m Chilisalpeter o „HANSA" Voor Voeder- en Suikerbieten VLAMPIJPEN NS PRAATUURTJE LAND- EJ, TU1NB0VW No. 240 veenkoloniale haverziekte op de kleihoudende gronden door Ir. J. G. MASCHAUPT. De veenkoloniale haverziekte is op de rand- en veengronden een goed bekend ver schijnsel; dit wil echter niet zeggen, dat men er reeds in slaagde een afdoende ver klaring voor dit verschijnsel te geven. Reeds meer dan 25 jaren geleden gelukte het S jol le ma en Hudig niet alleen de oorzaken van het veelvuldig optreden dezer riekte in de Veenkoloniën op te sporen, maar ook om de middelen ter bestrijding aan te geven. Deze bestrijdingsmiddelen waren zoo afdoende, dat sedert dien de haverziekte haar directe praktische beteekenis vrijwel geheel verloor: ieder landbouwer op de zand- en veengronden is in staat er voor te zorgen, dat hij geen schade lijdt door deze ziekte. Als baken in zee blijft de haverziekte haar beteekenis echter behouden: treden de symptomen op dan weet men, voor zoover grondonderzoek dit niet reeds eerder geleerd had, dat men bij de bemesting van koers moet veranderen, een beetje meer den „zuren" kant moet houden. Het verschijnsel der haverziekte heeft op de kleigronden niet in dezelfde mate de aan dacht getrokken als op de veen- en zand gronden; de reden zal wel zijn, dat op de klei de ziekte doorgaans een veel minder ernstig karakter had dan in de Veen koloniën en waarschijnlijk meestal niet zoo regelmatig op dezelfde perceelen terugkeer de. De ziekte moge dus practisch voor de kleigronden in het algemeen van weinig be teekenis zijn, het verschijnsel verdient des- al niettemin onze aandacht, omdat het een aanwijzing kan zijn bij de keuze der mest stoffen en bij de beantwoording van de vraag, of bekalking in een bepaald geval al of niet gewenscht is. Wij meenen dus nog maals de aandacht op dit ziekteverschijnsel te moeten vestigen, voor zoover het de klei houdende gronden betreft. In den loop der jaren hebben wij de haver ziekte op zeer uiteenloopende typen van klei houdende gronden waargenomen. Hierbij werden wij meermalen door (schijnbare) tegenstrijdigheden getroffen en niet ten on rechte sprak dan ook onlangs een Duitsch onderzoeker van het raadsel der „Dörr- fleckenkrankheit", zooals men de haverziek te in Duitsehland noemt. Rondom Bedum (prov. Gron.), waar het verschijnsel waarschijnlijk reeds meer dan een halve eeuw bekend is, hebben wij kun nen constateeren, dat de ziekte voornamelijk daar optreedt, waar de grond veel kalk heeft verloren en de structuur van den grond dientengevolge minder goed is ge worden. Bij proeven met een tweetal van dergelijke gronden bleek, dat de kwaal door een flinke bekalking genezen kan worden. Dit lijkt op het eerste gezicht vreemd, daar op de zand- en veengronden de haverziekte juist optreedt tengevolge van de aanwending van te veel kalk en kalkhoudende meststof fen. Maar er is aan den anderen kant ook weer een zekere overeenstemming in zoo verre als men ook op de genoemde kleigron den minder last van de ziekte heeft, wanneer men, in plaats van chilisalpeter, zwavel- AFRASTERING VAN WEIDEN STAALDRAAD VLECHTWERK Prima verzinkt onovertroffen sterk Nu ook verkrijgbaar op rollen van elke lengte tot 100 Meters aan een stuk Gemakkeli.'ke aanleg zonder speciaal werktuig! Groote besparing aan palen! Prijs vanaf ƒ13.— per 100 strekkende Meter voor vee-weiden. HANSA, Blerick/Venlo, Ottostr. 