Jlicaurc £riksdjf (tfourant w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Gewijzigde Steunregeling per 1 Juli abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending450 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/z CL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5183 DONDERDAG 31 MEI 1934 15e Jaargang &trt)erttntieprij?cn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meerf 0.22'It Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2J30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 DE ARMOEDE UITBUITEN „Uw hoofdartikel van Zaterdag vindt zijn volstrekte bevestiging in het pamflet der S.D.A.P., dat hier gisteravond huis aan huis bezorgd werd, en waarvan ik U bij deze een exemplaar toezend"; aldus .schreef ons een lezer van ons blad, die zich bij de ko mende raadsverkiezing te Enschedé niet onbetuigd zal laten. De opmerking is juist Ook dit pamflet toont, dat de S.D.A.P. wel wist. wie zij als leider der propaganda naar Enschedé moest sturen; politiek gesproken, zal onder die leiding de verkiezingsoorlog volgens de meest rigourelise methode met wapenen van verdacht allooi en terwijl men dekking zoekt achter een onschuldige burgerbevol king, gevoerd worden. Heel de verkiezingsstrijd wordt samenge trokken op de kwestie der „steunverla ging"; dat er ook bij gemeenteraadsverkie zingen beginselen in het spel komen, wordt eenvoudig over 't hoofd gezien. „De raadsverkiezingen, welke voor de deur staan, moeten een uitspraak brengen over de houding door de Kamermeerder heid aangenomen". Deze doelomschrijving is, taktisch gezien, niet dom. Men kan makkelijker voor de dag komen met de houding, welke een ka merfractie, die geen enkele verantwoorde lijkheid wensclit te dragen, aanneemt, dan met het beleid, dat wél verantwoordelijke wethouders en raadsleden gevoerd hebben Zelf beseft men zulks ook terdege en daarom heet het reeds bij voorbaat: Zij zullen U wéér vertrouwen vragen en wellicht zeggen, dat deze verkiezingen niets met de landspolitiek te maken heb ben. Laat U geen rad voor de oogen draaien: de inzet van de Enschedésche raadsvei'kiézing is niet in de laatste plaats de regeeringspolitiek! Zeker, de Christelijke partijen zullen het ertrouwen vragen en zij beloven, ..dat zij de belangen van heel de bevolking, niet in de laatste plaats van de werkloozen, naar hun beste vermogen zullen behartigen. Hei papaflet 'zelf erkent, dat de gewestelijke en plaatselijke organisaties van de partijen, welke de regeering steunen, zich tegen de steunverlaging hebben verklaard. Juist, daarmee hebben zij bereikt, dat de wij ging der steunregeling, niet alleen v 1 a g i n g beteekent, doch hier en daar en voor de meest behoeftigen ook verbetering brengt. Het is formeel en zakelijk in flagrante strijd met de waarheid, dat de régeering en wie haar steunen „de armsten van de ar men in de steek liet" en dat „de steunver laging in veel gevallen broodsgebrek honger bracht". Eer mag gezegd, dat door opvoering het percentage de wijziging der steun regeling honger uit de zwaarst getroffen ge zinnen bande; al betreurt men ook vele an dere wijzigingen. En met nadruk hebben we er daarom dan ook op gewezen, dat de roode motie in de Tweede Kamer niet van verlaging" of van herstel der oude regeling sprak, maar slechts de regeering verzocht om de nieuwe steunregeling in nadere over weging te nemen. Hiermee is ook dit roode verkiezingsbiljet veroordeeld. Het negeert de feiten en buit de ellende der werkloosheid uit om poli tieke winst te behalen. Wie de verantwoordelijkheid schuwt, •moet niet zoo dringen om aan de bestuurs- tafel te'komen. ACHTERSTELLING Ten aanzien van de winkelsluitingswet zingt heel de vrijzinnige pers in één koor 'en hetzelfde liedje: „een regeeringsniinder- .heid drijft dwars tegen de uitspraak van de overgroote meerderheid der kamer haar zin door"; „minister Colijn offert aan