MAANDAG 4 JUNI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED Garanties voor de onbeïnvloede stemming Zooals wij reeds gemeld hebben is tus- sclien Duitschland en Frankrijk overeenge komen, dat op 13 Januari 1935 de volksstem ming in het Saargebied zal plaats hebben over de vraag of dat gebied bij Frankrijk of Duitschland zal gevoegd worden of wel dat het huidige Volkenbondsbestuur zal ge handhaafd blijven. Dat deze volksstemming voor degenen, dei er zioh in moeten uitspreken een moeilijk geval wordt, valt gemakkelijk te zien voor wie bedenkt, dat de Saarlanders na den oor log zoowel door de Franschen als door de Duitschers min of meer vertroeteld zijn dat het Volkenbondsbestuur voor hen vrij rustige en aangename periode is geweest. Voorts hebben zij hun mijn-producten gere geld kunnen afzetten in den Franschen El zas. terwijl het niet zeker is. dat die leve rantie na de eventueele terugkeer tot Duitschland zal voortgaan en het ever zeker is, dat de Duitsche belofte van afzet van de Saarkolen in Zuid-Duitschland waar thans veel Ruhrkolen heengaan, zal verwezenlijkt worden. Voor het moeilijkste probleem echter wor den de bewoners van het Saargebied in politiek opzicht gesteld, nu Duitschland Hilleriaansch-nationalislisch is geworden. Beweerd wordt dat een grot deel der communisten reeds besloten is Duitschland te stemmen, omdat zij verwach ten, dat Hitier steeds verder naar links zal gaan. De communisten halen met hun al len nog geen vierde der stemming in het Saargebied. De socialisten met nog geen achtste van het tetaal zullen, naa rhet heet, voor behoud \«*i het tegenwoordig bestuur stemmen wat zeer wel e verklaren is na alles wat hun in Duitschland wederva ren is- De roomsch-katholieken, die ongeveer de helft van de Saar-bevolking uitmaken, weifelen echter nog aangaande de door hen te volgen gedragslijn. De reden daarvoor k gemakkelijk te vinden. Ze ligt in de moeilijk heid, die de kerken, ook de roomsche kerk, in het Derde Rijk" ondervinden. Te verwachten is dat het Vaticaan de Saai-kwestie wel degelijk zal uitbuiten in zijn strijd met de machthebbers te Berlijn over de rechten der kerk. Vóór de stemming van 15 Januari a.s. zal er nog wel menig hartig woordje daarover gewisseld worden. Blijkbaar wacht de roomsche bevolking van het Saarland op de instructies, die haar uit Rome nog moeiten geworden. Het schijnt zelfs, dat de uitslag van het plebisciet van die instructies in groote mate afhankelijk zal zijn. Naar nader bekend wordt over de Duitsch- Fransche overeenkomst, behoort daartoe 'n gelijkluidende garantie-verklaring van Duitschland en Frankrijk, behelzende, dat deze landen zich van pressie op de stem gerechtigden zullen onthouden en evenzeer van vervolging, represaille-maatregelen of achteruitzetting wegens politieke houding tijdens het Volkensbondsbestuur aangeno men met betrekking tot 't plebisciet Mocht een geschil hierover ontstaan, dan gaan beide regeeringen ermee accoord dit aan 't Permanente Hof te Den Haag te onderwer pen. Over den inhoud van het accoord wordt, voorts nog meegedeeld: De datum voor het plebisciet is vastge steld op 13 Januari J935, dat is de vroegste datum, die volgens de verdragen moge lijk is. - Stemmingsgerechten "worden be. noemd, die in functie zullen zijn gedurende het plebisciet en nog een jaar daarna. Zij zijn bevoegd voor alle delicten, die samen hangen met de stemming zelf. Er zullen acht gerechtelijke colleges in eersten aan leg en een hooger gerecht worden gevormd, in overeenstemming met de oude districts- indeeling. Na de stemming zullen de overi ge gerechten verdwijnen, terwijl het hooger© gerecht nog bestaan blijft voor den overeen gekomen tijd. Dit hoogere gerecht bestaat uit een president, een vice-president en drie rechters, terwijl in de andere gerechten waarschijnlijk slechts één rechter zal wor den benoemd. De colleges moeten worden samengesteld uit neutrale personen. Zooals reeds vroeger is overeengekomen, zal de Volkenbondsraad ook de plebis ciet-commissie benoemen, die eveneens uit neutrale personen zal bestaan. Deze commissie zal bijzondere volmachten hebben en fungeeren naast de regeeringscommis- sie, zoodat zij niet ondergeschikt is aan de regeeringscommissie, maar een zelfstandig .Volkenbondsorgaan zal