VRIJDAG 25 MEI 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Tc Zoe termeer-Zeg waard (toez.). GEREF. GEMEENTEN epen: Te Bruinisse, J. D. Barth te Bor- AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. G. J. Derksen, Ned. Herv. predikant te Oudelande, is voornemens 1 Juli a.s. afscheid te nemén van zijn Gemeente en, na bevestigd te zijn door Ds. P. de Haas van Utrecht, op 8 Juli zijn intrede te doen te Groede c.a. Ds. P. DEDDENS Naar wij vernemen, is Ds. P. Deddens, predi kant der Geref. kerk te Rijswijk, gisteren ongesteld geworden. Bij onderzoek bleek, dat hij een blinde darm-ontsteking had. Hedenmorgen is hij opgenomen in het ziekenhuis St. Anthoniushove te Voorburg, waar terstond operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Er hebben zich geen complicaties voorgedaan, zoodat er geen reden tot ongerustheid is. Zooals bekend, had Ds. Deddens het beroep naar Groningen op 23 April j.l. aangenomen. SYNODE CHR. GEREF. KERK De Generale synode van de Chr. Geref. Kerk zal dit jaar gehouden worden te Zwolle in de eerste week van September. Aan den vooravond zal aldaar een bidstond worden gehouden. THEOLOGISCHE SCHOOLDAG TE KAMPEN De Theologische Schooldag zal dit jaar op Don derdag 21 Juni te Kampen worden gehouden. De avond tevoren, te 7 uur, wordt een ure des gcbeds gehouden in de Burgwalkerk, waarin hoopt voor te gaan Ds. J. H. A. Bosch van Alphen a. d. Rijn. De vergaderingen van den 21 en zullen in de Burgwalkerk worden gehouden, en onder leiding staan van Prof. Dr. J. Ridderbos. In de morgen vergadering, die te 9.45 begint, zal, na een openings woord van den Rector der School, Prof. Ridderbos, Prof. Dr. G. M. den Hartogh een rede houden over: „Door het geloof". De middagvergadering zal aanvangen te 2 uur. Hier hopen op te treden: Dr. G. Keizer van Rheden-De Steeg (over: „De vrouw in de Af scheiding") en Ds. W. H. v. d. Vegt van Goes (over: „de Afscheiding en wij"). DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND Ludwig Miiller en de vrijheid der kerken. De Europeesche secretaris van de Federal Coun cil der Amerikaansche kerken is ontvangen door den Rijksbisschop Müller, den kerkministcr Jager en bisschop Herkei. Deze heeren hebben hem vol gens een communiqué van den Fed. Council ver zekerd, dat de kerk zich mede verantwoordelijk voelt voor haar leden die van niet-arischc her komst zijn en aan helpende maatregelen ondersteu ning zou verkenen; eveneens, dat de kerkregee- ring met nadruk verklaarde, dat de disciplinaire maatregelen der laatste maanden reeds voor een groot deel weer waren ingetrokken; en eindelijk, dat de kerkregeering toezegde, dat op behoor lijke wijze met den eigen aard van het Gereformeerd P ro t e s t a n t s c h bel ij den zou worden rekening ge houden. Rijksbisschop Ludwig Müller verze kerde voorts, dat na den overgangstijd en de eenheidsvorimng der kerk de afzonderlijke deelen .der kerk een grootere vrijheid en erkenning van hun eigensoortigheid zouden vinden. Een ietwat anders getinte toon beluistert men in de rede, door Dr. Müller gehouden bij de inscha keling der Hamburgsche landskerk. Hij keerde zich daarin scherp tegen de twisten der theologen, waarvan het Duitsche volk niets meer wilde weten. „Het volk hongert naar de eenvoudige, levende, bevrijdende waarheid van Christus. Niemand denkt eraan, het ware, werkelijke geloof aan te tasten. Wie het geloof echter gebruikt als schild om er wat anders achter te verbergen, moet er mee rekenen, dat hem het schild uit de hand zal wor den geslagen". Ds. MARC BOEGNER De president van het Fransrih Protes- tantsch Verbond (Fédération Protestante de France) ds. Mare Boegner, predikant te Parijs-Passv, komt deze week in ons land, voornamelijk voor het vervullen van den predikdienst te Den Haag op 27 Mei a.s. en neemt tegelijk een enkele spreekbeurt waar o.a. Vrijdagavond 25 Mei in de Waalsche kerk te Haarlem. Ds. Boegner is o.a. in ons land zeer bekend door zijn lijdens overden kingen, welke door de Radio-Parijs werden uitgezonden. In ons blad van 3 Mei Jl. vindt men over Ds. Boegner nog iets vermeld in verband