens a. uitgezonderd gedeelte is aangevangen en zal eindigen en hierbuiten in de strook geen ander oponthoud plaats heeft dan eigen is aan liet verkeer met de gebezigde vervoer middelen. De onder a. vermelde uitzondering kan te allen tijde bij een nadere beschikking wor den gewijzigd of ingetrokken. Deze resolutie treedt in werking met in gang van 1 Juli 1934. HET VERKEERSFONDS EN DE GEMEENTETRAMS een nota naar aanleiding van het ver slag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot instelling van een verkeers- fonds zegt de regeering, dat de vraag, ge- over uitkeeringen uit het Verkeers- fonds aan lagere publiekrechtelijke licha men voor andere verkeersuit.gaven dan die, •elke met de wegenverbetering verband houden althans in dit stadium der zaak niet bevestigend kan worden beantwoord. Eerst nadat de oplossing van het coördina tie-vraagstuk een vaste ren vorm zal hebben genomen, zal beslist kunnen wordien of ook de gemeentetram in het verkeersvraag- stuk moet worden betrokken. De tegenwoor dige tekorten op de exploitatie van tram lijnen in sommige gemeenten mogen er niet toe leiden, op dit punt een overhaaste be slissing te nomen. Do commandant der Marine, vice-admi- raal C. J. E. Brutel de la Rivière, heeft tegen 1 SeDtember zijn ontslag aangevraagd we gens het ten einde loopen van zijn dienst tijd. Prinses Juliana naar Engeland Gisteren per „Batavier" vertrokken Nadat H. M. de Koningin en II. K. H. Prinses. Juliana gisteren te 5 u. 27- van het Loo te Den Haag aankwamen, vertrokken' ze dadelijk per auto naar Rotterdam. Om 7 uur is II. K. II. Prinses Juliana met de „Batavier V" vertrokken tot het afleggen der reeds door ons medegedeelde bezoeken aan de Richmond Royal I-Iorse Show, en aan haar tante gravin van Athlone, hertog en hertogin van York, prinses Victoria en de markiezin van Cambridge en prinses Alice. Reeds om 6 uur arriveerden de drie hof-' auto's op de terreinen van Wra. Müller en Co., waar de vorstelijke personen ontvangen werden door den directeur der firma Dr. A. G. Kröller, en dadelijk begaf men zich aan Daar het bezoek pas tegen half zeven ver wacht werd was er heel weinig publiek aanwezig. Dezelfde hutten, die eenige jaren gele den de Koningin en de Prinses gebruikten, waren nu weer ter beschikking gesteld van H. IC II. en van Haar gevolg, frs Tets en de Braauw en de kamerheer Baron Baud. Voorts gingen mee een kamenier en twee lakeien. H. M. dc Koningin heeft slechts ongeveer een kwartier aan boord van de „Batavier" vertoefd. Na een hartelijk afscheid van Haar Dochter, begaf 'Zij zich, vergezeld door Dr. Kröller, weer aan wal, waarna Zij, de aanwezigen vriendelijk groetend en de Prin ses een laatst vaarwel toewuivend, met Haar gevolg tien minuten voor half zeven naar Den Haag vertrok. De Prinses begaf zich daarna in gezel schap van Haar gevolg, Dr. Kröller en den heer Kuyk, procuratiehouder van de firma Müller, die de reis naar Londen meemaakt, naar het sloependek. Na eenigen tijd is zij nog even aan wql geweest om enkele ken nissen op een ongedwongen en vriendelijke wijze te begroeten. Prompt te zeven uur werd de brug inge haald en de trossen losgegooid, waarna de „Batavier V", met kapitein A. Bakker op de commando-brug, naar het midden van de rivier zwenkte om vervolgens onder het gejiuich en gewuif van de menschen aan den kant, zeewaarts te stoomen. Lang bleef de Prinses van het sloependek af terug wuiven. Bij het vertrek waren behalve de reeds genoemde personen nog aanwezig de waar nemende hoofdcommissaris van politie, de heer v. d. Pol, de chef van de rivierpolitie, de heer Riedijk en de inspecteur van de centrale reche?'che, de heer Kalkman. Booten van de rivierpolitie en den Ha vendienst hebben de „Bataviea" een eind- weegs uitgeleide gedaan. Hedenochtend te 8.30 