zijn. Ook in de politie-kwestie is Vrijdag definitieve overeenstemming bereikt. Het oude plan om buitenlandsche politie naar het Saargebied te roepen is opgegeven. De regeeringscommissie zal zoo mogelijk doo>- aanwerving in het Saargebied de noodzake lijk geachte versterking tot stand brengen. Zoo noodig kan zij echter ook bui ten het Saargebied politie ver werven. Daarbij zullen de Volkeoibonds- raad en de commissie van drie haar be hulpzaam zijn. Er bestond overeenstemming dat slechts Duitsch-sprekende politie-beamb- ten zullen worden aangeworven. Betreffende de stemmingskosten is vastgesteld, dat Duitschland en Frankrijk ieder vijf millioen francs zullen voorschie ten en de regeeringscommissie één millioen Zoo mogelijk moeten Duitschland en Frank, rijk nog meer voorschot verleenen. In de vroegere Pruisische gebieden zal naar „Bur gemeesterschappen" en in de vroegere Beiersche gebieden naar gemeenten worden gestemd. HEVIGE AARDBEVING OP IJSLAND. Uit Reikjavik: In het district Tingoe aan 'de Ocfjord heeft Zaterdagmiddag een hevi ge aardbeving plaats gehad, waardoor ern stige materieele schade is aangericht. Tc Dalvik aan de fjord zijn alle huizen zoo beschadigd, dat zij niet langer bewoond kunnen worden, waardoor de bewoners in tenten zijn ondergebracht. BRAND IN DE HAVEN VAN BOSTON. Marinedokken verwoest. Door nog onopgehelderde oorzaak is In de haven van Boston een brand uitgebroken, waardoor de marinedokken zijn verwoest. Er hadden geen persoonlijke ongevallen plaats.' DE HITTE IN AMERIKA'S MIDDEN-WESTEN Wanhopige boeren. Uit Washington: Het aantal dooden als gevolg van de hittegolf, die speciaal het Midden-Westen der Vereenigde Staten teïs tert, is reeds tot 50 gestegen. De hitte duurt nog altijd voort, met slechts enkele plaatselijke regenbuitjes in een paar staten. Van lp graanstaten der Unie is slechts in Texas genoeg regen gevallen. In de staten Minnesota Wisconsin en Noord-Dakota drij ven de boeren hun vee, dat op het volko men verschroeide land staat te versmach ten, naar gunstiger gelegen weidelanden. Nflar aanleiding hiervan heeft de gouver neur van Minnesota de nationale garde ge- requireerd, ten einde de farmers met hun kudden tegen te houden. Aangezien gebrek aan levensmiddelen dreigt, hebben de directies van alle spoor wegmaatschappijen in het Westen zich be reid verklaard voor levensmiddelentranspor ten aanzienlijk gereduceerde tarieven te be rekenen. Het door president Roosevelt goedgekeur de stéunprogram voor de door do droogte getroffen boeren zal onmiddellijk in wer king treden. Er is echter slechts een bedrag van 5.476.00U dollar voor onmiddellijke hulpverleening beschikbaar, dat over tien staten moet worden verdeeld. In verband hiermede overweegt de regee ring, bij het Congres een wetsontwerp in te dienen, waarbij machtiging zal worden verleend tot het aangaan van een leening van 200 millioen dollar ten behoeve van de geteisterde gebieden. Senator Shipstead is echter van meening, dat een milliard dol lar voor steun verleening noodig zal zijn. Gemeld wordt nog, dat het peil van de Mississippi en de groote Meren voortdurend daalt en in sommige streken de waterstand zóó laag is, dat de scheepvaart moest .wor den stopgezet. Volgens de weerkundigen kon het Zater dag j.l. nog wel zes dagen duren eer er re gen valt, een voorspelling die de boeren tot wanhoop bracht, want in dien tijd zul len er duizenden stuks vee van honger en dorst moeten bezwijken in de streken, waar geen water is. Regen in Canadeesche staten Uit Winnipeg. Van de tarijke plaatsen in Manitoba en Saskatsjewan wordt regenval gemeld. Voor den oogst is deze regenval van onschatbaar voordeel na de lange droogteperiode. Op de graanmarkt te Win nipeg is dc prijs met 1 tot 3 cent per sche pel gedaald. CHINEESCH DAGBLAD VERBODEN. Uit Peking: Het dagblad Hoeapei Jih Pao, het belangrijkste te Peking verschijnende blad, is verboden, omdat het een bericht uit Nanking heeft gepubliceerd, waarin zekere eischen van Japan aan China, o. m. de af scheiding van Amey (provincie Foekien) rerden vermeld. AMERIKAANSCH VLOOTBEZOEK AAN SOVJET-RUSLAND. Uit Moskou: De Amerikaansche marine attaché te Moskou heeft het Volkscommis sariaat van Oorlog er van in kennis gesteld dat in de maand Augustus twee Amerikaan sclie kruisers