met de godsdienstoefeningen voor dn ver strooide Gereformeerden in Frankrijk te Parijs. KORTE BERICHTEN De aftredende bestuursleden der Chr. Geref. Pred. Conferentie prof. J. J. v. d. Schuit en Ds. L. v. d. Meyden zijn resp. als voorzitter en secretaris herkozen. VROUWENSTEMRECHT IN DE KERK In het Meinummer van „Belijden en Be leven" het orgaan van den Bond van Chr. Gerbf. Meisijesvereeniigingen goeft da veld prediker in algemeen en dienst, ds. II. Jans sen op de vraag: „Waarom mogen de vrou welijke lidmaten geen stem uitbrengen bij het beroepen van een predikant'?" hét vol gende antwoord: „Reeds jaren lang hen ik van oordeel dat de vrouw in de gemeente het stemrecht toekomt om de eenvoudige reden, dat zij belijdenis des geloofs heeft af gelegd en tot lidmate der gemeente is aan genomen. Nu is mij nooit duidelijk gewor den, waarom dat men de vrouwelijke lid maten het stemrecht onthoudt". CHR. GEREF. PREDIKANTEN CONFERENTIE Referaten van Ds. K. Groen en Ds. A. Bikker Van de te Apeldoorn gehouden Conferen tie van Chr. Geref. predikanten kan nog het volgende worden gemeld: Gegeven Dienaren des Woords Spreker behandelde dit onderwerp naar aanlei ding van Efeze 4 vers 11 13, waar Paulus han delt over de Kerk: in haar wezen is haar oor sprong krachtens verkiezing in God Drieëenig, Op aarde is haar openbaring een vergadering van ware geloovigen. Door middel der belijdenisschrif ten gegrond op Gods Woord geeft zij uiting van haar geloofsleven en wandel. In Efeze 4 wordt ze beschreven in haar eenheid, als één lichaam, ge loof, hoop, één God en Vader van allen, die daar VERBAND VAN GEREF. EVANGELISATIECOMMISSIES DE TWEEDE ZOMERCONFERENTIE OP WOUDSCHOTEN WOUDSCHOTEN. 24 Mti 1934. Ie dag. Onder begunstiging van het prachtige zomerweer, is ook de tweede dag tot groote voldoening der meer dan 150 conferentie gangers voorbij gegaan. Nadat de dag was geopend door Ds. Nawijn in Apeldoorn, werd het woord gegeven aan Dr. Brillenburg Wurth voor zijn referaat over: Wat de Groepsbeweging voor onze Evangelisatie zeggen heeft. In zijn inleiding releveert spr. beknopt het ka rakter en de opkomst van de groepsbeweging. Ze ival-beweging mét het tweeërlei doel, dat revival-bewegingen kenmerkt, n.l. evan gelisatie naar buiten èn opwekking van het gees telijk leven der geloovigen naar binnen. Hier komt ze alleen of in hoofdzaak naar de eerste zijde in king, zoodat belangrijke kanten eraan (b.v. .de stille tijden", „de leiding Gods" enz.) hier blijven rusten. In hoofdzaak wordt nu de geschiedenis der be weging nagegaan: haar opkomst met Frank Buch- haar uitbreiding in Engeland, Amerika, Afrika. Italië en vasteland van Europa. Vervolgens wil spr. nu op vier punten nagaan, at de groepsbeweging ons voor ons Evangelisa tiewerk kan leeren, n.l. wat betreft het object, de boodschap, het subject Evangelisatie. heeft onze ichten? Het Evangelie is alle rang en stand i Ds K. GROEN is boven allen, door allen en in allen. Tegenover deze eenheid staat de verscheidenheid der gaven, die Christus genomen heeft om uit te deelen aan sommigen tot Apostelen, profeten en Evangelisten, sommigen tot Herders en Leeraars. Na het Verlos singswerk van Christus is door Vader en Zoon de Heilige Geest uitgezonden om de Kerk in haar leden en deelen te bearbeiden en te volmaken tot een geheel. Daartoe gebruikt Hij dienaren; die ge nadegiften uit de Kerk zijn ten dienste van de Kerk en die niet zelden langs bijzondere wegen geleid zijn tot het doel. Om hen tot het werk gewillig te makcQ worden ze vaak door de diepte geleid. Deze aan de Kerk gegeven dienaren zijn ook geroepenen De wegen daartoe loopen uiteen, toch komen ze op één punt samen. Die geroepenen moeten veel idealen prijs geven, wegen verlaten en zich in zich zelf ongeschikt weten. Ondanks vele bezwaren brengt God ze. waar ze wezen moeten. De geroe penen vinden niet alle hun weg door de Theol. School. Er zijn ook mannen met singuliere gaven, die volgens art. S geroepen worden. Ook in de Heilige Schrift loopen de wegen tot vorming uit een. In de Theol. School wordt Gods raad vol voerd. Het gevaar bestaat, dat