VRIJDAG 25 MEI 1934 EERSTE BLAD PAG BUITENLAND Felix Austria? SERRARENS OVER HET NIEUWE OOSTENRIJK De staatsdwang in strijd met de encycliek „Quadragesimo Anno" Zooals bekend heeft het Eerste Kamerlid, do heer P. J. S. Serrarens, secretaris van het Internationaal Christelijk Vakverbond, na de bloedige gebeurtenissen welke zich in Februari van dit jaar in Oostenrijk hebben afgespeeld, tezamen met den heer Amelink een bezoek gebracht aan dit land, om den toestand aldaar grondig to bestudeeren. In het Mei-nummer van het maandschrift der Internationale Christelijke Vakbeweging publiceert de heer Serrarens thans een zeer uitvoerig artikel, waarin hij de resultaten van zijn Oostenrijksche studiereis heeft vastgelegd, resultaten die, zooals hij in den aanvang van zijn artikel zegt, steunen „op hetgeen wij gezien hebben en wat wij van ernstige menschen van verschillende rich tingen hebben gehoord" Wat de heer Serrarens schrijft wijkt nog al af van de Oostenrijksche gepubliceerde beschouwingen. Uitvoerig gaat hij de gebeurtenissen na, inzonderheid datgene wat betrekking heeft op de vakbeweging. Eerst is de sociaal democratische vakbeweging verboden. Ware aan de zijde der sociaal-democraten da overwinning in 'den Februari-opstand ge weest, dan zou zeker de roode dictatuur ge vestigd zijn geweest. Zij zijn dus eenvoudig met dezelfde munt betaald als welke zij voor Dollfuss geslagen hadden. Daarna had de groote stroom der arbei ders naar de christelijke vakbeweging plaats. Maar de regeering-Dollfuss zag daar een gevaar in voor de eenheid en schiep nu liaar cenbeidsvakbeweging, die geen vak beweging ls maar een staatsdienst en een ontkenning van het recht van vereeniging. Wat het meest ergert aldus de r.k. heer Serrarens is, dat men dat alles christelijk noemt en aan de wereld maken, dat al deze maatregelen nu volko men overeenstemmen met de pauselijke cycliek „Quadragesimo Anno", ja als liet ware daaraan ontleend zijn. De grondgedachte van „Quadragesimo Anno", de grondgedachte van de corpora tieve ordening van het economisch leven, zooals deze zich gedurende tientallen jaren in de christelijk-sociale literatuur ontwik keld heeft, is deze, dat in het economisch leven organen van zelfbestuur dienen te komen, weliswaar onder controle en toe zicht van den staat, maar toch zoo, dat de staat zich meer en meer van het econo misch terrein op zijn eigen terrein terug trekt. Hier is echter, evenals in Italië, alles van den staat afhankelijk en wordt alles meer en meer door den Staat beheerscht. Dat is volkomen in overeenstemming met het pro gram van de Heimwehren, die den totalen staat willen. Het is volkomen in overeen stemming met de gedachte van Mussolini: alles in den staat, alles voor den staat en niets tegen den staat. Het is echter niet in overeenstemming met „Quadragesimo Anno". En daar men in Weenen zich zoo gaarne onder den dek mantel van de encycliek verschuilt, bestaat het gevaar, dat men daardoor „Quadrage simo Anna" in de oogen der volkeren com promitteert. De heer Serrarens merkt vervolgens op, dat de autoritaire regeering in Oostenrijk geen duidelijke richtsnoeren heeft en dat m den autoritairen staat al zet men daar de partijen aan kant en al schaft men de verkiezingen af nog meer met com promissen wordt gewerkt dan in den par lementairen staat. Eq al zou Dollfuss weten, wat hij wilde, dan moet men er toch rekening mee hou den, dat Fey reeds op 21 Februari verklaar de, dat „de leiding van het land thans in de handen van den Heimatschutz is". Weliswaar heeft Starhemberg, de nieuwe vi ce-kanselier, later Dollfuss als den „Fuehrer" erkend, maar voor die kringen is Dollfuss toch maar zoolang de dictator als hij hun zin doet. Wij hebben de ontwikkeling in Oos tenrijk met groote bezorgdheid gadege slagen. Deze bezorgdheid was helaas maar al te zeer gegrond. Wij kunnen het nieuwe Oostenrijk ondanks al zijn verklaringen niet als een christelijken staat begroeten. Het is erg mooi, wanneer men de nieuwe grondwet beginnen wil met dg