DONDERDAG 24 MEI 1934 EEKSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK I Tweetal: Te 's-Gravenzande, H. Velema te Drachten en P. de Smit te Utrecht. NED. HERV. KERK Drietal: Te Vlaardingen (vac. A. Luteyn), A. D. Dönselmann te Meppel, A. Hymans te Nij- yerdal en Th. G. Tonon te Pijnacker. Beroepen: Te Nieuwerkerk a. d. IJssel van Ginkel, cand. te Zeist. Te Oldebroek yan Asch te Wierden (2e pred. plaats). INTREDE Dr E. SIETSMA I Onder izeer groote belangstelling beeft gisteravond dn de Raphaëlplcinkerk Dr. K. Sliet sim a zijn intrede gedaan als derde predikant van de Geref. Kerk van Amst"" dam-Zuid. Dr. Sietsma koos als tekst 1 Gor. 12 3 wees in zijn voorafspraak op de eigenaar dige situatie, waarin de Dienaar des Woords verkeert, wanneer hij na zijn bevestiging m een nieuwe gemeente voor de eerste maal t 1 Evangelie in haar midden predikt. Ook al bestaat geen twijfel of de nieuwe Dienaar den vollen raad Gods bedoelt te brengen, dan i blijft in en uur van intrede toch de span- ning in de Gemeente boe de -redikinjf zijn zal, hoe de methode en de aard hiervan zal wezen. De prediker zal zijn een van de vele instrumenten om de weldaden Gods uit te stallen, maar bij de eeniheidi des Geestes blij ven toch de vele gaven. Men verwacht daarom een program: boe de nieuwe prediker den tijd, waarin hij staat, ziet; zal hij de objectieve waarheid predi ken, hart. en gemoed treffen, verstand en wil bevredigen, en zal zijn persoonlijke ziels ervaring warmte en gloed aan de .prediking geven? Spr. komt evenwel niet met een program, Hij heeft alleen te verkondingen wat de Geest lot de Gemeente zegt en daarom wil hij m dit uur den aangegeven tekst, ontvouwen en spreken over: Jezus en de Geest in de predi king van het Woord. Dit Schriftwoord, zette Dr. S. nu i.n zijn predikatie uiteen,, trekt een scherpe schei dingslijn. wijst aan een zuivere toetssteen en openbaart een zegenrijke han Aan het slot der prediking zette de nieuwe leeraar uiteen, dat de prediking voor ouden en jongen, voor boetvaardigen en hoovaar- digen, voor de gemeente in haar samen komsten en voor den enkeling thuis die hetzelfde Evangelie is, en de groote taak der Pinkstergemeente van dezen tijd is een be lijden van Jezus den Heere door den Heili- Geest. Na bet zingen van Ps. 71 10, richtte Dr. Sietsma zich tot den Kerk,eraad en de ge meente. Zeer moeilijke jaren heeft de ge meente meegemaakt, maar God heeft U in stand gehouden. Vele belijders der waarheid voege God haar toe. In het. bijzonder richtte hij zich tot de jon geren, terwijl een woord van da.nk werd ge sproken tot afgevaardigden van classis, ge- aabuurde kerken en tot den vertegenwoordi ger van het college van B. en W. Ds. H. S. Bouma, de oudste predikant der gemeente, sprak de blijdschap der ge meente uit over de komst van Dr. Sietsma. Vanavond hébben, zeide spr., de gemeente en den nieuwen Dienaar elkander gevon den in de eenheid des Geestes. De beide pre dikanten van Zuid, die in groote harmonie arbeiden, begroeten met dankbaar vertrou wen hun collega. Op verzoek van Ds. Bouma zong nu de ge meente staande Ps. 72 11. Oni half elf ging de talrijke sohare uit- Ds. A. W. VOORS Op 17 Juni a.s. zal het 40 jaren geleden zijn, dat Ds. A. W. Voors, dir. der Marthastichting te Alphen a. d. Rijn, te 'Heino de Evangeliebediening aanvaardde. Ds. .Voors is thans 66 jaar, en heeft van 1899—1907 de gemeente van Wolvega ge diend. Sedert 23 Aug. 1909 Is hij, behalve Direc teur der Martha-stichting, predikant bij de Ge- istlchtsgemeente te Alphen a. d. Rijn. Het verband tusschen -de Ned. Herv. Kerk als gestichtsgemeente èn de Marthastichting is in 1929 bij Synodaal be sluit verlengd tot 1939. DE KERKSTRIJD IN DIHT SCHLAND „Geen landsbisschoppen meer" In aansluiting op wat wij gisteren schreven over Se met belangstelling tegemoet geziene houding der Duitsch Evangel. Kerken in Württemberg, is reeds thans te vermelden, dat die kerken blijkens het verslag in de Essener Nationale Zeitung in een rede van den rijksbisschop Ludwig Müller, te Essen gehouden, de verklaring te incasseeren had den, dat „gelijk de opperhoogheid der landen op het rijk overging, er zoo ook in de Duitsche Evan gelische kerk binnenkort geen landsbisschoppen meer zouden zijn". De Württembergsche landsblsschop dr. Wurm Wordt reeds zeer belemmerd in zijn publieke werk