ook n i e t-g e r o e- penen worden aangenomen. Daarom is de taak der curatoren een zeer zware. Een algemeen bid uur aan den vooravond der examens is daarom op zijn plaats. Met een niet-geroepene, die zijn doel bereikt, is de Kerk diep ongelukkig. Om een geroepene te zijn is noodig uitwendige wetenschap en inwendige geoefendheid, noodig is 'n verborgen omgang met God. Zoo toegerust wordt hij een ge geven dienaar. Of iemand een gegevene is heeft deze persoonlijk uit te maken, niet de gemeente. Hij moet prediken een gegeven wedergeboorte; worden een gegeven zondaar, weten van een ge geven ootdekking, een gegeven vereeniging met God enz. Bij hem moet ook groei en geestelijke ontwikke ling plaats vinden. Zuigelingen in de genade moe- i ze worden. Vaders in Christus. Zoo kunnen prediken den rijkdom van Christus. Dan blijven groei en bloei niet uit. Gegeven dienaren kunnen et zijn verwoesters der gemeente. De plaats waar deze gegevenen worden ge vormd is de Theol. School. Daarom dient de Kerk in doordrongen te zijn, dat ze een gegeven Theol. School bezit, met gegeven hoogleeraren, ie in hun gewichtig werk dienen opgedragen te 'orden in het gebed, opdat ze de gegevenen kun- en opleiden tot het heerlijk werk en die gegeven dienaren dan de Kerk wijzen zullen den weg der verlossing. Zoo zal de Vader eenmaal zeggen: Mijn gegevenen beërft het Koninkrijk, dat is weggelegd in voor de grondlegging der wereld. Tweede spreker was Ds. A. Bikker, die refe reerde over: Oostersch en Westersch Heidendom Spreker begon met er op te wijzen, dat de Af gescheiden Kerk niet van de wereld afgesloten ft, maar tegenover die wereld een taak heeft, om de waarheid in den schoot der Kerk gelegd 1 de wereld door te geven; want in de wereld tweeërlei heidendom. Wat zijn heidenen? Het i menschen. die in plaats van op God hun be trouwen te stellen, dit doen op iets anders. Nu verschil tusschen O. en W. heidendom, b Oostersch heidendom is dat waar God nog no het middelpunt stond, het W. heidendom zijn diegenen die door de Kerk heengeslagen zijn den anderen kant weer uitgeslagen. Met v beelden uit het leven der Toradja's teekende spr. het Oostersch heidendom. Komende tot het Westersch heidendom meende spr. dit te zien in de sport, in de olie. Voor velen heden de Staat het heidendom, de dictatuur, machines. Ook in de wereld der wetenschappen heerscht dat heidendom. Freud, Nietzsche. Dan er de films, de bioscopen, de sporttempels. Helaas is ook het heidendom in de Kerk, waarte gen spr. in het bijzonder waarschuwde. Tegenover dit tweeledig heidendom heeft e Chr. Geref. Kerk en de Theol. School de taak de boodschap des Evangelies te brengen. Ten slotte sprak spr. zijn afschuw uit ovei modernen oorlog, die veel erger is dan het koppen snellen, dan het O. heidendom.. Met de opwekking om de zending te gedenken, opdat ook in Mamasa eens een Theol. School moge komen, eindigde spr. BELANGSTELLING VOOR DE AFSCHEIDING blijkt zoo groot, dat de eerste druk van het mooie, prettig leesbare boek van Dr. J. C. v. d. Does: „De Afscheiding in haar ding en beginperiode" uitverkocht is. De 2e druk is heden aan den boekhandel ver den. Bij de bewerking van deze druk heeft de schrijver nog een 10 tal platen er bij opgenomen en verschillende hoofdstukken uitgebreid. De 2e druk telt SI platen, 361 blz. en kost ing. 3.90; geb. 4.90. Koop voor uw gezin dit prachtboek bij Uw boek handelaar of bestelt het bij de uitgeefster, N.V. W. D. MEINEMA, Delft. ZENDING EN PHILANTHROPE ZENDING ONDER DE TORADJA'S In de Chr. Geref. Kerk te Eindhoven zullen Za terdagavond 8 uur optreden Ds. A. Bikker, Zen deling op Celebes in Ned. Oost-Indië, en Sima Bastian. Inlandsch evangelist uit het volk v onder Ds. Bikker arbeidt. Zij zullen spreken over: „De Zending onder de Mamasa Toradja's". NED. VROUWENBOND Te Amsterdam heeft gisteren de Ned. Vrouwen bond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn zijn 50-jang bestaan herdacht. De presidente, Mevrouw van Hecmskcrck van Beest van Recde ter Aa heeft ra haar rede gewezen op de moeilijkheden van dezen tijd voor onze jeugd e de aandacht