6 DONDERDAG 24 MEI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 7 BOND VAN NED. HERV. MEISJESVEREEN. OP G.G. DE BONDSDAG TE ROTTERDAM MIDDAGVERGADERING Van de morgen vergadering van de Bonds dag van de Bond van Ned. Herv. Meisjes- vereen., die in de Doelen te Rotterdam is ge houden, gaven we gister reeds verslag. Van de middagvergadering kan het volgende wor den gemeld: Nadat er gelegenheid was geweest om ge zamenlijk de koffietafel te gebruiken, werd de uitslag van de gehouden hestuursverkie zing hekend gemaakt. Daaruit bleek, dat er 1S4 stemmen zijn uitgebracht, dat mevrouw A. A. E. Mulder-Rupke als bestuurslid is hei'kozen en dat de ledige plaats, ontstaan door het aftreden van mej. H. van Willigen, door mej. C. Leennians, van Delft, zal wor den ingenomen. Onder de aanwezigen waren thans ook ds. en mevrouw Van Grieken en ds. De Bruin. Nadat de vergadering gezongen had Psalm 117 1 en 4 dankte mevr. M u 1 d e r voor haar herkiezing als bestuurslid. Spr. deelde nog mede, dat er in het afgeloopen jaar ook nog een ring Terbregge is gevormd en dat nog ingekomen waren gelukwenschen van de Ned. Chr. Vrouwenbond en van de Bond .van M.V. op G.G. Vervolgens werden felicitaties uitgebracht door de secretaresse van het Ned. Verbond van Chr. Meisjesvereenigingen; door ds. Van Grieken, als voorzitter van den Gereformeer den Bond; ds. P. A. A. Klusener, als afge vaardigde van den Bond van Ned. Herv. Mannenvereenigingen op Geref. Gr. en van de Federatie van Bonden en Vereenigingen op G. G.; ds. Lans, van Huizen, namens de Ned. Herv. Jongelingsbond op G. G; de heer Z. H. de Groot, namens de Bond van Ned. Herv. Knapenvereeniging op G. G. Nadat de Bondspresidente deze toespra ken beantwoord had, werd door allen staan de het Bondslied gezongen en kreeg vervol gens ds. F. K ij f t. e n b e 11, van Rotterdam- Feyenoord, het woord, die spreken zou over Een moeder in Israël Deborah, aldus spr., nam een geheel bij zondere positie in Israëls volksleven in. Zij staat verre van ons af en gaat hoog boven ons uit. Toch mogen wij haar hier, in dezen kring eenigszins tot exempel stellen, want dezelfde God, die de Bijbelheiligen sterkte, Jeeft ook thans nog. Israël dankte zijn kracht aan Gods verkie zende genade, het moest immers een licht drager zijn temidden der volkeren. In Debo rahs dagen lag Israël terneer in schandelijke slavernij. Zij was richtcres en dichteres, die onder haar palmboom voor het volk recht sprak. Deborah hield er bij een deel van Gods volk den moed nog in; van het begin tot het einde ging van haar dezelfde bezie ling uit.Zij was Israëls geestelijke moeder, zij was profetes, zij was door Gods Geest gevormd. Zij vormde de verbindingsschakel tusschen God en Zijn volk. Velen moeten als fvanzelf haar geestelijke meerderheid hebben erkend. Want we kunnen altijd nog leeren van de menschen, die dicht bij God leven. Zij kende den juisten tijd om in te grijpen. Welk een onderscheid tusschen haar en Barak. God heeft Zijn kracht in zwakheid (volbracht. De'borah was ook dichteres en zangeres. Zij breekt uit in de lof des Heeren en zij be sluit met het woord: die den Heere liefheb ben moeten zijn als de zon in haar kracht! Hier is hemelwaarts strevend enthousias me. Hoeveel valt hier te leeren, ook voor de vrouwen van onze dagen. Ook thans is de tijd onrustbarend. Langzamerhand open baart zich de vijandschap tegen de oude be proefde paden. Het getal kerkgangers ver mindert gestaag. Do avondgodsdienstoefe ningen zijn gewis ten doode opgeschreven, wanneer dit zoo doorgaat De vrouw mag niet in het ambt staan, zeggen wij. Maar als nu in de toekomst de mannen daar gaan ont breken? Als het zoo doorgaat, zou hier dan voor de vrouw geen enkele roeping liggen, zij het dan op haar eigen terrein? De vrouwen hebben dubbel toe te zien en waakzaam te zijn. De dorheid is overal in getreden. Wat hoort men nog weinig van oprecht geloof. Hoe is Gods volik verdeeld. Wat is het met het gebruik der sacramen ten droevig gesteld. Wat is er weinig ker kelijk besef. Wij hebben dagelijks te bid den om reformatie van ons zelf, om refor matie van de kerk. Ons Christendom is door en door verpolitiekt. Deborah blijft in alles vrouw, maar te vens is zij de stuwkracht, het stille vuur, afkomstig van haar contact met den he mel. Wanneer God de vrouw haar taak zelf aanwijst, geschiedt er niets onvrouwe lijks. Ook voor de vrouwen van onzen tijd komt het aan op dit stille vuur, waar de vijand niet bij kan. Wij hebben ook in onze 'dagen profetessen noodig, Zoo het getal zo nen kleiner