WOENSDAG 23 MEI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS van het stadhuis HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algeineene kennis, dat tusschen de beslissing op het verzoek van L. J. van Leeuwen om vergunning tot het. oprichten van een brood- en koekbakkerij in het per ceel Groenhazengracht no. 10, kad bekend Sectie F no. 1335, is verdaagd. Leiden, 23 Mei 1934 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN', Burgemeester VAN STRYEN, Secretaris. INVENTARISATIE VAN LAND- EN TUINBOUW 1934 Burgemeester en Wethouders van Leiden brfengen ter algemeene kennis, dat tusschen 14 Mei en 1 Juni vanwege de Gewestelijke Landbouw-Crisisorganisatie een algerr»eene inventarisatie wordt gehouden van land en tuinbouw. Onder deze telling vallen allen, zoowel natuurlijke personen (mannelijke en vrouwelijke) als rechtspersonen (o.m. pu bliekrechtelijke lichamen, vereenigingen en stichtingen), die als georganiseerde zijn of moeten worden aangesloten bij een crisis organisatie of die kippen voor den verkoop van eieren of méér dan een schaap houden. Tevens zal gelegenheid worden gegeven tot het indienen van een aanvrage tot toelating als georganiseerde bij een gewestelijke Land bouw-Crisisorganisatie. Hij, die volgens bovenstaande regelen onder de telling valt en niet vóór of op 1 Juni door een der tellers vanwege een geweste lijke organisatie is bezocht, dient zich zoo spoedig mogelijk bij de Landbouw-Crisis organisatie in de provincie, waarin zijn be drijfsgebouwen gelegen zijn, aan te melden. Leiden, 23 Mei 1934 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRYEN, Secretaris. hollandia-wedstrijden UITSLAG DER LOTING Vrijdag 25 Mei 1934. 12.30 Stijl dames vier Jun. 1 Spaarne, Leijthe, Nereus; 12.50 id. 2 Willem III, de Vliet; 1.10 id. 3. de Hoop, Delftsche Sport. I.30 Stijl Skiff dames Jun. 1 Vliet, Maastricht; 1.50 id. 2 Willem III, de Hoop. 2.20 Overn. twee 1 Heat boei 1 Willem III, boei 2 Poseidon; 2-30 id. 2 heat boei 1 Triton, boei 2 Njord. 2.50 Twee Jun. B 1 heat boei 1 Argo, boei 2 Willem III; 3.— id. 2 heat boei 1 Nereus, boei 2 Triton. 3.10 Vier 2. stuurman 1 heat boei 1 Triton, boei 2 Njord; 3.15 ld. 2 heat Nereus Row over. 3.40 Lichte vier 1 heat boei Triton, boei 2 D.T.R.V.; -3.50 id. heat boei 1 Njord boei 2 Nautilus. 4.10 Skiff A 1 heat boei 1 Laga boei 2 Poseidon. 4.20 Eiindwedstrijd Twee Jun. A boei 1 Laga, boei 2 Willem III. 4.30 Eindwedstrijd Vier Jun. B boei 1 Triton, boei 2 Argo, boei 3 Willem III. 4.50 Eindwedstrijd Skiff overn boei 1 Spaarne, boei 2 Njord. 5.— Eindwedstrijd Stijl vier dames Jun. 5-25 Eindwedstrijd Stijl Skiff dames Jun. 5.50 Stijl vier dames Sen. Ie afd de Vliet en Spaarne. 6.15 Stijl vier dames Sen. 2e afd Hunze en De 6.40 Dames Skiff 1 heat boel 1 Maas, boei 2 Willem III. 6.50 Dames Acht 1 heat boei 1 Vliet, boei 2. de Hoop. 7.— Dames Vier 1 heat boei 1 Willem III, boei 2 de Hoop. 7.10 Dames Vier 2 heat boei 1 Delftsche Sport, boei 2 de Hunze. 7.30 Eindwedstrijd Twee overn. boei I winn. heat 2, boei 2 snellste tweede, boei 3 winnaar heat 1. 7.40 Skiff Sen. 1 heat boei 1 Maas, boei 2 Spaarne. 7.50 Eindwedstrijd Twee Jun B boei 1 winn. beat 1. boeit 2 snelste tweede, boei 3 winnaar heat 2. 8.— Eindwedstrijd vier z. stuurm. boei 1 Ne reus, boei 2 winnaar heat 1. 8.10 Overn. vier 1 ht boei 1 Triton, boei 2 Aegir. boei 3 Cadetten. 8.20 Overn. vier 2 ht boei 1 Laga. boei 2 de 8.30 Overn. vi* 2 ht boei Willem III, boei 2 Argo. 8.50 Acht A vier 1 ht boei 1 Laga, boei 2 Argo, boei 3 Njord. 9 Overn. vier 2 ht boei 1 Maas, boei 2 Nereus. Zaterdag 26 Mei 1934. Eindwedstrijden. 11.— Twee Sen. boei 1 Laak, boei 2 Triton. II.10 Vier Jun A boei 1 Laga. boei 2 Arsa. 11.30 Skiff A boei 1 Willem III, boei 2 Win naar ht l. 11.40 Vier Sen. boei 1 Nereus, boei 2 Njord. 1.40 Stijl vier dames Sen. 2.10 Dames Skiff boei 1 Arsa, boei 2 winnaar 1 ht. 2 20 Dames Acht boei 1 winnaar ht 1, boei 2 Nereus. 2.30 Dames Vier boei 1 winnaar ht 2, boei 2 winnaar ht 1. 2.50 Acht B boei 1 Aegir, boei 2 Triton. 3.— Lichte vier boei 1 winnaar ht 2, boei 2 winnaar ht 1, 3 snelste tweede. 3.15 vier overn. boei 1 winnaar ht 2, boei 2 win naar ht 3, 3 winnaar ht 1. 3.40 Twee z. stuurman boei 1 Njord, boei 2 de 3.55 Skiff Sen boei 1 Arsa, boei 2 winnaar ht 1. 4.20 Acht Jun A boei 1 winnaar ht 1, boei 2 snelste tweede, boei 3 winyaar ht 2. 