7, Telefoon Venlo 840 zuren ammoniak gebruikt, terwijl mangaan- sulfaat ook hier genezend werkt. Niet op alle kalkarme kleigronden treedt echter de haverziekte op en omgekeerd zijn niet alle kalkrijke klei- en zavelgronden vrij van deze ziekte. Voor dit laatste verwijzen wij naar den Anna Paulownapolder en naar enkele jongere Zeeuwsche polders waar op kalkrijke grond de ziekte voorkomt. Ook in Groningen werd het verschijnsel enkele malen op kalkrijke jonge zavelgronden waargenomen. Een direct verband tusschen kalkgehalte \an den grond en haverziekte bestaat er dus niet. Geheel anders dan de eigenlijke kleigron den, waarvoor een laag humusgehalte nor maal is, gedragen zich de z.g.n. „roodoorn- gronden". Onder roodoorn verstaat men in Groningen zeeklei die zich in een dunne laag op veen of darg heeft afgezet en in vroegere tijden diep in het water lag. Deze gronden hebben een hoog humusgehalte (6—15%) en zijn tengevolge van ijzerafzetting (naar men aanneemt, uit het water der aangren zende veengebieden) meer of minder rood gekleurd. Op deze roodoorngronden kunnen reeds kleine hoeveelheden kalk de haver ziekte te voorschijn roepen of reeds voor komende lichte ziekteverschijnselen zeer verergeren. Andere typen van humusrijke en venige kleigronden vertoonden bij onze proeven na bekalking niet zoo spoedig en minder dui delijk de verschijnselen van de haverziekte. Soms werd een minder gunstige invloed eener bekalking waargenomen zonder dat er van de bekende verschijnselen der haver ziekte sprake was, ook al was de kalkgift klein in verhouding tot de hoeveelheid noo- dig voor neutralisatie van den grond. Dit geval deed zich o.a. voor bij een venigen kleigrond uit Harkstede (prov. Groningen) terwijl bij een dergelijken grond uit Zeven hoven (prov. Zuid-Holland) met een vrij wel gelijk kleigehalte (47 en een ongeveer even hoog humusgehalte (41 bekalking 6teeds zeer gunstig werkte. In het laatste geval trad de haverziekte eerst na 7 jaren op bij de bakken met grond die buitenge woon veel kalk ontvingen, n.l. 30.000 Kg. CaO per hectare. Bij een zure Maasklei uit Geffen (N.-Br.), met 52 klei, 12 humus en een kalktoe- stand 9, werd sedert 1924 nog nimmer in vloed der bekalking bespeurd, hoewel deze bij een der proefbakken tot 13000 Kg. CaO per hectare werd opgevoerd. Bij deze proef waren de gewassen steeds op alle bakken uitstekend. Dit zoo verschillend gedrag der humus rijke en venige kleigronden ten opzichte van kalk brengt onzekerheid mede bij het geven van adviezen omtrent bekalking. De moei- lijkfieid wordt doorgaans omzeild door tot voorzichtigheid bij bekalking aan te sporen, d.w.z., deze aanvankelijk slechts proefsge wijze met niet te groote hoeveelheden uit te voeren. Het is echter te verwachten, dat men bij kennismaking met een grooter aan tal gevallen op verschillende typen van humusrijke kleigronden, ook in deze ver schijnselen langzamerhand een lijn zal ont dekken en dat onze kennis omtrent deze gronden grooter zal worden. Wij meenden daarom goed te doen nogmaals de aandacht op deze verschijnselen te vestigen; het Rijks- landbouwproefstation houdt zich zeer aan bevolen voor mededeelingen omtrent het op treden van de veenkoloniale haverziekte op kleihoudende gronden en over ongunstige resultaten (met of zonder het optreden van de haverziekte) speciaal bij humusrijke en venige kleigronden door bekalking verkre gen. Wij zullen het zeer op prijs stellen in dien degenen, die over ervaringen in de aan gegeven richting beschikken daarvan mede deel ing doen aan het Rijkslandbouwproel- station te Groningen. De aandacht zij er ten slotte op gevestigd, dat de verschijnselen der veenkoloniale haverziekfe bij granen gewoonlijk tegen het einde van Mei beginnen op te treden; het is dus thans tijd om aandacht aan het ver schijnsel te gaan