MAANDAG 4 JUNI 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 Firma C. JöRG Sr. UTRECHT OPGERICHT 1819 SCHOUTENSTR. Nr. 7 TOGA'S - HEERENKLEEDING Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Rotterdam-Zuid, W. F. Laman te Middelharnis. Voor IJmuiden, A. Dubois te Oud-Beijerland. NED. HERV. KERK AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Gisteren is ds. P. v. d, Kraan, overgekomen van Hoogvliet, bevestigd tot predikant der Ned. Herv. Kerk (2e pred. pl.) te Sliedrecht, door Ds. van Santen^ naar aanleiding van 1 Gor. 4 1 en 2. Nadat Ds. v. d. Kraan op de gestelde vragen had geantwoord, zong de gemeente hem toe Psaln. 1343. 's Avonds verbond Ds. v. d. Kraan zich aan zijn gemeente. Aanwezig waren o,m. de burge meester, de gem.-secr. en weth. Van Ballegooijen, Voorts de predikanten Ds. Van Santen, Ds. de Bel uit Warmond (vroeger te Sliedrecht) en Ds. R. ten Kate uit Dordrecht. Ds. v. d. Kraan had tot tekst II Cor. 4 7 en 6prak over schat en vat. Na de predikatie richtte hij een kort woord tot zijn bevestiger en tot den vroegeren predikant Ds. de Bel, om te eindigen1 met toespraken tot de personen, die in een of ander opzicht tot de kerk behooren. Ouderling H. Kooijman sprak een woord van welkom namens de gemeente, Ds. de Bel, als oud- predikant van Sliedrecht, een ouderling uit Alb la s- serdam voor ds. Engel, als consulent en tenslotte Ds. van Santen, die liet zingen Gez. 91:3. Ds. v. d. Kraan heeft alle sprekers dank gezegd voor hun hartelijke woorden. Tot slot werd gezongen Ps. 72:11. Dinsdagavond half acht zal Ds. C. M. v. d. too die het beroep naar Rijnsburg aangeno men heeft, 'bevestigd worden door zijn schoon vader Ds. Jansen van Wderden, waarna hij dan Donderdag a.s. om hailf acht zijn intrede hoopt houden. Beide samenkomsten worden gehouden in Kerk aan het Rapenburg. PROF. H. BEUKER D.D. 1834 4 JUNI 1934 Henricus Beuker, wiens honderdste gehoor tedag het heden is, (heeft in het leven der Chr. Geref. Kerk in ons land tot 1893, en daarna in dat 'der Ghr. Geref. Kerk in de Vereenigde Staten, een plaats van beteekenis ingenomen.''.Van geboorte was hij aan. de ïNS Tews van Kei Nederlanderschap: (TiïJ zag op Juni 1834 te Volzel in Benthekn, het le- Oip 28-jarige leeftijd werd 'hij can- aan de Theol. Schooi te Kampen en na voltooide studie achtereenvolgens 'de Chr. Geref. Kerken van Zwolle, Rotter- 6ljdam, Giessendam, Harlingen, Amsterdam, It gafcmLichheim en Leiden gediend. I Zijn Amerikaansche tijdperk heeft slechts jkort- geduurd; in 1893 derwaarts vertrokken, ise. toverleed (hij reeds op 18 Mei 1900. Maar in dien korten tijd heeft 'hij, na de Geref. gecnRerk te Muskegon (Michigan) te hebben ge- vaar&iiend, het hoogleeraarschap bekleed van eel t«ept. 1894 tot aan zijn dood. Als professor f, daSn de dogmatiek was hij aan de Theol zijnkchool der Chr. Geref. Kerk te Grand Raoids goedwerbonden. Zijn bijzondere bekwaamheden kwaker den erkend door het Westminster Colle- bestage van do Vereen. Presbvt, Kerk, dat hem 'doenmet eeredoctoraat verleende. Als redacteur vati ,yDe Vrije Kerk", van 7 =4De Geref. Amerikaan", en inzonderheid ais 7).ue auteur van het bekende boekje „Bijbel- lan ièche Archeologie" heeft Ds. Beuker zich ook als schrijver onderscheiden. In 1901, kort na ïijn dood, zijn leerredenen van hem ver schenen te Holland in Michigan. BOFlf I Ds. A. VOOGEL f In den ouderdom van bijna 76 jaar is te Hilver- nv jfum overleden Ds. A. Voogel, em.-predikant van Tfcf e Geref. Kerk van K a m e r i k. cl 19j ^s" Aart Voigel werd 7 Juni 1867 6e Oud-Loos- jjig 22PrecI1' geboren en studeerde aan de Theol. School f v e?e Kampen, waar hij in 1883 candidaat werd, om Pf? Nov. 1883 te Emmen in zijn eerste gemeente te l'. Kff'^den bevestigd. ^7 35] De overledene was achtereenvolgens predakan Kf^'i kerken van Zalk, Emldchheim, Holten, Din- Ti Jteloord, Gouda, Waarder, Puttershoek en Kaïne fik. 2 Nov. 1924 ontving hij na een diensttijd van W) jaar eervol emeritaat. Daarop vestigde hij zich aaetterwoon te Hilversum, om nog lang daarna de ierken des Zondags dn de prediking te dienen. De iLÊTVjoveriedene gaf ter gedegenheid van zijn zilveren ibtsjubileum een bundel leerredenen in bet licht bate van de door hem gestichte Chr. School te _ttersho e k. iherr Zijn stoffelijk omhulsel zal morgenmiddag op d Q£enlTJoarderbegraafplaats te Hilversum worden ter ite gelegd KERKDIENST TE PARIJS. Over