zaamheid. Op last van de landsoverheid is elke jpublicatic in Württemberg hem onmogelijk. De geloofsbeweging der Duitsche Ghristenen daaren tegen heeft alle publicatiegelegenheden tot haar beschikking. De Beiersche landsbisschop dr. Meiser wordt in Beieren tot dusver in zijn publicatie niet belem- AFSCHEID Dr. J. H. BAVTNCK In verband met zijn terugkeer naar Ned. Indië, Waar hij als docent aan de Opleidingsschool te Djokja zal optreden, heeft Dr. J. H. Bavinck af scheid genomen van de Geref. Kerk van Wasse naar, welke hij gedurende zijn verlof heeft gediend. Hij sprak over Ef. 4 30. Na den dienst heeft Dr. J. C. Rullman hem toegesproken en hem als stof felijk bewijs van de genegenheid der gemeente aan geboden een enveloppe met inhoud (al's reispen ning) en een prismakijker. De gemeente zong Dr. Bavinck en zijn gezin de Zegenbede uit Ps. 121 toe, waarop hij nog een dankwoord sprak. LOS-VAN-ROME-BEWEGING Uit Hallein in Oostenrijk, Braunau aan de Inn in Oostenrijk (de geboorteplaats van Adolf Hitler) en het district Aussig in Tsjecho-Slowakije mén, dat de laatste dagen groote getallen Roomsch- Katholieken tot de Evangelische kerk overgi te Hallein in Bad Gastein meer dan 100 volwas senen tegelijk, te Braunau eveneens meer dan 100 tegelijk, in het Tsjechische district Aussig 532 vol wassenen tegelijk. Ds. J. H. BEUMEE Aan Ds. J. H. Beumee, Geref. predikant te 2e Elxloérmond, is door zijn dokter eenigen tijd vol komen rust voorgeschreven, zoodat hij voorloopig niet kan optreden in den Dienst des Woords. EMERITAAT-Ds. C. WAARDENBURG De Ned. Herv. predikant van Bruinisse, Ds. C. Waardenburg, is voornemens in dit najaar zijn emeritaat te nemen. Hij is thans 64 Jaar oud, wer in 1893 candidaat en heeft gestaan te Goedereed< St. Annalönd (1898) en sinds 5 Aug. 1900 t Bruinisse. KERKORGEL Op den len Pinksterdag werd in de Geref. Kerk te Hoek (Z.) het nieuwe kerkorgel in gebruik ge steld, bij welke gelegenheid het werd bespeeld di den heer Missu, orgaflist der Geref. Kerk te Zae slag (Z.). Het werd gebouwd door de firma Valckx i Kouteren 6 Co., te Rotterdam, volgens het pneu matisch kegelladesysteenu HOUSEPARTY TE ZANDVOORT Het verschijnen van het bock V. C. Kitchen: Ik was een volslagen Heiden, valt samen met deze house-party. Al diegenen die niet naar Zandvoort konden gaan, kunnen toch nu meeleven met het werk van de Oxford-beweging door zich te verdiepen in dit uitnemende boek Het stelt de practische waarde van deze beweging voor oogen. Uw boekhandelaar heeft het voorhanden. Prijs 2,25 gebonden. Uitgave van G. F. Callenbacli, N ij kerk. (Adv.) ZENDING EN PHILANTHROPIE ZENDING GEREF. KERKEN IN H. V. In het orgaan der Geref. Kerken H.V. lezen wij /er de van die Kerken uitgaande Zending: Bij den aanvang van Ds. Hilderings arbeid aren er op Oost-Java nog slechts een viertal er kleine groepjes Christen-Chineezen: n.l. ii Malang, Bangil, Modjosarie en Modjokerto, plaat- iie voor Java niet al te ver uit elkaar liggen, zoodat deze groepjes één kerk met één kerkeraad konden vormen. Dat was het begin van de or ganisatie. Daar bleef het echter niet bij. De groepjes gin gen zich niet alleen uitbreiden, maar er ontston den ook nieuwe groepjes, waarvan sommige op groote afstand. Daarom werd verleden jaar overgegaan tot de vorming van drie verschillende kerken: Malang, Bangil c.a. en Djatiroto c.a. Hier door was meteen de noodzakelijkheid van een kerkverband en van een „meerdere" vergadering ontstaan. Daartoe vergaderden nu op 22 Febr. 1.1. Bangil ten huize van pandita Oei Soei Tiong de afgevaardigden der verschillende kerken. Deze idering heet de Tai Hwee of Groote Verga dering. Men kwam overeen, bij eventueele sterke uitbreiding van het aantal kerken over geheel Oost-Java, de kerken te verdeelen in districten, net een districtsvergadering of „Khoe Hwee", wij dus classis noemen, terwijl de nu nog al leen bestaande Tai Hwee dan te vergelijken is de boven de classis staande Synode. De kerk- n wordt dus gelijk aan de onze. Daarna werd voorzitter der Tai Hwee gekozen pandita Oei Soei Tiong, die een hartelijk openingswoord sprak. r vergadering bleek; voorts, dat zeven ver schillende groepen reeds een aparte gemeente ;n vormen, n:l. Behalve de drié bovengenoem de, ook: Modjosarie, Modjokerto, Probolinggo- Kraksaan en Bondowoso. GIFTEN EN LEGATEN Ten baté van de vereenlging „Het evangelie in Spanje" kwam een legaat in van duizend gulden onder letters J. H. P. te Rijswijk (Z.H.). HET EVANGELIE OP ONZE MAILBOOTEN In het weekbl. „Timotheüs" wijst de hoofdred., de heer J. N. Voorhoeve, die het comfort en de verzorging van onze mailbooten bewondert, op één gebrek: waarom wordt er in geen enkel op zicht blijk gegeven, dat deze mailbooten uitgaan Christelijke landen? „Wij vonden een priester der Roomsch-Katholieke Kerk aan boord (van de Dempo) en eiken, morgen vroeg was er dienst. Maar wat werd er van Protestantsche zijde ge daan? En toch waren er zendelingen aan boord. Geen enkele dag was er gelegenheid, naar een korte prediking of voorlezing uit de Heilige Schrift te hooren. Ook de Zondag ging voorbij als alle andere dagen. En toch: zouden niet velen, die nu alleen vermaken met spel en conversatie, het op prijs stellen, als er dagelijks of ten min ste Zondags gelegenheid was, een korte dienst bij te wonen, misschien met gelegenheid tot het «tellea van VTagen? E|r is een dokter aan boord. Voor het lichaam wordt dus gezorgd door de voortreffelijk geoutilleerde maatschappijen. Maar voor de ziel en den geest? En toch moeten ziel, geest en lichaam onberispelijk bewaard worden tot op de komst des Heeren", Bruin doorzon wind en zee- Slank door Richters Kruidenthee Alleen een slonk, lenig lichaam, van alle overbodige veHagen bevrijd, doef U hef leven In volle teugen genieten. Drinkf regelmalig Dr. Richters Kruidenthee tel- behoud van Uw jeugdige frischheid en een bloeiend uiterlijk. Bij Apolh. en Drog. f 1.50 en f 0.80, (sterk f 1.75) per pakje VERBAND GEREF. EVANGELI SATIE-COMMISSIES JAARVERGADERING OP WOUDSCHOTEN Daarna is een Zomerconferentie gehouden Van 23 tot 25 Mei wordt op Woudschoten een Conferentie voor Geref. Evaogelisatie gehouden. Op den eersten dag had de jaarvergadering plaats van het Verband van Geref. Evangelisatie Com missies, onder leiding van den voorzitter, Ds. T. J. Hagen van Delft. Aan het jaarverslag van den secretaris, Ds. J. R. Goris van Apeldoorn, ontlee- nen wij het vólgende: Het jaarboekje 1933 bevatte de namen van 188 aangesloten commissies. Thans is het getal van 200 ■aangesloten commissies reeds overschreden. Twee buitenlandsche commissies, nl. Duisburg-Ruhrort en Brussel traden toe. Slechts weinig commissies zijn er thans nog, die daadwerkelijk evangeliseeren en nog niet bij het Verband zijn aangesloten. Het aantal donateurs is nog niet beduidend ge stegen. Wel valt er meer belangstelling te consta- eren van de zijde der kerken. In het bestuur kwam dit jaar een wijziging, door dat de heer den iBoeft zich genoodzaakt zag, om gezondheidsredenen als Bestuurslid te bedanken. Wij weten, aldus Ds. Goris, dat dit hem zwaar gevallen is. De arbeid der Evangelisatie heeft lange jaren de liefde van zijn hart gehad en met de vele talenten door God hem toebetrouwd heeft hij zich aan het werk gegeven. De N.C.R.V. kon dit jaar slechts één uitzend- avend toestaan. Dit jaar was de beurt aan Hen gelo, Op 7 Mei 1.1. vond de uitzending plaats. Ver der verzorgde het Verband op verzoek van de N.C.R.V. nog eenige Zondagmiddaguitzendingen et Evangeliseerend karakter. „Stemmen des heils", een zangbundel, samenge steld door Ds. Douma van Arnhem, kwam dit jaar uit in een tweede, geheel omgewerkte druk. Een handboek ten dienste van de Evangelisatie- arbeid is thans in wording. De leiding berust bij Prof. Dr. F. W. Grosheide. Het handboek zal be- i uit een algemeen, een historisch en een prac- tisch deel. Na nog eenige mededeelingen te hebben gegeven 'er het Meisjeswerk, een apologetisch tijdschrift, lectuurbeoordeeling, de Filippus-kalender, het rap port aan de Synode en de Zomerconferentie, be sluit de secretaris zijn jaarverslag met de wensch de arbeid van het Verband almeer daartoe moge dienen, dat de medewerkers elkander sterken in bemoedigen in het moeilijk maar ook heerlijk Evangelisatiewerk. De begrooting, beraamd op f 1200.