$limm ^riiterljc öTouraitt Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. De Spellingvereenvoudiging HOLLANDIA WATER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5181 8ureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 29 MEI 1934 15e Jaargang abbertentieprij?en: Van I tot 5 regels 1.17'/« Elke regel meer f 0.22' h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regelsf 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 BENEPEN TEGENWERKING Met het bijschrift „Help ons!" werd onze aandacht gevestigd op een Groningsche Brief in het weekblad „Patrimonium". De zaak is deze: het verhond van deze naam stichtte en beheert in het noorden des lands Tehuizen voor tewerkgestelden. Kort na de opening der twee nieuwe Te huizen, die te Rhederveld en te Laudei marke, kwam bij het Comité, dat de Tehui zen beheert, het verzoek van de direct-e der Arbeiderspers in om ook enkele exempla ren van het „Volksblad van Groningen eri Drenthe" op de leestafels te leggen. De bla den zouden gratis beschikbaar worden ge steld. Het Comité echter berichtte niet aan het verzoek te kunnen voldoen, omdat de be ginselen, welke in het Volksblad geleerd worden, in -strijd zijn met de beginselen waardoor Patrimonium zijn arbeid wenschl te zien gedragen. Dat was te veel, dan de directie van de roode pers verdragen kon. En onmiddellijk werd een stevige, doch even benepen actie ingezet, om deze beginscltrouw betaald te zetten. Toen het comité zich om subsidie tot de ruim vijftig gemeenten wendde, welke bij d3 Centrale Werkverschaffing zijn aange sloten, werden de roode raadsfracties ge- instrueeio het geven van een bijdrage (een halve cent per inwoner) zooveel mogelijk tegen te werken. En zij deden het in de regel met succes: „de leestafels in de Te- hu'zen waien eenzijdig". In de stad Groningen ging het niet an ders. Van reclitsche zijde werd met klem van redenen betoogd, dat het niet aangaat en ook ü.et gebruikelijk is om aan subsi die-verleen ing de voorwaarde te verbinden in strijd met het beginsel te handelen, maar het mocht niet baten. De linksche fracties stelden zich onder de leiding der sociaal democraten en het gevraagde subsidie van ongeveer f 200.— werd geweigerd. Natuurlijk denkt het comité er niet aan om het beginsel op zij te schuiven ter wille van het subsidie; doch waar ook het rijk do bijdrage met f 750.heeft verminderd en heel wat gemeenten geen bijdrage mo gen verleenen, zit het comité met een ge- iaarnd tekort van f 1750.—. Een geraamd tekort; ja, want het co mité hoopt, dat het particulier initiatief uit Christelijke kringen een werkelijk tekort zal verhoeden, en het comité in staat zal stellen zijn zegenrijk werk voort te zetten. EEN DUISTER RAPPORT In het begin van dit jaar heeft het hoofd bestuur van het Ned. Onderwijzers Genoot schap een commissie ingesteld om rapport uit te brengen over de positie der openbare school. Deze commissie heeft onlangs een uitvoerig gedocumenteerd rapport samen gesteld, waarin zij niet minder dan twintig conclusies verdedigt. Het is begrijpelijk, dat wij van deze con clusies met groote belangstelling kennis namen. Bij de lezing van de eerste stellingen kregen we de indruk, dat het rapport een heilzaam tegenwicht zou bieden tegen het dolle en dwaze drijven, dat vooral onder de inspiratie van „Volksonderwijs" staat Immers, het doet weldadig aan, wanneer men leest: „De uitspraak: de voorstanders van openbaar onderwijs verklaren zich te gen de pacificatie, acht de commissie ver keerd"; want inderdaad aan zoo'n nega tieve uitspraak heeft men niets. Ook vonden we het