verklaring, dat God de oorsprong van alle recht is. Maar dat is voor een christelijken staat niet voldoende. De christelijke staat moet een rechts staat zijn. Hij mag zich niet op het fas cistisch standpunt plaatsen, dat wat hij wil, recht is, dat hij beslist, wat recht en plicht is, en met het staatsbelang iederen maatregel verantwoorden kan, ook wanneer deze in strijd is met de grondwet, waarop de dragers .van die staatsmacht beëedigd zijn. Men kan geen rechtsstaat opbouwen, wanneer men de in de grondwet vast gestelde normen van het positieve recht welke de natuurlijke grenzen tusschen vrijheid en gezag moeten beschermen, eenvoudig buiten werking stelt, alle macht concentreert in de staatsautori- teit en de vrijheid der burgers in sterke mate beperkt. En toch is dat In Oostenrijk het geval. Deze vrijheid der burgers, om door poli tieke partijen en verkiezingen invloed uit te oefenen op de regeering van het land. wordt tegen den wil van de burgers opge heven. Hun recht, vereenigingen op te richten een recht, door alle staten erkend en door de Pausen Leo XIII en Pius XI uit drukkelijk verdedigd wordt hun ontno- men. Nadat men de socialistische arbeidersbe weging ontbonden heeft, omdat zij tegen den staat in opstand gekomen was, heeft men de christelijke vakbeweging, die met alle kracht opgekomen was voor het be houd van den staat, eveneens op het altaar van den fascistischen eenheidswaanzin ten offer gebracht. Ook in dit opzicht heeft Oostenrijk zich met Italië en Duitschland op één lijn willen stellen. Zeker, Oostenrijk zal geen land van wo- dan-aanbidders worden. Het zal niet verval len tot den Germaanschen rassenwaanzin. Het zal den wereldvrede niet door bewape ning bedreigen. Het zal, doordat het God ERNSTIGE STAKINGS-ONGE- REGELDHEDEN TE TOLEDO DOODEN EN GEWONDEN Te Toledo in Ohio is het tot ernstige on geregeldheden gekomen in verband met een staking aan een fabriek van electrische apparaten. De fabriek werd door de stakers belegerd en met steenen gebormbardeerd, terwijl de werkwilligen in de fabriek zich niet traangasbommen verdedigden. Herhaal delijk kwam het tot schietpartijen. Acht compagnieën infanterie on drie compag nieën machinegewcer-afdeelingcn werden gemobiliseerd om de orde te herstehilen, daar de politie niet met de woedende me nigte klaar kon komen. Niet alleen Woens dag overdag, maar ook in den nacht daar op bleef het heel onrustig in het stadje. Pas Donderdagochtend kon de orde worden her steld, toen 7U0 man van de nationale garde, bewapend met machinegeweren, de stad binnenrukten en de omgeving der dóór de stakers omsingelde fabriek afzette. De 1500 Werkwilligen, die vijftien uren lang door ongeveer drieduizend stakers werden bele gerd, konden toen pas de fabriek verlaten. Gedurende den nacht was het gebouw bij ijlen omsingeld door ongeveer 15000 men schen. Later op don dag is de spanning opnieuw toegenomen. De nationale garde, <tóe op een bepaald oogenblik in het nauw kwam, los te een salvo in de lucht, waarvoor de me nigte echter geen stap terug week. De sol daten deden een uitval, waarbij zij met de en der geweren op de stakers insloe gen, terwijl dezen zich door het werpen van steenen en liet lossen van revolverschoten erdedigden. Verscheidene soldaten werden gewond en van de stakers werden zes zeer ernstig gewond. Een der zwaar-gewonden keert in le\ensge\aar. Later op den dag ontstond een schietpartij tusschen stakers n een afdeeling van de nationale garde, ."aarbij drie burgers gedood werden, een lid an de nationale garde zwaar gewond en erscheidene personen licht gewond. De commandant van de nationale garde klaarde, dat zijn troepen geen bevel tot schieten gekregen hadden, doch klaarblijke lijk hun zelfbeheersching hadden verloren. De Gouverneur van Ohio heeft vier nie compagnieën der nationale garde gerequd- reerd. MASARIJKS HERKIEZING PLECHTIGE INHALING. Uitbundige vreugde te Praag Uit Praag wordt gemeld: Na de verkiezing van Masaryk werd de zitting van de nationale vergadering onder