De fraudes aan het abattoir te Rotterdam VRIJDAG 25 MEI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS BESTRIJDING VAN DEN WOEKER In de gistermiddag onder voorzitterschap Mr. P. A. Pijnacker Hordijk gehouden vergadering van het Bestuur van de Stichting Leidsch Borgstel- lingsfcods heeft de secretaris, de heer P. A. van AggeJen. verslag uitgebracht van de werkzaam heden van het fonds over 1933. Aan dit verslag is het volgende ontleend: Het vijfde jaarverslag van de Stichting mag aanvangen met er zijn vreugde over uit te spreken, dat de velen, die door het fonds zijn geholpen, dit ook ten volle waard waren. Het fonds behoef de ook in het jaar 1933 slechts in enkele gevallen als borg te betalen. De ervaring van vorige jaren, dat deze wijze van woekerbestrijding een dankbaar werk is, wordt hiermede bevestigd. Het fonds heeft vele economisch zwakken in hun moeilijken levensstrijd gesteund, en den w ker, den vijand van maatschappelijke welvaart huiselijk geluk, op krachtige wijze bestreden. In de samenstelling van het bestuur kwam geen verandering. Het Dag. Bestuur, bestaande uit de heeren Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, voorzitter. Mr. G. A. Smit, penningmeester en P. A. van Aggelen, Cretans, kwam 21 maal bijeen. De secretaris hield eiken Zaterdagmiddag 3—5 uur spreekuur in het gebouw Nieuwsteeg 4. Door het Dag. Bestuur werden 515 v.J. 512) schriftelijke aanvragen voor een borgstelling be handeld. 439 Aanvragen voor een borgstelling tot een gezamenlijk bedrag van f 39670.— werden inge willigd. Ten einde een geldleening mogelijk te maken, werden alzoo vele gezinnen, die door omstandig heden als ziekte, gezinsvermeerdering, groot kin deraantal, verhuizing, handelsgeld, aanschaffing van kleeding, beddegoed en ledikanten, vernieu wing van huisraad etc. op een bepaald tijdstip geld noodig hadden en credietwaardlg waren, een borgstelling geholpen. In de vijf jaren, dat het fonds werkzaam is, zijn 2151 aanvragen behandeld: hiervan werden 1675 borgstellingen tot een bedrag van f 146.09S.50 ingewilligd. Afgedaan zijn 1292 borgstellingen tot een bedrag van 126.956,Het verlies op borg stellingen bedroeg f 1.026,— of 0.8 pet. Het Leidsche Borgstellingsfonds geniet in den lande nog steeds veel belangstelling. Naar het Leidsche voorbeeld zijn in onderschei dene gemeenten fcorgstellingsfondsen opgericht. In het verslagjaar kwamen tot stand het Utrechtsch-, het 's-Hertogenbosch- en het Gro- ningsch borgstellingsfonds, terwijl de oprichting van een Zaandamsch- en een Zwolsch borgstellings fonds wordt overwogen. Voor de medewerking, welke het bestuur in het afgeloopen jaar heeft mogen ondervinden, zegt het hartelijk dank. NEDERL. CHEMISCHE VEREEN. DE OFFICIEELE ONTVANGST IN DE LAKENHAL Het gezelschap deelnemers aan de 74ste Algemeen© Vergadering der Nederlandsche Chemische Vereeniging is gistermiddag na een boottocht naar de Kager en Brazemer- meren officieel in de Lakenhal door den burgemeester namens het gemeentebestuur, ontvangen. Gewoonlijk vonden dergelijke ontvangsten in de Lakenhal hetzij in Papenzalen, hetzij in d'e tentoonstellingszalen plaats. Sedert korten tijd, namelijk na de inwendige ver bouwing is de oude groote pers, geheel ge reed gekomen en het was hier, dat de bur gemeester, nir. A. van de Sande Bakhuy- zen de gasten ontving. Nadat allen zich verzameld hadden, heet te de burgemeester de bezoekers in een geestige speech, hartelijk welkom: Spr. is thans zeven jaar te Leiden burgemeester, heeft in dien tijd reeds vele bezoekers aan congressen en groote vergaderingen mogen ontvangen, doch dit was de eerste keer, dat. hij een gezelschap ohemici mag begroeten. Dit wil intusschen niet zeggen, dat hij niet met chemici in aanraking is gekomen; Spr. weet nog heel goed, dat bij hem thuis Prof. v. Bemmelen, een vaste bezoeker was. Ik heb vaak op zijn schoot gezeten, aldus spr. maar van chemie heeft hij mij niet veel verteld. Maar, wat wellicht niet van zoon algemeene bekendheid is, is het feit, dat wo aan Van Bemmelen grootendeels te danken hebben gehad, -dat de groote Lorentz, dien hij aan de H. B. S. te Arnhem had ontmoet, naar Leiden is gekomen. Als voorzitter van het college van cura toren der Leidsche Universiteit, krijgt spr. stroomen dissertaties toegezonden, waaron der natuurlijk ook vele van chemici. Ge woonlijk moet spr. zich ermee tevreden stel len om het