4 30 Acht Sen boei 1 Njord. boei 2 Laga. In de nummers Skiff B en lichte Skiff zullen de skiffeurs van de Hoop, die alleen ingeschreven waren, niet starten, daar zich voor haar geen partij heeft aangemeld. TENTOONSTELLING „S I M A V I" Hedenmiddag word in het Nutsgehouw go opend een tentoonstelling van de Vereeniging „S I M A V I"(Steun in medische aang& legenheden voor inheemschen). Mr. A. v d Sande Bakhuyzen heeft het openingswoord gesproken. Wij komen daar op morgen nader terug. Een bezoek aan de interessante expositie, die voor alle belang stellenden is geopend hedenavond van 7—9 en morgen en overmorgen van 25.30 en van 7—9 uur kunnen wij hartelijk aanbe velen. ESPERANTO EXAMEN A Voor het op 5 Mei jl. te 's Gravenhage ge houden examen voor het Esperanto-diploma A slaagden onze stadgenootcn mevr. M. C. A an Nooten—Van Nooten en mej. E E Rijn- dors, benevens mej. J J Klomp te Noordwijk aan Zee. Alle drie volgden de cursussen van Andreo Cseh en Julio Baghy. Andere deelnemers aan deze cursussen hebben tot dusver geen examen gedaan, maar op 9 Juli a.s. zullen weer negen cur sisten zich aan het examen A te Amsterdam onderwerpen. RECHTSTOESTAND AMBTE NAREN EN WERKLIEDEN de toelichting van b. en w. EEN NIEUW REGLEMENT VOORGESTELD B. en W. bieden den Raad aan een nieu we verordening, houdende regeling van den rechtstoestand van ambtenaren en werklie den, in dienst der gemeente Leiden Over eenkomstig den op'zet aldus B cn W. in hun uitvoerige toelichting die bij de de samenstelling van het ontwerp van den beginne aan heeft voorgezeten, regelt het niet alleen den rechtstoestand van de amb tenaren degenen, wier wedden bij het jaar zijn bepaald alsmede de havenrecher- chcurs en de brugwachters maar ook dien van de werklieden degenen wier wedden bij de week zijn bepaald. Dit im pliceert intusschen niet dat voor beide cate- goriën alle onderwerpen op uniforme wijze konden worden geregeld; er zijn tusschen beide groepen essentiëele verschillen, die vanzelfsprekend ook in verschillende rege lingen uitdrukking moesten vinden, zoo o.a. met. betrekking tot den arbeidsduur, den duur der vacantie, de vergoeding voor over werk en die voor opgedragen ander werk. Voorts bleek het mogelijk de verordening ook te doen gelden voor dc hrandwaohts en voor het vei plegend personeel der gestichten „Endegeest" e.a. wier rechtstoestand thans in afzonderlijke verordeningen is geregeld, voor laatstgenoemde categorie moesten ech ter enkele afwijkende bepalingen worden op- genoemen Alleen voor „aangestelde" amb tenaren. Het reglement zal intusschen alleen gel den voor dc ambtenaren en werklieden, die hetzij in tijdelijken, hetzij in vasten dienst zijn aangesteld: personen met wie een ar beidsovereenkomst naar burgerlijk recht is gesloten, zijn niet ambtenaar in den zin der Ambtenarenwet 1929. Met betrekking tot deze personen zal het bevoegd gezag der ge meente bepalingen moeten vaststellen be treffende de gevallen waarin en de voor waarden waaronder door of vanwege de ge meente indienstneming op arbeidsovereen komsten naar burgerlijk recht kan plaats hebben. Het is het voornemen van B. en W. de regeling van deze materie ter hand te nemen zoodia het Ambtenarenreglement zal zijn vastgesteld. Op het personeel der politie en op het onderwijzend personeel bij inrichtingen van onderwijs is het ontwerp-reglement niet van toepassing I-Iet personeel der politie hoewel ambte naar in den zin der Ambtenarenwet, ver keert rechtens in een geheel andere positie, dan het overige gemeentepersoneel. Zoodra echter deze verordening zal zijn vastgesteld, zal van onzentwege, aldus B. en W.. een verordening voor het politieper soneel worden ontworpen. Ook tegen het opnemen van Jhet onder wijzend personeel bij inrichtingen van on derwijs m deze verordening bestaan bezwa ren, al zijn die van anderen aard dan die, welke zich tegen haar toepasselijkverkla- ring op het personeel der politie verzetten, aldus B. en W. B. en W. stellen zich dan ook voor. ook den rechtstoestand van de verschillende ca tegorieën van onderwijzend personeel, voor zoover dit nog niet reeds bij of krachtens de wet is geschied in één of indien dit niet mogelijk zal blijken in meer afzonderlijke verordeningen te regelen. Rij de samenstelling van het. ontwernregle ment is van den aanvang af bewust en wel overwogen aansluiting gezocht aan den inhoud van het Rijksambtenarenreglement zonder nochtans in slaafsche navolging daarvan te vervallen terwijl ook de noodige aandacht is geschonken aan het provin ciaal ambtenarenreglement van Zuid-Hol land. De Staatkundige gezindheid Zoo hebben B. en W., om enkele voorbeel den te geven, de bepalingen betreffende de geldelijke aanspraken in geval van ziekte en tijdens het vervullen van militaire plich ten. alsmede die, betrekking hebbende op de staatkundige gezindheid van de ambtenaren nagenoeg ongewijzigd uit het Rijksambtena renreglement overgenomen. 