IHftnur £Hit5djr (üuuraut w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 'A ct. iet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5186 Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 4 JUNI 1934 15e Jaargang asbertrntieprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer0.22' It Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/j Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 IE zich heden voor minstens één jaar op ons blad abonneert, ontvangt al de nummers, welke in de maand Juni verschijnen, GRATIS. Het abonnement gaat dan 1 Juli a.s. in. Aanbrengers van nieuwe lezers hebben recht op een keurige premie, in denzelfden stijl, als men van ons gewend is, en waarvoor wü zoo vele vriendelijke woorden van dank in ontvangst mogen nemen. Elders in dit nummer vindt men een inteekenbillet ter invulling. Abonné's geve men op aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT. EIGENWILLIGE GODSDIENST De persdiscussies, welke het gevolg zijn van rle strubbeling met de Winkelsluitings wet maken de gedachten in veler harten openbaar. Wij vestigen de aandacht op een vraag, welke het Weekblad voor Nat. Herstel te dezer zake stelt en het antwoord, dat de redactie, zonder het zelf te geven, den lezer in de mond legt. Wij stellen, a*ldus de redactie, deze vraag: „Waarmede is God meer gediend: wan neer degenen, die in bange nood voor hun gezin en levensmogelijkheid in deze moeilijke jaren zelfs des Zondags ook eenigen, niet aanstoot gevenden arbeid willen verrichten om daarnaast in rusti ger gemoedsstemming een deel van dien dag aan Zondagsheiliging te kunnen wijden; of wanneer hun die gelegenheid niet alleen ontnomen is, .maar wanneer hun dan ook de gelegenheid tot waar achtige Zondagsheiliging, dat is zij het kort volledige overgave aan God, door de zich als loodzware last opstape lende zorgen welhaast onmogelijk wordt Bij deze merkwaardige uitspraak in een blad, dat geloof en godsdienst zegt te zul len beschermen, herinneren we slechts aan de geschiedenis der Samaritanen, zooals deze beschreven wordt in 2 Koningen 17. „Elk volk maakte zijn goden en zij stel den ze in de huizen der hoogten, welke de Samaritanen gemaakt hadden; elk volk in hun' steden, waarin zij woonachtig waren. „Ook vreesden zij den Heere en maakten zich van hun geringsten priesters der hoog ten, die voor hen dienst deden in de huizen der hoogten. „Zij vreesden den Heère en dienden ook hun goden, naar de wijze der volken, van welke zij weggevoerd waren. j.Deze volken vreesden den Heere, èn dienden hun gesneden beelden; ook doen hun kinderen en kindskinderen, gelijk als hun vaders gedaan hebben, tot op deze ag.\ Wat lezen wij echter van zulke kinderen in Nehemia 13? „Hun kinderen spraken half Asdodisch en zij konden geen Jo'odsch spreken, maar lar de taal van een iegelijk volk." En déarom twistte Nehemia met hen. Hij kon die halfslachtigheid niet verdragen. Of, gelijk Paulus het later schreef aan de Colossensen: „Deze geboden der menschen hebben wel een schijnrede van wijsheid in eigenwillige godsdienst, doch zijn niet in eenige waarde." Want: "gij zult den Heere uw God dienen met uw gansche, met een volkomen hart! HERLEVENDE SCHOOLSTRIJD Een zeker vrijzinnig predikant, die de kunst verstaat personen en politieke par tijen te krenken, reist het land door, fulmi- neerend tegen de bizondere school. Hij komt het podium op inet de mededee- ling, dat hij zal spreken over: „De open bare school, het niet gezochte, maar gege ven symbool van nationale gezindheid"; en hij vult zijn rede van a tot z 'met onbeho'or Jijke uitvallen tegen het bizonder onderwijs. Hij vertelt, natuurlijk zonder bewijs: „Vooral na 1920, toen eerst recht het hek van den dam was, kreeg men de krankzin nige scholenbouw. Terwijl de openbare school te lijden had onder het bezuinigings mes. dat er werd ingezet, mocht aan