persoon lijke liefhebberij de belangen van de mid denstand op"; „de kleine groep anti-revolu tionairen wil aan heel ons volk voorschrij ven, hoe de Zondag gevierd of in verveling doorgebracht moet worden". Het is vreeselijk! We laten dit klaaggezang, waarbij men alle proporties uit het oog verliest, maar met rust Maar we willen er toch op wijzen, hoe conciliant heel de Kamer staat tegen over gewetensbezwaren van anderen. Wc hebben er onlangs de aandacht op gevestigd, dat wij ten principale en ten fa veure van Christelijke zakenmenschen, die uit overtuiging des Zondags sluiten, het argument der concurrentie niet in 't geding willen brengen. De Christen, die aan Gods wet gehoorzaamt, weet, dat hierdoor schade en achterstelling zijn deel kan zijn. We hebben er echter aan toegevoegd, dat, wanneer anderen gaan vergel ij ken, Wij ook opkomen voor de rechten van het Christelijk volksdeel. Welnu," dan lette men op de „voorrech ten", welke bij uitzonderingsbepalingen aan Joodsche winkeliers worden verleend. In de winkelsluitingswet is n.l. bepaald, dat Israëlieten, die hun winkels op Zater dag, wegens Sabbathviering, gesloten hou den, deze op Zondag geopend mogen heb ben van 5 tot 14 uur. Maar in het techni- Een uitvoerige uiteenzetting van j Minister Slotemaker de Bruïne De gemeenten worden in klassen of groepen verdeeld in verband met de daar geldende levensstandaard De steun wordt verlaagdmaar de zwaarst- getroffenen kunnen nog verhooging krijgen Naar aanleiding van een persbericht in zake de verlaging der steunnormen, hebben wij ons gewend tot den minister van So ciale Zaken met de vraag, of reeds iets na ders kan worden medegedeeld omtrent de voorgenomen wijziging in de steunregeling, waarover bij de interpellatie van het Ka merlid Kupers uitvoerig gesproken is. De minister antwoordde bevestigend en deelde mede, dat 't in zijn voorne men ligt om met 1 Juli de nieu we voorwaarden te doen in gaan, waarop voortaan de gemeenten subsidie van het Rijk kunnen ont vangen in haar steun voor crisis-werk- loozen. Binnenkort ontvan gen de gemeenten opgave der nieuwe tarieven, die voor de on derscheiden groepen van gemeenten verschillend zullen zijn; gelijk dit ook tot heden het geval was.- Het is bekend zoo zei de de minister dat de toestand der overheidskassen, zoo wel van het Rijk als van gemeenten, met bittere noodzaak dwingt tot een maat- 'egel, waardoor minder geld dan tot nog óe voor den steun zal worden uitgegeven- Het Rijk kan zijn subsidies onmogelijk ver hoogen. Het zal toch reeds de allergrootste moeite kosten om bij behoud van hetzelfde ba d-rag als voor dit jaar is beschikbaar ge steld voor werkverschaffing en steunverle ning— -de begrooting voor 1935 geheel o' nagenoeg te doen sluiten; integendeel zal op allerlei gebied drastisch bezuinigd moe- -vorden. De gemeenten staan er voor een belangrijk deel even zorgelijk voor; bij de interpellatie zoo zeide de minister heb re<ls een aantal van 2-10 gemeenten ge noemd, die toen reeds tezamen 16 millioen hadden uitgestooten; terwijl Amsterdam en Rotterdam dan nog met hun millioenen-te- kort geheel buiten beschouwing gelaten werden. Sindsdien is de toestand zeker niet ver beterd. Er moet dus onvermijdelijk op allerlei gebied worden ingegrepen. Als gij thans met eenige aandacht zoo zeide de be windsman de raadsverslagen in de couranten volgt, zal U treffen, hoe diep er ingesneden moet worden op sociaal of cultureel of hygiënisch ge bied. Het zal waarlijk niet alleen de werkloozen-steum zijn, die de noodige offers brengt; alom moeten pijnlijke dingen gebeuren. Want wat zou het lot van ons volk worden, als onze publieke financiën eenmaal ontredderd zijn? Men kan er alleen met huivering aan denken. En natuurlijk betalen de eenvoudigsten dón zeker het gelag; dat is toch in het buitenland duide lijk genoeg gebleken. Ik ben echter overtuigd geworden zoo ging de minister