—, werd aangenomen. Nu volgen enkele mededeelingen. Tot zijn groot genoegen kan de Voorzitter meededen, dat de Filippus-kalender dit jaar aan de Evangelisatie- lissies wordt geleverd voor de luttele prijs van f 0.15. Meer dan 10.000 exemplaren zijn reeds besteld. Daarna vestigt de Voorzitter de aandacht op de nieuwe Zangbundel „Stemmen des Heils", van ook losse tekstboekjes en zelfs losse tekstblaadjes verkrijgbaar worden gesteld. Een apologetisch tijdschrift, dat in dezen tijd er noodzakelijk is, zal over eenigen tijd het licht zien, daar de voorbereidingsplannen reeds isteren vorm hebben verkregen. Bij de bestuursverkiezing werden Ds. W. A. Wiersinga en Ds. D. Ringnalda, die aan de beurt aftreden waren, herkozen. In de vacature-den Boeft werd bij acclamatie gekozen de heer Dijkstra uit Eindhoven. Hierna werd gepauzeerd. Rede Ds. Wiersinga. In de middagvergadering sprak Ds. W. As Wiersinga van Loosduinen over het onderwerp: we banen voor oas jongens- en meisjeswerk. Spr. begint zijn referaat met er op te wijzen, dat dit jeugdwerk allerwege door onze commissies reeds is aangepakt. Het blijkt niet moeilijk de jongens en meisjes te krijgen, maar wel ze blijvend binden. Bij nadere oriëntatie is het nu noodig i het bestaande uit te gaan, om tot het moge lijke te komen. Deze arbeid wil komen tot een eigen' clubleven, dat de jonge menschen tot de goede keuze brengt. De eerste moeilijkheid is het gezin, waaruit de jonge menschen komen. Daarom is beïnvloeding het gezin ten nutte van de jongeren en straks door de jongeren eerste eisch. Middelen worden aangewezen om dit te bevor deren. Op de clubs moet de bijbelbespreking hoofd zaak blijven, al verdient de hulpdienst ook meer volle aandacht dan thans. De methode van de driehoeksmeisjes heeft te dezen opzichte wel ts góéds. Nadruk moet vallen op het persoonlijk contact et onze jongens en meisjes. Om dit te bevorde rt moeten niet te groote groepen weer gesplitst clubjes met aparte leiders. Voor de ouderen kunnen clubjes worden gehouden bij den leider Deze kan men dan uitbouwen tot clubs, waar de jongeren weer zelfstandig meewerken bij de bijbelbespreking, behandeling van kerkgeschiede- In den zomer moeten de leden worden vastge houden door wandelingen, waarbij het persoonlijk intact weer nieuwe kansen krijgt. Zoo krijgen de leiders meer innerlijke bevredi ging en is het mogelijk de jonge menschen in de veelal beslissende tijd van hun leven voor de goede keuze te plaatsen. OPENING DER ZOMERCONFERENTIE Nadat het Baarnsche Evangelisatiekoor eenige liederen ten gehoore had gebracht, was het woord Ds. W. A. Wiersinga. Spr. begon met voor te lezen Mare. 2: 1 12. Naar aanleiding hiervan wijst Spr. er op, dat Jezus macht heeft de zonden te vergeven. Daarna hield Ds. H. Thomas een opwekkende rede over het onderwerp: „Het werk dat ons hier samenbrengt". Rede Ds. Thomas. Br zijn, aldus spr., bedrijven, die mislukken, anneer dc bedrijvers zich niet telkens op roepiDg taak ten ernstigste bezinnen. Daartoe behoort de Evangelisatie. Wij moeten immers aan hen, die naast ons ver vreemd ten doode wankelen, brengen Jezus Chrls- i, den Gekruisigde, de kracht Gods en de wijs heid Gods: d.w.z. wij moeten Zijn Evangelie laten hooren en zien. Dat Evangelie is het middel. H ij is het doel. De goede Herder moet in ons optreden te hoo rn, te zien, te proeven vallen, doordat Zijn liefde, e nooit wordt beschaamd in ons werkt. Dat wil wat zeggen! Het ideaal moeten we nooit verzaken. Onver mijdelijk gevolg is, dat we ons zelf verbazend te genvallen: maar zoo behoort het: de goede Herder wil zulken gebruiken. Hij gruwt van de automaat. De Evangelisatie sljiit niet uit heilige taktiek. Er oet inspanning zijn om te wekken aandacht, be langstelling, vertrouwen of desnoods weerspraak protest. Voorbeeld van de Evangelische tacticus is: Paulus op de Areopagus, Jezus bij de put van Sichar. Hier gaat de natuur vooraan. Die Samari- taansche vrouw evangeliseerde zelf ook met takt: die oefent ook indruk en invloed door haar getui genis van wat Jezus aan haar gedaan ha^l. Het iddel blijft het Evangelie. Maar dat moet niet orden gebracht door „de mechanische mensch" (Moderne kunstenarij op een radio-tentoonstel ling). Het verloste hart moet kloppen in ons werk door omhoog naar de menschen heen. In het evangeliseeren moeten geen geschilpunten der belijders naar voren gebracht worden. Zoo weinig mogelijk bagage! Geen franje. Anecdotes enz. mogen gebruikt, doch sober; het moet dan duidelijk wezen, dat ze slechts tot bevestiging van het Evangelie dienen. Ze moeten niet door opzich tige pronk de aandacht in beslag nemen en breed uit voor het Evangelie gaan staan. ■Geen geleerde vertoogen, maar het hongerige volk lieflijk roepen tot de