D _.;DAG 31 MEI ;£34 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat ter ge meente-secretarie van Leiderdorp ter inza ge ligt een verzoek, met bijlagen, van de Nederlandsche Fabriek van Vulmaterialen „Nedervul" N.V., om vergunning tot liet oprichten van een textielfabriek in het per ceel v. d. Valk Boumanweg 36, waarbij als beweegkracht wordt gebruikt een stoom machine van circa 100 P.K. en 3 electro- motoren met gezamenlijk vermogen van ?V2 P.K., kadastraal bekend Gemeente Leider dorp, sectie A., no. 3758. Op Maandag 11 Juni a.s., des voomfld- dags 11 uur, zal in het gemeentehuis te Lei derdorp gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secre tarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 31 Mei 1934. CONSUMPTIEIJSBESLUIT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in verband met het in werking treden van het nieuwe consumptieijsbesluit (K.B. van 9 Mei 1934, Staatsblad no. 240) alle vroeger afgegeven z.g. vergunningen voor de bereiding enz. van consumptieijs zijn vervallen en moeten worden vervangen door inschrijvingen in een register als be doeld in art. 2 van bovengenoemd Kon. besluit. Om in dit register te worden ingeschreven moet bij den Directeur van den Keurings dienst van Waren, Morschweg No. 1, in schrijving schriftelijk worden aangevraagd door: a. bereiders van consumptieijs, onder op gave van hun naam en adres, de ligging van bereidplaatsen van consumptieijs en van de, uitsluitend bij hen zelf in gebruik zijnde, gebouwen en/of terreinen, waardoor hen onverpakt consumptieijs zal worden afgeleverd; b. eigenaars of beheerders van restau rants, koffiehuizen of lunchrooms en van bioscopen en andere gelegenheden van openbare vermakelijkheid under opgave van den naam en het adres van 't restaurant, koffiehuis, lunchroom, bioscoop enz., alsme de van den naam en het adres van perso nen (van rechtspersonen naam en domici lie) onder wier verantwoordelijkheid aldaar „onverpakt ijs" wordt verkocht en van de namen en adressen der consumptieijsberei- ders, van wie consumptieija wordt betrok- ken. Van de inschrijving ontvangen de betrok ken personen schriftelijke mededeeling. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 31 Mei 1934. Wijk (bij Ilcusden), 3e Ia van Soelen, on derwijzeres aan de Schippersschool te Zaandam. De Schoolartsen B. en W. gev enden Raad in overweging mej. dr. C. Hovens Gróve en de heeren H. P. Veldhuyzen, W. J. E. M. Simons en A. J. B. Poortman voor den tijd van twee jaren weder te benoemen tot schoolarts, zulks gerekend te zijn ingegaan op 1 April j.l. Ontslagen B. en W. geven den Raad in overweging aan den heer Chr. Kok op diens verzoek om gezondheidsredenen, eervol ontslag te vcrleenen uit zijn betrekking van leeraar in het Engelsch aan de Gemeentelijke Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen en aan de aan die kweekschool verbonden afzonderlijke nvsussen. B. en W. geven den Raad in overwe ging, aan mej. E. I. C. Plasschaert, op haar verzoek, om gezondheidsredenen, eervol ontslag to verleenen, uit zijn betrekking van onderwijzer aan de Leerschool. B. en W. geven d en Raad in overwe- gln, aan mej. E. I. C. Plasschaert, op diens verzoek, om gezondheidsredenen eervol ont slag te verleenen uit haar betrekking van on derwij zei es aan de openb. lagere school aan de Paul Krugerstraat A. Ontslag boventallige leerkrachten Met verwijzing naar het praeadvies van 4 Mei j.l. betreffende o.m de geleidelijke ufschaffing van de boventallige leerkrach ten bij het openhaar lager onderwijs, waar mede de Raad zich op 14 d.a.v. vereenigde, geven B. en W. den Ilaad thans in over weging, wegens opheffing van hun betrek king, eervol ontslag te \crleenen aan: n. den heer W. Broekhuizen, ondenvijzet aan de opleidingsschool voor u.l.o aan de Langebrug A; b. den heer