radiOJi HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL Eindelijk had zij rust gevonden! ZATERDAG 2 JUNI 1934 DERDE BLAD PAG. 9 DE HENSOLTSHOHE 25 JAAR RIJK GEZEGENDE DIACONIE-ARBEID Duitsche instelling met Hollandsch karakter Het is reeds vele jaren geleden, dat de nu overleden Dordtsohe predikantsweduwe, mevrouw Van den Broek, mij vroeg, ja er op aandrong, met haar mede te gaan naar de Hentsolshöhe tot het bijwonen eener Pinkster-Conferentie. Toen was ik verhin derd, maar sinds heb ik het voorrecht reeds ©enige keeren op dit geheiligd plekje te heb ben mogen vertoeven. De Hensoltshöhe heeft voor menigeen in ons land, die belang stelt in den arbeid van Gods Koninkrijk over heel het rond der aarde, geen onbekende klank, daar op dit oogenblik toch in Holland ongeveer vijftig zusters van dit Moederhuis onder de sedert 1920 ons land binnen stroomende Duitsche meisjes, geestelijke arbeid verrichten. In datzelfde jaar werd ook de Deutsche Jugendbund für E. C. (Entschiedener Chris ten tum) voor Holland gesticht door wijlen den heer W. Jonker Jr., Den Haag, op verzoek van Pastor Ettling, daarvoor uit Duitsehland overgeko men. En dit is voornamelijk het arbeids veld waarop bovengenoemde Zusters in ons land werken. De Jeugdbond voor Ernstig Christendom, men heeft deze beginletters E. C. tot nu toe nog in alle landen, waar deze bonden zijn, over heel de wereld kunnen handhaven, is voor ruim vijftig jaren in Amerika ontstaan .na een geestelijke opwekking onder de jeugd, en deze Wereldorganisatie, die vijf jnillioen leden telt, werkt met grooten zegvni. Maar, laat mij niet afdwalen, maar hij Hensoltshöhe blijven, waarvan ik gaarne iets vertellen wil, omdat het 1 Mei 1934 vijf en twintig jaa>r geleden was, dat dit Moe derhuis gesticht werd, ook wéér heel klein begonnen, maar nu bijna duizend zusters telt. Maar waar is dit plekje te vinden? Aan den N.O. zoom van het Altmühl-tal, 3n de onmiddellijke nabijheid van het oude markgravenstadje Gunzenhaiusen, juist op de plaats waar vroeger de onder de keizers Trajanus en Hadrian, tot bescherming van ihet Romeinsche Rijk tegen de aanvallen van de Germanen gebouwde grenswal, zijn Noordelijk scheidspunt in Beieren had, waar heden de resten van door Romein sche sol darten gebouwde wachttorens, wel ke ons doen denken aan den strijid uit lang vervlogen tijden, tot ons spreken, aan den rand van 'het „Burgstalhvald", daar ver heft zich de „Hensoltshöhe". Dit plekje heeft Zich God de Heere op wonderbare wijze voor de uitbreiding van zijn Rijk verkozen. Niet alleen op deie plaats en haar wijde omgeving zou de blik gevestigd zijn, maar over land en zee, tot boven 's hemels hoog ten, tot in het Vaderhuis onzes Gods; een heiige plaats, een „Bethel", een huis Gods, een poort des Hemels, zou de Hejisolis- höhe worden; een oord waarop geschreven njocht wordien, zooals nu met gouden let ters op een der oude gebouwen geschreven staat „Heilig dem Herrn" En aan deze roeping heeft, de Hensolts- ihöhe voldaan, en is zij aan Gods stem ge hoorzaam geweest tot op dezen dag. Hoe zon anders zulle groot werk zijn ontstaan, in zulk een korte spanne tijds en in deze jaren van nood welke Duitschlaiud door maakt. Hier wordt in liet geloof gewerkt en opGod gerekend. De geschiedenis is een aaneenschakeling van gebedsverhooringen en uitreddingen. Het gebed' is de kracht van heel het werk. Het is ons onmogelijk bij al de bijzonder heden stil te staan. Maar ik meen er goed aan te doen door met deze regels en vol gende cijfers te laten zien hoe God in deze 25 jaren Diaconie-arbeid der Hensoltshöhe dit werk heeft willen gebruiken voor Zijn dienst. In 21 vakken, o.a. als: Ziekenverpleging, Fröbel-onderwijs, Landhuishoudkunde, We tensc'happen, Jeugdleister, Apotheek, Mu ziek, hebben 638 Zusters Staatsexamen ge daan, die, met de overigen, op verschillende terreinen, 27 zijn het, waaronder voorname lijk Evangelisatie- en Lectuurverspreiding, in Duitsehland werken; en vender in Hol land, Engeland, Oostenrijk, Zwitserland, Amerika en China. Hoofddoel van dit werk is: de bood schap van verlossing van zonde en schuld, door het reinigende bloed van Jezus Chris tus, iu.it te dragen in een van God-vervreem de wereld. Het meerendeel van de zusters werkt in Ziekenhuizen, Gemeenschappen, Jeugdbonden, Tehuizen voor Drankzuch tigen, enz.