voorwoord te lezen en bij voor beeld na te gaan of de jonge doctoren te vreden zijn geweest over hunne docenten. Maar wat den verderen inhoud van deze chemische proefschriften betreft, spreken de chemici en spr. niet dezelfde taal; de daarin voorkomende lettercombinaties zijn .voor spr. gewoonweg bargoensch, als is het zeer wel mogelijk, dat minister Marchand ervan zou watertanden. Spr. schetste hierna Leiden als stad der wetenschap, waar groote chemici in het ver leden als Van Bemmelen, Franchimont en Bakhuys Roseboom, en geleerden van het heden 'als hun waardige opvolgers, hebben gewerkt en nog arbeiden om de wetenschap vooruit te brengen. Na nog gewezen te hebb.en op Leiden als centrumplaats van Rijnland, sprak spr. do hoop uit, dat do gasten een plezierigen tijd to Leiden en in de omgeving zullen door brengen. Dankwoord van den Voorzitter De voorzitter van de Nederlandsche Che mische Vereeniging, de heer Jan S m i t uit Amsterdam dankte voor de hartelijke ont vangst, die de vereeniging hier te beurt is gevallen. De bezoekers hebben hier den in druk op ge-wijden bodem te staan, in een centrum van hoogstaande industrie, waarin de wetenschappelijke industrie een voor name plaats inneemt. Na nogmaals voor do ontvangst bedankt te hebben werd het museum bezichtigd, waarbij de burgemeester en de directeur van de Lakenhal, de heer A. Coert, de gasten rondleidden. Daarna werden ververschingen aangebo den, waarbij mevr. A. Coert-de Jong als gastvrouwe optrad. 's Avonds vereenigde men zich aan een gemeenschappehjkcn maaltijd in hotel du Rhin te Katwijk aan Zee. De huishoudelijke vergadering Wat betreft de huishoudelijke vergade ring die gistermorgen werd gehouden, dient vermeld te worden, dat de .voorzitter, do heer J. Smit, uit Amsterdam, een openings rede hield over „De chemici en de vrede". Hierna werden de verslagen, zooals deze in het Chemisch Weekblad zijn afgedrukt, ongewijzigd goedgekeurd. Besloten werd tot toelating van den Twentschen Chemischen Kring als afdeeling van de Ned. Client. Ver eeniging. Prof. Dr. J. J. Blanksma hield vervolgens een voordracht over: „Intramoleculair atoom verschuivingen". Het officieel diner Hef officieel diner, werd, gelijk gezegd, gisteravond in hotel du Rhin te Katwijk aan Zee gehouden, waarheen de gasten in gere serveerde tramwagens 'werden vervoerd. Behalve de meesten der leden, de leden der verschillende commissies, waren als gas ten aanwezig cle rector-magnificus der Leid sche Universiteit Prof. Mr. D. van Blom, Prof. Dr W. Keesom, Prof. Dr W J <le Haas terwijl tot do genoodigden voor de eerste m-aal waren genoodigd de donateurs der Ned. Chemische Vereeniging. Rij den aan vang deelde de voorzitter. Dr. Jan Smit me de, dat de president-curator der Leidsche Universiteit, Mr. A. van de Sande Baklvuy- ten bericht van verhindering had gezonden. De tafels waren onder meer versierd met bloemen in de kleuren van Leiden: rood wit. Uit de vele toespraken, die werden go-hou den stippen wij aan, dat de heer A. de Kos ter werd erelukgewenscht met. het "O-j-ariE»1 bestaan der N.V. Meelfabriek „De Sleutels". De voorzitter bracht verder hulde aan de leden van de verschillende commissies van ontvangst, waarbij Spr. en andere sprekers vooral hulde brachten aan de heeren Felix Driessen en drs. W. Gaade. Spr. hoopte ten slotte, dat spoedig betere tijden zullen breken. Prof Mr D. van Bloem sprak namens de Leidsche Universiteit, die uiteen zette, dat de chemische wetenschap aan deze Univer siteit een groote plaats inneemt. Dr. W. P. Jorissen, voorzitter van den Leidschcn Chemischen Kring herinnerde er onder meer aan, dat er tijdens het profes soraat van dr. Blanksma 56 chemische dis sertaties zijn verschenen. Prof. Blnnksyia heeft wel tijdens zijn voordracht uiteenge zet wat zijn voorgangers hebben gedaan voor de studie van de intramoleculaire atoom verschuivingen, maar hij vergat daarbij mei ding te maken van het vele, dat hijzelf op dat gebied heeft bereikt. Spr. wees voorts op de groote medewerking, die Prof. Blank.