broken voor de plechtige inhaling van den president. Nadat de zitting heropend was verscheen de herkozen president der Tsjecho-Slowaak- sclie republiek in de Wladislaw-zaal,'waar hij mot een minuten-durende ovatie werd begroet De voorzitter der vergadering, Dr. Stanek. verwelkomde den herkozen presi dent uit naam van de bevolking als hoofd van den door zijn leiderskracht herschapen staat en sprak den wensch uit, dat. presi dent Masaryk ook in den vervolge in goede gezondheid zijn hooge functie tot welzijn von volk en staat moge uitoefenen. De voorzitter van het Huis van Afgev digde richtte hierop tot president Masaryk het verzoek den constitutioneelon eed af te leggen. De hand op de grondwetsoorkonde rus- ZESDUIZEND PARAGUANEN GEDOOD? Uit La Paz wordt gemeld, dat de Boli- viaanschc regeering meedeelt, dat de Boli- viaansche troepen bij een krachtigen tegen aanval nabij Fort Ballivian 6000 Paraguanen zouden hebben gedood en ongeveer 12.000 gewond. Volgens een nader bericht uit La Paz zou de 2e Boliviaansche divisie de 2e divisie van het Paraguaansche leger vernietigend ver slagen hebben. Bovendien zou men de sa menvoeging van de 7e en de 8e Paragu aansche divisie hebben weten te verhinde ren, waardoor de linkervleugel van de Pa raguaansche. troepen geheel omsingeld zou zijn, terwijl de 7e divisie zich op den terug tocht zou bevinden. ZWEDEN EN HET WAPEN EMBARGO IN HET GRAN-CHACO. De Zweedsche minister van Buitemland- sche Zaken heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond medegedeeld, dat Zwe den zich aansluit bij het voorstel, den uit voer van oorlogsmateriaal naar Bolivia en Paraguay te verbieden. DE LOONSVERLAGING IN ITALIË. Uit Rome: Ter voortzetting van de poli tiek tot verlaging van de prijzen, welke ge volgd is sedert de verlaging vnn de salaris sen der ambtenaren, wordt thans ook een loonsverlaging voor de arbeiders en het kantoorpersoneel met 7 pet voorgesteld. De JDaily Telegraph" meldt, te hebben vernomen, dat de statistiek, die op 4 Juni a.s. gepubliceerd zal worden, het bewijs zal leveren van een aanzienlijken achteruitgang der werkloosheid. en wel met 50.000 man. In bevoegde kringen is men van meening, dat aan het eind van Juli het aantal werk- loozen in Engeland gedaald zal zijn bene den de twee millioen. De vooruitgang is vooral duidelijk te constateeren in de zware industrie, waar de ijzer- en staalproductie gestadig vooruitgaat PAUS PIUS XI als Heer en Meester erkent, althans de hin derpalen opruimen, welke de sociaal-demo cratie aan veel menschen bij de vervulling van hun plichten jegens God in den weg gesteld had. Maar wij kunnen het nieuwe Oostenrijk niet met vreugde begroeten, want in dicta turen gelooven wij niet. De volkeren zijn mondig geworden en verlangen vaak reeds sedert eeuwen htm deel aan mede zeggenschap. Wanneer men deze aan het volk ontneemt, kan het wel een tijd rustig blijven, maar eens zal de spanning ondraag lijk worden, en dan volgt de uitbarsting Hoe jiuist heeft prelaat Seipel, die toch tegen den partijenstaat was, die toch met het verdwijnen van de politieke partijen en van de vakorganisaties in de nieuwe corpo ratieve orde rekende, de beteekenis van de vrijheid uitgestippeld, toen hij op 6 April 1919 zei: „Een staat waarin geen vrijheid bestaat, heeft geen recht voort te bestaan!" Zeker, die vrijheid mag niet zonder gren zen zijn. De vrijheid zoo tegen de maat schappij en tegen den staat te misbruiken, als de Oostenrijksche sociaal-democratie gedaan heeft, is een misdaad tegen de menschheid. De vrijheid moet zich schikken naar de tucht der orde, naar de eischen van het al gemeen belang. Maar zonder vrijheid, zoo besluit de heer Serrarens, is er geen geluk kig volk, geen „felix Austria"» MASARYK tende legde Masaryk hierop den eed af, waarop hij stormachtig en langdurig door de vergadering werd toegejuicht. Voorzitter, Dr. Stanek, wenschte vervol gens president Masaryk geluk met zijn her kiezing, waarna Masaryk, begeleid door den voorzitter, die het presidium aan