Q0BBELMANN Gemengd Nieuws. BINNENLAND. VRIJDAG 8 JUNI 1934 Eh-.oiE BLAD PAG. 2 BUITENLAND GEEN TERUGKEER VAN DUITSCHLAND NAAR GENEVE TENZIJ RECHTSGELIJKHEID VERWERKELIJKT WORDT Uit Berlijn: Volgens berichten in de hui- tenlandsche bladen zou te Genève tusschen Dnilschland en vertegenwoordigers van an dere mogendheden onderhandeld zijn over het sluiten van veiligheidspacten alsmede over den terugkeer van Duitschland naar de ontwapeningsconferentie te Genève. Van welingelichte zijde wordt me degedeeld, dat deze berichten niet juist zijn. Duitschland heeft geen re den om een andere houding aan te nemen dan het tot dusverre gedaan heeft, daar het motief voor het ver laten der ontwapeningsconferentie nog altijd bestaat Er bestaat geen grond voor het vermoeden, dat dit motief door de gebeurtenissen te Ge nève vervallen is, vooral niet, waar de Fransche minister van buitenland- sche zaken in zijn laatste rede heeft verklaard, dat de houding van Frank rijk onveranderd blijft. Eveneens van Duitsche zijde wordt mede gedeeld, dat de Rijksregeering ongetwijfeld vastbesloten is. niet naar Genève terug te keeren vóór de verwerkelijking der Duitsche rechtsgelijkheid verzekerd is in den vorm als bij de Duitsch-Engelsch-Italiaansche on derhandelingen tot uiting gekomen is. De besprekingen te Genève De delegaties der groote mogendheden hebben ook Donderdagmiddag de ontwape ningsonderhandelingen voortgezet. Men tracht een basis te vinden voor de zittingen van heden van 't presidium en van de hoofd commissie. De zitting van het presidium is thans eveneens op hedenavond vastgesteld, waaruit blijkt, dat de onderhandelingen nog niet voldoende voortgang hebben ge maakt om een bijeenkomst van het presi dium op hedenmorgen, zooals aanvankelijk het plan was, mogelijk te maken. Donderdagavond zou een nieuwe bijeen komst van Barthou, Eden en Norman Da- vis plaats vinden, die, naar men hoopte, van beslissende beteekenis zou zijm Naar verluidt, zou men van Engelsche zijde ver langen, dat de wenschelijkheid van terug keer van Duitschland in de conferentie, naar men gelooft de eenige mogelijkheid om tot succesvolle resultaten te komen, een belangrijke plaats in de gemeenschappelijke resolutie zal innemen. In dit verband wordt opnieuw van een herhaling der gehjkge- rechtigheidsclausule van 11 December 1932 gesproken. De Italianen handhaven hun gereserveer de houding. Men schijnt weinig lust te heb ben zich in de nog weinig uitzicht biedende besprekingen te mengen. Niettemin acht men «le gebeurtenissen, die zich achter cle scherenen afspelen, van groot belang en is men van meening, dat Frankrijk daarbij de leiding heeft. De pogingen der Franschen en Russen om onder de vlag der veiligheid een soort Europeesch alliantie-systeem tot stand te brengen, schijnen in Engelsche kringen bezorgdheid te wekken. Doch ook Polen zou er niet sympathiek tegenover staan. De Poolscbe Minister van Buiten- landsche Zaken Beck is Woensdagavond uit Genève vertrokken, waaruit men conclu deert, dat hij er weinig prijs op stelt de Fransche plannen mede ten doop te hou den. DE A.S. VLOOTBESPREKINGEN. Japansche offieele meening Officieele kringen te Tokio hechten geen geloof aan de persberichten volgens welke Groot Brittannië en de Vereenigde Staten overeenstemming trachten te verkrijgen voor een gemeenschappelijke actie tegen Japan ter vlootconferentie, hetgeen de con ferentie zelve schipbreuk zou doen lijden, indien de mededeelingen op waarheid zou den berusten. Japan heeft de Britsche voorstellen om vóór 1935 vlootbesprekingen te houden, aan vaard. Het telegraafagentschap Rengo verneemt, dat de voorbereidende besprekingen geschei den en openhartig tusschen de belangheb bende landen zullen worden gevoerd. Voorts verneemt dit agentschap, dat de kwestie van deelneming van Duitschland of Rus land aan de vlootconferentie nimmer is op geworpen of in overweging genomen. Engelsche bladen hebben het bericht ge bracht, dat met het oog op de aanstaande vlootconferentie diplomatieke onderhande lingen tusschen Frankrijk en Italië waren begonnen met het doel, een overeenstem ming der beide