wijden. Wijdt aandacht aan uw vee Ook in de weide Wie zijn dieren wil beschermen tegen de nadeelige gevolgen van horzeJlarven en cchurflmijtcn, zongt, dat tijdig een behande ling wuidt toegepast, met een ufdiend mid del. Nu is gebleken dat horzcline zoowel de echurftmijten als de horzellarven onschade lijk maakt en bovendien de zwermende vliegen afweert. In deze maand kotmen er nog veel worm- bulten tot ontw ikkeling; de larven, die hier uit te voorschijn komen, verpoppen zich en na ongeveer een maand of langer ontslaap uit die poppen de runderhorzels, die zooveel onrust komen veroorzaken onder het vee tijdens de drukkend warme zomerdagen. Daarom is het van groot belang de behan deling nu uog eens te herhalen, hetgeen vooral met een vloeibaar middel al heel ge makkelijk is. Er behoeven geen haren te wor den weggeknipt, mot behup van een hard borsteltje, wordt dit middel na omsohudden flink over de bulten gewreven. Vooral ver- ruime men ook niet de dieren die last heb ben van schurft, tevens onder handen ie nemen. En laat het zich aanzien, dat er bij heete dagen veel vliegen zullen zwermen, dan smeert men met de volle hand, rug, hals, kruis en zijvlakken van den buik met liorz* line in. Al blijven dan niet alle vliegen weg, de dieren zullen er in elk geval weinig lest van hebben, niet gaan birzen, doch rustig blijven in de weide en de gewone hoveelheid melk geven, wet anders niet het gerval is, zooals alle veehouders wel bij ervaring we ten. D ,e Finsche inkuilmethode en boter- en kaasgebreken Voorloopig nog niet al te enthousiast Door ons is melding gemaakt van de uit slag van de enquête, die ingesteld is om de meening van practici over de gevolgen van de inkrimping van den veestapel te verne men. Aan het slot ven het rapport waren een 20-bal conclusies opgenomen. In de laatste vier conokisies wetrdt ge sproken over de Finsche methode van in kuilen. die zooals conclusie 17 luidt „waar schijnlijk op de duur van groote beteekenis kan worden.'' In het „Officieel Orgaan van den Alge- meenen Nederland60hen ZuiveLbond" wordt door Kr. naar aanleiding dezer conclusies opgemerkt dat de zuivelbereidens tegenover het inkuilen en wel speciaal tegenover de Finsche methode, voorloopig niet erg enthousiast staan en van oordeel zijn, dat eerst dan tot een intensieve propaganda zal kunnen worden oveigegaan, indien tevens door proeven is uitgewezen, dat de gevaren, welke t.a.v. de kwaliteit der zuivelproducten aan het voederen ven kuilvoer zijn verbon den, grootendeels zijn ondervangen. Tot dus verre is dit nog niet het geval. Neg het vorige jaar heeft Dr Brouwer van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn in de te Wageningen gehouden Landbouwweek als zijn meening te kennen gegeven, dat „de techniek van het inkuilen nog niet zoozeer gevorderd is dat schadelijke nevenwerkin gen op boter en kaas in de practijk regel matig kunnen worden vermeden. Zoolang dit niet het geval i6 kan men het inkuilen niet onvoorwaardelijk aanbevelen." Deze meening zal zijn gebaseerd op de ge gevens eener later verschenen publicatie vpn Ir. Ven Beyniuan en Dr Pette over het „Bacteriologisch onderzoek van een aantal volgens de mineraalzuurmethode gemaakte kuiLhoopen". De conclusie van dit onder zoek, waarvan een referaat ie opgenomen in O. O. No. 49 van 6 Dec. 1933, laat geen twijfel over omtrent, het gevaar van met mineraal- zuur ingekuilde groenvoedere voor onze kaas bereiding. Zij luidt als volgt: „Het onderzoek van een aantal met be hulp van zoutzuur geënsuleerde groenvoe- dens heeft aangetoond, dat de voedering van een product, hetwelk een zuurgraad