schijnt te worden, des te meer gaat dan de oproep tot do dochteren uit. Wordt vrouwen die het stille vuur der lief de tot Christus brandende houden in uwe buizen. Door Ds M. Ottevanger, van Ridder kerk, werd een slotwoord gesproken over het onderwerp: „De kracht vernieuwen", naar aanleiding van Jesaja 40, het laatste vers: „Die den Heere verwachten zullen de kracht vernieuwen". Zij, die den mensch in het centrum plaatsen, worden ontmoedigd, en mat, aldus spr., doch die den Heere ver wachten vernieuwen de kracht De wereld geeft- allerlei teleurstellingen, omdat voor baar de mensch staat in het centrum, maar naar het woord van de belofte mag Gods kerk rekenen op een uiteindelijke over winning. Met een opwekking om deze kracht te zoe ken, beëindigde spr. zijn toespraak. Na het zingen'van Psalm 72 10 en 11 werd deze drukbezochte Meisjesbondsdag met gebed gesloten. AMSTERDAM INBRAKEN EN INSLUIPINGEN Het gilde der insluipers en inbrekers blijkt tijdens de Pinksterdagen geen vacantie te heb ben genomen. Zoo hebben zich in een woning aan de Nieuwe Heerengracht een of meer on bekend gebleven personen laten insluiten en hun elag geslagen door het wegnemen van een geldtrommel met f 200. De trommel is later op het terrein van de Spoorwegen aan de Pontanusstraat leeg teruggevonden. Een per ceel aan de Nieuwe Kerkstraat heeft, vermoe delijk door opensluiting via het daarnaast leeg staande perceel, eveneens van een of meer onbekenden bezoek gehad. De buit bestond ook hier uit een geldkistje, met een inhoud van f 400. Het leege kistje is in de Nieuwe Looiers straat teruggevonden. In beide gevallen zijn de daders nog zoek. Vermoedelijk door middel Van opensluiting hebben dieven zich toegang verschaft tot een kantoor op de Keizersgracht bij de Brouwersgracht. Zij hebben een brand kast van oude constructie opengebroken. Met een bedrag van f 300 als buit zijn ze vertrok ken zonder spoor achter te laten. Ook in de Kinkerstraat hebben inbrekers hun slag ge slagen. Bij een slager, die daar boven zijn zaak Woont, zijn zij door een deur aan de achter zijde van het perceel open te breken in de Woning gekomen. De inhoud van een geld kistje ongeveer f 700 Èl f 900 hebben zij mee genomen,- B1NNENLAND B.V.L.-Landdag te Zwolle DUIZENDEN B.V.Lers BIJEEN Belangrijke redevoeringen van Min. de Wilde en Pater Felix Often Duizenden en nog eens duizenden lanid- stormers hadiden zich gisteren uit geheel Overijssel en de Veluwe-streek naar Zwolle begeven ter bijwoning van den eersten B.V.L Landdag in Overijssel. Het is dan ook een zeer geslaagde dag geworden, dank zij het stralende zomerweer, de uitstekende regeling en niet het minst de officieelc belangstel ling. Voor dezen landdag had zich een eere comité gevormd, waarin o.m. zitting hadden de Ministers Mr. J. A. de Wilde en Mr. Dr L. N. Deckers, Mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, gezant te Berlijn, wonende te We- zep, Mr. S. Baron van Heemstra en Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, resp. Com missaris der Koningin in Gelderland en ijssel, Lt. Gen. L. F. Duymaer van Twist en vele anderen. Het voorzitterschap van de algemeene land<>T-commissie be rustte bij kolonel N. J. Lavaleije, voorzitter van de gewestelijke commissie landstorm- verband ,jde IJssel", Ds. H. A. Munnik, geref pred. te Zwolle was voorzitter van het uit- oerend landdag-comité. Bij hem berustte de leiding van den landdag zelf. Tal van vooraanstaande personen uit militaire en burgerkringen hadden voorts zitting in tal van commissies, die allerlei zaken, ver band houdende met dezen landdag te rege len hadden. De ontvangst Het was te Zwolle reeds vroeg merkbaar, dat er iets bijzonders gaande was. Verschil lende gebouwen vlagden en de drukte op straat nam met het uur toe. Om half twaalf had de officieelc ontvangst' der autoriteiten ten gemeentehuize plaats door burgemeester en wethouders van Zwolle. Tevoren had reeds de stadsbeiaardier op carillon van den grooten toren een concert gegeven, waarmede de feestelijkheden werden inge luid. Ter officieele ontvangst waren o. m. aanwezig de ministers De .Wilde en Deckers en andere heeren van het eere- comité en gewestelijke B.V.L.