de haven van Leningrad zul len aandoen. Een deel der Amerikaansche bemanning zal als gast van den Amerikaan schen ambassadeur Bullitt eenige dagen te Moskou doorbrengen. DE VERHOOGING DER GRAANPRIJZEN IN RUSLAND. Uit Moskou: Ten gevolge van de prijsver- hooging voor tarwe is het brood hier en daar van de vrije markt verdwenen. De Gepeoe heeft aangekondigd, dat zij draco nische maatregelen zal treffen tegen brood speculatie. STORMRAMP BIJ KOREA. Volgens berichten uit Seoel (Korea) zijn in een hevigen storm meer dan 200 vis- schersschepen vergaan op de Oostkust, van Korea. Reeds zijn omstreeks vijftig lijken aangespoeld; men vreest, dat eenige hon derden visschers zijn omgekomen. De Amerikaansche Senaat heeft een wets voorstel aangenomen, waarbij een belooning ran 25.000 dollar wordt uitgeloofd voor het vatten van gemecnschaps-vija'nden, zooals Dillinger. Het wetsvoorstel is thans ter tee- kening voorgelegd aan president Roosevelt. DUISTER COMPLOT IN SACRAMENTO. De politie van Sacramento (Californië) heeft een helsch complot ontdekt, om een geheele wijk der stad te vergiftigen. In de brievenbussen van verscheiden naast elkaar gelegen huizen werd een enve loppe gevonden, waarop vermeld stond Monster zonder waarde" en waarin pijpjes ergiftigde kauwgom zaten. Ieder pijpje, dat zorgvuldig met fijne suiker was bc strooid, bevatte voldoende cyaanzout, om den dood van twaalf personen ten gevolge tc deen hebben. GIFTIGE SPINNEN. Uit' Portland: Zuid-Oregon en West-Idahe hebben veel te lijden van giftige zwarte spinnen. Een van de personen, die gebeten is tien dagen bewusteloos gebleven. Het is gebleken, dat alleen de vrouwelijke spinnen giftig zijn. Uit Berlijn: Op grond van de wet over de in beslag neming van staats-en volksvijan dige vermogens heeft de geheime staats politie o. a. ook beslag gelegd op een x er- mogen van den voormaligen leider der S.P.D., Otto Wels, die naar het buitenland is gevlucht. Het betreft hier een ten name van Wels ingeschreven hypotheek ter waai de van 6340 R.M. op een stuk grond te Ber- lijn-Friedrichshagen. De piloot Noack heeft met een verkeers vliegtuig den afstand Berlijn—Croydon af gelegd in drie uur en vijftig mnuten, het geen een record op dit traject beteekent. De gemiddelde uursnelheid bedroeg 264 k.m. CYCLOON TE MARSEILLE. De omgeving van Marseille is ln den nacht van Zaterdag op Zondag door een cycloon geteisterd. De schade wordt op vele millioenen geschat. Spoorwegen werden vernield en bruggen, die reeds eeuwen lang de stormen hadden getrotseerd, werden weggeslagen.- VOLKSOPVOEDING (Van onzen Duitschen correspondent) Nieuwe verkeersmaatregelen voor de bevolking van Berlijn. Meer discipline in hot verkeer. Maatregelen, welke aan den mili tairen dril van twintig jaar g i- ledcn doen terugdenken. Op één enkelen dag 9600 inwoners dei- rijkshoofdstad op heeterdiaad be trapt. Berlijn heeft tegenwoordig eon voor maligen contre-admiraal als prefekt dei- stedelijke politie en het ligt dus in den aard der zaak, dat de bevolking zoo nu en dan op Pruisische wijze „gemassregelt" wordt. Ale president der politie heeft Herr von Levetzow een serie maatregelen getroffen, welke het verkeer m ieder opzioht moeten bevorderen. Het spreekt vanzelf, dat de arm zalige voetganger hierbij een volmaakt ondergeschikte rol speelt; hij i6 niet veel meer dan een figurant, een statist, die blij mag zijn, wanneer hij alsnog bij de zaak betrokken wordt. Alles, wat op dit belangrijk gebied dooi de vroegere overtieid is uitgevonden, blijkt plotseling van den booze te zijn. De auto matische afwisseling van groene, gele cn rcode lampen behoort tot het verleden, want iedere verkeersagent heeft voortaan de be voegdheid, zulks naar zijn persoonlijke op vatting te regelen. Zijn taak wordt hierdoor heel wat moeilijker, want wat hij doet of niet doet is van invloed op de maatreegelen zijner collega's. Gaat hij in zijn voorbeeldi- gen dienstijver wat al ti rapide te werk, dan kan het gebeuren, dat zijn collega cjp het eerstvolgende plein niet weet, wat hij met zulk een opeenstapeling van auto's moet beginnen! Het gevolg hiervan zal zijn, dat de verkeerstorentjes, welke door het auto matische systeem buiten gebruik raakten, weer in de mode komen. Op de drukste uren van den door-de-w