heeft, uitgedrukt, door een pH lager dan 4, nog zeer wel gevaar kan opleveren voor boter- zuurgist.ingen in de kaas. Er is reden om aan te nemen, dat de boterzuurbacteriën in mineraalzure ensilages door de afwezigheid van andere bacteriesoorten gevaarlijker voor de kaasbereiding zijn dan die in Holland- sche kuilen." (Cursiveering van Red. O.O.) >t kaasgebrek dat door de boterzuur bacteriën veroorzaakt wordt, heeft een sterk waardedrukkenden invloed op de kaas en de kans moet dan ook zeer groot worden geacht, dat de besparing op krachtvoeder, welke met de nieuwe wijze van inkuilen te bereiken zal zijn, geheel te niet gedaan wordt door geringere ontvangsten aan melk- geld. Door den Landbouwvooriiohtings- dienst is bij het opstellen van deze nota uit het oog vertoren dat het vraagstuk der groenvoederconserveeiring niet uitsluitend een voeder-economsiche kwestie is, dooh dat daaraan tevens een zuiveltechnische zijde is verbonden, welke van niet minder groot financieel belang is. Wij betreuren dat dit punt niet in de conclusies is aangeroerd en meenen daarom de restrictie te moeten toe voegen, dat een intensieve propaganda voor de Finsche inkuilmethode eeist dan verent woord zal zijn, wanneer het proefstadium, waarin deze methode zioh thans nog bevindt ook voor de zuivelindustrie gunstig is ver- loopen. Jodiumgiften aan de planten Groeibespoediging Kwaliteitsverbetering Bacteriebestrijding Onder leiding van Dr. Bertram worden te WeLhenstephan sedert 1924, dus nu reeds 10 jaren lang, proeven genomen met het doel na te gaan de beteekenis van Jo dium in Chilisalpeter. Dr. Bertram komt thans tot de volgende conclusies: Door nauwkeurige bemestingsproeven met Jodium (pot en veldproeven, en water cultures) ên vergelijkende proeven met na tronsalpeter en Chilisalpeter is definitiet komen vast te staan, dat het mogelijk is, Jodium te doen opnemen, in zekere geval len zelfs in groote hoeveelheden, door de voornaamste planten, die mens- h en dier tot voedsel dienen en dat de iWrekkelijk kleine hoeveelheden Jodium in Chilisalpe ter worden opgenomen en behouden dooi de planten. Het is daarom alleszins ge rechtvaardigd om het Jodiumgehalte In Chilisalpeter als een bijzonder voordeel van deze stikstofmest te beschouwen. De Jodiumproeven alsmede de bemes tingsproeven hebben aangetoond, dat bie ten en gras, bemest met Jodium, een gun- stigen invloed hebben op ontwikkeling, al- gemeene gezondheidstoestand en sexueel leven der dieren. Bemestingsproeven op groentegewassen. Naast de Jodiumbemcstingsproeven van de Afdeeling Landbouwchemie van de Techni sche Hoogeschool te Weihenstephan, wei den door Dr. Vogel van het Tuinbouwln- stituut te Weihenstephan ook Jodiumbe- mestingsproeven op groentegewassen ge nomen gedurende 1929-32, waarvan de re sultaten in tabel 6 zijn opgenomen. Bij zekere groentegewassen werd een snellere groei en een verbetering van kwa liteit bereikt door Jodiumbemesting. Du geld in het bijzonder voor radijs, salade en bloemkool. Deze resultaten werden beves tigd door een bemestingsproef met Jodium dit jaar op groote schaal uitgevoerd op het vrije veld in de tuinbouwstreek van Bonn. Als gevolg van deze proeven werd een spoediging van groei van 1014 dagen be- Neemt het zekere voor het onzekere en koopt BIJ ONS UW GLAS In de betere kwaliteit! 