maaltijd: de deuren der zaal wijd openzetten, opdat de geur zelfs de voor- bijgaanden streelt. Daarom moeten we ons gedurig voorbereiden en toerusten, opdat wa ootmoedige, vroolijke, over- gevene uitdragers van het Evangelie mogen zijn, en Christus mogen brengen aan de melaatschen, dc lammen, de overspelligen en vooral de braven. Maar hoe zullen wij Christus laten zien, Indien we Hem niet keni^n, met Hem géén gemeenschap onderhouden? Alleen, indien die gemeenschap er is, hebben we vuur; en aan vuurwèrk hoe langer zoo minder behoefte. Het ééne noodige! Wel moeten we de vele din gen in de Evangelisatie behartigen, maar naar hun ■Het eene noodige moeten we bestendig kii het is niet, dat wij zorgen voor Jezus, maar Hij zorgt voor ons. Dan zitten we aan de bron en drinken. En dan is er niet de mechanische mensch, die „optreedt", wanneer op een knopje wordt gedrukt, maar de organische mensch, die door het leven, dat is ook: door de liefde bewogen wordt. Hierop volgde een zeer geanimeerde bespreking, waaraan door niet minder dan 16 personen werd deelgenomen. Op de vraag, hoe bij de door Ds. Wiersinga voorgestelde splitsing, agn de daartoe benoodigde leiders was te komen, antwoordde referent, dat hiervoor allereerst onze christelijke onderwijzers in aanmerking komen. Maar dan zijn er ook veje belijdeniscatechisanten, die na hur belijdenis zeer gaarne op één of andere wijze aar de Evangelisatie willen wijden. Een door een der sprekers opgeworpen plan oir te komen tot instelling van een permanente com missie voor jeugdwerk, juicht Spr. zeer toe. Tenslotte werd er in de discussie nog op ge wezen, hoeveel te bereiken valt, door de jongens en meisjes op geregelde tijden een middag of avond in enze Christelijke huisgezinnen te ontvangen. Nadat Ds. Goris namens de vergadering Ds. Hagen heeft gedankt voor al al zijn leidende en organiseerende arbeid gedurende de afgeloopen 6 jaar en ook deze dag verricht, wordt de vergade- rinq na het zingen van Ps. 119:3 gesloten. Tenslotte werd de dag gesloten door Ds. J. Overduin van Kampen. Schoolnieuws» ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Tot onderwijzeres aan de Herv. School te Ambt Vollenhove (hoofd C. J. v. Oosten rijk), Mej. E. Franken te Wijhe. VEREENEG1NG VAN CHRIST. ONDERWIJZERS(ESSEN) 81e ALGEMEENE VERGADERING TE HAARLEM De vergadering van de Vereen, van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Neder land en Overzeesche Bezittingen werd te Haarlem voortgezet.. In de zitting Van .gistermorgen die te 10 u. aanving, werd medegedeeld de uitslag van de verkiezing'voor een lid van het hoofdbe stuur. In de plaats van den heer B. Visscher, hoofd te Garijp, die wegens periodieke aftre ding niet herkiesbaar was, bleek gekozen de heer A. T j o e 1 k e r, hoofd te Surliuister- veen. Het. itraditioneele rapport van de afd. 's- Gravenhage over het graf van Groen van Prinsterer legde ook nu getuigenis af van de piëteit der christelijke onderwijzers voor de laatste rustplaats van den grooten strij der voor den Bijbel op de school, wiens sterfdag het juist gisteren was. Daarna was 't woord aan den heer W. 't Hooft, hoofd eener Chr. school te Goes, die een referaat leverde over het onderwerp: Moderne jeugd, waarvan reeds een resumé is gegeven. Aan de hierop volgende gedachtenwisse- ling werd vooreerst deelgenomen door den heer Van Aal ten (Arnhem) die dc vraag stelde of het onderscheid tusschen de jeugd van thans en van alle tijden nu wel zoo groot is, dat men van een wezenlijk verschil >u kunnen spreken. De heer Van Oosten ('s Gravenzainde) wenschte te weten hoe de houding der on derwijzers moet zijn tegenover de kleine kinderen. De heer Schreuder (Heemstede) wees op het valsche en zuivere idealisme, dooi den referent volgens spr. te weinig onder scheiden. De heer Van And e 1 (Utrecht) stelde de vraag hoe de referent denkt over de Zon dagsheiliging in onze Christelijke gezinnen. Deze spr. oordeélde het ondragelijk, dat op Christelijke feestdagen de jeugd door groote bijeenkomsten enz. uit de gezinnen wordt gehaald. De heer Van Popta (IJmuiden) zeide moeilijk met den referent te kunnen instem men, die zulk een groot verschil maakte tusschen den tijd vóór en na 1914. Spr. vond den tijd vóór 1914 niet zoo knus, en betoog de, dat onder de jeugd, die onze scholen be zoekt, de verschillen niet zoo groot