S. Broekhuizen, onderwijzer aan de opleidingsschool voor u.l.o. aan dc Drie Octoborstraat; den heer F. TI. Duvverman, onderwij- aan de opleidingsschool voor u.l.o aan de Langebrug B; d. den heer H. C. van Leeuwen, onder wijzer aan de openbare lagere school aar den Zuidsingel A; e. mej. F. D. Oostdijk, onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Duiven- bodestraat; f. den heer E. Molt, onderwijzer aan de openbare lagere school aan het Schutters veld. GEMEENTEZAKEN Saneering Bouwelouwensteeg Blijkens missives van den rechtsgeleer den raadsman der gemeente is weder met een aantal eigenaren overeenstemming be reikt omtrent den aankoop van hunne in het onteigeningsplan Lange Bouwelouwcn- sieeg—Lange Paradijssteeg begrepen per- ceelen. Belanghebbenden zijn bereid bij minnelijke overeenkomst genoegen te ne men met de bedragen voor volledige scha deloosstelling. De koopsommen kunnen be taald worden uit het bij besluit van 28 November 1932 toegestane crediet voor het saneeringsplan. Het betreft de volgende perceelen: a. Oude Vest No. 145, groot 76 vierk. M., .voor 6300; b. Lange Paradijssteeg No. 38, groot 16 vierk. M., met bijbehoorend onverdeeld aandeel van de poort, voor 100; c. Lange Bouwelouwensteeg No. 26. groot 31 vierk. M.. voor 220: d. Lange BouwelouwensL No. 13, groot 75 vierk. M., voor 2000; e. Lange Bouwelouwenst. No. 37, groot 50 vierk. M., voor 550; f. Van der Werfstraat No. 42, groot 40 vierk, M., Van der Werfstraat No. 44, groot 38 vierk. M. en van liet perceel Lange Pa radijssteeg No. 45, een gedeelte groot 30 .vierk. M., tezamen voor 5000; g. het achtergedeelte van perceel Vol- dorsgracht No. 10c, gelegen aan de Lange Paradijsst.. groot 55 vierk. M., voor 200(J; h. een gedeelte tuin, groot 85 vierk. M., Van het perceel Oude Vest No. 139. voor ƒ1150. met dien verstande, dat door de ge meente aan den verkooper ter afronding van zijn perceel kosteloos in eigendom wordt overgedragen het strookje grond, groot pl.m. 10 vierk. M, In de vacature van opzichter bij den Ge meentelijken Reinigings- en Ontsmettings- dienst, ontstaan door het aan den opzichter F. J. de Ridder met ingang van 1 Januari 1933, als zoodanig verleend ontslag, is nog niet voorzien. Getracht is, de dienst uit te oefenen met twee opzichters, doch gebleken is, dat een behoorlijke functionneering van den dienst met dit aantal opzichters niet mogelijk ia. Tot vervulling van de vacature zal mits dien alsnog moeten worden overgogaan door benoeming van een derden opzichter, welke benoeming naar de meening van B. en W. en ook naar het gevoelen van de Com missie van Fabricage kan plaats hebben in den rang van techn.-ambtenaar 2e klasse. B. en W. bieden den Raad daartoe, na ingewonnen advies van de Commissie van Fabricage, de volgende voordracht aan; le. F. W. Verstcrre, adjunct-teekenuur en onder-opzichter bij den Reinigingsdienst te Haarlem; 2e. A. W, Pitlot, te Leiden. Benoeming onderwijzeres Tengevolge van het overlijden van mej M. J. Groen, is op 2 Januari j.l aan de school voor buitengewoon i ger onderwijs een vacature ontstaan van onderwijzeres. In deze vacature wordt de volgende voor dracht gedaan: le. F. H. Th. van Wijk. onderwijzeres aan een school voor buitengewoon lager onder wijs te Almelo; 2e. A. J. Schmidt, onderwij zeres aan een openbare lagere school to AANVULLINGSAGENDA In de Maandag a.s. te houden raadszitting zullen alsnog behandeld worden de volgen de voorstellen: Voorstel tot aankoop van de perceelen aan de Lange Bouwelouwensteeg Nis 25, 27, en 31 van de firma Gebr. Stokkermans. Dc koopsom van deze perceelen bediaagt f 115Ö0. De Stadhuisperceelen. Voorstel in zake aanbieding van schade loosstellingen aan eigenaren van perceelen, begrepen in het onteigeningsplan ten be hoeve van den bouw van een nieuw Raad huis en de verbreeding van de Korenbrug steeg