Jitcuuir geïhscift (üoitrant w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken HOLLANDIA WATER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5193 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 12 JUNI 1934 15e Jaargang StiJbertentieprijjcn Van 1 tot 5 regels 1.177» Elke regel meer0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 IE zich heden voor minstens één jaar op ons blad abonneert, ontvangt al de nummers, welke in de maand Juni verschijnen, GRATIS. Het abonnement gaat dan 1 Juli a.s. in. Aanbrengers van nieuwe lezers hebben recht op een keurige premie, in denzelfden stijl, als men van ons gewend is, en waarvoor wij zoo vele vriendelijke woorden van dank in ontvangst mogen nemen. Elders in dit nummer vindt men een inteekenbillet ter invulling. Abonné's geve men op aan de Administratie van NIEUWE LEID5CHE COURANT. DE PENSIOENEN AANTAST BAAR Eenige maanden geleden hebben wij de stelling geponeerd: wie de meening is toe gedaan, dat salarisverlaging van overheids personeel toelaatbaar en geoorloofd is, zal ook moeten erkennen, dat de pensioenen niet onaantastbaar zijn. Deze stelling vond van verschillende zij den bestrijding. Wie eenmaal gepension- neei'd was, zou altijd een onontvreeindbaar recht op het toegekende pensioen houden, werd betoogd. Dat de Regeering deze laatste stelling niet deelde, bleek, toen zij verlaging der Indi sche pensioenen voorstelde. Mannen van gezag, hoewel doordrongen van de nood zakelijkheid om de pensioenlasten te ver lagen, keurden nochtans deze maatregel af. Aan het recht mocht niet geraakt worden. De Regeering plaatste zich o. i. op het juiste standpunt, dat het besluit, waarbij iemand pensioen wordt verleend, de band tusschen den gepensionneerdc en de over- heid-werkgeefster niet doorsnijdt. Die band blijft bestaan en in tijden van snel oploo- pende prijzen hebben gepensionneerden zich terecht op de blijvende verhouding beroe pen om toeslag op de pensioenen te verzoe ken. Deze beschouwing wordt thans onder schreven in een advies van Prof. Mr. E. M. Meyers aan Burgemeester en Wethouders .van Haarlem. Prof. Meyers schrijft zoo als wij reeds met enkele woorden meedeel den dat volgens de tegenwoordige recht spraak van den Hoogen Raad er geen wet- t i g bezwaar bestaat om door wijziging van de desbetreffende verordeningen cumulatie .van reeds toegekende wethouders- pensioenen met andere inkomsten onmoge lijk maken. Wanneer de grondslag van pensioen of tractement uitsluitend eeir ver ordening of een ander eenzijdig vastgesteld publiekrechtelijk overheidsbesluit is, wordt door intrekking of wijziging van dit besluit ook de grondslag aan het pensioen of trac tement ontnomen of dienovereenkomstig gewijzigd. Van een privaatrecht, voort vloeiend uit een zoodanig besluit, wil de Hooge Raad niets weten. Bij verschillende arresten is uitdrukkelijk vastgesteld, dat een zoodanige verordening ook dan gewij zigd kan worden, al was daarbij de bedoe ling een onaantastbaar recht toe te kennen." Natuurlijk kan de vraag van wijziging Jvan de voorwaarden van toegekende pen sioenen, behalve van uit wettelijk stand punt, ook nog van uit 't standpunt van be hoorlijkheid bezien worden. Deze kant van het vraagstuk, zoo gaat prof. Meijers in zijn advies verder, staat echter niet te mijner beoordeel ing.'