- D e voorwaarde om als Zuster te worden aangenomen is, zich het eigendom te weten van den- Heere Jezus. Na twee jaar oplei ding ontvangen zij het diaconessenkleed; en wordt hun naar aanleg en gaven een plaats aangewezen. Er is geen standsver schil. Menschenverheorlijking kent men hier evenmin. Er worden hier menschen klaar gemaakt voor de praktijk van het leven. De hoofdleiding is in ihanden van Pfarrer E. Keupp en Zr. Anna (Haus-eltem). Als Moederhuis is „de Hensoltshöhe" als De Hensoltshöhe. Nieuwbouw van het Moederhuis met omgeving. 't ware de tweede dochter van Jiet Gemeen- schapszusterfiuis „Vandsburg" in West- Pruisen. Ook dat Stamhuis heeft een heer lijke, wonderbare geschiedenis. Door een geestelijke opwekking was het ontstaan en in Borken (West-Pnuisen) in het jaar 1S99 door Pfarrer Blazejewski, in zijn kleine pastorie gesticht. Zoo droegen huishouding en meerdere aangelegenheden een Hollandsch karakter. Vier jonge Zus ters, waaronder de hier leidende Zuster Anna, vonden den 20sten October daar een plaats om zich voor den dienst in het Rijk Gods te laten toebereiden. Maar reeds op Hemelvaartsdag 1900 ï'iep de Heere de stichter van dit kleine werk in de eeuwig heid. Naar menschelijke berekening scheen de Moederhuis-gedachte verijdeld. Maar haar zou het woord van onzen Heiland larheid worden: Indien het zaad in de aarde niet sterft zoo brengt het geen vrucht voort, maar indien het sterft zoo brengt het e e 1 vrucht voort. Dit nietig schijnende plantje werd naar Vandsburg verplant en wies onder de ver zorging van den toenmaligen daar wonen- den predikant Theophil Krawielitzki, de nu nog leidende persoon van het geheele „Ge- meinschafts-Diakonie-Verb'and"; er werden nog meerdere Moederhuizen aan toegevoegd, tot een wijd vertakten boom. Eén zijner krachtigste twijgen is tot in Beieren door gedrongen en heeft zijn takken van, uit de Hensoltshöhe, ver over land en zee ver breid. De voorwaarden onder welke men een zuster van één dezer huizen kan beko men zijn: dat zij de personen waarmede zij in aanraking komen kunnen wijzen op de eeuwige dingen en een rustig oogenblik hebben voor bijbellezen en gebed. Het stads ziekenhuis van Oherhausen en meerdere. (son wordt uitsluitend beheerd door Zusters van deze huizen Bij het Moederhuis Hensolthshöhe be- hooren: Enholumgsheim „Eiden", voor pl.m. honderd gasten; „Pniël", voor zieke en zwakke zusters; Huishoudschool „Eben- Ezer"; Boerderij „Basan"; Zions-halle voor Conferenties en Freizeiten- en Godsdienst oefeningen. De „Freizeiten" die 10 dagen duren en zeer gezocht zijn, zijn op de Hensoltshöhe gebo ren. Hierdoor bereikt men verschillende categorieën personen, als: onderwijzers, huis moeders, predikanten, H.B.S.-scholieren. Geestelijke en lichamelijke verkwikking is het doel van deze „Freizeiten" waar me nige zoekende vrede vond. Dit gebouw na melijk, de Zions-halle, biedt plaats aan ruim 3000 personen. Onder het platvorm zijn keurig ingerichte slaapzalen voor ongeveer twee honderd personen. „Bethel" is de vroegere, kleipe, conferen tiezaal, waar plaats is voor zes honderd personen; met meerdere kleine zalen. De groote kan tevens in 'drie gedeeld worden De tusschenschotten zijn toegeklapte ban ken, die men gebruikt wanneer de geheele zaal noodig is. In de stad is het groote evangelisatie-ge bouw „Silo", waarin o.a. Fröbelschool en Zuigelingenverpleging, en slaapzaal voor ruim honderd personen. Eenige uren ver der twee groote boerderijen, een „Stadthof", waar 's avonds de zusters, die daags in het bedrijf zijn in kleine zaal evangèliseeren, en een „Wieshof", heerlijk landelijk gelegen, waarbij gebouwd een „Erholungsheim" voor meer dan vijftig zusters. En overigens veel lamel. Dit alles wordt door de Zusters onderhouden met enkele mannelijke krachten. Bijna vol