de Godsdienstoefening te Parijs, op J3 Mei gehouden voor de verstrooide Gere formeerden in Frankrijk, schrijft Ds. Maas- int in het Maandblad van dé Geref. Ker- België. Er werd ook een kleine ge- loopt, en de ouders moesten meer dan 4 uur reizen, opdat hun kind in het midden der gemeente het teeken des Doops zou ontvan gen. Een ander was 100 KM. per fiets ge- tomen om den dienst bij te wonen. Als bijzonderheid kan uit Parijs nog ge leld worden, dat pogingen zullen worden ïangewend om tot oprichting van een meis- jesvereeniging te komen, die zal vergaderen in de kamers van een gebouw, dat kerk staat en uitsluitend voor het 'raasche vereenigingsleven wordt gebruikt. JUBILEUM Ds. J. P. BUISKOOL A.s. Woensdag viert Ds. J. P. Buiskool, Ned Herv. predikant te Krimpen a. d. IJ 5 s e 1, zijn zilveren ambtsjubileum. Jan Pi eter Buiskool werd 19 Dec. te Goënga (Fr.) geboren .waair zijn vader, Ds. M. Buiskool, predikant was. Hij ontving zijn opleiding aan het gymnasium te Dordrecht en te Assen en aan de Rijksuniverseit te Leiden, waar hij het le en het 2e deel van candidaatsexamen in de godgeleerd heid cum laude deed. In 1908 candidaat geworden te Utrecht, werd hij in Juni 1909 door zijn vader bevestigd te Kethel en Spaland. In 1917 vertrok Ds. Buiskool naar Warns, welke standplaats in 1920 met St. Pancras verwisseld werd. In 1924 kwam hij in IJsselmonde, om in 1929 opnieuw in Friesland zijn intrede te doen door het aannemen van een beroep naar Baik. Sedert 18 Dec. 1932 staat de jubilaris in zijn tegenwoordige gemeente. Ook in vorige standplaatsen was Ds. Buiskool lid van een classicaal bestuur, gelijk hij nu nog deel uitmaakt van dat van Gouda als secundus-lid. Ook gaf hij zich in verschillende van zijn standplaatsen aan de actie van het Chr. onderwijs; in Krimpen is hij eere-voorzltter van het bestuur dier Chr. School. Kortgeleden richtte Ds. Buiskool in Krim pen met meer dan 600 leden een Chr. Oranjever- eeniging op, waarvan bij eveneens voorzitter is. In Noord-Hall and en in Friesland interesseerde de ju bilaris zich voor de Ghr. Hist Unie. Op theologisch terrein behoort Ds. Buiskool tot de confessioneel® richting. Behalve bijdragen van meer stichtelijken aard dn verschillende kerkboden zagen van de hand van Ds. Buiskool bijdragen het licht in het week blad ,,De Geref. Kerk". Ds. Buiskool mocht van een ernstige operatie, die hij in den afgeloopen winter moest ondergaan, geheel herstellen en ver richt sedert half April weer al zijn arbeid. Hij zal zich bepalen tot het uitspreken van een gedachte nisrede op Zondag 10 Juni a.s. JUBILEUM Ds. A. VAN RIEMSDIJK Op 6 Juni hoopt Ds. A. v. Riemsdijk, Ned. Herv. predikant te Breede (Gron.) zijn zilveren ambts jubileum te herdenken. Antoni van Riemsdijk Werd 17 Juni fe Grams- srgen, waar zijn vader burgemeester was, gebo- n en studeerde aan het gymnasium te Doetin- chem en de Rijksuniversiteit te Leiden. In 1908 werd hij candidaat in Friesland en 6 Juni 1909 he ugde Ds. v. d. Molen van Siddeburen hem te Helium in zijn eerste gemeente. Maart 1912 ver bond Ds. v. Riemsdijk zich aan zijn tegenwoordige gemeente, na vooraf te zijn bevestigd door Ds; ofvers van Warffum. De jubilaris is 20 jaren secretaris geweest van de afd. Onderdendam van het Ned. Bijbelgenoot schap en 13 jaren secr. van de Gezondheidscomm. te Warffum, in weilkc kwaliteit hij 1 Jan. j.l. is af- 1 gedachtenisrede uit KERKBOUW TE IJMUIDEN Zaterdagmiddag 3 uur had teljmuiden de eerste-steenlegging plaats voor een nieuw kerkge bouw van de Ned. Herv. Gemeente. Jhr. Boreel van Hoogelanden, die de schenker van een flink terrein waarop getouwd kan worden, is, verrichtte de plechtigheid. Tot nog toe moeten de leden van het kerkgenootschap steeds zich vergenoegen met een wijklokaal of één van de beide kerken in IJmuiden bezoeken. Nu dienit met spoed het in aan bouw zijnde gebouw te verrijzen, daar anders in 't najaar de bouwvergunning afliep. Aan de Vel- serduinweg staan dus binnenkort, zoo ongeveer naast elkaar, de kerken van Geref. en Herv, GRAFSTEEN Ds. J. W. VAN REE Zaterdagmiddag heeft op Nieuw Eik en Duinen onder groote belangstelling van de zijde der Ghr. Geref. kerk te 's-Gravenhage de onthulling plaats gehad van den grafsteen op het graf van wijlen Ds. J. W. van Ree, die pas korten tijd predikaat van Den Haag-West was. Het woord werd ge voerd door. Ds. L. H. van der Meiden te 's-Gra- venhage-Centrum, den