NATIONALE BIJBELDAG TWEEDE BLAD PAG. 5 IN CRYSTAL PALACE, LONDEN Door Ds. F. DRESSELHÜÏS Een Nationale Bij bel dag! Zooiets kennen we in het bijbelsche Ne- fieri and nog niet. Of we ons daarvoor moeten schamen of wel er ons op beroemen mogen, willen we Vooreerst buiten beschouwing laten; alleen constateeren we het feit, dat Engeland sinds een tiental jaren zijn Nationalen Bij beldag kent, dien we in Nederland missen. Op Zaterdag 5 Mei, stond gedurende een heelen dag het geweldige Crystal Palace, dat met zijn terrassen en terreinen aan 85.000 verhitte Londenaars wat koelte kan verschaffen, in het teek-en van den Bijbel. Van 's morgens half elf tot 's avonds half elf werd er, vaak in verschillende hallen van het Paleis ook nog gelijktijdig, verga derd en gesproken, getuigd en weerlegd, gedoceerd en gedemonstreerd in film en, zelfs in optochtalles in verband met den Bijbel „het beste boek van alle". De Nationale Bijbeldag is een positie' getuigenis van Engeiands bijbelvast chris tenvolk, in allerléi kerken en secten ver spreid, voor den bijbel als Gods onfeilbaar Woord tot de mensohheid, met gezag be kleed in alle zaken van geloof en leven. Het modernisme heeft ook Engeland niet gespaard: ook daar werd het geloof in de waarheid van Gods Woord ondermijnd en werd twijfel uitgestrooid aangaande de beilsfeiten in den 'bijbel ons gemeld. The Bible Testimony Fellowship [in het jaar 1923 werd toen in de groot- jsche Albert Hall te Londen een demonstra tie of getuigenis-samenkomst door christe nen van verschillende confessioneele en ker 'kelijke gezindte belegd, waarin duizenden liun geloof in den Bijbel als het heerlijk en [onfeilbaar Woord van God tot uiting brach (ten. Bij Ds. E. A. Carter e.a. ontstond toen ide gedachte om deze duizenden bijeen te [krengen en zoo ontstond „The Bible Testi mony Fellowship", wat we misschien het jkeste kunnen vertalen door „Genootschap tot Getuigenis voor den Bijbel". Dit genootschap, waarvan Ds. Carter de president., Dr Ellis reizend secretaris en fedtoiraal sir James Startin een der penning meesters is, organiseert nu om de twee jaren in do grootste vergaderruimten van (de grootste stad ter wereld, in Loudens [„Crystal Palace", den Nationalen Bijbeldag, ,dic in dezen Meimaand voor den 7den keer (gehouden is. Voor wereldsch amusement is op dien dag in Crystal Palace dan geen plaats, heel het gebouw staat in dienst van den Bijbel! i Deze gezonde krachtsopenbaring zal het JEngelsche „Bijbel-getuigenis genootschap" Ion getwijfeld mede danken aan zijn gezoi de basis. De basis van het lidmaatschap eele i Wij willen de zes punten van de „Basis van !*a.n lidmaatschap" u mededeelen. Vertaald ithe- hnden ze als volgt: 1. De aanvaarding van de Heilige Schrif- iau" Jen als de geheel geïnspireerde en votko- jent. men betrouwbare Openbaring Gods aan de menschheid en de hoogste autoriteit in alle zaken van geloof en leven. 2. De handhaving van het recht op en de plicht tot 'n persoonlijk oordeel in de uitlegging der Schriften. 3. God, één in wezen, drie in personen. 4. De waarachtige godheid van den Heere Jezus Christus; Zijn vleeschwoording door de geboorte uit een maagd; Zijn waarach tige, maar absoluut onzondige menschheid; Zijn onfeilbaarheid als Leeraar, wiens woor den alle met gezag zijn bekleed; Zijn dood aan het kruis als een verzoenend en plaats vervangend offer voor de zonde; Zijn licha melijke verrijzenis, hemelvaart en voorbede als Hoogepriester van Zijn volk; Zijn toe komstige, persoonlijke wederkomst in heer lijkheid. 5. De val der m.enschen, de noodzakelijk heid der wedergeboorte door den Heiligen Geest en rechtvaardigmaking door het geloof alleen. 