doende leveren landbouw en veeteelt ook tot onderhoud van deze groote familie. Men behoeft niette zeggen, dat hier, naast veel gebed, ook hard gewerkt wordt, en de levensspreuk van Theodor Fliedner, d e Stichter van het Diaconessen-wezen „Aliis Inseviendo Consumor", wat beteekent „Lichtgevende verteer ik", ook hier is door gevoerd. Het zou Pastor Fliedner een vreugde geweest zijn, indien hij had kunnen vermoeden, dat onder het .groote aantal Diaconessen- en Moederhuizen, die n a „Kai- serswerth" gekomen zijn, .ook dit, een onder- déel van het „Gemeinschafts-Diakonie-Ver- band", is opgenomen. Het vijf en twintig-jarig bestaan werd 26 Mei gevierd, er waren zes a zeven duizend personen bij tegenwoordig. E. JONKER UIT HET SOCIALE LEVEN CHRISTELIJKE BEDIENDL - ORGANISATIES VIJFDE CONGRES VAN HET INTERN. VERBOND Speciale correspondentie) Dinsdag is te Parijs het Vijfde Congres nan het Internationaal Verbond van Chris telijke Bediendenorganisaties geopend. De waarnemende voorzitter, de heer G Tessier (Frankrijk), opende het congres en stelde onmiddellijk de verkiezing van een nieuwen voorzitter, welke plaats door het uittreden van de Duitsche organisaties va cant is geworden, aan de orde. Met alee- meene stemmen werd de heer Christo- phe (België) tot voorzitter gekozen, die on middellijk de leiding van hot congres met enkele welgekozen woorden overnam. liet secretariaat»verslag werd daarna aan de orde gesteld. Het eerste gedeelte van dil verslag besprak den toestand van het ver bond, terwijl het tweede gedeelte een over zicht gaf van hetgeen in diverse landen op het gebied van het corporatisme bezie is te ontstaan. Tevens besprak het verslag de wensclien en 't streven in den kring van de Christelijke bedienden om tot bedrijfsorgani- tie te komen. Vooral over het tweede deel van het ver slag ontstond een uitgebreide bespreking. De afgevaardigde van Zwitserland gaf een overzicht van de bedrijfsordening, die in dit land thans wordt voorbereid en die, naar zijn meening, in overeenstemming is met de beginselen der Christelijke vakbeweging. De afgevaardigde der Nederlandsche be dienden, de heer Fuykschot, gaf een resumé van hetgeen in protestantsch-christe lijke kringen in Nedorland ten opzichte van de corporatieve opbouw aan meeningen heerscht. Een resolutie werd voorgesteld en na korte bespreking aangenomen, waarin het congres zich uitsprak tegen corporatieve systemen, die de vrijheid van organisatie voor de bedienden opheffen en tegen het ge bruik van deze vrijheid op zoodanige wijze optreedt, dat het behartigen van de bedien- denbelangen tot strijd tusschen de klassen en niet tol samenwerking van allen, die bij de productie betrokken zijn, leidt. Zij spreek» zich voor zulk. een samenwerking uit, waar hij ook cle bijzondere belangen der bedienden behartigd worden en hun een rechtvaardig deel uit de opbrengst van den arbeid wordt toegekend. De resolutie werd na een redactioneel-» wijziging, door den heer Nauta voorge steld, aangenomen. Het financieele verslag van den penning meester, den.heer J. Nauta, van Amst»'* dam, werd goedgekeurd, terwijl de heer Roers ma, secretaris van de R.K. Bcdion- denbond, die de administrartie had gecon troleerd, voorstelde decharge te verleenen, hetgeen zonder hoofdelijke stemming ge schiedde. De heer Nauta werd tot penning meester herkozen. De heer Wen zei (Tsje cho-S lowakij e) hield een referaat over „De werkloosheid der bedienden", waarin interessante cijfers be treffende de werkloosheid en de wcrkloos- hcidsuitkeerin-gen in diverse landen van Europa werden gegeven. De resolutie, naar aanleiding van dit referaat, sprak zich. uit voor uitbreiding van dc werkloosheidsver zekering en voor verbetering van de uitkee ringen, nu door de lange werkloosheid de behoeften grooter worden, alsmede vóór medebetaling door de werkgevers. Een belangrijk referaat werd door den heer Poimboeuf (Frankrijk) over de. regeling van de toelating van de bedienden in andere landen, gehouden. Met het oog op de beroepsvorming en de verkrijging van talenkennis sprak