heer M. Molenaar namens het Comité, den heer Meulenberg namens den Kexkeraad en Ds. de Jcog van Rijnsburg. Eten broeder van Ds. van Ree aanvaardde den graf steen namens de familie. Met het zingen van Ps. 653 en een slotwoord van Ds. van der Meiden werd de plechtigheid 'beëindigd. Op den steen staat, (behalve de opdracht en de naam van den betreurden leeraar Dan. 12 3 gegrift. NEDERL. KERKDIENSTEN TE BERLIJN Gisteren heeft Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, een kerk dienst vervuld voor de Nederi. kolonie te Berlijn. Deze diensten gaan uit van de burgervereenigdng HolEandia, welke vereeniging gaarne met predikan ten van diverse kerkgenootschappen, die Berlijn kunnen bezoeken, over het vervullen van een Ne- derlandschen dienst dn correspondentie treedt (adres de heer J. Göbel, voorzitter van Hollandia, Yorkstraat 84 a, Berlijn, S.W. 61). PREDIKANT-DIENSTWEIGERAAR De Fransche Prot. bladen geven aandacht aan den predikant Chéradame te Walincourt in Frankrijk, predikant van de Herv. Evangelische kerk, die tot gevangenisstraf veroordeeld is omdat hij geweigerd heeft militairen dienst te verrichten. Ds. Ghéradame vocht in den wereldoorlog mee en werd reserve-luitenant. Maar sindsdien veranderde zijn overtuiging en vroeg hij ontslag als officier. Dit werd hem niet verleend. En in Maart j.l. op geroepen voor herhalingsoefeningen werd hij als dienstweigeraar gekerkerd. Ds. Chéradame is geen anti-militadrist; zijn weigering komt voort uit de overweging, dat het predikantsambt niet samen te voegen is met het officiersberoep. Hij wilde wè dienstdoen als hospitaalsoldaat of veldprediker. KERKGEBOUW ZWAAGWESTEINDE Woensdag heeft de Chr. Geref. Gemeente te Zwaagwesteinde haar hernieuwde kerkgebouw in gebruik genomen. Ds. A. Grappen sprak daarbij Ps. 752. Verschillende sprekers hebben hun gel-ukwenschen aangeboden: de consulent ds. Dijkstra te Broek o. d. Akkerwoude, Ds. Bokhorst te Murmerwoude als voorganger der moederge meente. Ds. Biesma van Drogeham als voorganger der dochtergemeente, Ds. Floor van Ulrum namens kerkeraad en gemeente en de Glacis. Ds. Grappen zgde de sprekers dank en liet ten otte zingen Ps. 72 11. ZEEUWSCHE DIACONALE CONFERENTIE In de te Goes onder leiding van den heer W. van den Berg van Bruin is se gehouden Prov. Diaconale Conferentie der Geref. Ker ken in Zeeland, heeft Mr. J. W. Note- booin uit 's-Gravenhage een referaat ge houden over Werkloosheid en de Diaconale zorg. Spr. groepeerde zijn stof om een drietal vragen, vooreerst of de Diaconie iets mag doen met betrekking tot de werkloosheid; voorts of zij iets kan doen en eindelijk of zij iets na o e t doen. Betreffende de eerste vraag merkt spr. op, dat uit een principieele verwerping van een taak der Diaconie met betrekking tot de werkloozen volgt, dat de Diaconie haar steun niet ter (beschikking mag stellen ter voor ziening in de werkloosheid. Immers, wat de Kerk opbrengt is slechts 'bestemd voor het geen tot de arbeidssfeer der Diaconie be hoort; niet voor hetgeen daarbuiten ligt. Een dergelijke principieele verwerping der diaconale werkloozenzorg, acht spr. onjuist. Al noemt de PI. Schrift niet uitdrukkelijk de werkloozen, uit het feit, dat de diaconale zorg in de eerste Christengemeente zitli uit strekte tot allen die gebrek hadden, zonder onderscheid, valt af te leiden, dat ook de werkloozenzorg gebracht kan worden onder de principieele roeping der Diaconie. Het zwijgen van de Schrift over werkloozen, hangt naar spr. meening, samen met de maatschappelijke verhoudingen, die destijds een geheel ander beeld dan de tegenwoordige vertoonden. Men denke aan de vroegere sla vernij. Ook de bezwaren die men tegen werkloo zenzorg, uitgaande van de Diaconie, inbrengt n.l. het feit, dat door die zorg de lidmaten der gemeente difbbel zouden worden belast, de bewering, dat behoeftige werkloozen eigen lijk niet arm zijn c.d. acht spr. geen grond om de principieele roeping der Diaconia met betrekking tot de werkloosheid te ont kennen. De Diaconie mag zich dus met de zorg voor werkloozen belasten. Kan ze ook? Een iuniforme gedragslijn voor alle Dia conieën is niet aan te geven. De omstandig heden loopen te zeer uiteen. Doch twee op merkingen van algemeenen aard, verdienen de aandacht. Onmogelijke draaglast van 8 pet. Vooreerst schijnt het onmogelijk de finan- cieele lasten der werkloosheidsvoorziening in vollen omvang