ferm en flink, dat de commissie „de wettelijke positie van de openbare school volkomen juist bepaald acht" in Grondwet en regeeringscircülaire en dat zij in de „achteruitgang van de openbare school na 1920 voor de voorstan ders van openbaar onderwijs geen reden tot bezorgdheid voor de toekomst van dit on derwijs" ziet. Zoo dachten wij er ook over. Als elk kind, dat er werkelijk hoort, als leerling bij het bizonder onderwijs is ingeschreven, dan zullen er nog steeds belangrijke groepen overblijven, welke op de openbare school zijn aangewezen. En heusch, wij zullen de voorstanders van dit onderwijs geen stroo- breed in de. weg leggen, als zij op gepaste wijze propaganda maken voor hun doel. Echter, stemmen de eerste conclusies tot een milde beoordeeling, al spoedig komt de overgang. Zoo vreezen wij, dat 't nog al moeilijk zal vallen aan de commissie om te b e w ij z e n, dat „de bepalingen voor de bouw van nieu we openbare scholen, voorgeschreven in de wet van 4 Aug. 1933 en de opheffing van de vele openbare scholen, niet zijn in over eenstemming met art 195 der grondwet". Erger wordt het als de commissie op het versleten en vermolmde standpunt gaat staan, dat „het onderwijs eigenlijk in han den der overheid behoort te zijn" en dat zij vervolgens het fabeltje napraat: de pacifi catie hoeft „de verbrokkeling van ons on derwijs in de hand gewerkt": „Het onder wijs wordt daardoor onnoodig duur, terwijl een economisch beheer en een goede distri butie van scholen niet meer mogelijk is". \yw rwht»n juist; dat de maatregelen van minister Marchant een goede distribu tie van scholen bedoelde en bevorderde. Beslist achterlijk stelde de commissie zich echter aan, toen zij de meening lanceerde, dat „de voortgezette ontwikkeling van ons onderwijs in particuliere richting niet be vorderlijk kan zijn voor de staatseenheid en de volkstucht zal ondermijnen". Dat is een sprookje uit lang vervlogen dagen, toen men, net als nu weer, het noo- dig oordeelde, „dat het onderwijs geheel onttrokken wordt aan de invloed der partij politiek"; weshalve men voorstelt, om „een centrale instantie" de bevoegdheid te ge ven, „sectarisch onderwijs" te weren, con centratie bij het bizonder onderwijs op te leggen, en het aantal bezwarende bepalin gen voor de bouw van bizondere scholen te vergrooten. Aldus het duistere rapport van een stu die-commissie uit de voorstanders van openbaar onderwijs, die zich nog steeds verbeelden, dat zij toch eigenlijk eerste-klas burfgers zijn in een vrijzinnig-liberaal Ne derland. DAT IS BRUTAAL In het maandblad van „Volksonderwijs" vertelt een sarcastisch aangelegde dame iets over „een gereformeerde hit" in Kapelle De geschiedenis is, volgens haar lezing, in 't kort aldus, dat „de broeders der Gereformeerde school" een bedrag van f 150.— tegen behoorlijke rente aan een kramerijen-koopman leenden om een hit te koopen, op voorwaarde, dat deze man zijn kinderen van de openbare school zou ne men en naar de Christelijke zenden. Ter verklaring staat er nog bij, dat du man het tevergeefs aan de onderwijzers der openbare school gevraagd had en voorts, dat „het leerlingencijfer van de bizondere school bleek te dalen tot het fatale getal, waai op een leerkracht gevaarlobpt en dan doet „men" rare sprongen". Hoeveel en wat er waar is van dit ver haal kunnen we niet zeggen. We vonden het niet de moeite waard informaties in te winnen. Maar onze eerste gedachte, toen we dit schimperige stukje lazen, was deze, dat vrouwelijke logica soms toch wel van een bizonder soort is. Immers we hebben er iéts over ge schreven kon men in een