en in zake aankoop van die perceelen voor de aangeboden bedragen, casu quo dagvaarding van de eigenaren-, die het bod niet aanvaarden. Blijkens de in do Leeskamer ter visie lig gende missives van den rechtsgeleerden raadsman der gemeente hebben de uange wende pogingen, om bij minnelijke overeen komst den eigendom te verkrijgen van den in den mede overgelegden staat aangegeven perceelen, benoodigd voor den bouw van het nieuwe stadhuis, geen resultant opgele verd Aan de desbetrcfendc eigenaren moet thans officieel de som worden aangeboden die de gemeente voor hun perceelen wenscht te geven, waarna zij, bij volharding in hun weigering tot minnelijke overdracht, voor do aiTondissements-rechtbank moeten wor- te hooren uitspreken en het bedrag der schd'ueloosstelling te hooren bepalen. INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN ARMENRAAD REDE VAN DEN BURGEMEESTER In de receptiekamer van de Stadsgehoor zaal werd gisteren de nieuwe Armenraad door den Burgemeester geïnstalleerd. Pastoor G. A. "Smit werd opnieuw tot voorzitter gekozen, het bestuur werd samen gesteld als volgt: Mr. A. J. Romijn, Mej. A. M de Vries, P A van Aggelen, Dr H. J. M. Boonacker. mej. D Coebcrgh, B. van Kleef en mr P A Pijnacker Hordijk. Tot plaatsver vangende bestuursleden werden aangewezen of gekozen mej. F W C Riphaagen, dr H P Veldhuyzen, mej. L Elsliof, A J Ensink, mevr C Smits—de Wit, F H Sobels en J Wessel. Nadat de verkiezingen hadden plaats ge had, ging de burgemeester het tijdperk van vier jaren, verloopen sedert de vorige Armen raada-installatie na. In de eerste plaats wijdde hij eenige woc den n,an de nagedachtenis van Koning Emma, die voor allen een voorbeeld is ge weest door de wijze, waarop zij deelnam in het leed van ziekte of armoede en hulp v« lec-nde. Met eenige treffende cijfers stelde spr. in het licht, hoe ontzaggelijk groote verande ring op het gebied van armoede en nood in deze vier jaren heeft plaats gegrepen. Het aantal werkloozen in 1930 was niet gering, het is thans meer dan zes maal zoo groot Wat aan gemeentelijken steun in 19:>! over den Dienst voor Sociale Zaken werd uitge keerd is meer dan 13 maal zoveel als in 1929. Wat de Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon ln 1933 uitkeerde was ruim ZVo maal zooveel als in 1929. In 1929 werd door deze beide diensten I2GO.OOO verstrekt, in 1933 f 1.360.000. Deze cijfers zijn zeker voldoende om dui delijk te maken, dat de nood der bevolking ontzaggelijk is verzwaard en dat daaruit voortvloeit een nood van de publieke kassen Dit legt een zwaren druk op al den arbeid van socialen en pliilantropischen aard en zonder twijfel worden de instellingen voor nieuwe en moeilijke vragen gesteld. Ik heb, zelde spr., eerst sombere klanken laten hooron, en daarna opwekkende, nu zult gij wol met mij eens zijn, dat, hoe op wekkende dingen ik ook kon noemen, de sombere klanken toch sterk den boventoon blijven houden. Wij beleven een zwaren tijd. de nood van onze heele maatschappij is groot en de vraag boe de meest getroffenen moeten worden geholpen en zoo mogelijk opgericht, geestelijk en stoffelijk gesterkt, behoort tot de zwaarste on de belangrijkste problemen. Het is uw taak daarmee te wor stelen De Armenraad vormt de band, die u tot eendracht, tot ondorlingen bijstand in dio worsteling moge helpen. ORGELAVONDEN HOOGLANDSCHE KERK Gedurende de maanden Juni. Juli en Augustus zal iederen Woensdagavond van 8.15 tot 9.15 uur het orgel in de Hoogland sche Kerk bespeeld worden door den orge list der kerk, den heer Feike Asma. Dat de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente alhier zoo welwillend is haar Hooglandsche kerk daartoe open te stellen, teneinde ieder be langstellende wekelijks de gelegenheid te geven zich een uur te verlustigen in zuiver orgelistische kunst, verdient