DINSDAG 12 JUNI 1934 Kerknieuws. GEREF. KERKEN Tweetal" Te Huizen (N.H.) R. Schippers te Draohtster-Compagnie en J. Snocy te 's-Graven- moer. - Tweetal: Te Zeist. W. H. van der Vegt te Goes en H. A. Wiersinga te Vlissimgen. Beroepen: Te Huizen (N.H.), J. Snoey te NED. HERV. KERK Tweetal: Te Amsterdam (vac. Ds. Bahr) H. Firaker, cand. te Bochum en P. Fabricius, cand. te Neunstadt. Beroepen: Te Zutphen, N. Padt te Zand- vóort. Tc Witmarsum, J. P. v. Mullum, cand. te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN Tweetal" Te Werkendam, M. Hofman te Krabbendijke en A. Verhagen te Middelburg. BAPT. GEM. Een Dr. J. IRVING BROWN bekende f.guur in het Rotterd; ten. Dr. J. Irving kerkelijke leven, en ook Brown, predikant der Schotsch-Herv. Gemeen i heeft na 47-jarigen diensttijd afscheid genomen van zijn gemeente. Hij kon dit helaas niet doen de gebruikelijke wijze; zijn gezondheidstoesta heeft hem belet, een afsdieidspredikatie te houd' In zijn plaats heeft Dr. L. D. Poot van 's-Gra- venhage Zondag j.l. een afscheidswoord gespro ken in de Schotsche kerk. Dr. Irving Brown ii benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij is o.m. de schrijver van het geestige boekje „An Irishman's difficulties with the Dutch langua gc". JUBILEUM Ds. J. P. BUISKOOL Zondag^ j.l. beeft Ds. J. P. Buiskool, N.H. Predi kant te Krimpen a. d. IJssel een herdenkingsrede gehouden in verband met zijn 25-jarig ambts jubileum. Tot tekst had hij gekozen Hand. 2622; ..Dan hulpe van God verkregen hebbende, sta ik tot op dezen dag". Aan het einde van den dienst AFSCHEID F. COLENBRANDER Nu de Geref. Kerk van Arnhem in Ds. J. C. J. Kuiper van O. en W. Souburg een derde predi kant a.s. Zendag ontvangen zal, moest de arbeid van den heer F. Coïenbrander als hulpprediker bij deze k?rk een einde nemen. Zondagavond nam de heer Colenbrander af scheid van de gemeente van Arnhem in een kerk dienst in /fat deel der stad, waarin hij speciaal zijn arbeidsveld had. De heer Coïenbrander deed dat met ten predicatie over Ef. 6 14-17. De heer (yeJembrander besloot zijn predicatie met de ge bruikelijke toespraken. Hij werd toegesproken door Ds. Douma namens kerkeraad en gemeente, die hem dankte voor zijn trouwe en toegewijde arbeid in dit stadsdeel en hem wees op de rijke vruchten die zijn arbeid heeft mogen dragen. Toegezongen ■werd hierna Ps. 134 3. Reeds in een bijeenkomst aan den vooravond van dit afscheid heeft de gemeente en hebben tal van organisaties in haar midden afscheid genomen van den vertrekkenden hulpprediker. Deze bijeea- kemst stond ender leiding van den heer J. Bloem hof en vond plaats in de Talmaschool. Afgevaar digden van de Geref. Mannenvereeniglng, Geref. Stadsevangelisatie, de Geref. Jongeiingsvereen, en de catechinsanten hebben het woord gevoerd. Ds. Douma sprak een woord namens den Kerkeraad en voor zich persoonlijk en sloot de bijeenkomst met dankzegging. Hoezeer de heer Colenbrander om zijn persoon en arbeid in de Arahemsche gemeente werd ge waardeerd bleek wed uit de verschillende aangebo den geschenken, hl. een klok, een stoel, een ets, ken van Calvijn enz. de Zeeuws olie Gereformeerde predikanienconferentle tc Goes gehouden. Ds. M. Vreugdenhil hield 'n referaat over: ,,De leer van de twee naturen van Christus in de symbolen" en 'Ds W. H. van der Vegt over „De preek en liet publieke leven." NIEUWE GEREF. KERK TE SCHEVENINGEN In de Duindorpwijk te Scheveningen. waar de Geref. Kerk thans een plaats van samenkomst heeft in de. voor dit deel veel te 'klein wordende, Colijnsohcol, wordt de bouw van een nieuwe kerk voorbereid. KERKHERSTEL-CONFERENTIE Op Kasteel Hemmen Gisteren en vandaag is op kasteel Hem men de -4c Conferentie van het Ned. Herv Verbond tot Kerkherstel gehouden. Als spre kers traden op Prof. Dr. Til. L. H ai t je an a vaai Groningen niet het onderwerp: „Kerkherstel achterwaarts gericht?"; Ds G. C. Postma van Oudenhosch over „De practische arbeid voor Kerkherstel. Moge lijkheden en moeilijkheden;" en Prof. Dr W J. Aalcle >r s van Groningen onet liet onder werp: „Wat nu?" Prof. Aalders ving zijn rede aan met te zeggen dat hij een vraag doet, geen stel ling poneert. De kwestie is dus open. Ook slaakt hij geen kreet, maar doet een vraag: er