gericht op den arbeid der Federati Chr. Ver. van en voor Vrouwen en Meisjes die in dit opzicht zulk mooi werk doet. „Als soms wel eens den moed verliest en denkt, wi> na ons het werk ter hand nemen en men ziet dan eens den kring rond van al die flinke meisjes, dan komt er gerustheid in ons hart, want die m< zij zullen vrouwen worden, vrouwen, die zeker de schouders onder het werk zullen zetten." In de avoedbijeenkomst, in de Engelsche kerk gehouden, heeft gesproken Dr. J. Lammerts Bueren, Dir. der Heldring-Gestichten, over „Een stem uit het verleden"; in deze rede heeft hij den strijd van Dr. Pierson tegen de reglementeering der prostitutie herdacht, bekroond door de Zcdelijk- heidswet van 1911. Voorts heeft Mej. Frida C. Katz, Presidente var den Nat. Vrouwenraad, gesproken over „De roe ping voor het heden". Deze roeping zag zij in zorg voor vrouwelijke gevangenen en voor dc vrc lijke jeugd; het propageeren van zelftuqht; e ijveren voor een betere huwelijkswetgeving. i de Evangelisatie zich te bestemd voor menschen Evangelisatie heeft allen het Evangelie te brengen. Tot dusver werden daarbij echter teveel de hoogere tanden uitgeschakeld, hetzij om practische bezwa- en, hetzij uit een verkeerde interpretatie van 1 Cor. 1:26 („niet vele rijken"). De groepsbewe ging heeft ons eraan herinnerd, dat ook de hoogere standen het Evangelie behoeven, en doen zien, dat de afgeslotenheid ervoor thans loch niet zoo groot als soms werd beweerd. Het gevaar kan dreigen van een Christendom ;or de chique. Anderzijds is het van groot belang, dat ook de vooraanstaanden voor het Evangelie worden gewonnen. b. Onze boodschap is steeds het volle Evangelie in Jezus Christus. Toch vragen bepaalde tijden omstandigheden, dat bepaalde zijden dier bood schap naar voren worden gebracht. De groepsbe weging legt er terecht nadruk op, dat onze tijd behoefte heeft aan eer. boodschap, waarin vooral uitkomt het werkelijkheidskarakter van het Evan gelie en de beteekenis ervan voor de elementaire dingen van „het leven van allen dag". Van belang ook haar nadruk op „de geloofsovergave". ir het algemeen het beslissingskarakter van het ge loof. al dient op al deze punten voor gevaarlijke scliaduwzijden te worden gewaakt. Terecht eischen wij kerkelijke Evangelisatie. Maar niet genoeg werd vaak verstaan, „het pries terschap van alle geloovigen", ook op dit punt. De groepsbeweging heeft weer heel sterk nadruk op gelegd, dat elk Christen de roeping heeft ge tuige te zijn. Recht verstaan hiervan zou van groot belang zijn voor ons als geloovigen zelf en inder voor het werk. Als elk Christen getuige as in zijn gewone leven werden veel meerderen bereikt en zou door het onopzettelijke soms ook de kracht grooter zijn. Van niet minder belang is het, zooals de groeps beweging heeft laten zien, dat arbeid aan de zielen an anderen onmogelijk is zonder zorg voc igen ziel (stille tijden; leven onder leiding), d. Reeds lang voelde men ook onder ons de be teekenis van persoonlijke bearbeiding, b.v in huis- De groepsbeweging acht vooral persoonlijk c tact alles. Daarbij onderscheidt ze tweeërlei n.l. .share", het getuigen van eigen levenservaring God èn het „leadership", het zich verantwoordelijk oelen voor zijn medemenschen en elkaar voort! den op den geestelijken weg. Al treedt bij hen het karakter van verkondiging van het objectieve Woord Gods ook in de persoonlijke omgang te veel op de achtergrond, toch liggen ook hier be langrijke vingerwijzingen voor ons werk. Toen de pauze, waarin koffie genuttigd werd, as verstreken kon de Voorz-, Ds. W. A. Wler- singa, meedeelen, dat zich 17 sprekers voor de bespreking hadden opgegeven. Aan dit deba; ont- nen we het volgende. Allereerst werd er op ge- •zen, dat het de groote fout van onze Geref. elite is, dat ze zelden, om niet te zeggen nooi gewone broeders en zusters in de Evangelisa tie willen meewerken. De hoogere standen wel week-ends houden, maar weigeren met de gewone Evangelisatie-arbeiders mee te werken. Als middel om het persoonlijk contact, waarop Spr. zoo zeer aandrong, te bevorderen, werd gewezeö, dat verschillende