Nationale Vereen Pro Rege WOENSDAG 23 MEI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Schipper Schüperoort, te Rotterdam, De prins van Wales "bracht bij gelegenheid van zijn reis De nederlegging van een krans aan het graf van den Roe meenschen Onbekenden Soldaat, waar dezer dagen een maakt met zijn ton een proefvaart ter. door Noord-W ales een bezoek aan Lloyd Georgegroote militaire plechtigheid plaats had. voorbereiding van een nieuwen tocht. JAARVERGADERING TE UTRECHT Een principieele uitspraak DE OUDE ROEPING EN DE OUDE TAAK BLIJVEN In het. Tehuis voor Militairen, aan het Wed 3 a te Utrecht heeft gister de zestiende algemeene jaarvergadering plaats gevonden van de Nationale Vereeniging „Pro Rege". De vergadering was druk bezocht. De Voorzitter, Ds. T, J. Hagen van Delft, opende om half elf de vergadering, liet zin gen Ps. 118 14, las een gedeelte van 2 Kon. 2 en ging A'oor in gebed. Daarna hield hij een openingsrede over ELisa's bede tot Ella - De aardsche loopbaan van Elia liep ten einde. Elisa ging met hem mee, en deed de bede, dat twee deelen van Elia's geest op hem zouden komen. Dat was een harde zaak. In de eerste plaats omdat God alleen die Ibede kon ver vullen. Maar ook, omdat dan zijn opvolger mper gaven zou bezitten en meer krachten zou kunnen doen dan zijn meester. Een harde zaak, maar ook een noodige zaak. Immers, Elisa had meer genade noodig dan Elia. Immers, Elia had wel een hooge en belang- I rijke plaats ingenomen, maar hij was ook een man van groote gaven. Maar Elisa zou veel meer optreden in het gewone leven, En hij gevoelde dat hij met zijn geringe opleiding dubbele genade noo dig had, twee deelen van Elia's geest. Voor al, omdat zijn meester, zijn steun en zijn kracht, van hem weggenomen zou worden. Dit zij voor onze Pro Regianen een onder wijzing. Ook gij hebt voor uw taak aldus spr. twee deelen van Gods Geest noodig. Meer dan uw groot leidslieden. Er wordt veel te weinig beseft, welk een groote genade er noodig is om op een een voudige post stand te houden en Gods Naam te belijden: een soldaat op de kamer heeft meer kracht noodig dan een onderofficier, en deze weer meer dan een officier. Dat dan onze bede altoos opga tot God om die genade te ontvangen. Zie hoe Elisa alles \ergeet, al 't aardsche loslaat, om dat alleen na te jagen. Wanneer hij die bede verkrijgt, dan is al het andere hein onverschillig. Dan zal hij voor zijn Ko ning een dienaar mogen zijn, in volle toe wijding des harten. Zoo ook gij, mannenbroeders! Zult gij bekwaam zijn voor 's Konings dienst, dan moet uiw geheele hart Hem toe- behooren. Ge zult u geheel en onvoorwaar delijk moeten laten leiden door den Heiligen Geest. Gij zult eenvoudig op uw doel moeten af gaan, altijd weer het eene groote doel: met taaie volharding op uw post blijven, vervuld met ijver voor des Konings zaak. Gij zult van menschen moeten afzien. Wat hebben we na de gebeurtenis met de Zeven Provinciën gehoopt dat nu eindelijk de Regeering de Christelijke actie bizonder zou besehermen en niet langer die actie zou behandelen met denzelfden maatstaf als de zg. neutrale actie. We zagen het morgenlicht dagen. Maar hoe anders liep het uit! De organisaties van onze broeders O. O. bij de Land- en Zeemacht hebben het aan deh lijve ondervonden. Uw taak in de weermacht is zwaar. Schier bovenmenschelijk. Van alle kanten blijven de antinationale gevaren dreigen. Vele vij anden liggen gereed om ons volk en ons Vorstenhuis, ons leger en onze Vloot te be springen en ten