wordt dus een antwoord verwacht, dat God geven wil aan wie ernstig vraagt. Hij begint met de situatie te teekenen. Er groeit 'belangstelling van de concreete his- toris-ch-geestelijke grootheden, als staat en volk, in hun eigenaardigheid. Zoo ook voor de Kerk in haar eigenaardigheid. Zij staat op de grens van twee werelden. Zij is niet Koninkrijk Gods. Zij is ook niet aardsche ver eeniging. Juist in deze tussckenpositie ligt haar karakter. De Reformatoren hebben dit erkend. Niet de verlossing, maar de ver zoening is haar terrein. Daarom moet zij met veel vrede hebben, geduldig zijn. Dit onderscheidt haar van de secte, die even smal is als de Kerk breed. Het is met de Kerk als met het, aarden vat, dat de schat van het eeuwige Evangelie draagt. In on-zen tijd wordt de waarde der Kerk ernstig "erkend. Men dienke internationaal en interconfessioneel aan Stockholm en Lausanne. En nationaal en tot de Ned. 1-Ierv. Kerk beperkt, aan de pogingen om tot reor ganisatie te komen. De vrijzinnigen zijn hier altijd tegen ge weest, omdat zij het karakter der kerk mis kenden. De rechtzinnigen ten deele ook. Vele wa;-en eenzijdig geestelijk, medisch inge- std'd. Anderen hebben in allerlei vorm, niet opgehouden voor reorganisatie te pleiten. De nieuwe oriënteering blijkt tegenwoordig uit het feit, dat verschillende groepen op reorganisatie aandringen en daarbij uitgaan van de Kerk als concreete grootheid, met haar vergaderingen, belijdenis en tucht. Dit maakt de situatie zoo belangrijk. Ook dn verband met wat buitenlands geschiedt, met name in Duifschland. En binnenslands; de afbrokkeling der Kerk ten koste van de Gereformeerden, de secten, de R.K. Kerk en vooral de onkerkelijkheid. Het is niet genoeg een en ander te consta- teeren. Er moet worden gehandeld Niet, omdat er iets gebeuren moet. Hier over heslist God, wiens tijd niet de onze is Maar wèl om te doen wat de hand vindt om te doen 'Reeds nu kan, plaatselijk vooral, veel ge daan worden door Kerkeraad en predika.nl in den Kerkelijken weg. Daarbij mag niets worden overhaast. Het gaat er nle.t om de vrijzinnigen lastig en de Gereformeerde Kerk gevaarlijk te vinden. Niet om het onder elkaar goed tc hebben. Maar om de Kerk te doen zijn een plaats waar Gods Woord wordt verkondigd en Zijn Geest werkt en zoovolen mogelijk bereikt. Daarbij is er tegenwoordig zulk een deining en verschuiving ook iu de geestelijke sfeer. Men hoede zich er voor ontijdig kloven te gra ven of banden te verbreken. Maar tegelijk ook om den eisch te vergeten, dat de Kerk vóór alles moet zijn de draagster van het Evangelie. Dus evenmin sclioon-schip maken als de boel hij elkaar houden. Wèl liet ka rakter der Kerk tot uitdrukking brengen Van belang is, dat twee vereenigingen, Kerkherstel en Kerkopbouw, tegelijk op re organisatie aansturen in dezen tijd van nood. Er is geen sprake van evenredige ver tegenwoordiging, of rechten der minder heden of modus vivendi zonder meer. Men wil de organisatie der kerk vernieuwen, haar belijdenis doen spreken, haar leven verfrisschen, ook, als het noodig is, tucht oefenen. Deze overeenstemming is van be lang. Vroeger heeft deze nooit, in zoo breede kringen, wel bewust, bestaan. Daarom moet men trachten elkaar te ver staan en in één richting te streven. De moei lijkheid schuilt vooral in liet. ontwerp der huisgemeenten. Over den moderator valt te praten, Maar wat men met de 'huisgemeen ten wil acht spreker praematuur en eenigs zins een „Frcmdkörper" in het plan. He: wil reeds nu de toepassing maken van wat eerst moet worden beproefd: de wérking van de nieuwe organisatie en het in gemeenschappelijk Kerkelijk overleg ko men tot wat als „ernstige gronden" tot dif ferentiatie zou kunnen worden verstaan. Door al dadelijk de onderstelling te regle- menfeenen, dat de Kerkeraad kan worden ontzet of ontheven van een gedeelte van de ouderlijke macht, handelt men niet juist en niet wijs. Dit moet ernstige 'bezwaren uitlokken, kerkrechterlijke en geestelijke beide. Laat men de reorganisatie in groote lijn aandurven en dan wachten op wat zij uit werkt. Wij kunnen niet anders dan de bed ding graven. Het is aan God het water er in te doen vloeien. Reorganisatie is niet on feilbaar. Ze is ook geen onfeilbaar middel tot reformatie. In en boven alles is Gods Geest noodig. In deze richting moet ernstig naar samen erking worden gezocht. De tijd dringt er toe. De situatie schijnt gunstig. De Her vormde Kerk heeft zich open te stellen voor de aanwijzingen van God. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND De Diudtsche Rijksminister Dr Frick heeft >lijkens 'n verslag in de Berl. Börsen-Zeitung an 31 Mei jl. in een groote rede te Dre-s- den uitdrukkelijk. verklaard, dat er sterk gescheiden moet worden tusschen wat tot het gebied van den staat en wat tot het. gebied van de kerk behoort, dat de R.K jeugdorganisaties ongetwijfeld kunnen blij bestaan, maar dat ze zich tot haar ker kelijke taak moeten beperken, en dat de strijd in de Duitsöhe Evangelische kerk door de leiders en voormannen dezer kerk zelve beslist moet worden De gevoeligheid van Duitschland Alfred Rosenberg beeft, een rede te Bres- lau gehouden, waarin hij, naast politieke bespiegelingen, erop gewezen heeft, dat het nationaal-socialisme, een streep gezet heb bende onder het verleden, noch de wereld lijke arm van de eeno, noch van de andere belijdenis is en ook de andere confessies alle reden hebben rekening te houden .net de gevoeligheid van het tegenwoordige Duitschland, wanneer het gaat oiu het be houd van Duitsclie historie en Duitsch ge- dac'htcnbezit. HET GOD-LOOZE RUSLAND „Op 1 Mei 1937 geen kerk meer" De actie der Sovjet regeering tegen God en Zijn dienst gaat met verbitterde zeker heid voort. Stalin heeft een decreet onder teekend, waarbij voorgeschreven is „dat God binnen drie jaren uit Rusland verwij derd moet zijn". Op 1 Mei 1937 zoo leest men daar, zal op het grondgebied van den Sovjet-Staat „niet één kerk. meer te vinden zijn". De voorstelling van God zal dan als een middeleeuwsch begrip, dat gediend heeft om de arbeidersmassa te onderdruk ken, buiten de grenzen der Sovjet-Unie ver bannen zijn. In het eerste jaar van dezen „oorlog tegen God" zullen alle religieuze opleidings instituten (dus ook de scholen) opgeheven en de dienaren der religie use instellingen van hun aandeel in de levensmiddelenvoor ziening worden beroofd. Het tweede oorlogs jaar zal inzonderheid gericht worden tegen de religie in het huisgezin; en op het volk zal dan ,;het atheïsme ingeënt worden." ZENDING EN PHILANTHRQPIE ZENDINGSCONFERENTIE TE AMSTERDAM In de Luthersche Kerk aan het Spui zai van 1724 Juini een Zenddngsconferentie worden gehouden, onder het motto: „Hon derd procent voor Christus". De samen komsten zullen gedurende de Zondagen en weekdagen telkens plaats hebben te 3 uur 's middags en 8 uur 's avincis. De bekende Russische Evangelist, Pastor W. Fetler, ex- predikant van Petrograd, die kort geleden zes samenkomsten hield in de Engelsche Kerk, hoopt de leiding van de conferentie te hebben. Dc Directeur van de Joodsche Afdeeting van het Russissch Zendings-Genootschap, de Joodsche Evangelist Moses H. Gitfin hoopt eveneens te spreken. Ds. H. PERSON In de Vluchtheuvelkerk te Zetten is Zondag j.l. de 100e geboortedag van Dr. H. Pierscxi herdacht door Ds. O. G. Heldring, Dir. der Heldringgestich ten, die sprak naar aanleiding van Hebr. 13:7 en 8 Des morgens waren kransen gelegd op de gra ven van Dr. H. Pierson en van Mevr. Pierson- Oyens. De officieel^ gedachtenisviering is bepaald op 19 Juli. ZONDAGSSCHOOL TE HELLEVOETSLUIS De Ned. Herv. Zondagsschool „Ebcn-Haëzer te Hellevoetsluis 'hoopt dit jaar haar 75- jarig bestaan te vieren. Het ligt in de bedoeling 20 Juni a.s, des avonds te 7 uur in de Ned. Herv. Kerk aldaar een herdenkingsdienst te houden, waarin zullen spreken Ds. F. K. v. Evert en de voorzitter der Zondagsschool. GIFTEN EN LEGATEN 'De diaconie der Geref. kerk van Delft ontving een legaat bestaande uit 5 obligaties elk van f 100, waarvan 4 ten laste van de Geref. Kerk en 1 ten laste van de Ver. voor Geref. School onderwijs aldaar. Schoolnieuws» Prof. Dr. A. ten BOKKEL HUININK Gisteren heeft Prof. dr. A. ten Bokkel Huinink, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de kinderge neeskunde aan de Universiteit te Utrecht, zijn ambt aanvaard met het houden eener redevoering. Na een korte historische inleiding gaf spr. een overzicht van dc vermindering der zui gelingensterfte, die