54 ruiten 51.5 x 38 c.M. 6.00 p. kist 5#.5 x 48,5 6.00 43 x325 6.50 38 29.5 6.00 59.5x38 650 ■■HHM21 141x73 „16.00 Dubbeldik glas Niet franco Kisten gratis v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.) Het Natuurproduct Chilisalpeter verbetert niet alleen een te lagen Kalktoestand, maar oefent voorts een waardevolle nevenwerking uit door zijn gehalte aan Jodium, Borium, Magnesium, Kalium, Natrium. Het regelmatige gebruik van CHILISALPETER voorkomt o.a. het optreden van hartrot. DE PRIJZEN VAN CHILISALPETER ZUN THANS ZEER AANTREKKELIJKl reikt en een aanzienlijke kwaliteitverbete ring bij salade, radijs, bloemkool, koolraap en tomaten. Bemesting met Jodium vertoonde een verbazend gunstige werking voor bestrij ding van tomateukanker en stengelrot, wel ke ziekten in die streek erg heerschen. Veldjes bemest met Chilisalpeter en met een toevoeging van Kalium-jodide bleven immuun, terwijl de veldjes alleen bemest met stalmest voor nagenoeg 100 pCt. waren aangetast door tomatenkanker en stengel- rot cn de veldjes alleen bemest met Chili salpeter voor 20 pCt. Deze interessante waarnemingen L>etreffende de voor de hand liggende bijzondere werking van Jodium als voorbehoedmiddel tegen tomatenkanker en stengelrot zal volgend jaar worden ge controleerd door proeven uit te voeren op grooter schaal, zoowel op velden als onder koudglas en in stookkassen. Wanneer Jo dium ook in andere streken zou bewijzen effectief te zijn als parasieten-dooder voor deze gewassen, dan zou een nieuw gcbieu open liggen voor het gebruik van Jodium. Echter is het nog niet mogelijk hieromtrent een definitieve meening uit te spreken, tenzij de waarnemingen van dit jaar door de proeven van het volgende jaar worden bevestigd. Het Weihenstephan Instituut heeft een aantal monsters Chilisalpeter onderzocht van diverse herkomst gedurende de perio de 192o-'27 en het Jodiumgehalte dat ge vonden werd, varieerde van 31.000 gamma tot 276.000 gamma per K.G., voornamelijk in den vorm van Jodaten. Jodiden en Jo- daten werden gevonden in hoeveelheden van 1000 gamma tot 57.000 gamma per K.G. periodaten kwamen echter niet voor. Yerhandeling en vervoer van kruisbessen De Inspecteur, Hoofd van den Planten- ziektenkundigen Dienst vestigt de aandacht van belanghebbenden erop, dat volgens art. 14 der Meeldauwwet het verboden is kruis bessen, welke zijn aangetast door den Ame- rikaanschen kruisbessenmeeldauw, te koop aan te bieden, te verkoopen, af te leveren of te vervoeren. Volgens art. 17 van deze wet kan door den Minister van Economische zaken dit verbod voor zoover den verkoop en afleve ring betreft en het vervoeren van zoodanige vruchten naar inrichtingen, door den Mi« nister aangewezen, worden opgeheven on der de door dezen te stellen voorwaarden, Op grond van dit artikel is tot nu toe aan een tiental instellingen in ons land, toestemming verleend voor den aankoop en het vervoer van door Amerikaanscher meeldauw aangetaste kruisbessen naai hun fabriek. Het is dus een ieder verboden aan ande ren dan aan de bovenbedoelde inrichtingen of hun vertegenwoordigers door Amert kaanschen meeldauw aangetaste kruisbes- sen te verkoopen of af te leveren. In verband hiermede mogen deze bessen dus ook op of door bemiddeling van tuin< bouwveilingen slechts aan de daarvooi aangewezen inrichtingen of hun vertegen- woordigers worden verkocht en afgeleverd De namen der inrichtingen, die vergun ning hebben verkregen tot het koopen ei onder bepaalde voorwaarden naar hun fa briek vervoeren van door Amerikaanschei meeldauw aangetaste kruisbessen worden op aanvrage door den Plantenziektenkun digen Dienst aan belanghebbenden med» gedeeld. Inrichtingen, die alsnog een vergunning tot het koopen en vervoeren van aangetas te bessen wenschen, kunnen deze a&nvra- gen bij den Minister van Economisch» Zaken, Daar alleen door de stipte naleving van bovengenoemde bepalingen de uitvoer van door