voor rekening der Diaconiën te brengen. Reeds in 1933 bedroegen die f 160 millioen. Neemt men aan dat daarvan 8 pet. ten laste der Geref. Diaconën komen, dan zou dit een vermeerdering van uitgaven beteekenen van ongeveer 12 millioen, wat naar schatting van spr. ongeveer vier maal zooveel is, als thans door onze diaconiën in totaal wordt uitgegeven. Het lijkt spr. uitge sloten, dat onze kerken, naast de kosten die zij reeds maken, zelfs bij een beste samen werking, zulk een groot bedrag zouden kunnen opbrengen. Wij kunnen dus niet alles doen. Maar wel kan er wat geschieden. Spr. denkt daarbij niet uitsluitend aan den stoffelijken steun, maar wijst op het belang van den geestelijken en zedelijken steun, die van de Kerk behoort uit te gaan. Daar mede komt spr. tot zijn laatste punt „Moet de Diaconie wat doen?" Bij de beantwoording van deze vraag acht spr. niet in de eerste plaats beslissend de mogelijkheid van steunverleening. Moge lijkheid is een rekbaar begrip. En bovendien, niet alles wat mogelijkris, is verplicht. Beslissend is in de eerste plaats de voor rang. De zorg van de belanghebbenden zelf van hun betrekkingen gaat voor den diaconalen steun. Doch er zijn ook tal van overheidsmaatregelen, die voorrang hebben voor de diaconale zorg. Spr. noemt de ciale wetgeving, werkverschaffing en cr: maatregelen. Wat de Diaconie doet, moet an aanvullenden aard zijn. De moeilijkste vraag betreft den z.g. cri- sissteun. Men kan hierin Overheidsarmen- ■g'zien, inzoover deze steun zich richt naai de individueele omstandigheden van den werklooze. Echter draagt deze steun niet een er individueel karakter. De crisisrege- ling geeft algemeene steunnormen, die, hoe- als maxima bedoeld, feitelijk de maat staven zijn voor de steunuitkeering. De Over heid plaatst trouwens deze steun buiten <h Armenwet. Derhalve moet deze steun veeleer worden gezien als een onderdeel der Regee •ingsmaatregelen. Op dien grond ziet spr aanleiding om den Crisissteim voorrang toe te kennen voor de diaconale zorg. Sipr. toont dit nog nader aan. Spr. verwacht niet, dat de Crisiswerkloos heid: spoedig zal verdwijnen en wekt de diakenen op, trouw voor en in hun ambt to arbeiden. Een drukke bespreking volgde op dit practische referaat, waarna de zeer goed geslaagde Conferentie op de gebruikelij ke wijze werd gesloten. ALLEDAGKERK TE HAARLEM. De tot dusver in de Waalsche kerk te Haarlem gehouden Alledagkerk is 1 Juni j.l. overgebracht naar de Groote Kerk, waar zij in het koor gedurende de zomermaanden zal worden gehouden. Wat de medewerking van Geref. predikan ten betreft, valt te wijzen op het besluit der classis H aarl em, die de medewerking der predikanten aan hen overlaat, desgewensrht verleg met den kerkeraad. Te Amster dam heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk zulk een medewerking afgewezen. DOMINEESKINDEREN. Of dat nu juist de meest benijdenswaardi ge stervelingen zijn, laten we in het mid- waar zoovéél gelaten wordt Maai het zóó somber in te zien als „Anthonia Margaretha" doet in bet nog jeugdige tijd sohrift „De Predikantsvrouw", waar wij lezen: „Het is en blijft een niet-te-loochenen feit, dat er van domineeskinderen soms heel wei nig terecht komt. Kinderen in de pastorie geboren, stierven soms in de gevangenis. Hoe menige domi neeszoon leed schipbreuk op de levenszee, en hoe menige predikantsdochter nam den naam van den God harer ouders slechts op de lippen als een vloek!" Zeker, zekermaar er zijn ook anderen, als u 't goed vindt. Moet u maar eens luis teren naar Dr. Campbell, die er óók wel iets van weet. En ons aldus bemoedigt (in een Amerikaansch tijdschrift) „De pastorie is de leverancier van het voor treffelijkste tmenschenmateriaal. Zij levert niet slechts het beste, maar zij levert dit bovendien in de grootste hoeveelheid". O zoo! En een Amerikaan beweert nooit iets zonder cijfers, dus: „Onder de maatschappelijke leiders is het percent predikantskinderen opmerkelijk groot. Drie Amerikaansche presidenten en zeven presidentsvrouwen blijken in de pas torie grootgebracht. Van de 65 namen, welke de Hall of Fame te New York telt, zijn er 11 die van predikantskinderen. Dit beteekent, dat 17 percent van America's grootste be roemdheden uit de pastorie stammen. De pastorie levert 1000 namen van de 12000 uit „Who's who" en 1270 stuks van de 2145 Brit- sche notabelen. Van de leiders in de groote handelszaken