overal i>n Europa van 1880 minder wordt. Van toen tot heden is er een verschil van pl.m. 20 tot ruim 4.5 pet., terwijl het percentage van dc aparte plaats, welke de zuige lingen sterf leverbetering inneemt te midden van de vermindering van de algemeene sterfte, in den zelfden tijd daalde van pl.m. 20 tot pl.m. 9. Daarna volgde een bespreking over het geboor te-overschot in Nederland in verband met de zui- gel Lngen ste r f te-bes trij di ng. Voorls werden besproken de maatregelen, die mogelijkerwijs kunnen voeren tot een vermindering van de sterfte in de eerste week na de geboorte. Met de gebruikelijke toespraken eindigde de nieuwe hcogleeraar zijn rede. Prof. HEPP NAAR ZUID-AFRIKA Naar wij vernemen, hoopt Prof. Dr. V. Hepp, Hoog'.eeraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam, 9 Augustus a.s. naar Zuid-Afrika te vertrek ken en 16 October in ons land terug te keeren. Dr. BRüNING NIET NAAR NIJMEGEN Van de meest bevoegde zijde wordt ons gemeld, dat bet 'bericht, onlangs in de bladen gecirculeerd hebbende, dat Dr. Brüning, de oud-Rijkskanselier van Duitschland, zou aangezocht zijn voor een katheder aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, van eiken grond ontbloot was en is. STUDIEBEURS B. en W. van Gouda maken bekend, dat be- stuurders-coilatoren van het Hendrik Nannies en Catrijn Epes Leen tc Bolsward voornemens zijn over te gaan tot de begeving van een Studiebeurs. Nakomelingen uit de familie van de stichters, die naar de beurs wenschen te dingen, en tusschen 12 en 24 jaar oud zijn, zullen zich schriftelijk moeten aanmelden bij de secretaris, Ds. J. Vink te Bols ward vóór 1 Juli 1934. HOOFDBENOEMING Tot hoofd der School voor C.V.O. te Burg- werd (Fr.) de heer G. Meulenbelt te Ni eu w-Roden, die de benoeming heeft aan genomen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Tot tijdel. onderwijzer aan de Bijz. L. S. II te Krimpen a. d, IJssel: de heer J. C. van Rhijn te Rotterdam (wegens ziekte van Mej. Brakman) - Ds. J. P. Snoep te Heerenveen- Nyehaske hoopt op Zondag 15 Juli afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Nyehaske en Zondag 22 Juli intrede te doen te Hoorn na bevestigd te zijn door Ds. C. A. Snoep van Kan tens (Gron.). A. KORBEE f Te Bleiswijk is overleden de heer A. Korbee, hoofd der Ned. Herv. School te Bleiswijk-Kruis- weg, die 23 jaren het onderwijs gediend heeft, DE ONDERWIJZERSOPLEIDING Adres van den Schoolraad De Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel heeft een adres aan de leden der Eerste en Tweede Kamer gericht naar aanleiding van het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot „regeling van de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen voor het lager onderwijs en van de bevoegdheid, verbonden aan de akten van be kwaamheid tot het geven van lager enderwijs". Met voldoening heeft de Schoolraad de poging van den Minister tot verbeuring der opleiding en voorts in het wetsontwerp belichaamd gezien de uitwerking der finantieele gelijkstelling voor de ■bijzondere kweekscholen. Ondanks de aantrekkelijkheid der genoemde punten, acht de Schoolraad bet voorliggende wets ontwerp niet aanvaardbaar. De voorgestelde vermindering van het aantal kweekscholen acht de Schoolraad cngewenscht; vermindering van het aantal Prot.-Chr, kweek scholen aiöht bij niet verantwoord. Toestemmend, dat door de bijzondere tijdsom standigheden er thans inderdaad een te veel aan bevoegden is, acht de Schoolraad dit verschijnsel, hoe betreurenswaardig ook voor de betrokkenen, evenwel niet een voldoenden grond om deswege over te gaan tot opheffing van kweekscholen, welke opheffing (evenals trouwens de oprichting van nieuwe kweekscholen) eerst na een bepaald aantal jaren effect sorteert op den aanwas van het aantal bevoegden. De geschiedenis heeft wel ge leerd, dat de vraag naar en het aanbod van onder wijzers dcor velerlei factoren dikwijls op vrij korten termijn werkend sterk worden beïnvloed. Te meer eischt de mogelijkheid van een opnieuw intredend tekort overweging, wijl artikel 32, lid 1, van liet ontwerp de vrije opleiding brengt in zoodanige bestaanson- z e rh e d. da't op recruteering langs dien weg allerminst met voldoende zekerheid kan worden