val te brengen. En gij zijt maar kleine luyden. Zwak en weerloos in uzelf. Maar het Pinksterevangelie verkon digt u, dat God uw bede wil verhooren, al vraagt gij ook om twee deelen van den Geest. Want Hij wil u vervullen met Zijn Geest, gelijk de discipelen er mee vervuld zijn geworden. Na dit openingswoord riep de Voorzitter de leden, de afgevaardigden van verschillende vereenigingen en inzonderheid den vertegen woordiger van den Minister van Defensie en Prof. Dr. B C de SavorninLohman een hartelijk welkom toe. Vervolgens werd een telegram van liefde en trouw verzonden aan H.M. de Koningin. De vergadering zong hierna twee coupletten van het Wilhelmus. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd en vastgesteld. Huishoudelijke Zaken Hierna kwamen de jaarverslagen en en kele huishoudelijke zaken aan de orde. Aan het jaarverslag van den secretaris, den beer N. A. Schuman, van Buitenvel- dert, ontleenen we, dat het aantal afdeelin- gen Pu leden vooruitging, ondanks den nood der tijden. Het totaal aantal afdeelingen en correspondentschappen bedraagt 109 met 6275 leden. Nieuwe afdeelingen werden op gerichtte Scheveningen, Noordwijk, Leeuwar den, Zaandam en Winterswijk. Er werden 725 nieuwe leden ingeschreven. Ook de ar beid der Militaire en Burgerafdeelingen kon geregeld voortgang vinden. In Vlissingen zijn de kanspn voor oprichting van een mili taire afdeeling stijgende. Die te Gorcum werd opgeheven. Nieuwe Burgerafdeelingen werden gevormd te Leeuwarden, Winters wijk, Zaandam en 's-Gravenmoer. Het ver- slag klaagt er over. dat het noodige contact tusschen de afdeelingen nog te veel ont breekt. Te veel Burgerafdeelingen laten de militaire afdeelingen nog onkundig over de inlijving van dienstplichtigen uit hun mid den en een enikele mil. afd. verzuimt nog de gevraagde inlichtingen te verstrekken over de aan haar zorg toevertrouwde dienst plichtigen. Aangedrongen wordt op inniger contact tusschen de militaire en burgerafdee lingen. Het verslag verstrekt voorts bijzonder heden over 't orgaan en de werkzaamheden der boekencommissie. Uit het verslag van den penningmeester, den heer E. Jansen, van Den Haag,bleek, dat de rekening 1933 sluit met een nadeelig saldo van f 823.22. De begrooting 1934 sluit met een totaal bedrag aan ontvangsten en uitgaven (waarin het tekort 1933 is verwerkt van f 4278.01. De verslagen en de begrooting werden, onder aipplaus der vergadering, na eenige discussie goedgekeurd. De Commissie tot het nazien der boeken van den penningmeester rapporteerde, dat alles in orde was bevonden. Pro Rege en het Fascismo Op de vorige jaarvergadering werd in han den van het hoofdbestuur gesteld een motie van de afd. Amersfoort, van den volgenden inhoud: „De Nat. Vereen. Pro Rege verklaart hot lidmaatschap van of het. op eenigerlei wijze steun verleenen of leiding geven aan vereenigingen of groepen van personen op fascistischen grondslag, onvereenigbaar met het lidmaatschap van Pro Rege". Het hoofdbestuur zegde toe prae-advies uit te brengen en verzocht een commissie, be staande uit de heeren Dr van Gijbland Oos- terhoff. Prof. Dr B. C. de Savornin Lohman en Ds J. Smelik, van Loosduinen, advies over deze kwestie uit te brengen. Het rap port van deze commissie heeft in Pro Rege kringen heel wat stof doen opwaaien, daar de commissie van oordeel was. dat tegen de vereertigine van het lidmaatschap van Pro Rege. met dat van de Nationale Unie en het Nat. Jongerenverbond, geen bezwaren be staan. Dit heeft om. aanleiding gegeven