stammen 30 percent uit do Waarmee dus aangetoond is, dat Anthonia Margaretha bovenvermeld, zich eens moet bezinnen op de vraag, op welke wijze het menschelijk ras het meest doeltreffend kau veredeld worden In het Maandblad der Geref. Kerken in België wordt geklaagd over een soort Nederlandsche traag heid, die gevaren voor menig naar België of Frankrijk verhuizend Nederlander meebrengt. „Onbegrijpelijk is het", aldus Ds. Maaskant to het Maandblad, „dat men blijkbaar met 'begrijpen kan, dat met een naar Frankrijk vertrekkend lid precdes op dezelfde wijze gehandeld moet worden als met een broeder of zuster, die in Nederland verhuist. Dam geeft iedere kerkeraad een attestatie mee, maar stuurt ook bericht aan dte betrokken kerk. Hoe men dan een familie de wereld in kan sturen met een attestatie, zonder hen In te lichten of Brussel in te lichten, zoodat men ze na jaren vindt, zie, daar is maar één verklaring vam te ge ven en dat is die van slordigheid, die met men- schenzielen speelt. Onbegrijpelijk is nog als men niets voor hen doet en men soms jonge menschen to het uitgestrekte Frankrijk verloren laat gaan zonder ook maar eetoge verantwoordelijkheid ten opzichte van hen te voelen. Onbegrijpelijk ook, dat jonge menschen, die eenigen tijd in Frankrijk willen verblijven van hun geestelijke verzorgers zelf het advies krijgen hun attestatie maar ni« te vragen, wat te verstaan is, maar de geestelijke verzorgers dan niet hun plicht beseffen om Brus sel te verwittigen. Onbegrijpelijk is, dat men bij correspondentie soms zóó weinig snel reageert, dat het wel lijkt of we nog in den tijd van de trek schuit leven en men vergeet, dat de DieseUretoen in Nederland toch ook al 150 KM. loopen". ZENDING EN PHILANTROPIE STR ANDZENDING Ds. G. O. Donner en de heer J. H. van Riessen deelen ons namens het Comité voor de Strandzen- ding te Scheveningen mede, dat ook vooi dit seizoen de arbeid weer is aangebroken. De lec tuur wordt gratis verspreid: er mag beslist geen geld voor gevraagd worden. Secretaris van Comité is de heer A. Roest, Renbaanstraa Schevetongen. Penningmeester is de heer K. Alblas, Noordwijkstraat 7. Scheveningen. Dat wij dezen arbeid van harte aanbevelen, ligt voor de hand. De kansen, hier geboden voor verkondiging van het Evangelie, zijn wel zeer v en blijkens de ervaringen behoort deze tak Evangelisatie-arbeid tot de meest doeltreffende, ZENDING ONDER ISRAEL Het 5e Nederi. Jodenzendimgsfeest zal gehouden worden in „Lommerrijk" te Hillegersberg, op Woensdag 6 Juni a.s. onder leiding van Ds. Bl'amkhart, van Hillegersberg. De morgensamen komst vangt aan ten 10 uur, de middagsamenkamst ten 2 uur. Als sprekers hopen op te treden Ds. D. A. v. d. Bosch, van Den Haag: Ds. A. v. Kooten, van terdam; Ds. W. J. J. Velders, van Rotterdam: Ds. Jac. v. Lissenherg, van Dordrecht; alsmede de delingen Ds. Rottenberg van Schevetongen en Ph. Trostaanetzky, van Antwerpen. De welbekende en gaarne bezochte Zomercon- ferenties van den Zendingsstudieraad zullen dit jaar te Lunteren gehouden worden van Juli—18 Augustus. Het programma belooft veel velerlei. In de eerste week zijn aan de orde: (30 Juli—4 Aug.) 1. G. F. C. Bakker (Kasoegan, Bor neo) over „De Zending op Borneo". 2. F. J. F. Hasselt (Breukelen) over „De Zending onder de Papoea's". 3. Dr. Alb. C. Kruyt s-Gravenhage) over „Magie. Studie-groep: W. F. E. Smelik (Oegstgeest) „Ons Suriname". Sprekers: Dr. W. J. L. Dake (Bandoeng); Zend. G. F. C. Bakker (Borneo); Dr. Alb. C. Kruyt (Poso); mej. Zr. M. L. W. Schoch (Halmahera); Ds. A. van Selms (Hansweert) lichtbeelden. Tweede weck Voor de tweede week (6—11 Aug.): 1. Liz E. Delius (Bannen) over „Die Auseinandersetzung des Evangeliums mit der marionalen Bewegung ii der Welt". 2. P. M. Legëne (Zeist) over „De Zen ding in Suriname". 3. Dr. L. Onvlee Jr. (Wi boebak, Soemba) over „Soemba". Studiegroep: Ds. Th. Delleman (Aalten): „Islam en Christendom". Sprekers: Zend. J. Bijlefeld (Hal mahera)); P. van Duyvendijk (Dordrecht); Ds. Jac. van Nes Czn. ('s-Gravenhage) met lichtbeel den; Dr. L. Onvlee Jr. (Soemba); Zend. H. Pol (Celebes). Derde week Voor de derde week (13—18 Aug.): Cursussen: 1. Liz. E. Delius (Bannen) over „Die Auseinan dersetzung des Evangeliums mit der nationalen Bewegung in der Welt". 2. Dr. J. Riemens (Lei den) over „De Zendingsgedachte in het Oude Tes tament". 