gerekend. Vermindering van het aantal Christelijke Kweek scholen acht de Schoolraad derhalve onmogelijk. Het in het uitzicht gesteldei voorafgaande over leg met de betrokken organisaties biedt z.i. hier tegen niet voldoende waarborg. Het belang van de ouders In de tweede plaats acht de Schoolraad zich ver placht te wijzen op de belangen der ouders, die door dit voorstel niet onbeteekenend worden ge raakt. Verlenging van den duur der opleiding, waartegenover het ontwerp geen vaste tegemoet koming uit de publieke kas gedurende de laatste twee jaren voor het eindexamen stelt, brengt een ouders mede, waarover niet te licht mag wor den geoordeeld. Er zijn nog andere bezwaren tegen de regeling der bevoegdheden; bezwaren, verband houdende met de consequenties dezer regeling ten opzichte van de salarieering der onderwijzers; bezwaren tegen het opleggen van een normaal leerplan, ver band houdende met de gelegenheid voor bet on derwijs in de riebtingsvakken; e.d. Resumeerende, pleit de Schoolraad in de gegeven omstandigheden met allen nadruk voor 'het behoud althans voorloopig van een vier-jarige op leiding op den grondslag van de regeling vol gens de Koninklijke Besluiten van 1923. De Schoolbonden Voorts verzoekt de Schoobaad met aandrang, dat er in de toekomstige wettelijke regeling der onderwijzersopleiding ter zake van de oprichting eu de instandhouding van bijzondere kweekscholen een zoo ruim mogelijke bevoegdheid word e toegekend aan de bonden van scho- 1 e n, welke voor verkrijging en aanvulling van haar personeel op die kweekscholen hoofdzakelijk zijn aangewezen. Met de reguleering van de opleiding bij de wet worde echter gewacht, totdat de door den Minister aangekondigde aigehee&e reorganisatie van het onderwijs in zoodanig stadium zal zijn gekomen, dat de nieuwe regeling der opleiding beoordeeld kan worden in onderling verband en samenhang met het genoemde reorganisatieplan in zijn geheel, heeft de heer De Jong, Godsdienstonderwijzer, namens den Kerkeraad en de gemeente den pre dikant toegesproken. Indrukken uit Zuid-Afrika DE HEER H. H. VAN ROOYEN VERTELT Taalstrijd en volksbelang Den dag na zijn aankomst in Rotterdam vroegen wij den heer H. H. van Rooyen, die 37 jaren in Z. Afrika geweest is en nu voor het eerst zijn vaderland' terugzag, of hij zich al thuis gevoelde. Het antwoord was duidelijk genoeg: „We gaan gauw weer terug. En graag! O, die huizen hier!" En mevr. van Rooyeni, die in 1897 onder wijzeres aan do Baan in Rotterdam was, en in 1898 haar ver- oofde naar Trans vaal gevolgd bleek van dezelf de opinie: „Ja hoor! Bloemfontein heb H. li. van Rooyen Alzoo: twee maan den verlof op de 37 jaren! Dat. ge tuigt van volhar ding. Precies de eigenschap, den heer van Rooyen te pas kwam, toen hij naar Zuid-Afrika ging, en na er drie jaren te zijn geweest, de kruitdamp van den Boerenoorlog te zien kreeg. Maar waarom dan naar Zuid-Afrika? „Wel, in dezen "van idealen .beroofden tijd zal het U misschien vreemd klinken: om in Transvaal de Nederlandsche taal te helpen verdedigen." „U 'bedoelt?" „Kijk. In 1884 is Paul Kruger rnet vecht generaal Smits en den dichter van het Trans vaalsc.he volkslied S. J. du Toit hier geweest en heeft gevraagd om Nederlandsche onder- Jullie moet naar mijn land toe kom". Die oproep heeft, mij in het hart ge grepen en toen «enige jaren later een com isio, waarin mijn oude vriend Emous zat hoe jammer, 'dat ik hem. niet meer zal ontmoeten jongelui zocht, die naai rTansvaal wilden gaan, was mijn toesluit ge nomen". ,yU was toen. toij 't onderwijs hier te lande?" „In zooverre, dat ik, na aan de Hervorm de Diaconieschool te Amsterdam te zijn ge eest, gouverneur was geworden hij een familie in de mooie omgeving van Haar lem (Kraantje-lek behoorde tot haar do „Er is mij verteld, dat u toij ons Ghr. on derwijs destijds een toekende figuur was". „Ik toen een der oprichters van die Unie n Chr. onderwijzers en haar eerelid; in Transvaal heeft men mijn liefde voor ons onderwijs op dezelfe wijze gewaardeerd: ik ben ook eerelid van de Chr. Onderw. Ver eeniging in Transvaal, en van die in den Vrijstaat", „U heeft dus in toeide landstreken ge wenkt?" ,Ja. Van 18971905 in Transvaal en van 19051923 in den Vrijstaa.t. Mijn vader is ook nog naar Z.