ongetwijfeld aller waardeering. Immers, waarom staan onze orgels in de allereerste plaats in onze schoone dus ook Leidsche cathedra- len. Niet, van den aanvang af, om dienst te doen 's Zondags de gemeente te steunen bij baar Koraalgezang. YVèl om: bespeeld te worden door den orgelist, die bij instructie verplicht was op bepaalde uren in de week zijn instrument te bespelen om daardoor: „de gemeente te trecken ende aen te locken" of zooals men dat in onze stad Leiden (1593) noemde: „tot veraengenaming der luyden. als een middel om die temeer daerdoor uit herbergen ende taveernen te houden". (Eerst tegen het eind der 17e eeuw kreeg het orgel pas zijn andere, zijn begeleidings tank). Uit dit typisch gebruik ontstond dan ook een groote' belangstelling voor het orgel. Do eene Hollandsche stad na de andere wilde uitblinken in het bouwen van groote drie-, tot zelfs vier-klavierorgels. Dat Leiden vroe ger geen slecht figuur sloeg, bewijst wel het feit dat in 1455 te Delft een orgel moest wor den opgesteld: „na manieren en formen als dat werek tot Leyden is tot de Sinte Pie- ters", en ook nu nog met het tegenwoordig orgel zijner Pieterskerk, in de 17e eeuw tot zijn huidige omvang gebracht. Het is daarom een verheugend feit, dat in zekeren zin weer de gelegenheid open- komt deze aloude Hollandsche stadstradtie opnieuw in eere te brengen. En al is het klankstuk onzer Hoogland sche kerk niet onder de grootste en uitge breidste te stellen (t>ok in den eigenlijken glorietijd van het Nederlandsche orgelspel waren tie orgels niet veel grootcr, ja zelfs nog wel minder), tóch vermag het om zijn intonatie en speelmoge'ijkheden nog wel zóóveel van allerlei orgelliteratuur ten ge- hoore te brengen, dat het op de belangstel ling van allen die zich voor de orgelkunst interesseeren. aanspraak kan maken. De baten dezer concerten zijn voor de zoo dringend noodigc restauratie van het orgel der Hooglandsche Kerk. de toegang is voor ieder belangstellende vrij en zonder ver plichting. Programma 10 cent 's avonds aan de kerk verkrijgbaar. LEIDEN VÓÓR VIJFTIG JAAR TENTOONSTELLING JN DE LAKENHAL Openingsrede door Prof. Dr. L. Knappert Do door do Vereeniging „Oud-Leiden" organiseerde tentoonstelling van platen, prenten, foto's enz. van de stad Leiden vóór \i;ftig jaar is vanmiddag geopend met ten rede door den voorzitter van „Oud- Loidon", prof. dr. L. Knappert Hieraan is het volgende ontleend: Onzo vereeniging wilde u een blik doen slaan op het Leidsche stadsbeeld, zooals het zich een halve eeuw geleden in veelal ongerepte schoonheid vertoonde, waarvan sinds, niet alleen om verkeers- elschen, maar ook door ondoordachte ver nieuwingszucht heel wat verdwenen is. Wij kregen, daartoe vooreerst de be schikking over een groot aantal prenten en foto's uit ons stadsarchief en voorts uit de rijke verzameling van den heer Van der Zanden alhier. De bereidvaardige en be kwame hand van onzen archivaris dr. mr. Vevburgt heeft ze naar straat en gracht ge rangschikt, zoodat gij thans in den geest wandelen kunt langs Breestraat en Rapen burg, Nieuwe Rijn, door de Paardensteeg, over singels en plantsoen, zooals het zich alles met poorten en gevels, grachten en bruggen eenmaal vertoond heeft, maar vele zóó veranderd, dat gij ze nauwelijks her kennen zult. Let op dch prachtigen ouden gevel voor de Vergulde Turk, op dien an deren naast sociëteit Minerva, waarover in ons jaarboekje de heer Jesse schreef; ziet de \yaterverfprent van Vliet hoek Rapen burg, wat niet al. Dè ouden onder ons zullen dit niet zon der weemoed aanschouwen, gelijk zij ook de bekoring zullen ondergaan \an de rust. die het oude stadsbeeld ademt. Dit is geen ziekelijke overgevoeligheid. Wij begrijpen zeer goed, dat de was der bevolking daardoor het toenemend verkeer verande ringen eischen. Maar wij pleiten voor be