3. G. van Roekei (Arnhem) over „Het werk der liefdadigheid en barmhartigheid to Ne derland". Studiegroep: J. C. Sickesz (Zeist): „Van Heiden tot Christen" .Sprekers. P. W. Cohen, Amsterdam; Raden S. Nimpoeno (Amsterdam); Luit-kol. J. P. Rawie (Amsterdam); Zend. J. A. Rooseboom (Halmahera); Zend. Fr. Schneider (Java). De deelnemersprijs is voor 1934* verlaagd tot f 17.50 alles inbegrepen). Aanvragen om toezending van een prospectus richten aan het bureau van Z.S.R. „de Nije Wehme", Utrechtscheweg 64, Zeist, waar rich thans reeds kan aanmelden. WOODBROOKERS TE BARCHEM. Het zomerprogramima van de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers vermeldt, evenals vorig jaar een drietal cursussen en twee leergangen te Barchem. Van 2124 Juli wordt door H. A. Brink horst een cursus geleid, met als thema „Het religieus-socialisme en zijn plaats". Willy Harttorf leidt van 47 Aug. een cursus over ,De jeugd en haar plaats". De laatste cur sus wordt geleid door W. Middendorp van 31 Aug.—3 Sept. Onderwerp „Oostersche vraagstukken". Eén der leergangen, die van 25 Juli—1 Aug., door J. van de Kieft te leiden, zal zich bezig houden met „Maat schappelijke structuurwijzigingen en hun geestelijke achtergrond". In de tweede leer gang gaat het om „Religieuze opbouw". De- wordt gehouden van 20—28 Aug. en ge leid door Dr. H. de Vos. De Calvinistische Juristenvereenigtog en de Ver- eeniigtog van Christel, psychiaters hebben eencom- in het leven geroepen tot oprichting van een Geref. Vereeniging voor Volksgezondheid. De op richtingsvergadering is thans gepaald op Vrijdag 22 Juni a.s. te Utrecht in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen. De vergadering wordt ge leid door Mr. Dr. J. Donner, oud-minister van Ju- Prof. Dr. J. Waterink, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, zal er spreken over: „Taak en principieel karakter der psychische hygiëne". De nieuwe vereeniging bedoelt allen te omvat die dagelijks met de psychische hygiëne to aan raking komen, geneesheeren en geestelijke verzor- van ziekenhuizen en stichtingen, opvoeders niet-volwaardige jeugd, wijkverpleegsters en sociale werkers, betrokkenen bij den redasseerings- arbedd van crimtoeelen en psychopathen, maar ook predikanten en juristen, ook biologen, kortom allen, die met het bedoeld terrein meer of minder geregeld ta aanraking komen. Voorloopig adres der vereetogtog is: Dr. A. Hutter, Monsterscheweg lila te Loosduirien. BOND TEGEN HET VLOEKEN Op 8 Juni zal de .Bood tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen Naam" zijn itgem. vergadering houden in „Terminus" te Utrecht. GIFTEN EN LEGATEN De Geref. Kerk van Den Haag-Oost heeft drie legaten, elk f 500 groot, ontvangen, tw. voor de Jodenzending, het Rusthuis en de Evangelisatie In België. Bij Ds. J. P. A. Le Roy te Almelo kwam onder N.N. een gift in van f 500 voor het Ned. Herv. Diaconessenhuis aldaar. EEN VERZOEK VAN PA VAN DER STEUR EEN GROOT LIEFDEWERK IN INDIE De heer -T. N. van Munster te Arnhem, schrijft ons: „Ken je je ouden vriend Johan van dei- Steur nog?" Wis en zeker zoo dacht ik bij 't lezen van die vraag. En ik lieib me geschaamd. Want die vraag was 'n verwijt. Een verwijt van 'n vriend met wien ik als jongeman mocht samenwerken en voor wien ik steeds den diepsten eerbied had. Die oude vriend Van der Steur is de be kende Pa van der Steur de man, die voor meer dan veertig jaar naar Indië trok, om „Onze jongens in Onze Oost", zooals hij de PA VAN DER STEUR O. I. Militiairen noemde, tot stut en steun te zijn. De ervaring had hem geleerd dat deze Europeesohe meestal Nederlandsohe militai ren in Indië stonden als eenzamen temidden van duizender. En hij trok naar de Oost met de weinige middelen waarover hij beschikte om 'n mi litair tehuis te openen. Dit deed hij in Magelang. En zijn wer£ was, op dit terrein, 't werk van 'n pionier. Maar, daar bleef 't niet bij. Dit werk leerde hem kennis maken met 't arme verstooten, verlaten, hulpbehoevende Indo-Europeesche kind. Zij werden hij hem thuis gebracht, die paria's. En Van der Stoeur heeft zich over die klei nen ontfermd. In 'n bamboehuisje nam hij ze op, 'n klein aantal, maar dit kleine aantal groeide. Se stichting „Oranje-Nassau" En nu... in 't jaarverslag over 1933 vind ik 'n plattegrond van geweldig gebouwen complex waarop de Stichting „Oranje Nas sau", staande onder de liefderijke leiding van Pa van der Steur, gevestigd is. Vele duizenden kinderen