* ma aan ieder verleende, die zijn hulp komt inroepen Prof. Ernst Cohen, uit Utrecht, huldigde Dr. Jorissen als redacteur van 't Chemisch Weekblad, welke taak hij nooit zoo goed zou kunnen vervullen zonder de hulp van zijn echtgenoote en dochter. Het Chemisch Weekblad der Ned. Chemische Vereeniging dient voor vele buitenlandsche chemische biaden tot voorbeeld. Di'. Jorissen reikte hierna de medaille der Vereeniging uit aan den heer G. Henne- rnan Jr.. als belooning voor de vele en gees tige teekeningen. ten behoeve van deze ver gadering belegd. Hierna deelde Dr. Jorissen den uitslag mede der chemische prijsvraag. De eerste prijs viel ten deel aan Dr. de Vries, de twee de prijs aan den lieer De Nie, 3de prijs aan den heer Honraert, terwijl Dr. J. Smit een troostprijs kreeg. De sectievergaderingen Vanmorgen zijn in de sectievergaderingen voor physisehe chemie de volgende voor drachten gehouden: Prof. Dr. Ernst Cohen (rnede namens mevr. Dr. W. A. T. Cohen-de Meester): De metastabiliteit der stof als gevolg van dispersie. Prof. Dr. C. J. van Nieuwenburg: Kwan titatieve metingen over de oplosbaarheid van kwarts in super-kristischen stoom. Dr. A. E. van Arkel: Dipoolmoment en oplosbaarheid. Dr. J. A. A. Ketelaar: Kristalstructuur en geleidend vermogen van zilverkwikjodide. Na afloop der sectievergaderingen ver eenigde men zich aan een noenmaal in Re staurant Zomerzorg. Vanmiddag zijn de volgende excursies ge houden: naar het Kamerlingh Onnes Labo ratorium, naar de Vereenigde Touwfabrio- ken te Leiderdorp, naar de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" te Leiden en naar de Stede lijke fabrieken, van gas en electriciteit ARBEIDSBEURS Op den 25en Mei 1934 waren 3019 (v.J. 2889) werkzoekenden ingeschreven. N.C.G.O.V., AFDEELING LEIDEN Onder voorzitterschap van Ds Kuilman, Ned. Herv. pred., alhier, heeft gisteravond de afd. Leiden der Nationale Christen Ge heel Onthouders Vereeniging in de zaal van „Staalwijk" haar jaarvergadering gehouden. Uit de verslagen van secretaris en pen- nnigmeester bleek, dat het ledental vrijwel gelijk is gebleven, terwijl een financieel batig saldo kon worden overgeboekt. De heer Frd. A Wempe en de dames A C B. van Nes, verleenden voor dezen eenigv zins feestelijken avond hun medewerking (declamatie, orgel en viool), terwijl mevr. Van der Zanden enkele liederen heeft ge? zongen. Voorloopige besprekingen werden gevoerd in verband met het 25-jarig bestaan der nf- deeling op 10 Mei van het volgend j.aar. We gens het vórgevoi'dcrd uur werd de verkie zing van bestuursleden uitgesteld tot do o.v. ledenvergadering. AANRIJDING OP DE RIJNSBURGERWEG Gistermiddag om kwart over drie had op den Rijnsburgenveg tegenover de Houtlaan een aanrijding plaats tusschen do stads tram, bestuurd door A. IC, en een vracht auto van de firma H., die een dienst onder houdt van Leiden op Haarlem, bestuurd door J. V. De chauffeur van de vrachtauto, rijdend in de richting Oegstgeost, wilde do voortrijdende tram links passeeren, toen van do tegenovergestelde zijde een auto na derde. De chauffeur van do vrachtauto vreesde voor een aanrijding en zwenkte daarom snol naar rechts om voor de trant te komen. Hij deed dit echter te vroeg, met het gevolg, dat de vrachtauto door do tram werd aangereden. Do auto werd enkele me ters meegesleurd, doch slechts licht bescha digd. De tram was er iets erger aan toe, de koplampen werden vernield, terwijl ook de zijkant beschadigd werd. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. WATERTEMPERATUREN. BURGERLIJKE STAND Pnrlcvllet d.; C 1 OVERLEDENH P Cornet—Hoogendoorn vr 0 jaar. ONDERTROUWD: L Verwoord 61 J on J C M Evers -id j P J Majolie 25 j en W L Diana- 2 j.; G letveld 26 J en Chr v Weerlec 22 j. BOSKOOP veldwauht. Als plaatsvervanger van den heer G. Bron, thans brigadier der ryksveldwacht te Leiden, is op 1 Juni benoemd de heer H. Vogelensang, brigadier alhier. HAZERSWOUDE INSTALLATIE BURGEMEESTER WARNAAR De nieuw benoemde Burgemeester dezer gemeente zal Dinsdag 29 Mei e.k. des na middag 1% uur (Zomertijd) worden ontvan gen aan de zoogenaamde Kippenbrug in den Hoogen Rijndijk, grens Hazerswoude- Zooterwoude. Hierop zal een rijtoer gemaakt worden langs den Hoogen Rijndijk tot de grens HazerswoudeAlphen aan den Rijn en terug- den Gemeeneweg af naar het Raad huis. Aldaar zal om drie uur de installatie plaats hebben. Na afloop bestaat voor allen, die daar van gebruik wenschen te maken, gelegen- den Burgemeester te begroeten. Ten si o t l.o volgt een rijtoer in de richting der gemeente Boskoop en terug, alsmede de richting Benthuizen en terug. Aan de ingezetenen wordt verzocht de vlag uit te steken. INSCHRIJVING KROOSWERKEN De uitslag van de gehouden inschrijving voor Krooswerken