grootere plaatsen nog tweede of derde predikant kunnen beroepen. Candidaten zijn er genoeg! De bewering, dat er in onze kerken geen ge loofsbeleving is, raakt gelukkig kant noch wal. Met nadruk werd er verder nog eens op gei n, dat we de Groepsbeweging, niettegenstaande het vele goede, toch niet zonder meer kunnen 'aarden. De Groepsbeweging kan van ons leeren, dan wij van hen. Een waarschuwing tegen de geestelijke naaktlcoperij bij de Groepsbeweging is hier terdege op haar plaats. Daartegei en we dan ook niet leeren van wat die zeggen, maar van wat God er ons in te zeggen heeft. Om overbelasting van het programma te voor komen, was de middag gereserveerd voor ontspan ning. Van de gelegenheid om in de schoone, boschrijke omgeving van Woudsehoten een deling te maken, werd dan ook door zeer velen gebruik gemaakt. Ook de sportbeoefening onder vakkundige leiding van den heer v. Noppen, as voor velen een bron van genot. Daar lang niet alle moeilijkheden zijn sa; itten in referaten, werd 's avonds een vraag- vond belegd. Vele interessante en belangwekken de kwesties werden hier besproken, zoodat velen zich verrijkt wisten met een schat van practische keDnis, die straks in het werk zijn nut zal op leveren. Tenslotte werd de dag gesloten door Ds. D. Ringnalda Jr. van Weesp. Schoolnieuws. Prof. Mr. J. LOOSJES. Gister was het 25 jaren geleden, dat Prof. Mr. J. Loosjes, Hoogleeraar aan het Evangel. Luth. Seminarium, te Amsterdam, de Evangeliebediening aanvaardde. In 1909 werd Prof. Loosjes Doopsgez. predikant te Hollum op Ameland. Daarna is hij tot de Evang. Luth. Kerk overgegaan, van welke hij van 1914 tot 191S predikant te Tiel i geweest, daarna te Naarden-Bussum, tot zijn benoeming tot hoogleeraar in 1925. Aan de Amsterdamsche universiteit heeft Prof. Loosjes ook candidae'.sexamen in de Ned. Letteren afgelegd in 1895, in de rech- ion gestudeerd (promotie 1901) en daarna in de theologie (1904 tot 1908). Van zijn gedenkschriften is bekend de „Geschiedenis der Luth. Kerk in de Neder landen". Met dr. J. P. de Bie heeft hij het „Biographisch Woordenboek van Protest Godgeleerden in Nederland" bewerkt CHR. NAT. SCHOOLONDERWIJS WIJ WILLEN CHR. ONDERWIJS BLIJVEN BEVORDEREN De discussie over het referaat- van Wijlen In aansluiting op ons verslag in ons blad betreffende de 72ste vergadering van de r Chr. Nat. Schoolonderwijs, gister te Utrecht gehouden, kunnen wij nog het volgende mededeelen: voorzitter, Ds. M. van Grieken, Rotterdam, deed de vergadering ope nen met samenzang van Ps. 43 3 en 4, waarna hij voorlas Openbaring 1 1—18 en oorging in gebed." In zijn Openingswoord wees Ds. van Grieken er op, dat indien er ooit een tijd geweest is, dat wij als vrien- an Christelijk Nationaal Onderwijs elkaar de hand moeten reiken, het wel in dezen tijd is, nu de omstandigheden ons schier alle uitzicht benemen. Wij hebben allereerst noodig Gods hulp. Wij welen en kunnen liet niet, maar Hij is met wijs heid bekleed en Zijns is de sterkte. Deze samenkomst sta dan voorts in het teeken van saamhoorigheid. Niets staat in dezen tijd vast. Zelfs de duimstok van de rijksinspectie is het zwij gen opgelegd; waar vroeger plaats was oor 34 leerlingen moet nu plaats zijn voor 44. De schoolboeken zijn waardeloos gewor den. Het taalonderwijs zal geheel vcrande- onze mooie statige taal, zelfsonze Bij beltaal zal de vuurproef moeten doorstaan. Do stichting van scholen met den Bijbel is stopgezet. Officieel wordt verklaard, dat dc openbare school niet zoo veel verschilt mot die met den Bijbel en Uddel krijgt zijn Christelijke School niet. De opleiding is in groot gevaar. De kweekscholen mogen al leen nog blijven bestaan, omdat ze er zijn, maar de 4-jarige kweekschool is een 5- jarige geworden en ze loopen met den strop om den hals. De vrije opleiding it, ar de Minister heeft de vrijheid, geen examen toe te staan Spr. denkt aan de pasgeslaagden, dit geen betrekking vinden en de wachtgelders. Do propaganda voor de openbare school, die voorgesteld wordt als de meest Christt lijke, is weer opgeleefd. De verwarring en misleiding is groot. Daarbij wordt het