het congres zich uit voor een zooveel mogelijk vrije toelating van de bedienden in het buitenland en deed het een beroep op de Begeeringen de toelatincr to vergemakkelijken, inzonderheid als het oogmerk der bedienden, die toelating vragen, de beroepsontwikkeling betreft. Eventueele overeenkomsten zouden (usschen de beroeps organisaties (vakvereenigingen) in de ver schillende landen kunnen worden afgesloten en door de Regeeringen worden gesanrtion- neerd. Deze oplossing achtte het congres het meest aanbevelenswaard. Door den heer H. J. Zier (Nederland) werd een referaat geleverd over de vorming van de bedienden (kantoorbedienden, win kei- en magazijnbedienden en handelsreizi gers) voor het beroep. Van verschillende zijd en werd dit referaat om zijn volledigheid geroemd. Bij de bespreking bleek, dat in verschillen de landen door de organisaties der bedien den cursussen worden gegeven, die zeer goed bezocht worden. Voor de technische beamb ten en teekenaars werd door België een speciale opleiding bepleit In het algemeen werd door het congres uitgesproken, dat een uitbreiding van den schoolplichtige.il leef tijd en meerdere medewerking van de werk gevers aan de beroepsopleiding gewenscht is. Woensdagmiddag half één werd het con gres met een korte toespraak van den voor zitter gesloten. Uit Nederland waren vertegenwoordigers aanwezig van de Ned Vereen, van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden, die ook een refe rent (den heer Zier) had aangewezen; van de Ne'derl. Vereen, van Chr. Technici en van de Nederl. RK Bond van Handels- en Kan toorbedienden. Woensda «namiddag werd en d e d eelnemers aan hef congres door het gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen. NED. IAITH. BOND VOOR CHR. SOC ACTIE. De Ned. Luth. Bond voor Chr. Soc. actie houdt 18 Juni a.s. te Gouda zijn algemeene vergadering. Ds. W. F. ten Rouwelaar hoopt dan te spreken over: „De Augsburgsche confessie en het open bare leven." OVERLEG IN HET LANDBOUWBEDRIJF Men schrijft aan De Zeeuw": Voor het landbouwbedrijf In West Z.-Vli deren en op het eiland Tholen is door de 1 arbeidersbonden de hulp van het departement van economische zaken ing-eroepen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit. dat boeren liler alile overleg over Iconen on arbeids voorwaarden geweigerd hebben, en steunt het op 11 April 1934 genomen Kon. Bes-I waarbij de werkgevers in Art. 8. lid 4. verplicht worden de door den Minister van Economische Zaken te geven voorsohriften ten aanzien vac de verhouding tusschen werkgever en werk nemer nauwgeze-t ln acht te nemen. In meerdere stroken in Zeeland, waar men eveneens tot heden elk overleg weigerde ol onmogelijk maakte, zal nog een laatste poging ondernomen worden, en zoo men dan niet t<T Gemengd Nieuws FRAUDE De directeur van de Soester Bankvereeni- ging v.h. Sukkel en Co., is gearresteerd we gens fraude. Een bedrag van f 15.000 is zoek, waardoor verscheidene menschen gedupeerd zijn. VERDRONKEN Een 6-jarig zoontje van den heer Weesen- dorp aan de Zyde te Boskoop, dat Donderdag middag ongeveer 1 uur de ouderlijke woning verliet om te gaan spelen, is niet meer terug gekeerd en laat in den avond uit het water nabij de spoorbrug aan de Zijde levenloos op- DE STRAATFOTOGRAAF Men meldt ons uit Gorinchem: Verscheidene personen zijn de dupe gewor den van een straatfotograaf, welke vooruit laat betalen, tenvijl van levering der foto'; niets terecht komt. DEVIEZEN-SMOKKELAARSTER Duitsche kommiezen hebben aan het grens- kantoor Pannesheide een dame uit Heerlen af komstig gearresteerd van wie bij visitatie bleek, dat zij 4700 mark in bankbiljetten onder haar kleeren had verborgen. Het geld ii beslag genomen en de dame is naar de straf gevangenis te Aken overgebracht. ZONDAG 3 JUNI BLOEMENDAAL 245. 9 M. 10.00 v.ra. en 5.C0 n.m. Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk. In beide diensten zal voor gaan Ds. Brussaard. HUIZEN 1875 M. K.R.O. 8.30—9.30 Morgenwijding door Kapelaan Jac. Schmidt. D CHR RADIO-VEREEN1GING 9309.50 Gramofoonmuziek. 