-Afrika gekomen, doch la- Holland teruggekeerd." Toen 't spande „Niet als soldaat-te-velde. Ik had ^reu- wens in dit opzicht geen opleiding gehad. Vindt u het niet merkwaardig: wij waren zes broers en allen vrijigeloot! Intussctoen, ik had de eed van trouw aan de Z.-Afr. Re- pulbliek afgelegd, zoodat ik kon opgeroepen worden. Toon de veldkomet Oorn Thijs, in wiens ressort ik woonde, zijn deel van 300 burgers moest verzamelen, kreeg ik het com mondabriefje, om te verschijnen „met paard', zaal en toom, geweer, munitie en padkost" (rantsoen). Maar ik had thuis: mijn vrouw, zwaar zenuwziek tengevolge van de oorlogs- verschrikkingen, mijn vader en mijn broer (ook ziek). En ik zei oom Thijs: „Als je mij commandeert, zal ik gaan, want ik heb de eed van trouw afgelegd". De veld komet. liet mij thuis, durfde de verantwoor delijkheid niet aan. „Later liepen de zaken zoo, dat hij mij op nieuw opriep. Ik antwoordde weer: „Als je mij commandeert, zal ik gaan, want enz.". Oom Thijs commandeerde n i eten ik kreeg werk „achter het front": klerk toij den veld komet. Toen de Engelschen gevaarlijk dicht in de buurt kwamen, werd mijn redding: kennis van de Engelsche taal. Want wij woonden vrij eenzaam en tusschen duizen den Kaffers. Ik had achter mijn woning een witte vlag zoo groot als een tafellaken geplant: neutraal. Den Engelschen officieren weigerde ik inlichtingen over de Boeren, den Boeren dito over de Engelschen". „Werd het u in die dagen niet warm ge noeg om maar liever naar patria terug te keeren?" „Neen. Ik was gekomen voor een ideaal, ik wilde niet terug gaan voor een oorlog. Waut mijn onderwijsdoel hield ik in het vizier. In 1900 nog kreeg ik een lokaaltje in Petroria, waar ik inet behulp van een steunfonds in Nederland, onderwijs kon ge ven. Is het niet merkwaardig: een van mijn leerlingen daar, Willem Klooster, is inspec teur van het onderwijs in Transvaal gewor den en woont nu in Groningen". „Lieten de Engelschen u dc vrije hand?" „Zeker wel. Maar zij hebben wel terdege geprobeerd mij voor K8t Engelsche onderwijs te winnen, 'boden mij een school met 500 pond salaris per jaar (ik had er 120) en dan mocht ik alleen de Bij'b. Geschiedenis in 't Nederlandsch geven. Maar ik sloeg het af. Ik had geen zin, om van Boerenkinderen Engelsclipiannetjes te maken Vredeswerk, „U zei daarstraks, dat u tot 1905 in Trans vaal is gebleven?" „Ja. In dat jaar hen ik naar Bloemfon tein gekomen, waar ik nu nog woon en heb daar de Chr. Nat. School gesticht, waarvan de toekende, nu overleden Ds. Willem Post- ma, voorzitter was. Dan werd ik lector van het Normal College, wat wij hier kweek school noemen en zoo kwam ik ten voile aan mijn ideaal: het Nederlandsch in Zuid- Afrika door middel van de onderwijzers gt> hancLhaafd". „Later is dat veranderd?" ,Jn zooverre, dat niet het Nederlandsch, maar het Afrikaansoh de beste afweer van het Engelsch hleek. Van 1916 af werd ons onderwijs al meer van de Afrikaansche taai doordrongen, de taal die immers voor de Boeren en hun nageslacht met de volks ziel het innigst verbonden was. Daarom ook zijn de Engelschen meer pro-Ne derl an dsch, dan pro-Al'rikaansch in hun taai-sympa thieën; zij gevoelen heel goed, dat de laatste de Boeren het verst van John Buil verwij derd houdt. Ik heb dat vaak vergeleken me' het bekende rijmpje vau de twee honden (Engeland en Nederland) vechtende om een Het kantoor heen (Z. Afrika); de derde (het Afrikaan sche ibrakkie (klein hondje) liep er ras mee heen". „Maar de stam van het Afrikaanech is toch „Zeker. En daarom geloof ik, dat in Z.- Afrika thans plaats is voor Nederland sche literatuur. Het Afrikaansche kind moet meer lezen en z'n eigen taai geeft niet of nauwelijks literatuur. De b est e Afrikaan sohe schrijvers kennen goed Nederlandsch, Als het Afrikaansch niet gevoed wordt, uit den Nederlandse hen. stam gaat het lijden aanEngelsche ziekte". „Heeft het Engelsch terrein verloren?" „In 1905 kon men in Bloemfontein in al le winkels terecht met Engelsch. Nu, 30 jaar later, misschien nog jn éénDe En gelsche kinderen, die in Z. Afrika blijver. 