tegenwoordig school systeem ook in den eigen kring fel aange vallen. Is het niet, om moedeloos te worden? Er jn moeilijkheden en onoplosbare raadsels. Spr. denkt hier ook aan de andere takken van onderwijs. Spr. wees er op, dat ook deze tegen spoed uit Gods hand komt. Niet opdat wij taak moedeloos neerleggen, maar saam gaan zoeken, wat wij moeten doen, om ons Christelijk onderwijs door, voor en uit te helpen. Het vinden van uitwegen is in dezen tijcl in crisis en bij de huidige regeeringscon- stcllatie zeer moeilijk. Maar wij moeten onze beginselen verdiepen, opdat het Chris telijk onderwijs om des beginsels wille worde begeerd en gesteund. Als Prof. Casimir en Mevr. Montessori de aandacht vestigen op hetgeen te berei- bij de kleuters, dan zeggen wij: dat hebben onze voortrekkers reeds voor SO Ja in gezien en geleerd. Wij willen dus Christelijk onderwijs blij ven bevorderen, omdat wij er van over tuigd zijn, dat er geen betere leering, vot- ming en opvoeding is, dan als de Bijbel het eerste leerboek is, van de bewaarschool al. Spr. wees op het nut, dat C.N.S. ook door zijn inspectie deed en kan doen. Spr. herdacht hier den pas ontslapen heer O. F. W. Rietveld, die jarenlang inspecteur was ?n den heer Gras, die op hoogen leeftijd al ■cheid van dit werk nam. Een welkom riep spr. toe aan Dr. Kalsbeek, die den heer opvolgde. Mogen nog vele scholen juist om de inspectie tot C.N.S. toetreden. Spr. besloot met het uitspreken van beste wenschen voor het verloop der vergadering. Het 74e jaarverslag werd zonder discus- e vastgesteld. Eveneens dc rekening en verantwoording van het geldelijk beheer. Ds. T. Ferwerda en de heer R. Venema erden bij acclamatie als leden der hoofd commissie herkozen. MIDDAGVERGADERING Dc middagvergadering, die te 2 uur aan- ing was zoo goed als geheel gewijd aan de bespreking \an het onderwerp, dat in geleid werd door den heer H. J. v. Wijlen, aarvan wij gisteren reeds verslag gaven. Aan de discussie namen deel de heeren d. Wev (Haarlemmermeer), v. d. Kolk (Amersfoort), Meima (Groningen), Ver- schoolr (Wassenaar)), Strikwerda, en Duy- vendijk. De heer H. J. v. Wijlen heeft de sprekers beantwoord. Zijn referaat zal in brochure vorm verschijnen. j bespreking deed voorzitter nog enkele mededeel in gen namens de Hoofd- commisie over het bekende geval Uddel. Het zal niet mogelijk zijn daar voorloopig een school met den Bijbel te stichten. Alles is gedaan wat mogelijk is. Zelfs de hoogste instanties en de meest invloedrijke perso nen zijn er aan te pas gekomen. Maat helaas zal het voor 't oogenblik onmogelijk zijn, dat er oen school komt. De heer Meima vroeg of de Vereeni ging zou willen overwegen de vraag of zij een taak en roeping heeft ta.v. het Chr. Bcwaarschoolonderwijs, nu hij bemerkt, dat cr in 't Noorden bewaarscholen «orden opgericht, die zich meer en meer gaan in stellen op de voorbereiding voor dc lagere school. De voorzitter zeide-, dat de Hoofd commissie juist den laatsten tijd deze zaak ouder oogen heeft gezien. Er zijn echter vele moeilijkheden, zoodat hij nog geen positieve medodeelingen kan doen. De zaak wordt echter ernstig overwogen. Als 't cenigszins mogelijk is, zal er.iets worden gedaan. Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Wev of toch nog iets te doen is aan het geval Uddel. De voorzitter moest dezen spreker teleurstellen. De wettelijke weg is tot in uiterste instantie toe bewandeld. Het zou misschien wel mogelijk zijn daai een school op te richten die geheel op het particulier initiatief is gebaseerd, doch dun zou deze school toch buiten do wet staan en dit brengt vele moeilijkheden mot zich. Een der aanwezigen drong er nog op aan de inspecties te verkleinen, daar de arbeid thans niet goed tot zijn recht kan komen. Op de gewone wijze werd de vergadering beëindigd. Chr. Volksonderwijs REFERAAT VAN DEN HEER K. BRANTS De medewerking aan concentratie van Scholen Over de algcmecne vergadering van Chris telijk Volksonderwijs te Haarlem, kan in •ervolg op ons verslag van gister nog het ■ogende worden gemeld: In de middagvergadering heeft de heer K. Brants, secretaris