vorig nummer van ditzelfde maandblad lezen, dat „Volks onderwijs" zelf o. m. steun verleende aan een woonwagengezin en subsidie aan een autobusonderneming, alleen en uitsluitend met het doel tot en met de fatale datum enkele leerlingen te behouden voor de open bare school, welke anders een leerkracht zou moeten missen. Men zou kunnen zeggen: quod licet Jovi, non licet bovi; wat de Jupiter van het open baar onderwijs mag doen, is hit of os van de bizondere school nog niet veroorloofd; maar daarmee zouden we min of meer er kennen, dat het voornaam staat met het denkend deel der natie voor de openbare school te kiezen; en ook de zonderlinge logica, welke „Volksonderwijs" er op na houdt, zou reeds voldoende zijn om ons dit te beletten. Er valt alleen van te zeggen: dat is bru taal! DE PRINSES NAAR ENGELAND Prinses Juliana gaat weer eeuige weken bij haar nicht, prinses Alice gravin van Athlone, in Kensington Palace te Londen, loigeéren. Zij wordt er 15 Juni venvacht. GEEN HAZARDSPELEN MEER Den laatsten tijd heeft de regeering onder scheidene adressen ontvangen, waarin, in het bijzonder voor wat betreft badplaatsen, toestemming werd verzocht voor de exploi tatie van spelen, welke overeenkomst ver toonen met het z.g. Straperlospel. Op die adressen is bericht, dat de regee ring in geen enkel opzicht aan de gedane verzoeken kan tegemoetkomen, doch dat integendeel, wanneer de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven, zoude moeten worden overwogen om nadere wette lijke voorzieningen op dit gebied in het le ven te roepen. ORDENING VAN HET BEDRIJFS LEVEN Naar de „Msb." uit betrouwbare bron ver neemt. werkt het Departement van Econo mische Zaken aan een wetsontwerp, dat aan do regoering macht verleent, ordenend op to treden in het bedrijfsleven in dezer voege dat zij afspraken in bepaalde bedrijven bin dend zal kunnen verklaren en ook vernieti gen. Men betreedt hiermee een weg, waarop schier alle landen met kartelwetgevingen reeds zijn voortgegaan, Engeland uitgezon derd, waar trouwens ljeel andere rechtsbe ginselen heerschen. De wet, welke ook in verband met de han delspolitiek, o.a. de contingenteering, moet worden gezien, zal nog van bescheiden en niet te grooten omvang zijn; Minister Marchant over de tot nu toe ingekomen critiek De datum van invoering De spelling van de Bijbel Naar aanleiding van het voorstel tot ver eenvoudiging van onze spelling zijn verschil lende adressen aan de Minister toegezonden Enkele onderwijs-organisaties hebben ad haesie betuigd, anderen hebben bezwaren gemaakt. Over 't algemeen houden de voor standers van Vereenvoudiging zich nogal op de achtergrond. Wat daarvan de reden is, rs ons onbekend. Misschien wil men de strijd niet te zeer verscherpen en vertrouwt men aan de Minister de verdediging van de plannen zelf voldoende toe. Bovendien, is nog nooit een wetsvoorstel ingediend zonder dat er bezwaren tegen in kwamen. Het zou dus wel verwondering moeten baren, ais dat nu niet het geval was. De Commissie voor Taal- en Letterkunde van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde richt zich tot de Minister met de volgende opmerkingen: le. De eenzijdige samenstelling der Com missie van Advies zoowel als de overijling, waarmede het ministerieele voorstel dreigt te worden ingevoerd, zijn geen waarborg, dat deze spellingsregeling die bevrediging zal wekkken, welke hiermede beoogd wordt. Het is af te keuren, indien dit voorstel in zijn huldigen vorm op korten termijn zou worden ingevoerd. 