landen in de vlootkwestie voor te bereiden. Te Rome wordt ter bevoeg- der plaatse ontkend, dat dergelijke Fransch- Italiaansche onderhandelingen hebben plaatsgevonden of gehouden zullen worden. Japan legen deelneming van Sovjet-Rusland? De „Evening News" meldt uit Tokio, dat men in officieele Japansche kringen zich fel verzet tegen deelneming van Sovjet-Rus land aan de vlootconferentie in 1935. Van Russische zijde wordt daarentegen het Ge- neefsche bericht bevestigd, dat de Sovjet- regeering definitief besloten heeft, aan de conferentie deel te nemen, en zelfs voorne mens is een concreet plan voor te stellen, dat waarschijnlijk in strijd zal zijn met den Japanschen eisch van een verhoogd con tingent. Naar wij vernemen zal onze landgenoot ir. Do Jongh Wzn. benoemd worden tot voor zitter van de plebiscietcommissie in hei Saargebied. HET NIEUWE BELGISCHE PRINSJE Brussel is in feesttooi om de geboorte van prins Albert. Het prinsje is gisterochtend om elf uur voorloopig gedoopt door den deken van de Onze Lieve Vrouwekerk te Laeken, bijge staan door een aalmoezenier van het hof. Om half twaalf werd in het kasteel Stuy- venberg het proces verbaal met betrekking tot de geboorte van prins Albert opgesteld. De prins, die bij zijn geboorte zeven pond woog, zal den titel van Prins van Luik krij- gen. Prinses Ingeborg van Zweden, moeder van koningin Ast rid, toeft fodert eenigen tijd in liet kasteel Stuyvenberg, waar de geboorte plaats had. WOLDEMARAS IN KOWNO GEARRESTEERD MISLUKTE MILITAIRE PUTSCH. Naar uit Kowno gemeld wordt, is in den nacht van Donderdag, tijdens een alarm-manoeuvre, een militaire putsch gepleegd, die in scène is gezet door de aanhangers van den voorma- ligen premier Woldemaras. Nog in den loop van den nacht werd Wolde maras per vliegtuig uit zijn verban ningsoord in de nabijheid van Kowno gebracht Hij werd door zijn volgelin gen uitgeroepen tot minister-presi dent en gebracht naar het gebouw van den generalcn staf. De militairen heb ben de macht in handen, doch de ci viele autoriteiten schijnen op handen van de regeering te zijn. Staatspresi dent Smetona heeft geweigerd met de opstandelingen te onderhandelen. Toen is de chef van den generalen staf, kolonel Kubeliunas afgetreden. Zijn ontslag werd aanvaard en in zijn plaats benoemde de president der republiek den comman dant van de naar Smetana genoemde mili taire school, luitenant-generaal Jaekus Woldemaras werd na een verblijf van eenige uren in het kamp der vlieger-officie- in door hen zelf overgegeven aan den Ge n-alen Staf, die hem uitleverde aan de staats-veiligheidspolitie, die momenteel over hem beschikt. Alle geruchten over een om wenteling, onderhandelingen van Wolde maras tot vorming van een regeering, ova* zijn verblijf ten paleize van den staatspre sident en over een regeeringsvorming cloor Woldemaras zijn derhalve uit de lucht ge grepen. In het geheele land en in alle dea len van het leger heerschen volkomen rust discipline. Van de betrokkenen bij het ongedisciplineerde optreden zijn zeven ge arresteerd, terwijl eenigen zich nog verbor- borgen houden en ook eenige verdere ar restaties zijn geschied. Slachtoffers zijn niet te betreuren, terwijl ook niemand gewond 'erd. DE BROCQUEVILLE OPNIEUW PREMIER? De Belgische min.-president De Brocque- ille heeft het ontslag van zijn kabinet aan den Koning aangeboden. Deze heeft hem aangezocht een nieuw kabinet te vormen. Men verwacht, dat hij daarin spoedig sla gen zal. DE INDUSTRIALISATIE-MISLUKKINGEN IN RUSLAND. Ten onrechte gestrafte specialisten. Uit Riga wordt gemeld: Visjinski de openbare aanklager, die on der meer bekendheid verwierf in het proces tegen de Britsche ingenieurs in 1933 heeft allen plaatselijken officieren van justitie instructie gezonden een einde te maken aan het voorstellen van ingenieurs en driecteu- ren als zondebokken voor mislukkingen op het industrialisatie-front. Deze instructie wordt gemotiveerd met het feit, dat door het optreden der plaatselijke officieren van justitie de industrieele wanorde slechts wordt vergroot zonder dat de werkelijke schuldigen ontdekt worden. De