dachtzaamheid, voor piëteit tegenover oude schoonheid, van de vaderen geërfd; wij waarschuwen tegen den waan alsof de dernste smaak het alleen juiste richtsnoer zou kunnen zijn en vooral wij vragen het behoud van wat door geen verkeershaast in den weg staat, opdat men eerbiedige wat een lust der oogen was en blijven moet. Hierin kunnen wij ook jonge menschen aan onze zijde vinden, aan wier handen wij im mers de bewaring van wat ons dierbaar is zullen moeten overlaten. Zij zoowel als wij hebben getreurd om het smartelijk verlies van ons stadhuis; laten zij to jaloerscher toezien op het behoud van wat ons bleef. Onze tentoonstelling moge den wil daartoe versterken. Was aldus Leiden vóór vijftig jaar de hoofdzaak, wij hebben uit onderscheiden verzamelingen voorwerpen kunnen tentoon stelion, vroeger of later opgegraven en uit verschillenden tijd. Ten slotte dankte spr. allen, die tot totstandkoming van de tentoonstelling heb ben bijgedragen, in het bijzonder het be stuur van de Lakenhal, wiens directeur, de heer A. Coert, veel hulp bewees, gelijk ook mevrouw Coert ons haar goede diensten niet onthield. Voorts dankte spr. den heer Vcrburgt, die de rangschikking verzorgde en den heer Van der Zanden en dc andere inzenders. Spr, besloot: wij zijn niet zonder hoop, dat het hier gebodene veler aandacht trekken zal; hartelijker nog hopen wij, dat het in velen de overtuiging zal bevestigen, dat wij niet mogen vernietigen, wat door edelen kunstzin geschapen of als met per soonlijke liefde volbracht handwerk, ons ter bescherming werd toevertrouwd. Hierna werd de tentoonstelling bezichtigd. BEVORDERD. Door Burgemeester on Wethouders is met ingang van 1 Juni bevorderd tot haven rechercheur de brugwachter lo klasse D. Stijger. TUINCONCERT T, EN D. In Oud-Hortuszicht heeft gisteravond Harmoniekapel „T. en D." tot besluit van de feestelijkheden ter gelegenheid van haar zilveren bestaansfeest een tuinconcert ge geven, dat mede dank zij het vrij gunstige weer uitnemend Is geslaagd. Een vrij talrijk publiek woonde den avond bij. Na afloop werd een rondwandeling door do stad ge maakt. INAUGURATIE PROF. KLOEKE. Prof. Dr. G. G. Kloeke, nieuw benoemd hoogleeraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte, om onderwijs te geven in de Nederlandsche Taalkunde, zal zijn amöt aanvaarden met het uitspreken eener rede op 8 Juni a.s., te 4 uur, in het Groot-audi torium der Leidsche Universiteit. BELASTING-OPHAALDIENST Bovengenoemde dienst heeft in de afge- loopen maand f 14.665.40 aan dc Rijksont vanger afgedragen, benevens f 1640.19 aan den Gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. De inschrijving van aanslagen in de Om zetbelasting moet dadelijk na ontvangst ge schieden. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting Hcage Rijndijk 19 gr. C. Zweminrichting De Zijl I8V2 81'- C. TE WATER. Gistermiddag is de 7-jarige J. v. d. W. bij het vischjesscheppen in het water van de Mare gevallen. Door een onbekend ge bleven voorbijganger is hij weer op het droge gebracht. De jongen, die veel water had binnen gekx-egen, is naar het brugwach tershuisje gebracht en vandaar door den E.HD. naar de ouderlijke woning vervoerd, waar men hem behandeld heelt. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: E M Lafeber—Kompier z.: J E van Hooidonk—de Ridder d.; MC GuldemonJ— Lacourt d.: A E Blanïjaar—Flottmann d M Schreuder—Gösman z.; P C Anneeze—Buttün d. C HalmunnCielanga d.; A v d Meflv Run d. Dük—VooUs z en d.; J Zilverentant—v Oosten z.; J A M Bredevelt—Korpershoek d.; M Zuidhoek—van SUJn d. OVERLEDEN: C Weber—Larrewtfn wed <3j.: H M de Jongv d Kloot Meeberg wed 72 j.; J :crJ J J feijër en E Stol.'A J Nn-liteselle-r en W Miere iet A Nlehot en C S v Immerseel; P Sashui n G H L Eilers; C A Slierings en C Sierut; Straathof en L Boot. J H Verbli