van <:e Ambachtspolder, is als volgt: Perceei 1: Van sluis Oostvaart tot dijk van Schie: G. van Tol, f 14; Perc. 2: Schoutenvaart. en brugsloot: A. van Gorkum f 22.50; Perc. 3: Gemeencwegsvaart: J. C. der Haver, f 25; Perc. 4: Vaart Noordzijde dorp: P. den Hertog, f 26; Perc. 5: Vaart 'Zuidzijde dorp tot korenmolen: J. Brugman f 18; Perc. 6: Vaart Spook verïffat: J Cv d Haven, f 4; Perc. 7: Oosibovenvaart: A. van Gorkum, f 55; Perc. 8: Lodewijksvaart: J, Brugman, f 50; Perc. 9: Westbovenvaart: J Brugman, f 20; Perc. 10: Roemervaart langs dwarszijde: J. v der Haven, f 20; Perc. 11: Vaart langs Voorweg: J v der Haven, f 20 Perc. 12: Loetevaart; J v der Haven. voo. het grasgewas; Perc. 13: Westeindevaart: G van Tol, f 9. PINKSTERCOLLSCTE De Pinkstercollecte, gehouden in do Ned. Herv. Kerk heeft voor de Zending opgo- bracht de som van f 160. SCHOUW Door hot bestuur van de Hazerawoudscho Droogmakerij zal op Maandag 4 Juni a.s. sohouw worden gehouden volgens art 5 en '21 der verordening. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW Een gevaarlijke tijd is voorbij, n.l. de tijd dat er veel kans toe staat voor het afvriezen dor vroege aardappelen, In tegenstelling andere jaren hebben dit voorjaar de vroege aardappelen niets van do nachtvorst te lijden gehad. De gewassen staan in het al gemeen thans zoo dat een tamelijk vroege oogst verwacht mag worden. Ook de zomcr- peen belooft een goede oogst. Het zal er dan voornamelijk om gaan of de prijs loonend is. Voor vroege aardappelen zal een lioogere prijs betaald moeten worden dan vorig jaar. Dit ligt opgesloten in de regeling der' Regee ring die danhoogstwaarschijnlijk gevrij waard zal blijven voor oen aardappelen- steun zooals deze in 1933 door de regee- •ing werd gegeven. Overigens spelen de weersomstandigheden en export een groote rol. De uitkomst der vroege groenten is tot heden niet bemoedigend. De prijzen waren steeds to laag. 't Is dit jaar voor het eerst dat het veilin-gseizoen doorloopt. Voorheen stond dp veiling vanaf 15 April tot 15 Juni stil Dat de veiling nu geregeld nog plaats heeft zit 'm, zegt, „men" jn de teeltbeper king. Niet iedereen snapt de mogelijkheid hiervan, evenmin als dat men hegrijpt dat bij de teeltbeperking iemand die vorig jaar uien teelde nu z'n groen ten bed rijf kan broiden! Uien werden bij de inventarisatie van 1933 opgegeven bij de groenten en voor 1934 landbouwgewas. Iemand die "in 1933 met Inbegrip van uien 1000 R. R. groen ten teelde, mag in 1934 1000 R. R. min 5 pCL is 950 groenten telen. Bij de 1000 R. R. van 1933 waren 200 P. R. uien. Deze tellen voor 1934 niet mee. .Zoo iemand mag dus 950 R. R. groenten telen plus net zooveel uien als hij verkiest! KATWIJK AAN ZEE NietHaasnoot z.J J SeU-soner-Wouter. ImthornSQpcstUn z.H VerhoefZandberg v DelftDurleux 2 d.D Barnhoorn-1 d Boon en G Ouwehand. OVERLEDEN: J Haasnoot v 78 J.; C Plug man van A Zw i L VooiJs: J n A Schaap RIJKSPOSTSPAARBANK BO Kon. besluit Is aun den commies bjj de irectle van do Kjksiiu.-isjni.ii ixuilc te Arnster- am J Lezer op sfon verzoek eervol ontslag als LEIDERDORP VITESSE WEER IN ACTIE De Chr. Korfbalvereen. „Vitesse", die we gens het gemis van een trainer, den laat- sten tijd weinig oefende is daarmee weor begonnen. De 2e voorz., de heer L. v. d. Sijs Jr. leidde mot een kort woord do eerste oefeningsavond in en sprak daarbij de hoop uit dat alle werkende leden steeds trouw zullen opkomen om zoodoende het spelpeil weer op te voeren. De leeftijdsgrens voor toetreding als lid is thans gesteld op 15 jaar. LISSE „VOLKSBELANG" Bij gehouden inschrijving werd aan de fa. g J. Schrama Czn. opgedragen het schilder werk van 33 kamera en keukens van wonin gen van „Volksbelang" voor de som van f2.005.50. NOORDWIJK DE WERKVERSCHAFFING Ingekomen is een adres aan den Raad van den Ghrislelljken Besturenbond, den R.K. Besturenraad en de moderne arbeiders- bowegl: x om niet in to gaan op de voorstel len van de raadsleden de hoeren Den Hol lander, Soeteman, Liefferink en Van der Moor om de gemeentelijke werkverschaf fing gedurende 4 maanden stop te zotten. BELASTING OPHAALDIENST De heer Wiggers, leoraar M. O, boekhou- in Is naar wij vornomen toegetreden als lid tot de commissie van controle op den op haaldienst van belastinggelden onder direc tie der heeren A. C. Meyer en D. van dei- Niet. STRAATVEBBETERING VERZOCHT Bij -het gemeentebestuur