2e. Daar de spelling niet alleen een onder wijszaak is, maar allen aangaat, die zich van het Nederiandsch als voertaal hunner gedachten bedienen, dient het oordeel te worden ingewonnen van verschillende let terkundige en wetenschaopelijke corporaties (de Akademie van Wetenschappen, de re dactie van het Woordenboek der Ned. Taal, de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde, een zoo breed mogelijken kring van gezaghebbenden). 3e. Met het oog op de regeling der bui- gings-n dient een nader voorstel te worden uitgewerkt door een commissie, waarin, be halve voorstanders der oude spelling en der spelling-Kollevvijn, vertegenwoordigers voor Vlaanderen en leden van het Comité voor Eenheid in de Schrijfwijze van het Neder landsch zitting zullen hebben. De Rijksleerarenvereeniging heeft in haar jaarvergadering besloten, instemming te be tuigen met de door den Minister van Onder wijs K. en W. voorgestelde oplossing van het spellingvraagstuk; zij vertrouwt, dat de Minister de invoering van de nieuwe spel ling met September a.s. met kracht zal be vorderen. Naar aanleiding van de van vele zijden gekomen bezwaren heeft de Msb. met Minis ter Marchant een onderhoud gehad. Op een vraag naar de verhouding van de minister tot het kabinet, antwoordde deze: „Men doet het voorkomen, alsof mijn toe leg is, zoowel de Ministerraad als het volk van Nederland en België te overrompelen. Men wil weten, hoe de Ministerraad tegen over de vraag staat en wat totdusver in de Ministerraad is ge:chinL il het nog we1 eens herhalen. Ik tvas overtuigd, dat het scheppen van orde op dit gebied noodzake lijk was. Met het oog op de ervarin^ van mijn ambtsvoorgangeimi. Waszink, wilde ik echter geen moeite doen, indien de Minis terraad niet bereid zou zijn, een aannemelijk compromis te aanvaarden als officieele schrijfwijze. Daarom stelde ik de vraag: Is de Ministerraad daartoe bereid, indien wij zullen komen tot een aannemelijk compro mis? Het antwoord luidde bevestigend. Toen ben ik aan het wel'k getogen, heb de com missie benoemd en daarna de verantwoor delijkheid aanvaard voor het door haar ont worpen compromis. Bij een volgende bespre king in de Ministerraad is besloten, het com promis te publiceeren en de critiek af to wachten, voor d'at een definitief besluit zou worden genomen. Daartegen had rhel minste bezwaar. Aldus is geschied. Ziedaar alles, wat in de Ministerraad is voorgeval len". Gevraagd naar de datum van invoering, waarvan de minister in zijn radio-rede zou gezegd hebben, dat deze op 1 Sept. zou plaats hebben, zei de minister het volgende: „Zoals u het formuleert, heb ik het niet gezegd. Men met name drukkers en uit gevers vroeg zekerheid. Dat is volko men verklaarbaar. Zodra een voornemen tot wijziging is gepubliceerd, zijn de uitgevers huiverig om een boek, dat onderhanden is in de afgesleten spelling van De Vries en Te Winkel, af te werken. Zij vrezen minder af zet, als de nieuwe schrijfwijze zal zijn inge voerd. Dit had zelfs lijdelijke werkloosheid van zetters tengevolge. Daarom heb ik ge zegd: absolute zekerheid kan ik niet geven: de critiek wordt afgewacht en er is overleg gaande met de Vlamingen. Wilt gij onder die omstandigheden echter het maximum van zekerheid, dat ik kan geven: „Rekent er dan op, dat met September voor het onderwijs de schrijfwijze van het compromis wordt ingevoerd." Kón ik iets anders zeggen? Nu heb ik al onder meer een adres van alle organisaties van werkgevers in het drukkersbedrijf ontvangen. Onafhankelijk van de vraag, of de regeling wenselijk is of juist, dringen zij op zo spoedig mogelijke in voering aan, nu de zaak aan de orde is. De organisaties van leerkrachten