9.50 Kerkdienst uit de Evangelische Ge meente, Amsterdam. Voorganger: Ds. P. van Vliet. Organist: Jac. v. d. Bijl. 1. Orgelspel. 2. Stil gebed. 3. Votum en zegengroet. 4. Zang der gemeente. 5. Lezing Schriftgedeel te. 6. Gebed. 7. Lezing van den tekst. 8. Zang der Gemeente. 9. Prediking. 10 Zang der Gemeente. 11. Dankgebed. 12. Zang der Gemeente. 13. Zegen. 14. Orgelspel. Daarna tot 12.15 n.m. Gewijde muziek, door het zangkoor „Emmanuel" der Evangelische Gemeente, te Amsterdam: dir. Jac. v. d. Byl. 1. Kort is de tijd. 2. Waar is rust? 3. Waar om niet nu. Uitnoodiging. Joh. Trech. 5. Zingt, Englen, zingt. 6. Jezus, zie hoe 'k op u wacht. Uit den Sionsliederenbundel no.'s 65. 62. 64, 323, 319 en 338. 7. De Heer is mijn Herder. Steenhuis. 8. Hij is onze Vrede. 9. Slotkoraal uit de Paasch-Cantate, Groot- hengel. 5.00 iun. Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Nieuwe Zuiderkerk), te 's-Gravenhage- West. Voorganger: Ds. P. Nomes. Organist: C. Vos. 1. Orgelspel. 2. Votum. 3. Zegen- groet. 4. Zingen: Ps. 29 1. 5. Geloofsbelij denis. 6. Zingen: Ps. 116 10. 7. Lezen: Efeze 6 1 10. 8. Gebed. 9. Zingen: Ps. 145 1 en 2. 10. Predikatie (I) Tekst: Exodus 20 12. 11. Zingen: Ps. 103 7 en 9. 12. Predikatie (II). 13. Dankgebed. 14. Zingen: Tien Geboden: 6. 15. Zegen. 16. Or gelspel. Daarna tot 7.15 mm.: Orgelbespe ling door C. Vos: 1. Gezang 50 met voor spel. 2. Koraal met variaties: „Wer uur den lieben Gott lasst walten", Rinck. 3. a. Len to non troppo; b. Allegro, Tritant. 4. De Heer is mijn Herder, Cor Kee. 5. a. Prière; b. Carillon, Raffy. 6. Geestelijke liederen. 7.15—7.45 n-m. Gramofoonmuziek. Holland- sche zangers en zangeressen. BUITENLAND 5.10 n.m. Daventry 1500 M.: Kerkcantate nr. 129 „Gelobet sei der Herr, mein Gott" van J. S. Bach. 8.15 Kerkdienst uit de Regent Square PresbyteriaansOhe Kerk te Londen. 1. Hymne „My God how wonder ful Thou art". 2. Gebed. 3. Schriftlezing: Gen. XXVin. 10-slot. 4. Psalm 6. 5. Aan roep om Hulp en Onze Vader. 6. Hymne „Come Holy Ghost our hearts inspire". 7. Preek door Rev. G. T. Bellhouse. 8. Hymne „Nearer my God to Thee", 9. Zegen. Or ganist: G. H. Paine. 9.15 Deutschlandscnder 1571 M.: Morgen wijding. Uurslag en klokkenspel van dc Potsdammer Garnizoenskerk, 1. Toccata cn fuga in d kl.t., J. S. Bach. 2. 1st Gott für mich, so trete (Vers 1—4). Bach. 3. Die Unsterblichkelt der Seele, F. Hölderlin. 4. Wcnn ich nur dichffaabe, H. Sdhütz. 5. 1st Gott für rnidh, so trete (Vers 7—9)6. Das Gebet, gesprek van P. Ernst. 7. Ich habe nun den Grand gefunden (Vers 1 en 10), Bach. 8. Wundehbar ist die Gunst der Hocherhabenen, F. Hölderlin. 9. Briogt Ehr1 und preist den Herrn, H. Schütz. Hierna klokgelui van den Dom te Berlijn. 8.15 n.m. London Reg. 342.1 M.: Kerkdienst uit de Westley's Chapel, City Road. 1. Hymne: Tihou bidden souroe of calm re- pose. 2. Gebed en Onze Vader. 3. Gipsy smith. 4 Tekst: Job. IR, 1—17, 5. Preek door Gypsy Smith. 6. Hymne: Where cross the crowded ways of life. 7. Gebed en ze gen. Organist: Ch. Warner. 8.20 Midland Reg. 391.1 M.: Kerkdienst uit de Leicester Kathedraal. 1. Hymne: Hail Father, Whose creating call. 2. Versigel. 3. Psalm 143. 4. Text. Joh. IV, 7—21. 5. Hym ne: Hail gladdening light. 6. Belijdenis, Ver- sikel, „Onze Vader", Gebeden. 7. Preek. 8. Hymne: Glorious things of Thee are spo- MAANDAG 4 JUNI HUIZEN 1875 M. NED. CHR. RADIO VEREENIGING 8.00—8.15 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 n.m. Gramofoonmuziek 10.30--11.00 Morgendienst door Ds. K. J. 11.00—11-30 Lezen van Chr. lectuur. Voor gelezen wordt: „De Collaps". Uit: Merk waardig denken, van D. K. Wielenga) 11.30—12.00 Gewijde koorzang. (Gr. mu- 12.00—12.15 mm. Politieberichten. 12.15-12-30 n-m. Gramofoonmuziek. 12.30—2.00 n.m. Orgelconcert door Jan Zwart uic de Luthersche Kerk, Kloveniers burgwal. te Amsterdam. 2 00—2.45 n.m. Gramofoonplatenconcert. 2.45—3.15 n.m. Wenken voor de keuken, door mevr. M. Adrian—Merckens. 3.15—3.45 nm. Cursus knippen en stofver- 3.45—4.00 nm. Verzorging zender. 