1 Wij beperken ons verder tot het aangeven van eenige belangrijke punten in de toelich ting. welke B. en W. bij de nieuwe verorde ning geven. In de A. A. C. en de A. W. C is de wen- schelijkheid bepleit den verjaardag van. de Koningin onder de feestdagen op te nemen, zulks met de kennelijke bedoeling, dat voort aan dien dag geheel vrij zal worden gege ven Voorshands echter kan naar onze mee ning. aldus B. en W., evenals tot dusver, worden volstaan met het vrij geven des na middags. omdat des morgens de feestelijkhe den zich hier alleen tot de schoolkinderen plegen te beperken. Zou de algemeene feest viering zich echter in de toekomst, evenals op den 3 Octoberdag tot den geheel en dag gaan uitstrekken dan bestaat or uit den aard der zaak bij het College van B. en W. geen bezwaar den geheelen dag vrij te geven. Vaste dienst, tijdelijke dienst en arbeidscontracten. B. en W. wijzen er op dat niet alleen dc aanstelling in vasten, maar ook die in tijde lijken dienst alleen dan plaats heeft,, wan neer ten tijde van de aanstelling redelijker wijs vaststaat, dat aan den arbeid van den aan te stellen persoon blijvend behoefte zal bestaan; in liet systeem van het ontwerp draagt de tijdelijke diensttijd dus uitsluitend het karakter van proeftijd aan de vaste aan stelling voorafgaande, zoodat zonder dc mo gelijkheid van vaste aanstelling ook aan stelling in tijdelijken dienst niet kan plaats hebben. Aan dezen regel zouden B. en W. gaarne streng willen zien vastgehouden, aan gezien het toelaten van uitzonderingen daar op er in de praktijk toe leidt dat op den duur personen in vasten dienst der gemeen te geraken aan wier arbeid geen blijvende behoefte bestaat. Om deze reden kunnen B. en W. zich dan ook niet voreenigen met de op dien regel door de A. A. C. en de A. W. C. aanbevolen uitzondering ten aanzien van personen die in dienst worden genomen voor de uitvoe ring van een bepaald werk of ter vervan ging van afwezig personeel indien redelij kerwijs vaststaat dat 'het werk of de vervan ging langer dan twee jaren zal duren. De in dit artikel voorgestelde regeling zal overigens baar complement moeten vinden in vast te stellen voorschriften regelende de gevallen, waarin en de voorwaarden, waar onder door of vanwege de gemeente indienst neming op arbeidsovereenkomsten naar bur gerlijk recht kan plaats hebben. In navolging van do thans geldende ver ordening, regelende den rechtstoestand van de ambtenoren bevat het vierde lid de bepaling, dat de duur van den tijdelijken dienst niet meer bedraagt dan twee jaren. In bijzondere gevallen kan die termijn met ten hoogste één jaar worden verlengd. Vol gens de geldende verordening kan in bijzon dere gevallen verlenging voor onbepaalden lijd plaats hebben. Waarschijnlijk uit vrees, dat dc normale duur van den tijdelijken dienst op grond van de voorgestelde redactie twee jaren zal gaan bedragen, geven de A. A. C. en de A. W. C. in overweging, dien duur op één jaar te stellen, desnoods met nog een jaar te verlengen. Voor die vrees en daarmede voor de aanbevolen wijziging van dit lid bestaat echter naar de mecning van B. en W. niet de minste aanleiding, omdat ook onder vi- gueur van de geldende verordening met pre cies dezelfde redactie in den regel vaste aanstelling* na één jaar plaats heeft en het geenszins de bedoeling van B. en W. is in die praktijk wijziging te brengen. Aan onze redactie van het vierde lid ge ven wij aldus B. en W. boven de door de A. A. C. en de A. W. C. aanbevolene ook hierom nog de voorkeur, omdat w ij 't meer in het belang van betrokkene achten dat wanneer er na verloop van één jaar nog twijfel aan zijn bekwaamheid en (of) ge schiktheid bestaat hij nog een jaar in tijde lijken dienst kan blijven zonder dat daar voor een bijzondere procedure noodig is Naar de mening van B. en W. bestaat er ten slotte geen reden de verlenging van den proeftijd na twee jaren alleen afhankelijk te stellen van een verzoek van den belang hebbende ook al zal in de praktijk