werden in den loop der jaren door dezen „Pa", die nimmer de tropen verliet, verzorgd en opgevoed. En de resultaten zijn schitterend. „Van der Steur" zoo verklaarde mij kort .geleden 'n gerepatrieerde directeur van één der grootste gevangenissen in Ned. Oost-In- dië, „heeft 'n deel van de Nederlandsche schuld aan Indië betaald". Is 't nog noodig deze verklaring nader toe te lichten? Pa van der Steur is één der meest popu laire mannen in Indië. En toch zocht hij geen populariteit Zijn werlc heeft hem populair gemaakt. Ik wilde dat vele duizenden in ons land konden kennis nemen van 't geen hij „raak als hij 't schrijven kan" in zijn laatste jaar erslag vertelt. Daarin spreekt hij van de „Steurtjes" die over gansch Indr'ë zijn ve ■spreid en die 'n stuk van de ruggegraat uitmaken van de Indische maatschappij. Vele oud verpleegden hebben invloedrijke posities, anderen beoefenen ambachten. En de in zijn stichting opgevoede meisjes «•richten in Indië op allerlei wijze, niet te onderschatten werk. Natuurlijk is de arbeid van Pa van der Steur niet zonder teleurstellingen. Vooral in dezen t:jd van maatschappelijke depressie zijn vele van zijn vroegere ver pleegden zonder emplooi. En 't baart „Pa" heel wat zorgen om voor zijn pupillen, die klaar zijn om aan de samen leving hun krachten te geven, geschikt werk te vinden. Verzorging van 930 kinderen. Van der Steur verzorgt op dit oogenblik niet minder dan 930 kinderen. Daaronder zijn er 340 'n eerbiedwaardig getal dat zich bekwaamt in eleotrotech- nische-, landbouw-, coupeurs-cultuur-, mid delbaar-technische en ambachtscholen. De opvoeding van al die kinderen plaatst voor bergen van zorg. Maar de 69-jarige Papa van der Steur, de man van de daad, die niets voor zichzelf vraagt maar alles voor zijn kinderen geeft, ziet daar niet tegen op. Over 1933 kon hij er met zijn groote ge zin op het kan'je af komen. Feitelijk niet. Want nu de Gouvernementssubsidie, ook al weer door de ellendige tijdsomstandighe den, noode werd ingetrokken, ging hij teren op zijn reserve kapitaaltje, dat klein is. Hij werd daardoor als de boer die de eier- gevend kip slachtte om wat ie kunnen eten. Van der Steur heeft voor zijn kinderen noodig, bij 'n hoogst sober beheer, ruim f 135000 per jaar. Salarisen worden zoo goed als niet uit gekeerd. De oude Papa werkt van 's-morgens 5 uur tot vaak diep in den nacht. Zijn kinderen zijn hem alles en dit geeft hem de kracht om vol te houden. Maar nu komt 't water tot boven de lippen: Weinig inkomsten en zoo goed als geen reserve meer. Steun is noodiger dan brood voor degenen die honger hebben. Het werk van Van der Steur is geen In disch, maar een werk van nationaal belang. Pa van der Steur nadert de zeventig Maar, de vindingrijke „Papa" weet 'n mid deltje om geholpen te worden. Deze stoere werker wordt op 10 Juli a.s. 69 jaar. En nu vraagt hij niet 69 cent van ieder mensch die iets missen kan, maar hij vraagt slechts een dubbeltje. Hij verzoekt Gemeentebesturen, Kerkera- den, Redactiebureaux. Vereenigingen en particulieren 'n eenvoudig emmertje neer te zetten waarin de dubbeltjes kunnen gewor pen worden. Duizenden dubbeltjes maken tez'amen hon derden guldens, waarvoor „katoentjes kun nen gekocht worden". De tijden zijn moeilijk, de zorgen groot, maar één dubbeltje kan ieder, bij goéden wil, toch wel missen. Laten we allen even met den bedelnap rondgaan! En dan 't ingezamelde bedrag opzenden aan de penningmeestaresse van 't Van der Steurfonds, mejuffrouw M. D. van Hoog straten, Parklaan 6, Zeist. (Gironummer 166060). of aan den heer Johannes van der Steur, directeur van 't gesticht „Oranje Nassau" te Magelang. Geloof mij, gij kunt daarmede den „ouden Papa" hoogst dankbaar stemmen en zijn honderden kinderen 'n onschatbaren dienst bewijzen. Schoolnieuws. STUDENTEN EN OORLOG Worlds Events (Amerika) deelt mede, dat de Wesley-universiteit te Mdddleton in Amerika, 110 studenten verklaarden in bepaalde omst digheden de wapenen tegen een ander land zullen opnemen, 159 studenten alleen zouden vechten in ge-val van een inval, 238 zouden geren den president te steunen bij een oorlogs verklaring en 156 zich solidair verklaarden met de studenten van Oxford, die geheel en al wei gerden voor koning en vaderland te strijden. Van Haverford College te Haverford zonden 102 studente een verklaring aan presfldent Roosevelt, waarin zij mededeelden in een tcx komstdgen