|li cu ui r £ciitsctjr (üouraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. MEDDENS ZOON abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7cl. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5178 8ureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 25 MEI 1934 15e Jaargang gUrtjertentieprijjcn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/« Elke regel meer0.227a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 KEN GEWENSCHTE UITSLUI TING Do laakbare wijze, waarop in de laatste maanden van zekere zijde geschreven wordt over organisaties van arbeiders, haar finan ciën en haar leiders vindt o: i. een over dreven weerslag in het scherpe verzet tegen het voornemen der regeering om de zg. vrijgestelden der belangenvereen «gingen 'van overheidspersoneel uit de vertegen woordigende lichamen te weren. Het scherpe verzet tegen hetgeen de re geering blijkbaar van plan is (een defini tief voorstel is er nog niet) deed sommigen reeds de eisch stellen om ten deze nog ver der te gaan en alle vrijgestelden van de vertegenwoordiging in overheidscolleges uit te sluiten. Aan dit verlangen zal het ministerie ze ker niet voldoen en wij achten het onaan nemelijk. Wie in dit opzicht, iets bereiken wil moet zich uitsluitend bepalen tot de or ganisaties van overheidspersoneel. Alle andere vallen hier buiten. Zoo min men oen aannemer, fabrikant, middenstander of bowvakarbeider, als zoodanig uit een pu bliek college weren zou; zoo min mag men ook him vertegenwoordiger buiten sluiten Niemand zal echter ontkennen, dat dc agent van het personeel in publieke dienst tegenover die overheid in een gansch an dere positie staat dan b.v. de bezoldigde bestuurder van een middenstands- of arbei dersorganisatie. Tusschen de overheid en haar personeel bestaat een bizonder con tact; wie dat negeert, doet de verhoudingen geweld aan. En wanneer men dit in theorie mocht ontkennen, dan kan een objectieve beschou wing der praktijk wel tot andere gedachten leiden. Dat met name de S.D.A.P. zoo scherp positie kiest tegen het aan de regee ring toegeschreven voornemen, verbaast ons. Want zij weet mee te praten van on derlinge,. innerlijke onrust, als gevolg b.v van het feit, dat het raadslid-vrijgestelde van genjeenterpersoneel zich verzet tegen een maatregel, welke zijn medeleden nood zakelijk achten. „Ik zit hier in de raad als vertegenwoor diger van dit personeel", hebben we zoo iemand al eens hooren zeggen; en wanneer men het niet zegt, dan handelt men er toch als regel naar. Dat de verwachte wetswijziging, „bewust of onbewust onder den druk van het fascis me, op de vrijgestelden het stempel wordt gedrukt van slaafsche naturen, niet waar dig hun medeburgers te vertegenwoordigen; zooals we in een r.k. blad lazen, ontken nen wij ten sterkste. Predikanten en onder wijzers, die geen lid van een gemeenteraad mogen zijn, worden daarmee toch ook niet tot minderwaardige burgers gedegradeerd: en de gedachte, om enkele vrijgestelden te weren, werd reeds gepropageerd voor we in ons land over fascisten spraken. De uitslui ting der onderwijzers berust waarschijnlijk op dezelfde overweging, als welke nu naar voren lcomt. De eenige vraag welke aan de orde steld moet worden, is déze: Geraken de vertrouwensmannen van het overheidsper soneel niet in een gewrongen en scheeve positie, wanneer ze tegelijkertijd het alge meen en het groepsbelang moeten dienen? En deze vraag kan o. i. niet ontkennend beantwoord worden. dat deze autonomie in de crisistijd belang rijke beperking onderging de schande hegeeren te ontgaan, dat van hoogerhand wordt ingegrepen met terzijdestelling van het plaatselijk bestuur. Voor zwakke naturen en geslepen politi casters moge wellicht eenige bekoring lig gen in dergelijk ingrijpen van bovenaf, om dat men waant daarmee van