4.00—5.00 nm. Bijbellezing door Ds. A. B. W. M. Kok. 5.005.45 n.m. Bespeling van het Studio orgel door L. Blaauw. 5.45-7.00 nm. Septet, o.l.v. Piet v, d Hurk 7.00—±7.15 mm. Politieberichten en Pers berichten van het Ned. Chr. Persbureau. ±7.15—730 n.m. Gramofoonmuziek, of „Een greep uit het dagelijksch gebeuren". 7.30—8.00 nm. Septet, o.l.v. Piet v d. Hurk 8.00—8.40 nm. Concert: Theodora Ver- steegh, alt; mevr. C. J. Brandes—Haus, piano. Harold Franken, viool. 8.40—9.10 nm. Mr. E. C E. de Froe: „De Fiscale Procedure". 9.10—9.30 n.m. Vervolg concert. 930—9.40 nm. Vaz Dias. 9.40—10.45 nm. Chr. Mannenkoor „Vale rius". te Amsterdam. Dir.: W. v. Laar Be geleiding: mej. R. v. Laar. 10.45—11.00 mm. Gramofoonplaten HILVERSUM 301.5 M. A.V.R.O. 8.01 10.00 Gramofonmuziek. 10.01—10.15 nm. Morgenwijding. 10.15—1030 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Mr. Philippe C. la Chapelle vertelt. 11.00—12.00 Orgelconcert door Piet van Egmond Jr.: solist Willem Schaasman. tenor 12.01 12.15 mm. Gramofoonmuziek. 12.15—1.45 nm. Concert door het Tu- schindd Select Salon Orkest, o.lv. Max Tak. 1.45—2.00 r.m. Gramofoonmuziek. 2.00—230 n-m. Viool-recital door mej. Gert W. Berlage; a. d. vleuge'. Egbert Veen. 230—3.00 nm. Gramofoonmuziek. 3.00—4.00 nm. Concert door het Omroep orkest ol.v. Nico Treep. 4.00—4.15 n.m. Verzorging zender. 4.154.30 mm. Gramofoonmuziek. 4.30—5.30 nm. Causerie door Max Tak; „Hccgaarsche muziek". 5.30—7.00 nm. Concert door Kovacs Lajos en zijn orkest. (Intermezzi: gram. muziek). 7.00—7.15 nm. Causerie door Mr. A. Ba ron Schimmelpenninck van der Oye: „De Verkeersweek". 7.15—7.35 nm. Gramofoonmuziek. 7.35—8.00 nm. Causerie door Dr. J. H. Tuntler: „Tuberculeuse infectie op scholen"* 8.01—8.05 nm. Vaz Dias. 8.05—8.45 mm. Concert door het Omroep orkest o.Lv. Nico Treep. 8.45—9.05 nm. Zang door het Haarlem's Gemengd Koor. 9.05—10.00 n.m. Concert door het Omroep orkest oi.v. Nico Treep, mm.v. Wilhelm Strienz, bas. 10.00—10.15 nm. Zang door Yvonne Prin- 10.15—11.00 Concert door Kovacs Lajos èa zijn orkest BUITENLAND 11.05 nm. Daventry 1500 M.: „Trooping thee Goleur", ter gelegenheid van den ver jaardag van Z.M. den Koning van Engeland 7.50 n.m. „The Treaty of Versailles and after. Modern problems. How the Treaty looks to Germany today". 8.10 nm. Beromüaster 539.6 M.: „Die Zau- berflöte", opera van Mozart. 8.20 n.m. Kalundborg 1261 M.: Kerkconcert met Birgit Engell, sopraan. S.20 nm. Parijs (Radio) 1648.4 M.s Ka mermuziek. (Fauré—Debussy). 830 n.m. Brussel (Vlaamsch) 321.9 M.s Concert o.l.v. Franz André. 830 n.m. Munchen 405.4 M.: Verdi-concert. 8.30 mm. Stuttgart 522.6 M.s Puccini-con cert. 8.35 nm. Boekarest 212.6 M.: Kwartet in Es gr. t. van Schumann. 8.35 nm. Frankfort en Berlijn 251 M.s Con cert. (Beethoven: Schubert). 8.35 nm. Leipzig 382.2 M.s Mozart-oonccrt o.l.v. Hans Weisbach. 8.35 nm. Daventry en Lahti 1500 M.s Een Finisoh concert o.l.v. Georg Scbneevoigt, m. m.v. Helmi Liukkonen, sopraan. 9.05 n.m. London Reg. 342.1 M.: „The man who could work miracles"; luisterspel naar een verhaal van H. G. Wels. 10.20 nm. Rome 420.8 M.s Rossini-concert. DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Te Amsterdam is het 14-jarig meisje, dat bij een auto-ongeluk in de Hemonystraat zeer ernstig gewond was, in het Onze Lieve Vrou we Gasthuis aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Te Linnen (L.) werd het 6-jarig knaapje in den heer Vossen door èen auto van den heer N., uit Roermond, gegrepen en vrijwel op slag gedood. De politie stelt een onderzoek in. EEN SPOORBRUG AANGEVAREN Te Leeuwarden werd een spoorbrug door een aak aangevaren, waardoor de brug ontzet werd en niet gesloten kon worden. Hierdoor konden de eerst vertrekkende trein in de richting Groningen en de sneltrein GroningenStavo ren de brug niet passeeren. De reizigers moesten ter plaatse ovenstappen, tengevolge waarvan de boottrein van Leeuwarden een half uur vertraging had en die naar Groningen 12 minuten. FEUILLETON Naar het Engelsch (Slot) (23 Het union Keith knikte: hij en Lance hadden de arme Alice Scott naar haar laatste rustplaats naar