en S M Oud oorn- J van 't Zand en D G v d Blom; H Biöu ■er en M E Muselaar ONDERTROUWD: P Braggaar 25 J en L A d Steen 25 j. Uit den Omtrek Laatste Nieuws. LOTING DIENSTPLICHT Op 12 Juni te Den Haag De Minister van Defensie heeft 'bepaald, dat de loting voor den dienstplicht voor de lichting 1936 in het openbaar zal worden gehouden op Dinsdag 12juni des middags 2 uur in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag. DE NIEUWE GEZANT IN ZWEDEN Bij K.B. is Mr. J. E. H. Baron van N a g e 11 benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmach tigd Minister bij het Zweedsche Hof en bij de Re- gecring van Finland met standplaats Stockholm. MOTIE VAN LANDBOUWERS AAN DE REGEERINGSCOMMISSARIS In de te Den Haag gehouden vergadering van den Haagechen Kring van Melkveehouders is de olgende motie aangenomen, weike ter kennis zal worden gebracht van den Regeeringscommissaris. De vergadering van den Haagschen Kring van de Melkfederatie. heden in „Amicitia" :n vergade- ing bijeen, dringt ei mei den meesten nljm bij de Regeenngs-Commissaris op aan, onverwijld den consumptiemelkprijs te yerhoogen en ir het volg dezen prijs dermate te regelen, dat worde voorkomen, dat de toch al zoo verarmde sumptiemelkers niet langer op de z.g. rekening- in credit komen te staan .terwijl tevens wordt aangedrcngeD op een verbeterde regeilng va ermelkprijs in de verschillende gebieden. Bovendien wordt aangedrongen op het stellen in een afdracht op de boventaxemelk welke in consumptie wordt gebracht, waardoor wordt nage komen de belofte, bij herhaling door den Regee- rings-Commissarls afgelegd, dat deze prijs altijd hooger dan de taxeprijs zou zijn. Tenslotte sprak de vergadering haar leedwe: t over de Haagsche Commissie van Bijstand, n; aanleiding waarvan zij den Regeerings-Commissa- ixi ernstige overweging geeft om in deze Com- ;ie een onpartijdig voorzitter te benoemen. WIJZIGING NIJVERHEIDSONDERWIJS-WET Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wet van 16 Mei 1934 (Stsbl. 254) tot wijziging en aanvulling van de Nijverheidsonderwijswet met 1 Juni a verking treedt. ALPHEN AAN DEN RIJN HANDELSAVONDSCHOOL Hedenavond zal de sluiting plaats vinden van de cursus 1933—1934 van de Handels avondschool in het schoolgebouw van de M.U.LO.-school mil den Bijbel aan de Ste vinstraat. Ds. en Mevr. A. W. VOORS Heden. 31 Mei, zijn ds. en mevr. Voois teruggekeerd van enkele weken vacantie herdenken op deze dag vol zon hun veertig-jarige echtvereeniging. Gewoonlijk schrijven we niet over veertig jarige echtvereenigingen, doch daar ds. en mevr. Voors in het leven van de Martha- Stichting en daardoor ook in het leven van do burgelijke gemeente een bijzondere plaats innemen, maken we hiervoor een uitzondering. De gedenkdag van heden wordt op eenvoudige wijze gevierd. Het is een feest voor en met de kinderen. Eenvoudig is het. gezien de tijdsomstandigheden, maar de kinderen en de ouderen doet dit aan de gezelligheid niet te kort. KATWIJK AAN DEN RIJN NED. HERV. KERK De maandelijksche collecte voor dc restau ratie der Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht de som van f 53.60. LEIDERDORP RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Vrijdag 1 Juni 1934 des namiddags 7.15 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Wijziging uitbreidingsplan in verband met de woningbouw door Patrimonium. 4. Verhuring van gemeentelokalen. 5. Vestiging ser vituut op gemeentegrond in huur bij den heer Samsom. 6. Verkoop van bouwgrond aan J. de Witt. 7. Nadere voorloopige vaststelling gemeente- rekening 1932. 8. Wijziging begrootingen 1933 1934. 9. Vaststelling bestek en teekening verbouw Raadhuis. 10. Vaststelling Pensioensgrondslag. 11. Reclames belastingen. 12. Gratificatie gemeente opzichter. 13. Rondvraag. 