-leiders. Ook generaal Muller Massis, generaal-majoor H. de Iongh, overste Ten Broeke, Overste Hoekstra en tal van andere autoriteiten. De burgemeester van Zwolle, Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk sprak een woord van •elkom, hetwelk door Minister Deckers werd beantwoord. Het deiilé der deelnemende afdeelingen trok hierna groote belangstelling. Het stedelijk muziek corps van Zwolle en het Chr. Muziekcorps van Hattem verleenden hierbij medewer king. De officieele personen hadden zich op de groote markt opgesteld en met ontplooide vaandels marcheerden de talrijke B.V.L. le den hen voorbij. De politie had uitgebreide erkeersmaatregelen genomen. De landdag zelf begon eerst des middags te twee uur, en werd gehouden op het Z.A.C. Sportterrein aan de Veerallee in. Zwollerkerspel. Behalve de reeds genoemde autoriteiten merkten wij hier o.m. op het lid der Tweede Kamer den heer J. Schouten. Een geweldig aantal be langstellenden stond en zat rijen dik rond het afgezette gedeelte van het terrein. De tribune met genoodigden was overvol. Vele vlaggen gaven een fleurig aanzien, luidspre kers zorgden dat het gesproken woord over al verstaanbaar was. Toen dan ook kolonel Lavalije om goed twee uur den landdag opende, stond het reeds vast, dat deze uitste kend slagen zou. Nadat hij woorden van welkom en dank gesproken had, volgde de rede i i Minister de Wilde Deze begon met er op te wijzen, dat hij met geestdrift gehoor gegeven had aan de uitnoodiging om getuige te zijn van dezen landdag. Nog altijd leven we te midden van groote economische en sociale moeilijkhe den. Volk en regeering spannen alle krach ten in om met Gods hulp deze moeilijkheden te bovien te komen. Deze arbeid is alleen mogelijk in een sfeer van orde en rust. Deze is, Gode zij dank, in ons gezegend vader land nog aanwezig. De oorzaak hiervan ligt in het rustige van onze volksaard, in het feit dat plaatselijke en centrale overheid doen wat in hun vermogen is om den nood te lenigen, omdat de burgerij overtuigd is. dat de Overheid steeds paraat is ter gezags- handhaving en omdat vele vrijwillige krach-* ten aanwezig zijn. Daaronder neemt, de B.V.L. een voomaime plaats in. En het is noodig, dat zij deze plaats voorloopig nog blijft innemen. Daarbij dient zij echter te blijven staan on den bodem van haar begin sel, n.l. dienstbaar te zijn aan de overheid. Alleen de overheid heeft de taak om to waken voor orde en rust, gezagsuitoefe ning in den staat is alleen toever trouwd aan het wettig gezag. Daarom moet elke politieke strekking aan de B.V.L. volkomen vreemd zijn, zij heeft geen oordeel te vellen over wat de re geering doet. Dat is de taak van andere organisaties. Zij heeft alleen klaar te staan voor de overheid. Daar dit het standpunt is van den B.V.L., staat zij bij de regeering in hoog aanzien. Spr. wees vervolgens op de pogingen die ..orden aangewend op velerlei terrein om onrust te verwekkJen en schilderde de fu neste gevolgen, -die een revolutie voor ons vaderland zou heb'ben, waardoor alle herstel arbeid zou worden onmogelijk gemaakt en afgebroken. Het optreden van -den B.V.L. wekt in hooge mate waardeering. Laat de B.V.L. blijven wat zij is en zich hoeden voor aller lei fascistische neigingen. Deze zijn in strijd met onze volksaard en overheersching hier van zou toestanden doen geboren worden, waarin we ons als Nederlanders niet zou- m thuis gevoelen. De B.V.L. geeft ook aan het gezag zoo veel moreelen steun. Het is een echt Neder landsche gedachte dat het gezag hier niet kan rusten op het wapen, maar dat het al leen staande kan blijven op de moreele over tuiging van het volk. De B.V.L. is een uiting van die overtuiging. Met geestdrift voel ik mij dan ook, als de opperlandstormer Uwer een. De B.V.L. ressorteert in vredes tijd onder mijn Departement, aldus spr., maar mocht het ooit noodig zijn, dat ik U zou moeten overdragen aan den Minister van Defensie, dan kan ik Uw organisatie van harte met vertrouwen aanbevelen. God zij met U. De Heere geve weldra betere tij- 'm voor ons volk, ook voor U allen I De rede van Minister De Wilde werd luide toegejuicht. Hierna sprals Pater Felix Otten over „Wat de B.V.L. wil en niet wil", waar in hij o.m. Generaal Duymaer van Twist huldigde als peet-oom, de beste-vaer van den B.V.L. De B.V.L. is niet militaristisch, aldus spr., zij is een vredesinstituut, zuiver paci fistisch vredesinstitU'Ut door haar preventief werk.Z* wil paraat zijn. De B.V.L. is niet reactionnair en geen critiek-instituut. Cri- tick, ook op het gezag, moet er zijn, maar uit liefde uit -hoogachting voor het gezag, niet uit stil, wrokkend verzet. Spr. behan delde vervolgens de vraag: „Waarom mo gen wij B.V.L.