eekschen dag ziet men op den Potsdam nier Platz en aan den Alex dan waarschijnlijk binnenkort een schupo weer allerlei zwaaiende bewegingen maken. Het centrale verkeerssysteem dateert, nog uit de eerste jaren na den oorlog. Het prin cipe eener automatische voortbeweging was overgenomen van Amerika, vond in den eereten tijd algemeen waardeering bij het publiek, maar bleek, toen het verkeer begon toe te nemen, voor Berlijn toch niet het juiste te zijn. Voor beginnelingen, voor mensehen dus, die voor het eerst in hun leven zelf een wagen besturen, was het ooi- getwijfeld een voordeel, wanneer ze Slechts op de bewegingen hunner medereizigers be hoefden to letten, maar voor den zakenman, die precies op den tijd is aangewezen, bleek het voortdurend op anderen moeten wach ten menigmaal een strap. Daar komt dan nog bij, dat de jongere generatie van onzen tijd vopr zulk een me chanische concentratie weinig voelt. Zij gaat uit op pereoontijk initiatief, is voortvarend en wil haar ondernemingsgeest vooral in het verkeer tot uiting brengen. Den vreem deling frappeert tegenwoordig het enorm aantal auto's, welke door geüniformeerde S.A. en S.S. met jeugdigen overmoed be stuurd worden. Men heeft hun bijgebracht, dat de machine sleoht6 „Mittel zum Zweck" mag zijn, een praohtmiddel dus voor jonge menschen, om hun kracht aan. den motor te meten! Aan den koeteier van een vrachtwagen riohtte de hoofdinspecteur van politie de volgende vermaningen: zorg ervoor, dat uw vrachtwagen en het tuig van uw paarden keurig in orde is! Elke wagen moet dc avonds aan den linker kant en bij nevel weer ook aan den achterkant van licht voor zien zijn! Aan den onderkant mag geen lan taren worden aangebracht! Op kruispunten moet bijzonder voorzichtig gereden worden! Let op de verkeerswenken der politie en op het lichtsein der verkeerslampen. Blijft aan den rechterkant van de straat en houdt u strikt aan dc vooreceliriflen van het par keeren! Vergt voorail niet teveel van uw paarden! Ook de fietsers, die in Berlijn gelukkig in de minderheid zijn, krijgen allerlei practi- 6che wenken van overheidswege: Zong er voor, dat uw fiets keurig in orde is en be vestig een rood lantarentje aan het achter wiel op de juiste plaats! Het benutten van een schijnwerper is niet geoorloofd. Twee fietsers naast elkaar belemmeren het ver keer! liet inhalen van vrachtauto's is ver boden! Bij de haltes van trams en omnibus sen bijzonder voorzichtig rijden! Wenk bij het inslaan van een zijweg bijtijds! Let voor al op de wegen voor fietsers! Zulke opvoedkundige lessen zijn voor een wereldstad ongetwijfeld van waarde. Niet temin betwijfel ik het ten 6terkefce, of een soortgelijke predicatie in Amsterdam, Rot terdam of Den Haag van invloed zou wezen op de levensgevaarlijke sportiviteit van onze toffe fietsende jeugd. Op den eersten dag, toen deize week de paediagogische actie voor Groot-Berfijn werd begonnen, moesten al dadelijk 9600 inwoners op de straflijst worden ingeschreven! Tegen 207 burgers werd wegens een ernstig ver grijp tegen de verkeersregeling een aan klacht ingediend, de meesten kwamen er gelukkig met een directe bestraffing van één nikkelen rijksmark mee af. Brave bur gers, die van deze nieuwe maatregelen nog geen flauw benul bleken te hebben, kregen een ernstige waarschuwing en mochten dan ails berouwvolle zondaars huu weg ver volgen. Men i6 voornemens, zulk een vebkeers- actie elke maand te herhalen, totdat het Berlijnsohe publiek zidh aan de nieuwe ver- keeraeiscihen gehoorzaam heeft onderwor pen. Blijft men, op gevaar af, zelf gevonnist te worden, even op een der drukke verkeers punten staan kijken, dam krijgt men binnen enkele minuten een over do e>d van komische indrukken. Vooral de ouden van dagen loe pen ieder oogenblik tegen de verkeerslamp, krijgen een vermaning, en mogen zonder financieele bestraffing verder gaan. De spor tieve jeugd is er veel beter aan toe, heeft meer aanpassingsvermogen en weet bij over trading van de wet nog net op het nippertje aan de sóhupo-greep te ontkomen. Komt het roode licht te voorschijn, dan is de spanning het grootst: wie zal er nu weer bij inloopen? Een drietal passanten ióopt druk over het verkeersprobleem te daeau- teeren, de een vond het vroeger veel beter, de ander prijst de nieuwe