WOENSDAG 23 MEI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND „ZILVERBOODSCHAP" VAN ROOSEVELT NAAR 25 PCT. ZILVERDEKKING INTERN. ONDERHANDELINGEN WORDEN VOORTGEZET. Uit Washington: President Roosevelt heeft Dinsdag het Congres zijn lang ver wacht© „zilverboodschap" doen toekonjen. Hierin beveelt de president der Ver- eenigde Staten een wetgeving aan, volgens welke het zilver een vierde der dekking der valuta zal vormen. De boodschap is het resultaat der on derhandelingen met het z.g. „zilver- blok" van het Congres. Zij bepaalt. dat de betalingen voor den aankoop van zilver, dat werd aangewend voor de vorming van de noodzakelijke zu- verreserve tot 50 dollarcent per ounce voor inheemsch zilver wordt beperkt. Roosevelt wijst vervolgens op de wenschelijkheid van een internationaal bimetallair verdrag voor de definitieve oplossing der zilverkwestie en deelt het congres mede, dat reeds on derhandelingen zijn ingeleid met de buur staten, welke onderhandelingen het gebruik van zilver en goud op dezelfde basis als den valutastandaard betreffen. In de bood schap verzoekt Roosevelt volmacht de be staande zilveroverschotten, die niet voorde industrie noodig zijn, over te nemen. Daar bij zal een overeenkomstige schadeloosstel ling moeten worden uitgekeerd. Bovendien wenscht Roosevelt volmacht voor de rege ling van den in- en uitvoer van zilver en andere zilvertransacties. Roosevelt stelt een belasting voor van minstens 50 pet. op alle winsten uit hoofde van zilvertransacties. Hij beveelt een politiek aan, welke, voor valutadoeleinden de hoeveelheid zilver be oogt te verhoogen tot een vierde van de dekking. lie succes der Londensclie zilver- o\ ereenkomst moedigt een voortzetting der 'internationale onderhandelingen over de zilverkwestie aan. De zilverwet is Dinsdag in beide huizen ingediend. Het ontwerp bewilligt een half millioen dollar voor den aankoop van zil ver en jaarlijksche posten, welke de behoef ten dekken. De minister van Financiën wordt gemachtigd in binnen- en buiten land zilver te koopen tegen prijzen en voor waarden en op tijdstippen, welke voor den staat liet voordeeligst zijn. Voorts krijgt de minister van Financien volmacht zilver te verkoopen, wanneer de zilverdekking meer dan een vierde van de geheele valutadekking uitmaakt.. Ambtenaren van liet ministerie van Fi nanciën verklaren, dat zilver per ounce ge middeld «op 129 dollarcent wordt gewaar deerd. Zij schatten de behoeften aan zilver, afgezien van de reeds aanwezige voorraden van onge\eer 800 millioen ounces op 1300 ïnilllioen ounces. BEMIDDELING TUSSCHEN STALIN EN TROTZKI? Een medewerker van de „Daily Mail is naar Menton gegaan, waar Litwinof sedert Zaterdag vertoeft. Hij meldt aan zijn blad, dat Lrtwmof m- iderdaall een ontmoeting zal hebben met Trotzki, teneinde een verzoening tot stand te brengen tusschen dezen en Stalin. In Litwinofs hotel heeft men den journa listen verklaard: Litwinof is hier, om twee vrienden te ontmoeten, van wie de een dicht bij woont, de ander op 30 K.M. afstand. De eerste zou volgens den correspondent zijn dc sovjet-Russische gezant te Parijs, Dowgalewsi, die ziek is en te Menton een villa bewoont. Litwinof zou men den gezant, een vriend van Trotzki, een onderhoud van drie uren hebben gehad. Officieel worden uit Moskou de geruchten over Litwinofs bemiddeling tusschen Trotz ki en Stalin tegengesproken. Te Mexico verluidt, dat agenten van Trotzki aldaar zouden zijn aangekomen om in Mexico de oprichting van een afdeeling der vierde internationale voor te bereiden en te werken voor de toelating van Trotzki in Mexico. FRANSCH CHR. VAKCONGRES. Uit Parijs: Het nationaal Christelijk vak congres is