1 e e r e n zelfs Afrikaansch". Wending van levenslijn. „Mag ik vragen: welke ooi-zaak heeft u het onderwijs doen verlaten?' „Een oogziekte, die' mij aan den rand van 'blindheid 'heeft gebracht. I-Iet is mu gelukkig weer zoo, dat ik met één oog goed zien kan, maar toen zou voor mij het onderwijs een gesloten deur zijn geworden. Mijn belang stelling had echter ook bui te n het onder- ■ijs post gevat; ik was bijv. voorzitter van ,,Die Afrikaanse Verbond" fin 1915) en 3 jaren Later werd ik het van een Volksbank (spaar- en credietbankiweer later werd een begrafenisfonds gesticht en zoo is allengs de weg gebaand naar wat ik thans ben: diirec teur van een falbriek waar doodkisten, graf steenen, enz. worden gemaakt." De kalme zekerheid, waarmede mijn gast heer van deze nogal lugubere wending in zijn levenslijn vertelde, teekent. den mar die, zijn eerste levensdoel geslaagd ziende, een tweede accepteert, waai- omstandighe den buiten zijn schuld hem voor plaatsen, zoodat hij nu 65 jaar oud nog met frissche kracht werken kan en al doende nu in anderen zin zijn tweede vaderland dient. Want, zoo deelde de heer van Rooyen mij met begrijpelijke voldoening mee: „Die spaarkas, begonnen met 400, beeft nu '000 leden, heeft eenerzij ds de menschen leeren sparen en steunt hen anderzijds met kleine voorschotten als de nood daar is". ,Hat lintje daar, mijnheer van Rooyen?" „Is de ridderorde van Oranie-Nassau. Ik mag die zien als een erkenning van mijn streven, door de Ned. Regeering, die mij ook de heer Van Rooyen directeur is. tot consul in Bloemfontein, heeft benoem! In deze laatste kwaliteit heb ik al veel ge daan en 'zou nog meer willen doen, maar de tijd is ongunstig nu voor bet betrekken van Nederlandsche artikelen voor Z.-Afrika. Ik wil de paar maanden hier 'daar ook aan dienstbaar maken. Groote voldoening heeft, het mij gegeven, het zoo ver te kunnen bren gen, dat Hollandsch bier na.ar de Vrijstaat gezonden wordt. En ook op andere wijze wil ik den band tussohen Nederland en Z.-Afri ka helpen versterken; ook als lid van het Alg. Ned. Vertoond eu van de Ned. Ver. voor Zuid-Afrika (blijf ik ijveren voor de Neder landsche stambelangen in Z.-Afrika". De toestand na. „Mag ik nog één vraag doen: is de positie van de Z.-Afrik. Republiek thans zoo, dat de Boeren tevreden zijn?" „Daar hebben ze, zooals de zaken n u staan alle reden voor. De Z.-Afrik. Republiek staat bijna geheel vrij van Engeland, wat haar eigen aangelegenheden betreft. En naarmate die 'hoeren hun taal, ruimer gezien, hun cul tuur, blijven hinden aan de eigen stam, zal die positie gunstig zijn. Niet de uiterlijke band aan Engeland die overigens niet- knellend is voor den we'ldenkenden Boer maai- de innerlijke band aan zijn taal en cultuur bepaalt de toekomst van het volk, temidden waarvan ik 37 jaren met Lust ge leefd en gewerkt heb". Wanneer binnen eendge weken de heer van Rooyen de boot naar Zuid-Afrika zal nemen, keert een Nederlander naar Z.-Afrika terug, die de stamverwantschap tusschen ons volk en de Boeren zoowel in den be narden oorlogstijd' als in den wederopbouw gediend heeft, inzonderheid daar, waar de toekomst wordt voorbereid: in de school. Natuurlijk, na zulk een lang, ononderbroken verblijf „in den vreemde" is de vaderland- sche snit vervaagd. Maar niet. de stof: Ibeide, Zuid-Afrika en Nederland, hebben er belang bij, d;at er mannen en vrouwen zijn, als de heer Van Rooyen, die Groot-N eder- 1 and in hun wapen hebben geschreven. Hier is nog veel, heel veel toekomst muziek te componeeren. Den heer van Rooyen onzen vriendelij ken dank voor zijn onderhoud. En straks: goede reis, wel thuis, in Afrika! CURAgAOSCHE M.U.L.O.-DIPLOMA'S Het Ministerie van Koloniën maakt bekend dat een ingesteld onderzoek omtrent de waarde van de M.U.L.O.-diploma's A en B, welke in Curasao, voor het eerst in dit jaar zullen worden afgegeven aan hen, die ten staan van een telkenjare doop den Gou-' teur van Curasao to benoemen commis* een voldoend examen afleggen, af te ne- overeenkomstig het programma der hier te lande bestaande M.U.L.O.-examens, den Minister van Onderwijs de overtuiging heeft geschonken, dat aan de bezitters van de Curaceaosche M.U.L.O.-diploma's dezelfde reclVen en voordeelen kunnen worden toe gekend als aan de bezitters van de gelijk namige Nederlandsche diploma's. Zie voor Examens blz. 3) WOENSDAG 13 JUNI HILVERSUM 301.5 M. VJV.R.A. 8.00 Orgelspel door Cor Steyn. 