N AT IO N A L E blNSDAG T2 JUNI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 ONDERWIJZERS-OPLEIDING E OPLEIDING MOET MINDER GAAN KOSTEN f KWEEKSCHOOL-EINDEXAMEN 5 NIET DE HOOGSTE ONDER* 'SBEVOEGDHEID VERLEENEN m fichrijift ons: zaak der reorganisatie van de onder- irsopleiding sta-ait in het brandpunt van belangstelling. En dat is goed. een democratische staatsorde, gelijk n ons land bezitten, moet er tijd zijn, ien wetsontwerp, aleer het in bet Staats verschijnt, van alle kanten te bezien toetsen. 0 alle k a n te n. Gaarne wilden wij ook, als tegenwicht tegen de lofzang den heer Van Wijlen in ons nr. van 1 op het ontwerp-Marchant, eens wat laten vallen op de zijden, die genoem- uteur niet heeft besproken. Een lofzang lyrisch zijn, natuurlijk, maar bij een ontwerp komt ook nuchtere werkelijk- n kritische objectiviteit te pas. eerste nu, waarop wjj willen wijzen de onderwijzersopleiding moet in de te toekomst minder gaan kosten. is een eisch van billijkheid, er de geheele lijn gaat het mes erin, name het lager onderwijs moest bloe- ergrooting der klassen en opheffing scholen. Met als gevolg een stroom van itgelders, een stroom van akte-bezitters leen betrekking kunnen vinden, t onderwijs zou er heelemaal geeB le of nadeel van ondervinden, wanneer kweekscholen eens één of twee jaar en gesloten. het zéér geringe aantal beschikbare lires zijn er gegadigden genoeg, emand zal natuurlijk een dergelijk stel doen, er moet continuïteit zijn. far wel is het toch duidelijk, dat een ding die op d i t moment feitelijk over- is voor de school, waarvoor zij op- in geen geval een cent meer mag kos- dan tot nog toe. Integendeel: dat de én flink omlaag moeten gedrukt worden B.S., gymnasia enz., zijn opleidingen tal van studiorichtingen. De kweek ol leidt alleen op voor de lagere school tgt deze niet meer, dan moet en mag en er onmiddellijk op de opleidir- krach- «zuinigd worden. wil de Minister de 5-jarige kweek- ol. Die kost meer dan een driejarige. Om ongeveer overeen uit te komen, wil hij aantal kweekscholen opheffen. Dat lijk. aar rnu is het weer niet goed! ezelfde heeren, die hartstochtelijk de Re kweekschool verdedigen, wei eren 'arig er in toe te stemmen, dat het aan [kweekscholen wordt verminderd. 'illen dus bij de tegenwoordige 'toestand der schatkist en de momen overbodigheid van hun heele oplei [sinrichting toch, dat ër zooveel mil- "en meer aan de kweekscholen Tullen koste gelegd worden, at is vlakweg absurd. Een 5-jarige kweekschool, best! Maar dan ook een flink getal kweekscholen opheffen, zoodat de opleiding in zijn geheel minder kosten zal dan thans. Het is hier geen kwestie van ,,met een bot non possumus de zaak naar de kelder jagen", maar het is plicht der volksvertegen woordiging, in het belang van het land, bij de eisch, dat op de onderwijzersopleiding krachtig moet worden bezuinigd, hardnek kig te persisteeren. Zal de 5-jarige kweekschool onze opleiding werkelijk zóó'n stuk vooruit brengen, als sommigen ons willen doen gelooven? Er a,l geen sprake van zijn! Wat is liet resultaat geweest der eigen examens bij de kweekscholen? Is het pei) der onderwijzers er door verhoogd? Is het intellectueele peil der Nederlandsche onder wijzers in het algemeen van dien aard, dat er op te roemen valt? Men heeft op de studie voor de hoofdakte heel wat aan te merken. En er is ook veel op aan te merken. Maar door deze studie bestaat