is H. K. H. te Gra- vesend aangekomen. BETALINGSMOEILIJKHEDEN VAN DENEMARKEN In den laatsten tijd zijn er moeilijkheden ontstaan met den Nederlandschen uitvoer handel naar Denemarken. Deze spruiten voornamelijk voort uit de beperkende be palingen, welke Denemarken heeft vastge steld voor de betaling van buitenlandsclve vorderingen. In den laatsten tijd is de toe wijzing van deviezen sterk verminderd en daardoor komen Hollandsche exportfirma's in moeilijkheden. Reeds eerder hadden de regeeringen vau Nederland en Denemarken contact met el kaar gezocht teneinde deze aangelegenheid te regelen. Tijdens de handelsbesprekingen tusschen Denemarken en België, welke eenigen tijd geleden hebben plaats gehad, heeft een der Deensche onderhandelaren een kort bezoek gebracht aan Den Haag en met dc egeering besprekingen gevoerd. Thans zuilen binnen niet te tangen tijd onderhan delingen met Denemarken aanvangen. Dez* zullen waarschijnlijk te Kopenhagen gevoerd worden. JUBILEUM C.N.V. HERDENKNGSSAMENKOMSTEN Ter herdenking van het 25-jarig bestaan van het C.N.V. hoopt het Verbond jubileum bijeenkomsten te houden. Vrijdag 29 Juni a.s. 's voormiddags elf uur wordt een wijdingssamenkomst gehou den. vermoedelijk in de Domkerk te Utrecht. D.V. zullen daarin voorgaan jhr. ds. J. L. A. Martens van Sevenhoven, Ned. Herv. predikant te'LTtrecht en dr. B. Wie- lenga, Geref. predikant te Amsterdam. 's Middags van 2 tot 4 uur is er receptie in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht en 's middags van 4.30 tot 6 uur première van de C.N.V.-film. 's Avonds van 7.30 tot 10 uur wordt een feestvergadering gehouden in „Tivoli" in de Kruisstraat te Utrecht, alwaar hopen to spreken dr. C. Bouma, Geref. predikant te Den Haag en dr. M. J, A de Vrijer, Ned. Herv. predikant te Amsterdam. Den volgenden dag, Zaterdag 30 Juni, 's voormiddags elf uur wordt in het Gebouw voor K. en W., Mariaplaats te Utrecht, een buitengewone algemeene vergadering ge houden. Na de herdenkingsrede van den Verbondsvoorzitter, volgen eventueele toe spraken. WASBURN CHILD IN ONS LAND Naar wij vernemen zal do heer Wasburn Child, de speciale afgezant van president Roosevelt, die in Europa een enquete houdt in verband met den algemeenen economi- schen toestand, om daarna den president in te lichten cn van advies te dienen. Zater dagochtend in ons land aankomen. De heer Wasburn Child vertoeft momenteel nog in België. Het ligt in zijn voornemen slechts enkele dagen in ons land te vertoeven om dan weer naar Londen te gaan. Vandaar zal hij zioli, omstreeks 21 dezer inschepen naar Amerika. AFSCHEID VAN SASSENHEIM Gister werd te Sassenheim een vergadering gehouden tot afscheid van den heer A. Warnaar Jz., Burgemeester van Hazerswoude, georganiseerd door de A.B. Kiesvereen., Propagandaclub en „PatHmonium". Hierboven ziet men de deelnemers aan deze verga dering. Op de voorste rij v.ln.r. achtereenvolg ens de heer en Dr P. Ie Grand; Ds P. D. Kuiper; A. den Hoed, M. Benschop; B. v. d. Sijs; P. Potman; Burgemeester A. War naar Jz.; A, Vogelaar; 11. van Zonneveld; Weth. Warnaar en J. Wiepkema, WERKLOOZENSTEUN TE ALMELO De gevolgen van de wijziging der steunregeling Een persconferentie werd Dondprdag te Almelo gehouden op uit nood iging van de Bestuurdersbond Almelo (N.V.C.), de Christelijke Almelosclie Be stuurdersbond, de R.K. Werkliedenvereem- ging en de Almelosclie Bestuurdersbond (N.V.V.). De heer J. Olthof leidde de bespreking in. Hij wees op de onjuiste opvatting, welke een groot deel van het Ned. volk over de steunregeling voor v/erkloozen heeft, en daarom heeft men te Almelo een onderzoek naar deze dingen ingesteld, waarop talrijke rapporten zijn gebaseerd Op grond hiervan moet pertinent ontkend worden, dat de nieuwe, regeling baat bracht aan de groote