14. Sluiting. GEVONDEN Een pols-horloge en een bril. Inlichtingen ter s cretarie. LISSE UITSTAPJE Onder leiding van de heeren S. en C. van Voorst maakten een 30-tal leden van d;6* Herv. Knapenvereeniging Woensdag een uit stapje naar Utrecht en omstreken en het Gooi. Vele bezienswaardigheden werden be zocht en volop werd genoten van de mooie natuur, die nu wel in haar schoonste ge waad is gestoken. Het weer was gunstig. MEER WERKLOOSHEID Hoewel op vele plaatsen de werkloosheid afnemende is, is deze in onze gemeente nog stijgende. In deze week staan niet minder dan 80 werkloozen méér ingeschreven dan in dezelfde periode van het vorige jaar, dit is bijna 30 pet. meer. AGENDA Donderdag 31 Mei. Pieterskerk, 8.15 uur, le Zomerconcert met medewerking van Sursum Corda. Donderdag 31 Mei, 710 uur. Vrijdag 1 Juni, 710 uur, Zaterdag 2 Jun, 35.30 en 7— 10 uur, Fancy-fair C. .1. M. V. Padvinders in het Groephuis v. d. Wcrfstraaf. Donderdag 31 Mei. Concordia, 8 uur, C. II. Jongerengroep. Uitvoering „Millionair te gen wil en dank". Dienst der apotheken De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Mei tot en met Zondag 3 Juni a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duystcr, Nieuwe Rijn 18. telef. 523. VROEGE HOOIBOUW Dc graslanden in verschillende polders staan er er gunstig voor en de veehouders zijn druk bezig het vele gras in te kuilen. Enkele maakten •eeds een aanvang met de hooibouw; vrachten hooi worden reeds binnengehaald wat zeer vroeg zelden is voorgekomen in de Meimaand. SASSENHEIM VACATURE RAADSZAAL De heer A. Bergman heeft bedankt vooi benoeming tot Raadslid, ter opvolging var. den heer A. Waraaar Jz. POST VOOR NOORD-AMERIKA, MEXICO EN CANADA Laatste Busliditingen. 31 Mei 2030 via Engeland s-s. Duchess of Bed ford 1 Juni 5.35 via Engeland s.s. Aquitania 1 Juni 15.45 via Engeland s.s. Aquitania 5 Juni 5.35 vla Engeland s.s. Bremen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: zwarte rozenkrans: belasting- merk in etui, bruin lederen portemonnaie met in houd: autosleutel en portemonnaie met inhoud. Verloren: dames portemonnaie met inhoud; o.a. een belastingmerk: belastingmerk me: e linnen pantalons; reserve autowiel nut banden; grijze damesmantel. Inlichtingen bij de politie alhier. VALKENBURG OPRICHTING VOETBALCLUB In de zaal van den heer Ramp werd een vergadering gehouden tot oprichting van een voetbalvereniging. De voorzitter van het voorloopig bestuur, de heer J. K. van Leeuwen, opent de bijeenkomst en heet de vele aanwezigen hartelijk welkom. Hij dankt in de eerste plaats den burgemeester en de Chr. Jongel. Vereen, voor de mede werking en verder allen die de oprichting wilden ondersteunen. Besloten wordt dat de vereeniging zal heeten V(alkenburgsche) V(oetbal) V(ereeniging) de Valken. Het costuivm der leden wordt vastgesteld op gele shirt met roode broek, de kleuren dei- gemeente. De contributie wordt vastgesteld op f 0.20 per week en voor de adspirant- leden op f 0.10. De voorzitter van het voorloopig bestuur, J. K van Leeuwen, wordt met groote i derheid van stemmen tot voorzitter gekozen, terwijl net bestuur voltallig wordt gemaakt met de volgende heeren: P. van Duin, H. Imthom, L. Rhijnsburger, Joh Imthorn, A. Bol en A. de Roode. De voorzitter deelt mede dat in kas is f 50, terwijl een voetbal geschonken is do firma Meurs de doelpalen met steun- ijizers en planken geeft. Het bestuur hoopt weldra een ontwerp- regleme?