de bi zondere scholen niet getornd worden, in weerwil van de wantoestand, welke daar bestaat, wat het aantal leerlingen betreft." Wij vragen niet om bewijs; we willen zelfs onze tegenstanders en bestrijders niet voor een onmogelijke taak stellen. Hen kan slechts medelijden hebben met zulke volksvoorlichters, die zich geroepen achten om week aan week dezelfde onware beschuldigingen zonder zweem van bewijs uit te venten. Maar wij vragen ons >vel met verbazing af, hoe iemand, die voorlichting wil geven, zóó totaal onkundig kan zijn met de poli tieke geschiedenis van ons land, dat hij durft te beweren: „Hier heeft de politiek zich met de school bemoeid. Het heil van het Nederlandsche volkskind acht ik echter te hoog om het misbruikt te zien als pion op het politieke schaakbord." Hier spreekt de volslagen onkundige; hier past een woord van protest. Want wie ook maar eenige historische kennis heeft, die weet, dat de voormannen in de school strijd het heil hunner kinderen zóó hoog achtten, dat zij zich haast ondraaglijke of fers getroostten; die weet óók als men het dan op liberale wijze wil zeggen dat de schoolstrijd inhoud en groeikracht gaf aan de „Christelijke politiek" en dat de worsteling om de school het politieke in zicht deed rijpen. Eerst dus de school, toen de politiek. Die weet ook, dat de liberale politiek de openbare school niet los durfde laten, om dat zij. vreesde, daardoor haar geestelijke grondslag te verliezen. Hier dus: de school in dienst van de po litiek. Diezelfde vrees bracht er blijkbaar thans dezen spreker toe om de voorstanders van het Christelijk onderwijs de handschoen toe te werpen: hij wil het hek, dat tot 1920 op de dam stond en de ontwikkeling van het bizonder onderwijs tegenhield, weer oprich ten; hij wekt tot nieuwe schoolstrijd op: h ij misbruikt het heil van het Nederland sche kind als pion op het politieke schaak bord; hij is niet tevreden met een naar omstandigheden goed verzorgde en be voorrechte openbare, school, maar hij tvenscht de ondergang van het bizonder on derwijs. Gomité's voor de openbare school vertel len in strooibiljetten en advertenties het volgende van dit instituut: Daar kweekt men bij de kinderen naastenliefde, arbeidzaamheid, gehoor zaamheid, hulpvaardigheid, waarheids zin, liefde voor de natuur, oprechtheid, plichtsbetrachting, vredelievendheid, ver gevensgezindheid, verdraagzaamheid; in één woord: Christelijke deugden. Daar wordt de ware leer van Jezus in praktijk gebracht: „Hebt Uw naasten liei als U zeiven". De Openbare School, dat is de eenige school, waaraan ieder ouder, van wélke overtuiging ook, gerust zijn kind kan toevertrouwen. Dat is de eenige school, die de hooge christelijke beginselen in praktijk brengt. Leeft in vrede met elkander. Weest verdraagzaam. Hebt Uw naasten lief. Maar als het puik van deze leerlingen in het publiek optreedt, dan blaast men drei ging en moord tegen de gehate Christelijke school! BINNENLAND. DE KOMENDE STEUNVERLAGING EEN GEMATIGD OORDEEL VAN SOC. DEM. ZIJDE. In de Arbeiderspers lezen we, dat ter zake van de aangekondigde wijzigingen der steunverleening er een intensief overleg is geweest met de cantactcommissie met de vakcentrales Dat overleg heeft geleid tot het, resultaat, dat Donderdag is gepubliceerd. De heer Lindeman, hoofdbestuurder van het soc.