maatregelen en de derde weet nog niet precies, wat hij zeggen zal reeds zijn ze in de drukte van het gesprek langs het waarschuwende roode licht gewandefld. en de man der wet klopt een van hen op de schoudere: „Eigenlijk moest ik u alle drie een mark laten dtofldten, want eerst bent u op een der drukste ver keerspunten blijven kijken, toen bent u langs het roode licht gewandeld en ik heb niet den indruk, dat u 't verderop beter zult doen!" „Maar we hebben ons toch juist over het voor en tegen van de nieuwe keensrege ling onderhouden!" luidt het antwoord van den meeet ondernemende en zijn kameraden knikken bevestigend. „Dat heb ik allang gemerkt", luidt het antwoord van den agent, die bij hooge uit zondering zin voor humor schijnt te bezit ten, „maar voor zulke gesprekken is de pu blieke weg minder gesohikt. Doet u dat lie ver thuis en let op straat beter op de nieu we verkeerevoorsohriften!" Hij tikt aan zijn pet en zegt met de vereisebte plechtigheid: „I-Iedl Hitler 1" DE „TEMPS" OVER ROOSEVELTS BOOD SCHAP INZAKE DE INTERGEALLIEERDE SCHULDEN Het Parijsche dagblad „Le Temps" con stateert met teleurstelling, dat de hoop op een bevredigende regeling van liet interge: allieerde schuldenprobleem bedrogen is. Roosevelts Boodschap heeft niets nieuws gebracht Amerika heeft echter vergeten, dat het Hoover-moratorium een formeel ver band rekent tusschen de schuldenbetalin gen en de herstelbetalingen. Het blad merkt op, dat geen schuldenaar er nog belang bij beeft een gedeeltelijke betaling aan dc Vereenigde Staten te doen, nu de Johnson Bill gedeeltelijke betalingen niet als vol doende erkent. Deze politiek kan nooit tot een uitweg leiden en daarom is Roosevelts Boodschan ten zeerste te betreuren. VERSTERKING DER FRANSCHE KANAALKUST? Sunday Chronicle meldt, dat de Fransche autoriteiten thans een plan tot versterking der Fransche kanaalkust bestudeeren. De reden hiertoe is, aldus het blad natuurlijk de vrees voor een Duitschen aanval van do zeezijde. De volgende maatregelen worden over wogen: Bouw van een tweede verdedigingslinie van slagschepen van het formaat van de Dunkerque (20.000 ton). Aanleg van een „muur van staal en ijzer" langs de kust van het Kanaal met forten en zwaar kust- geschat. Inrichting van een machtige basis voor duikboot-en te Calais en de verlenging van de Fransche verdedigingswerken tot de kust van het Kanaal. ARGENTIJNSCHE WIJNEN. BUENOS-AYRES, 4 Juni. Het Argentijn- sche consulaat in Rotterdam deelt mede, dat de Nederlandsche markt goede perspec tieven biedt voor de plaatsing van Argen- tijnsche wijnen. LONDEN, 4 Juni. Volgens alhier uit Ge neve ontvangen berichten, waren aldaar Zondag geruchten in omloop, volgens welke de vertegenwoordigers van de Kleine Entente en Sovjet-Rusland heden onderhandelingen zouden aanknoopen over wederzijdsche er kenning en hervatting van diplomatieke be trekkingen. Een vertegenwoordiger van de Kleinte Entente verklaarde gisteravond ech ter, dat deze verwachtingen voorbarig wa ren. De onderhandelingen met Sovjet-Rus land hebben weliswaar goede vorderingen gemaakt, maar er bestaan nog eenige pun ten met Sovjet-Rusland en Roemenië aan den eenen kant en Sovjet-Rusland en Zuid- Slavië aan den anderen kant, welke nog niet geregeld zijn. De geheele aangelegen heid zal te berde worden gebracht aan het einde van deze maand in de e.v. conferentie van de landen der Kleine Ente. TAIF, 4 Juni. De beide Idrissi sheiks welker uitlevering koning Ibn Saoed in zijn vredesvoorwaarden had geëischt, zijn thans uitgeleverd aan Emir Feisal, den vice-koning van Mekka enzoon van Ibn Saoed. De uit levering der beide sheiks wordt beschouwd als een bewijs, dat de Inian van Jemen voor nemens is alle voorwaarden van het vredes verdrag uit te voeren, aangezien de uitleve ring de ernstigste voorwaarde was, welke was gesteld, daar het, volgens de Arabische eerbegrippen een schande is personen uit te leveren, die een toevlucht hebben gezocht. Kunst en Letteren. HET STADIONCONCERT Het Wilhelmus de ontroerende inzet. Het Stadionconcert, onder leiding van Dr. Peter van Anrooy en Dr. Willem Mengelberg, dat Zaterdagavond gegeven werd, is door 27.000 personen bezocht. Onder deze was ook Prinses Juliana. Indrukwekkend was de opening met het Wilhelmus door het geweldige