van de Vereeniging, een rede gehouden over het onderwerp: Om tot een beoordeeling van deze positie te komen ging Spr. uitvoerig na of Christe lijk Volksonderwijs aan de bedoeling der oprichters (Dr. Vos, Ds. Malcomesius, Dr. de Visser e.a.) heeft beantwoord. Van meet af heeft C. V. zich op het stand punt gesteld dat zijn actie bedoelt door de school de Ned. Herv. Kerk veilig te stellen, en dat omgekeerd deze Kerk kracht ont wikkelt ten bate van de jeugd. Voorts heeft C. V, de openbare school niet losgelaten. Toen C. V. werd opgericht, geschiedde dit, omdat de leuze van Christelijk-Nationaal Schoolonderwijs: de school los van de Kerk, niet kon worden aanvaard. Spr. ging na op «elke wijze het doel van C. V. is nagestreefd in de verloopen jaren en wees er op dat het contact tusschen de scholen van C. V en de Ned. Herv. Kerk steeds is. onderhouden door de plaatselijke Kerk. Van verslapping van dezen band is niets gebleken. Tegenover de openbare school is steeds een breed standpunt ingenomen. Zoolang in sommige streken van ons land Christe lijke onderwijzers aan de openbare school verbonden waren en de openb. school hier door zelfs hier en daar een min of meer Herv. karakter behield, heeft C. V. geen bijzondere scholen gesticht in zulke plaat sen. Waar dit hoe langer hoe minder mo gelijk blijkt, is C. V. toch de vriend dei- openbare school gebleven, omdat Dr. de Visser het mogelijk heeft gemaakt dat meer dan vroeger op de openbare school gods dienstonderwijs kon worden gegeven. De verhouding tegenover den Schoolraad, hoewel C. V. daarvan geen deel uitmaakt. zeer vriendschappelijk. Tegen samenwerking van Hervormden en Gereformeerden in één schoolbestuur heeft C. V. niet geageerd. Waar die samenwerking niet mogelijk «-as, heeft C. V. de Hervorm de menschen geholpen, al bracht dit meer malen onaangenaamheden mee. Spreker meende dus te mogen constatee- ren dat C. V. zijn beginsel, omschreven art 1 der statuton, is getrouw gebleven, bespreekt nu verdere de huidige positie v; C. V., dat begon met 40 scholen en er thans 532 tdt, een groei die spr. wonderbaarlijk noemde, want ondanks de tegenwoordige hevriezingsperiode gaat de vooruitgang door. Minister Marchant overweegt nu vermin dering van kweekscholen, maar C. V. kan van zijn 5 kweekscholen, waartoe Dr. de Visser, indertijd het initiatief nam, enkele missen. Een eigen paedagogisch karakter hebben onze scholen niet. Wij bezitten, merkte spr. op, geen paedagngen van naam en ook geen paedagngischcn leerstoel. Wij z«'even schen Kohnstamm en Gunning of tusschen Waterink en Los. Een richting evenwel,die zich onafhankelijk wenscht te houden van de Vrije Universiteit, moest toch eigenlijk tot een eigen paedagogische opleiding ko men, maar daar is C. V. nog lang niet toe. medewerking aan concentratie van scholen van G V. met die van andere richting. Deze vraag komt ons, zei zeer ongelegen. Toch zullen wij moeten de«'erken, hoewel de schoolbesturen auto noom zijn en het hoofdbestuur slechts kan adviseeren. Het standpunt van het hoofdbestuur is, dat vooral moet «-orden onderzocht de mo gelijkheid van concentratie van scholen Chr. V. onderling, waarmee tevens de rich- tingsmogclijkheid is ondervangen, 's lands belang moet dus concentratie wor den overwogen, de wijze van uitvoi moet aan de schoolbesturen worden over- gelaten. ROFFELRIJMEN. Zeeuwsche bloemen Als je daar een kist vol bloemen, Planten en cactceën ziet, Die een Zeeuicsche lezer-kweeker Je als Zeeuwsche M tig roet biedt, Sta je eventjes te kijken, Word je klein en stil ervan Dat de krant zoo sterke banden En zoo schoone kweeken kan. Zeeland! Walcheren, de trotsche Tuin der zuider archipel Ik herinner me de weelde Van dat wonderland zoo wel! Rust en vrede op de wegen; Rust en vrede in het kleed Dat, bij alle nivelleering, Nog de nederlaag niet leed. Open luchten, open water; Open oogen en gelaat Waar de wil om vol te houden Helder op te lezen staat. Blozende ontplooide bloemen; Blozend vrouwelijk geslacht Dat het blozen van gezondheid En van schaamte niet veracht. Rijpe vruchten, rijpend koren; Rijpend kroost, bij