-dem. N.V.V. deelde aan zijn pers nog mede, dat practisch de nieuwe grond slag voor de steunregeling dezelfde is als 'oor Twente, met dit verschil, dat de steun norenen niet zooveel verlaagd worden als i Twente is geschied. Tot onze groote spijt, aldus de heer Lin deman, worden de grootste gemeenten het ergst getroffen. Natuurlijk verheugen wij er ons over, dat de laagste steunnormen nog niet meer omlaag zullen gaan. Hetgeen trou- 3 ook niet mogelijk zou zijn, wil men pauperisme voorkomen. Inmiddels zal men goed doen nog geen definitieve conclusie uit het bovenstaan de te trekken, omdat dit eerst mogelijk zal zijn, wanneer voor elke gemeente precies zal vaststaan, in welke groep zij is opgenomen. Het eenige wat uit de bovenstaande me dedeelingen kan worden Teconcludeerd is, "at de steunnormen in een zeer groot aantal gemeenten zullen worden verlaagd, in een aantal gemeenten gelijk -uilen blijven en in enkele verhoogd zullen worden; in elk ge val zal de verlaging geringer zijn dan in Twente, besloot Lindeman het korte onder houd- INVOERRECHTEN OP THEE SUIKER EN KOFFIE Op 1 Juli nieuwe tarieven VOOE THEE EN SUIKER LAGER, VOOR KOFFIE HOOGER We hebben melding gemaakt van een be richt, dat met ingang van 1 Juli de accijns op suiker zou worden verminderd. Thans loopen er geruchten, dat ook voor thee de opcenten zouden worden verlaagd, terwijl op koffie een nieuwe heffing zou worden ge legd. In verband met dit alles merkt de Msb. het volgende op: Met 24 December 1932 werd voor 1 jaar (1933) beslotpn tot de heffing van opcenten op een aantal invoerrechten, o.a. op thee en suiker. De bedoeling van den minister was, om deze heffing zoo spoedig mogelijk te doen plants maken voor een herziening 'van het tarief van invoerrechten. Op 1 Januari 1934 was die technische her ziening nog niet gereed en daar de minister de opcenten niet kon missen, zijn de opcen ten met zes maanden verlengd, dus tot l Juli a.s. De minister verwacht nu, naar wij ver namen, dat.de technische herziening vóór dien datum de Tweede Kamer zal kunnen bereiken. Als dat is geschied, kan de minis ter dan op grond van de Tariefsmachtigings wet. die herziening met 1 Juli doen ingaan. Het is te verwachten, dat 't nieuwe tarief voor thee en suiker iets lager zal zijn dan hel tegenwoordig tarief plus de opcenten. Voor koffie zijn geen opcenten geheven. Daar het nieuwe tarief over het algemeen een tendenz heeft van verhooging, is het te' verwachten, dat het tarief v<?or koffie iets hooger zal worden. SUBSIDIES WERKLOOZEN- KASSEN 1934 In een omzendbrief van den Minister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen, die zijn toegetreden tot he> Werkloosheidsbe sluit 1917, deelt Z.Exc. mede, dat de subsi dies voor de werkloozenkassen, verleend volgens het Werkloosheidsbesluit 1917, voor het jaar 1934 als volgt zijn bepaald- A. Een subsidie van ten hoogste 200 pet zal gelden voor de kassen der houtbewer kers, metaalbewerkers, sigarenmakers steen fabrieksarbeiders en textielarbeiders. B. Een subsidie van ten hoogste 225 pet zal gelden voor de kassen dor landarbeiders. C. Een subsidie van ten hoogste 160 pet zal gelden voor de kassen der bouwvakar beiders, diamantbewerkers, fabrieksarbei ders (groep steenfabriekarbeiders 200 pet.)- kleermakers, mijnwerkers en transportar beiders. D. Een subsidie van ten hoogste 120 pet. zal gelden voor de kassen van opzichthou dend personeel. Voor de overige kassen zal het subsidie ten hoogste 100 pet bedragen, waarbij ech ter in aanmerking moet worden genomen, dat in bijzondere gevallen verhooging van het percentage voor een of meer van die kassen of groepen van kassen moet worden voorbehouden, wanneer groote werkloos heid dat noodzakelijk mocht maken. Zooals ook in de voorgaande jaren is geschied, zal geen hooger subsidie worden gegeven, dao de toestand van de werkloozenkas noodig maakt, zoodat de 'hoop mag wor den uitgesproken, dat de bovengenoemde maxima niet in alle gevallen zullen wor den bereikt. NED. BOND VAN J.V. OP G.G. HET WERKKAMP VOOR WERKLOOZE LEDEN Vanwege den Nederlandschen Bond van Jongelingsvereenigingen op Gereformeerden Grondslag werd van 28 Mei—2 Juni in ,Ons Boschhuis" te Driebergen een werkkamp ge houden voor werklooze leden van bij dezen Bond aangesloten vereenigingen. Aan het kamp namen 33 personen deel. Kampcommandant Was Dr C. N. Impeta, van Kampen. Op Maandag 28 Mei opende D r B. A. Knoppers