een ver zoek van die zijde in den regel daartoe wel de aanleiding zijn. In het rapport van de Commissie belast met het adviseeren omtrent toetsingsnonnen voor de beoordeeling van de bezoldiging van liet personeel in dienst van provinciën ge meenten enz. (de zgn.'Commissie-Schouten), verschenen na de behandeling van het ont werp-reglement in de A. A. C en de A. W. C., spreekt de Commissie als haar oordeel uit, dat de volle aan het ambt verbonden aan- vangswedde dient te worden toegekend aan de ambtenaren op 21-jarigen leeftijd en aan de werklieden op 23-jarigen leeftijd. Ons daarbij aansluitendde, aldus B. en W., is de minimum-leeftijd voor tijdelijke en vaste aanstelling voor ambtenaren en werklieden op resp. 21 en 23 jaar gesteld. De arbeidsduur De normale arbeidsduur van de ambte naren, onder wie de iie^venrechercheurs en de brugwachters begrepen, en van de werk lieden, is thans geregeld bij het Raadsbe sluit van 28 Augustus 1919, gewijzigd bij dat van 16 Juni 1924. Vóórts is de arbeidsduur van de brand- wachts cn ran het verplegend personeel der gestichten „Endegeest" c.a. geregeld bij de hierboven genoemde afzonderlijke veror deningen. De nu voorgestelde xegeling van den ar beidsduur sluit geheel bij de bovengenoem de regelingen aan, zoodat B. en W, den in dezen bestaanden toestand wenschen te be stendigen. De A. A. C. en de A. W. G adviseeren echter om den arbeidsduur, voorzoover die langer dan 8Vo uur per dag of 48 uur per week is. zooals voor de havenrechercheurs, brugwachters, brandwachts, en het verple gend personeel der gestichten „Endegeest c.a., tot den genoemden korteren duur te beperken. Tegen gevolggeving aan dat advies heeft het College zeer overwegend bezwaar, al dus B. en W. In de eerste plaats achten wij den hui- digen arbeidsduur voor geen enkele van de hierboven genoemde categorieën, mede ge let op de gevorderde lichaamsinspanning, overmatig lang; de brugwachters in dienst van de provincie Zuid-Holland en van het Rijk hebben een langeren arbeidsduur, ter wijl de thans geldende arbeidsduur van het verplegend personeel der gestichten „Ende geest" c.a. nog blijft binnen de daaraan door het Verplegingsbesluit 1928 gestelde grenzen. Doch afgezien hiervan, de aan verkorting van den arbeidsduur verbonden kosten pl.m. 50.000,'s jaars maken invoering daarvan eenvoudig onmogelijk. Terwijl de normale arbeidsduur voor de werklieden gelijk is aan den werkelijken arbeidstijd, is dit ten aanzien van de amb tenaren B. en W. noemen bijv. de admi nistratieve ambtenaren niet altijd het geval; voor hen geeft de normale arbeids duur den maximalen werktijd aan. Met het oog daarop was lipt noodig naast het begrip „normale arbeidsduur", dat rar, .gewone werktijd" in te voeren. Uit overweging dat zoowel de belangen van de gemeente als van het personeel met een limiteering van het stuk- en accoord- loon naar boven kunnen worden gediend, hebben B. en W. aan het daartoe strekkend advies van de A A C. en A. W. C. gevolg gegeven. In de praktijk zal zij in hoofdzaak op de straatmakers toepassing vinden. Overuren Tegen vaststelling van een regeling voor de vergoeding van overwerk door ambte naren bestaat bij B. en W. in beginsel be zwaar; naar de meening van B. en W. ia de positie van den ambtenaar een zooda nige, dat voor hem in den regel niet recht op een extra-belooning behoort te ontstaan, wanneer hij in voorkomende gevallen ver plicht wordt overwerk te verrichten; op dit punt verschilt zijn positie essentieel met die van den werkman. Naar de meeninp van B. en W. behoort voor ajnbteifriren de toekenning van een extra-belooning uit dezen hoofde tot zeer bijzondere gevallen beperkt te blijven. In zooverre met afwijking van het daar omtrent bepaalde in het geldende Werklie denreglement is bij Raadsbesluit van 23 Augustus 1919 bepaald, dat wat de werk lieden betreft voor het vervolg voor de eerste twee overuren niet meer dan het ge wone uurloon wordt uitgekeerd en dat eerst voor arbeid daarboven een zeker per centage van het uurloon als toeslag op dat loon wordt uitbetaald, n.l. 10 pet. voor het derde en vierde uur en 30 pet. voor verde re uren. De in dit Raadsbesluit en overi gens in het geldende Werkliedenreglement neergelegde regeling is overgenomen, mei dien verstande, dat de percentage s van 10 en 30 door één percentage (25) zijn vervan gen, zulks om nauwere aansluiting te ver krijgen aan in andere gemeenten en in het