koor van tal rijke Amsterdamsche zangvereenigingen. Dan werd door Dr. Peter van Anrooy, de directeur van het Residentie-orkest, dat tesamen met 't Concertgebouworkest concerteerde, diens pit tige Piet Heinrhapsodie gespeeld en vervol gens beklom Mengelberg den dirigentenstoel om de uitvoering van het voorspel van Wag ners „Meistersinger" en dan Beethovens Ne gende en laatste symphonie te leiden, welke eindigt in het befaamde vocale slot, door solisten en koren te vertolken: ,.Alle Men schen werden Brüder". Het wel zeer bijzondere concert werd door de V.A.R.A. per radio uitgezonden. Vóór de uitvoering van de „Negende" begon heeft de heer Ir. J. A. Josephus Jitta in vier talen de uitzending werd over de geheele wereld voortgeplant op de beteekenis van deze demonstratie als vredesgedachte in enke le woorden gewezen. Na de uitgevoerde werken, vooral na Beet hovens symphonie, volgden langdurige toe juichingen. Na het concert heeft in het Carlton-hotel te Amsterdam een receptie plaats gehad. Hier sprak namens het initiatief-comité Dr. |M. de Hartogh, namens het concertgebouwbestuur de heer G. H. de Marez Oyens, verder Dr. Peter •an Anrooy en Prof. Dr. Mengelberg en ten slotte Ir. Josephus Jitta. Bij een souper, waar aan ook Minister Marchant aanzat, werd aan (Mengelberg namens vele vrienden en bewon deraars een portretbuste aangeboden, ver vaardigd door den heer G. J. v. d. Veen. In zijn dankwoord zeide Mengelberg tot de uiwezigen o.a.: -Blijft ons helpen en zorgt vooral, dat de jongere generatie belangstelling zal hebben voor ons muziekleven. Dat de jeugd aan sport doet valt slechts te prijzen, doch daarnevens moet haar gesuggereerd worden, dat niet alleen een voetbalmatch, maar ook m mooi concert de moeite waard is". Minister Marchant heeft daarna een gees tige speech gehouden, waarin hij erkende niet van het Stadionconcert te hebben ver wacht en ook als zyn indruk gaf, dat het acoustisch „met één c, heeren van de pers!" veel te wenschen overgelaten heeft. Hij was en al lof voor de solisten en uitte als groote grief, dat zoo vaak aan buitenlandsche kunstenaars boven die van eigen land de voor keur wordt gegeven. Waarom dat noodig is, is onbegrijpelijk. Spr. zeide voorts, dat het bestuur van het Concertgebouw voor een zware taak geplaatst staat. Prof. Mengelberg blijkt, dat en dat vgrheugt spr. zeer te hebben ingezien en dat geeft het uitzicht op de instandhouding van het Concertgebouw orkest op het hooge artistieke peil, dat be reikt is. Want deze instelling aldus spr brengt, met alle respect voor andere instellin gen, het muzikale leven in ons land omhoog en spr. voelt het, in zijn huidig ambt, als roeping, dat alles gedaan dient te worden te zorgen, dat het hooge peil, waarvan hij ge waagde, gehandhaafd blijft. Spr. heeft getracht, onze voetballers e: te wijzen, dat zij zich moreel en intellectueel tot een hooger niveau zouden kunnen opwer ken, indien zij hun plicht zouden zien om een ander deel van spr.'s staatstaak te begunsti gen. Zij hebben dat niet gedaan; zij hebben zich blijkbaar op het lager niveau behagelyk gevoeld. Dat zy er op blyven- Met Prof. Mengelberg kan spr. volkomen instemmen, dat het jonge geslacht moet leeren inzien, dat zonder kunst het leven waardeloos is en dat het de plicht is der jongeren, in de toekomst datgene in stand te houden, wat het Nederlandsche volk niet kan missen! Spr. bracht een dronk uit op de Nederland sche kunst. Nog menig hartelijk woord werd gesproken en het nachtelijke feest werd besloten met het bijwonen van een kroegjool in de sociëteit van het Amsterdamsch Studentencorps in de Sarphatistraat, waartoe de praeses van het corps alle dames en heeren had uitgenoodigd. BINNENLAND. DE POSTJAGER Naar het „Nieuws van den Dag" verneemt, is dezer dagen de „Post- jager" ingeschreven voor de Mel bourne-race. Het is nog niet bekend wie het vliegtuig zal besturen. Voor- loopig kan nog niet medegedeeld worden door wie en op welke wijze dez© vlucht zal worden gefinancierd. Uiteraard is het van groote beteeke nis, dat het snelste vliegtuig dat Nederland bezit aan deze race gaat deelnemen. NED. CHRISTEN-VROUWENBOND DE OVERIJSSELSCHE LANDDAG De Ned. Christen Vrouwenbond is voor nemens op 19 Juni a.s. te Hellendoorn een Overijsselschen Landdag te houden. Als