doen hetzelfde Allen zien naar de invoering reikhalzend uit. Moet ik, die verantwoordelijk ben voor de goede gang van zaken bij het onderwijs, zelf overtuigd van de juistheid van de ge- ronden oplossing, dan niettemin van het scheppen van orde afzien of dit uitstellen? Mr. Zimmerman heeft in een artikel in de Tel. gevraagd of nu het Wilhelmus en ook de Bijbel zouden moeten worden overge- speld. „Ja", zei de minister, „die (d.i. de Bijbel) pas mooi! Ik heb hier een uitgave van 1S60, vier jaar vóór De Vries en Te Winkel, „op last van de Hoog Mogende Heeren Sta ten Generaal der Vereenigde Nederlanden, en volgens besluit van de Synode-Nationaal, gehouden te Dordrecht, in de jaren MDCXVIII en MDCXIX, uit de oorspronke lijke talen in onze Nederlandsche getrouwe- wjk overgezet". Dat is onze Statenbijbel Maar dan volgt: „Ingerigt overeenkomstig de thans gebruikelijke taal en spelling". De heer Zimmerman schrijft, dat de Bijbel het plechtanker is voor onze taal, het eenige drukwerk in tienduizenden woningen en vraagt, of de Regeering zektpr is, dat hij ook zal worden overgezet in de spelling van het compromis. Maar nu mag ik toch opmerken, dat de spelling van de Statenbijbel een ge heel andere is dan die van de heer Zimmer man, evenals trouwens de spelling van de uitgave van 1860. Deze maakt dienst en paal vrouwelijk, schrijft profeteren wat de heron nu een gruwel van nieuwigheid zou den vinden en regt en gerigt en droogt en zaaijen en tigchelen en vlugtte en sluijer en gezigt vier jaar vóór De Vrie. en Te Winkel! Ik weet niet, of daarna de Bijbel in het De Vries en Te Winkel is uitgegeven maar dat doet er niet toe. Of degenen, die de schrijfwijze van de Bijbel vaststellen, in een nieuwe uitgave het compromis willen volgen, moeten zij weten. De kerken zullen zelf weten, hoe de gebeden en gezangen worden geschreven. Daarmede heeft de Re geering niets te maken. Deze vragen zijn niet aan de orde. De voorlichters behoeven dus niet te schrijven: „Al deze bezwaren zijn niet besproken en overdacht". HET VERKEER OP GOEREE EN OVERFLAKKEE Vereolienen is het rapport van die com missie, ingesteld bij besluit van Ged. Statei van Zuid-Holland d.d. 29/30 Maart 1932, tot onderzoek van het verkeeirsvraagstuk op Goeroe en Overflakkee. De conclusies luiden: le. Uit economisch oogpunt is het niet ver antwoord het trambedrijf op het eiland Goe ree in stand te houden. De belangen van het eiland eischen evenwel, dat het trambedrijf niet mag worden gestaakt, dan op voorwaar de. dat de veerdienst MiddelharnisHelle- voetsluis gereorganiseerd wordt. 2e Het trambedrijf behoort voorzoover het betreft het vervoer van personen vervangen te worden door een gecentraliseerd autobus bedrijf, waarmede in de behoeften van het verkeer op genoegzame wijze kan worden 3e. Dit autobusbedrijf zal georganiseerd moeten worden in den vorm van een Ge mengd Overheidsbedrijf, waarin vertegen woordigd zijn de gemeenten van het eiland en de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij 4e. Het vrachtvervoer worde overgelaten aan de regeling door de belanghebbenden, hetzij te water per veerboot en schip, hetzij tc land per vrachtauto, zonder dat het tref fen van voorzieningen van Overheidswege vooralsnog noodig voorkomt. 5e. Overgegaan wordt tot 'n reorganisatie van de veerverbinding Middelharnis(.haven)- He'.levoetsluis, waardoor verbetering van de veergelegenheid zoowel wat de inrichting van de veerboot als het aantal vaarten be treft, gepaard mét verlaging van de tarieven mogelijk wordt. 