particuliere bedrijf geldende overwerkrege- lingen- De nieuwe regeling beteekent voor de werklieden dus een verbetering. Arbeid op feestdagen Als gevolg van een onjuiste interpretatie van art. 10 van bet geldende Werklieden reglement werd bij eenige diensten aan werklieden, die niet in continu-dienst zijn, voor arbeid op feestdagen 300 pet. van het gewone loon uitbetaald. De thans voorge stelde redactie sluit een dergelijke onjuiste interpretatie voor het vervolg uit. De werklieden in continu-dienst en do brandwachts hebben krachtens de geldende regelingen recht op één extra verlofdag per jaar, zulks op grond van het feit, dat zij als gevolg van hun dienst minder vrije feest dagen hebben dan degenen, die niet In af wisselenden dienst zijn. Aangezien deze regeling de daarbij betrokkenen geen bevre diging schenkt en telkens tot klachten aan- leiding geeft, uit den aard der zaak wor den die klachten in hoofdzaak bij de Licht- labrieken gehoord hebben B. en W. an dere oplossing gezocht en wel in dien zin, dat aan werklieden voor arbeid in afwisse lenden dienst op feestdagen binnen den ge wonen werktijd een toeslag van 50 pet. op het uurloon wordt toegekend, waar tegen over dan de extra verlofdag komt te ver vallen. Een hoogere uitgave zal hierdoor van de gemeente niet worden gevergd. Een en ander zal in werking treden op 1 Jan. 1935. Voor arbeid op feestdagen buiten den ge. wonen werktijd blijft de toeslag op 100 pet. bepaald. De vacantie Op eenvoudige wijze wordt de vacantie van de ambtenaren cn werklieden geregeld, zulks op ongeveer denzelfden voet, als waar op het Rijksambtenarenreglement dit voor de Rijksambtenaren doet. De duur der va cantie sluit voorts zoo nauw mogelijk aan bij de thans ter zake geldende regelingen; alleen is dc maximum-duur in navolging van het Rijksambtenarenreglement van 27 tot 24 werkdagen teruggebracht, doch door opneming van een overgangsbepaling zul len door den ambtenaar verkregen rechten op een vacantie van langeren duur worden geëerbiedigd. Met het door de A. A. C. en A. W. C. aan bevolen denkbeeld om eenige Zaterdagen per kalenderjaar elk als een halven vacan- tiedag in rekening te brengen hebben B. en W. zich kunnen vereenigen. Aangezien ech ter het getal dier Zaterdagen in elk geva' een even getal behoort te zijn, is dit aanta.' op twee in plaats van op drie gesteld. Jubilea Naar de meening van B. en jy. verdient het geen aanbeveling voor huwelijksjubilea verlof met behoud van loon te verleenen: de ambtenaar/werkman, die deze jubilea wenscht te vieren, kan daan-oor een dag van zijn vacantie besteden. Het is ons voornemen, aldus B. en W., in het algemeen wegens langdurigen dienst dezelfde belooningen toe te kennen als toi dusver, doch alleen dan, wanneer inder daad van loffelijke dienstvervulling sprake is. k. van k. voor rijnland HANDELSREGISTER Wijziging. 19 Mei. N.V. Visscherij-Maat- schappij Orion, Katwijk aan Zee, Van Was- senaerkade 25. Kantoor is verplaatst naar: IJmuiden, Keizer Wilhelmstraat 2. ruïneuze ruzie in een cafe DRIE GEWONDEN EN EEN VERNIELDE INVENTARIS. Café Pauline van den heer N. aan de Beestenmarkt heeft 2e Pinksterdag geheel op stelten gestaan door een vechtpartij waarbij enkele personen werden gewond, 'terwijl voorts een lange lijst van vernielin gen valt te vermelden. De gebroeders E. B. en W. B. uit Leiderdorp kregen ruzie met eenige Leidenaars. Het werd een hevig handgemeen, waarbij de 26-jarige H. v. E. uit Leiden bloedend aan het hoofd werd gewond, evenals de vrouw van den café houder, die tusschenbeide wilde komen en (een klap met een stoelpoot op het hoofd ?kreeg. Een zekere L. kreeg een snijwond •over de linkerwang. Toen een lijst van de vernielingen kon worden opgemaakt bleek dat gesneuveld waren: 80 bier- en andere glazen, vier stoelen, twee schilderijen, een tafel, één biljartlamp en één kroon. Do ge wonden zijn in het politieposthuis verbon den en daarna ter observatie naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht, waaruit ze spoedig weer konden ontslagen worden. De aanstichters, de gebrs. B. zijn naai- het po litiebureau meegenomen. TRAMVERTRAGING Door het breken van een spandraad van de voedingsleiding der N.Z.H.T.M, op de Princessekade, heeft het tramverkeer gis teravond te omstreeks acht uur een half uur vertraging ondervonden. MET EEN BIJL IN DE VOET GESLAGEN Op het terrein van de fa. Noordman aan den Haagweg heeft hedenmorgen te acht uur de 58-jarige D. S. bij het omhakken van hoornen zich met de bijl in de rechtervoet geslagen. Hij is vrij ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. DOOR EEN SPIEGELRUIT GEREDEN Gisteravond te 7.15 uur is de 41-jarige mej. B. O. geb v L uit Hazerswoude, toen zij haast maakte om een auto te ontwijken door een spiegelruit van de fa V en D gereden. Zij kwam in de etalage terecht en kreeg snij wonden aan het hoofd en de armen. Na in het Academisch Ziekenhuis te zijn verbon den kon zij per auto naar huis worden ge bracht. PARKCONCERTEN Donderdag 24 Mei a.s. zal het tweede con cert gegeven worden van de reeks concerten van den. Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Vereenigingen. Dit concert zal ver zorgd worden door de R.K. Muziekvereeni- ging „Perosi" directeur de Heer J. Noorda- nus. Het concert wordt gegeven in het Plant soen (Musis Sacrum) en vangt aan 8 uur precies. Men wordt beleefd verzocht geduren de het concert niet te loopen. Stoelen zijn te huur teg enden geringen prijs van vijf cent Eventueel niet doorgaan wordt bekend ge maakt op de daarvoor aangegeven plaatsen. Programma: 1. Inno Pontificio, marsch, V. Hallmayr. 2 Juibel Ouverture, Chr. Bach. 3. Lustige Brüder, Walzer, R. Vollstedt. 4. Grande Fantaisie sur l'opera La Flüte Enchantée, Mozart-Kessels. Pauze 5. Vers l'Ideale, marsch, A. Doyen 6. Ouverture Une Ronde de Nuit A Moskau 7. Galop Coraclustique, J Noordanus 8. Grande Fantaisie sur l'opera „Maritana" Wallace—Jos. Kessels. 9. L'Ami Victor, marsch, J. Chaillet burgerlijke stand BEVALLEN: C Tuinliof de Moed—Sneldcrs z; L A v d ZwartFranken z.KB Coppens Tearing z.; J J v Vonrio—Relnts d.; A Lo melier—Dam d.; C J Verboon—Prins z.; II M KeatingWleï d.; J E v Leeuwen—v As z.: A HonsbeelcThlel z.; MBA GlmbergGroene veld d.; M W van Leeuwen—Kramp z.; J C Stokhujjzenv Leeuwen z.C Poeliejoe—Cornc 1Ï33C d. OVERLEDEN J P Verhagen wed 88 j.: C A K Jackson m 73 j.: W F Pauw m 78 j.; G van Geelenv Hofwegen vr 72 j. Uit den Omtrek alphen aan den rijn UITSTAPPEN TREIN Bij het uitstappen van trein 20.31 uit Amster- dam. kwam een verpleegster uit Leiden zoodanig te vallen dat ze een been brak. Eerste hulp ver leende Dr. Nieuwenhuizen. MARTHA-STICTING Onder leiding van den heer Offringa maakten 50 werkjongens van de Martha-Stichting een uit stapje naar Katwijk a. Zee. Helaas was het weer met gunstig, doch de stemming was opperbest. DE JONGENS OP DE FIETS Een groep leerlingen van de Chr. M.U.L.O.- School onder leiding van den heer dc Goede, heeft keurig deelgenomen aan de 70 K M. Vaardigheids- rit. Op tijd en zonder uitvaller kwam de groep binnen. Hierdoor legde men beslag op een fraaie beker, terwijl de heer de Goede als leider ook een prijs in ontvangst had te nemen. boskoop OVERPLAATSING. Met ingang van 1 Juni wordt de heer H. Vo gelenzang, brig, titulair rijksveldwachter alhier en benoemd tot brigadier, overgeplaatst naar Spijkenisse. BESTUUR VEREEN. POLDER. Herkozen zijn bij de 18 Mei j.l. gehouden stemming: G. W. van Gelderen, dijkgraaf en L. A. Mounts, heemraad. T UINBOU W CRISISW ET. Voor deze gemeente zijn- in verband met deze wet, benoemd: Tot tellers voor de regis tratie van boomkweekerijen en bloemisterijen: D. Veerman Jr., R. Pannebakker, J. v. Kleef Mz., D. v. Wyk Az., Adr. v. Leeuwen en B. Lünneman. Tot toezichthouder. E. Guldemond. katwijk aan den rijn COLLECTE GEREF. KERK De maandelijksche colllecte voor rente en aflos sing van den uitbouw der Geref. Kerk bracht op f 56.93. katwijk aan zee DIEFSTAL. Mej. A., uit Alphen aan den Rijn, deed aangifte dat, terwijl zij in de Noordduinen vertoefde, haai- taschje met inhoud, waar onder een portemonnaie, werd gestolen. GESLAAGD. Te Den Haag slaagde voor het examen radio-telegrafist de heeren Jac. Groen en Cor. v. Beelen, leerlingen van de Visscherij- school alhier. VISSCHERIJ-EXAMEN. Bij de in de Visscherijschool alhier afge nomen examens voor het certificaat in ken nis der internationale bepalingen ter voor koming van aanvaring op zee, zijn geslaagd: Aid. Hoek, Piet v. d. Bent, D. de Jong, Arie Messemaker, Maarten Aandewicl. T. Ouwe hand, D. v. d. Plas, W. v. d Boom, Mach. de Jong, alle leerlingen van den heer C. Varkevisser, directeur der Visscherijschool alhier. Rijksgedelegeerde was kapitein J, H. Götz. INBRAAK JE. De heer D. v. d. O. deed bij de politie aan gifte van het feit dat in zijn op het strand voor de Oude Kerk staande kiosk