-leden geen lid zijn van de N.S.B.?" Spr zeide niet te begrijpen, hoe er nog menschen zijn, die meenen, dat het mo gelijk is om alle menschen eenzelfde gees telijk pakje aan te meten, indien dit zelf met een stoffen pakje van C en A of V en D niet mogelijk is. Overwegend bezwaar had spr. echter tegen de diepste kern van het fascisme, met de leer van zijn totaalstaat, die boven het recht staat, die geen recht er kent, maar schept. Al,s vrije burgers en christenen kunnen wij hier nooit ja op zeg gen. De fascisten en nationaal-socialisten be grijpen niet, waarom wij hen niet met open armen ontvangen. Zij begrijpen niet, dat wij evenzeer vreezen voor een revolutie van rechts. Onder luide toejuichingen bracht spr. hulde aan de mannen, die in dezen moei lijken tijd het roer van staat willen houden. Het wettig gezag moet er zijn, en als 't moet, willen wij er goed en bloed voor veil heb'ben. Spr. vreest in de N.S.B. over spanning van het nationaal besef, men komt daar tot super-nationalisme, Ersatz- nationalism^. De B.V.L. is ook voor gezond internationalisme, rustende op peilers van rechtvaardigheid en liefde, ook tusschen de volken. Met een driewerf Oranje boven be sloot spr. zijn herhaalde malen door applaus onderbroken rede. Hierna vond de opvoering plaats" van een groot landspel „Ilistorieën uit de lage lan den aan den IJssel", bestaande uit zes dea len, nl. Lëbuïnus predikt het Evangelie te Deventer, ong. 770; inhuldiging van bisschop Jan van Diest ud den Spoolderberg ong. 1324; het jaar 1572, de prinselijke legers on der aanvoering van graaf van den Berg ver schijnen voor Zwolle en Kampen; het jaar 1672, de troepen van den bisschop van Munster stroopen in het Overijselsch gebied en legeren zich voor Zwolle; herinneringen uit de jaren 17891814; een allegorische voorstelling van den vrede. Ds H. A. Munnik sprak tenslotte een kort woord van dank, in het bijzonder tot de aanwezige excellenties en andere autoritei ten, aan allen die voorts aan het welslagen hadden medegewerkt. Hierna begon de menigte zich reeds le verspreiden, terwijl onder de tonen van de muziek de prijsuitreiking van de vaandel- wedstrijd plaats vond door Mevr. J. W. Ba ron de Vos van Steenwijk—Van Royen. FEDERATIE VAN JONG HERVORMDEN LANDDAG TE NIJMEGEN Wanneer wij een samenvattende indruk van dezen op Pinkstermaandag gehouden Landdag moeten geven, dan kunnen wij niet anders zeggen dan: „Het was een dag vol enthousiasme". Bij de aankomst te Nijmegen was bij de verschillende Vereenigingen de stemming er al goed in. In de St. Stevenskerk werd een druk be zochte kerkdienst gehouden, waar voorging ds. J. A. Selms, Ned. Herv, predikant te Nijmegen. De kerk was geheel gevuld met .Tong-Hervormden uit alle doelen des lands. Ds. Van Selms wekte de jonge menschen op om ook te volharden, om trouw te zijn. Trouw aan hun Jong-Hervormden Vereeni ging, trouw aan hun Kerk, trouw aan Chris 's Middags gingen de verschillende ver eenigingen naar het Centraal Gebouw voor Chr. Belangen, waar een korte huishoude lijke vergadering gehouden zou worden. De voorzitter van de Federatie, dr. Lod der, heette alle aanwezigen hartelijk wel kom, waarna gezamenlijk staande werd ge zongen Gez. 237 4 en 5 en het Jong-Her vormden lied. Vooral dit laatste klonk heel geestdriftig. Het Nijmeegsch Zangkoor *ong op voor treffelijke wijze twee liederen, waarna dr. Lodder een korte rede uitsprak, waarin hij zijn groote vreugde uitte over het aanwezig zijn van meer dan duizend Jong-Hervonn- De toestand der Federatie De secretaris, dc heer \y. P. Wilschut, sprak in majeur over de Federatie en de beweging van Jong-Hervormden. Het aantal aangesloten vereenigingen bij da Federatie bedraagt nu 24 met een ledental van onge veer 2400. De penningmeester bad een batig saldo; voorstellen waren er niet, zoodat deze ver gadering spoedig gesloten kon worden door dr. Lodder, wat wel noodig was, want het muziekkorps stond buiten reeds te wach ten om op te marcheeren naar het terrein, voor de openlucht-samenkomst. 't Was een mooi gezicht, die lange stoet vol kleurige' vlaggen, blij trekkend door de straten van Nijmegen. Na ruim een uur loo- pen werd het terrein bereikt. Twee sprekers zouden hier het woord voeren. De eerste was ds. J. J Stam, van Rotterdam, die sprak over „Geloof" Zijn gloedvolle rede werd met aandacht beluisterd. Daarna sprak ds. C. D. B u en k, van Hees, Ook zijn ernstige woorden hadden volle in stemming. Vervolgens werd nog een leekenspel opge voerd: „In 's levens strijd" De tweede voorzitter van de Federatie, ds. M. G. Gerritsen, sloot de bijeenkomst met dankzegging en achtereenvolgens vertrokken de verschillende vereenigingen naar bun plaats van bestemming meenemend een on vergetelijke herinnering van een heerlijke