haar kind, gebracht. ',En toen dacht ik, dat het maar t beste zou zijn, om hier te komen. Aan de portier ster vroeg ik, hoe de naam was va'n fle vrouw des huizes en zij vertelde mij toen meteen, dat er hier iemand ziek was, eau pleegzuster zooals zij had hooren zeggen. Nu, u begrijpt: als een haas schoot ik hierep af!" Niemand wist hoe dit eigenlijk zoo 111 z n werk ging, maar het valies van Zuster Montrose werd van het station in Leioost,.t gehaald, haar moeder werd getelegrafeerd en zij zelve kreeg de hoofdleiding in cle zie kenkamer. Jeanne was onbeschrijfelijk blij, haar te zien. Ook deze „zuster" viel in aller smaak. Ze was nog geen dag in huis, of ze overzag den heelen toestand, ofschoon niemand haar wat verteld had. Keith had haar enkel ui hoofdtrekken meegedeeld, wat Jeanne had doorgemaakt en de patiente zelve had haar verteld van het gebeurde op Hangman s Hollow. Toen Zuster Montrose dien volgenden dag- voordat zij beneden ging dineeren- bij haor vriendin op de kamer zat- opende zij het ge vecht met de vraag: .■Zeg, Jeanne- waarom is Mr. Walden nog niet bij je geweest? Je zult hem toch wel eens willen bedanken?" De patiente lag op de sofa bij hot vuur in eon peignoir van Esinay. Ze zag er nog heel bleek en mager uit; baar gezichtje was -oen en al oog", zooals Lance zei; maar toch nam zij dagelijks in krachten toe. 1-Iaar blos zou Meggio al genoeg gezegd hebben- als zij dit anderszins al niet ver moed had. „Ik ben nog niet vyel genoeg- om liem te en." ,-En ,al de anderen zijn hij je geweest! Die ,'oolijko Frans- hoe heet hij ook weer? heeft vanmiddag wel een uur bij je geze ten J" „Mr. Walden wil niet bedankt -vorden." *,Ja- zeker. Ik vind dat je geweldig te kort schiet in beleefdheid tegenover hem. -Tu hebt hem zeker een boodschap gezonden dat hij maar liever niet komen moet."Daar Jeanne er het zwijgen toe cleed, hield do andere partij dit voor een uitgemaakte zaak. „Natuurlijk, dan durft hij zich ook niet meer aanmelden. En hij is nogal zoo goed voor je geweest! Neen, wat dit nu weor voor een overdreven fijn gevoel is, dat weet. ik niet!" ,-Jij toont althans niet veel gevoel, door jé zoo te bemoeien met iets- dat ie niet aan gaat." „Maar ik kan het ook niet hebben- dat 4i« arme man er zoo allerongelukkigst uitziet. Als hij nu nog eens naar je vraagt, cn li" mag nog niet bovenkomen- dan zal ik ie eenvoudig eens flink door elkaar rammelen; misschien dat dit beter helpt dan al dat vertroetelen en verwerkelijken!" „Meggie! Meggie! Ik was nu eerst zoo blij, dat je hier kwam- maar als je op die manier doorgaat- dan wou ik liever, dat je niet gekomen was! Help mij maar zoo gauw ma- gelijk beter te worden, dat ik hier vandaan kan." ,-Wat nu: hier .vandaan? En waarheen dan?" -Terug naar mijn werk." ,-Je zult nooit meer naar je werk terug, dat is wat anders!" „Och, dat komt, je begrijpt het niet......" -Zou je denken? Ik ben niet blind, hoor! Ik zie heel goed dat je dien armen man het hart breekt en dat ieder in dit gezellige huis evenzeer verlangt je voorgoed hier te heb benEn nu zou jij wille» terugkeeren tol het eindeloos zwoegen en slaven, met in clen regel maar heel weinig dankIk ben oud genoeg- om je moeder te kunnen zijn," ze was juist zes jaar ouder dan Jeanne, --en ik wil het eenvoudig niet. hebben, dat je verder je leven zoudt beier ven i" ,-'t Is veel makkelijker* om maar zoo tot het eind toe voort te gaan." „Ilc kan niet eens zeggen: --dat denk je maar", maar: dat denk je niét! En daar luidt de gong! Nu moet ik gaan. Ik heb giste ren aan de rechterhand van Mr. Walden go zeten en hij zag er zoo deftig uit in ziin «p- Uleede ias. Ik stelde mij steeds voor dat iij aan het andere eind van de tafel zat." Toen hield zij ineens op- want Jeanne was in tranen uitgebarsten. In een ommezien sloot Meggie haar iu de armen. *,Maar, lieve kind, ik wilde je niet aan het huilen maken, ik wilde je alleen zoo graag gelukkig laten zijn! Ik ben niet voor niets een domineesdochter en daarom weet ik- dat er een tekst is in Ruth, die zoo goed op jou van toepassing zou zijn: „De Heere geve u- dat gij rust vindt, een iegolijk in het huis uws mans." Dit is precies wat jij ook zoo noodig hebt: rust in het huis van ja echtg?