gesloten, na aanneming van een resolutie, waarin de houding der Chr. vak beweging nader wordt aangeduid tegenover de leerstelling van een corporatievee staat. Men sprak zich uit voor de vestiging van een economisch lichaam, dat alle produc ten vertegenwoordigt en een lichaam dat de vereenigingen van werkgevers en werk nemers omvat. Verder sprak men zich uit voor een vermindering van werktijd met behoud van het. huidige levenspeil, de ver plichting van een collectief arbeidscontract en een minimum-loon. DE FRANSCHE OUDSTRIJDERS. Premie op de regeering Uit Parijs: Tijdens de Pinksterdagen is le Vichy 't congres gehouden van den bond van oudstrijders. Een der rapporteurs kondigde aan, dat de oudstrijders den politieken wapenstilstand zouden moeten verbreken, als het kabinet niet vóór 8 Juli de hangende onderzoekin gen in de schandaal-affaires had afgeslo ten, de kosten voor noodzakelijk levenson derhoud verlaagd en aan de belastingher vorming was begonnen. Een gedelegeerde stelde voor, toenadering te zoeken tot de Duitsche oud-frontstrijders, doch dit werd verworpen. MISDADIGE VERKOOP AAN KINDEREN fc'aar de „New-York Times" verneemt, is thans, na een onderzoek, dat een half jaar geduurd heeft, tegen Irving Leyine en Mor ris Singer een aanklacht ingediend. Deze mannen lieten door straatventers sterk alcoholhoudend suikergoed aan schoolkinderen verkoopen en behaalden met dit. bedrijf een jaarlijkschen omzet van een half millioen dollar. Het onderzoek werd geopend, op grond van klachten van onderwijsautoriteiten, die meldden, dat de kinderen soms.half be schonken op school kwamen. TEGEN WAPENLEVERING AAN PARAGUAY EN BOLIVIA. Naar de „Associated Press" uit Montevi deo verneemt heeft het kabinet van Uru- guav liet voorstel, om een verbod te legden op "den uitvoer van wapenen en munitie naar Paraguay en Bolivia in beginsel goed gekeurd. Als voorwaarde werd gesteld, dat beide landen op gelijke wijze behandeld worden en dat de nabuurstaten hun medewerking verleenen. Uit Washington: De commissie van bui- tenlandsche zaken der kamer van afgevaar digden heeft met algemeene stemmen het voorstel goedgekeurd um Roosevelt te mach tigen het zenden van wapens naar Bolivia stop te zetten. BULGARIJE'S NIEUWE REGIEM STEUN VAN DE POLITIEKE PARTIJEN Uit Sofia1 De politieke partijen omschrij ven thans in verklaringen en in manifesten liaar houding ten opzichte van de nieuwe regeerin g-G eorgie f f. De „Democratische vereeniging" van de richting-Zankoff publiceert een oproep aan haar leden, waarin zij dezen adviseert de nieuwe regeering tc erkennen. De voornaamste leiders van de richting Boeroff en Moloff hebben hunnerzijds inde bladen een verklaring gepubliceerd, waar in zij het program van de nieuwe regeering goedkeuren en hun aanhangers verzoeken het reorganisatieplan der regeering-Geor- gieff te steunen. Ook het executieve comité, van de radi cale partij (richting Stankoff) heeft beslo ten aan de nieuwe regeering zijn medewer king te verleenen. Een deputatie van het comité heeft zich zplfs naar minister-presi dent Georgieff begeven en hem deze beslis sing der partij medegedeeld. De overige partijen beraadslagen nog op het oogenblik over haar houding. De Bond van Bulgaarsche reserve-officie ren heeft eveneens aan de nieuwe regeering zijn medewerking toegezegd. De opperste raad van den bond nam een resolutie aan, waarin de regeertng-Georgieff volledig suc ces wordt toegewenscht bij de doorvoering van de reorganisatie-maatregelen. Tal van andere vaderlandsche vereenigin gen hebben eenzelfde standpunt ingenomen- De bevoegdheid der nieuwe regeering Na afloop van de kabinetszitting, die Dinsdag verscheidene uren achtereen