is ingediend een verzoek van een zeer groot aantal bewoners van de De Ruyterstraat, de Toekomststraat, de Trompstraat, de Piet Heinstraat, en den Julianaweg in zake don onhoudbaren toe stand van de in die straten gelegen teer wegen. Verzocht wordt deze teerwegen er uit te breken en te vervangen door basalline- tegcls. HET UITBREIDINGSPLAN 5 Juni aanstaande eindigt de termijn waarbinnen de raad een beslissing moet nemen op de ongeveer 100 ingediende bc zwaarschriften tegen het uitbreidingsplan. Naar wij vernemen zijn B. en W. \o< mens den raad voor te stollen dezen termijn met 3 maanden te verlengen. KAMPEERTERREIN Bij het gemeentebestuur zijn reeds 3 ver zoeken ingekomen voor het exploitecren van een particulier kampeerterrein, OUDEWETERING COOP. BOERENLEENBANK In Hotel Van den Bosch te Oudewetering werd Woensdagavond de jaarvergadering gehouden der Coöperatieve Boerenleenbank te Oudewetering. Circa 160 leden hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven en waren van de verschillende dorpen ter vergadering gekomen. De Voorzitter de heer H. Duyser te Leimulden. herdenkt in zijn openingsrede het in 1933 door den dood aan onze Vereeniging ontvallen Bestuurslid, den heer D. J. G. Krijger, in leven wonende te Haarlemmermeer. Spreker herdenkt den over ledene, die vanaf 4 Mei 1920 een werkzaam deel in de Bestuurszaken heeft gehad, als een rechtvaardig raensch, zonder eenlge aanmatiging, en besluit zijn woorden met de bede: „dat zijn ziel in vrede ruste". Uit het jaarverslag stippen wij het volgende Het ledental is gestegen tot 294, het aantal spaar ders tot 1160. De voorschotten tot 233 en Bank iets teruggeloopen al, 4.4 pet. en bedroegen per ultimo December f 767.945,89. De uitstaande voorschotten en hypotheken f 474.683,81. In reke ning-courant was verschuldigd f 297.951,71 vorderen f 545.222,16. Netto winst over 1933 f 5681.38. Na het rapport der Financieele Commissie, die vooral aan de post „diverse uitgaven" haar bij zondere aandacht heeft geschonken, zijn rekening en balans over 1933 met het Bestuursvoorstel In zake de winst, zender eenige bemerking en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Om te voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Krijger, is met groote meerderheid van stemmen gekozen de heer P. Tol te Haarlemmermeer. Herkozen tot lid van den Raad van Toezicht Is eveneens met bijna algemeene stemmen de heer J. W. Rodewijk te Roelofarendsveen. Gekozen is tot lid der Financieele Commissie, om te voorzien in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer L. Kool te Nleu- wewetering, die niet herkiesbaar was, de heer J, G. de Raadt te Rljnzaterwoude. Een tweetal leden is op voorstel van het Bestuur van de ledenlijst afgevoerd. De presentiegelden voor Bestuur en Raad Toezicht zijn wederom op hetzelfde bedrag als voorheen bepaald. Het Huishoudelijk Reglement Is gewijzigd be treffende de kantooruren. Zaterdag voor den mid dag van 9 tot 12 uur is tot officieele zitting var den kassier aangewezen. Bij de raede-deelingen is door den Voorzitter be kend gemaakt, dat het Bestuur een aan alle mo derne eischcn voldoende tweede brandkast var groote afmetingen heeft besteld bij de Firma Lipi te Dordrecht. De gestadige uitbreiding der Bank maakte deze groote uitgave noodzakelijk. Van de rondvraag is door niemand gebruik ge maakt. hetgeen nog nimmer op deze vergaderingen is voorgekomen. De Voorzitter sluit de vergadering en brengt dank aan de leden voor de prettige en zakelijke besprekingen en voor aller opkomst. RIJNSBURG TUINBOUW Wat de groentenhandel betreft- ia het hi.* nu de stille tijd. Dc winterpro.ducten, 7,eli de waschpeen, rijn uitverkocht, en dc teelt van jonge groenten is niet van overwegend belang. De veiling is ook beëindigd om dan pas aan te vangen als de vroege aardappe len worden gerooid. Voor Radijs wordt thans van f 1.90 tot f2.10 per 100 bos betaald, Spinazie brengt van f2.90 tot f5.30 per 100 K.G. op. Sla gaat voor f 1.40 tot f 1.70 per 100. Uitjes varieerend van f0.30 tot f 0.50 per 100 bos. SASSENHEIM VERKOOPING: Gister had de publieke verkooplng plaats ten overstaan van Notaris Wachter, alhier, van het woonhuis, Kastanjelaan 5. Het be doelde pand stond in bod voor f5700 door H. Busscher, te Hoofddorp, en werd niet gemijnd. POST VOOR NOORD-AMERIKA, MEXICO EN CANADA Laatste Buslichtingen 29 Mei 5.35 via Engeland s.s. Ol.mpic. 29 Mei 15.45 via Frankrijk s.s, Olympic. 