is inge broken. Er bleken twee flesschen Fosco te zija ontvreemd. EERVOL VERMELD. Op de Poppententoonshtelling, die in de Gothische Zaal te Den Haag wordt gehou den, is de uit Katwijk ingezonden pop in Katwijksche kleederdracht een eervolle ver melding in de afdeeling A. toegekend. EEN GROOT SUCCES. Het Katwijksche Chr. Mannenkoor heeft op het te Zeist op den 2den Pinksterdag ge houden Zangconcours in de 2e afd. een eer sten prijs behaald met 316 punten. Deze be stond uit een zilveren tak; en voor 't hoog ste aantal punten een groot geëmaill. zil ver kruis, alsmede de directeursprijs. een zilveren bloemenvaas. Voor het koor, zoowel als voor den directeur, de heer J. Bakker, uit Den Haag, is dit een groot succes. leidschendam EEN „BUITENKANSJE" Bij de werkverschaffing te Stompwijk werden gedurende drie achtereenvolgende weken in de geldzakjes Belgische vijf-frank stukken aangetroffen. Deze muntstukken vertoonen veel gelij kenis met rijksdaalders. Daar er nogal wat van dit Belgisch geld in omloop is zij men waakzaam. EEN WEINIGJE VLUGGER A.U.B. Als een staaltje van ambtelijke vlugheid diene, dat de plaatselijke correspondenten van de diverse dagbladen Vrijdagavond 18 dezer door den burgemeester werd ter hand gesteld een mededeeling ter publicatie, vermeldende de zittingsdagen van de commissie inzake de bloemenvarieering, welke zittingsdagen reeds hadden plaats gehad op Woensdag 16 en Don derdag 17 Mei j.l. En dan klagen die correspondenten nog bij den raad over de weinige medewerking van de zyde van B. en W. leiderdorp „RONDOM HET WOORD" De Geref. Mannenverceniging „Rondom het Woord" vergadert Donderdagavond te 7.30 uur in Irene. Behandeld zal worden Artikel I der ge loofsbelijdenis (Lcidr. Mannenbl. Mei 1934). usse ARBEIDSBEMIDDELING In de afgeloopen week stonden als werk zoekenden ingeschreven: 278 landarbeiders, 6 schippersknechts, 8 timmerlieden, 4 meb selaars, 4 opperlieden, 2 loodgieters, 1 stof feerder, 1 machinist, 4 chauffeurs, 2 bak kersknechts, 2 rijwielmonteurs, 2 transport arbeiders, 1 kellner, 1 monteur, 3 machinaal- houtbewerkers, 2 kantoorbedienden, 1 bank werker, 1 kabelmonteur, 1 kistenmaker, 1 winkelbediende, 1 incasseerder, 1 slagers knecht, 1 kantoorjuffrouw, in totaal 331 per sonen (vorig jaar 298). BRANDWEEROEFENINGEN Dinsdagavond werden, traditie getrouw, de jaarlijksche brandweeroefeningen gehou den. Alle brandbluschmiddelen bleken uit stekend te functioneeren. Ook de Magiru.» brandweerladder was aanwezig. De oefenin gen geschiedden tot groote pret van de jeugd Menige jongen ging met een natte broek naar huis! GEVONDEN VOORWERPEN Een huissleutel, een zak aardappelen, een grijs kinderjasje, een speelbal. Inlichtingen bij de politie. Radio Nieuws. GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBUTIE EN RADIO-CENTRALE R. O. V. WOENSDAG 23 MEI Programma 3: S—12.20 Keulen; 12.20—14.20 Luxemburg; 14.20—15.20 Midland Reg; 15.20— 16.20 Kalundborg; 16.20—17.15 Keulen: 17.15— 19.20 Bru3sel Fr; 19.20—20.50 Luxemburg; 20.50 —afloop: Keulen Programma 4: 8.20—8.50 Parijs Radio; 12.20 17.35 Daventry; 17.35—18.20 Eon der Eng. ..Na tlonal" zenders: 18.20—19.50 Brussel VI: 19.511— 20.20 Londen eRg; 20.20—21.55 Brussel Fr; £1.55 afl.: Daventry DONDERDAG 24 MEI Programma 3; 8—15.20 Keulen: 15.20—17.35 Kalundborg; 17.35—18 35 Deutschl-sender; 18 55 —19.20 Brussel Fr; 19 20—19.50 Daventr 19.50 —20.20 Keulen; 20.20—21.35 Brussel VI; 21.35— afloop: Brussel Fr. Programma 4: 8 20—8.50 Parlb Radio; 12.20— 15.20 Daventry; 15.20—IC.10 Londen Reg; 16.10 17.35 Daventry; 17.35—IS.20 Een der Eng. „National" zenders; 18.2019.20 Brussel VI; (Het sportpraatje door den heer J. G. A. Jans sen. wordt gehouden op Din3dag 29 Mei a.s.); 19.2023 Luxemburg; 23afl.: Daventrx VRIJDAG 25 MEI Programma 3: 8—12.20 Keulen; 12.20—14.20 Luxemburg; 14.20—15.20 Londen Reg; lfi.20— 18.15 Deutschl.sender; 18.15—19.20 Brussel Fr; 19.20—23 Luxemburg; 23—afl.; Keulen Programma 4: 8,20—8.50 Parlis Rndlo; 12.20— 17.35 Daventry; 71.35—18.20 Een der Eng. Nat. zenders; 18.20—19.45 Brsssel VI; 19.45—22.25 Wecnen; 22.25afl.: Daventrx ZATERDAG 2S MEI Programma 3: 812 20 Keulen; 12.2014.20 Luxemburg; 14.20—17.20 Keulen; 17.20—19.50 Brussel Fr; 19.50—22.20 Keulen; 22.20—afl.: Brussel Fr. Programma 4: 8.20—8.50 Parijs Radio; 12.20— 17.35Daventry17.35—18.20 Een der Eng. „Nat." zender3; 18.20—19 20 Boedapest; 19.30—20.20 North Reg; 20.2023 Luxemburg; 23-afl.: Da* agenda Donderdag 24 Mei 79 en Vrijdag 28 Mei, 2.305 en 7—9 uur. Openbare les R.