- nootl" Dien avond zei Zuster Montrose niets meer- maar den volgenden morgen al vroeg hernieuwde zij den aanval: „Mrs. Hassell heeft mij het huis laten zien. Er is nog heel wat ruimte. Naast de kleed kamer van Mr. Walden, bij voorbeeld, is een kamertje, dat een uitstekend boudoir zal zijn. En da'.i moet je daar zelf een kleu rig ameublement in nemen Jeanne keek haar aan- vol verontwaardi ging. Maar doodkalm ging Meggie voort: „Ik hoop, dat je mij op de bruiloft zult vragen ,-0- Meggio, ik heb nooit geweien, dat ie zoo afschuwelijk plaagachtig kon zijn!" ..Ja. dat komt er van- als een mens- h niets heters te doen heeft! Maar- wacht, binnen een paar dagen'is mijn vacantia om." Twee dagen later- tegen de schemering, wilde Meggie nog eens haar geluk beproe ven. Alle dames in huis hadden thee gpdron ken bij Jeanne. Toen ze bij haar weggingen, volgde Zuster Montrose haar en sprak nog evpn nipt Esmay: „Heb je niet oen aardigen neignoir voor Jeanne? Ik zou haar zoo graag eens heel netjes maken en dan Mr- Walden bij haar binnensturen. Ik moet het nog eens prohee- ren- zie je. Want zij heeft vanmorgen aan de directrice geschreven en dan zou z;e je zóó door de handen glippen!" Er werd een hemelsblauwe peignoir uit ge kozen en, toen Meggie daar even later m».© bimientrad- zei ze heel onschuldig: „Kijk, Jeanne, nu moet je dezen peignoir eens aandoen. Dien anderen wil Miss Esmay terughebben." ,-Maar deze is toch veel te mooi* om er zoo mee te liggen!" protesteerde Jeanne. „Ja, maar jo moet er ook niet mee liggen. Je moet opzitten en je gastheer naar behoo- ren en vol waardigheid ontvangen. Hij komt je een bezoek brengen." Terwijl zij toen verder geen acht meër sloeg op Jeanne's smeekend geroep van -•Meggie! Meggie!", spoedde zij zich naar de bibliotheek." Daar zat de heer des huizes met somberen blik voor zich uit te staren. Hij stond op bij haar binnentreden en Meggie zei uitnoodi- gend: „Gaat u maar naar boven, zij wacht u." Toen Keith bij Jeanne in de kamer ston 1, voelde hij, dat hij nog nooit van zijn leven zóó zenuwachtig was geweest. Hij kon geen woord zeggen: een gewone begroeting leek him onmogelijk. I-lij wachtte dus met een gplaat- stralende van verlangen. In den gloed van het vuur zag hij haar bleek ge zichtje in een krans van goudblond haar. In dien blauwen peignoir zag zij er treffend jong uit Hij voelde- dat voor hem nu eindelijk het oogenblik gekomen was. waarop hii al dio jaren had uitgezien. Als een veroveraar boog hij zich over haar heen, sloot haar in de armen en kuste haar. Voor Jeanne was daarmee alles veranderd Vergeten waren alle argumenten, die zij had opgezameld voor de crisis. Geen van beiden hadden zij een woord ga sproken. Ze glimlachten elkaar toe, in on uitsprekelijke gelukzaligheid. Keith sprak het eerst en de Liefde gaf hem in, wat hij zeggen moest Hij zei geen woord over hetgeen hen vroeger geschei den had; sprak ook niet va'a do traged;e« die hen nu weer tot elkaar gevoerd had- maar zei, hoe goed dit blauw haar kleurde; dat zij in het vervolg dikwijls die tint moest dragen; dat de vorst nu eindelijk scheen op te houden en hoe zij de chrysanthen vond, die hij haar dien ochtend gezonden ha.1 Dacht zij niet- dat een Diano daar goed z< u staan, in dien hoek? Esmay had van hem een vleugel gekregen, maai" dien nam zij nu mee, als zij trouwde. Ea na lange stilte begon hij weer* -,Denk je, dat je over een week sterk ge noeg zult zijn- kindje, om te reizen?" „Ja, Keith." *,Nu, dan vind ik- dat wij vandaag over een week trouwen moesten. Dan zullen wij rechtstreeks doorgaan naar het zonnige zui den en nog in tijds terugkomen voor Es- may's huwelijk Vind je dat goed?" „Ja- Keith." „Dat is verstandig!" Dit was hun doe der dagen! Hot leven kon hun niets beters bieden. HaAr alth.aii9 bad de Heere geeeven. dat zij rust zou vin den in het huis haars mans!

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9