de verant woordelijkheid af te zijn, wie beseft wat de publieke zaak van hem vergt, denkt er anders over. Hij zal in het bewustzijn van zijn plicht zijn gemeenschapstaak verrichten, wetende, dat hij ook hieraan rekenschap heeft af te leggen jegens God Almachtig. NAAR VERDERE STEUN VERLAGING? Naar de Arbeiderspers meldt zou binnen kort te Krommenie verlaging te verwachten zijn van de steunnormen der werkloozen, hetgeen zou blijken uit een schrijven vau Gedeputeerde Staten van Noord Holland aan den Gemeenteraad waarin zij zeggen, dat zij de begrooting voor dit Jaar hebben goed gekeurd „in het vertrouwen, dat het ten van den gewonen dienst gebrachte ge deelte van de uitkeering der N.V. „Zaan land" te zijner tijd zal worden verminderd met het bedrag dat vrijkomt door de binnen kort te verwachten verlaging van de steun normen." Ook in Zuilen en in Utrecht zou een aan zienlijke verlaging van de steunnormen voor de deur staan. ZIJN GEMEENSCHAPSTAAK Verschillende gemeenteraden zagen zich bij de behandeling der laatste begrooting in de noodpositie geplaatst om een niet onaanzienlijk bedrag, waarvoor geen dek king kon worden gevonden „uit te stooten." Dat het fcollege van Gedeputeerde Staten deze „uitgestooten" bedragen niet zonder meer aanvaardde, maar naging, welke maatregelen tot bezuiniging op de uitgaven en verhooging der inkomsten alsnog kon den worden getroffen, kan hun bezwaarlijk ais grief worden aangerekend. Intusschen staan de raden der gemeen ten, die noodlijdend of bijkans noodlijdend zi;u, voor de zware en moeilijke taak om maatregelen te aanvaarden, tegen de strek king waarvan stuk voor stuk bezwaren van beteekenis kunnen worden aangevoerd Wie bij dit alles de beteekenis van een onderdeel al te sterk in het oog vat en de v/aarde van het geheel onderschat, loopt gevaar zich op één lijn te plaatsen met den man uit het spreekwoord,' die vanwege de hoornen het bosch niet zag. Hij vergeet ook het moeizaam overleg, dat door het College van Burgemeester en Wethouders tevoren werd gevoerd om een Z'-oaanig complex van voorstellen te kun nen indienen, dat althans op verschillende onderdeeleneen niet onaanzienlijke ver zachting der oorspronkelijke eischen van Gedeputeerde Staten kon worden bereikt. Hij sluit ook het oog voor het feit, dat het gewestelijk bestuur met een steeds groeiend aantal noodlijdende gemeenten te maken heeft, dat de geldeif, waarvoc g mcente geen dekking vindt, van het Rijk worden gevraagd en dat ook het Rijks- budget zijn grenzen heeft. Juist wie voelt voor de autonomie dor gemeente zal ook al moet toegestemd. EEN TRAM MET DIESELTRACTIE De Maasbuurtspoorweg te Gennep, welke een geregelden dienst onderhoudt tusschen Venlo en Nijmegen, is de eerste trarmveg- naatschappij in Nederland, welke tot invoe ring van de diesel-electrische tractie is overgegaan. De eerste diesel-electrische tram dezn Maatschappij heeft Dinsdag en Woensdag met succes haar eerste proefritten gedaan, waaraan o.a. door B. en W. uit de omlig gende plaatsen werd deelgenomen. De motor-installatie is geleverd door de machinefabriek Gebr. Stork Co. N.V. te Hengelo en bestaat uit een snelloopenden dieselmotor, welke bij 1000 toeren per mi nuut 85 paardekracht ontwikkelt Het electrisch gedeelte van de installatie is ge leverd door W. Smit Co. te Slikkerveer. DE FINANCIEN DER N.S.B. Op een vergadering der N. S. B. te Heer len werd den heer Mussert de vraag gesteld: „Hoe wordt de N. S. B. gefinancierd en waar kan men de rekening en verantwoording den van de inkomsten en uitgaven van de N. S. B.?" De heer Mussert antwoordde hierop: „Zoo lang ik leider van de N.S.B. ben, zal geen rekening en verantwoording over de finan- worden afgelegd. Ik heb slechts noodig: vertrouwen. En ik ben er zeker van, dat ik dat vertrouwen nooit zal beschamen". DE