vice-pre sident Stivin overdroeg en verder door den minister-president, den minister van binnen- landsche zaken, den minister van nationale verdediging en zijn gevolg, de Wladislaw- zaal verliet. Om 10.55 uur verklaarde vica- president Stivin de zitting der Tsjecho-Slo- waaksche vergadering gesloten. De communisten en de nationale liga wa ren niet aanwezig bij het tweede gedeelte van de zitting. Toen President. Masaryk den Burghof be trad, mi)akten 21 kanonschoten de bevolking zijn herkiezing bekend. Tegen den middag trok de President met zijn gevolg begeleid door hereden politie en twee escadrons ca valerie naar het Altstaedter Raadhuis, waar hij verwelkomd werd door den Minister van Defensie, den generaal-troepeninspec- teur en den chef van den generalen staf, benevens door den burgemeester van de hoofdstad. Nadat de president bij het graf van den Onbekenden Soldaat een krans had neer gelegd. vertrok hij voor een rondrit door de feestelijk versierde stad, uitbundig door de bevolking toegejuicht. In talrijke steden en gemeenten werden op het oogenblik der verkiezing plechtige betoogingen gehouden. DE FRANSCHE SOCIALISTEN IN HET GEWEER TEGEN HET FASCISME EN DE „MEDEPLICHTIGE" REGEERING De Fransche socialistische partijdag te Toulouse heeft met groote meerderheid een •esolutie van Léon Blum aangenomen, waarin het de plicht der partij genoemd ordt zich in staat van mobilisatie le achten tegen het fascisme, dat de vrijheid en den vrede belaagt. De regeering van de .natio nale coalitie wordt aangeduid als „mede plichtige van het fascisme" en haar wordt daarom de oorlog verklaard Geëischt wordt dat de militaire uitgaven niet worden ver hoogd en de bewapeningswedloop ophoudt Alleen de socialistische partij is in staat slag te leveren, welks inzet de politiek vrede en economisoh heil is, weshalve de partij de regeertngsmacht voor zich op- sischt. Voor haar revolutionaire zonding kan le partij zich niet binden aan of beperken tot een program. Met 2340 tegen 1280 stemmen werd verdi jen resolutie aangenomen, welke de partij nachtigt met de Liga ter bestrijding van het 'ascisme te Amsterdam, onderhandelingen ïan te knoopen. Een resolutie, die het zenden van een dele gatie naar Moskou eischte. werd verworpen. FRANKRIJK BEZORGD OVER MAROKKO. De pan'Arablsche beweging Woensdag hebben te Parijs onder voor zitterschap van Doumergue over den toe stand in Marokko besprekingen plaats ge vonden tusschen de betrokken ministère en den resident-generaal van Marokko, welke besprekingen ten doel hadden de betrek kingen tusschen de Parijsche regeering en het Fransche bestuur van Marokko nauwer aan te halen. De pan-Arabische beweging, die een groo- ten omvang dreigt aan te nemen, vervult den resident-generaal met zorg. De in de laatste weken voorgevallen incidenten ge ven een kijk op de stemming onder een deel van de Marokkaansche bevolking. In verband daarmede is de resident-gene raal naar Parijs vertrokken om de aangele genheid met de regeering te bespreken en te wijzen op den toestand. Ook de resident-generaal van Tunis be vindt zich om dezelfde aangelegenheid in Parijs. Gistermorgen reeds heeft hij met den resident-generaal van Marokko een uitvoe rig onderhoud gehad. TROTZKI NIET WELKOM IN MEXICO. Naar de .„Associated Press" uit Vera Cruz meldt, heeft de bedoeling ven eenige com munistische studenten, om te bewerkstelli gen, dat aan Trotzki verlof wordt gegeven zich in Mexico te vestigen, scherpe protes ten uitgelokt bij de Mexicaansche arbeiders, die besloten hebben de regeering te verzoe ken het voorstel der studenten van de hand te wijzen, daar Trotzki's bezoek den Mexi- caanschen arbeiders volstrekt ongewenscht voorkomt. NIEUWE WERKLOOSHEIDSVERMINDE. RING IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn: Volgens de laatste resultaten can de door de rijksinstelling voor arbeids bemiddeling en werkloosheidsverzekering bewerkte statistiek van leden van zieken fondsen, is het aantal werkenden in April met 640.000 toegenomen. „Het zag er