gezinnen, behoudens enkele sporadische gevallen. In 90 van de honderd gevallen ia er. ook voor de groote gezinnen, verlaging. Het onderzoek liep vooral over textiel- bouwvak- en transportarbeiders en bijna altijd was het resultaat eender. Men moet daarbij vooral bedenken, dat in een gezin met vijf kinderen, er meestal reeds twee iets verdienen, en dit loon wordt van de steun afgetrokken. Het eerste geval, dat uit het dossier ge noemd werd, betreft een gezin van man, vrouw cn negen kinderen, dus totaal elf personen, 't Gezinsinkomen bedroeg f22.05, het steunbedrag onder de oude regeling f 13 20, onder de nieuwe regeling f 9.05, verlaging dus van f 4.15. Het tweede geval: man en vrouw en zes kinderen, zonder inkomsten, steun onder de ou,de regeling f 18.20, onder de nieuwe regeling f17 90 een vermindering van 30 ct Het derde geval: gezin van 7 perso nen; oude regeling f13 75, nieuwe regeling f 14.20, een verhooging van f 0.45 Het vierde geval: gezin van 4 per sonen oude regeling f 12.65, nieuwe rege ling f12.10, verminderd met f 0.60 (omdat slechts f2.40 huur wordt betaald) zoodat wordt uitbetaald f 1180. Dan wees de voorzitter op de gevolgen: een algemeene verarming, zoo erg, dat in sommige gezinnen slechts 3 keer per week warm eten gebruikt kan worden en dat in de gezinnen van alle gesteunden een groote achterstand komt, terwijl de schulden bij leveranciers toenemen. Ook de nood der kostgangers, wier steun van f9 op f7 kwam, is groot. Voorts wordt vaak f.2— per week afgetrokken, omdat een inwonende vader of moeder f3.— ouderdomsrente ontvangt; terwijl eveneens op de hooge huren werd gewezen. Na eenige onderlinge bespreking, waarbij de persvertegenwoordigers gelegenheid kre gen de rapporten in te zien, werd de bijeen komst gesloten. DE WETHOUDERSPENSIOENEN TE HAARLEM GAAN OP ZESTIG-JARIGEN LEEFTIJD IN en W. hebben praeadvies uitgebracht op de motie van mr. B ij v o e t, om ie on derzoeken de vraag, in hoeverre het geoor loofd is te achten, alsnog wijziging te bren gen in de pensioenen der wethouders. Drie oud-wethouders hebben medegedeeld, dat zij vijftien pet van hun pensioentennijnen in de gemeentekas terug willen storten. B. en W. stellen voor deze aanbieding te aan vaarden en tot een vierden gepensionneer- den wethouder het verzoek te richten het zelfde te doen. De heer Joosten (s.d.) had een voor stel ingediend, waarin B. en W. uitgenoo- digd worden aan deo raad voorstellen te doen tot wijziging van de Verordening re gelende de pensioenen van wethouders enz. waarbij le. de overgangsbepalingen, krachtens welke pensioenen kunnen worden genoten, die niet genoten kunnen worden door wet houders, welke later zijp opgetreden, komen te vervallen; 2e. de uitkeeringen aan wethouderspen sioenen krachtens de onder le bedoelde overgangsbepalingen met ingang van 1 Jan. 1935 komen te vervallen; 3e. waarbij een overgangsbepaling wordt gemaakt, waardoor de onder 2è bedoelde vervallen uitkeeringen alsnog worden uil- gekeerd over de periode 1 Januari 1935 tot 1 Januari 1936 tot een bedrag van 75 pet van de vervallen uitkeering, over de perio de van 1 Januari 1936 tot 1 Januari 1937 en over dc periode 1 Januari 1937 tot 1 Jan. 1938 respectievelijk tot 50 en 25 pet. van de bedragen van dc vervallen uitkeeringen. Mr. Bijvoet kon zich niet vereenigen met het praeadvies en het voorstel een vier den oud-wethouder uit te noodigen ook een gedeelte van het pensioen in de gemeente kas terug te storten. Het is echter niet juist te achten, dat een wethouder, die in de kracht van zijn leven is en een hoogerc pu bliekrechtelijke functie gaat innemen, een direct ingaand pensioen ontvangt. Spr. achtte zich niet verantwoord de positie van deze wethouders ongewijzigd te laten. Hij stelde daarom voor artikel 15 der in 1928 vastgestelde