oorlog dienst te zullen weigeren. H. H. VAN ROOIJEN Naar wij vernemen, is gisteren met het s. Rietfontein uit Z. Afrika te Rotterdam aangeko men de heer H. H. van R o o ij e n, bekend derwij sman. De heer van Rooijen, wiens vader hoofd eener Chr. School te Ridderkerk was, is 37 jaren geleden als onderwijzer naar Z. Afrika trokken en heeft den Boerenoorlog meegemaakt. Hij is o.m. Nederi. consul te Bloemfontein en heeft zich als een warm strijder voor de Nederlandsche belangen to de Zuid-Afrik, kolonie doen kennen. ANALYSTEXAMEN. Aanmeldingen voor het analyst-exainen 2e gedeelte, diploma A, kunnen tot uiterlijk Za terdag 16 Juni a.s. geschieden bij den secre taris der Centrale Commissie voor het ana- lyst-examen, Dr. J. van der Lee, Aclriana- laan 283, Schiebroek, bij wien ook verdere in lichtingen te verkrijgen zijn. AFSCHEID INSPECTEUR F. W. SANTMAN De heer F. W. Santman, aan wien op zijn zoek eervol ontslag is verleend als inspecteur het lager onderwijs in de inspectie Delft, heeft Zaterdagmiddag afscheid genomen van het onder wijzend personeel, waarmede hij zoovele jaren heeft samengewerkt. DE ONDERWIJZERS-OPLEIDING De Vereeniging van onderwijzend persor.ee! aan Prot. christ. kweekscholen breng: in een adres aan de leden der Tv.eede Kamer c'e volgende wen- schen naar voren, naar aanleiding van het „kweek school wetsontwerp": 1. Op onderwijskundige gronden geeft de ver eeniging de voorkeur aan de in het wetsontwerp geprojecteerde 5-jarige boven de thans ingevoerde 3-}arIge kweekschool; 1. het gevolg van de invoering ervan, dat een vrij sterke vermindering van de thans bestaande kweekscholen plaats zou moeten hebben is. vooral de protestaotsch christelijke kweekscholen be treft, in geen geval te aanvaarden; 3. de omvaig van de geregelde opleiding ka alleen gebaseerd zijn op de normale behoefte aai leerkrachten voor het l.o. 1 ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Tot onderwijzer aan de Groen van Prinsterer- schooJ, Karei dc Stoutepleto 23 (hoofd U. Wijma) te Rotterdam: de heer B. de Joode te Meerkerk. HET CHR. BEWAARSCHOOL ONDERWIJS. In ,yDe School met den Bijbel" bespreekt v. d. H. v. G. de rede, waarmede de heer Zuidmeer als voorzitter van den Bond van Chr. Bewaarscholen de -jaarvergadering van dien Bond heeft geopend (zie ons blad van 23 en 24 Mei j.l.). Wijzende op de 9e stelling, waarin de lieer Zuidmeer betreurdo het door de Stand/gevoerde pleidooi voor los lating van de gemeentelijke bemoeiing met het bewaarsohoolonderwijs, merkt de schrij ver op: „Zijn afwiigen van het Standaard-pleidooi berust dus niet alleen op practische, maar evenzeer op historische gronden. Het doet me genoegen, dat een zoo principieel man als de heer Zuidmeer, het gevoelen der pa cificatie trouw blijft, dat de gemeenten vol strekt niet behoeven te worden uitgesloten van het doen van uitgaven ten behoeve van 't onderwijs. Gelukkig dat hij geen principe erkent, waar geen principe is. Loslating van de bewaarscholen door de gemeenten zou in derdaad de ruïneering dier scholen beteeko- nen, maar bovendien een onnoodige beper king van de gemeentelijke autonomie zijn. waarvan de consequentie ook aan het la ger en middelbaar onderwijs groote schade zou toebrengen". EXAMENS EINDEXAMENS-KWEEKSCHOLEN DORDRECHT. (Chr. Kweekschool). Geex. 6 eand. Gesl. do dames A. A. Brij te Molenaars graaf, T. E. Heijden en J. van der Kulk te Dor drecht; en de heeren P. van. Hofweden to Zwito- dreoht on Sj. as Jong te Puttershoek. AMERSFOORT. (Rijkskweekschool). Gesl. de dames H. Dijk. A. Bokkers en W. Keuteboom. allen te Amersfoort. J. van Gurkel te Zeist en G. Klomp te Woudenberg. Afgewezen ééii. HAARLEM. Da-Costa-Kweeksohool"). Geëx. I cand. Gesl. do admea D, H. Aalbers en M. Polderman, te Haarlem en A. van Duinen en D. R. Oudlee te Heemstede. AKTE-EXAMENS LICH. OEFENING M.O. Het practisch-theoretisch gedeelte dezer exa mens zal worden gehouden te Amsterdam van 4 Juni tot en met 11 Juli. De examens zijn open baar, behalv eopj de dagen: 14 tot en met 13 Juni en 28 Juni tot en met 3 Juli. UIT HET SOCIALE LEVEN ïrlagUn N.V. Machinefabrieken Rueb. te Breda, heeft ekondigd van gemid deld 8 Een ge eg en woord Igcrs van werkgevers- en werk ersorganisaties in het metaalbedrijf had tot •loopig resultaat, dat de directie de verla ging voor do J<?n«e arbeiders heeft ingetrokken

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3