naar uit, alsof ik met mijn werk zou moeten ophouden," schrijft deze vertegenwoordiger. Maar dat was vóór dat hij Kruschen probeerde tegen zijn kwaad aardige rheumatiek. Lees eens wat hij nu te zeggen heeft: „Een paar weken geleden was ik er zoc slecht aan toe, door een zenuw-rheumatiek aan den achterkant van mijn been, dat ik nauwelijks kon loopen. De pijn was ondraa,. lijk. Ik ben handelsreiziger en het zag er naar uit, alsof ik met mijn werk zou moe ten ophouden. Toen raadde een goede vriend mij aan om Kruschen Salts te nemen, om dat het hem ook weer in orde had gebracht. Dus nam ik eiken morgen regelmatig een dosis Kruschen, tot een week geleden toon het is me een vreugde dit te kunnen schrijven de pijn volkomen verdwenen was. Daarna ben ik doorgegaan met eiken morgen precies de kleine dosis in mijn koffie te nemen. Ik heb Kruschen Salts al aan zoovele bekenden aanbevolen, dat kelen dachten, dat ik bet verkoopen moest. Ik ben al 37 jaar „bij den weg" en ik ken hier dan ook een massa menschen." W. A. D. Wat Kruschen Salts deed voor den Heer W. A. D. was: het kwaadaardige urinezuur verdrijven, dat de kwellende rheumatische pijn veroorzaakt. En Kruschen zal hem ook verder bewaren voor de verschrikkingen van rheumatiek. Want de „dagelijksche dosis" zal zijn organisme in een perfecte conditie houden, zoodat schadelijke stoffen als urinezuur zich nooit meer kunnen op- lioopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60, omzetbelasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) Alle 1000-dJnar-blljetten door nieuwe vervangen. Uit Belgrado: Alle bankbiljetten van 1000 dinar zullen uit de circulatie worden geno men en vervangen worden door nieuwe, in verband met de ontdekking van een groot internationaal complot tot liet vex-vaischen van deze biljetten. De Joego-Slavische politie heeft duizen den uitstekend nagemaakte valsche dinar biljetten in beslag genomen, welke te Triest vervaardigd waren. Twee Italianen in Joego-Slavië woonach tig, zijn gearresteerd en door den snelrech ter tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. NIEUWE ARISTOCRATIE IN RUSLAND. De Journal meldt, dat in Sovjet-Rusland wordt gedacht aan de instelling van een nieuwe aristocratie in dier voege, dat per sonen, die groote verdiensten hebben jegens de Sovjet-Republiek, met verschillende orde teekenen kunnen worden begiftigd. Voorloopig worden twee ordes bekend: de eene draagt de beeltenis van Lenin. de andere de Sovjet-Ster. De voordeelen voor de dragers er van zul len bestaan in een toewijzing van betere woningen en buitenverblijven, zoomede in levensmiddelen tegen lageren prijs. De ge dachte aan de instelling van een Sovjet- Russische adel zou Stalin volgens het blad reeds langen tijd bezig houden en de ver wezenlijking van deze gedachte is het logi sche einde van een politiek, welke daaruit bestaat de „zuivere" bolsjewisten uit de groote massa naar voren te halen. Overi gens zouden de nieuwe aristocraten nog het voordeel krijgen van gratis vervoer op de spoorwegen, schepen, trams en autobus sen. Op economisch gebied. Uit Tokio: Wang Itang, lid van den poli- tieken raad van Peking en president van de Chineesch-Japansche wisselbank en Ja- pansche bankiers die directeuren zijn van de wisselbank, hebben Woensdag opnieuw geconfereerd over een plan tot reorganisa tie van de bank, welke haar werkzaamhe den sedert 192S heeft gestaakt, toen de anti- Japansche agitatie inzette. Thans wordt voorgesteld, dat de wisselbank zal worden heropend met een maatschappelijk kapitaal van 15 millioen Yen om de economische banden tusschen Japan en China aan te halen. DE VOLKENBONDSRAAD. De te Genève gepubliceerde agenda van de op 30 Mei beginnende tachtigste (buiten gewone) zittijig van den Volkenbondsraad bevat voorloopig de volgende drie punten: Het conflict tusschen Bolivia en Paraguay, voorbereidende maatregelen mot het oog op de stemming in het Saargebied en de inci denten aan de Hongaarsch-Zuid-Slavische grens. DE ARIËRS- EN COMMUNISTENWET. Uit