Amerikaanschen meeldauw aangetast te kruisbessen kan worden voorkomenl vertrouw ik, dat de tuinbouwveilingen hun volledige medewerking daaraan zullen gej Prima schoongemaakte voor kasverwarming, afraste ring, waterleiding, stalpalen enz. In alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TUBUS" Handel-Maatschappij IV Veerschedijk C 271a Hendrik-ldo-Ambacht Tel. Dordrecht 6475. Na 6 u. 3193 Dordt 'k Heb even gebloosd dat doen verle gen menschen heel licht want mij werd door een allervriendelijkste gastvrouw ge vraagd of mijn thee zoet genoeg was. En ze was zoet. Zoeter dan ik ze thuis krijg ten zij ik mij zelf inschenk. Maar ik moet eens in mijn babbeltje me uitgelaten hebben als een groot liefhebber van veel suiker. Van daar de vraag, die me deed blozen. Maar ik herinnerde het mij niet meer, dat ik mijn diepste geheimenissen publiekelijk had ge openbaard. Wel herinnerde ik mij, hoe op de Indische week in het laatst van het vorig jaar even ter sprake kwam of VERLAGING VAN SUIKERACCIJNS HET SUIKERVERBRUIK ZOU BE VORDEREN. Dat was naar aanleiding van een referaat van den heer J. M. van Bommel van Vloten over de: Economische positie van de suiker. Na afloop ervan vroeg de heer H. Lindeman het oordeel van den spreker over een even- tueele verlaging van den hoogen suiker accijns, om daardoor het gebruik van suiker, ook in de suikerverwerkende industrie, te vergrooten. Hierop werd door den referent geantwoord, dat de hooge suikeraccijns in derdaad het suikerverbruik belemmert. Doch verlaging zal niet waarschijnlijk zijn, met het oog op 's lands financiën werd er in één adem bijgevoegd. Dit valt mijns inziens wel eenigszins te be twijfelen. Zoo gauw als de suiker weer éen of twee centen duurder wordt wordt ook het aantal suikerkorreltjes dat in de thee of kof fie. of waardan ook in, smaakbaar gecontin- genteerd. En ik geloof zeker, dat als de ac cijns eeh beduidend procent zou dalen het verbruik met een even beduidend procent zou stijgen. Wij consumeeren thans ca. 200.000.000 K.G. suiker per jaar (niet alleen ter verzoeting van onze dranken en spijzen doch ook voor suikerwerken). Dat kan nog wel iets verhoogd. De bietensteun maakt de suiker niet zoo duur, zooals men nu wel eens hoort De ga rantieprijs voor de verbouwers van bieten van f 11 maakt dat de prijs voor prima sui ker inclusief distributie-verpakkings en an dere verkoopkosten geleverd kan worden voor7 cent het pond aan de afnemers. Dat meenden we even te moeten opmerken in ons praatuurtje, nu ijs voor de zooveelste maal merk, dat dit ook gelezen wordt door particulieren. Suiker is niet alleen een genot- ook een voedingsmiddel. Dat wordt wel vaak ver geten. Dat melk ook een voedingsmiddel is zeg gen ons de melkbekers \yel, met het van le venswijsheid getuigend opschrift: Melk is goed voor elk. Dat is misschien wat afgezaagd en heeft daarom geen reclamekracht meer. IN ZWITSERLAND IS HET MELK- VERBRUIK TWEEMAAL ZOO HOOG ALS HIER en desondanks gaat men nog voort daar krachtig propaganda voor melkgebruik te maken. Het melkverbruik is bij ons per dag en per persoon gemiddeld 0.3 L. en in Zwitserland 0.6 L. Op de scholen daar wordt den kinde ren reeds lang een kop melk verstrekt. Dat wil men nu vervangen door een flesch melk. Men heeft reeds de ervaring opgedaan, dat dit melkgebruik de volksgezondheid cn de geestelijke ontwikkeling bevordert. Men bindt daar den strijd aan tegen het gebruik van koffie, thee, en chocolade, artikelen, die ingevoerd worden. Ook laat men bij ma noeuvres van het leger speciale melkauto'a meerijden waarvan een druk gebruik ge maakt wordt. Doch men wil met de propa ganda nog meer tot de huishouding door dringen. Dat was hier ook te doen. 