centrale overheid is den laatsten tijd gedwongen ge weest een groot aantal vonnissen te. her roepen, welke ten onrechte uitgesproken waren door plaatselijke gerechtshoven, vooral in Syberië, tegen onschuldige spe cialisten, op instigatie van provinciale openbare aanklagers. Visjinski ontneemt derhalve den plaatselijken officieren van justitie het recht willekeurig bevel te geven tot arrestatie of tot het op touwzetten van processen tegen ingenieurs en directeuren. Niet bekend is of deze bevoegdheden even eens opgeheven worden met betrekking tot andere burgers. De openbare aanklagers moeten thans, in ieder geval de toestem ming vragen van de centrale autoriteiten en ook van de betreffende economische or ganisaties voor zij gemachtigd zijn inge nieurs en directeuren te arresteeren. Open bare aanklagers, die zich niet houden aan deze nieuwe instructies zullen zelf gerech telijk worden vervolgd. Door het één-kind-stelseL Het onder sommige lagen der Hongaarsche bevolking vrij sterk ingevoerde één-kind stelsel heeft tot de ontvolking geleid van ver scheidene gemeenten in Trans-Danubië. In de gemeente Hidas, komitaat Branya, moest onlangs zelfs tengevolge van den cata- strophalen teruggang der bevolkingsfijfers, een kerk gesloten worden, omdat de geloo- vigen volkomen uitgestorven waren. De klok van de gesloten kerk is geschon en aan de Duitsche jeugdvereeniging te Hidas. De geheele openbare meening in Hongarije en vooral de studentenwereld is door de slui ting van deze kerk geschokt, omdat men hierin een symptoom ziet van de decadentie van het Hongaarsch ras. Een delegatie der studenten heeft zich naar Hidas begeven en de klok naar Boeda pest gebracht. Zij willen de klok op een plein in de hoofdstad plaatsen en bij plech tige gelegenheden laten luiden, om de Hon gaarsche natie opmerkzaam te maken op het gevaar, dat de geboortevermindering vormt De eugenetische opsomming De Duitsche eugenetische geleerde vrij heer von Verschuer becijfert, dat in Duitsch land minstens 80000 menschen als lijdeimd aan ongeneeslijke erfelijke ziekten onder de sterilisatiewet vallen. Hij rubriceert deze 80.000 als volgt: van de 33900 blindèn zijn er 13000 erfelijk blind, van de 45000 doofstom men zijn er ongeveer 15000 met erfelijkheid in dit opzicht belast, een kleiner getal komt uit de kringen van hen, bij wie erfelijk le dematen ontbreken of ernstig misvormd zijn, de overigen komen uit de 22000 z\ vallen van schizophrenic, krankzinnigheid, epilepsie en zwakzinnigheid. DE OUDSTE MAN VAN CANADA Uit Ottawa: Maandag jl. heeft de oudste man van Canada zijn lllen verjaardag ge vierd. De man wordt verpleegd in een tehuis voor ouden van dagen in Northbay in Onta rio. Hij is geboren te Sebaetopol in Rusland in 1823, heeft deelgenomen aan den Krim- oorlog en is 18GG met vrouw en kind naar Canada geëmigreerd. De krasse grijsaard, John Birch geheeten, bevindt zich in uitste kende gezondheid en zijn oogen zijn nog zoo best, dat hij op zijn verjaardag nog een draad door den naald wist te steken. De man heeft dri$ zoons en een dochter, die nog leven en verheugt zioh verder in het bezit van 28 kleinkinderen en 1 achter-klein kind. HANDEN ONBRUIKBAAR Vrouw die hulpeloos was door rheumatlek Nu werkt zij weer als de beste Weer is een geval van langdurige rheuma- tische pijnen gezwicht voor wat thans over de geliee'e wereld erkend wordt als de meest doeltreffende methode ter bestrijding van deze kwaal. Hier \olgt haar schrijven, dat iij bij de duizenden andere attesten in ons .rchief voegen. „Nadat ik achttien jaar aan rheumatiek geleden had in mijn armen, handen, beenen en voeten, besloot ik twee maanden geleden Kruschen Salts eens te phiQbeeren. Ik ben blij U te kunnen zeggen, dat ik er groole verbetering door gehad heb. Ik heb mij met electriciteit laten behandelen, en probeerde tallooze zoogenaamde anti-rheumatiek mid delen, doch daarbij wa_ er niet een, die mij et goed heeft gedaan. Mijn handen waren en dan zoo slecht, -Jat ik er onmogelijk iets mee kon vasthoi den. Sinds ik Kruschen Salts gebruik, ben ik weer in staat praktisch gesproken alles te doen wat