sprekers zullen optreden mevr. M. M. Havc- laarvan Beeck Cal koen, presidente van den Bond; mr. dr. v. d. Steen van Omme ren, burgemeester van Hellendoorn; en ds. Mulder, van Nijverdal. De leiding is in handen van mevr. P. J. MiloMalta, van Almelo, secretaresse van het gewestelijk bestuur. MUSSERTS OPVOLGER Gedeputeerde Staten hebben aan de Pro vinciale Staten van Utrecht de volgende voordracht doen toekomen voor hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat van Utrecht, vacature Ir. A. A. Mussert: l. ir. F. E. Enschedé, Groningen, ingenieur van den Waterstaat van Groningen; 2. ir. J. C. Pannekoek, Den Haag, eerstaanwe zend ingenieur bij den dienst der Zuider zeewerken; 3. ir. H. H. Rieuwerts de Vries, Arnhem, ingenieur van den provincialen Waterstaat van Gelderland. Schaakrubriek. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Aljechin wint de 21e partij, De argelooze lezer, die al zyn wijsheid om trent de prestaties van een wereldkampioen en van zijn bestrijder uit deze vaak al te sobere overzichten moet putten, zal stellig geen al te hoogen dunk krijgen van wat als grootste prestatie in de schaakwereld mag gelden. Keer op keer leest hij van een wereldkampioen, die dubieuze, ja zelfs slechte zetten doet, in een verliesstelling geraakt en daaruit slechts door het falen van zyn tegenstander weet te ont snappen. Evenzoo leest hy van een kampioens pretendent, die een uitmuntende opening speelt en bij wijze van spreken slechts aan den boom behoeft te schudden om de rijpe vrucht daarna op te vangen, doch die telkenmale niet in staat blijkt te zijn om eenvoudige kansen te benutten Het zy zoo; het valt dan ook niet te ont kennen, dat noch Aljechin, noch Bogsljuboff topvorm zijn. Beide hebben veel betere prestaties geleverd dan in deze match. Het moge dan al waar zyn, dat Aljechin zyn onge- zetten doet, omdat hij vreest, aat zyn tegenstander op de begane paden beter thuis is dan hy. dat deze experimenten hem meer dan eens verloren spel hebben bezorgd, staat évenzeer vast en het is de vraag of de wereld kampioen op de begane paden niet even goed behoort thuis te zyn als wie dan ook van zyn concurrenten. enzoo mag het Bogoljuboff als een ge brek aangerekend worden, dat hy niet in staat is voor de hand liggende winstkansen te be nutten, al is daarvan dikwijls groote tijdnood de oorzaak; en ook de voortdurende tijdnood is een ernstig gebrek in één van de sterkste schaken? ter wereld. Dit alles, waarde lezer, heeft slechts gediend n u voor te bereiden op den inhoud van de 21ste partij. Het gebruikelijke schema was weer aanwezig: de zwakke zet van Aljechin, het profiteeren daarvan door Bogoljuboff, diens opbouwen van een winststelling vol tooid door een kwaliteitsoffer en vep'ol- gem? zijn falen by het binnenhalen van den oogst. Tenslotte het slot van het drama, door dat Aljechin aan zijn materieele voorsprong van de kwaliteit voldoende had om te winnen. De notatie der 21ste partij. Wit: BOGOLJUBOFF Zwart. ALJECHIN 1. d4 d5 2. Pf3 e6 3. c4 a6 4. c5 b6 5. cXb6 c5 6. Pc3! Fbd7 7. Pa4 c4 8. Ld2 Ld6 9. b3 Lb7 10. e3 cXb3 11. DXb3 Ple7 12. Ld3 0—0 13. 0—0 Pc6 14. Tfcl e5 15. Lf5 e4 16. Pel Pf6 17. Pc5 De7 18. g3 Tfb8 19. a4 a5 20 Db5 Fd8 21. Pxb7 PXb7 22. Tabl h5 23. Pg2 g6 24. Lh3 g5 25. Lf5! Dd8 26. Tc6 Le7 27. h4 gXh4 28. Pxh4 Pd6 29. Txd6! Dxd6 30. b7 Ta7 31. Lc8! Ld8 32. Pf5 Da6 33. Dc5 TXb7 34. Tb5 (Veel beter ware LXb7 Txb7 35 TXb7 DXbT 36. Kg2) Txb5! 35. LXa6 TXc5 36. dxc5 Pd7 37. c6 Pe5 38. Pd4 Tb2 39. Lc3 Tblf 40. Kg2 Lb6 41. Ll>7 P/3 42. Pxf3 exf3t 43. Kxf3 Lc7 44. La6 Tel 45. Ld4 TXc6 46 Lb7 Tc4 47. Lxd5 TXa4 48. Ke2 Ld6 49. f4 LfS 50. f5 Tb4 51. Lc3 Tg4 52. Le5 a4 53 e4 h4 54. Kf3? h3! 55. Lf4 Tg7 56. g4 Th7 57.1 Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand Hoogste eland te Thorshavn 769.5. Laagste stand te Wilna 753.6. Stand vanmorgen halftwaalf 762.2. WEERBER7CHT Meest matige N.W. tot N.O. wind, bctirok. ken tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter overdag. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 3 Juni 3.15 uur nam. Attentie- sein 0, d.i.: Weest op uw hoede. 