* We hebben 'n paar woorden onderstreept. Het eerste, geen wettig bezwaar, ver wijst naar het slot: iets, dat wettig toelaat baar is, kan nochtans onbehoorlijk zijn. De professor laat deze kwestie onbeslist; de raadscommissie is in meerderheid van mee ning, dat wat wettelijk geoorloofd is, onder de tegenwoordige omstandigheden ook oor baar geacht mag worden. Wij vertrouwen, dat het stevige advies Van den professor in de komende tijden de actualiteit der kwestie van de wethouders pensioenen wel zal bevorderen. immers, hoe men er over oordeelen mag, het staat vast, dat men eenige jaren gele den deze dingen met al te groote royaliteit geregeld heeft en dat deze pensioenlasten al te zwaar op sommige gemeentebudgets drukken. MINISTER COLIJN VOOR DE MICROFOON Zaterdag omstreeks 12.05 n.m. hoopt Dr H. Co lijn, voorzitter van den raad van Ministers, in de Nedcrlandsche en de En- gelsohe taal een rede te houden, naar aan leiding van de te waterlating en doop van het m.s. „Bloemfontein." Omstreeks 11.50 v.m., dus ongeveer een kwartier eerder, zal door Generaal Hert zog, Eerste Minister van de Unie van Zuid- Afrika, bij dezelfde gelegenheid, eveneens het woord worden gevoerd.^ BIJ DE WAARZEGSTER In menig blad heeft men een foto kunnen zien van minister Marchant, die zich, lachende, de toekomst liet voorspellen uit de lijnen van zijn hand. Wij weten niet, waarnaar de minister zoo nieuwsgierig is. Wil hij weten, hoe lang hij nog deel van dit kabinet zal uitmaken; of interesseert het hem, hoeveel opgeheven scholen en wachtgelders er zullen zijn, als hij aftreedt; öf, is hij benieuwd hoeveel stomme e's en overbodige n's er zullen sne ven ten gevolge van zijn nieuwe spelling? Wij willen er rekening mee houden, dat de minister het blijkbaar als een grap be schouwde; maar wij kunnen toch niet na laten er op te wijzen, dat men in deze Verlichte eeuw voorzichtig met derge lijke grappen moet zijn. Er is een zeer groot gevaar aan verbonden. Hebben we niet onlangs kunnen lezen, dat een gemeentelijke instelling voor be roepskeuze met behulp van de sterren de horoscoop trok voor de jeugd en med* daarop zijn advies bouwde? Waarom zou men wel aan sterrewiche- larij mogen doen en niet de toekomst lezen in koffiedik of met het ei mogen werken? En wij weten toch wel, dat de annonces, waarin somnabules en helderzienden zich aanbieden een rijke bron van inkomsten vormen voor het dagblad, dat zich verlaagt zulke advertenties op te nemen en voor dc... oplichtsters. die de domme massa lok ken? In een zedelijke beoordeeling van dit kwaad, dat door Gods Woord met ernst ver boden wordt en in de historie zoo streng gestraft is denk aan de bedreiging var Mozes en de droeve historie van Saul bij de toovenares van Endor behoeven we niet eens te treden, om te concludeeren, dat ecu minister der Kroon zich wel tienmaal mag bedenken voor hij zich op dit terrein een grapje veroorlooft. BINNENLAND. HET ONTSLAG AAN DE HUWENDE ONDERWIJZERES Met betrekking tot het wetsontwerp wijzi ging va,n de artikelen 38. 56 en 97 der lager onderwijswet (ontslag huwende ondeiwijze- res) wordt er ter verduidelijking op gewe zen, dat dc regeling, welke wordt voorge steld voor de onderwijzeressen bij het open baar lager onderwijs, ook wordt voorgesteld voor die bij het bijzonder lager onderwijs. Hiertoe dient het nieuw voorgestelde vier de lid van artikel 97, krachtens hetwelk op de vergoeding aan de schoolbesturen ir» mindering wordt gebracht de jaarwedde ot wedde van de gehuwde vrouw, voor zoover niet in het genot van wachtgeld, die be noemd wordt tot onderwijzeres, tenzij de minister wegens gewichtige redenen beslist, dat die vermindering niet zal plaats vin den; en de jaarwedde of wedde van de on derwijzeres, die in het huwelijk treedt en aan wie niet met ingang van den dag van het huwelijk ontslag is verleend. De rege ling voor het bijzonder onderwijs is getrof fen in een ander artikel en in een anderen vorm dan die voor het openhaar onderwijs, doordat deze soorten onderwijs in positie onderling verschillen. Échter is de strek king van de voorgestelde bepalingen voor openbaar en voor bijzonder onderwijs gelijk. JUBILEUM Dr |r F. G. WALLER Het is thans 55 jaar geleden dat de be kende Dr. Ir. F. G. W a 11 e r, oud-directeur der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft als studeerend technoloog aan de voorma lige polytechnische school aldaar, in dienst trad van genoemde fabriek. 