zijn, al is er ontwikkeling. Het verschil zag spr. meer onder de ouderen, omdat die teleurgesteld zijn door de verstandsverheerlijking van de vorige eeuw. Thans moet worden gewaar schuwd tegen verheerlijking van de daad. De heer Van Wieringen (Marken) concludeerde als jongere uit het referaat, de ouderen veel schuld hebben. Hoe kun nen de jongeren zich nu, vroeg hij, wachten voor de fouten der ouderen? In zijn 'beantwoording lichtte de heer 't EI oo ft zijn referaat hier een daar nader toe, en merkte o.m. op, dat in zijn omgeving 90 van de jeugd nog bewandelt de Daden van voorheen, maar er is toch ritseling, ook in het boerenleven. Tot den jongeren debater zeide hij, dat ook de levenshouding der jongeren tegenover de besproken problemen die van deemoed dient te zijn, terwijl de referent ten slotte er den nadruk op legde, dat door het Christelijk onderwijs ook de moderne jeugd buiten onze kringen moet worden gebracht onder den Invloed van het Evangelie. Te twee uur kwam men voor de laatste maal bijeen. Spreker was Ds. PGdeVeijMestdagh van Rotterdam, die refereerde over het on derwerp De beteekenis van het Christelijk onderwijs voor het geestelijk leven van ons volk. De stellingen, waarop de referent zijn be toog baseerde, zijn reeds opgenomen. Debet werd over dc retïe niet gevoerd, VEREENIGING VOOR CHR. NAT. SCHOOLONDERWIJS DE 726 ALGEM. VERGADERING Onder presidium van Ds. M. van Grieken Ned. Herv. predikant te Rotterdam, werd heden te Utrecht de 72e algemeene vergadering van de ver- eeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs gehou- De Voorzitter opende hedenmorgen om 11 uur de vergadering op gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord. De jaarverslagen van secr. en penningm., de heeren R. V e n e m a, te Amsterdam, en Mr. D. W. O. A. Schut, eveneens te Amsterdam, be reids in druk verschenen, werden eveneens goedge- De aftredende bestuursleden, de heeren Ds. T. Ferwerda en R. Venema, werden herkozen. De verschillende inspecteurs der vereeniging, wier rapporten eveneens in het jaarverslag werden opgenomen, deden enkele mededeelingen over hun In de middagvergadering refereerde de heer H. J. v. W ij 1 e n, rustend directeur van de Kweek school met den Bijbel te Rotterdam, over „Onze scholen en het geroep om nieuwe Schooltypen". Referaat H. J. van Wijlen Ref. teekende zijn gehoor verschillende school typen, eersC de school van Neill (in Engeland), van de school in Yasoraïa Poliana, de school van Tolstoy, die te S:rakow Kinsko in Czecho- slowakije, alle scholen waar de tucht negatief is, d.w.z. waar de onderwijzer zooveel mogelijk terug treedt, zijn leiding zich niet laat geiden, vaak zelfs critiek en correctie niet worden toegelaten. Zij staan allen op consequent naturalistische basis, wen schen niet anders dan dat het kind zich uite, leve in vrijheid, zuiver spontaan. Eenzelfde beginsel draagt de school van Mon- tessori en Miss Pankhurst, alleen is hier de vrijla ting meer gericht op het onderwijs, het intellec- tueele leven. Er is hier, vooral na 1900, een rijke verscheidenheid van meer of minder doorgevoerde erkenning der spontaniteit in allerlei vorm. Onze scholen in de 17e en 18e eeuw hadden weinig algemeen typeerends; er waren goede, ook veel slechte: er heerschte meest een harde orde. Het typeerende was, dat ze er waren. Nederland was het scholenland, andere landen stonden verre achter bij ons. Ook onze scholen met den Bijbel in de I9e en 20e eeuw toonen weinig bijzonder kenmerkends in haar totaalverschijning; ze moesten strijden in ar moe en onder smaad en ook in zware concurrentie. Bovendien was intusschen het klassikale stelsel het typeerende geworden, dat uiterst eenvoudig van vorm, groote voordeelen bood. Naar binnen hadden onze scholen met den Bijbel als kenmerk een goede verzorging der historische vakken. Maar een eigen doorgevoerd schooltype komt er dan niet. Aan het voorbeeld vafl Pestalozzi laat spr. zien hoe zoo'n schooltype ontstond en zich ver breidde in de innige verbinding van ongekende, zich zelf vergetende liefde voor het kind van phi- losofischen zin en van rustelooze arbeid voor pro paganda. Zoo bi] Pestalozzi, zoo bij Fröbel, bij Decroly en vele anderen. Spr. behandelde dan het Bijbelsch beginsel in de tucht, dat het conflict niet zal zoeken, doch ook niet stelselmatig mijdt, dat de