ik wil. Ik zal het altijd aanbevelen.' Mevr. L. B. Indien de inwendige organen niet behoor lijk functionneeren, gaan bepaalde zure af valstoffen zich in het lichaam ophoopen in plaats van verwijderd te worden; zij ver ontreinigen het bloed en veroorzaken lastige ptomen; rheumatiek voor den een, over matige vermoeidheid voor den ander, etc. Kruschen Salts heeft een stimuleerenden invloed op de inwendige organen, waardoor nieren en ingewanden eiken dag aange spoord worden alle schadelijke afvalstoffen uit het lichaam te verdrijven. Zoo zorgt de „kleine dagelijksche dosis" Kruschen er voor, dat de afvalstoffen zich nooit weer kunnen ophoopen. en zuiver, frisch bloed door Uw lichaam stroomt. Het gevolg is, dat ge U flinker en opgewekter voelt dan ooit te voren. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten voor f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo- el als op de hu it en verpakking, de naam Rowntrec Handels Maatschappij Amsterdam oorkomL (Adv.) DE STRIJD TEGEN T ANALPHABETISME IN RUSLAND. Uit Moskou: Voor de eerste maal in de geschiedenis der ontwikkeling van de vol- m het hooge Noorden der Sovjet-Unie, welke uit 26 nationaliteiten bestaan, heb ben deze een alphabet gekregen en daar mee een grooten stap gedaan naar een hoo- ger beschavingspeil, aldus meldt het agent schap Tass. Tot voor kort bedienden de volken uit het hooge Noorden zich evenals de oermen schen van de beitel, waarmede zij teekens i figuren in steen houwden. EISCH INZAKE SCHADEVERGOEDING VOOR LICHTSCHIP. De regeering der Vereenigde Staten heeft een eisch tot schadevergoeding ingediend tegen den gezagvoerder van de White Star- liner Olympic, welk schip in aanvaring is geweest met het Nantucket-lichtschip, dat daarbij toen is gezonken. In de aanklacht wordt verklaard, dat de aanvaring het ge volg is van nalatigheid. Er wordt een scha devergoeding geëischt van y2 milioen dollar. Uit Londen: I-Iet departement van buiten- lands olie zaïken heeft Lloyds verzooht een einde te maken aan de sppculatie in ver zekeringen op het leven van president Roo sevelt. Het is namelijk bekend geworden, dat tal von zakenlieden zichzelf verzekerd heb ben tegen het overlijden van den Amerikaan- schen president op grond van de verwach ting, dat wanneer Roosevelt iets mocht over komen tijdens zijn presidentschap, dit stige reacties teweeg zou brengen. PARIJS. 8 Juni. In de hut van een Spaan- sohe houthakkersfamiLie hij Auderre is in den loop van den nacht brand uitgebroken Het vuur greep snel om zich heen. De moe der slaagde er in zich met het jongste kind in veiligheid te brengen De drie oudere kin deren kwamen in de vlammen om. WASHINGTON, 8 Juni. President Roose velt heeft gisteren opdracht gegeven zooveel mogelijk haast te maken met de slachtoffers an de droogte. Hopkins, de Relief-admini strator, is niet van meening, dat de droogte een gebrek aan voedsel tengevolge zou heb ben, doch wel groot nadeel aan den veesta pel zou hebben toegebracht. OOK CANADA IN HERSTEL MONTREAL, 8 Juni. De Voorzitter van de organisatie van fabrikanten, Anthes, ver klaarde gisteren, dat Canada evenzeer als de Vereen. Staten in herstel is, hetgeen hij staafde met officieele cijfers, waaruit bleek, •dat de omvang van 't zakenleven i. d. loop van het jaar was gestegen van 68.4 tot 93 terwijl de industrieele productie was geste gen van 62,5 tot 92 EEN GANGSTER NEERGESCHOTEN Uit Waterloo (Ver. Staten): Tom Corroll, een luitenant van de bende van John Dillin- ger is gisteren door een detective alhier nee: geschoten. De politie bracht Carroll over naar een ziekenhuis, waar de gewonde toe- gal' een gangster te zijn en een vriend van Dillinger. De federale politie had al maan den lang op den bandiet jacht gemaakt. VLIEGONGEVAL IN SILEZIE Vier personen bij botsing gedood Uit Breslaiui: Nabij Sagan in Silezië kw men twee sportvliegluigen in de ludht met elkaar in botsing. Boide vliegtuigen, elk met twee inzittenden, stortten naar heneden en werden vernield. De vier inzittenden wer den gedood. DOOR VIER LEEUWEN VERSCHEURD Tengevolge van onvoorzichtigheid is Don derdag in het om zijn