3 Mei 1925 trad hij op 65-jarigen leeftijd af als president-directeur. Dr. Waller verkreeg 1 Juli 1914 de graad van doctor in de chemie honoris causa van de Universiteit te Groningen. Op 6 October 1925 werd hem het doctoraat verleend "n dc technische wetenschap honoris causa door den Senaat der Technische Hoogeschool te Delft. BOOTTREIN „JOHAN DE WITT" De trein, in aansluiting op het s.s. „Johan de Witt", zal Donderdagmorgen 14 Juni om 10.15 uur van Genua vertrekken. Aankomst Vrijdag morgen 15 Juni om 7.18 uur te Zevenaar, om S.14 te Arnhem en om 9.00 te Utrecht C.S., om 9.50 te Den Haag S.S., 9.47 uur Amsterdam W.P. en 10.02 Amsterdam C.S. en 10.31 uur Rotterdam- Mms. HET 60-MILLIOENPLAN VOOR DE WERKVERRUIMING Geleidelijke weg naar een lager loonpeil Blijkens de memorie van antwoord op het voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot wijziging en ver hooging van het zevende hoofdstuk B der Rijksbegrooting 1934 (crediet voor werkver ruiming) is ook de Regeering van oordeel, dat het aantal werkloozen, dat door het aangevraagde crediet kan worden geholpen, in verhouding tot het totaal niet bijzonder groot is, maar ook, dat de waarde van den maatregel voor een belangrijk gedeelte van moreele beteekenis is. Loonsverlaging Dat de Regeering zou tegenspreken, dat van hooger hand loonsverlaging zal worden bevorderd, is niet juist. Zij heeft tegenge sproken, dat zij bepaalde loonen dwingend wil opleggen. Zij heeft echter daarnaast te kennen gegeven, dat zij bij de uitvoering van onder dit crediet vallende werken met de belangstellenden hoopt tot overeenstem ming te komen omtrent zoodanige loonnor men als wenschelijk en noodig zijn om een zoo groot mogelijk aantal arbeiders te be hoeden voor tie ellende der werkloosheid Zij vertrouwt dat hier overeenstemming zal kunnen worden bereikt. Zou dit onverhoopt niet het geval zijn, dan zou daarvan het gevolg moeten zijn dat de werken niet wor den ondernomen. De Regeering moet clit standpunt inne men, omdat met het kunstmatig scheppen van werkgelegenheid alléén, dc werkloos heid niet daadwerkelijk kan worden bestre den; teneinde van dit crediet een werkelijk nuttig rendement te verkrijgen, is het noo dig, dat het mede wordt aangewend om zooveel mogelijk belemmeringen weg te ne men, die de natuurlijke verruiming van de werkgelegenheid tegenhouden. De Regeering kan echter niet genoeg her halen, dat het onjuist is haar de bedoeling toe te schrijven van dwingend te willen in- grijpen in het tegenwoordige loonpeil. Zij beschouwt hot collectief looncontract als elke andere privaatrechtelijke overeenkomst en is er zich ten volle van bewust, dat met ingrijpen in privaatrechtelijke overeenkom sten de uiterste voorzichtigheid moet wor den betracht De Regeering hoopt langs den weg van onderhandeling te komen tot het gewensch- te resultaat. Zij verwacht, dat de door over leg tot stand gekomen loonen bij de uitvoe ring van het 60 millioemplan roede va», invloed zullen zijn op het algemeen loon peil, omdat niet venvacht kan worden, dat, indien eenmaal over het loonpeil bij een be paald werk overeenstemming is verkregen, cle loonen buiten dit werk op den duur op een ander peil gehandhaafd zullen kunneu worden. Kosten van levensonderhoud Zij erkent, dat verlaging van de kosten van het levensonderhoud zooveel mogelijk met loondaling moet samengaan en zij is dan ook, waar mogelijk, in die richting werkzaam gelijk o.a. moge blijken uit het onlangs genomen besluit om in verband met de renteverlaging, als gevolg van con versie der Ned. Staatsschuld, te komen tot huurverlaging. Hat groote verschil, dat hier te lande nog steeds bestaat tusschen groot, en kleinhan delsprijzen, is gemakkelijker te constatee- ren dan op te heffen. Op het punt van de handelspolitiek is de Regeering voortdurend waakzaam en zij slaat nauwlettend de pogingen