dag. Nijmegen heeft eer gehad van zijn uitge breide voorzorgen voor deze hoogtijdag. De Jong-Hervormden zullen hem niet vergeten. LANDDAG TE OUD-BEIJERLAND Ds. P. A. A. Klüsener verzoekt ons naar aanleiding van het verslag in ons blad van Dinsdag 1.1. over het door hem gesprokene op den Landdag der Herv. Geref. Jongel. Ver eenigingen te Oud-Beijerland, de volgende aanvulling te willen opnemen: Groen keurde de afscheiding af, doch bleef de band des geloofs met de Afgescheidenen, die hij ontvluchte eigenaars noemde, gevoe len. Hij bleef hen rekenen te behooren bij de Herv. Gezindheid, d. i. het Geref. volk. Toen en nu vergeet men nog te veel, dat er onder de stolp der Synodale Organisatie binnen de Herv. Kerk nog Geref. gemeenten en kerkeraden zijn. Groens visie bewaart ons alleen voor kerkisme. GEREF. VEREEN. VOOR DAAD WERKELIJKE VREDESACTIE DE STATUTEN-WIJZIGING De Gereformeerde Vereeniging voor Daad werkelijke Vredesactie heeft te Amsterdam cp Tweeden Pinksterdag haar derde alge meene vergadering gehouden. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer II. L. van Bruggen van De Bilt op het voorbeeld van mann'en als Stanley Jones en Generaal Higgins, die verklaren dat de kerken den oorlog niet langer mo gen sanctioneeren. Het ledental daalde in het jaar 1933 van 322 tot 314, thans beweegt het zichweer in stijgende lijn. Uit het verslag van den penningmeester, den heer D. Fokkema Sr., uit Utrecht, bleek, dat het batig saldo in 1933 bedroeg f 118 (vorig jaar f 18). Het bestuursbeleid werd goedgekeurd, evenals de ontwerp-begrooting-1934, sluiten de met een totaal van f 1048. De aftredende bestuursleden, de heeren O. W. de Graaf en J. Zandbergen, werden herkozen en gekozen in de vac.-A. Eygen- raam en P. A. Petiet de heeren J. v. Lin- donk, uit Vlaardingcn en P. Wolvekamp, uit Rotterdam, De dienstweigeringswet Vervolgens werd behandeld het rapport der Commissie-Rotterdam inzake de Wef tot regeling van het gewetensbezwaar tegen den krijgsdienst Na langdurige discussie werd besloten nog niet uit te spreken, dat op de leden de moreele plicht rust zich op de z.g. Dienstweigeringswet te beroepen, doch de afdeelingen gelegenheid te geven zich daarover alsnog te bezinnen. De samenwerking met anderen Inzake 't rapport der Commissie over de samenwerking werd uitgesproken (conform de conclusie der Commissie): le afwijzing van elke samenwerking met atheïstische en anarchistische vereenigingen; 2e. van per manente samenwerking met neutrale, nier positief-Christelijke vereenigingen; 3e. over weging van voorstellen inzake samenwer king in bepaalde tijdelijke aangelegenheden met Christelijke, neutrale organisaties en bewegingen; 4e. overweging van voorstellen tot permanente samenwerking met vereeni gingen, die op positief Prot. Chr. standpunt Hierna hield de heer D. Fokkema Sr. een referaat: „Enkele gedachten over va- derlandsche Geschiedenis in het School onderwijs". De statuten-wijziging Verschillende wijzigingsvoorstellen betref fende de Statuten en het Huish. Reglement werden aangenomen. Art. 2 (grondslag) werd met algemeene stemmen aldus geredigeerd. De vereeniging aanvaardt slechts het vol ledig getuigenis der Heilige Schrift, dus evenzeer van Oud als Nieuw Testament, (ongescheiden en onvermengd), als het uit sluitende vrijmachtige en bindende woord van God. Zij aanvaardt daarbij als richtsnoer van haar gedachten het geloofsgetuigenis der Gereformeerde Belijdenisgeschriften. Artikel 3 (Doel) werd aldus met alge meene stemmen vastgesteld: De vereeniging heeft ten doel binnen de Kerk van Christus, met name binnen die van Geref. belijdenis te midden van de koninkrijken en overheden dezer wereld, op te komen voor het algeheel bindend gezag van Gods Woord, te getuigen van de vrij macht en de volstrektheid van Gods gebod en te wijzen naar de komst van Gods Ko ninkrijk. Zij wil dat doen ten aanzien de huidige oorlogsvoorbereiding en oorlogs voering, alleen en uitsluitend, omdat zij wegens het waanzinnig, ja daemonisch ge worden karakter daarvan, dat met alle ver houdingen en gehoorzamen van Gods Woord spot, in de gebondenheid daaraan binnen de tegenwoordige kerk niets anders meer kan zien dan een aanbidding van den overste dezer wereld. Nationale ontwapening werd in het arti kel der „middelen" gerangschikt. Na afhandeling der agenda werd geëin digd met het zingen van Psalm 68 13, waarna de heer Ververs in dankgebed voorging. DEN HAAG DE DOODELIJKE AANRIJDING MET DE BLAUWE TRAM Bestuurder krijgt 3 mnd. gevangenisstraf In hooger beroep heeft gister