prachtige aanleg be roemde, verleden jaar geopende dierenpark Whipsnade nabij Londen een, bezoeker door vier leeuwen aangevallen en voor de oogen der ontzette toeschouwers verscheurd Door een windvlaag was den bezoeker de hoed van het hoofd gewaaid en in de leeuwengrot terecht gekomen. In de hoop, zijn hoed toch nog te kunnen pakken klom de man langs liet afsluithek van de grot naar beneden, toen hij plotseling door vier leeuwen werd besprongen, die hem met hun klauwen met het hoofd naar voren in de grot trokken en hem wel veertig meter naar binnen sleepten, waar zij hem ver scheurden. De bewakers, die door bezoekers gealarmeerd waren, trachtten vergeefs leeuwen met ijzeren staven en revolver schoten van hun prooi te verdrijven, doch slaagden daar pas in, toen hun hulp te llaut was. HEVIGE GASONTPLOFFING TWEE GEWONDEN. Te Bergen op Zoom werden bewoners van de Rosemarijnstraat opgeschrikt door een knal, welke veroorzaakt werd door een ont ploffing van gas in een leegstaande woning op den hoek van de Kerkstraat, waar schil ders op een der bovenkamers aan het werk waren. Een der schilders schijnt de onvoor zichtigheid te hebben gehad een lucifer aan te steken, terwijl de gaskraan open stond. Een hoeveelheid ontsnapt gas vatte vlam, hetgeen gepaard ging met een geweldigen knal. De schilder F. Boenders viel van een ladder en werd opgenomen met brandwon den aan het gezicht en aan beide handen, terwijl zijn kameraad Hugens eveneens lichte brandwonden in bet gelaat opliep Hoewel de kamer in vlammen werd gehuld, kon uitbreiding van het vuur worden tegen gehouden. Er werd slechts schade aange richt aan het balcon. De beide gewonden konden, nadat de eerste liulp was geboden, naar huis gaan. en géén andere DE DOODELUKE DAMP MOEDER EN VIJF KINDEREN BEWUSTELOOS. Door het springen van de gasslang heeft zich bij de familie T. aan den Bouwschen- weg te Bergen op Zoom een geval van gas vergiftiging voorgedaan. De ouders, die 's morgens ongeveer 5 uur door het geschrei van hun jongste kind werden gewekt, en op de gaslucht opmerk zaam werden gemaakt, snelden direct naar de slaapkamers van hun kinderen, waarvan er reeds vijf het bewustzijn hadden verlo ren. Later geraakte ook de moeder buiten kennis. De zoon des huizes begaf zich ijlings naar Dr. Fick, die weldra ter plaatse ver scheen. Dank zij deze geneeskundige hulp keerden allen weer spoedig tot bewustzijn terug. De moeder cn de oudste dochter ble ken er het ergst aan toe te zijn; zij lijden nog aan hevige hoofdpijn. De andere huis genoot en, hoewel eveneens aan hoofdpijn lijdend, ondervinden verder geen ernstige nadeelen van de vergiftiging. DE NIEUWE MAGGI-FABRIEK Hedenmiddag heeft de officieele opening plaats gehad van de nieuwe Maggi-fabriek, welke naast de oude verrezen is aan den Haarlemmerweg te Amsterdam. Beton en staal zijn wel de voornaamste bouwmaterialen geweest van deze fabriek, waarvan de eerste paal op 17 Juni 1933 den grond in ging. Aan den Westelijken kant van het ge bouw wordt een spoorwegaansluiting ge maakt op het Nederlandsche net. Het over dekte perron doet typisch aan in deze om geving. Het fabrieksbedrijf is thans volle dig in het nieuwe gebouw ondergebracht, terwijl het bestaande gebouw voortaan uit sluitend zal worden gebezigd \oor kanto ren, opslagplaats en het faconneeren der gefabriceerde producten. Dr. I. H. J. V o s, wethouder van Am sterdam, heeft met het doorknippen van een lint de symbolische openingsdaad ver richt, waarna nog het woord werd gevoerd door den heer Joh. L e y d s, namens de directie. Hierna werd het geheele bedrijf in oogen- schouw genomen. SNEEUW IN JUNI Te Westerlee in het Westland moet Woens dag een sneeuwbui waargenomen zijn. Men vond althans hier en daar na de bui eenige sneeuw. ONTPLOFFING AAN BOORD De etoomtreiler Oentoeng YM 113 keerde te IJmuiden terug, daar aan boord een carbid- ontploffing had plaats gehad, waarbij de sto ker J. de H. brandwonden aan de handen en het gelaat heeft opgeloopen. DUITSCH NAT. SOCIALISTEN IN ACTIE Woensdagnacht hebben Duitsche nat. socia listen te 's-Heerenberg de ruiten van verschil lende