van Amsterdam, namens het Bondsbestuur het werkkamp met een kort woord, waarin hij in het bijzonder welkom heette de heeren studenten A. Brink, G. van Dooren, G. Meyering H.zn, van Kampen en J. van den Berg, van Amsterdam, voorts den administrateur van den Bond, den heer I. Stap, van Amersfoort en den technischen leider, den heer C. van Vliet, van Leiden. Tot zijn spijt kon Dr Knoppers, wegens erkzaamheden elders, slechts één dag aan wezig zijn. In den loop van den namiddag werden zijn plaats ingenomen door Dr C. N Impeta. Terstond den eersten middag werd begon- ;n met den arbeid, dien men zich voornam in deze week te verrichten: het verbeteren van den toegangsweg van den Amhemschen Rovemveg naar „Ons Boschhuis", zoodat dit zomerhuis van den Bond voor Geref. Jeugd organisaties beter dan tot nu toe per auto te bereiken is. De volgende dagen was de dag-indeeling als volgt: des voormiddags van S tot half 1 werken aan den weg, des namiddags rust en ontspanning, des avonds een inleiding met bespreking. Maandagavond was inleider de heer A Kuiper, van Utrecht, lid van het Bonds bestuur, die een causerie hield over: Het Boek. Dinsdagavond gaf de heer J. Schouten Van Rotterdam, raadsman van den Bond, een helder inzicht in de financieele en eco nomische moeilijkheden, waarin ons land en tal van andere landen verkeeren. Woensdagavond sprak de heer G. Meye ring H.zn, van Kampen, over het anti semitisme. Op elk der inleidingen volgde een geanimeerde discussie. Donderdagavond werd verzorgd door de jongens zelf, wniv<s taqi< rij 7i>h uit- ZUIDERZEEFONDS- BEGROOTING Verdere droogmaking is economisch verantwoord UITGIFTE WIERINGERMEER-GRON- DEN IN DE A.S. HERFST De minister heeft den memoriepost zake den Noord-Oostelijken polder op de be grooting geplaatst, teneinde de volksverte genwoordiging in de gelegenheid te stellen zich over de verdere droogmaking in IJselmeer te kunnen uitspreken Ongetwijfeld zijn na de inpoldering van de Wieringermeer de toestanden op agra risch gebied sterk veranderd vooral dooi de belangrijke belemmering van den export en mede door de verhoogde aandacht, wel ke in naburige industrieele staten aan den landbouw wordt geschonken. Daardoor wordt mededingen van Nederlandsche land bouwproducten op xle wereldmarkt zeer be moeilijkt De minister acht dan ook de bezwa ren van hen, die uitbreiding van cul tuurgrond onder deze omstandigheden ongewenscht achten, op zich zelf be grijpelijk; doch daarnaast begrijpt hij ook hen, die van oordeel zijn, dat de ongunstige economische toestand niet altijd zal voortduren en dat, wanneer in de toekomst verbetering mocht in treden, do verdere inpolderingen bij toenemende bevolking niet alleen een nationaal gewenscht, maar ook een noodzakelijk bezit zullen blijken te zijn. De regeering is van meening, dat de in het Voorloopig Verslag tot uiting komende opvatting omtrent de in de Wieringeimeer verkregen uitkomsten onjuist is. De poldei viel in den zomer van 1930 droog en reeds thans, dus in een vroeger stadium dan aan vankelijk gedacht was, worden oogsten kregen, welke in menig geval gelijk staan met die op gelijksoortige gronden op het oude land gewonnen. Een deel van de lichtere gronden wordt reeds thans geschikt geacht om in handen van particuliere boeren te worden gesteld. Ofschoon nog geen op roep heeft plaats gehad voor het be- - zetten van deze gronden, hebben zich reeds uit verschillende deelen van het land gegadigden aangemeld. Het ligt in de bedoeling met de uitgifte in tijdpacht in den aanstaanden herfst te beginnen; belanghebbenden kunnen te voren gedurende den zomer van dit jaar -gelegenheid hebben de gron den van nabij gade te slaan. De gronden van den Noord-Oostelijken polder zijn blijkens de jongste onderzoekin gen van betere hoedanigheid en vee] min der zout dan die in den Wieringermeerpol- der. Uit de bemonstering