6e. Het veerbedrijf Middelharnis(havén)— Hellevoetsluis zal georganiseerd moeten wor den in den vorm van een Gemengd Over heidsbedrijf, waarin vertegenwoordigd zijn de gemeenten van het eiland, de Rotterdam sche Tramweg-Maatschappij, de Provincie Zuid-Holland en eventueel het Rijk. 7e. De inrichting van een veerdienst van Ooltgensplaat naar Dintelsas (Numansdorp^ wordt door de streek als een aangelegenheid van groot belang beschouwd en verdient der halve ernstige overweging. Nu evenwel de oprichting van een behoor lijk uitgeruste veerdienst van Ooltgensplaat naar Dintelsas (Numansdorp) onmogelijk schijnt, worde eventueel getracht voorshands de totstandkoming van een beperkte veer verbinding van de Galatheesche sluis naar Dintelsas (Numansdorp) te bevorderen. De Commissie is van meening, dat het met het oog op de voorbereiding van de uitvoe ring van de door haar aanbevolen plannen, wellicht op den weg van het Provinciaal Be stuur van Zuid-Holland zou kunnen liggen om zich na zich in beginsel van de instem ming van den Minister van Waterstaat te hebben verzekerd te wenden tot de Rotter damsche Tramweg-Maatschappij en de be trokken gemeentebesturen. V.U. STUDENTEN BEZOEKEN ROTTERDAM Gister werd door ongeveer 40 studenlen aan de juridische faculteit te Amsterdam, onder leiding van Prof. Dr. P. A. Diepen horst een bezoek gebracht aan Rotterdam, op uilnoodiging van den heer L. A. van Gun ster en. 's Morgens werd het gezel schap in het Raadhuis ontvangen door den gemeente-secretaris den heer M Smeding, die het bezoek door het monumentale ge bouw rondleidde. Daarna was het telefoui- sche alarmsysteem der Rotterdamchse brand weer aan de beurt, waarbij uitvoerig het onderscheid tusschen de principes der brandbestrijding te Rotterdam en te Amster dam werd aangegeven. Als steeds bleek, dat de vriendelijke gastheer voor een niet ge ring gedelete zijn hart aan deze instelling verloren had. Een rondvaart door de havens volgde 's middags, aan welke rondvaart tevens een bezoek aan de Graansilo aan de Maashaevn verbonden was. Zeer werd geprofiteerd van de kennis van den heer v. Gunsteren op scheepvartkundig gebied. De dag werd besloten met een gemeen schappelijke maaltijd, waaraan door ver schillende studenten hartelijke woorden werden gericht tot de heeren Prof. Dr. Die penhorst en Van Gunsteren .terwijl deze zich niet onbetuigd lieten. EEN PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING De heer P N. L. Staal, onderdirecteur der NV. Philips' Gloeilampenfabrieken, te Eindhoven, is benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregcrius de Groote. HAAGSCHE BURGEMEESTER GAAT HEEN NEEMT AFSCHEID VAN DE GEMEENTERAAD Onze Haagsche redacteur schrijft ons: Burgemeester Bosch van Rosenthal heeft afscheid van den Haagschen Raad genomen met een hem typeerende rede. "l een verklaring te hebben gegeven van zijn reeds na drie en een half jaar scheiden van de Residentie de gelegenheid werd tevens waargenomen om de duimzuigerij van enkele geruchten-fabrikanten, die zich inte ressant willen voordoen, aan de kaak te stellen wees de burgemeester op de in spanning, die tegenworcfclg het goed vervul len van het burgemeestersambt vordert en stelde hij zijn eigen opvatting daaromtrent in het licht Openhartig als altijd schonk hij ook aan dacht aan zijn bekende impulsiviteit. Ds verontschuldigende woorden in dit verband gesproken, waren even kenmerkend als over bodig. Want cn het is gelukig later tot twee malen toe gezegd juist 's burgemeesters ontvankelijkheid maakte hem tot een leider der raadsvergaderingen, aan wien men zich BURGEMEESTER BOSCH VAN ROSENTHAL met genoegen onderwierp en naar