ingezetenen o.a. bij den burgemeester, het N.S.B. huis en eenige Joodsche winkeliers, beschadigd, door daarop hakenkruisen zeer diep in te krassen. De burgemeester zag zich genoodzaakt de beschadigde ruit door dere te vervangen. De heeren hebben bij hun operatie waarschijnlijk van zuren en schabio nen gebruik gemaakt. OP DE HORENS GENOMEN. Toen het dienstmeisje van V. te Oostwold (Gr.) als gewoonlijk de koeien ging melken, nam plotseling een der dieren het meisje op de horens. Een arbeider kwam het meis je te hulp. De dokter constateerde dat eenige ribben gekneusd waren. Per auto werd de patiënte naar haar ouderlijk huis vervoerd. OVER EEN W1ELERWEGWEDSTRIJD. Naar aanleiding van een door de motor en rijwielclub Zeeland Zaterdag j.l. te Goes gehouden wielerwegwedstrijd, waarbij ver schillende personen werden gewond één moest zelfs in het Gasthuis worden opgeno men en minder dan de helft van de deel nemers heeft de eindstreep gehaald sprak de kerkeraad der Geref. kerk te Goes in zijn Dinsdag gehouden vergadering uit, dat het gewenscht is, dat de leden van deze kerk zich in elk opzicht van deze wedstrij den onthouden. VERDUISTERING VAN STEUNGELDEN. Op het bureau van politie te Beverwijk heeft zich gemeld een penningmeester van een arbeidersorganisatie, die zich had sobu' dig gemaakt aan verduistering van ruim f 200, ten nadeele van de gc-: ïeente. Sedert begin vorige week was de man voortvluch tig. De ontrouwe penningmeester had bij Maatschappelijk Hulpbetoon f 300 opgeno men voor de uitbetaling via de werkloozcn- ikas aan daarvoor in aanmerking komende werkloozen. Hij volstond met de uitbetaling van ongeveer f90 en nam riet het restant de wijk naar België. Bij fouilleering bleek de man nog slechts over enkele centimes te beschikken. WAARSCHUWING, De burgemeester van Wijk aan Zee en Duin waarschuwt in het Alg. Politieblad tegen aanvaarding van een dienstbetrekking als huishoudster of dienstbode bü P. V. van Brus sel, wonende te Wjjk aan Zee, Zeeweg no. 242, alvorens ten raadhuize inlichtingen te hebben bekomen. DOODELIJK AUTO-ONGKLUK. Te Utrecht werd de heer H. A. Bosshardt op den Catharijnesingel, waar h(j op de fiets reed, door een auto gegrepen. Even later hij overleden. De heer Bosshardt is ouderling en diaken bij de Ned. Herv. Gem. geweest. In handelskringen trad liy op den voorgrond. Weerbericht. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Vanmorgen om kwart over 7 is de 30-jarige wielrijder Klein Meuleman uit Hoonhorst gemeente Dalfsen op den hoek RhijnvisFeith- laan-Begijnensingel te Zwolle, toen hij plot seling achter een auto vandaan kwam, door i van tegenovergestelde richting komende ;-auto uit Zwollerkerspel aangereden. Met een gapende hoofdwonde en veel bloedverlies is het slachtoffer in hoogst ernstigen toestand laar het Sophiaziekenhuis overgebracht. Men .■reest voor zijn leven. Bij 's-Heerenberg zijn twee auto's met groote vaart tegen elkaar gebotst. Beide wagens werden totaal vernield. Het uitzicht ter plaatse was geheel belemmerd. De chaui- feurs bleven vrijwel ongedeerd. FRAUDULEUS AARDAPPELENVEKVOER. De rijksveldwachter heeft te Apeldoorn in samenwerking met een controleur der Crisis aardappel Centrale proces verbaal opgemaakt tegen zekeren S., die frauduleus 700 K.G. aard appelen per auto vervoerde. ONRUST IN SPIJKENISSE. Door een uitgezet gezin. Men meldt ons uit Spijkenisse: Gisteravond te omstreeks 10 uur deponeerde en ingezetene zijn inboedel, geladen op een agen, voor het gemeentehuis. Het betrof hier een gezin, vader, moeder en zeven kin deren, dat door den deurwaarder op straat gezet. Het hoofd van het gezin zou den burgemeester om onderdak vragen. Inmiddels had zich een volksmenigte, welke onderdak voor het gezin eischte, ver zameld, waaronder vele vrouwen, waarvan er eenige den wagen gingen voorttrekken, wat door een politieman verboden werd. De ge heele menigte ging toen in optocht naar den burgemeester- om hem te spreken te krijgen, wat niet gelukte, ook niet toen een der wet houders adviseerde stevig te bellen. Inplaats den burgemeester verschenen er vijf rijksveldwachters en een