voort dat óók de totaalbedragen voor werkloozen steun niet zullen kunnen gehandhaafd worden. Van het oogenblik af, dat ik de noodzaak van verandering niet meer kon ontkennen, heb ik mij inge spannen om de regelingen zóó te treffen, dat zij nog het minst pijnlijk zouden zijn. sche wetsontwerp werd voorgesteld 14 in 16 te veranderen, m. a. w. deze winkels zou den op Zondag twee uur langer geopend mogen blijven. Van anti-rev. zijde is in de Tweede Kamer o. i. terecht bezwaar gemaakt tegen deze uitbreiding. Reeds op zich zelf is het een bevoorrechting van een klein deel der be volking als men zijn winkel gedurende vele uren geopend mag houden, terwijl de mees te zaken gesloten zijn. Men ziet b.v. bij een bakker een plakkaat hangen: gedurende de geheele Zondag versch brood verkrijgbaar; en men voelt onmiddellijk, dat in theorie het voordeel van open zijn op Zondag zeer er uitgaat boven het gesloten zijn op Za terdag. En nu wordt dat nog eens uitgebreid. Gaat men zoo niet al te ver? In elk geval moet geconstateerd worden, dat niemand er aan denkt om de midden standers van Christelijke levensovertuiging, die om des gewetenswil op Zondag hun sluiten, eenig soelaas ter vergoeding van schade te bieden; terwijl men voor Jood sche winkeliers de bevoorrechting nog eens uitbreidt. En dan zegt men nog, dat „een kleine groep van starre Calvinisten" zijn wil aan ons volk wil opleggen! Meent U zoo vroegen wij- met eenige aarzeling dat U daarin ge slaagd is? Ik deuk er niet óver zoo luide het ant woord om te zeggen dat er geen pijn gedaan wordt Laat ieder, die over de zaak zich een oordeel vormt, overtuigd zijn, hoe zeer mijn beslissing mijzelf is ter harte ge gaan. Maar onder deze „mits" kan ik toch verklaren, dat ik overtuigd ben, inderdaad eenigermate geslaagd te zijn. Naast de over tuiging, dat maatregelen onvermijdelijk \va ren, put ik trouwens it deze overtuiging de kracht om met beslistheid voort te gaan Vooreerst moet u niet vergeten, dat een deel der maatregelen noodig zou zijn, ook als de overheidskassen er niet toe noopten. Het steunbe drag wordt in den regel aldus bepaald, dat men. met een grondbeldrag plus toeslag voor eenige kinderen komt aan 't maximum- percent, dat bereikt mag worden. Deze rege ling is gemaakt om naar behoefte te kun nen steunen; zoodat groote gezinnen meer krijgen d&n kleine. Dit zal men wel alge meen goed vinden. Maar wat gebeurt er nu, als het loon daalt dat dit hier en daar enorm gebeurt, behoef ik u niet te zeg gen Dan daalt automatisch 't maximum, dat iemand mag bereiken, want dit be draagt steeds een zeker percent van liet innn, dat thans zou kunnen verdiend wor den, als men niet werkloos was. Liet ik nu de grondbedragen onver anderd, dan zou iemand via het oude grondbedrag al spoedig aan zijn nieu we maximum toe zijn, zonder dat er nog ruimte was voor kindertoeslagen. Dit wordt echter door niemand verde digd; met de daling van de loonen moet dus automatisch een daling van het grondbe>drag gepaard gaan. ïk kan mij niet voorstellen, dat daartegen eenig redelijk verzet rijst. Waar de loondaling automatisch vermindering van het maximum steun bedrag met zich brengt en waar de overheidsfinanciën, ook afgezien daar van, vermindering vergden, daar moest ik overwegen, hoe met 't beschikbare geld zoo te handelen, dat binnen deze limiet de meest behoeftigen het minst zouden lijden. Daartoe heb ik allereerst besloten, dat de thans bestaande grondbedragen van 18 en lager niet worden verlaagd. Ik moet hierbij een opmerking maken: want deze uitspraak kan misverstand wekken. Classificatie der gemeenten Reeds lang is er van arbeiderszijde op aangedrongen, dat de gemeenten in ver band met den daar geldenden levensstan daard in klassen of groepen verdeeld zou den worden voor de steunnormen. Ik heb thans daartoe besloten en er wordt aan mijn Departement in nauw overleg met de con tactcommissies uit