wien ieder met smaak luisterde. Zijn figuur, zijn woord, zijn gebaar, zijn gehamer gaf menigmaal kleur en accent, leven en richting aan het debat. Het Was telkens weer een genot hem bezig te zien en te hooren op een wijze, die getuigde van zijn groote talenten als be stuurder en debater, van zijn degelijke en omvangrijke kennis der aan de orde zijnde materie, waarmee zijn intens volgen der discussie ongetwijfeld samenhing. De Raad mocht zijn voorzitter gaarne en wel verre van hem te critiseeren om zijn im pulsiviteit en formalisme, hadden onze stadsbestuurders daarvoor groote waar deering. De Raad had het oor van den bur gemeester, maar ook omgekeerd en voor het form eel e in de leiding zal bij den Raad het respect ongetwijfeld niet hebben ontbroken Immers daardoor bleven de verhoudingen zuiver en wie zoo noodig den teugel strak aanhaalt, weet ook wanneer het wat lijden kan. Dat heeft de Raad ervaren en daardoor kan menig maal de gulle lach bij ernstig werken worden getolereerd. De sympathie voor de persoon en de waar deering voor den arbeid van den burge meester hebben o.i. op gelukkige wijze tolking gevonden in de redevoeringen, waar mee de oudste der wethouders en het oud ste raadslid 's burgemeesters afscheidswoord hebben beantwoord. In beide toespraken kwam ook duidelijk uit hoe noode de Raad zijn voorzitter ziet heen gaan. We kunnen dat begrijpen. Zelf denken we er niet anders over, gelijk we reeds eerder schreven en daarom kunnen we ons volko men vinden in de stemmen, die uit den Raad zijn opgeklonken. Den Haag verliest een magistraat van talent en bekwaamheid van toewijding en Stuwende werkkracht, wiens heengaan we. vooral in d?>zen tijd en in de bestaande om standigheden, als een groot verlies voelen. We hebben echter de beslissing der Regee ring te eerbiedigen en op 's burgemeesters besluit p-st ons geen critiek. De provincie Utrecht mac worden gelukge- wenscht me haar nieuwen commissaris en voor onze eigen stad kunnen we slechts ho pen, dat de nog onbekende nieuwe burge meester in vee' za' overeenstemmen met den man, die gaat, en wien we in het hooge ambt, dat hem wacht, alle goeds en groote voldoening toewenschen. Met minder dan verloren wordt, kan Den Haag het eigenlijk niet stellen. EEN NIEUWE AMSTERDAMSCHE BEGROOTING 1934? Naar het „HandelsbL" verneemt, zouden B. en W. voornemens zijn. indien de Raad daaraan goedkeuring verleent bij Gedep. Staten een nieuwe begrooting voor 't dienst jaar-1934 in te dienen met intrekking van de oorspronkelijke, tahns afgekeurde begroo- ling èn de „suppletoire" nog 2. De laatste zou dan in de nieuwe begroo ting zijn verwerkt En behalve de 2.6 mil- lïoen, waarin de „suppletoire" voorziet, ook de 3V2 millioen. die de regeering voor 1934 minder zal bijdragen in de crisisuitgaven. Dit laatste wordt mogelijk geacht wijl zee- binnenkort de minister voor Sociale Zaken aan de gemeentebesturen middels de provin ciale dagelijksche besturen, zal voorschrij ven in hoeverre de normen voor de steun- uitkeeringen moeten worden verminderd. En dit verminderde bedrag aan crisisuitkeering zou voor Amsterdam de 3% millioen vrij dicht benaderen. IEDER RECHTGEAARD NEDERLANDER DRINKT het Kalk- en Jodiumhoudend HET BESTE TAFELWATER Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bk. t Prinses Juliana zal binnenkort naar Engeland gaan. De regeering blijft zich verzetten tegen Straperlo en soortgelijke spelen. Minister Marchant over het Spellingvoorstel. De Haagsche burgemeester heeft afscheid geno men van de Haagsche Gemeenteraad. De heer A. Warnaar Jz. is heden geïnstalleerd tot