van de laatste twee jaren is gebleken, dat deze gronden homogener zijn en een grootere natuurlijke vruchtbaarheid fcezitten dan de Wieringer- meergronden; op grond van hun lager zout gehalte mag worden aangenomen, aat zij i: een korter aantal jaren bouwrijp zulle zijn. Het ligt niet in de bedoeling het werk uit te voeren in werkverschaffing door beiders, wier loon uit de begrootingsposten voor werkverschaffing van Rijk en gemeen ten wordt betaald. Het werk moet worden opgevat als een werkverruiming, uitge voerd door geschoolde en ongeschoolde ar beiders. De Minister kan niet toegéven, dat het element werkverruiming bij de verdere in polderingen niet meer dezelfde beteekenis heeft nu 't zestig-mSllioenplan is gekomen, want ook naast dat plan zal bevrediging van de behoefte aan werkverruiming naai zijn inzicht zooveel mogelijk bevorderd moeten worden. De regeering wenscht eerst den nieuwen dienst in te stellen, waartoe bereids de ste stappen worden gedaan, om dan te komen tot een definitief plan, waarvoor die dienst de verantwoordelijkheid kan aan vaarden. De dijk van den noord-oostelijken polder hehoeft niet de afmetingen te verkrijgen, welke bij niet afgesloten Zuiderzee zouden noodig zijn, doch zal behooren te voldoen aan den eisch, dat een veilige waterkeering tegen het IJselmeer wordt gevormd. nemend kweten, door het geven van zang, muziek, declamatie enz. Dezen avond werd het kamp bezocht door het Bondsbestuui-s- lid, den heer P. v Nes C.zn, van Dordrecht in de namiddaguren werden per tram of per fiets of per voet bezoeken gebracht aan het vliegkamp te Soesterberg, de Pyramide, het Bondsbureau te Amersfoort, het Dieren park te Rhencn en tal van mooie plekken natuur in de omgeving. De tocht op Vrijdagmiddag werd meege maakt door den Bondspenningmeester, den heer A. van Rijn, van Rotterdam, die od Donderdag in Driebergen was gearriveerd. Vrijdagavond kwam de Bondsvoorzitter.de heer A. Zijlstra, de jongens toespreken, hen bepalende bij de taak, die ieder van Godswege in het leven heeft ontvangen, bij den arbeid zelf, den arbeid van den jonge ling en den arbeid van de J.V. Daarna sprak de kampcommandant D r Impeta een slotwoord, daarbij dank bren gend aan allen, die tot het welslagen van de kampweek hadden meegewerkt. t woorden van hartelijke» dank tot Dr Impeta voor zijn prettige leiding, werd het congres met Schriftlezing en dankgebed ge sloten. Op Zaterdag 2 Juni keerden allen naar hun woonplaats terug. Uit menig persoonlijk gesprek bleek, hoe zeer deze arbeid van den Bond door de jon gens wordt gewaardeerd. KONINGINNEKARING HEDEN TE VLAARDINGEN AANGEVOERD Door de VL 73, schipper L. Muis, van de reederij P. II. van Abshoven, werden van morgen te VI aardingen aangevoerd 80 kan tjes maatjesharing, waarvan de kwaliteit nu door de keurmeesters geschikt werd geacht om aan H.M. de Koningin te worden aan geboden. HARING NAAR HET BUITENLAND VAGEN VAN HET KAMERLID LOVINK De heer Lovink heeft den Minister van Economische Zaken verzocht, door een wij ziging van de ministerieele beschikking van van 14 October 1932 het mogelijk te maken, dat haring naar Frankrijk en het Saarge- bied wordt uitgevoerd. Verder is door dit Kamerlid gevraagd, bij de Finsche regeering aan te dringen op ver hooging van de zeer geringe hoeveelheid haring, welke tegen verlaagd tarief in dat land mag worden ingevoerd. DE SPELLINGVEREENVOUDIGING. De Vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling houdt 16 Juni een algemeens vergadering in Den Haag. Prof. Dr. C. G. N. de Vooijs zal daarin een inleiding hou den over de oplossing van het spelling vraagstuk Ir. J. W. Th. VAN OYEN. t Te Haarlem is, 67 jaar oud, overleden ir. J. W. Th. van Oyen, oud-directeur der Hol- landsche Electrische Spoorwegmaatschappij, die o.a. als hoofdingenieur is werkzaam geweest bij den aanleg der spoorwegverbin dingen met de havens West te Amsterdam. De overledene is eveneens als ingenieur werkzaam geweest bij de gemeentewerken te Utrecht. De begrafenis zal plaats hebben op Dinsdagmiddag op Westerveld. DE LANDDAG DER N.S.B.