gade, die door andere landen worden ondernomen, teneinde in regionaal verband tot een ver ruiming van het ruilverkeer te geraken. Den aandrang tot wijziging van de thans gevolgde handelspolitiek achten de minis ters voorbarig, zoolang niet gebleken ts. dat deze politiek gefaald heeft, heigeen thans zeker nog niet gezegd kan worden. Het vraagstuk van dr ordening van het bedrijfsleven en de behoefte aan omzetting van bedrijven, in verband met de structu- reele wijzigingen welke in het economisch leven haar intrede doen, heeft de volle aan dacht der Regeering. Vestiging van nieuwe industrieën hier te lande zaï, waar mogelijk en wenschelijk, worden bevorderd. De positie der gemeenten De Regeering is zich terdege bewust, dat liet wetsontwerp mede van belang is, voor de gemeenten, met name voor die, waar de werkloosheid het grootst is. Zij is inderdaad voornemens om deze go- meenten zooveel mogelijk tegemoet te ko men, door, voorzoover het de uitvoering van gemeentewerken betreft, de daarvoor benoodigde kapitaalsuitgaven renteloos de gemeente voor te schieten. Anderzijds echter zal de Regeering daarbij de v< waarde moeten stellen, dat ook de gemeente aan het doel, dat met het crediet wordt be oogd, zooveel als noodig is medewerkt. Met name geldt dit voor die gemeenten, welke met betrekking tot de noodzakelijke verso bering harer huishouding nog ten achter zijn gebleven. Daarbij zal met name de vraag onder het oog zijn te zien, of zij voor de bezoldiging van haar personeel nog rege lingen handhaven, die boven redelijke nor men uitsteken. Met het oog op de belangen van 't Staats- crediet mag de regeering een mislukking van een leen ing tegen verlaagden rentevoet voor dit doel niet riskeeren. In het algemeen is het de bedoeling die werken te laten uitvoeren, die kunnen bij dragen tot verhooging van de economisclu weerbaarheid van het land- en tot vermin dering der werkloosheid. Omtrent de vraag of het mogelijk zal zijn, het kapitaal aan te wenden voor het ver krijgen van werkverruiming in bestaande industrieën moet de regeering zich voors hands haar oordeel voorbehouden. Het ge vaar ligt hier voor de hand, dat op deze wijze juist de aanpassing van de Industrie DE TEKORTEN DER SPOORWEGEN Blijkens de gegevens, opgenomen in het prospectus in zake de emissie van 6 millioen 4 pet. obligaties ten laste der I-Iollandschc IJzeren Spoor weg Maatschappij, bedraagt de bijbe taling over 1933 door den Staat der Nederlanden ingevolge art. 8 der „Overeenkomst 1920 H. S." 15.939.42S (vorig jaar 9.619.397). Voor verdere bijzonderheden zie men de rubriek Financ. en Economie GEDEPUTEERDE STATEN EN DE GEMEENTE-FINANCIEN Naar het „Volk" meldt heeft de regeering een circulaire gericht tot de colleges van Gedeputeerde Staten der verschillende pro vincies. waarin de aandacht gevestigd wordt op sommige bepalingen van de wet tot steun aan noodlijdende gemeenten tot voorkoming van de noodlijdendheid van gemeenten. In deze circulaire vestigt de regeering o. de aandacht op het bepaalde in artikel 5 van deze wet. Indien de begrooting van een gemeente naar het oordeel van cle ministers vai nanciën en Binnenlandsche Zaken zegt dit artikel gegronde aanleiding geeft tot de verwachting, dat het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven niet zal zijn te handhaven, zullen deze ministers, ton ein de steunverleening zooveel mogelijk tp voorkomen, na Gedeputeerde Staten te heb ben gehoord, aan het gemeentebestuur .