8,30 Gramofoomnuziek. 9.30 Onze keuken door P. J. Kers Jr VJP.R.O. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Uitzending voor de arbeiden, In de con tinubedrijven. 12,00 De No.enfcrekers oJ.v. Daaf Wins. 2.15 n.in. Knipcursus door mevr. A. van Blankenvan Kuyk. 3.00 o.m. Voor de kinderen m.m.v. VARA- tooneel o.J.v. Willem van Cappellen 5.30 n.m. De Flierefluiters oJ.v. Jan v. d» Horst. 5.58 nm. Overgang naar den versterkten zender. 6.00 n.m. Jos Plemper, bariton en Didi Vecht, sopraan, zingen d'uetten. A. d. vleu gel: Piet Esseliman. R.V.IL 6.30 n.m. Cursus: „Groote Verkeersproble men van dezen tijd". V. W. B. K. Versten „De Binnenvaart". V.A.R.A. 7.00 n.m. Sporfcuitzenduig. Nabeschouwing over het wereldkampioenschap voetbal. 7.20 n.m. Saxofoon-recital door Sigurd M, Rascher. A. d. vleugel: Daaf Wins. 8.03 n.m. Vaz Dias en Varia. 8.07 mn. „De VARA roept!". Zomerfccsi- lied van S. de VriesRob Smit. 8.10 n.m. VARA-onkest o.J.v. Hu ;o de 8.45 n.m. „De plannen van het N.V.V. ia zake de T.B.C.-bestrijding". Samen-s^. Lak door twee personen. 9.00 nan. VARA-orkest o.l.v. Hugo d? 9.32 n.m. Mannenkoor „Zang en Vriend^ schap" o.l.v. L. C. Keereweer. 9.50 m.m. Orgelspel door Joh. Jong, 10.10 n-m. Vaz Dias. 10.15 n.m. „Avondronde". Een schets uit het Amerikaansch vertaald en voor te dra gen door Janny van Oogen. 10.30 njn» VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot, HUIZEN 1875 M. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING .8.008.15 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonmuziek. 10.3011.00 Morgendienst door Ds. J. W. Eggink. 11.00—12.00 Hannondiumbespeling door M. F. J'urjaanz. Zang: mej. D. Mijnhout, so praan. 32.1512.30 n.m. Gramofoonmuzieik. 12.301.15 nn. Het Ensemble van der Horst. 1.152.00 n.m. Bespeling van het Studio- orgefl door Ronald Parker. 2.00—3.00 n.m. Het Ensemble van der Horst 3.00—3.30 nn. Lezen van Ghr. lectuur. Voorgelezen wordt: „Gods Stem" (II) van A. Nassau. (Uit: Nieuwe Oogst). 3.303.45 nm. Gramofoonmuziek. 4.00—5.00 n.m. Piano-recital door Corrïe v. d. Veen. 5.006.00 om. Kinderuurtje door P. A. da Rover. Zang: mej. L. v. d Valk. Piano,- K. Brouwer. 6.307.00 nm. Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.00—±7.15 n.m. Pohtieterichten, gevolgd door Persberichten van het Ned. Clir. Pers bureau. ±7.15—7.30 nm. Gramofoonmuziek, ot „Een greep uit het dagelijkcch gebeuren"» 7.30—8.00 n.m. Landbouw/halfuurtje. L» Büakman: „Boter en margarine". 8.00-8.15 n.m. Ds. J. A. Tazeiaan ,.Wi«i is er willig?" (1 Kron. 29 5). 8.15—9.30 n.m. Concert in de Groote- o? St. Bavokerk te Haarlem, door de Christe lijke Oratorium-V ereanging, te Haarlem, o.l.v. George Robert. Solis;; Marcel Dupré, orgel. 9.30—10.00 n.m. P. J. v. Mullem: „De dich tende schaar". (Iets over de artistieke be- teek'enis van de filmmontage). 10.00-10.10 nm. Vaz Dias. BUITENLAND 6.50 nm. Straatsburg 349.2 M.: Kamermu ziek. 9.05 m.m. Symiphonie-concert. 7.20 n.m. Koningsbergen 291 M.: Concert. Mozart-programma. 8,20 n.m. Kaiundborg 1261 M.: Fransahe muziek. 8.20 run. Daventry 1500 M.t Goncert. (Pur- cöl, Wagner. Brahms) 8.50 nm. Berlijn 356.7 M.: Concert, met Annie van Kruyswijók, zang. 8.50 nm. Breslau 315.8 M.: Concert, met Enrico Mainardi, cello. 9.05 n.m. Parijs (Radio) 1648.4 M.: Kamer muziek. (Gouperin). 9.50 aim. „Le Pro cés de Louis XVI"; een historisch Luister spel. 9.35 n.m. West Rcg.: 307.1 M.: „Midsum mer Eve", van John Dridkwater. Muziek van Williams. 9.50 Boedapest 549 M.j Het wereldberoem de Pales trina koor zingt. 10.20 nm. Scottish Reg. 373.1 M.i Marian McNeill1: „The PEN-dub conference". 10.20 n.m. Radio Suisse Romande 443.1 M.t „Les fétes du Rhöne"; causerie in de Engel sche en Nederlandsche taali RUIL VAN ZENDTIJD Vanaf 15 Juni tot midden Septem ber zuil en V.P.R.O. en A.V.R.O. weer zendtijd ruilen, zoodat de A.V.R.O. gedurende de zomermaan den wederom gelegenheid krijgt, de Kuihaus- concerten op Vrijdagavond uit te zenden en de V.p.R.O. evenaUs de beide vorige winters ook dezen winter weer de beschikking krijgt over het halfuur op Dinsdagmiddag van 5.30—6 voor het behandelen van eenvoudig religieuze stof-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8