't Is al vaak ge probeerd een flinke reclame voor melkge bruik in Nederland te beginnen, doch er Is nog geen algemeene samenwerking. En die moet er zijn. Men begrijpt wel dat het niet aangaat, dat de eene groep kosten maakt, waar andere groepen de baten van zullen trekken. Geen baten zullen er waarschijnlijk komen uit het besluit om 350.000 biggen tot diermeel te venverken. DIT CRISIS-BIGGEN-DIERMEEL ZAL EEN CONCURRENT WORDEN VAN DE ONDERMELK beweert een inzender in het Handelsblad. In meerdere streken van ons land zijn de zui velfabrieken gewoon 8085 pet. ondermelk (centrifugemelk) terug te geven aan de vee houders. Ook die fabrieken, welke géén on dermelk teruggeven aan de veehouders, ko men hoe langer hoe meer in moeilijkheden, immers aan de eene zijde minder varkens, dus minder ondermelk noodig en aan de andere zijde, door het groote overschot van de ondermelk, een geweldig aanbod hiervan, zoodat momenteel reeds prijzen worden be taald van 15—20 cent per 100 liter, franco fabriek. Wanneer nu straks nog diermeel disponi bel komt van de 350.000 biggen en daarnaast een groot aanbod van vischmeel, dan moet Jr DORDRECHT Tuin-, Bloem- en Landbouwzaden Vraagt onze nieuwe Voorjaarsprijsconrant waarin opgenomen: Bloembollen, Groen- téplanten, Poot-aardappelen, enz., enz. UUiijMllUilUMaUlL dit o.i. een verlagende werking hebben op den vollemelk-prijs. Wij vreezen, dat wat aan de ééne zijde wordt gewonnen, aan de an dere zijde teniet gedaan wordt, tenzijer spoedig een zoo groot mogelijke partij onder melk uit de markt wordt genomen, en b.v. als eiwithoudend'voer beschikbaar wordt ge steld voor de kippenhouderij, hieruit volgt, en m o e t noodzakelijk volgen een beperking van invoer van eiwithoudende voederstoffen (vischmeel enz.). Daar zullen ze het allen niet mee eens zijn. In een kunstmatig geregelde maatschappij botsen allerlei belangen tegen elkaar en krijgt men allerlei verwikkelingen De vrije ontwikkeling van alles wordt tegengehou den. Zoo wil men om bepaalde bedrijven het bestaan te verlichten bij anderen het be staan vernietigen. Nu gaan er geruchten dat Dat kost de Zuid-Afrikaansehe boer geld, doch de kunstmestproducent is Zuid- Afrika, de African Explosives Industry Ltd, zal er wel bij varen. Bedoeling is dat deze het geheele Zuid-Afrikaansch gebruik zal dekken. Tot dusver deed ze dit slechts voor de helft. De andere helft kwam groo tendeels uit Nederland. Men wil een invoerrecht van 20 pet. op superfosfaat, dat is 10 sh. per ton. Niet alleen super, ook alle gemengde kunst meststoffen zullen, zoo is het voorstel van den Raad voor Handel en Nijverheid, met 20 pet. belast worden. Dat lijkt dus niet zoo rooskleurig voor de Nederlandsche superfosfaatfabrieken en misschien zal dit van invloed zijn op den prijs in ons land. In Zuid-Afrika lijkt de algemeene toe stand ook voor de landbouwbedrijven roos kleuriger dan deze geweest is. De mais- oogst belooft meer dan tweemaal zoo groot te worden als bet vorig seizoen, 18% mil- lioen zak tegen 8.3 millioen. In Arggntinië Is het met de maisoogst minder goed ge steld. Daar schat men deze op ruim 19 pet. lager dan in 193233 en bijna 29 pet lager dan gemiddeld de vijf laatste jaren. Maar over een mogelijk veevoedertekort behoeven wij ons, voorloopig althans, nog geen zorgen te maken. Evenmin als over de bestaansreden van we dezer dagen ,het verslag over 1933 toegezonden kregen. Dat in deze be labberde tijden het ledental met 66 klimt tot 2173 is een bewijs, dat de Proeftuin voldoet. Dat er in 