6. De wederopstanding des vleesches, het oordeel der wereld door den Heere Jezus Christus: de eeuwige zaligheid der recht vaardigen en de eeuwige straf van de god- deloozen. Deze .basis wenscht het genootschap be schouwd te zien als een aanwijzing van de klasse van personen, die door hem als leden worden welkom geheeten. Het „Bijbel-getuigenis genootschap" moet is wél onderscheiden worden van 't „Britsch en bu it en lan d s ch bijbelgenootschap". Dit laatste heeft als eenigst doel de verspreiding van den Bijbel, zonder commentaar of kantteekening, te bevorderen. Eenzelfde doel dus als het Nederlandsch Bijbelgenootschap heeft. Ook dat wenscht alleen den Bijbel of gedeelten ervan te laten drukken en verspreiden. Reohtzinnigen zoowel als vrijzinnigen wer ken daartoe samen en zoolang dit begrensde doel scherp in het oog gehouden wordt, gaat de arbeid vlot van stapel. Zoodra men echter meer wil dan de doelstelling beoogt en bijv. en „Bijbelsch Leesboek" ook den inhoud de Schrift belichten en verklaren wil, is het met de eenheid gedaan en is alle arbeid met vruchteloosheid geslagen. De geschiede nis met 't Bijbelsch Leesboek heeft dat eenige jaren geleden weer duidelijk In hert licht gesteld. Aan het „der waarheid getuigenis g e- v e n" komt 't Ned. en ook Het Britsche Bij belgenootschap niet toe. Van den inhoud blijft men af, omdat de meeningen der leden daarover te zeer uiteen gaan loopen. De 7e Nationale Bifbeldag Het Engelsche „Bijbel-getuigenis Genoot schap" is het nu juist om den inhoud te doen. Het ziet den Bijbel „als de geheel ge ïnspireerde en volkomen betrouwbare Open baring Gods aan de menschheid en de hoog ste autoriteit in alle zaken van geloof en leven." Dit genootschap wil en kan ook inderdaad der waarheid getuigenis geven. Het wil den Bijbel als gezaghebbend woord van God ver boven alle critiek verheven, midden in de wereld plaatsen. Als krachtig middel tot dat doel was nu ook weer de zevende Nationale Bij- fa e 1 d a g georganiseerd, dien we vrijwel ge heel mee mochten maken. Geheel meemaken zou niet gaan! Het aantal vergaderingen is daarvoor te Voor een „uitverkocht huis" en in tegenwoordigheid van Prinses Juliana heeft Zaterdagavond het groote stadion- concert plaats gehad. Dr. Mengelberg met zijn mannetjes in actie. Een mooi nummer „touw draaien" zal gegeven worden op Trapportaal onder 't ankergat. De toegang tot de rodeo in White City (Londen). Bos Rooker, die het de „Magdalena" op de kust van Curagao zelfs met zijn mond kan, aan het oefenenf Landelijke rust in 't hart vwn de wereldstad. Hengelaars aan den Schie- damschcn Singel te Rotterdam na de opening van het visch-seizoeiu groot en soms worden er zelf twee of drie gelijktijdig gehouden, 's Morgens om half elf opende de ernstige „reizende secretaris" Ds Ellis met wat de Engelschen zoo schoon noemen: een Prayer and Praise Session, een half uur van gebed en lofver- heffing. De dienst der gebeden wordt niet door den leider alleen verricht; hij geeft slechts leiding Na een kort openingswoord over een Schriftwoord stelt hij een tien a vijftien minuten voor gpbed beschikbaar, waarin verschillende broeders (zusters hoor- we niet!) achtereenvolgens opstaan om ieder op eigen wijs en in eigen bewoordingen de nooden der vergadering Gode bekend te maken De veelzijdigheid en concreetheid van het gebed kan daardoor winnen. I« de bestemde tijd verstreken, dan staat de leider op om zelf met een slotgebed te eindigen, aarraee de dienst der gebeden afgeloopenis Voor den eersten keer was het. dat we zulk een gebedsdienst mede maakten. De be- reeonding duurde echter maar kort vooral omdat ook deze dingen met orde geschied den, waarvoor we ons wel wat bevreesd had den gemaakt. Aan de zelftucht worden na tuurlijk bij al de aanwezigen wel hoogere eischen gesteld I Film en optochten Drie „demonstraties" of groote vergaderin gen werden vervolgens in den loop van den dag gehouden: 's morgens, 's middags en 's avonds, elk van anderhalf A