-K. Vakschool voor Meisjes. Donderdag 24 Mei. Stadsgehoorzaal, 8 uur, Jubileum-concert Mij. voor Toonkunst, te geven door het Concertgebouw-orkest GEBREK AAN PROVIAND Bij de politie werd wederom aangifte ge daan van de ontvreemding van een partij aardappelen. Een onderzoek wordt inge steld. noordwijk VERGADERING V.V. In hotel „Centraal" belegde de Vereen, v, Vreemdelingen Verkeer gisteravond een al gemeene vergadering. De voorz., de heer Liefferink opende de vergadering, waarop de Secretaris, de heer Elzinga, de notulen voorlas, welke werden goedgekeurd. Nadat de ingekomen stukken waren afgehandeld, las de secr. het jaarver slag over 1933 waaruit bleek dat de reclame voor vacantie in eigen land zeer bevredi gende resultaten heeft opgeleverd. Het volgende agendapunt betrof de fusio met de vereeniging „Zeebad". De motieven die er toe geleid hebben deze fusie voor te stellen, schreven wij reeds in ons verslag der vereen. Meebad" van verleden week. Ook thans werd deze uiteenzetting gegeven, met het gevolg dat met algemeene stemmen tot het aangaan der fusie besloten werd. De naam der nieuwe vereeniging zal zijn: V.V.V. ..Noordwijk Vooruit". De datum der gecombineerde vergadering werd daarop be paald op Maandag a.s. Hierop volgde de rondvraag waarop dd voorz. de vergadering sloot. noordwijkerhout FAILLISSEMENT CENTRALE BAKKERIJ ■Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. ofj de crediteurenlijst in hrt faillissement van de N.V. Eerste Noordwijkerhoutsche Centrale Bakkerij Noordwijkerhout. Deze lijst telt 66 crediteuren/ met een totaal passief van f 68.301,92 waarvan preferent f 483.01. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteuren zijn; N.V. v. Loon en Coop. Meelfabr. geleverde goederen f 992.87, N.V. Twentsche Bank geldleening en' kosten f 55.804.01 (gedekt), Mr. D. C. H. Verdam q.q. geldleening f 4767.84. rijnsburg BLOEMENHANDEL Het koele weer had tot gevolg dat de aanvoer deze laatste niet al te groot was en waardoor zeer goede prijzen konden worden besteed, zeer ten genoege van kweekers, doch ook niet tegen den wensch der verkoopers van bloemen, voorname lijk de straatventers. Betaald werd voor Anemonen van f 0.30 tot f 0.50 per 100, Centaurea f 0.25— f 035, Lathyrus f 0.30—f 0.50, Gele Margrieten f 0.20f 0.25, Papavers f 1.101.60, Pyrethrums f 1.50—f 2.20. Trollius f 0.25f 0.40, Rozen p_cr bos f 0.25-0.40. rijswijk CHR. ZANGVEREEN. EXCELSIOR Gisteren heeft de Chr. Zangvereen. „Excel sior" op het concours te Zeist, uitgeschreven door het Zilverfabrieksmannenikoor aldaar, een mooi succes behaald. In de afdeeling „Uitmuntendheid" behaalde zij nl. den eer sten prijs (zilveren lauwerkrans), zoomede een gouden plaquette voor het hoogst aantal punten en een zilveren bloemenvaass als directeursprijs (A. Teljeur). In den eere wedstrijd behaalde zij nog een derde prijs. Koor en dirigent kregen van de jury, be staande uit de heeren Alphons Vrancken, Jacob Hamel en Dr. Joh. Wagenaar bravo's op de rapporten voor musikale en beschaafde voordracht. sassenheim CRESCENDO In aansluiting op het bericht van gisteravond over bovengenoemde Vereeniging kunnen we nu mededeelen dat op het concours te Amersfoort 4 prijzen werden gewonnen in de Afdeeling Supe rieur t.w. Ie prijs met 471punt; Eercprijs voor hoogst aantal punten; Eereprijs in de sectie Fan fare over twee concoursdagen; 2de prijs Eierewed- strijd met 209 punten (maximum 240). Directeur W. J. Smolders en de leden van Crescendo had den geen gemakkelijke taak, maar het be haalde succes en enthousiaste wijze waarmede de burgerij van Sassenheim elke beweging volgt, geven een goede voldoening na alle zorgen die besteed werden om deze dag te doen slagen. valkenburg NED. CHR. LANDARBEIDERS BOND Door de Ned. Chr. Landarbeiders Bond was alhier een bijeenkomst belegd waarin de producten van de Levers Zeep Maatschappij werden gede monstreerd. Door de vertegenwoordigster Mevr. Randwijk werd van de productie en 't gebruik van Sunlight zeep, Vim, Radion en Lux verteld. Onder de aanwezigen werden verschillende reclamepakjes uitgedeeld, terwijl onder de bestuursleden der N.C.LB. een fototoestel werd verloot. De bijeen komst, die natuurlijk door de huismoeders druk bezocht was, werd door de he?r Ouwersloot met dank aan Mevr. Randwijk gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6