er toch garantie, dat de onderwijze; nog eenige jaren, nadat hij van de kweek school af is, studeert Hij moet, hij heeft eenvoudig geen keus: het is de eenige weg om vooruit te komen. De nieuwe kweekschool zou drie leerjaren omvatten; in het 4e en 5e leerjaar wordt om de week gestudeerd en practisch in de school gewerkt, dus van die twee jaren is er één jaar theoretische studie. Dat wordt samen vier jaar. Met een eindexamen! Welnu, het is niet in het belang van het peil van den Nederlandschen onderwijzer en dus van het onderwijs, dat zulk een kweck- schoolexamen de hoogste onderwij sbevoegd heid verleent Het gevolg hiervan zou zijn een ontzetten de vervlakking. Wij mogen niet vergeten dat lang niet alle kweekscholen goede kweekscholen en lang niet alle leeraren goede leeraren zijn. Er zullen kweekscholen zijn, die in staat zijn, na drie jaar plus twee halve jaren onderwijzers af te leveren, die over een be hoorlijke dosis kennis en algemeene ont wikkeling beschikken. Maar er zullen er méér zijn, die dat niet kunnen of althans niet doen. Schrijver dezes weet over de kweekschool uit eigen ondervinding mee te praten. Mocht, wat niet meer te varwachen is, de 5-jarige er toch komen, dan mag in geen ge val het uitreiken der bevoegdheid in handen van de school zelf gelegd worden, maar dient deze te berusten bij een Staatscommissie. Om deze wensch te adstrueeren dit feit: Het Chr. Lyceum te Harderwijk heeft een H.B.S.-afdeeling met ius promovendi en een kweekschool met staatsexamen. D leeraren zijn dezelfde. In 1932 bijv. slaagden van de HB.S., waar dus de leeraren zelf het examen afnamen, negentig percent der candidaten en van de kweekschool slaagden op het staats examen te Zutfen vijftig percent der candidaten. Hoe het oip die kweekscholen in 't alge meen is, is van algemeene bekendheid. Ook canddaten, van welke het zéér dubieus is of zij op een staatsexamen de akte zouden be halen, slagen op het kweekschool-eind- examen. Tot op zekere hoogte levert bet hoofdakte- BINNENLAND HET BEWOGEN CONGRES Over de praeadviezen welke op het oon- gres van r.k. raadsleden werden uitge bracht, merkt de Tij» o.m. op: „Het prae-advies van Mr. D. F. Pont, bur gemeester van Hillegom, was niet alleen rijk aan citaten, doch ook rijk aan excla maties, welke tengevolge hadden, dat de vergadering af en toe wat onrustig werd. Het geschrift maakt de indruk geschreven te zijn door iemand, die 't nu eens „fijn" zou zeggen. Wij laten daar, of -de magistraat van Hillegom het „fijn" gezegd heeft, hij heeft in elk geval zijn hart gelucht en daar voor een prae-advies gebruikt. Het derde prae-advies, dat van Mr. Schoepp, was eenvoudig en helder, doch geel't weinig aanleiding tot bespreking, het tweede echter, dat van Mr. C. Cih. van Ha ren, redacteur van het officieel orgaan dei- Federatie, stak verre uit boven de andere -rae-adviezen, doch, jammer genoeg, doo>' de luidruchtigheid van het prae-advies van den heer Pont, ondervond het niet de be langstelling welke het verdiende en in een rustiger sfeer zeker zou hebben ondervon den. Wij zijn het niet in alles eens met het betoog van Mr. van Harén, doch waardeeren te meer, dat hij de vinger gelegd heeft op belangrijke punten van het geschreven Ge meenterecht, welke herziening behoeven. Dit betreft voornamelijk de verhouding van Gemeenteraad tot College van B. en W „De Raad blijve aldus Mr. van Haren te recht het hoofd