verordening, regelende de pensionneering der wethouders aan te vul len met een nieuw derde lid, waardoor vastgesteld wordt, dat met ingang van 1 Januari 1935 het in artikel 5 der verorde ning bepaalde, ook van toepassing zal zijn op alle vóór 1 November 192S gepension- neerde wethouders of benoemde wethou ders of hun nagelaten betrekkingen. Hier door zal de uitkeering van pensioen op 60- jarigen leeftijd ingaan. De rcchtsche raadsfractie steunde her voorstel. Mr. Bijvoet verklaarde zich tegen over gangsbepalingen, doch mocht de raad spre kers voorste] verwerpen, dan beval hij het voorstel van den heer Joosten aan. Het voorstel-Joosteq (overgangsbepalin gen) wordt met 19—14 stemmen aangeno men en dat van mr. Bijvoet met 29—4 stemmen. Het. pensioen gaat dus op 60-jarigen leef- ttijd in. VER. VAN NEDERL. GEMEENTEN Het jaarverslag 1933. Dezer dagen is verschenen het jaarverslas over 1933 van de vereeniging van Neder- landsc-he Gemeenten. Aan het verslag, da1, ruim 275 bladzijden omvat, ontleenen wij het volgende: Het ledental is in 1933 gestegen tot 948 met 7.956.356 inwoners, d.i. 97,2 van het to taal aantal inwoners van Nederland. Onder deze 948 gemeenten bevinden zich alle -IS ge meenten met meer dan 20.000 inwoners Van de S9 gemeenten met 10—20.000 inwo ners zijn 86 gemeenten lid en van de 178 ge meenten met 5—10,000 inwoners zijn 174 ge meenten lid. In het verslag wordt gezegd dat de Ver eeniging evenals in het vorig verslagjaar, genoodzaakt was meer dan gewone aan dacht te schenken aan de financieele toe stand der gemeenten. Uitvoerig wordt melding gemaakt van gehouden enquêtes, van met de verschil lende Regeeringsautoriteiten gehouden be sprekingen en van eenige aan de Regeering gerichte brieven en adressen, vergezeld van graphieken en staten van de hoogte der op centen op de gemeentefondsbelasting en de toeneming van de uitgaven der gemeenten voor armenzorg en werkloosheid. Me.t betrekking tot de werkloozenzorg vindt men in de eerste plaats de vermelding van de instelling, in den aanvang van 1933, van een contaotcom.mi3Sie tusschen de Re peering en de gemeenten in zake steunver- leening en werkverschaffing. Melding wordt gemaakt van de instelling van een commissie, waarin ook een vertegen woordiger van de Vereeniging zitting heeft, ter behandeling van een wijziging van de artt. 30 en 39 van de Armenwet, Op het gebied van het onderwijs vindt men brieven aan den Minister van Onder wijs, betreffende de wijziging van de Lager- onderwijswet en betreffende de herplaat sing van wachtgelders. Met betrekking tot de wiskundige reserve ingevolge art. 41 Invaliditeitswet wordt medegedeeld, dat de gemeente 's Graven hage het bekende proefproces in hoogste in stan bi e heeft gewonnen, zoodat, ingevolge de overeenkomst tusschen de Rijksverzeke ringsbank en de Vereeniging, de Rijksverze keringsbank verplicht is, aan alle gemeen ten de wiskundige reserve te restitueeren betaald ten behoeve van vóór 1 Januari 1923 uit den gemeentedienst ontslagenen. In het verslag wordt voorts melding ge maakt van bemoeiingen met de omzetbelas ting, couponbelastlng, kasgeldleeningicn bij boerenleenbanken, warenk eur in gsdienste ri vleesohkeuringsdiensben, wijziging woning wet, rooilijn voorschriften, lintbebouwing, gezondheidscommissies, tertiaire wegen, kosten van bestrating bij telegraaf- en tele foonmerken, inkrimping van den postdienst destructie van vee en vleesch, statistiek der gemeenten, personeelsaangelegenheden, hooger vakexamen B., enz. Van den oentralen inkoop van kantoor benoodigdihedJen ten behoeve van de ge meente-administratie wordt opgemerkt, dat de belangstelling hiervoor in dit jaar in belangrijke mate is toegenomen. Ook voor de verschillende verzekeringen door bemiddeling van de Vereeniging be stond groote belangstelling. Het bedrag der op het contract van de Vereeniging verze kerde brandschade bedroeg op 31 December bijna f320.000.000; het bedrag der verzeker de stormschade bijna f60.000.000. Voorts ver leent de Vereeniging nog bemiddeling voor herstelverzekering, glas verzekering, fraude en diefstalverzekering. Omtrent het Gentraal-Bureau voor Veri ficatie en Financieele Adviezen der Veree- VRAAGT INLICHTINGEN OVER: V A G A N TIE-UITRUSTING uit voorraad leverbaar f55.