het dozijn, Lat de vreugde van de ouders En het vaderland mag zijn. Dat is Zeeland in z'n lente, Zeeland, in z'n eeuioge Mei: Blad en blaem, en, zeker: stekels, Maar ook toekomstvrucht erbij! Dank, mijn vriend, voor de vetrussing Die in goede aarde valt En de weder zij dsche vriendschap Duidelijk heeft uitgestald. (Nadruk verboden.) LEO LENS. EVANGELISATIE TE HOLWERD De Ned. Herv. Evangelisatievereeniging te Holwerd in Friesland benoemde tot haar vasten voorganger-evangelist den heer L. A van Leeuwen van Maartensdijk (U.), zijn benoeming heeft aangenomen. In de hierna volgende discussie werd o.m. door Dr. Hugenholtz, van Klaaswaal, de wensclielijkheid van meer samenwerking bepleit, ook in den School raad, niet alleen met het oog op komende moeilijkheden, maar ook ter wille van de "na Sancta. Dc heer Brants is het hiermee «-el eens, maar wees op de omstandigheid, dat dan lie samen«-erking niet altijd ten gunste an C. V. is, omdat de Gerformeerdenmeer strijdbaar zijn. trouwer op hun post, m eet cel bespraaktheid en durf*hebben en dat daartegenover de Hervormde menschen meer schuchter zijn. Voor die menschen moet C. V. blijven opkomen. Een andere debater vestigde de aandacht op de scholen van C. V., die meer zendings- posten zijn en vooral de aanvallen van de openbare onderwijzers en Volksonderwijs hebben te verduren. Hierop antwoordde de heer Brants, dat het hoofdbestuur aan deze scholen zijn bij zondere aandacht zal «-ijden. Met een slotwoord van den voorzitter, ge zang en gebed is de vergadering daarna ge sloten. EXAMEN THEOL. SCHOOL APELDOORN De Jaarlijksche examens der Theol. School van de Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn zullen aanvan gen de eerste Dinsdag van de maand Juli. Maandagavond daaraan voorafgaande zal door Ds. H. Bijleveld van Haarlem een fcidstood wor den gehouden. DE ZEEVAARTSCHOOL TE HARLINGEN De Minister van Onderwijs heeft thans definitief besloten, dat de Rijkssubsidie oor de Zeevaartschool te Harlingen met ingang van 1 September a.s. zal ophouden. band hiermede is volgens de N.P.Gr. Crt. de opheffing van deze voor Harlingen en Friesland nuttige inrichting wel als vast staand te beschouwen. HOOFDBENOEMINGEN Tot Hoofd aan dc school te Reuzenhoek de heer J. Philip Othei ONDERWIJSFONDS VOOR DE SCHEEPVAART. Naar wij vernemen, zal de jaarlijksche vacantiecursus voor de binnenvaart, welke georganiseerd wordt door het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart, dit jaar gehou den worden van 30 Juli tot 4 Augustus a.s. VER. VAN CHRIST. ONDERWIJZERS In de na de algemeene vergadering gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Ver. van Chr. Onderwijzers enz. is in de plaats van den heer B. Visser te Garijp, die als lid van het hoofd bestuur aftrad gekozen tot vice-voorzitter de heer G. Meima, dir. van de Chr. Kweekschool te Gro- Tot penningmeester werd beroemd de heer D. P. Bothof te Ede, zulks in de plaats van Mej. S. Voogd te Schiedam, die uit deze functie onthef fing had verzocht. (Zie voor Examens bis. 2) DE WERELDREIS VAN PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE door G. Th. ROTMAN 113. „De sloot over! Jij links en ik rechts!" fluisterde Pietje. En rrt! rrt! Juist op t laatste nippertje sprongen ze naar links en rechts weg, zoodat de twee politie mannen, die juist wilden toegrijpen en hun vaart niet neer konden .nhouden, elkaar midden op den weg teeder omhelsden, ter wijl Pietje en Jantje elk midden in een sloot lagen te spartelen. Want ze hadden in hun zenuwachtigheid hun sprong niet goed bere kend en de reis riet kunnen halen. t 114. Maar nu konden ze niet meer ont snappen. Ze zaten tot aan hun knieën in den modder en warei blij, toen de politie hen er uittrok.. Nu was de „wereldreis", the pre cies drie nachten en drie dagen geduurd had, dan toch werkelijk afgeloo|ien. Na gedroogd te zijn. werden ze nog denzelfden middag onder jiolitiegeleide uer trein naar huis ge bracht. «aar ze met een flink pak voor hun broek ontvangen werden. Nu. dat hadden zo verdiend. (Maandag slot

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3