der gemeente, niet in die zin, dat hij de gemeente bestuurt, doch zoo verstaan, dat bij uitmaakt, naar welke beginselen worde geregeerd en dat hij con trole uitoefent op de gedragingen -- niet op futiliteiten van het College." De Raad wordt daardoor niet een college van minde ren rang, hij blijve belast met wetgeving, controle en budgetrecht, doch de bestuurs macht wordt in beginsel gebracht bij het college van B. en W. De argumentatie van Mr. van Haren in zijn prae-advies lijkt ons juist. Het is te betreuren, dat bij de herziening van de Gemeentewet in 1931, welke door Mr. van I Ten lapwerk wordt genoemd, niet dieper is ingegrepen en een einde is gemaakt aan het beginsel, dat de raad zoowel regeeremo als besturend college is." ..FRIESCH VOLKSSANATORIUM" VERSLAG OVER 1933. Dit sanatorium is gevestigd tc Appelscha, hoog en stofvrij gelegen in mooie dennen- bosschen, zoodat alle voorwaarden aanwe zig zijn, welke kunnen bijdragen tot het LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam betaalt f 10.000 aan Uw erven- r ïncfien gij van Uw 30ste jaar af jaarlijks 167,stort herstel van de lijders, die in de inrichting worden opgenomen. Maar Duidelijk teekent zich af de moeilijkheid waarmede uitzendende vereenigingen te kampen hebben om de verpleeggelden voor de patiënten bijeen te brengen. Toch werden in 1933 totaal 218 personen verpleegd met 41641 verpleegdagen. Einde Dec. waz-en er 97 patiënten. De exploitatie-rekening gaf een mooi over schot, dat met andere inkomsten aange wend werd om de fondsen te versterken. „ORANJE-NASSAU" TE MAGELANG Het is een genot het jaarverslag van het gesticht „Oranje-Nassau" te lezen. Want Joh. v. d. Steur is origineel in alles. Ziehier een brok: „Waarom ik hier de geschiedenis van Elia en de raven verhaal? Omdat se dert wij geen subsidie meer van het Gou vernement hebben en bijna alle suiker fabrieken hun mooie giften als vaste con tributie moeten inhouden, hier elke maand nu al ruim 2 jaren lang een postwis sel komt van f 14.uit Bandoeng; afzen der „de Raven van Elia". Ik kan de raven nooit bedanken, want ik weet alleen dat ze in Bandoeng wonen en de post welke andei's veel weet, kent ook het adres niet" Dat is mooi. Maar overigens ziet de ba lans er niet fraai uit. Immers, de uitgaven voor 930 kinderen bedroegen f 135.081.en de inkomsten wa ren... f 70.601.zoodat het Suppletiefonds moest bijspringen met f 61.095.— en v. d. Steur f 338S.bijpaste. Het suppletiefonds was in 1933 aangegroeid van f 93.000.— tot f 141.770.— en liet saldo bedroeg eind 1933 nog f 80.674. Wat' moet er nu gebeuren? Dat deelt v. d. Steur op zijn eigenaardige manier aldus mee: „Zooals ge ziet hebben wij ingeteerd, maar het is gedekt door de bescheiden re serve. Die kleine reserve is de eierleggendo kip. Moet ik deze slachten, dan ben ik een gekke boer. Mijn 930 kinderen zijn 930 re denen om niet zulke gekke streken uit te halen. Maar boa het te voorkomen 4 Wel, ergens in stad of dorp, een emmer, pot of bus te zetten en te vragen om op 10 Juli dan ben ik 69 jaar daarin door elke lezer van Uw blad een dubbeltje te werpen. De kerkeraden willen misschien een bus aan de kerkdeur plaatsen? Het is waar, onze tijd is moeilijk, maar wat is een dubbeltje! Edoch duizend dub beltjes zijn honderd gulden en voor hon derd gulden kan men katoentjes koopen." Ziedaar, hoe v. d. Steur werkt en hoe hij arbeidt voor zijn kinderen. Wie