brigadier, die de menigte uiteen dreven. Te ongeveer 1 uur nachts was de rust hersteld. Vyf kinderen n het daklooze gezin waren ondergebracht, doch twee bleken niet van de ouders vandaan te krijgen. Onder den blooten hemel brachten ader en moeder en een 1-jarig kind den nacht op straat door. BRANDEN. Te Nul and-V in kei (N.Br.) ontstond door een lek in de bakoven brand in de kapitale boerderij van den landbouwer W. v. d. Donk. De vlammen sloegen onmiddel lijk over naar de hooizolder, waar een groo te voorraad hooi een prooi der vlammen werd. Na een half uur was de brand go- bluscht. De boerderij is geheel uitgebrand. De schade wordit door verzekering gedekt, EEN WINDHOOS. Woensdag hing bij Schiphol een windhoos, die zich bewoog in Noordwestelijke richting langs Sloten. Een sportvliegtuig, dat toevallig zeer hoog in de lucht was en zich in het blind vliegen oefende, ging in de bocht rakelings voorbij de draaiende kegelzuil, die de wolk met de aarde verbond. De aankemende K.L.M. vliegtuigen werden onmiddellijk naar de hangar gedirigeerd, waar de reizigers uitstap ten. Het vertrekkend verkeer door de lucht werd uit voorzorg een half uur stopgezet. DOOR WIELRENNERS OVERREDEN Te Alphen aan de Rijn hebben wielrenners op den openbaren weg het 12-jarig dochtertje van den landbouwer Verhagen, in de Hoorn, toen ze van het erf van den landbouwer K. kwam, aangereden, waardoor het meisje een schedelbasis-fractuur kreeg. In zeer ernstige toestand werd het meisje opgenomen e eerste hulp van Dr. Hildernisse, vervoerd naar Leiden. Men vreest voor haar leven. Verleden jaar had een aanrijding plaats door motorrenners, thans maken wielrenners den weg LeidenWoerden onveilig. VALSCHE MUNTER1J Te Nederhemert is de laatste dagen valsch geld in omloop gekomen. Tot heden werd op een valschen gulden beslag gelegd. Deze draagt het jaartal 1931 en is zeer goed nagemaakt. DOODELIJKE VAL. Eenige dagen geleden had de wielrijder I. te Gemert (N.B.) het ongeluk te vallen, tengevolge waarvan dc pijp die hij in de mond had, in zijn keel drong. Met een ern stige wonde in cle keel, is hij naar het zie kenhuis vervoerd, alwaar hij overleden is. ONTAARDE OUDERS. Een zuigeling verhongerd. De Officier van Justitie bij de Rechtbank te Zwolle heeft tegen J. S., werkman te Has- sell en tegen diens vrouw J. R. ieder acht jaar gevangenisstraf geëischt, terzake van doodslag op hun ongeveer twee maanden oud zoontje Cornelis, hetwelk zij door het onthouden van voedsel hebben laten om komen. Het echtpaar werd onmiddellijk arresteerd. Men meldt ons uit Amsterdam: Een vrouw, die 's nachts op haar kamers de Raamstraat een man had ontvangen, is door dezen persoon met een stuk ijzer ernstig mishandeld. De politie van het bureau Leidscheplein heeft het voorwerp in bc genomen, doch heeft, daar de vrouw geen aangifte wilde doen, den man verder met rust gelaten. BELGIE EN HET SPELLING VOORSTEL DEBAT IN DE VLAAMSCHE CLUB Naar de Brusselsche „Standaard" mede deelt, heeft in de Vlaamsche Club te Brus sel onlangs een debat plaats gevonden over de spellingsvereenvoudiging, 't welk werd ingeleid door prof. Verdeyen der hoogc- school van Luik, cn attaché aan het kabi net van den minister van Openbaar Onder wijs, en door den heer Geo de la Violette, Hoogste stand te Seydisfjord 776.1. Laagste stand te Warschau 760.7. Stand vanmorgen halftwaalf 767.6. WEERBERTCHT Zwakke veranderlijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In Frankrijk en Duitschland bleef de lucht diruk stijgen. Ook het groote gebied van hooge luchtdruk in het N. nag nog in betee kenis toe. De depressie in het W. bleef nog aanwezig. De vlakke minima, welke gisteren regen brachten, losten op. Een groot, vlak minimum ligt tusschen de Azoren en Ierland. Over het geheele vasteland van Europa is het tflians mooi zomerweer met zwakke win den en iets te hooge temperatuur. In onze omgeving verloor het weer zijn buiig karak ter, in O.-Duitschland is het nog betrokken en regenachtilg. In M.-Scandinavië en om de Bothniscne Golf komen nojr zeer booge tem peraturen voor. Het is waarschiiilijk, dat het weer zich gunstig zal ontwikkelen en iets warmer worden. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 9 JUNI. Van 's avonds 9.47 uur tot 's morgens 4.11 uur alias Gabriël Op de Beeck, een Antwerp- sche letterkundige. Een zeer talrijk en select publiek woon de bet. debat bi.». Prof. Verdeyen gaf een overzicht van de historische spellingskwestie en sprak daarna over de verschillende punten van het rapport-Marchant. Hij constateerde ten slotte, dat de steen des aanstoots is de af schaffing van de verbuigings-n, doch zeide hij het gaat thans niet meer op, onze spelling te steunen op eenige Vlaam sche dialecten, waar deze n nog wordt uit gesproken. Zoo ja, dan moeten wij ook in den nominatief de n blijven gebruiken. Deze werd echter in 1841 in den nominatief afge schaft,. Geodela Violette achtte de spel- lingskwestie in Vlaanderen geen brandend probleem, men tracht slechts stemming te scheppen rondom een punt van onderge schikt belang, alhoewel er te Vlaanderen heel wat belangrijker vraagstukken zijn. Spreker meent, dat spelling met logica niets te maken heeft cn aan de lijcis- eischen geenszins moet worden aangepast. Zij kan, doch moet niet logisch zijn. Daar enboven verliest zij door vereenvoudiging van haar aesthetische waarde. Het zijn vooral de Hollandsche ministers die door hun nalatigheid tegenover de taaiverwilde ring, de huidige verwarring hebben bevor derd. Wegens den chaos der dialecten cn het gemis aan beschaafde uitspraak in Vlaanderen komt de nieuwe schrijfwijze minstens vijftig jaren te vroeg. Spreker wraakt de weinig kranige hou ding der Kon. Vlaamsche Akademie tegen over de „dictatoriale handelwijze" van mi nister Marchant, en meent dat alleen de discipels van Kollewijn „den slag hebben thuisgehaald". Hij is ook van oordeel, dat zij thans de kans vrij hebben om een t grooter vereenvoudiging door te Lijven. In het debat merkte prof. V e r d ey e n op, dat alleen de toekomst van en de liefde voor de taal, en geen pseudo-geleerdheid of eigenbaat, de drijfveeren zijn der vereen voudiging. Het gevaar, waardoor de éénheid van 't Nederlandsch wordt bedreigd moet ten alle prijze worden geweerd. Ook legde hij er den nadruk op, dat reeds voor het compromis-Marchant er een officieel con tact, betreffende de spellingswijze, tusschen Nederland en België bestond. En op een vraag, waarom de schrijftaal de spreektaal moet volgen, antwoordde hij o.a.: Het is een vast beginsel, dat de schrijftaal de spreektaal volgt, daar men eerst de taal spreekt, alvorens haar te schrijven. Waar dit beginsel niet wordt toe gepast, ontstaat er een gaping, zooals in Griekenland waar het oude Grieksch niet meer wordt gebezigd. Soms is de de gaping zoo groot, dat men tot een stabilisatie komt, zooals in het Engelsch. De schrijftaal kan zich aan de gesproken taal niet meer aan passen. Doch men mag niet vergeten, dat de ziel der taal niet in haar spelling, doch in het gebruik ervan, en in haar zinsbouw ligt. DE NIEUWE PROVINCIALE WEG LANGS DE GOUWE Te Alphen aan den Rijn zijn besprekin gen gehouden tusschen dc taxateurs van den provincialen Waterstaat van Zuid-Hol land en de eigenaars van de perceelen en panden, die onteigend moeten worden ten behoeve van den aanleg van den nieuwen provincialen weg langs de Gouwe tot Bos koop. De bedoeling van deze besprekingen was, op vriendschappelijke wijze tot overeen stemming te komen, teneinde zoo mogelijk onteigenings-procedures te vermijden. Naar men ons meldt, laat het zich aan zien, dat men met de eigenaars der betrok ken perceelen, waarbij een aantal kweeke- rijen, inderdaad tot een minnelijke schik king zal komen. Er wordt thans de noodige spoed achter deze kwestie gezet. Reeds binnen enkele weken zal de onteigening definitief met de eigenaars worden geregeld; daarna zal dan ten spoedigste met den aanleg worden be gonnen, die een groote verbetering zal blij ken te zijn voor het verkeer met Boskoop, Waddinxveen en Gouda. Ten gemeentehuize van Boskoop zijn eveneens dergelijke besprekingen tusschen de taxateurs en de onder die gemeente wo nende eigenaars gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2