31 Mei 15.45 via Frankrijk s.s Dcutschland 31 Mei 15.45 via Frankrijk s. Deutschland 31 Mei 20.30 vla Engeland s.s. Duchesse of Bedford. VOORSCHOTEN DE „LOFSTEM". Gisteravond gaf het Chr. Gem. Koor „De Lofstem" een uitvoering in het geb. voor Chr. Belangen. Zooals altijd was het weor do moeite waard naar dozo beschaafde zang te luis teren. Inderdaad. En toch waren er een honderdtal inwoners die het niet de moeite waard vonden en hun plaats ledig lieten, tot schade van zichzelf en van „De Lof- stem". die zich gedragen moet voelen door de groote sympathie van ons Chr. volks deel. Uitgevoerd werden ojn. De Lofzang van Zacharias van Hubert Cuypers, „Hoor ons Almachtige" van M. Hauptman en Mirjama' Siegesgesang. Medewerking verleende mevr* E. J. Seis, sopraan. Deze dilettante, die met 'n mooi geluid begaafd is, zong o.a. liederen van Beethoven en Schubert .waarvoor zij telkenmale met een hartelijk applaus werd beloond. „Dc Lofstem" heeft ook deze avond onze verwachtingen niet beschaamd. Haar direc teur. de hoer W. Mizee, weot wat er mot n koor te bereiken is enbereikt het Nooit ruw, bijna altijd zuiver en geen stem domineert, zoodat men soms meent een or gel te hooren. Ziedaar onze indruk van de ze uitvoering, waarvoor wij „De Lofstem" en iTaar directeur hartelijk danken en gaarne een tot weerziens toeroepen. Ds. Houtzagers opende den avond met ge bed en een inleidend woord, tcrwij de heer Ph. J. Broers (bij ontstentenis van Ds. Fort- gens) mot dankgebed eindigde. HULPKEUPMEESTERS VOOR DE RECHTBANK Gisteren zijn acht. hulpkeurmeesters van het Rotterdamsche Slachthuis, die verdacht worden van corruptieve handelingen voor de rechtbank verschenen. In December van het vorig jaar heeft de keurmeester M. A. J. geconstateerd, dat in een vleeschkraam van M. de Vries op de markt aan de Maashaven paardenvleescii lag uitgestald, zonder dat daarbij aanwezig was een bord met de aanduiding „Paarden- vlcesch". Hij heeft van deze overtreding proces verbaal opgemaakt, hetgeen niet naar den zin was van den kraamhouder. die zich deswege ging beklagen bij den di recteur van het openbaar slachthuis, dr. M. J. J. Hou-thuis. Tijdens dat onderhoud heeft de Vries zich laten ontvallen, dat hij een dergelijk op treden nooit verwacht had van een man, die zich j'arenlang had laten stoppen om minderwaardig vleesch goed te keu ren. Deze uitlatingen zijn er oorzaak van ge worden, dat een politioneel onderzoek is in gesteld, waarbij aan het licht kwam, wat in de belanghebbende kringen in stad en land reeds lang bekend was, dat er gedurende een groote reeks van jaren zich gevallen van corruptie hadden voorgedaan, doordat dc hulpkeurmeesters giften aannamen en daar voor wat minder streng keurden dan anders wel het geval geweest zou zijn. De giften varieerden van 1.tot 50.Ook bleek, dat van den keuringsdienst de corruptiege vallen beperkt bleven tot de acht hulpkeur meesters, die in Rotterdam werkzaam zijn. Er is nog een negende hulpkeunmecster, doch deze functionaris, die te Hoekvan Hol land is gestationneerd, valt buiten deze zaak evenals de veeartsen-bacterioloog, die ook deel uitmaken van den keuringsdienst. De acht hulpkeurmeesiere, die gisteren moesten terechtstaan zijn de 57-jarige W. R., gedetineerd; J. B.; de 48-jarige J. C. S.; de 58-jarige I. B; M. A. J en W. de H. eveneens allen gedetineerd, de 51-jarige J. P. L. en de 62-jarige C. v. d. W. die zich op vrije voeten bevinden. Van deze verdachten konden M. A. J. en C. v. d. W niet verschijnen wegens ziekte. Van de zijde van het O.M. dat vertegen woordigd wordt door Mr. E. D. H. Schut ter, zijn in elke zaak van acht tot 28 ge tuigen gedagvaard. Onder de getuigen be vindt zich de heer J. P. van der Slooten, directeur van de gemeentelijke slachtplaats te Utrecht, als deskundige. Dr. M. J. J. Hout huis, directeur van het abattoir alhier, is zoowel door het O.M. als door den verde diger van vijf der verdachten, mr. L. A. Donker gedagvaard. De verdediging heeft voorts ruim twintig getuigen a décharge op geroepen, voor het grootste gedeelte behoo- x'ende tot het personeel van het slachthuis alhier, welke getuigen verklaringen zullen moeten afleggen omtrent de toestanden, die j'arenlang aan het abattoir bestaan heb ben. Het verhoor der verdachten Verdachte W. R. is vijftien jaren in 's rijks dienst geweest en vervolgens tien jaren in gemeentedienst. Hij heeft zijn ambtseed af gelegd en kent zijn instructie, waarin het hem verboden wordt geschenken aan te, nemen, in de tien jaren, dat verdachte aan het Rotterdamsche abattoir werkzaam is ge weest, is keuring van vee, vóór de slachting nooit voorgekomen. Verdachte is, evenals de andere verdachten, bekend met de voor schriften betreffende de keuring. Verdachte J. B. is sedert 1916 keurmees ter, evpnals verdachte L. C S.; verdachte J. P. L was sedert 1910 rijks-hulpkeurmees ter en sedert 1921 in gemeentedienst; verd. De li. was reeds sedert. 