Berlijn wordt gemeld, dat tot dusver ruim 2000 niet-arische artsen, tandartsen en tandtechnici zijn uitgesloten van de verde re ziekenfondspraktijk, op grond van de Ariërs- en Communistenwetgeving. BRAZILIË BEZORGD OVER JAPANSCHE IMMIGRATIE Uit Sao Paulo: De toenemende immigratie van Japansche kooplieden en handeldrijven den naar Brazilië, wekt hier groote bezorgd heid. Symptomatisch hiervoor is de onlangs door de juridische studenten in Sao Paulo aangenomen resolutie waarin beperking der immigratie van Japanners geëischt worai. In de resolutie wordt erop gewezen, dat de Japansche immigranten geïsoleerd in kolo niën bij elkander leven en niet opgaan in het Braziliaansche volk. Bovendien is een vermenging van de Japanners met de Bra zilianen niet gewenscht. Brazilië heeft thans geen immigranten meer noodig, doch alleen betere levensvoor waarden voor zijn eigen werkende bevol king. De kindersterfte in Brazilië is alarmee rend. Men moet er voor zorgen dat de le vensvoorwaarden door immigratie niet nog meer worden gedrukt. Het parlement houdt zich thans eveneens bezig met het probleem der Japansche im migranten. Er wordt beraadslaagd over een wetsvoorstel, waarbij de Japansche immi gratie jaarlijks beperkt zal worden tot 2 pet. van dc op het oogenblik in Brazilië levende Japanners. Hun totaal aantal bedraagt thans 150.000. ACCOORD INZAKE T LETICIA-CONFLICT Uit Rio de Janeiro: Het accoord inzake het Leticia-conflict zou gisternamiddag on- derteekend worden. Het bevat de gemeen schappelijke verklaring, dat beide landen (Peru en Columbia) zich verplichten, op vredelievende wijze alle grenskwesties op ie lossen, Ga niet over één nacht ijs. Proef gerust andere merken.b U zegt op den duur toch FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct Te Weenen aangekomen. Uit Weenen: De ruim 70-jarige. aartshertog Eugenius van Habsburg, een neef van wij len keizer Frans oJzef, is Donderdagmorgen in Weenen aangekomen, na 15 jaren in Ba zel te hebben vertoefd. Het oorspronkelijke plan, om in Feldkirch, Innsbruck en Salzburg den aartshertog een feestelijke ontvangst te bereiden, is op spe- cialen wensch der regeering niet uitge voerd. Teneinde zijn aankomst op den Oosten- rijkschen bodem zooveel mogelijk geheim te houden, was eenige dagen geleden van of- ficieusc zijde het bericht verspreid, dat het vertrek van den aartshertog voorloopig was uitgesteld. Pas Woensdagavond werd bekend, dat de Habsburger zich op reis had begeven. Op het station werd hij verwelkomd door den Oostenrijkse hen minister van oorlog, vorst Schoenburg-Hartenstein en verscheidene of ficieren. Ook de legitimisten waren in grooten ge tale bijeen. Aartshertog Eugenius begaj zich terstond van het station naar het hufs van dc „Duitsche Orde". Hij blijft enkele dagen in Weenen en ver trekt dan definitief naar het ordehuis van de „Duitsche orde" te Gumpoldskirchen. in de omgeving van Weenen. waar hij zijn in trek neemt. DE MIJNRAMP IN PATURAGES. Uit Brussel: De pogingen om den brand in de mijn Lambrechies te Paturages te blusschen, worden voortgezet. Reeds zijn 25 wagons aarde in den mijnput geworpen, doch naar schatting zullen 2500 wagons noodig zijn. Dientengevolge zullen deze werkzaamheden nog ongeveer twee maan den duren. Het officieele onderzoek naar de oorzaak van de ramp is thans in vollen gang. Men acht het 't. meest waarschijnlijk, dat voor de ontploffing een instorting heeft plaats gehad, waardoor een buitengewone lucht druk ontstond, die dan den brand veroor zaakt kan hebben. GESTRAFT VOOR HULP AAN DILLINGER Naar uit St. Paul (Minnesota) wordt ge meld, heeft de federale jury de vriendin van Dillinger, Evelyn Frechette, en den medicus Clayton May veroordeeld in verband met het feit, dat dezen Dillinger behulpzaam zouden zijn geweest en hem hebben gehuis vest May, die een schotwonde van Dillinger behandelde, is veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en 1000 dollar boete; Eve lyn zal de volgende twee jaren in een ver beterhuis moeten