burgemeester van Hazerswoude. Blz. 2 De Ontwapeningsconferentie weer in hoofdcom missie bijeen. De Duitsche Rijksminister Schmitt over Duitsch- lands economie en de buitenwereld. Codos en Rossi hebben te New York moeten landen wegens defect aan een motor, In Roemenië blijft het kabinct-Tatarescoe aan; boeren en liberalen hebben tot een gezamenlijke actie tegen de regeering besloten. De bommenterreur in Oostenrijk duurt voort. Het aartsbisschoppelijk paleis te Fcldkirch is thans aangevallen. Een Macedonische betooging tc Sofia tegen de nieuwe regeeriag is bloedig onderdrukt. Blz. 3 Bij een auto-ongeluk bij Boxtel zijn drie ver pleegsters ernstig gewond. Damrubriek. Blz. 9 Brief uit Tropisch Nederland. De nieuwe Koningin Emma-klinick op „Meer cn Bosch" te Heemstede. Blz. 10 Heden is het 100 jaar geleden dat Ds. H. de Cock door het Provinciaal Kerkbestuur werd af- Klankfilmen XII. BENEPEN TEGENWERKING DE TEHUIZEN VAN PATRIMONIUM Het Comité voor dè stichting en exploi- teering van Tehuizen voor Tewerkgestelden in het noorden des lands verzoekt ons mee te deelen, dat bijdragen voor deze arbeid welke door benepen tegenwerking bemoei lijkt wordt, gaarne in ontvangst genomen, worden door de heeren J. N. Spoelstra, voor zitter van het Comité, Friesche Straatweg 25a postrekening 203725, Groningen en M. H. Lutter, penningmeester, Rabenihauptstraat 76a, Groningen, postrekening 95935. EEN ANDER OORDEEL HET RECHT TOT WERKSTAKING? Ter aanvulling van ons bericht van gister betreffende het oordeel van de Bond van J.V. op G.G. over het hoek van» den heer A. Schilder „Recht iot Werkstaking?", kunnen wij ook melding maken van het standpunt van den redacteur van het orgaan van de Bond van Chr. Geref. J. V., Ds. L. H van der Meiden. Deze begroet In een afzonderlijk artikel in het laatstverschenen nummer van „Luctor et Emergo" met blijdschap de ver schijning van dit werk als een kloek woord in deze tijd van verwording, verslapping en afdwaling. Het boek wordt ter bestudee ring ernstig aanbevolen. „Het, geeft goede rijko inhoud; is voorzichtig gesteld; ziet de dingen in Bijbelsch licht en uit het stand punt des geloofs. De schrijver beoogt een heilig doel- ons volk op de rechte paden te leiden tot heerlijkheid Gods", aldus deze redacteur. Het. standpunt van beide redacteuren is wel zeer varscheiden. Gemengd Nieuws EEN VERSTEKELING Een jongen uit Groningen was stil aan 'boord van het te Delfzijl in lading liggende F.ngelsche stoomschip ..Ethylene" gekropen, met het plan de reis naar Londen als ver stekeling mee te maken. Nog voer dat men de loodsboot had be reikt was hij al uit zijn schuilhoek te voor schijn gekomen, daar hij zich thans reeds veilig waande. Maar de verstekeling zag zich genoodzaakt de reis met de loods mee te maken, zoodat ze voor hem te Delfzijl is begonnen en tevens geëindigd. AUTO'S TE WATER Een vrachtauto, waarin zich 15 Cura^aosche negers, enkele blanke vrouwen en een paar negerkinderen bevonden, begaf zich van Am sterdam naar De Rjjp, naar een voetbalwed strijd. Op den hoek van den Volgerweg en Nekkerweg te Purmerend botste de auto in volle vaart, tegen een luxe auto. Beide kwa men in het water terecht- de vrachtauto boven op den luxe-wagen. Door uitsnijding van het J-'- van den luxe-wagen konden chauffeur en passagiers gered worden. Van de vrachtauto stak het achterstel nog boven water uit, zoo dat dit gezelschap met den schrik vrij kwam. Beide wagens werden totaal vernield en moes ten naar Purmerend worden gesleept. Wonder boven wonder werd niemand gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1