óór de vaststelling der begrooting medejeelen, aan welke eischen naar hun meening dc begrooting behoort te voldoen. Aan Gedeputeerde Staten schijnt te wor den overgelaten te beoordeelen welke ge meenten voor 1935 met noodlijdendheid worden bedreigd. Uit in Haarlem te bevoegder plaatse ingewonnen informaties is ons duidelijk ge worden, zoo vervolgt dit blad, dat Ged. Staten van Noord-Holland zich op het 'standpunt stellen, dat Amsterdam behoort tot de gemeenten, die in 1935 „hulpbehoe vend" dreigen te worden. Op dien grond zullen zij vorderen, dat vóór de indiening bij den gemeenteraad van de begrootin; voor het jaar 1935 overleg met Gedeputeer den over den inhoud van deze begrooting zal worden gepleegd. Of dit overleg er toe zal leiden, dat de re geering voor de samenstelling van deze be grooting bepaalde aanwijzingen zal geven, valt op dit oogenblik uiteraard nog niet te voorspellen. CHR. BOND VAN BELASTING AMBTENAREN DE ALGEMEENE VERGADERING Hedenmiddag is in „Odeon" te Zwolle aangevangen de 30ste algemeene vergade- van den Chr, Bond van Belasting amb tenaren, onder leiding van den voorzitter, den heer J. Kooijman van Delft. De heer Kooijman opende hedenmiddag n 1 uur de eerste zitting met het doen zingen van Ps. 29 1, het lezen van Joh. 15 en gebed. Hierna hield hij de Openingsrede waarin hij de aanwezigen hartelijk welkom heette, met name de afgevaardigden van ver ante corporaties. Sinds 'e vorige alge meene vergadering is Je economische toe stand nog niet veel verbeterd. Dc crisis schijnt veeleer er een te zijn van blijven den aard. Het egoisme van personen en vol ken vormt het groote struikelblok naar betere verhoudingen. De crisisomstandig heden waren ook oorzaak dat het Overheids personeel op het gebied der salarieerin; MOOIE OPDRACHT VOOR NEDERL. SCHEEPSINDUSTRIE 4 De N.V. Nederlandsche Koloniale Petroleum Maatschappij heeft-gister in opdracht van de Standard Vacuum Oil Company met de Rotterdamschc Droogdok Maatschappij een contract afgesloten voor den bouw van de grootste tankboot die tot nog toe op een Nederlandsche werf op stapel is gezet. Het schip heeft een lengte van 485 voet, een breedte van 68 voet bij een diepgang van 29V& voet en een laad vermogen van 15000 tons dwt. Het zal door Dieselmotoren worden voortbe wogen ep een snelheid hebben van ruim 12 knoopen. De nieuwe tanker zal door de opdracht gevers worden gebruikt voor het vervoer in het Verre Oosten van petroleumproducten afkomstig van de Raffinaderij der N.K.P-M. te Palembang. Zooals bekend was de oprich ting van dc Standard Vacuum Oil Co. het gevolg van de fusie der verkoopsorganisa tie zoowel van de Standard Oil Company (N.J.) als van de Socony Vacuum Oil Com pany in het Verre Oosten met de productie- en raffinage-faciliteiten der K.N.P.M. in Ned.-Indië Bovengenoemde aan de Nederlandsche in dustrie ten deel gevallen opdracht kan wor den beschouwd als een direct gevolg van deze fusie. Mede mag op grond va daardoor ontstane uitbreiding van he* marktgebied van de N.K.P.M. de plaatsin; van meer soortgelijke orders hier te ïande in de naaste toekomst verwacht worden. In werkverruiming uit te voeren Naar het „Alg. Handelsblad" verneemt, koestert de Regeering het plan, het verbe teren en verder aanleggen van den keersweg van de grens van Amsterdam naar het Oosten des lands, binnenkort in werkverruiming te doen uitvoeren. De kos ten zullen worden gedragen door het Werk- fonds-1934. Het gemeentebestuur van Amsterdam hoopt dat voor die werken een flink aantal Amsterdamsche werkloozen zal worden in dienst genomen. aan de internationale concurrentie-eischen zou worden belemmerd. Het bestuur van het Werkfonds zal bij zijn werkzaamheid telkens met de vakcentrales in aanraking komen. Met het oog hierop schijnt het niet noodig, vertegenwoordigers van die centrales in het bestuur op te ne men. IEDER RECHTGEAARD NEDERLANDER DRINKT het Kalk- en Jodiumhoudend HET BESTE TAFELWATER Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen J. KOOIJMAN geen volmaakte rust. kon aannemen werd dit ook gehoopt. De verlaging der sa larissen in '32 ingezet, zotte zich in '33 door Sedert '20 is de salarisverlaging voor de ge huwden zeker al 20% geweest, en voor de ongchuwden minstens 30%, afgedacht nog j van de meer