^ aan de vereeniging ter goedkeu ring te kunnen voorleggen. Hierna sluiting. f ZENDINGSCOLLECTE De op de beide Pinksterdagen in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor de Zending heeft f 4S.10 opgebracht. WOUBRUGGE FEESTPLANNEN De feestcommissie 1928 kwam dn vergadlering bijeen om de mogelijkheid te bespreken ook dl jaar wederom een autotocht voor de ouden dagen te organiseeren. Besloten werd de oudjes in de maand Juli een gezellig daagje te geven voor een collecte in de gemeente zal worden ge houden. Voorts werd in beginsel besloten dit jaar een volksfeest te houden. Rechtzaken! HAAGSCHE RECHTBANK Boekbinder uit Leiden veroordeeld De rechtbank veroordeelde heden den 26- jarigen boekbinder J. B. Kr. te Leiden, thans gedetineerd wegens oplichting ten nadeele den Dienst van Maatschappelijk Hulp betoon aldaar en wegens diefstal tot 6 maan den gevangenisstraf. Eisch 1 jaar. Dreigbrieven De 68-jarige zwerver A. van E., thans ge detineerd. die aan een dame te Voorschoten brieven had geschreven, waarin hij dreigde met brandstichting, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Diefstal van borstels, verfwaren De 20-jarige schilder A. J. M. te Leiden, thans gedetineerd, die terecht gestaan heeft wegens diefstal van borstels, verfwaren en handschoenen, werd veroordeeld tot 6 maan voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 jaren proeftijd. Hij kocht zonder te betalen De 40-jarige arbeider A. van L. te Voor scholen, die bij een groot aantal winkeliers inkoopen deed zonder betaling te laten vol gen, werd ter zake veroordeeld tot 10 maan den gevangenisstraf. Aanrijding De chauffeur N. S.. die als autobestuurder iemand1 die een handwagen voortduwde, aan reed, waardoor de man zwaar lichamelijk letsel heeft bekomen, werd conform den eisch veroordeeld tot 3 maanden hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor -den tijd yan 1 jaar. Brandstichting te Naaldwijk De caféhouder N. v. d. T. uit Naaldwijk, die zich te verantwoorden 'heeft gehad we gens brandstichting in zijn woning en ter zake van verduistering, werd wegens laatst genoemd misdrijf veroordeeld tot 1 jaar ge» vangenisstraL Leidsch chauffeur vrijgesproken De 22-jarige chauffeur W. B. uit Leiden heeft terecht gestaan wegens overtreding van art. 307 W. v. S. (dood door schuld) subs wegens overtreding der Motor- en Rijwiel- wet. Verd. was bij het uitwijken voor een hem tegemoet komende vrachtauto met de door hem bestuurde auto zoover naar rechts uitgeweken, dat de laadbak van zijn voer tuig een op het trottoir staanden 23-jarigen inwoner van Voorhout omverwierp, tenge volge waarvan deze is overleden. De Rechtbank sprak B. vrij van het pri-, mair ten laste gelegde en verklaarde zich on bevoegd kennis te nemen van het subsi diaire gedeelte der dagvaarding. Nog een vrijspraak Vrijgesproken werd dc tuindersknecht J. VV. S.. uit Naaldwijk, die terecht gestaan had ter zake mishandeling. Verduistering De 30-jarige zeeman H. J. J. uit Leiden stond terecht wegens verduistering van een bedrag van f 110. K. die geruimen tijd zon der werk was, kreeg op zekeren dag van een dame opdraoht een postchèque ten postkan tore te innen. K. deed zich aldaar genoemd bedrag uitbe talen, waarmede hij naar Antwerpen toog, alwaar hij kort daarop werd gearresteerd en na ongeveer een maand werd uitgeleverd. De benadeelde dame verklaarde als getui ge, dat een broer van K. de geleden schade neeft vergoed. Verdachte legde een volledige bekentenis af en zeide heel veel spijt van het gebeurde te hebben. Als reden voor zijn misslag gal hij op, langen tijd werkloos te zijn geweest en voornemens te zijn te Antwerpen eenj schip te zoeken. Het O. M.. waargenomen door Jhr. Mr. van Asch van Wijck, requireerde, rekening hou dend met een gunstig reelasseeringsrapport en het berouw dat K. heeft, een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 3 maanden met 3 jaar proeftijd. Mr. Plantenga sloot zich bij dit requisitoir aan. Aan het bureau NIEUWE LEIDSCHE COURANT Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonné op ons blad voor minstens één jaar met gratis toezending van de bladen tot 1 Juli a.s. De aanbrenger(ster) NAAM Doorhalen wat niet verlangd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6