de gemeenten èn uit de vakcentrale» krachtig gewerkt om een zoo zuiver mogelijke classificatie te verkrijgen. Daarbijkan het natuurlijk blijken, dat in een bepaald dorp de norm thans wel f 8 is, doch f 7 zou moeten zijn. Dan komt daar dus een verlaging tot stand. Maar precies even denkbaar is, dat als norm f 7 gold, terwijl nu blijkt, dat het f 8 zou moeten wezen. Dan zou dus een verhooging moeten intreden. Dit een en an der is dan echter alleen het gevolg van een juistere classificatie, doch gaat geheel om buiten de verlaging van de normen. Wel wordt overigens bij de nieuwe regeling b.v. een norm van f 13.50 verlaagd tot f 12 of een norm van f 10.50 tot f 9.50; maar f 8 niet tot f 7; f 7 niet tot f 6. De dubbel-uitgetrokkenen Dan is er nog iets. Tot heden was voor dubbel-uitgetrokkenen en ongeorganiseerden niet alleen het grondbedrag lager dan voor uitgetrokke- nen, doch ook de kinderbijslag. Zijn er eenige kinderen, dan wordt aldus het inko men voor de dubbel-uitgetrokkenen wel be langrijk lager dan voor de uitgetrokkenen. Dit zal nu algemeen veranderen, zooals ik het pas in Twente veranderd heb. Ik ben dan ook van oordeel, dat de Kinderbij slag voor dubbel-uitgetrokke nen of ongeorganiseerden niet lager moet gesteld worden dan voor de uitgetrokkenen wordt bepaald. Dat zijn dus al twee middelen om de minst gesteunden tegemoet te komen. Heeft Uwe Excellentie deze maatrege len genomen zoo vroegen wij om aan ook dit in rekening gebracht. Maar dat zal ook met beleid toegepast worden! aldus de Minister. Waar een tan gere werktijd regel is, moet nu natuurlijk ook met het grooter aantal week-uren ge rekend worden. En als een korte tijd in een fabriek de arbeiders uit solidariteit met hun makkers korter werken en lager week loon ontvangen om aldus meerderen aan het werk te krijgen, dan is dat een uitzon deringsgeval. dat niet gehanteerd mag worden alsof het den regel aangeeft. Alles te zamen genomen vertrouw ik, dat ik gegeven de situatie zooveel doen lijk heb verzacht en dat ik menschelijk heb gehandeld. het z.g. ethische minimum te handhaven?" De Minister glimlachte eenigszins bitter. „De waarde van het ethisch minimum zoo antwoordde hij erken ik sociaal en moreel ten volle, maar ik kan er practisch zoo weinig mee doen. Eén voorbeeld: Ik zal gren namen noemen, maar bij het uitge breid overleg, dat ik met meerderen heb gehouden, werd van uit een paar gemeen ten mij gezegd, dat het door mij in het oog gevatte grondbedrag voor bepaalde groepen uiterst ongewenscht is, omdat het ligt bene den het bestaansminimum, terwijl men in diezelfde gemeenten voor andere groepen vrijwillig en geheel buiten mij om epn la ger grondbedrag hanteerde. Ligt dat lagere dus niet beneden het bestaansminimum? Intusschen zoo keerde onze zegsman tot zijn rustiger betoog terug heeft de kwestie van het minimum mij -zeer .bezig gehouden. Eu niet alleen mij, doch ook do afdeelipg aan mijn departement, die dit on derwerp regelmatig behandelt. Het resul taat is geweest, dat in plaats van de gel dende maximum-percentages een schaal is vastgesteld met een klimmend percentage Schaal met klimmend percentage Daarin wordt uitgegaan van twee gege vens: de loon hoogte cn het kin dertal. Het is duidelijk, dat de nood stijgt naarmate de loonbasis lager ligt en de kinderschaar talrijker is. Om daaraan te gemoet te komen, zullen de werkloozen met een hooger loonbasis en met weinig of geen kinderen relatief minder moeten ont\an- gen, doch de anderen relatief meer. Ik ont veins mij niet, dat langs dezen weg nop meer dan vroeger met de behoefte wordt gerekend. Nu ik binnen het bedrag, dat Rijk en Ge meenten geven kunnen óf de eene óf de andere methode volgen moest, heb ik de methode gekozen, die aan de slechtst-ge- situeerden tegemoet komt en hun uitkee- ring verhoogd. Verhoogd? vroegen wij. En U moet verlagen om geld te winnen! Toch wordt er ook verhoogd, zeide de Minister met nadruk. Hier heb ik de gra fische voorstelling. Eenerzijds de loonbedra gen, anderzijds de gezinsgrootte. Hoe meer het loon daalt en het gezin groeit hoe meer het percent rijst tot 90 pet toe. 