4 Juni vul. 10.40; Abtentiesein neerhalen BUITENLANDSCH WEERBERICHT De ontwikkeling der hooge drukking ten W. der Britsohe eilanden ging van een zwakke barometendaling in het Oost zeegebied, zoodat de N. winden in kracht toenamen en koude, vochtige lucht tot over M. Europa brachten. Nadat Zaterdagmiddag zwaar onweer was gevallen in N. Brabant en Limburg, zijn gisteren in Duitscihland Frankrijk nog onweerebuien voorgekomen. Nu heeft de warmte zich tot Z.-Frankrijk teruggetrokken en begint in Scandinavië de temperatuur weer te stijgen. De Britsche eilanden hebben droog, maar vrij somber koel weer. In ons land. België en N.-Frank- rijk valt lichte motregen. In de Oostzee valt iets meer re'en. De barometerdaling in Z.-Frankrijk en ben W. van het hoogdruk gebied op de oceaan kunnen de winden naar O. doen loopen, waarbij langzaam af nemende bewolking en-eenige stijging van temperatuur te wachten is. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 11.6 C. 5 JUNI. Zonsopgang 4.43 uur, zonsondergang 9.14 uui VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 5 JUNI. Van 's avonds 9.44 uur tot 's morgens 4.13 uu WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheinfelden 0/0 2.05 Breisach 1.03 1.11 Kehl 2.12 2.18 Maxan 3.63 3.56 Diedesheim 0.57 0 33 Mannheim Lohr Mainz Bin gen Caub Fuis Coblens Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf 0.85 0.83 0.C4 0.09 115 1.12 1.17 1.15 1.00 1/4 1.23 1.23 0.09 0.03 0.69 0.69 0.81 0.82 1.21 1.16 8.95 8, 6.67 6,7 1.14 1, 6.80 6. Venlo Lobith Nijmegen St Andries Arnhem Vreeswijk lw 0.02 0,0 Westervoort 7.43 7,4 Deventer 139 1, Kampen -0.06 -0,_ Eysden 00.00 46.C Grevenblcht 27.46 27,C Venlo 10.79 10j| Grave (sluis) 4 18 St Andries 0.45 Gorkum 0.00 IJl 0.05 0.07 Dordrecht 0.00 1.11 0.05 0.05 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tUd) 6 Juni Delfzijl 6.10 17.18 Hellevoetsl. 9.02 2lM Terschelling 2.18 14.33 Willemstad 9.58 22,21 Haningen 3.00 15.25 Brouwersh. 8.14 20.45 Den Helder 0.55 12.55 Zierikzee 8.42 20.53. IJmuiden 9.13 21.48 Wemeldinge 9.05 21,-5® H.vHolIand 8.17 20.57 Vlissingen 7.2," Lh2 Ld6! 58. Lxd6 h2 59. Lxh2 60. e4 a3 61^ e6 fXeö 62. LXe6f Kf8 63. Ke4 a2. Wit ga£ het op. K De 22ste partij remise, e De 22ste partij heeft bij uitzondering gecriR zetten bevat, welke bijzonder vermeldenswaarJj zyn. Veel te pry zen was er niet, doch veel t« laken evenmin. Hieruit leide men niet af, daSi het een partij van matige kwaliteit zou zijnA Hettegendeel is waar; het was een goedm party, doch seneationeele gebeurtenissen kwak men er niet in voor. Bogoljuboff heeft de best® kansen gehad, doch Aljechin kon zich afdoen® de verdedigen. De stand luidt thans: Aljechin 14 7 =4' 14 1), Bogoljuboff 8 1 14 7)d Aljechin moet nog 1% punt behalen, dan isi de match ten einde. L De 22ste partij luidde als volgti li Wit: ALJECHIN Zwart: BOGOLJÏÏBOFE 1. d4 Pf6 2. c4 e6 3. Pc3 Lb4 4. Dc2 d5 cxdo eXd5 6. Lg5 h6 7. Lh4 Pbd7 8. e3 0—0 9. Ld3 c5 10. dXc5 11. Pge2 Pxd3f 12. Dxd£ Le7 13. 0—0 Le6 14. Tfdl Da5 15. Pd4 Tfcf 16. Tacl Tc4 17. b3 Tc5 18. Pa4 TXcl 19.' TXlc Tc8 20 TXcSf LXc8 21. Dc3 Dd8 22P f3 Ld7 23. Pb2 Db6 24. Pd3 Pe4 25. fXe£ LXh4 26. exd5 Dg6 27. Dd2 De4 28. PfP Dxd5 29. Pxh4 Lb5 30. Pf3 LXd3 31. Kif Df5 32. g4 De4 33. Da5 La6 34. Dd8f Kh7 35L Dd4 Dc2f 36. Kg3 Lfl 37. Dd5 Dc7f 38. KfP La6 39. De4f KgS 40. De8f Kh7 41. De4f gf 42. h4. Remise. p RECHTZAKEN^ FREIHERR VON K. Het Amsterdamsohe gerechtshof bevestigd® het vonnis van dc rechtbank, waarbij Freiherif ▼ooi K. wegens diefstal tot een Jaar gevangeniA «traf werd veroordeeld. 1 In October Van het vorige Jaar was de ma uit Duitschland gevluoht. Hij nam zijn Intrek i een pension. Op 16 October verdween hij pensionhouder vermiste een overjas en gasten bemerkte, dat 400 uit een gesloten kom fer was verdwenen. Bij zijn arrestatlo droeg, de Freiherr de gestolen jas; van hot geld zelddl hij niets te weten. BERUCHT INBREKER Op 13 Augustus 1933 werd een gevaarlijk lnil breker gesnapt bij een inbraakpoging in d»r Zocherstraat te Amsterdam. De rechtbank sprak den man vrij. doch Officier kwam van dit vonnis in appèl en „o OJI. bij het Amsterdamsche Gerechtshof eiechtl rijf jaar gev.-straf. Uitspraak 14 Juni. EEN BERUCHT INBREKER De officier van justitie bij de AmstcrrdamJi «he rechtbank elsahte wegens poging tot in braak 4 jaar gevangenisstraf tegen cc ruoht inbreker. Uitspraak 15 Juni,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2