1895 in het keurings vak, aanvankelijk te Leiden en korten tijd later te Rotterdam. Deze verdachte is tevens rijkskeurmeester in buitengewonen dienst gc weest Alle verdachten waren tevens óf on bezoldigd rijksveldwachter óf buitengewoon gemeenteveldwachter. Hun salaris bedroeg na aftrek der kortingen f 3000. Zij zijn thans ontslagen uit gemeentedienst, doch van die beslissing in beroep gekomen bij het scheids gerecht. Van de verdachten zijn alleen De H. en Ja al eens disciplinair gestraft, namelijk wegens het keuren van runderen vóór het begin van de markt De door de niet-verschenen verdachten J. en v. d. W. afgelegde verklaringen werden door den griffier voorgelezen. Daaruit blijkt dat ze de ten laste gelegde feiten bekennen. Alle verdachten bekenden de feiten, uitge zonderd W. de H. Het getuigenverhoor Als eerate getuige wordt gehoord de des- Radio Nieuws. •g; 14.20—15.20 Londen Reg; 16.20— 18.15 Deutschl.sender; 18.15—19.20 Brussel Fr; 19.20—23 Luxemburg; 23—afl.: Keulei Prog; 8.2U—8.50 Parijs Radio: 12.21 17.35 Daventry; 71.3518.20 Een der Eng. Nat. -nderj; 18.20—19.45 _j^|_|jgg_jggg| isel VI; 19.45—22.25 ZATERDAG 26 MEI Programma 3: 812.20 Keulen; 12.2014.20 Luxemburg; 1-1.2017.20 lOulr-n; 17.20—19.50 Brussel Fr: 19.50—22.20 Keulen; 22.20—afl.: Brussel Fr. Programma 4: 8.20—8.50 Parijs Radio; 12.20— 17.35Daventry; 17.35—18.20 Een der Eng. „Nat." zc-ndei-3; 18.2019.20 Boedapest; 19.2020.20 North Reg; 20.2023 Luxemburg; 23-afI.: Da- WASSENAAR ONGEVALLEN De heer R., wilde nabij de Maaldrift de Rijksstraatweg oversteken per rijwiel, olj welke gelegenheid hij werd aangereden door een vrachtauto van den heer A., uit Zoeter- wouden. De aanrijding was van dien aard, dat R., een bovenarmfractuur ppliep en nog en kele andere verwondingen. Nadat Dr. Hubbe- ling hen ter plaatse verbon-ie.1 had is hy naar het St. Elizabethsziekenhuis te Leiden ver voerd. Bjj Dr. Janse werd de jeugdige O. bin nengebracht die van een wagen, waar hy was opgeklommen, gevallen was. Dr, Janse consta teerde, dat hij een arm gebroken had. Nadat hy verbonden v us is hij naar het Ziekenhui? te Leiden vervoerd ter verdere behandeling. kundige J. P. v d Slooten, directeur van hel slachthuis te Utrecht en lector aan de Um- versiteit aldaar, die verklaart te volharden bij het rapport, dat hij heeft uitgebracli De grossier in vleesch D. Stedehou\v< oefent reeds 23 jaar dit beroep uit. De laa ste negen jaar werd het door getuige aange voerd vleesch gekeurd door den veearts Van Vloten. Vóór dien tijd werd het vleesch ge keurd door de verdachten. De president vraagt getuige naar den toe stand op het abattoir. Zoolang getuige zien herinnert dat is ongeveer dertig jaar was het fooienstelsel in zwang. Die fooien werden gegeven aan de keurmeesters, vooral voor het vlugge helpen. Getuige zegt verder, dat er geen fooienstelsel was. maar dat er on-geregelc fooien gegeven werden. Da president: Van f 5 tot f 25 per week volgens uw verklaring. Werden die fooien nu niet gegeven om wrakke beesten door de keuring te sleepen? Getuige merkt op niet vooruit te kunnen zien of een beest zal worden afgekeurd. De president leest verder uit de verk' ring voor. dat hij het van alle verdachten heeft meegemaakt, dat koeien werden goed gekeurd, die sterk vermagerd waren, scherp in het hart hadden of weeke tuberculose hadden. Getuige kan dit niet bevestigen. De verkla ringen zijn onder „reuze-pressie" afgenomen Getuige heeft daardoor misschien wel verklaard dan hij verantwoorden kan. De president: Het is mijn indruk dat U onder vier oogen wel wat durft te vertellen, doch dat u er hier voor terugschrikt. j Een groot schandaal De president: We zullen er de verdachten eens bij halen. De toestanden aan het abat toir zijn eert groot schandaal voor de geheele stad en de geheele gemeenschap