er meer van wil weten en iets voor wil doen leze het jaarverslag. Overigens is het adres: Mejuffrouw M. D. van Hoogstraten, Parklaan 6, Secretaresse Penningmeester tc Zeist, Giro no. 166060 van der Steurfonds te Zeist. JULIANA-OORD STICHTING TE LAREN VAN DE BEGETU Wij ontvingen het zevende jaarverslag van de Vereeniging tot Behartiging van de Belangen van Nederlandsche lijders aan Been- en Gewrichtstuberculose (BEGETU), gevestigd te Laren (N. H.). De naam zegt genoeg, het verslag nog meer en de praktijk alles, Vele ellendigcn vonden baat in deze inrichting, welke het ook moeilijk lieeR ir, deze tijden, maar toch nog hoopt de arbeid uit te breiden Daarom vraagt het bestuur: „Wie helpt aan net bijeenbrengen van de bouwkosten van het zoo noodigo tweede paviljoen'? Het werk van Juliana-Ocp'd wordt gewaar deerd, patiënten komen uit alle oorden van hel land. Helpt ons, opdat wij niet in de harde noodzakelijkheid komen hen wegens plaatsgebrek te moeten afwijzen." Subsidies geniet de Vereeniging niet. Het girono. is: Julinnaoord Laren: 161124. Ih 1932 werden 47 en in het vorige jaar 60 patiënten behandeld. Het aantal verpleeg dagen bedroeg 11274. Van de 2S patiënten, dóe in den loop van 1933 Juliana-Oord verlieten, waren 16 her steld, 4 verbeterd. 3 overleden, terwijl 5 de kuur te roeg beëindigd hadden. Uit de verlies en winstrekening blijkt, dat er eind 1932 een credit-saldo was van 231/Ó ct. en eind 1933 van 20.801/-.; het bud get bedraagt 5.594.17. Neen, met geld gesmeten wordt hier niet En teuh wore er zooveel goeds gedaan. ROFFELRIJMEN. Aan bescheidenheid gespeend Heb je al een Avrolepel? Vroeg m' een trouwe abonnee; AvrolepelAvrolepel Zei ik, wat bedoel j' ermee? Heb je dan geen Avrobaby? Vroeg de bar verblufte man; AvrobabyAvrobaby? Zei 'k, waar kom je nou mee an? Toen begon de vent te lachen En hij klapte op z'n knie: Achterling der achterlingenl Nachtuilskuiken brulde-die. Luister jij nooit naar DE omroep Die, zoo ongenaakbaar rijk, Al de rijke luistervinkies Herbei'gt van ons koninkrijk? Weet jij niet dat onze Avro Zelfs in deze tijd van nood Elke dag zijn kapitalen Op de spaarbank ziet vergroot? Weet jij niet dat onze Avro, Hoe royaal ze alles doet, Nog niet weet waar ze de centen Die ze inkrijgt laten moet? Weet jij niet dat onze Avro Zilvren lepeltjes offreert Voor de baby van het vinkte Dat z'n bijdrage gireert En nou nog es! riep-tie heftig, Dwars me door m'n body ziend: Heb jij al een Avrolepel Voor jc Avrokuiken, vriend?! Ik? Del-neen-ik! zei ik schuchter, 'k Ben met goudkoorts niet behept! Waarom al die Avrolepels? Waarom toch zoo opgeschept? Als het zoo nog even doorgaat Dan beleven we meteen Dat de Avrobaby's zuigen Op een gouden Avrospeen! (Nadruk verboden.} LEO LENS* van het Matrozen-Instituut te Amsterdam paradeeren voor de jury bij de roeiwedstrijden van de „Konink- op den Amstel, waar ze aan deelnamen. De Luchtvaart-ingenieurs en leidende piloten van Amerika op bezoek bij 't Instituut voor Luchtvaartwezen te Langley Field, waar proeven met de windtunnels werden genomen. niks: Riddertournooi voor Koningin jfiuuppa. Een der acht lisodes uit het spel „1800 Jaren Britsche Histone", dat te lunnymede werd opgevoerd. 't Wordt steeds di-ukker met de beoefening der watersport. Vooral de plassen bij 't molentje van Monnikendam zijn bij de, liefhebbers zeer gezocht. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5