had geduurd, verklaarde minister-president Ge orgieff tegenover de pers, dat het kabinet verstrekkende besluiten had genomen, die heden bij verordening zouden worden afge kondigd en in werking treden. Deze verordening zal inhouden, dat alle door de regeeririg uitgevaardigde besluiten, onverschillig of zij in over eenstemming zijn met de bestaande wetten of niet, rechtsgeldig zijn en uitgevoerd moeten worden. De regee ring krijgt daardoor een onbeperkte macht, terwijl haar dictatoriaal be wind er tevens door gelegaliseerd wordt. SPIONNE TERECHTGESTELD. Volgens de Matin bevat het Straatburg- sche blad La Republique het bericht, dat te Berlijn zou zijn geëxecuteerd Madame Vouberg, die betrokken was bij de spion- nage-affarie Sesnowsky (bekendmaking van geheimen betreffende de Duitsche militaire luchtvaart). SOCIALISTISCHE LEIDERS IN OOSTEN RIJK OP VRIJE VOETEN. Uit Weenen: Verscheidenen socialistische leiders, waaronder de vroegere burgemees ter van Weenen, Sietz, Dr. Karl Renner (de eerste Republikeinsche kanselier), Breitner en Danneberg, vroeger wethouders van Fi nanciën en verder een zestigtal leiders en partijfunctionarissen zijn in vrijheid ge steld en hadden verlof gekregen om tijdens dc Pinksteren naar huis te gaan. Deze invrijheidstelling schijnt echter be perkt te worden door zoogenaamde Ritter- liche Haft, welke inhoudt, dat zij hun woon plaatsen niet mogen verlaten, geen gebruik mogen maken van auto's of telefoon en hun correspondentie ter beoordeeling aan de censuur moeten toonen. ZWIJGENDE KLOKKEN EN ORGELS. Uit München meldt Reuter: Op last van de kerkelijke autoriteiten te München mo gen te Traunstein in Beieren de kerkklok ken niet geluid worden en de kerkorgels niet bespeeld. Dit is de straf, die is opgelegd, daar de parochianen eenige weken geleden hebben deelgenomen aan een betooging welke ge richt was tegen den vicaris, waardoor het balcon en de ruiten van het huis werden vernield. DE DUITSCHE GEVANGENIS WORDT AFSCHRIKWEKKEND GEMAAKT. Op last van den Duitschen rijksminister van Justitie zal de behandeling der gevan genen in de gevangenissen in Duitschland verscherpt, worden. De minister heeft een nieuw besluit uitgevaardigd, waarin de eenzame opsluiting wordt aanbevolen (en bij overtreding van de gevangenis-regle menten het invoeren van water en brood en het niet versahaffen van werk. Verder is het aan bezoekers verboden een handdruk of kus tc wisselen met gevange nen, terwijl aan de gevangenen verplicht onderwijs wordt gegeven in'het zingen van nationaal-socialistische marschliederen. De gouverneur van de gevangenis Plot- zensee verklaarde', dat het doel van deze maatregelen is het verblijf in de gevange nis voor den gevangene zoo onaangenaam mogelijk te maken, om aldus de gventueele wetsovertreders af te schrikken. JAPANSCHE VOORBEREIDSELEN. SHANGHAI, 23 Mei. Volgens alhier ont vangen berichten zijn onmiddellijk nadat de autoweg tusschen Dolonor en de provin cie Tsjahar gereed was gekomen, de dage- lijksche munitietransporten uit de Japan- sche basis in de provincie Jehol begonnen In de dagbladen wordt gewezen op den ge spannen toestand in de provincie Tsjahar. Verschillende dagbladen wijzen op de uit breiding van het aantal Japansche oorlogs schepen van de Zuid-Chineesche wateren, waarin men voorbereidingen ziet van een annexatie van de provincie Foekien. VLIEGTUIGWRAK IN HET KANAAL. PARIJS, 23 Mei. Een visschersboot uit Oste-nde heeft het wrak van het Fransche marinevliegtuig, dat bij de vlootmanoeuvres in het Kanaal was vergaan, ontdekt. De visschers zouden, zonder succes, hebben ge tracht. het wrak op sleeptouw te nemen en moesten er ten slotte mee volstaan eenige