REIS VAN DEN HEER HARDEMAN TERUGKEER UITGESTELD. BATAVIA, 23 Mei (Aneta). De heer J I-Iardemau heeft zijn vertrek naar Neder land uitgesteld tot 6 Juni. Hedenavond vindt ter eere van den heer Hardeman een diner ten paleize plaats, waarbij o. a. aan zullen zitten de heeren van den Bussche, Gerke en de Leeuw. OFFICIEELE BERICHTEN nje-Nassau me>vr. C. J. vt van Beest, geb. Baronesse van Reede 'tot a, presidente van den Nederl. Vrouwenbond •rhooging van het Zedelijk Bewustzijn, neude te Den Haag. ridder In de Orde Bij beschikking van den minister van D sie zün de luitenants ter zee der 2e kl. M G Smalt en H Kolff. dienende bij het vliegkamp De K.OOJ-, den -len Juni ter beschikking ge: KRIJGSRAAD MARINE rügsraad in de directie der r )rd, 'onder dankbetuiging voc ewezen diensten. LANDMACHT n luit.-koL is toegekend: titulaire rang van kolonel ai i.ajoor der in:"i mil I'haff voornoemd reeds do titulaire rang van luit.- legelcer.d; is op zijn verzoek eervo Edei BS kap. G A Wlgeri ran het 7e leg. inianterie; met 10 Aug. de kap. M Schuit \an he't reg. kustartillerie; i: >ervol ontslag als zoodanig verleend uit militairen dienst aan den Wijnaendts 26 Mei benoemd bij het landmacht, bjj den geneesk. •ht, 'tot s.-pers :ondh. di de dienstplichtige vaandrigs van de 1< ;nie hospitaalsold: C E J Leeflai gezondh. der i van de le coi C Sekhuis en i, belden ZEEDIENST Bü beschikking van don minister van Defen sie zijn de volgende plaatsingen gelast: Met 22 Mei 1934. de officier van administra tie d< stratie dei adininlstrf Anw to ï-dar administratie der 1« voegd aan den inte kl. J C Meershoek bela: ist bü Mei 19 kl. J Amsterdam: de offlciei van administratie' der le kl. H G Gerdes oi nonactiviteit gestold wegens ziekte; met 28 Mol 1934: de kap.-lult. ter zee E A Vreedo bü de onderzeedienstkazorne te Willemsoord al: officier; de luit. tei zee der le kl. C H Broi op de rol van H. Ms. Wachtschip te Will, oord; met 4 Juni 1934: de officier van admini stratie der 2e kl. P Smit aan hoord van H. Mi Van Speyk. de officier van administratie der 2< kl. G v Reusekom aan boord van H. Ms Wacht schip te Willemsoord: met 8 Juni 1934: de lui' ter zee 2e kl. W M de Vries, aan boord va H. Ms Wachtschip te Willemsoord: met 14 Jui 1934- de luit. t-r zee der le kl. A G Vroman. belast met het bevel over H. Ms Friso: de lui ter zee der 2e kl. J A Vink. eervol ontheve van het tijdelijk bevel over H. Ms Friso. DE ZWARTE LIJST DER N.S.B. EEN BEVEILIGINGSMAATREGEL De „Arbeiderspers" verspreidde eenigen tijd geleden het gerucht, dat de N.S.B. zwarte lijsten zou aanleggen van gevaar lijke politieke tegenstanders, met het doel, deze Lz.t naar een concentratiekamp te envijzen. Gisteren heeft de nat. soc. leider Over vijn uit Rotterdam, in een rede voor de groep Watergraafsmeer, dienaangaande het olgende verklaard: De bedoelde circulaire is heelemaul niet geheim, maar in 20.000 ex. verspreid en onder ieders bereik. En de aangevochten zinsnede heeft geen andere bedoeling, dan om gevaarlijke tegenstanders, die met haai moordbedoelingen tegen de nationaal socialisten rondloopen, die hun vergade ringen willen verstoren of die als spionnen en saboteurs in de nat.-socialistische gele deren willen binnendringen, te kennen on te kunnen weren. Spreker stelde de wenk aan de leden zuiver als een beveiligings maatregel voor. Van een inquisitie als dc S.D.A.P.. het N.V.V. en ook de regeerinu van Colijn in het werk hebben gesteld, is bij oris, zoo zeide hij, geen sprake. Tot inp- passing van gluiperige middelen is de na- Iionaal-socialist, die alleen met open vizier strijdt, in tegenstelling met zijn tegenstan ders, niet in staat; het gaat geheel tegen ziin mentaliteit in. Het is ook nietwaar, dat ooit een der leiders gezegd zal hebben, dat de circulaire een voorbereiding is voor