ongunstige regelingen ter be- reiking van het maximum. Was dit alles 1 billijk? Spr. voelt het meest voor het standpunt: vrede door recht. De Regeering heeft daarvoor blijkbaar niet veel gevoehi en ook de organisaties deden geen moeite! dc strijd naar dit terrein over te brongen. De lasten moeten over het geheele Ned. olk zoo billijk mogelijk worden verdeeld. Vrede door recht is de eisch der Chr. vak beweging en onder dit alles zou een zekere degressie in de verlaging voor de meer la gere salarissen op zijn plaats zijn geweest. De ontwikkeling der maatschappij, zoowel op mechanisch als op technisch gebied is bijna onbegrensd en juist deze factoren maken dat meer en meer aan een omvor ming van de maatschappij vorm moet ge dacht worden, waardoor de groote werk loosheid, w.to. een zeker gebrek van vele menschen zou opgeheven moeten worden. Dit zal echter alleen gaan, ook internatio naal, als richtsnoer worden, de twee groot ste geboden: God lief te hebben boven alles ii de naaste als zichzelve. Wat de verdere actie betreft, memoreerde spr. dat op pensioengebied geen ingrijpende wijzigingen plaats hadden. Op het gebied van de rechtstoestand kwamen de ambtena rengerechten in werking. Het verwijderen revolutionaire ambtenaren uit den Overheidsdienst juicht spr. onverdeeld toe. Het ijveren voor verbetering uitsluitend langs den legalen weg is ook een christelijk sociale eisch. Spr. stond hierna stil bij den toestand m den bond, die reden geeft tot dank baarheid. Het ledental is weer stijgende. Vooral onder het administratief personeel is er nog werk voor den bond. De gevoer de besprekingen over nauwer contact tus schen de bond van Chr. Overheidspersoneel bracht nog niet veel resultaat. Het daarover verschenen rapport ver dient de aandacht der afdeelingen. Rusteloos ging een geheel jaar de actie voor de belangen der leden verder. En die actie was blijkens het jaarverslag Diet ge heel zonder beteekenis. Enkele wenschcn gingen in vervulling naar spr. nader aan toonde. Met een opwekking om met de van God geschonken gaven zich te geven voor versterking van de Chr. Vakbeweging, be sloot spr. zijn toegejuicht openingswoord. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Ze verschenen bereids in druk. Aan dat van den secr., den heer J. Roose boom van den Haag, ontleenen we dat de bond nu 8 districten, 40 afdeelingen en ruim 1450 leden telt. Van de gevoerde ac ties en de toestand der verschillende afdee lingen geeft het jaarverslag een breed over zicht. Het verslag van den penningmeester, den heer J v Keulen, van Rotterdam, sluit wat de rekening betreft met een eindcijfer van ƒ21.517.83. De winst- en verliesrekening heeft een saldo van 12.902,45. De begroo ting vertoont een eindcijfer van ƒ21.505 De verslagen en het bestuursbeleid werden goedgekeurd en de penningmeester van zijn beheer gedechargeerd. Ook het verslag van de redactie van het orgaan werd goedge keurd. De aftredende bestuursleden, heeren J. Kooyman en P Meydam te Zoeter- woude, werden herkozen (De vergadering duurt voort) Blz. 1 Verschenen is dc memorie van antwoord van dc regeering aan dc Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp tot vcrleencning van een crediet voor erkverruiming. De voorgestelde regeling tot verleening van ont slag aan dc huwende onderwijzeres geldt eveneens voor het bijzonder onderwijs. Het tekort op de spoorwegen, dat ten laste van den Staat komt, zal over 1933 f 28,691,000 be dragen. De'raming was f 30 millioen. De Chr. Bond van Belastingambtenaren komt te Zwolle in vergadering bijeen. Blz. 2 Dc aanstaande ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini. De algemeene commissie der Ontwapeningscon ferentie is sine dië verdaagd na de vier commis sies uit Barthou's ontwerp-resolutie te hebben in gesteld. Italië en Hongarije blijven buiten bet Dc 40-urenwcek op dc Internationale