tot hel uitbrengen van een contra-rapport door een commissie uit het bestuur van het Prov. Verband Zuid-Holland, omdat men aanvan kelijk meende, dat het hoofdl>estuur het ad vies van de commissie-Dr van Gijbland Oos- terhoff overnam. Het, hoofdbestuur heeft echter pas op 6 April j.l. zijn standpunt bepaald en stelde thans aan de vergadering voor uit te spre ken, dat zij alle revolutionaire beginsel in strijd acht met den grondslag der vereeni ging. neergelegd in art. 2 der statuten. In de toelichting op dit voorstel merkt het hoofdbestuur op, dat art. 5 der Statuten aan geeft, waaraan het lidmaatschap van Pro Rege moet voldoen. De eisehen van dit arti kel moeten voldoende worden geacht om keur op de leden uit te oefenen. Het lijkt gewensc'ht dien eisch niet nader te precisee ren, noch om zich uit te spreken, dat eenige vorm van organisatie op onderscheiden ge bied niet verecnigbaar is met het lidmaai- schap van Pro Rege. Het komt hot bestuur onmogelijk voor alle organisaties te noemen, waarvan bet lidmaatschap onvereenigbaar zou moeten worden geacht met dat van Pro Rege. Daarom stelt het bestuur voor de ver eeniging te doen uitspreken, dat zij alle revolutionair beginsel, zoowel van rechts als van links, in strijd acht met de Heilige Schrift als grondslag en richtsnoer van den arbeid van Pro Rege. Dit voorstel lokte ter vergadering een zeer breede discussie uit De afd. Amersfoort bleek schriftelijk de oorspronkelijke motie te hebben inge trokken. De afd. Amsterdam stelde voor de zaak tor nadere preciseering terug te zenden naar het hoofdbestuur, daar het aanhangige voorstel geen duidelijke uitspraak inhoudt. De afd. Rotterdam stelde voor in het hoofdbestuursvoorstel in te lasschen de woor den (achter het woord beginsel): „in 't bij zonder alle fascistische en nat.-soc. organi saties". De afd- Amersfoort wilde tusschen voegen de woorden: „zoowel van marxisti sche als fascistische richting". Na breede beraadslagingen werd tot stem ming overgegaan. Het voorstel van de afd. Amsterdam werd verworpen met 23 tegen 15 stemmen. Het amendement van de afd. Amersfoort werd verworpen met 20 tegen 14 stemmen. Het amendement Rotterdam werd inge trokken. Het voorstel van het hoofdbestuur werd aangenomen met 35 tegen 2 stemmen. De vergadering werd te ruim half twee geschorst tot half drie. MIDDAGVERGADERING Om half 3 werd de vergadering heropend met het zingen van den Pro Rege-Psalm, Ps. 89 8. Allereerst werd de uitslag van de Bestuurs verkiezing bekend gemaakt. Herkozen ble ken de heeren Ds. W. L. Korfker (Barne- veld), B. Geleynse (Achterveld) en B de Jager (Utrecht). Nieuw gekozen werden Ds. A. Klinkenberg J.Azn (Amsterdam); Ds. A. de Bruyn (Hooge Zwaluwe) en Lt de Vries (Arnhem). Vervolgens kAvam in behandeling een mo tie, ingediend door het Bestuur van het Prov. Verband Zuid Holland, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de weigering van de Redactie (Hoofdbestuur) tot het opnemen van het bovenbedoelde „Contra-Rapport" van "t Prov. Verband Zuid-Holland, in 't officieel orgaan der Vereeniging, nadat zij wel had opgenomen het rapport Gijbland. Na bespreking werd deze motie verwor pen. Bij de rondvraag kwamen verschillende practische vraagstukken aan de orde, waar na door den B. Geleynse, hoofdbestuurs lid, een referaat werd geleverd over het onderwerp; „Pro Rege en de Crisis" Spr. ving aan met te herinneren aan de oprichting van Pro Rege, waartoe indertijd door Ds. T. J. Hagen het initiatief genomen is. Doel was het