- ROTTERDAM Hoogstraat 356 DEN HAAG Hofweg 11 Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Het vertrek van Prinses Juliana naar Engeland. Programma van de herdenkingssamenkomsten Chr. Nat. Vakverbond. Herziening der bezoldiging van Gemcenteveld- Hitler en Mussolini. Enthousiaste ontvangst. Een langdurig onderhoud onder vier oogen. Geen werkelijk nieuws. Kuramoto is door de Japansche regeering terug' geroepen. Een laatste reddingspoging op de Internationale Arbeidsconferentie voor de conventie der 40-uren- Ernstig overwegongeluk te Johannesburg. Vreeselijke bijzonderheden over de orkaanramp in San Salvador. DE DUITSCHE RIJKSBANK HEEFT EEN VOLLEDIG MORATORIUM AFGEKONDIGD. HET IS NIET VAN INVLOED OP DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN NEDER LAND EN DUITSCHLAND. Gemeenteraadsvergadering van Amsterdam. De match om het wereldkampioenschap schaken is door Aljechin gewonnen. De 26e partij remise. BIz. 5 Bondsraadsvergadering van dec Ned. Bond van Chr. Prot. P.T.T.-pezsoneel. BIz. 9 Het tiende Binnenscheepvaartcongres. Conferentie te Londen van arbeiders in Gods Koninkrijk. niging wordt medegedeeld, dat de werk zaamheden van dit bureau in het afgeloo- pen jaar belangrijk zijn toegenomen. Het aantal administraties, dat volgens abomie- ments-overeenkomst wordt gecontroleerd, steeg met 57 en bedroeg op 31 December 1933: 1149. Het aantal afzonderlijke op drachten was over het afgedoopen jaar eveneens belangrijk. In het verslag van het Registratuurbu- reau wordt een stijging van het aantal aan gesloten gemeenten vermeld van 350 op 31 December 1933. Men leest hierin, dat de toepassing van hot stelsel van het bureau, zoowel voor de ordening dei* archieven van diensten en bedrijven der aangesloten ge meenten als voor andere doeleinden, ver band houdende met de documentatie, steeds meer ingang vindt. Daarbij is het verheu gend te kunnen constateeren, dat het be lang van de werkzamheid van het bureau voor de economische verzorging van dien administratie ven dienst ook meer en meer wordt erkend door Regeering en provinciale besturen. Bij het Technisch Adviesbureau namen de plannen en adviezen inzak drinkwater leiding en rioleering weer een groote plaats in onder de werkzaamheden. POLITIEKE GIDS WELKQME VRAAGBAAK VOOR VELEN Verschenen is de vierde jaargang (1934) van de Politieke Gids, samengesteld door I. Stap, redacteur van „Cijfers en Fei ten"; uitgave van de N.V. „De Graafschap" te Aalten. Dit handige boekske, maar dat thans 270 pag. telt, is waarlijk onmisbaar voor ieder meelevend staatsburger; op politiek gebied vindt men er tal van wetenswaardigheden in, welke dagelijks te pas komen. En, het wordt van jaar tot jaar vollediger. Wij bevelen het gaarne aan. DE WERKLOOSHEID CONSTANT In de week van 21 tot en met 26 Mei be droeg het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen 5S6.600, waarvan 85.200 land arbeiders. In de Maanden Mei tot en met November worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van dc vereenigingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 500.100 verzekerden bedroeg in genoemde periode 25.1 pet. In dc vorige verslagperiode (7 tot en met 12 Mei) bedroeg het percentage bij dezelfde groep verzekerden eveneens 25.1 pet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1