het concentratiekamp. De N.S.B. voert geen nquisitie; deze is door haar tegenstanders n ons land weer ingevoerd, tegen de N.S.B. OVER HET DEFILE Ter algemoene vergadering van de Alg. Bond van Politie-personeel merkte de voor zitter over het défilé van 9 Sept. 1933 -het volgende op: Uit de voorbereiding van het défilé was ons bekend, dat hier geen zuivere koffie werd geschonken. Maar wij hebben mer gezegd: wij defileeren nooit. Wij willen echter zelf beslissen, of en v neer wij dat zullen doen. Zoo is het de aanvang af gesteld, zoo stellen wij het nog. Merkwaardige wijsheid vooraf: men wist, dat het défilé feitelijk tegen de S.D.A.P. be doeld was en hoewel men geen lid is van het N.V.V. volgt men toch de moderne tak- tiekl DE REIS VAN PRINS HENDRIK Prins Hendrik der Nederlanden, die op het oogenblik in Hongarije vertoeft en groo tc belangstelling aan den dag legt voor de bezienswaardigheden en cultureele en soci ale instellingen des lands, heeft, vergezeld van den Hertog en de Hertogin van Meck lenburg en hun gevolg deze week de ateliers bezocht van het Hongaarsche film bureau, waar de prins zich uitvoerig heeft laten voorlichten. De Prins woonde een vertooning bij van de film „Hungaria", welke het natuur schoon, de kunstschatten en de steden van Hongarije aanschouwelijk voorstelt. De lieer J. Moorman is voornemens deze film voor de vertooning in Nederland aan lcoopen. Naar Weenen Gisteren is de Prins uit Boedapest, naar Weenen vertrokken. Hij is van plan eeni gen tijd in een Oostenrijkscho badplaats te verblijven. Te Haarlem is een comité gevormd om op 16 Juni den dag te herdenken, waarop de heer C. Maarschalk, 15 jaar geleden be noemd werd tot burgemeester dier gemeeD te. Het ligt in de bedoeling o.m. een recep- te houden in de groote zaal van het Stad huis; er zal in den namiddag een kinder aubade worden gegeven onder leiding van den heer van der Hart en verder zal er een serenade worden gebracht door de muziek korpsen van de Politie en van de Brand weer. Het stadhuis zal worden geïllumi neerd. HET HART VAN HOLLAND. Federatie voor vreemdelingenverkeer in wording. Talrijke gemeentelijke autoriteiten en be- stuurderen op het gebied van vreemdelin genverkeer uit Amsterdam en omgeving zijn Dinsdag bijeengekomen op uitnoodi- ging van 't „Initiatief Comité Amsterdam" om de stichting te bespreken van een Fede ratie voor Vreemdelingenverkeer „Het Hart van Holland". Onder voorzitterschap van den heer Th. C. P. M. Kolfschoten zijn interessante discussies gevoerd over taak en vorm der voorgestelde organisatie. De bedoeling van de nieuwe organisatie zal zijn, om de belangstelling van landge noot en vreemdeling te vergrooten vo „Het Hart van Holland", d. i. dc streek v; 't Gooi tot Zandvoort, van Volendam tot Aalsmeer, van de Zaan tot de Amstel, een streek waar een schat van schoonheid te bewonderen valt Chr. Bewaarschool- onderwijs HET REFERAAT VAN DEN VOORZITTER BESPROKEN Weinig rooskleurige toestand voor de bewaarscholen De Bond van Christelijke Bewaarscholen kwam te Utrcht in jaarvergadering bijeen. Na het reeds in 'n vorig nummer opgeno men openingswoord van den voorzitter wer den verschillende huishoudelijke zaken ge regeld. Het Bondsbestuur deed mededeeling van de uitgifte van een propaganda-geschrifl. waarvan belanghebbenden bij het Christe lijk bewaarschoolonderwijs de noodige exemplaren kunnen bekomen. Voorts werd mededeeling gedaan van een door het Bondsbestuur gehouden samen- spreking met den Minister van Binnenland sche Zaken. Besloten werd een jaarlijksche bijdrage te chenken aan de stichting „Martha-fonds" welke stichting mede van den Bond uitgaat en beoogt bewaarschoolonderwijzeressen, aan wie bij het verlaten der school wegéns ouderdom of invaliditeit, door haar school bestuur geen of -een ontoereikend