1932 bijna 2000 keer ad vies gevraagd werd en in 1933 het aantal adviezen zelfs naar de 2500 marcheert be wijst, dat men vol vertrouwen is omtrent dc waarde dezer adviezen. En dat op de spreekuren van den Directeur-Consulent steeds meer kweekers met zieke planten en vruchten komen is een bewijs niet dat er meer ziekte optreedt, doch dat het de tuinders thans meer dan ooit te doen is om kwaliteitsgoed te telen. Dat is, zegt het Verslag terecht, een verblijdend ver schijnsel. In betere jaren is zeker te wei nig aandacht aan de kwaliteit besteed en meer op de kwantiteit 0elet. En bovendien spoedig advies vragen over ziekteverschijnselen is het middel om uitbreiding tegen te gaan. Zeer behartigingswaard is de raad op pag. 35 van dit Verslag gegeven om in WARENHUIZEN EN KASSEN ZOO VEEL MOGELIJK GECONCENTREER DE MESTSTOFFEN te geven als kalisalpeter, ammonsalpeter, kalkammonsalpeter, 12-10-18 en 17-15-18. Terwijl tevens de aandacht gevraagd wordt voor zwavelzure kali dat 48 pet, te gen Patentkali, dat 26 pet. kali bevat In 1934 zullen met zwavelzure kali op drui ven en tomaten proeven genomen worden. De tot dusverre meest gebruikte mest stoffen als zwavelzure ammoniak, super, patentkali cn 5-6-8 brengen daar ze een betrekkelijk laag gehalte aan planten voe dingsstoffen hebben, een groote hoevoel- heid ballaststoffen in den bodem, wat in grond onder glas dikwijls, fatale gevolgen heeft, omdat deze grond niet doorspoeld wordt met regenwater, dat door zijn hoog gehalte aan koolzuur en zuurstof veel be ter dan liet slootwater de zoutresten van die ballaststoffen uitspoelt Er blijven dus to groote zoutresten in den bodpm achter met als gevolg het randen van sla, kleine, fijne vruchten. Er staan in dit verslag vele leerzame dingen. Die bet ontvangen doen goed het te lezen en die het niet ontvangen, omdat ze geen lid nog zijn, doen goed om zoo spoedig mogelijk lid te worden. En misschien doet de leiding van den Proeftuin goed om bij de bemestingsproe- ven wat de fosforzuurgiften betreft, niet enkel super, doch De onderzoekingen van de laatste jaren hebben over de werking van slakkenmeel heel andere dingen geleerd, dan we voor1 heen leeraarden wat de snelle werkzaam- heid, wat de beteekenis van de kalk, wat de beteekenis van de nevenstoffen, die slak kenmeel bevat, aangaat. Het viel ons op dat zoowel in het verslag over 1930, als over de volgende jaren 1931, 1932 en 1933 alleen su per genoemd werd. Nu is super ongetwij feld een goede meststof, doch slakkenmeel niet minder. En in verband met de zoo pas aangehaalde opmerking over de groote massa's ballaststoffen, die met de gebruike lijke meststoffen aan den grond gegeven worden, zou slakkenmeel van tegenwoor dige samenstelling en bereidingswijze mis schien aanbeveling verdienen om eens nauwgezette en doorgevoerde proeven te nemen. Van uit de verte oordeelend lijkt ons, dat slakkenmeel met pl.m. 17 pet. fsforzuu, pl.m. 50 pet, kalk, pl.m. 7 pet. kiezelzuur, pl.m. 6 pet. Mongam en pl.m 3 pet. Mag- neria, die, zooals we eenigen tijd geleden neerschreven, ook hun beteekenis hebben voor de werkzaamheden der stoffen in den bodem, alleszins beproevenswaard is. Bal laststoffen blijven er dus maar ongeveer 17 pet. en dan nog van o.i. onschuldigeq aard. Bij super geeft men beduidend méér ballaststoffen. Eenige malen zooveel. 't Is maar een bescheiden vingerwijzing- De beteekenis van den Proeftuin „Z. H. glasdistrict" achtten wij zoo groot, dat elke geronde opmerking (en we meenen, dat onze opmerking gegrond is) haar uitwer king niet zal missen. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8