terecht ge staan de 30-jarige bestuurder der N.Z.T. Mij. C B, te Voorburg, die door de Haagsche Rechtbank is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van art 307 W. v. S. Door het O. M. bij de rechtbank was tegen B. 3 maanden hechtenis geëischt, ter zake dat het aan diens schuld te wijten zou zijn gew-eest, dat de door hem bestuurde tram in den ochtend van 19 October j.l. nabij den Waalsdorperweg is ingereden op een mili taire colonne, waarbij een van de caissons werd aangereden en waarbij de dienstplich tige Egas uit Hardinxveld het leven verloor en een ander militair lichamelijk letsel heelt bekomen. Door den advocaat-generaal Speyart van Woerden waren in deze zaak 12 getuigen gedagvaard, die reeds in le instantie waren gehoord en wier verklaringen overeenstem den met die voor de Rechtbank afgelegd. Eenigszins uitvoeriger was het verhoor van den majoor hoofd-instructeur van het 2e Regt. Veld-Artilerie C. de Jongh, die het Hof en den verdediger, Mr. H. B. J. Waslan- der ,uit Utrecht, aan de hand van Leger order 132 van 1929 inlichtingen gaf omtrent de strekking en de practische uitvoering van die order. Volgens getuige is het den commandanten ran militaire colonnes niet imperatief voor geschreven om een colonne af te breken om tram- en ander verkeer doorgang te vcrlee- nen. In de praktijk wordt, naar getuige zeide, evenwel rekening gehouden met dc belangen van het verkeer en is het gewoonte om bij een overweg een officier, die aan het hoofd van de caissons rijdt, aldaar te posteeren totdat de geheelo colonne diep overweg zal zijn gepasseerd. Get. zeide, dat deze officier, in geval het verkeer zulks vereischt, bevel geeft om de colonne af te breken. Een algemeen voor schrift hieromtrent bestaat cr volgens ge tuige niet en wordt aan het oordeel van het persoonlijk inzicht van den betrokken offi cier overgelaten. De wachtmeester J. C. Koeman, die het commando over de laatste vier caissons had, verklaarde evenals voor de Rechtbank, dat hij, meenende dat de tram bij de halte zou stoppen, het commando doorrijden heeft ge geven. Een stoppen op het laatste oogenblik zou volgens deze getuige niet het gewiensch- t,e gevolg hebben gehad daar-dp paarden op elkander trekken en niet zoo gemakkelijk af zonderlijk tot stilstand kunnen worden ge bracht. De getuige A. de Bloois, destijds voorrijder van het 11e caisson, verklaarde dat bij het passeeren van den overweg de tram op on geveer 100 M. afstand naderde. Toen getuige bemerkte, dat de tram niet stopte, heeft hij op het commando doorrijden van den wacht meester de paarden aangezet, doch dit kon niet voorkomen, dat de tj-am op dit caisson inreed. Volgens get. was het 11e caisson op 6 a 7 M. afstand van de rails toen het commando doorrijden gegeven werd. Majoor de Jongh, hierop door den presi dent nader gehoord, zeide, dat z.i. het elfde caisson wel voor den overweg had kunnen stoppen. Getuige geloofde dat de wachtmees ter in de meening verkeerde, dat de tram zou stoppen. De wachtmeester Roggebraad, die het com mando over het 11e en 12e caisson had, zpj'- de dat bij den overweg de caissons zoo goed als aaneengesloten reden. De voorpaarden van het 11e caisson reden onmiddellijk achter het 10e caisson. Nog werden enkele militairen gehoord, die op oen bewusten ochtend deel uitmaakten van de colonne, en die verklaarden, dat het commando „doorrijden" dicht bij den bocht van den weg werd gegeven, en dat zoo goed als onmiddellijk daarop het ongeluk plaats Door Mr. Waslander was een getuige- deskundïge voorgebracht, die omtrent het systeem van remmen en zandstrooien eenige inlichtingen gaf. Verdachte B. zeide naar aanleiding van de afgelegde verklaringen geen opmerkin gen te hebben. Hij volhardde bij zijn bewe ring geen beletsel tot doorrijden te hebben gezien nadat een tiental caissons den over weg was gepasseerd. Zoodra hij zag dat er nog een volgend caisson aankwam beeft hij onmiddellijk geremd. Requisitoir De advocaat-generaal, die in zijn requisi toir de situatie ter plaatse naging, betoogde, dat de tram reed met lichten, die over een afstand van ongeveer 70 M. hun schijnsel vooruit wierpen. Vast, staat .volgens spr., dat men hier te doen heeft met een aaneengeslo ten colonne met een onderlingen afstand van nog geen vijf pas. Vervolgens stelde spr. de vraag, of het niet op wacht stellen van een der manschappen de schuld van verdachte vermindert of weg neemt. Verdachte's stelling is, dat een co lonne wordt afgebroken zoodra een tram na- Wat den afstand tusschen het 11e caisson en de naderende