pensioen kan worden uitgekeerd, financieel te steu- m. Goedgekeurd werd het voornemen van het Bondsbestuur om het initiatief te nemen tót onderling overleg met de verschillende onderwijsorganisaties ter bespreking van eventueel te nemen maatregelen tot hulp- erleoning aan christelijke bewaarscholen, wier voortbestaan, door het verlies van sub sidie, ernstig wordt bedreigd. Bij de gehouden periodieke bestuursver kiezing werd de Voorzitter, de heer Joh. Zuidmeer van Rotterdam herkozen, terwijl de plaats van Ds. J. A. Verhoog, «lie voor hei-benoeming had bedankt, gekozen werd Ds. M. G. Blaauw te Haarlem. De jaarverslagen van de Secretaresse Mevrouw T. Schippers-Noordtzij en van den Penningmeester, den heer W. L. B. den Blaauwen, werden goedgekeurd. De rekening sloot met een batig saldo. Aan een tweetal hulpbehoevende aange sloten scholen werd een geldelijke bijdrage ïrleend. De verdere instandhouding van den op leidingscursus voor bewaarschoolonderwij zeressen te Breda werd goedgekeurd. Na een korte pauze werd de bespreking voortgezet over het in de vorige jaarverga dering gehouden referaat van den voorzit ter, welk referaat aan het- slot de volgende punten voor de onderlinge bespreking aan de hand deed: 1. De algemeen vormende kracht van de schoolopvoeding van kleuterkinderen heeft gioote waarde voor de Volksopvoeding, ge- h°tl los van wat sommigen ten onrechte in haar alléén zien: n.l. voorbereiding voor de gewone lagere school. 2. Hoewel die beteeekenis lange jaren is miskend, heeft de bewaarschool enkele eeuwen lang een zwaren strijd om haar oortbestaan weten vol te houden. 3. Dat de bewaarschool in dien strijd staande is gebleven en in omvang en kracht is toegenomen, is het bewijs, dat zij in het volksleven geworteld is en in een groote behoefte voorziet. 4. Zonder partijkiezen inzake het gods dienstig karakter der bewaarschool heeft de overheid dit werk der Volksopvoeding van zooveel waardij te achten, dat zij het finan cieel steunen van dit werk als haar roe ping heeft te beschouwen, ook in financieel moeilijke tijden. 5. Die steun kan rekening houden met wat de plaatselijke publieke kas in staat is te doen, waardoor mogelijk tijdelijk beper king van dien steun geboden kan zijn. waartegenover de gestelde eischen aan het onderwijs dienen te worden gematigd. 6. Elke poging om de nog in stand gehou den Overheidsbewaarscholen, waar moge lijk, over te doen aan particuliere vereeni gingen, met toekenriing van subsidie, moet krachtig worden gesteund. 7. Het particulier initiatief zal nu en in de toekomst bereid moeten zijn tot het bren gen van grootere offers aan de bew school, en de besturen zullen de grootste soberheid hebben te betrachten bij de stich ting en exploitatie hunner bewaarscholen. 8. Bij de totstandgekomen bevrediging op onderwijsgebied in het jaar 1920, was het gevoelen der partijen, dat ook het bewaar schoolonderwijs daarbij betrokken was. (Ontwerp be waarschoolwet der bevredi- gingscom missie). 9. Ten hoogste betreurd moet worden het door de Redactie van De Standaard in No vember 1932 gevoerde pleidooi voor losla ting van de gemeentelijke bemoeiing het bewaarschoolonderwijs, daar dit, in de huidige omstandigheden, ons Christelijk be waarschoolonderwijs aan een groot gev bloot stelt; waarom de schoolbesturen dit pleidooi moeten afwijzen, ook omdat het feitelijk ingaat tegen de pacificatie-idee. 10. De geheele overlating van het bewaar schoolonderwijs aan het particulier initia tief, zonder steun uit de publieke kassen, zou een miskenning zijn van de groote waarde der schoolopvoeding van het kleu terkind voor de Volksopvoeding, en zal ten gevolge hebben een kwijnend voortbestaan of wel den ondergang van tal van bestaan de bijz. bewaarscholen, daar den schoolbe sturen een bijna niet te dragen last zou