twee uur. Sprekers van naam traden daar op voor enkele duizendtallen hoorders in het groote dwarsschip van het Paleis. Luidsprekers zorgden voor uitnemende stetnversterking. Tusschen in kon men wetenschappelijke lezingen en jeugdsamenkomsten bijwonen; drie maal werd een uur-lang de prachtige Palestina-film gedraaid en eenmaal trok men in optocht met vaandels en tekst-schilden onder muzikale begeleiding van de Engei sche S.A. (deze initialen beteeken en nog altijd Salvation Army of te wel Leger des Heils) over de ruime terrassen van het Paleis. Hield men dan tusschentijds nog een vrij oogenblik over of bleef men zoo zelfstandig om die maar te nemen, dan kon men in de hallen van het Paleis de (heerlijke, origineele bijbel-schilderingen van Harold Copping be wonderen. of de nieuwste bijbeluitgaven zich laten toonen. We zagen o.a, de zg. „Marked Bible", de gemerkte Bijbel, waarin de teksten op ondergrond van vierderlei kleur zijn aangebracht al naardat de inhoud betrekking heeft op: Redding. H. Geest, Tij delijke zegeningen of wel profetisch van karakter is. Allerlei werken en werkjes ter bevordering van Bijbelstudie, waaronder die van den Amerikaanschen „Bible Teacher" (Bijbel-leeraar) Dr W. Evans vooral de aan dacht trokken, ontbraken natuurlijk niet Ook troffen we er aan de mannen van de „Open Air Mission" (ópenlucht-zending), die in Nederland connecties bleken te onderhou den met den heer Kits in de Noorder-provin cies van ons land welbekend. Verder wer den we aangeklampt door den directeur van de CTU., de „Camps and Tours Union" wat we een soort Christelijk Reisgezelschap zou den kunnen noemen. Dit gezelschap orga niseert ook wel reizen voor anderen en ver schaft ook „christelijke adressen" (voor even lueele belangstellenden deelen we 't adres van de C.T.Ü. even mee: 126 Baker Street, London W. 1), maar voornaamste doel van de CT.U. is om zelf als Christel ij k reis gezelschap zich te openbaren door in voor name Europeesche hotels godsdienstige mee tings te organiseeren en in kerken lezingen met lichtbeelden over Palestina en den Bij bel te gaan houden. Voor 1934 zag ik op het programma: Engadin, Noorwegen, Oosten rijk, Keswick (bekend Engelsch conferentie oord), Venetië enz; voor het jaar 1935 ston den reeds genoteerd: Konstantinopel, Egypte Palestina, Transjordanië en Marokko. Met trots deelde director Dr Fothergill mij mede. dat onze Koningin met eenige hofdames zijn „Hotel Party" eenmaal had bezocht in Zwit serland. (Tusschen twee haakjes merken we nog op dat het bestaan onzer N.C. Reis-Ver. tot don directorszoon was doorgedrongen!), We zijn echter afgedwaald. De aantrekkingskracht der boekenstalle tjes werd even te groot, hoewel ook zij een onderdeel van den Nationalen Bijbeldag mo gen uitmaken. '(Wordt vervolgd) BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAATWEZEN Bü Kon. besluit Is aan den heer H. D. Boi op zü'n verzoek eervol ontslag verleend uit etrelcklng van consul der Nederlanden te anarive (Madagascar). De heer DE WINKELSLUITINGSWET Met de pogingen tot wijziging van de Winkelsluitingswet is het in de Tweede Kamer al zeer ongelukkig geloopen, aldus schrijft de heer J. R. Snoeck Henckemans in het Chr. Hist. Weekblad en na de geschie denis weergegeven te hebben, vervolgt hij: „Wij betreuren deze loop van zaken ten zeerste. Niet'alleen, omdat hier met de over tuiging der belijdende Protestanten al heel weinig rekening is gehouden, maar ook, om dat de Zondagsrust hier werkelijk zeer kan worden geschaad. Een Zondagssluiting, welke gedurende zes uren voor een groot aantal winkels niet zal gelden, verliest haar beteekenis voor het volksleven. Wat zal nu geschieden? Wij kunnen op de ze vraag geen antwoord geven. Wel achten wij het zoo goed als uitgesloten, dat het Wij- zigingsontwerp, gelijk het thans luidt, door een