doorbrengen er 1000 dollar boete moeten betalen. GANGSTER DOOR POLITIE DOODGESCHOTEN. Uit Shreveport (Louisiana) wordt bemeld dat daar een der beruchtste misdadigers, zekere Clyde Barrouw met zijn „dame" op een landweg bij verrassing werd doodge schoten. Barrow werd door de autoriteiten gezocht in verband niet ongeveer een dozijn moorden, tal van ontvoeringen en verschei den bankovervallen. De politie had hem des ochtends gade geslagen in de buurt van het huis van fa milieleden, waar hij zich een week of zes al had opgehouden. Zij opende direct vuur op den gangster en de vrouw, die juist be zig waren wapens te verladen, met het ver melde resultaat. RUSLAND VERWACHT OVERVLOEDIGE OOGST. In verband met den rijkelijken regenval in de geheele Oelcraine en Zuid-Rusland, de groote graanstreken van de Sovjet-repu blieken, verwacht men dit jaar een zeer overvloedige tarwe- en roggeoogst. GOERING TE BOEDAPEST. Goering is uit Athene komende om 12.45 uur Donderdagmiddag op het vliegveld „Matyasdoeld" in Boedapest geland. Hij werd door een reeks autoriteiten verwel komd. NEDERLANDER IN ITALIË GEWOND De Nederlandsche automomilist J. v. Abbe die deel zou nemen aan een autowedstrijd op het eiland Sicilië heeft een ernstig onge luk gehad, volgens de „Tel." Van Abbe reed in gezelschap van den Zwitserschen monteur Wild naar Rome, waar een-bijeenkomst der deelnemers zou plaats hebben. Door de lichten van een van den anderen kant komende auto verblind, reed hij met groote snelheid op een voor hem uitrijdende vrachtauto. Zijn auto werd totaal vernield, terwijl hij zelf een arm en een been brak. De monteur Wild bekwam enkele schrammen en een en kei-ontwrich ting. Van Albbe is in het ziekenhuis te Fiden za, een plaatsje in de huurt van Milaan <Qp- genomen. Uit Berlijn: Het eerste anti-Joodsche we- reldcongres zal in September te Neurenberg in Beieren worden gehouden, volgens een mededeeling van nationaal-socialistische zijde. Het zal genoemd worden het „Inter nationale congres van anti-Semieten". PROMOTIES ACADEMISCHE EXAMENS de beer 73. M. Br ulna jjcum laude). Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te Vestmanör 770,6. Laagste stand te Helsnigfors 751,0. Stand vanmorgen halftwaalf: 765,4. WEERBERICHT Zwakke tot matige veranderlijke wind, later waarschijnlijk uit O. richtingen, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk weinig "f geen regen, iets wanner. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Over Ierland nam de hooge drukking zoo sterk af, dat zich aldaar een depressie orea de, waarin de barometer nog dalende is. De beweging van dit gebied is van groote be teekenis voor onzen weeretoestand. Zou liet onze omgeving passeeren, dan zou de bewol- king verder toenemen en is regen niet uit gesloten. Echter zal het zich waarschijnlijk Z.O. of Z.W.. verplaatsen. In beide gevallen zal aanvankelijk veranderlijke later O. -u inö optreden met slechts geringe regenkans. Het weerverloop in deze richting is temeer waar schijnlijk daar de hooge druk zich over IJs land, Janmaye en de Faroer. uitbreidt, ter wijl ook van Scandinavië en Finland do depressie opvult Bovendien is in Frankrijk de barometer gedaald, wat de kans op O.-wind doet toene- niQji. Bij iets droge lucht mag dan ton onzent een temperatuurstijging worden ver wacht. Het is, behalve over het N. van de Brit- sche Eilanden, waar matige neerslag viel, overal goed weer. Over Denemarken waait nog krachtige N. W. wind; over Frankrijk, Duitschland en ons land, bracht de wind stilte hier en daar vrij sterke naohtelijko afkoeling. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf: 12,0 gr. C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 26 MEI. Van 's avonds 9.32 uur tot 's morgens 4.21 uui WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Rheinfelden 2.09 2.10 Maastricht 40.75 40.92 Rrelsach 1.01 1.06 Venlo l0.n0 10. Kehl 2.22 2.20 Lobith 9.28 9, Maxan 3.63 3.64 Nijmegen 6.98 7,03 Diedeshetm 0.41 0.51 St Andries 1,78 Mannheim 2.20 2.25 Arnhem 7.04 7l07 Lohr 0.93 0.90 Vreeswijk Iw 0.15 0,0ü Mainz 0.02 0.02 Westervoort 7.67 7,70 Bingen 1 22 1.22 Deventer 165 1,67 Caub 1.26 0.00 Kampen -0.07 -0,01 Kms 1.05 1.