tram betreft, wees de advo caat op de verklaringen van den wachtmees ter Koemans, die volkomen bevoegd was het bevel tot doorrijden te geven en volgens wiens verklaringen de tram meermalen wacht om een colonne gelegenheid tot voor bijtrekken te geven. De voorstelling van zaken door verdachte kan naar spr.'s inzicht niet worden aan vaard. Naar uit alle omstandigheden is ge bleken heeft deze op de tram staan suffen en heeft daardoor een dergelijke aaneenge sloten colonne niet opgemerkt. Spr. achtte hier grove schuld aanwezig, weshalve hij concludeerde tot vernietiging van het vrijsprekend vonnis en hij tot ver oordeeling van den verdachte tot 3 maanden hechtenis, conform den eisch van het O. M- in eersten aanleg. Mr. Waslander bestreed het te dezer zake uitgebracht militair rapport dat zidh be roept op dp. bepalingen van de inkwartie- ringswet. Daartegenover stelde pleiter art. 11 van het Tramweg-reglement, volgens het welk iedereen, dus ook een militaire colon ne, den weg voor de tram moet vrijlaten. Wat het remmen betreft meende pleiter, dat redelijkerwijze van B. niet kon worden verwacht, dat hij zou gaan remmen, dat hij dit toch op het laatste oogenblik deed, komt hierdoor, omdat hij eerst toen een aanrijding kon voorzien. Uit de remafstand van 421/s M. blijkt, volgens pleiter, dat B. zelfs eerder heeft geremd. Mede met het oog op het feit, dat B. een bekwaam en betrouwbaar bestuurder was achtte pleiter hier, zoo geen vrijspraak kon volgen, een clemente straf op haar plaats. De advocaat-generaal zeide in zijn repliek dat het pleidooi van Mr Waslander geheel langs de feiten heenging en ook langs de verklaringen van B. zelf. Hier is geen sprake van Inkwartieringa- wet of Tramwegreglement, doch van een vatting van den verdachte, die signalen en ook niet remde omdat hij beweerde niets gezien te hebben, van schuld bij militaire autoriteiten is hier geen sprake. Mr. Waslander dupliceerend, beriep zich op de tegenstelling van art. 11 en art 59 van het Tramreglement en concludeerde dat niet kon verwachten dat bij het naderen van de tram, de colonne zou doorrijden. Het hof bepaalde hierop het arrest over 14 Onqeanimeerde markt. Koersen algemeen iets tager. Duitsche obligaties en Nederlandsche Staats fondsen gedrukt. Amerikaan- sche fondsen flauw. AMSTERDAM. De boodschap inzake de zilverkwestie, welke Roosevelt tot het Con gres heeft gericht, heeft gisteren in Wall- street geleid tot een scherpe reactie, omdat de bewoordingen der boodschap uiterst vaag zijn. Het is dan ook nog geenszins zeker, elke de toekomstige gekLpol'itiek der Ver. Staten zal zijn. Op de Amsterdamsche beurs was de in- loed van de koersdaling op de New York- sche fondsenmarkt gering, al kon zij zich niet geheel aan de zwakke houding onttrek ken. De handel was uiterst stil, terwijl de koersen over de gehecle linie op lager niveau nen. Ongunstige factoren waren boven dien nog de zwakkere houding der rubber- markt en de nieuwe prijsverlaging door de Rubberwaurden venkeerden algemeen ia reactie. Amsterdam Rubbers moesten zich 'ii verlies van 2 getroosten. Ook Suikerwaarden liepen terug bij uiterst stillen handel. H.V.A. zoomede verschillende nder courante soorten gaven koersverschil len van 1 a 2 pet. te zien. Tabakken sloten zich bij de algemeen ge drukte tendens aan en daalden tot 3 punten. Speciaal 'Senembahs lager zwakker. Van de Industrieelen ging iets om in Aku, welke verder terug liepen. Uni Lever waren lauwelijks prijshoudend, terwijl Philips een erlies van ruim 1 leden. Ook Ned. Ford gelden wat lager. Petroleum fondsen waren ongeanimeerd. Kon. Olie daalden ruim 1 De Amerikaan- schc soorten golden eveneens lager. Mijnwaarden waren gedrukt. Redjangs daalden beneden 160. Scheepv.-aandeelen kwaimen op lager peil. Aandeelen Amsterdamsche Bank waren aangeboden en lager. Amerikaansche fondsen flauw, speciaal Staalwaarden en Koperaandeelen. Duitsche obligaties stelden zich opnieuw beneden de koersen van gisteren. Nederlandsche en Ned. Indische Staats fondsen liepen een fractie terug. Particulier disconto 11/16. Daggeld V2 Prolongate 1 BARXEVELD, 24 Mei. Eieren. Aange\ 2-520.000 stuks. PrU3 f 2—3 p 100 stuks. Han- 1330 kg*. Handel gewoo Vee. Paarden f 60—185; kalfkoeien f 125—250 varekoeien f75—180; nuchtere kalveren f3— 8-50; magrere varkens f 10—26; biggen f 5—11 GOUDA, 24 Mei Vee. Aange 1313 stuks, waarvan127 slach 15—16% ct; I.ondensc'ie 12—13 c.t alle: i, 1178 erd In totaal kalveren f4—8; 2 graskalveren; 159 lai f 6—9; 14 bokken en of geiten f3—6; 8 paarden 150225 alles per stuk. Handel stug. merit per 50 kg. Handel matig. Boter. Aanvoer 705 pond. Goeboter 7075 c.; welboter 6570 c. p pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 121000 stuks klpei~._.. f 1.90—2.40:eendeier en f 2.25—2.50. Handel vlug (Coop. Z.