Minister van het Kabinet-Colijn verder zal worden verdedigd. Niet alleen tooh gaat de aangenomen be paling lijnrecht in tegen het beginsel van Anti-revolutionairen en Christelijk Histori- sohen, maar zij gaat bovendien in drieërlei opzicht veel verder, dan door Minister Ver schuur was voorgesteld". TENTOONSTELLING BRUSSEL 1935 WEINIG BELANGSTELLING IN ONS LANfl Een nader door de organsaties, die in dent Nijverheidsraad zijn vertegenwoordigd, ge houden enquête heeft uitgewezen, dgt de belangstelling voor den in 1935 te Brussel te houden Internationale Tentoonstelling uiterst gering is, zoodat de kans, dat dq Nederlandsche nijverheid op waardige wij* ze op die expositie zal zijn vertegenwoor digd, uitgesloten moet worden geacht. Da minster van Economische Zaken a. i. ia hiervan op de hoogte gesteld. FABRIEK VAN MAGGI'S VOEDINGS MIDDELEN. Men deelt ons mede, dat het nieuwe fa brieksgebouw der firma Maggi aan den Haafl lemmerweg te Amsterdam, Vrijdagmiddag, 8 dezer, officiéél zal worden geopend. NATIONALE WONINGRAAD. De afdeeling Zuid-Holland van de Natio nale Woningraad is voornemens op 9 Juni a.s. te Vlaardingen haar jaarvergadering te houden. Op de agenda komt om. een be stuursverkiezing voor. Aftredend zijn da H.H. H. J. Arnold, Rotterdam, Jac. P Lalla» man, Pijnacker en W. F. van Niekerk, 's-Grai venhage. VERZWEGEN BELASTINGEN. In de inspectie Hoogeveen, omvattende da gemeenten Hoogeveen, Zuidwolde, Beileu, Westerbork, Oosterhesselen, Avereest is als verzwegen vermogen 2y2 millioen, verzwe gen inkomsten f80.000, beide per jaar aan gegeven, leverende voor den fiscus een ba te op van f40.000. PERNIS, HOOGVLIET, POORTUGAAL EM RHOON. In ons nummer van 25 Mei publiceerde3 wij een uitvoerige bespreking van het werk je van den heer J. Verheul D z n., ovet „Pernis, Hoogvliet, Poortugaal en Rhoon". Wij stellen er prijs op, er hierbij do aan dacht op te vestigen, dat dit een uitgave is van N.V. Drukkerij- en Uitgeversbedrijf Ste- merding en Co., Rotterdam, hetwelk voor een duidelijke druk en een passend gewaad zorgde. VERTREKUUR MAILSCHEPEN MIJ. „NEDERLAND". De N.V. Stoomvaart-Mij. „Nederland" deelt mede dat met ingang van de Johaiï de Witt, dd. 4 Juli a.s. van Amsterdam ver trekkend, het vertrekuur der mailschepen van Amsterdam gewijzigd is van 12 uur 's middags in 3.30 nm.; de inscheping der passagiers kan plaats vinden tusschen 1.3Q en 3 uur nam. In tegenwoordigheid van de Koningin en Prinses Juliana heeft Zaterdag middag in de Ridderzaal een plechtige bijeenkomst plaats gevonden ter herdenking van het feit, dat Curasao driehonderd jaar gele den met Nederland vereenigd werd. Bovenstaande foto werd genomen tijdens de rede van den heer P. J. de Kantervoor zitter van het Comité. „Crystal Palace,het groots che gebouw^ waar. de. „Nationale Bijbeldaggehouden werd. CHR. GEREF. MEISJESVEREEN. JAARVERGADERING KRING DEVENTER. De kring Deventer van den Bond van Chr. Geref. Meisjesvereenigingen hield te Zwolle, in de vergaderzalen bij de Chr. Ge ref. Kerk, haar jaarvergadering, onder lei ding van de Kringpresidente, Mevr. S. de BruyneClarisse. Aanwezig waren een aan tal leden van de vereenigingen te Zwolle, Apeldoorn, Deventer, Zutfen en Steenwijk Laatstgenoemde vereeniging trad toe als lid, en werd hartelijk welkom geheeten. Bij de bestuursverkiezing werd mej. A. L. de Bruin uit Apeldoorn, met algemeene stemmen, her kozen als secretaresse. Mej. Nijhof uit Zut- phen leidde vervolgens in het onderwerp „Ruth", waar eenige gedachtenwisseling op volgde. Leden van de vereenigingen Zwol le en Apeldoorn leverden enkele bijdragen in den vorm van zangstukjes, welke zeer in den smaak vielen. Het vernielde toestel van een militair vlieger die op een veld te Kingston- by-Pass neerkwam en ongedeerd bleef.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5