braakliggende terrein in de kazerne te bewerken voor den Christus; het brengen van den Bijbel in de kazerne en op het schip. Dit doel moet ook in onzen zwa ren crisistijd onverzwakt worden nage streefd. Juist nu, nu zoovele jongeren in dienst komen met vertwijfeling in het hart Pro Rege moet vol vuur en energie Christus in het leven uitdragen en zich opnieuw be zinnen. Niet zich bezig houden met allerlei afgeleide kwesties, als fascisme en nationaal socialisme. „Pro Rege", die kreet moet bezielen en aanvuren, moet bemoedigen de jonge men schen, die met de crisis in het hart den militairen dienst ingaan, of die daarin juist de crisis van hun geloof zullen gaan beleven. De Bijbel in de kazerne, de weermacht in dienst van den Christus, dat ideaal blijft. Dat ideaal is nog wel verre van bereikt, maar het moet. Opnieuw moeten de slag orden opgesteld. De eigenlijke taak en roe ping moeten in het centrum van de belang stelling blijven) staan. Geen beuzelingen mogen Pro Rege bezig houden. Het moet voort, totdat in onze weermacht weerklinke niets dan de leuze: „Pro Rege"! „Voor den Koning!" Op dit referaat volgde een breede discus sie waarin vooral gewezen werd op de op bouwende beteekenis van de Bijbellezing in de kazerne. Ds. A. Klinkenberg J.A.zn van Am sterdam, sprak een opwekkend slotwoord Spr. toonde met voorbeelden aan, dat het werk van Pro Rege alleen onder den druk groeit. Dit komt omdat het een werk voor den Koning is. 't Is Mijn werk zegt Hij, dat gij moogt doen. Zoo alleen zal er geen roe men zijn in eigen kracht Kracht kan alleen worden gezocht en ge vonden daar waar ze te vinden is. Het Pro Rege-werk is moeilijk en gaat gepaard met vele teleurstellingen. Maar dit is het bewijo dat we bezig zijn te werken voor den Koning. Hij Zelf zal waken en Zijn werk voortgang doen vinden door alle moeilijkheden heen. Hieraan voegde spr. enkele bemoedigende woorden toe. Na het zingen van Ps. 72 11 werd de vei gadering op de gewone wijze beëindigd. ROFFELRIJMENj foeghei! de Mei! De Mei trekt door mijn landje Een bonte kinderstoet Springt zingend om hem henen En buitelt voor zijn voet. Joeghei! joeghei! de MeieJ Langs heuvel, hei en wei Strooit hij z'n bonte bloemen! Joeghei! joeghei! de Mei! Hij komt er van de heuvels, Die groen zijn, grijs en geel, Vol donkre boschpartijen En vogelengekweel. Joeghei! joeghei! de Meie! Langs heuvel, hei en wei Strooit hij z'n bonte bloemen! Joeghei! joeghei! de Mei! En als hij door de hei gaat Dan juicht zijn jonge stem De blauwe hemel tegen En strooit hij gouden brem. Joeghei! joeghei! de Meie! Langs heuvel, hei en wei Strooit hij z'n bonte bloemen! Joeghei! joeghei! de Mei! De wijde weiden spreiden Hun geurigste tapijt; Daar plukt de jeugd de vreugde Van bloemen en jolijt. Joeghei! joeghei! de Meie! Langs heuvel, hei en wei Strooit hij z'n bonte bloemen! Joeghei! joeghei! de Mei! (Nadruk verboden) LEO LENS Koning Boris van Bulgarije in wiens land door militairen en nationalisten een dictatuur is gevestigd. Onder overweldigende belangstellingmede van de autoriteiten werden de slachtoffers van de mijn-explosies te Paturages grafwaarts gedragenDe nagelaten betrekkingen achter den lijkwagen. Groep der deelneemsters en deelnemers aan de Pinksterconferentie van het Verbond van Christelijk Letterkundige Kringen, te Zeist gehouden Het Noordergewest van het Ned. Ghr. Gyrrvnastiekverbond blies Pinkster maandag te Boogeveen verzamelen. De marsch door de gemeente.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5