'ook in de éteden. Een zeker aantal gezinnen zal door deze schaal voortaan méér ontvan gen dan tot nog toe, ondanks de steun-„verlaging"! Ik hoop, dat U dit goed onthouden zult. Wij vroegen of de Minister het aantal van deze gezinnen kon schatten. Het antwoord luidde ontkennend: want het is niet bekend, hoeveel gezinnen binnen een bepaalde gemeente vallen in een be paald, hokje, dat telkens een zekere gezins grootte en een zekere loonbasis vertegen woordigt. Zeer lage loonen en zeer groote gezinnen zijn in de steden uitzondering, dal weet ik wel, zeide de Minister. Er zal een aantal personen met goede loonbasis en klein gezin gevoe lig achteruitgaan. Niemand weet het beter dan ik zelf. Maar wie onder liet hooger percentage komt te vallen en bij de nieuwe schaal méér geld in handen krijgen zal dan thans, vóór dat mijn maatregel werkt, die is dan toch geholpen. In de groote steden, om U enkele concrete voorbeelden te noemen: iemand met een loonbasis van 21 en twee kinderen ontvangt bij de te genwoordige regeling 13,65; bij de nieuwe regeling zal hij 14,70 ontxangen. Iemand met een loonbasis van 23 en een gezin an vier kinderen gaat niet achteruit. Iemand met een loonbasis van 25 en een gezin van zes kinderen klimt door de nieu we regeling van 17.50 tot 17,75, heeft hij acht kinderen dan maakt dit thans voor hem geen verschil: bij het nieuwe systeem klimt hij tot 18,25. Om U niet. in al te veel détails binnen te leiden, laat ik de aparte kwestie van de gezinsinkomsten nu maar rusten. Overigens zeg ik dit één en ander niet zoo besloot de Minister om den indruk te wekken, alsof de komende wijziging „zoo kwaad nog niet is", ik verkeer niet in do stemming om te railleeren. Ik zeide reeds, dat een grondbedrag van 13.50 12 zal moeten worden. De ongebuwden-kostgangers zullen hun bedrag van 10 of 9 of 8,50 ook wel zien dalen. Wordt er bovendien gere geld korter dan 48 uur per week in een be drijf gewerkt, dan wordt natuurlijk voort ir WELLENSTE1N IN NEDERLAND VOOR ECONOMISCHE BESPREKINGEN Ir. E. P. Wellenstein, directeur van het Departement van Economische Zaken in Indië, die gister op Schiphol arriveerde, ver klaarde dat zijn besprekingen met minister Colijn voornamelijk zouden betreffen de tin-aangelegenheden, oliekwesties, handels politiek en verdere algemeene oeconoinisch- politieke vraagstukken. Ir. Wellenstein is voornemens Maandag naar Londen te gaan ten einde de vergade ring van het Internationaal Tincomité bij te wonen. Het ligt in zijn voornemen, 28 Juni a.s. naar Indië terug te vliegen. De heer Wellenstein, die zeer vermoeid was van de reis, uitte zijn groote bewonde ring voor de organisatie van de luchtverbin ding en roemde ten zeerste de pre taties der piloten, die hun werk verrichten op een wijze, die boven allen lof verheven is. BEVORDER DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE CIRCULAIRE TAN MINISTER DE WILDE In een circulaire aan de gemeenteb :uren wijst de Minister van Bi -nlandsche Za ken er op dat het naar de Regeering geble ken is nof meermalen ondanks de verzoe ken is nog meermalen ondanks dé verzoe- de gemeentebesturen gericht, voorkomt dat door publiekrechtelijke lichamen orders, welke aan de binnenlanclsche nijverheid ten goede hadden kunnen komen, in het bui tenland worden geplaatst zonder dat met de Rijkscommissie voor werkverschaffing i leg werd gepleegd. De Minister meent te mogen aannemen dat de noodzakelijkheid van het rekening houden met de belangen van de nationale industrie te zeer vanzelf spreekt, dan dat hij andermaal een uiteenzetting daarover zou moeten geven. Met den meesten aandrang verzoekt de Minister stipt de hand te doen houden het