-STUDENTEN De Studenten-Federatie der N.S.B. heeft Zaterdag te Bilthoven een Landdag gehou den, welke door omstreeks 340 deelnemers werd bezocht. Ir A. A. Mussert was verhin derd daarbij persoonlijk aanwezig te zijn, Het woord werd gevoerd door de heeren Fanverk, alg. propagandaleider, Hehvieg. Groeneveld, ir Van Twisk en door den alg. secr. den beer Van Geelkerken. Fnsie met de Kath. Dem. Partij. Zaterdag en Zondag hebben resp. te Breda en Arnhem congressen plaats gehad van Katholiek-Democratische Arbeiderspartij de Katholiek-Democratische Partij. Beide partijen hebben besloten tot fusie. Gemengd Nieuws HET AUTO-ONGELUK TE NAALDWIJK BEGRAFENIS VAN HET SLACHTOFFER Men meldt ons uit Vlaardingen: Zaterdagmiddag had alhier onder zeer groote belangstelling de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van de 26-jarige verpleegster mej. E. P. Klein, die Dinsdag avond op den Leeweg te Naaldwijk op zoo droeve wijze bij bet auto-ongeval om het leven was gekomen. Een veertigtal verpleegsters van de stich ting „Bloemendaal'' te Loosduinen en ds, H. Boswijk, predikant dezer stichting, wa ren naar Vlaardingen overgekomen, ter bij woning van deze droeve plechtigheid. Oven al langs den weg stonden vele menschen geschaard om de lange stoet eerbiedig gade te slaan, die nog indrukwekkender was. door de rij van verpleegsters, welke zich achter de lijkwagen en de volgrijtuigen hadden aangesloten. Op. het graf was de belangstelling even eens zeer groot. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door ds. Joh. v. d. Vegt, Chr. Geref. predikant alhier; ds. H. Boswijk en den em.-pred. der Chr. Geref. Kerk, ds. Albers, alhier. Terwijl de begrafenisstoet langs de Hoog straat trok, had nog een tragisch voorval plaats. De ongeveer zestigjarige echtgenoote van den heer A. v. d. Schoor, die vóór haar ■voning het voorbijtrekken gadesloeg, zakte plotseling ineen, en werd dood naar binnen gedragen. AAN DEN GROND GELOOPEN. In de Lek onder Langerak voer een sleep boot met daarachter een groote zwaar ge laden rijnaak in de richting Ameide en hield daarbij den Zuidelijken wal. Ter hoog te van de Waal is plotseling de rijnaak uit zijn roer geloopen met het gevolg, dat hij tegen den aanlegsteiger van de Reederij op de Lek voer en wel met zoodanige kracht dat de palen hiervan afbraken en de steiger geheel omkantelde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De rijnaak zit tengevol ge hiervan thans aan den grond. DOOR DE BLIKSEM GEDOOD Te Fijnaart is tijdens een hevig onweer D. Scherpenisse door den bliksem getrof fen. Hij was met nog drie personen op het land aan den arbeid. Allen sloegen tegen de grond. Scherpenisse is Zaterdagnacht de gevolgen overleden. De anderen be kwamen geen letsel. INBRAAK. Midden op den dag is te Naaldwijk ingebro ken ten huize van den heer V. aan den Zuid- weg aldaar. De dader was brutaalweg door het keukenraam naar binnen geklommen, nadat hij eerst uit een hor het gaas had gesneden. Vervolgens heeft hij het heele huis doorzocht, laden en kasten geopend enz. Toen mej. V. thuis kwam en de inbreker gerucht hoorde, verliet hjj inderhaast de woning door de voor deur. Een klein bedrag aan geld wordt ver mist. Examenvrees P Geen sprake van, indien Gij slechts Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is de Memorie van Antwoord over de Zuiderzeefondsbegrooting 1934. Te Driebergen is voor werklooze leden van de Ned. Bond van J. V. op G. G. een werkkamp» gehouden. De Koninginneharing is heden te Vlaardingen aangevoerd. Blz. 2 De overeenkomst tusschen Duitschland en Frank rijk inzake het Saarplebiscict. Garanties tegen pressie en represailles. Nadere