Arbeids- conf eren tie. België en Tsjecho-Slowakijc zullen 15 Juni geen oorlogsschuld betalen. Japansche oorlogsschepen voor Nanking in ver band met den polirieken moord aldaar. De orkaanramp in San Salvador en Honduras: 2500 dooden. Groot overweg-ongeluk in Spanje. Over de twintig dooden. BEZOEK VAN DE SIAMEESCHE KONING. Het bezoek aan ons land van den Koning van Siam, dat eenigen tijd uitgesteld moest worden in verband met den Hofrouw, zal thans in het einde van Augustus plaats Naar wij vernemen zal het nieuwe Stadhuis te Sas van Gen op Maandag 25 Juni a.s. n.m. 2 uur door Z.Exc. Jhr. Mr. J. W. Quarles var U f- ford. Commissaris der Koningin in Zeeland, of ficieel worden geopend. Het Spellingvraagstuk: een spcllingnummer van „Onze Taaltuin". Dc Bond van Ned. Chr. Houtbewerkers, Meu belmakers, Behangers en aanverwante vakgenoo- ten herdenkt dc overleden voorzitter, de heer A. v. d. Heyden. Blz. 3 Het jaarverslag 1933 van dc Nederlandsche Bank meldt een winstsaldo van f 1.004.202. Bij de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij zal, in opdracht van de Standaard Vacuum Oil Com pany, de grootste tankboot worden gebouwd, die lit in Nederland op stapel is gezet. De Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij geeft 6 millioen 4 pet. obligaties tegen 99 pet. uit. Blz. 8 Dc onderwijzers-opleiding' en het ontwerp- Marchant. Indrukken uit Zuid-Afrika. Een interview met dc heer H. H. van Rooyen. Kerkherstcl-Crnferentic op Kasteel Hemmen. FUSIE AANNEMERSORGANISATIES Nu tengevolge van de ziekteverzekering vrijwel alle aannemers, die lid zijn van de Ned. Aannemersbond, zijn toegetreden tot dc Ned. Patroonsvereeniging, wordt ernstig overwogen eerstgenoemde organisatie in de tweede te doen opgaan. Naar wij vernemen zou in principe reeds tot fusie zijn besloten. Men is het er echter nog niet over eens of men de kantoorgebouwen van de Aanne mersbond. die te Amsterdam staan, zal ge bruiken, of die van de Patroonsvereeniging, die te Haarlem zijn gevestigd. DE TROONSBESTIJGING VAN LEOPOLD Dl Aankomst der Belgische missie Naar wij vernemen wordt de Belgische missie, die hier te lande officieel kennis komt geven vac de troonsbestijging van Z. M. Koning Leopold III, op 22 Juni a.s. te 's-Gravenhage verwacht. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de opening der nieuwe spoorlijn Gouda, Waddinxveen, Boskoop, Alphen aan den Rijn zal plaats hebben op Maandag 8 October a.s. Wetenschap. OVER HET GEHALTE AAN VITAMINE-A EN CAROTINOIDEN IN HET BLOED- SERUM VAN MENSCHEN EN IN DE MOEDERMELK Zoo luidt de titel van het proefschrift waarmede heden aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de heer J. G. Menken, geboren te Gouda, thans arts te Coevordon, promo veerde tot doctor in de Geneeskunde. Voor dit belangrijk proefschrift is een zéér uitgebreide en moeilijke studie noodig geweest, daar het vitamine-A-onderzock wel tot de moeilijkste onderzoekingen be hoort. Bovendien vereischte dit proofschrift een verwerken van veel statistische gegevens omtrent het vitamine-A-gehaltc \an het bloedsnrum. De vitamine-A speelt in het leven van den mensch een groote rol, even als de pro-vitarniue-A, de roodachtige plant aardige kleurstof, ook carotine genoemd. Deze carotine is niet identiek met v i tam ine A. Ze komt in het dierlijk lichaam voor, hoewel ze opgebouwd wordt in de planton. Planten (en ook ongewervelde dieren) be vatten geen vitamine-A. Over dc beteekenis dezer vitamine-A en carotine in het lichaam weten we nog niet veel. Wol dat ze oen belangrijke functie ver vult en dat. ze niet in menschel ijk, noch dierlijk lichaam opgebouwd worden doch met het voedsel vul. als carotine opgeno men worden. Het proefschrift van Dr Menken is een belangrijke stap op den weg in de nog vrij duistere beteekenis van vitamine-4

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1