en het ia noodig, dat er volle klaarheid komt. Verdachte W. R. geeft toe, dat hij runderen zelfstandig heeft goedgekeurd, die sterk ver magerd waren en met nier- en nierbekken- ontsteking. Verschillende organen werden dan afgekeurd en verdachte heeft er nooit een aanmerking op gekregen. Verdachte W. R. merkt op, dat hij altijd rapporten opmaakte van de afkeuringen en daarop heeft hij nooit aanmerking gekregen zoodat hij daaruit afgeleid heeft, dat hij bevoegd was dergelijke keuringen zelfstan dig te verrichten. Verdachte geeft ook toa zonder tusschenkomst van den veearts tuber culeusc koeien te hebben goedgekeurd, mits de tuberculeus© haarden waren verkalkt ol verkaasd. Getuige Stedehouwer wordt vervolgens ondervraagd over de beenderbonnen. Wan neer door den veearts last gegeven werd tot het uitbeenen, dan bleven de beenderen ter beschikking van de eigenaars. Meestal wer den die beenderen verkocht aan een opkoo- per. Getuige heeft het echter nooit de moeito waard gpvonden om dat geld te vragen. Draaiend getuit,.. De president tot getuige: Je staat weel te draaien, want in het vooronderzoek is erklaard, dat je er niet om vroeg, omdal. je geen moeilijkheden wilde krijgen met de keurmeestwer De H. Get-u-ige Stedehouwer verklaart ook aan verdachte De H. wel een fooi te hebben ge geven voor zijn voorspraak bij den veearts die do keuring verrichtte. De president vraagt verdachte De H. of hij geen vleesch naar buiten stuurde. Verdachte De H.: Wel neen. De president: Ik dacht dat er vleesch naar Friesland gezonden had. Verdachte: O, dat was een tong, die als verrassing gezonden heb. Die had ik in de hall gekocht, evenals het andere vleesch dat ik wel betrokken heb. Het fooienstelseL Bij zijn verhoor geeft verdachte J. B. de tenlaste gelegde feiten toe. Hij ontving fooien van alle slagers, die wel met wrak vee aan de keuring kwamen. Verdachte J. C, S erkent eveneens fooien te hebben ontvangen en koeien zelfstandig te hebben goedgekeurd in gevallen dat da tusschenkomst van een veearts noodig was geweest. Verdachte I. B., meende in vele gevallen die in de dagvaarding genoemd worden, zijn bevoegdheid niet te hebben overschreden, en dat verdachte's chefs een andere uitleg hebben van art. 65 dan de getuigendeskun- dige. H heeft ook wel eens zelfstandig ge keurd in gevallen dat hij e enveearts er bij had moeten roepen, maar dat kwam dan dikwijls door de groote drukte. Verdachte J. P. L. erkent wel zijn keu ringsbevoegdheid te hebben overschreden en fooien te hebben aangenomen. In de laatste negen jaren heeft verdachte echter geen ge heele runderen meer gekeurd. Daarna wordt gepauzeerd. DIEFSTALLEN. Tegen de G. uit den Haag is door de politie alhier procesverbaal opgemaakt wegens het ten nadeele van de gemeente ontvreemden trottoirtegels. Hij had een tuintje aangelegd waarby hy deze tegels noodig had gehad. Thans zal hy zich voor dit feit hebben te verantwoorden. De heer H. alhier had zyn rijwiel naby de R.-K. kerk „De Driesprong" geplaatst, waarna hij ter kerke gegaan was. Bij zijn terugkomst bleek een onbevoegde zich van het rijwiel te hebben meester gemaakt. Hy heeft hit aangifte gedaan bij de politie. WOUBRUGGE VEENDERPOLDER De Ingelanden van den Veenderpo.der kwamen in jaarvergadering bijeen. Voorzitter was de heer M. J. Mooren. Uit de rekening over 1933 bleek dat de uitgaven hebben bedragen f 5925.88 inkomsten f 5730.41, zoodat een nadeelig saldo werd geboekt van f 195.47. De begrooting 1934 werd aan ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 6529.91 en de omslag per H_A. werd bepaald op f 14.—, evenals vorig jaar. Na eeu breerivi rige discussie over de verandering van de bema ling welke door de steeds st'jgende onderhoud- kosten verbetering behoeft, werd een commissie benoemd welke tot taak zal hebben met het bestuu: onderzoek in te stellen en daarvan ndvies ui! te brengen. Enkele ingelanden bespraken het plan wederom een windmolen (Dekkersmodel) te bou- anderen waren meer voor machinale bema ling. Het aftredende bes'aurslid, dc heer H. T. van der Meer, werd herkozen. Voo-ts werd oesloten de kosten van onderhoud der wegen ^eneel voor rekening van den uo'der te nemen; de vergoeding oor brongas werd bepaald op f 10.— per jaar n voor duikers op f 6.— per jaar. ZWERVER OVERLEDEN Een bekend straattype, de zwerver J. van Rosse,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6