berichten over dc hitte en droogte in het Midden-Westen van de Ver. Staten. Er begint regen te vallen. Cycloon in de omgeving van Marseille. Aljechin wint de 21ste partij om het wereld kampioenschap schaken. Blz. 3 Tc Hilversum is overleden Ds. A. Voogel, eme ritus-predikant der Geref. Kerk. Blz. 5 Nationale Bijbeldag I, door Ds, F. Drcsselhuis. Blz. 9 De plechtige Curagao-herdenking te Den Haag. Bij een groote heidebrand te Wezep. raakten twee personen bewusteloos. Klankfilmen. Blz. 10. De Rubberrestrictic in de Volksraad. (Brief uit Tropisch Nederland). Schaakrubriek. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Te Ai lten heeft op het kruispunt Ring wegWestervoortscheweg een botsing plaats gehad tusschen een uit Varsseveld komende Duitsche auto en een auto van den heer L. uit Aalten. De Duitsche wagen, waarin gezeten wa ren de opera-zanger L. O. I-Iolm uit Stuttgart en zijn echtgenoote, sloeg over den kop. De beide inzittenden werden er uit geslingerd. Zoowel H. als zijn vrouw bekwamen hoofd wonden, terwijl de vrouw tevens over pijn in den rug klaagde. Op advies van een ge neesheer is zij naar het ziekenhuis te Win terswijk vervoerd. De heer L. uit Aalten kwam met den schrik vrij. De auto van L. is evenals de Duitsche auto zwaar beschadigd. Bij Haarlemmerliede raakte de bestuurder van een Haagsche auto de maclit over zijn stuur kwijt, botste tegen een paaltje en reed vervolgens over de boven den weg uitstekende tramrails. Daarna kwam de auto in het water terecht. De vier inzittenden konden zich bevrijden. Een dame liep een hoofdwonde op en kreeg water naar binnen. Te Amsterdam werd het tweejarig meisie C. M., wonende in de Groote Bikker straat. door een auto overreden. Het linker voorwiel ging het arme kind over het hoofd. Zij werd door opgenomen. Het lijkje is naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Te Capelle d. d. IJssel is het drie jarig dochtertje van den heer B. de Bruyiï aan den Kanaalweg tegen een aldaar rij dende vrachtauto van den heer I-I .v. Veen geloopen. Voor- en achterwielen gingen over de kleine heen; zij was onmiddellijk dood. Volgens ooggetuigen treft den eigenaan bpstuurder van de vrachtauto geen schuld. Op den weg tusschen Genck en Hasseit in België is een auto met groote snelheid tegen een boom gereden. Mej. Klemschmidt' uit Amsterdam werd daarbij op slag ge dood. De bestuurder, een Belg, is kort na zijn opneming in een ziekenhuis overleden. UIT DE ANTIREV. PARTIJ A.R.-CLUBS IN GELDERLAND Zaterdag vergaderde in het Gebouw voor Chr. Belangen te Arnhem 't Bestuur van het Provinciaal Vei band van A. R. Prop. Clubs in Gelderland. Deze vergadering was bijeengeroenen ter nadere regeling van de voorstellen, die in de j.l. gehouden Alg. Vergadering waren aange nomen. Bij de verdeeling van de Bestuursfuncties werd het secretariaat en penningmeesterschap opgedragen aan den heer E. J. de Bruin. De heer J. de Winkel- aftredend penningmeester bleef als bestuurslid gehandhaafd. Aan Z.Exc. Minister Collin is een telegram gezonden, waarop een antwoord is ontvangen. Verder werd vastgesteld, dat in den zomer in dit jaar vanwege het Prov.Verband een tweetal openluchtsamenkomsten zullen gehou den worden, een op de Zuid-Veluwe en een in den Achterhoek. De voorbereiding van eerstgenoemde ver gadering geschiedt in samenwerking met den kring Zuid-Veluwe. Bedoelde samenkomst zal plaats hebben op Zaterdag 30 Juni a.s. te Bennekom. Als sprekers zullen worden uitgenoodigd de partyleider en voorzitter van het Verband A. R. Prop., de heer J. Schouten, de oud-Minister Mr. H. B 1 e v e 1 d en Ds. N. v. d. Snoek, Herv. predikant te Veenendaal. Een commissie zal in voorbereiding nemen n actie om te trachten, waar noodig. be staande clubs tot meer actief medeleven te krijgen en nieuwe cluUs op te richten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1