gestelde in de vorige desbetreffende culaires. Het adres voor de Rijkscommissie voor werkverruiming is Kloveniersburgwal 70, Amsterdam. HET GRAF VAN COMENIUS DE BOUW VAN HET MAUSOLEUM Naar wij vernemen heeft de Tsjechische regeering een bedrag van 300.000 kronen be schikbaar gesteld voor het in behoorlijken toestand brengen van het graf van Com en i us te Naarden en voor het bouwen van mausoleum. Het bedrag 20.000) omvat de kosten welke de uitvoering van het ontwern van prof. ir. D. F. Slothouwer zal verderen Prof. Slothouwer heeft goede hoop, nog dezen zomer met de werkzaamheden te kun nen beginnen. VER. VOOR NED. LONGLIJDERS DIRECTEURSWISSELING Het hoofdbestuur der Vereen, tot beharti ging der belangen van Ned. longlijders be richt, dat Dr Fr. Sonies, besloten heeft in September a.s. als geneesheer-directeur van het Nederlandsche Sanatorium te Davo6 af te treden. Tot zijn opvolger werd benoemd Dr P. C. Gugelot, Jong-arts en directeur van het Consultatiebureau te Hilveu-suim. OFFICIEELE BERICHTEN is l pert bij de Sc! 1 Juni 193-1le de ex- nspectle J. H. Th. Eer man overgeplaatst van het 4de district naar het 2de district met standplaats Rotterdam; 2e. den adjunct-expert bij de Scheepvaartlnspecto A. C. van Bralced als ambtskring aangewezen het 4de district, met standplaats Den Haag. RIJKSGEBOUWENDIENST Bij K. B. is aan den bouwkundig ambtenaar le kl. bij den Rijksgebouwendienst H. R. Schwencke. te 's-Gravenhage. de perso-Milijke titel van bouwkundig hoofdambtenaar bi; den NIEUWE VOOR.?AARS MODELLEN in GRIJS-, BRUIN- en ZANDKLEUR WEILDA met GLACé VAN BLADEL WAALWIJK Voornaamste Nieuws* Dit nummer bestaat uit WEE bladen Blz. 1 DE GEWIJZIGDE STEUNREGELING GAAT PER 1 JULI IN. MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE DOET UITVOERIGE MEDE DEELINGEN. Blz. 2 De onlusten in de Vereenigde Staten nog niet geluwd. Boschbranden in Noord-Amerika. Buitengewone hitte in Engelsch-Indic. Het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verlccning van het 60 millioenen-crediet aan de regeering voor werkver ruiming. De jaarvergadering van de Chr. Boeren- en Tuia dersbond wordt heden te Middelburg gehouden. Een wijziging van het leerplan voor de H.B.S. met vijf-jarigen cursus B betreffende het onderwijs in de vakken staathuishoudkunde, mechanica, tee kenen en cosmografie in de hoogste klassen. De jaarvergadering van de Confcssioneele Ver* eeniging wordt vandaag te Utrecht gehouden. Te Enschede heeft een belangrijke aanhouding plaats gehad in verband met smokkelarij van ver- doovende middelen. Blz. 9 De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp inzake onteigening in verband met de verbrecding van het kanaal door Zuid-Beveland na eexrg debat aan genomen. CHEMISCH REINIGEN VERVEN 't beste op dit gebied PALTHE - ALMELO DE RAAD VOOR DE SCHEEPVAART in de navolgende In da ongeval, waarbö tw de Scheepvaart deed uitspraak de „Llca" TM 384. -boord ■dronken. De Raad is van oordeel den beschouwd als een dat dit ongeval bedrijfsongeval. In de tweede plaats de stranding van den motorblazer ..De jonge Jan" Uk. 260. De Raad ls. met den inspecteur-generaal voor de Scheep vaart. van oordeel, dat deze ramp geheel te w(J ten i3 aan onvoldoende navigatie. Toen 8 va dem was gelood, had. indien men nog wilde blijven insturen, het lood gaande moeten wor den gehouden. 'IE zich heden voor minstens één jaar op ons blad abonneert, ontvangt ai de nummers, welke in de maand Juni verschijnen, GRATIS. Het abonnement gaat dan 1 Juli a.s. in. Aanbrengers van nieuwe lezers hebben recht op een keurige premie, in denzelfden stijl, ais men van ons gewend is, en waarvoor wij zoo vele vriendelijke woorden van dank in ontvangst mogen nemen. Elders in dit nummer vindt men een inteekenbillet ter invulling. Abonné s geve men op aan de Administratie van ■j NIEUWE LEIDSCHE COURANT.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1