roede, de vrees vaardt als tijdelijk hulpmiddel in de tuch?, dat zijn vrede zoekt te leggen op het kind in het geioc Gods eer naar Zijn ordinantiën. In de didactiek staat de school met den Bijbel anders dan de naturalistische school. Zij heeft woord, een boodschap te zeggea* de boodschap des heils in Christus, de heilige historie, dan het kind luisteren. Ook hier moeten onze scholen in lucht en in onderwijs verscheidenheid toonen, eenvormigheid is armoede. Maar onze Ned. scholen, ook onze scholen met den Bijbel, hebben het. dank zij het doorgevoerde klassikale stelsel, zwaar te pakken met die een vormigheid, kweekbodem voor armoe, ook armo aan paedagogisch enthousiasme. Tegen die armo stak treffend af het vuur van Prof. Gerbrandi' betoog, dat ons met een ruk opvoerde uit de laagte onzer crisiszorgen in een ideëele paedagogische sfeer. Tegenover die zuiver paedagogische c dienden bij mannen als wij al die alledaagsche siszorgen niet te wegen. De gespannenheid van betoog herinnerde wel eens teveel aan de manii uit de dagen der Aufklarung, toen men ook het liefst ging staan met de rug naar de historie, tra ditie en waardeering. Toch mag spr. zulk eer paedagogische stratosfeer-vlucht wel. Meer dan de lauwheid t.o.v. de 5-jarige kweekschool, die spr. herinnerde aan meerdere lauwe momenten in historie. Spr. geeft toe, dat de volksvertegenwoor diging niet zonder meer het worgrecht van staande kweekscholen aan de Regeering kan toe staan. Spr. verwacht echter dat de wijzen wijzen middenweg vinden zullen. Hij hoopt dat juist met het oog op den vrijeren uitbloei: ook van het Chr. onderwijs, uitkomend in rijke ty peerende verscheidenheid, de verbeterde vakoplei ding van onze onderwijzers nu haar beslag krijge. Mocht dat niet lukken dan zullen wij het ijveren tegen eenvormigheid in schooltype maar overlaten aan het buitenland en zelf liever braaf en rustig blijven knikkebollen! De voorzitter dankte den Inl. voor betoog, waarop eenige discussie volgde waarr vergadering op gebruikelijke wijze werd gesloten. SCHETSEN BIJB. GESCHIEDENIS Van deze bekende uitgave van Mazijks Uitge vers-bureau te Rotterdam ontvingen we weer een •tal schetsen. Die voor het Oude Testament naderen haar voltooiing. We blijven deze uitgave met belangstelling volgen en hartelijk aanbevelen. de voorzitter dankte den spreker voor zijn betoog en onderstreepte wat deze had ge zegd over de schoone taak van den Chris- telijken onderwijzer. De voorzitter sprak nu een slotwoord, waarin hij de afd. Kennemerland dankte voor haar goede zorgen. Namens de Unie van Christelijke Onderwij .:ers(essen) voerde nog het woord de heer P. C. Bos, van Utrecht. Daarna is de vergadering met gezang en gebed gesloten. CHR. VOLKSONDERWIJS Algemeene vergadering te Haarlem BELEID EN OFFERVAARDIGHEID ZIJN NOODIG Heden werd in het Concertgebouw te Haar lem de algemeene vergadering gehouden van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs, onder lei van den voors., P r o f. D r. W. J. A a 1 d e r s, van Groningen. De vergadering was druk be- De Voorzitter opende de vergadering, waar na hy de openingsrede hield. Openingsrede Spr. herdacht in de eerste plaats Jhr. Mr. L. M. Rutgers van Rozenburg die van 1906 —1914 inspecteur en van 1914—1934 lid van het hoofdbestuur is geweest en om zijn trouw en belangstelling hoog werd gewaardeerd. Ook werd een woord gericht tot den'heer K. Brants, die op 1 Mei 1.1. als hoofdinspecteur van het L.O. is afgetreden en nu, als secre taris van het H.B. en leider van het bureau, zfjn volle kracht in dienst van C. V. O. moge Ktellen. Een krachtige leiding is zeer noodig, by den groei der vereeniging en bij de moei lijke vragen, waarvoor zij komt te staan. Thans zijn 546 scholen en 5 kweekscholen aangesloten. C. V. O. moet conserveerend, maar ook offensief werkzam zijn. Er ligt nog terrein open. En de eischen. versobering en concentratie beteekepen beleid en offervaar digheid. Vooral de U.L.O.