worden opgelegd, aangezien door deze fi- nancieele verplichtingen zijn aangegaan, waaraan moet worden voldaan en waarvan zij zich bezwaarlijk kunnen losmaken. De levendige bespreking over bovenstaan de punten nam liet verdere gedeelte den tijd in beslag. Gevraagd werd o.m, het Bondsbestuur ten dienste der schoolbe sturen normen te willen vaststellen een salarisregeling, waarbij met de huidige moeilijke omstandigheden der bewaarscho len rekening wordt gehouden. Uit verschil lende mededeelingen van afgevaardigden bleek, hoe weinig rooskleurig de toestand in vej-schillcnde gemeenten ten aanzien van het bewaarschoolonderwijs is, waarbij met blijdschap de oplevende belangstelling en offervaardigheid van de ouders der leer lingen kon worden geconstateerd. De op-. GEMENGD NIEUWS DE VALSCHE-MUNTERIJ IN TWENTE HET GEHEIMZINNIGE HUIS IN HET BOSCH ZooaJs we meldden is het de justitie in Twente in samenwerking met de Centrale voor Falsification Amsterdam gelukt de hand te leggen op een valsche munter en den uitgever van het valsche geld. De valsche munter bleek een monteur te zijn, die in een woning, diep in een bosch onder Lonneker, woonde. Justitie en politie begaven zich des avonds in auto's, door het bosch. Een weg leidt er niet heen en in de scheme ring hotsten de auto's door het mulle karrespoor naar de eenzame woning. De bewoner werd thuis getroffen. Reeds voor het bezoek van justitie en poli tie waren enkele berichten in de couranten schenen over de arrestatie van den ex- gevangenbewaarder. /.oodat de monteur ge waarschuwd was en hij dus alle gelegenheid had gehad om matrijzen, specie en andere voorwerpen, die hij gebruikte voor het ver- aardigcn van de valsche geldstukken, weg te stoppen Een minitieus onderzoek echter leverde nog genoeg op om tot de arrestatie an den monteur over te gaan. Tusschen zijn werktuigen immers in 't achtergedeelte an de schuur, werden enkele kleine voor werpen gevonden, die meestal niet in het bezit van monteurs zijn doch die bij uitstek dienstig zijn voor het vervaardigen van val sche munten. De man, die als cocaine-smok- keiaar bekpnd staat, ontkende en zeide van niets te weten, doch hij werd gearresteerd ter beschikking gesteld van de justitie te Almelo, waar hij door den rechter-com- misaris is gehoord. Ook nog een derde ner- soon uit de buurt, die waarschijnlijk betrok ken is in het uitgeven van de valsche geld stukken en door de arrestatie van beide per rij gelaten. Vanzelfsprekend heeft een en ander in Twente groote beroering gewekt. Men is nu allei-wege op zijn hoede voor valsche geld stukken en dor de arrestatie van beide per sonen is het dan ook niet waarschijnlijk, dat. nog eenige valsch geldstuk in Twente zal verschijnen. VOOR IEDER SEIZOEN UW KLEERMAKER PRIMA STOFFEN BILLIJKE PRIJZEN en STEEDS MODERN ROTTERDAM DEN HAAG Hoogstraat 356 Hofweg 11 Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen OH HET GOUD VAN DE „LUTINE" Woensdagmiddag even voor 3 uur is de toren van den ondernemer Beckers, welke toren het goud van de gezonken „Lutine" bij Terschelling zal moeten naar boven halen, uit Amsterdam vertrokken, geladen op een drie honderd tons dekschuit. Op deze dekschuit stond de toren va ton in twee gedeelten. Het kleinste deel lag achterop in een groote hoeveelheid ballast- zand, dat noodig was om de zolderschuit waterpas te houden. Voorop stond de eigen lijke ketel, aan twee zijden nog wol een meter over de dekschuit uitstekend. Het schutten door dc Oranjesluizen bij Schellingwoude duurde tien minuten en tegen vier uur was de enorme toren op het IJsselmeer aangekomen, om naar Harlingcn getrokken te worden door den sleepdienst Huisman te Amsterdam. Vandaar wil men overvaren naar Terschelling. Men heeft veer tien dagen noodig om den toren in zijn ge heel te monteeren en in den