-Holl. Eiervolling) Aanvoer 14S000 kipeieren. Prijzen: 56-60 kg. f 2.10—2.20; 60-62 kg f 2.20—2.30; 62-66 kg f 2.30—2.70; bruine 58- 68 kg. f 2.203.10: kleine f22.10. Aanvoer 400 eendeieren f 1.70—2.40 per 100 otuks. KOUDEKERK, 23 Mei. Eieren Aanvoer 9000 stuks. Kipeieren f 2.202,70; eendelcren f 2.40—2.50 per 100 etulcs. Boter 5864 c. per pond. K a a s 1823 c. per por^J. LEIDEN. 24 Mei. (Oroentcnvelling) Prijzen bloemkool f 8.8014.20; 2e s. f2.7010;; pleter- ilio f 1.101.80; prei f 0.70—3.90: radils f 1.80— 3.50; fcropsla^f 0.502; selderie f 0.801.50, f3—4; snöboonen f71—74; stam peulen f 42—66; postelein f 5—! 11: tomaten A f 1011. LEIDEN, 24 Mol. Melk. Week van 27 Mei -°ï-2. Ji,ni Consumptlemelk ie kl f 5; 2e kl f 4. id 3e kl f 4.50: industrlemelk f 3.30—3.60 R'dani3ehe Combinatie federatie prUs melk v Industriedoeleinden week van 20—26 Mei Mei tot 2 Juni f 3.20- Beursoverzicht. Wisselkoersen. AMSTERDAM 23 MEI Heden Vorig Heden Vorig Londen 7.49% 7.50% Weenen Berlijn 58.00 58.0G Kopenh. 33.55 33.50 Parijs 9.74 9.73% Stockh. 38.70 3« 70 Brussel 34.49 34.46% Oslo 37.75 37.70 Zwitserl. 47.94 47.97 N.York 1.47% 1.47 Niet-officieel Praag 6.15 6.15 Milaan 12.55 12,55 Madrid 20.20 20.20 B.Ayr. ROTTERDAM 24 MEI Heden Vorig Heden Vorig Londen 7.49% 7.49% Weenen Berlyn 58.- 58.02.% Kopenh. 33.45 33.47% Parijs 9.73% 9.74 Stockh. 38.62% 38.16 Brussel 34.48 34.49 Oslo 37.65 37.66 Zwitserl 47.95% 47.94 Madrid 20.18% 20.i7l/ N-York 1.47%. 1.47*6 Milaan 12.54% 12.54 AMSTERDAM 23 MEI Niet-officletl Dll.B.gr. 1.45% 1.48 Ita!16 100 12.50 12.60 100M.Bp. 56.65 56.90 100 Peng lOOSchn. 27.50 27.75 JapanYen44.% 45.% 100B.frs. 6.87% 6.95 Wars. Z 27.% 28.% 100 F. M. 3.27% 3.35 B.-A. pes 0.34 U.37 Eng. Bp. 7.48% 7.53% Bat Cable L00,% l.CX Fr. Bkp. 9.76% 9.80 Batzlcht - Pr. 100 Kr. 6-10 6.17% Boek. 100 1.40 1.50 Madr. 100 2U— 20.30 Zw. Bkp. 47.95 48.073/ AMSTERDAM 23 MEI IN- EN YERKOOPKOERSBN i Londen ,\4S 7.52 Kopenh. 33.25 33.75 N-Y.cabL 1.46% 1.48% Oilo 37.40 37.90 Berlijn o7.97% 58.07% Stock. 38.40 38.90 Parijs 9.72 9.75 Praag 6.10 6.20 Brussel 34.42 34.52 Ind. Cab. zürich 47.90 48.00 Voorn, pl 100% 100% Madrid 20.12% 20.22% Klein, pl iOo*™ Milaan 12.50 12.6U Pr. disc. 1%» Go udno teerlogen. Amsterdam in guldens per kg. 1647 Londen in shill per t Yori 136/6%, New-i Valutatermjjnnol De noteerlugen waren heden voor register- marken voor reisdoeleinden 41 cent, register-, marken voor andere doeleinden 3738 cen% Kreditruckzahlungs-sperrmarken 29%31. Li', fecten-sperrmarken 2425. KOERSEN DER EDELE METALEN Medegedeeld dogr H. Drijfhout en Zoon, Adam Goud ongefineerd in baren per kg f 1645.— Verkoop fijn goud f 1650— Voor de industrie f 1645— Gouden Ponden f 12.05. Gouden Dollars f 2.47 Zilver ongefineerd in baren per kg f 20.7.» LOOSDUINEN, 23 Mei. Eieren KIpeUren f 22.50; eendeneieren f 2.102.30; hoender-, parkeleren f 2.392.40 per 100 etuks. dubb. boonen 4584 c. per kg.; wit mers 5—9 c. per stuk; peen 6—10 c p boó; -joa telein 8—9 c. per kg.; radjj3 f 0.80—1.4U; "ra barber f 1.60—3.40; selderij f 0.30—1; per 100 krop; sniiboonen 64—75 e. per kg.; tomaten A 31—32 c.; B 34—36 c.; C 31—33 c.; CC 24—255 c. VLAARDÏNGEN. 24 Mei. Vanmorgen waren aan den afslag van de lc reis VL 47 A. van Noort (11 Mei vetr.) met 64 kantjes eigen vangst en 24 kantjes overgenomen van de GDY 61. SCH 39 M Taal met 71 kantjes. SCH 332 D Toet met 53 kantjes. KW 25 J v d Plas met -19 kantjes, alles maatjesharing. tjesharing 6 Caroline (460 manden) f 3746. IJM 159 Julie Strelff (200 manden) f 3217 en IJM 77 Poolzeo (185 mandon) f 2831. De Motorioggers besomden: KW 130 f 729 SCH 342 f 1781. SCH 53 f 1080, SCH 285 f 1621. Trawlvisch. Prijzen: tarbot f 1.1—0.90; tong i f*"kg.; long f 1.90— - - nuk; f 1—0.70; heilbi 0.5S: koolviach 38—30 c. vleot f i.83 griet f 40—20: zetschol f35; kl id f30—6.10; schar f 11,503.20: tongschar f 3026: poon f 9.506.50; raidd schelv f 27.50: kim id f21.50 —13.50; kl ld 16.50—SO: gr gul f 11.50—6.75; 125 kg. De YM 159 Julie Streeff voerde 2 steuren aan: 1 van 157 k|: n 95 c. por kg li f 139.15; en een van 61 kg a f 1.20 p kg ia t 73.20. ROTTED AM. 24 MEI. ^MAIS. Vroegkoers: Mei 60; Juli 54?i; Sepl TARWE. Vroegkoers. Mei 3.—; Juli 3.05; SepC 3,1.'34 L.; Nov, 3.22%,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7