-scholen en de oplei ding geven reden tot waakzaamheid. En daar om is saambinding zoo noodig. Kracht en geweld kunnen bruut zijn en stof felijk. Zij kunnen ook van anderen aard zyn en bestaan in geld en positie, in rechtszekerheid en aanzien, in organisatie en energie. Dit al les ifi van belang, mits het ondergeschikt zij aan en beoordeeld wordt door iets van andere orde: Gods Geest. Als het er op aan komt geestelijk werk te doen, zooals toch het onder wijs is, zal dat alleen slagen onder leiding en den drang van God en Zyn Geest. Een en ander werd door Spr. toegelicht met verband van Zacharia 4, waarin van den tempelbouw van Zerubbabel sprake is en de Geest verge leken wordt met de olie, die, gestadig van boven afvloeiend, de lampen brandende houdt, Wy staan in onze tijd voor ontzaglyke uitin gen van kracht. Men denke aan de kracht van het bolsjewieme in Rusland, van het natio- naal-socialisroe in Duitschland. Dit alles maant ons tot bezinning. Niet om met zulke vormen van kracht en geweld en met den geest, die ze drijft een wedstrijd aan te gaan. Maar om ons te beroepen op den Heiligen Geest, door wien hèt geschiedt, de bouw van Gods tempel, de komst van Zyn Koninkrijk ook onder de jeugd van ons volk. (Instemming). Jaarverslag. Hierna was het jaarverslag aan de orde van behandeling. Wij ontleenen daaraan, dat het bureau der vereeniging ruimer onderdak vond en dat de vereeniging in tal van verwante or ganisaties; vertegenwoordigd bleef. Het aan tal behandelde zaken bedroeg 2538 in 1933 te gen 2133 in 1932. Het verslag van den penningmeester, den heer C. W. F. Baron Mackay, burgemeester van Nunspeet, vermeldt o.m., dat de verlies- en winstrekening sluit met een eindcijfer van f 21.680.62 en een batig saldo van f 5534.13. De balans sluit met een eindcijfer van f 116.882.65. Aan het jaarverslag is toege voegd een uitvoerig verslag van den secreta ris der inspectie van de vereeniging Ds. P. J, Steinz, Ned. Herv. predikant te Go«5. De ver slagen werden goedgekeurd. De contributie voor de schoolbesturen werd vastgesteld op f 5 per onderwijzer. De aftredende bestuurs leden, de heeren Prof. Dr. W. J. Aalders, te Groningen; J. C. Ligtvoet, chef Afd. L.O. Financieel Dep. v. O. K. en W. en K. Brants, rustend hoofdinspecteur bij het L.O., te Haar lem, werden herkozen. In de morgenvergadering deed de heer J. Hobma enkele mededeelingen over de bewaar scholen. In de middagvergadering refereerde de heetf IC. Brants, van Haarlem, over: „De hui dige positie van Christelijk Volksonderwijs". GEMEENTELIJKE PENSIONNAIRES Een inwoner van Kootwijk, wiens twee kinderen de R.K. Meisjesschool te Apeldoorn bezoeken, heeft aan den Gemeenteraad van Apeldoorn ver zocht om een tegemoetkoming in de kosten van dat. door de afstand dure schoolbezoek. Hem werd f 70 per jaar toegezegd. De adressant was hierme de echter niet tevreden en ging in beroep bij Ged, Staten, doch dezen verklaarden bet beroep onge grond. Toen ging de vader hoogerop en verzocht de Kroon om een beslissing, waarbij f 40 per maand en per kind zou geworden. De Kroon heeft f 150 per kind en per jaar toegestaan, te betalen uit de Apeldoornsche Gemeentekas. Het merkwaardige en voorzoover wij weten on gewone is nu, dat dit geld niet dienen zal ter be strijding van de onkosten van rijwielen (wat de adressant bedoeld had), doch om de kinderen in de gelegenheid te stellen in Apeldoornin pen sion te gaan. En omdat de vader van geringe fi- nancieele draagkracht is, zal de Gemeente Apeldoorn dit pension moeten bekostigen. EXAMENS PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Bevor-i erd tot doctor in de geneeskunde, op proef- chrift getiteld: „Blijvende resultaten van cheelzlen-operatles" volgens de methoden an Prof. Dr. W. Koster Gzn., verricht in de aren 18515 tot 1918. de heer P. M. Maul, geboren e Curasao. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM, proefschift: De hypopygla •s-Gravenhage. ACADEMISCHE EXAMENS GEM UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM, Geslaagd voor arts: de heeren J. W. Kalhorn, geb. te Amsterdam, en B J J v. Dlnther. geb, te Ose; eerste ged. artsex.: de heeren J. J. Roos. Amsterdam; Tr. H W Schaffen». Arnhemj H A Holl, Zotphen; M Llndenbergh, Krulnla- gen en P Veenlng. Middenbeemster. Doctoraal-ex&men wis- en natuurkunde, hoofdvak dierkunde: de heer P. D. B. da Sllva, en hoofdvak scheikunde: de heer E. F. René m 0"'venaller; hoofdvak pharmacle: mej. 11 EXAMENS STUURMAN •s-GRAVENHAGE. Geslaagd voor 1 Scherkogelvoor F. Weste de hi de ht B C A van den Oever. EXAMENS APOTHEKERS ASSISTENT ,i.TLÏESII'L 0p«r!5B" G. ilaagd. de dames E M A van Daal. te Nilme ten: V'. Vermeulen, te Culemborg en J p Moe

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3