bok te hangen. Bij windstil weer vaart men dan uit. Don derdagmorgen is het geheele zaakje in de haven van Terschelling aangekomen. SMOKKELHANDEL IN BOTER. Uit het Westland wordt geschreven: Uit Engeland wordt sinds eenigen tijd door schepelingen veel boter gesmokkeld. De lage prijzen van de natuurboter in Engeland lokt tot deze handelingen aan. In landbouwkringen, voornamelijk in de Maasstreek, worden de nadeeligc gevolgen van deze smokkelhandel reeds gevoeld en heeft men zich reeds over dit smokkelen beklaagd. VALSCH GELD VOOR EEN GELDIG KAARTJE. Vooral in het Gooi kwam het den laat- sten tijd meermalen voor, dat in de spoor- vvegautomalen voor het derde klas buurt verkeer valsch geld werd geworpen. De Hilversumsche recherche was dezer dagen zoo fortuinlijk, haar onderzoek met bevredigend resultaat bekroond te zien. Op het station te Hilversum werd zekere H. P. op heeterdaad betrapt bij een poging om op een dergelijke wijze goedkoop te reizen. Do man heeft bekend. Maatregelen zijn getroffen, om verdere overtredingen door het inwerpen van min derwaardige penningen te voorkomen. SPELLINGGRAPJE EN TIJDBEELD. Een lezer van het „Vad." schrijft het vol gende in dat blad: Volgens de Sicgenbeeksche spelling werd geschreven „vrolijkheid" en „benaauwd- heid". De daarop gevolgde „nieuwe" spel ling (de Vries en te Winkel) schreef: „vroo- lijkheid" en „benauwdheid". Iemand daartoe gevraagd toonde zich zeer ingenomen met die nieuwe spel ling, daar de vroolijkheid langer en de be nauwdheid korter was geworden. Thans wordt voorgesteld deze woorden te schrij ven „vrolijkheid" en „benauwdheid", zoodat nu kan worden gezegd, dat de vrolijkheid korter is geworden en de benauwdheid on veranderd is gebleven. Alzoo een tijdbeeld. Blz. 2 Masarijks herkiezing wekt tc Praag uitbundige vreugde. Dc toestand in Oostenrijk, gezien door Serrarens.. Ernstige stakingsonJusten te Toledo (Ohio). Volgens Boliviaansche mededeeling zijn bij een tegenaanval in den Gran Chaco 6000 Paraguanen gedood en 12.000 gewond. Het wapen-embargo voor Bolivia en Paraguay. Blz. 3 Te Utrecht is de 72ste algemeenc vergadering Zomer-Conf eren tie Verband van Gcref. Evan gelisatie-Commissies. Ghr. Geref. Pred. Conferentie tc Apeldoorn. Blz. 5 Een tocht door Friesland II (slot). Blz. 9 De Tweede Kamer heeft bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de winkelslui tingswet het amendement-Teulings, strekkende tot verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag, met 64 tegen 25 stemmen aangenomen. De behan deling is daarna op verzoek van minister Colijn richting van suppletiefondsen werd krach tig aanbevolen. Tegen de hierboven vermelde door den referent aangegeven punten van bespreking vvuden geen bezwaren ingebracht, zoodat d< :e blijkbaar dc algemeeno instemming d vergadering hadden. Vadat de vergadering door den Voorzit ter was gesloten, ging Ds. Koolhaas van Utrecht voor in dankgeb.d. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VQSTBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn. Schoenfabriek Dongen ZALM IN HET IJSSELMEER De Tel. meent te weten, dat een visscher uit Medemblik te Enkhuizen 26 zalmen aan de markt heeft gebracht, welke hij in een aalkamer tusschen Medemblik en Wieringen in het IJsselmeer had gevangen. De groot ste zalm woog vijf pond, de geheele partij 93 pond. Voor de afsluitdijk er lag kwam deze visch in de Zuiderzee niet voor. BRAND TE LEIDEN De vorige nacht is brand uitgebroken in hel groote. pand op de Hoogewocrd te Leiden. waarin vroeger gevestigd was de parapluie- fabriek Pluviusen thans gedeeltelijk in gebruik bij het beddenmagazijn van gebr. Briërs. Aan de achterzijde brandde het 'pand geheel uit: alleen dc muren met een ge- d-et'o t"»n Iwt dak bleven staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1