(9 Eysden 46.08 46.31 Coblena 1.35 1.32 Grevenbicht 27.95 27,85 Trier 0.04 0.08 Venlo 10.9H 10,26 Keulen 0.84 0.96 Grave (sluis) 4.35 4.37 Rührort 0.62 0.00 St Andries 0.57 0,41 Wesel 0.86 0.91 Gorknm 1.00 1,U Emmerik 0.31 0.35 Dordrecht 0,71 0,83 Dusseldorf 0.23 0.26 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tijd) 26 Mei Delfzijl 9.08 21.16 Hellevoetsl. 0.39 13.^ Terschelling 6.21 18.34 Willemstad 2.18 14.42 Har. ingen 7.05 19.25 Brouwersh. 12.14-.— Den Heider 5.00 17.10 Zierikzee 0.14 12.49 IJmuiUen 0.42 13.08 Wemeldinge 0.40 13,10 H. vHolland 0.05 12.21 Vlissingen 11.26 23.41 Schevenlngen 1.25 13.41 Terneuzen 11.58 Rotterdam 0.55 13.43 liansweert 0.01 12.39i RIJKSUNIVERSITEIT TB UTRECHT. Gesl.: Veeartsenijkunde: doet. ex., de heeren K. F. Joling, J. de Jong; C. Langhout en A M. Naakt geboren. Rechtswetenschap: doet. ux, mej, A. G, AI RIJKSUNIVERSITEIT TG GRONINGEN. Gesl. Geneeskunde: artsex.. le ged.. de heer D. E. Nanndnga; arts ex., de heer VV. C. Kor», geb. te heer J. Uittonhugaart. EXAMENS-APOTHEKERSASSISTENT P. Moen te Zeiet AMSTERDAM. Gesl.: de dames A. va<n Gib in D. Agterberg te Vlissingen, en H. Diem» EXAMENS-MACHINIST te Rotterdam. EXAMENS-VERPLEGEND PERSONEEL lp 22, 23 en 24 Mei haddien op die geetiohten ./s Heeren Loo". „Groot-Emaius" en „Lozeno te Ermelo de jaarli jkisohe examens plaats het verplegend pumuimI in tegen woordigneid van een commissie uit het bestuur, alsmede vat den afgevaardigde van den Geref. Bond var Vereenicringen en Stichtingen van Barmhartig held in Nederland. De uitslag was als volgt: Adspirantengesl. voor leerling le jaar de «usters G. G. Baarslag, Gr. v. d. Beng, E. Bo; D. Deknatet, A. Dijke, E. van Faassen, J. F A C. Hyl'kema, J. D. Koebruigge, B. Leffers, H, MuMer, B. Maat, M. E. Noordia, D. Prins. R. Stokje, J. v. Sweden, A. L. v. d. Sijde, H. Tlbben, C. E. de Valk, H. J. Westrik, J. P. de Zoeten, Zondervan, Fr. St. J. Zwaai en A Zwart Leerlingen le Jaar: ges4. voor leerling 2e jaj boom, J. M. Fuijkschot N. v. d. Giessen, J. de Greef. G. Hogerheijde, M. A. J. Jansen. T. Kruit hof, G. M. London, H. Looijenga. D. Mcnges M. Spiekstra. S. S.vbranda, W. Wed terhof, A Wijf nand ®n A. Wisse. Leerlingen 2e leerjaar: gesl. vopr het dl/pi. de zusters M. Almaijer. B. Bergsma, H. C. Bilius, A. Broersma, A v. Dijk, B. J. EL&tuga, J. van Eijsden, C. G. Fennema, M. Gort, W. Hartholt. B. dien Hartlgh. A. J. M. Kiel, A G. v. d. Kloos ter, G. v. d. Kwast, H. Landman, G. Marjenburg, A M-iatenbroek, A. Menges, P. Migcfcei®, A. v. Netten A. v. Oene, J. H. Pluijmera. A v. Schalk, H. Sciheerstra, J. v. Strien. M. Tijmes, S. Visser, M. J. de Voogd. G. Westerhof. J. A. W. Wiegel, W. C. C. v. Woudenberg, A J. v. d. Zaan en ZandBtra. Op 22. 23 en 34 Mei haaien do examc voor het Rijkediploma Ziekenverpleging B pla; op de Stichting „Dennenoord" te Zuidlaren. Aa wezig waren ais Rijksgedelegeerden: mej. Dr A. B. G Aukes, waarn. geneesh.-dir. van het Prov. Zieikenhuis ..Duinenbosch" te BaJckum en de heeren Dr H. J. Lubberman, lnsp. voor het Staatstoezicht op Krankzinnigen en Krank zinnigengestichten te Den Haag. Dr W. IC. Diklamd, geneesh.-dir. van „Vrederust" te Bergen-op-Zoom en Dr A. C. A. J Wuibbe. wm. le geneesh. van het gesticht „Voorburg" ta Vught. Geëx. werden 14 broeder® en 21 zusters, waar van geslaagd zijn: de broeders S. A de Eoer, T. Boonstra, J. Groen, H. Heljes, J. Hoogst ra R. Kuipers, D. MJedema, D. Sijtsma en H. Wierse- "e zusters A. R. van Bergen. T. Berg- K. Dekker, E. Ferimga, S. Hut. F. de Jong. W. Mlgchels. A Muller, A. Noordhuis. H. "lenter. J. Poortinga, A. Post, M. Rodenboog. J. ihullenga. J. Stam P. Tatetra, T. Talstra, G. Veldman en T. Wielenga. Allo c&ndldatcn waren tevoren reeds gesJaagd oor het theologisch gedeelte voor do Vereeni- - rzorgkig van Krankzinnigen in

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2