instrumenten aan boord te nemen. ACTIE TEGEN DE N. R. A. WASHINGTON, 23 Mei. Afgevaardigde Britten (republikein) heeft een resolutie ingediend, strekkende tot het instellen van een onderzoek, door het I-Iuis van Afgevaar digden naar de N. R. A. en het desbetref fende Darrow-rapport in verband met de beschuldigingen van Johnson, die naar aan leiding van het rapport werden geuit. Dooi de instelling van een dergelijk onderzoek zou de N. R. A. Board op 31 Mei niet kun nen worden opgeheven. Senator Nye verklaarde in dit verband dat hij hoopte dat. het Congres tot het in stellen van een zoodanig onderzoek zou overgaan en sprak als zijn meening uit, dat inderdaad de monopolies en trusten mach tiger geworden zijn onder dit regiem clan zij ooit te voren waren geweest. Voorts ver klaarde hij nog dat hij president Roosevelt plannen had doen toekomen voor de ver vanging van 'jt tegenwoordige code-systeem. OPLEVING ANTI-JOODSCHE CAMPAGNE Nu „Der Stürmer", het Duitsche blad dat leurde met de oude legende van den rituee- lcn moord door Joden, verboden is, heeft liet tijdschrift Fridcricus een anti-Joodsche campagne ingezet. In een artikel op de voorpagina van het blad worden tal van voorbeelden gegeven vc.i» Joden, die „zich verbergen achter Duitsche namen", van Joodsche natuurkundigen, die onmensche- lijke experimenten op patiënten hebben ge daan en dergelijke meer. Als conclusie schrijft J-Yidericus: ,De Jood is het gevaar, is de vijand. Door de Joden sterven volke ren en hun cultuur. Wanneer het geheele volk werkelijk de Joden kent, zal er geen plaats meer zijn in Duitschland voor de Joden. Het wereld-Jodendom, op welks steun de Duitsche Joden rekenen, kan daar eens en vooral nota var. nemen". Voorts heeft een der pioniers van de nat.- soc. beweging, Wilhelm Kube, in de „West- fa lische Landeszeitung" o.a. geschreven: „De Joden beteekenen voor de blanke ras sen moreel hetzelfde als pest en syphilis voor de menschheid op hygiënisch gebied. De pestbacil moet worden afgezonderd en geïsoleerd. De Joden zijn sQhuldig aan den grooten oorlog en aan alles, wat den vrede wederom in gevaar kan brengen. „Bewape ning, industrie, wereldbanken, wereldspecu latie, waar men ook grijpt, vindt men een Jood". De 2 millioen Duitschers, die in den oorlog gesneuveld zijn en de 10 millioen dooden der andere landen, aldus Kube, moe ten op Joodsche rekening gezet worden. .Alleen hij, die hardnekkig en onbuigbaar is. zal het Jodendom overwinnen. Men kan beginnen met halve maatregelen, maar op een goeden dag zal deze strijd tot een einde gebracht moeten worden met meedoogen- looze bruutheid door de overheerschende Noorsche volken". Kube is van meening, dat de Arische clau sule zeer gematigd is. Gemengde huwelij ken moeten principieel door de wet worden verboden. „Jood is iemand, die meer dan 10 pet. Joodsch bloed in de aderen heeft. Ieder, die desondanks zijn ras bezoedelt en daarmede het beste erfdeel van ons volk, moet steriel gemaakt worden, omdat hij verraad jegens liet Duitsche volk begaat". VLIEGONGELUK. LOS ANGELES, 23 Mei. Nabij Inglewood is een vliegtuig neergestort, dat onmiddel lijk daarna in in vlammen opging. Twee mannen en een vrouw kwamen in de vlam men om. Gemengd Nieuws. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Te Amsterdam waren op de Weesper- zijde drie jongens op een rijdende vracht auto gektammen en hadden achter op de omhooggeslagen klep plaat6 genomen. Eens klaps geraakte de verbinding van de klap los en sloeg deze omlaag, met het gevolg, dat de drie knapen met een hevigen smak op den grond vielen. De G.G.D. heeft hen naar het Ned. Isr. Ziekenhuis aan de Nieuwe Keizersgracht vervoerd. Een van hen, een jongen van 14 jaar, kon, na verbonden te zijn, naar huis worden vervoerd. De beide anderen, resp. 14 en 15 jaar oud, bleken een lichte hersenschudding te hebben opgeloopen en moesten ter vefpleging worden opge nomen. Te Gouda stond een vrachtauto met een motordefect aan de kant van den weg. Waar- sohijnflij'k had de bestuurder van een jrassec- j-ende auto, de heer Hofman uit Waddnix- veen, 't achterlichtje van de vrachtauto niet gezien, daar het nogal hoog geplaatst was, De luxe auto echoot er half onder. De motor wae totaal vernield en verbogen, terwijl de voorruit in scherven uiteen viel. De heer H. kreeg een ongevaarlijke wond onder het oog, terwijl zijn vrouw geen letsel opliep. De po litie, die ejxredig ter plaatse verscheen, stelt een onderzoek in. De 22-jarige B., een werklooze uit Gouda, fietste in de richting van Waddinxveen. Julist toen een vrachtauto met aanhangwa gen van de fa. Corniok uit Waddinxveen, be stuurd door den 24-jarigen J„ hem in volle vaart passeerde, raakte de aanhangwagen .loe en reed tegen den wielrijder aan. Deze werd in de sloot gesleurd. Met groote moeite wist B. zich te redden. Een voorbijrijdend automobilist vervoerde B. naar Dr J. F. Paul te Waddinxveen, die eerste hulp verleende, waarna het slachtoffer per ziekenauto naai de wijkverpleging te Gouda werd vervoerd. Hij heeft behalve enkele wonden een 6clieenbeenbreuk aan het linkerbeen en gecompliceerde kuitbeenbreuk. Naar de oorzaak - an het ongeval, die ver moedelijk in het brökcn va.n de koppeling©- pen ligt, wordt door de politie een uitge breid onderzoek ingesteld. Te Laren (N.-H.) heM op het kruispunt HilversumsohewegNieuwe Rijksweg een aanrijding plaats gehad tusschen een motor ter uit Elburg, en een auto, bestuurd door rijwiel, bestuurd door den heer D. J. ten Ag- mej. V. te Laren. Mej. V. liet na, den motor rijder, die in de richting Baam reed, voor rang te verleenen, met het gevolg, dat deze in volle vaart tegen de auto reed en eenige meters werd meegesleurd. De motorrijder, die ernstig aan het hoofd werd gewond, bleef bewusteloos liggen. Het slachtoffer werd per Roode Knuis-auto naar het St Jans ziekenhuis te Bussum vervoerd. Te Apeldoorn ie op den hoek Amens- foortschewegLoolaan een luxe auto met zes personen omgeslagen, doordat de bestuurder L-, uit Hilversum, de bocht te kort nam. De inzittenden liepen verwondingen op, echter niet van ernstigen aard. Zij zijn in het alge meene ziekenhuis aldaar verbonden en daar op per trein naar hun woonplaats, Hilver sum, vertrokken. De auto, die geheel met hear wielen in de hoogte lag, was danig be- Te Ouderkerk a. d. IJssel is vermoe delijk door slippen een personenauto in de Kromme met een flinke vaart van den IJ6el- dijk gereden. De wagen reed eenst tegen een paal van het electriciteitsnet, welke geheel afknapte, sloeg vervolgens over den kop en bleef tegen een onder aan den dijk voet staanden boom hangen nabij de woning van den heer A. Beniger. Van de vier inzittenden bleek een vrouwelijke passagier zoodanige verwondingen in hot gelaat te hebben beko men, dat voor haar geneeskundige hulp werd ingeroepen. De anderen kwamen met .den schrik vrij. Het gezelschap had een be zoek gebracht aan familie te Krimpen a. d. IJssel en was op weg naar Utrecht. De zwaar beschadigde auto werd niet inmiddels toege schoten hulp weer op den wég gebracht en naar de reparatie-inrichting van dc fa. Van Hoevelaken vervoerd. De passagiers zijn per andere auto naar de plaats hunner bestem ming vertrokken. NED. ORGANISTEN-CONGRES Gister is te Utrecht een congres van dc Ned. Organistenverecniging gehouden. De heer Cor Kee, uit Zaandam, heeft daar gesproken over welken tijd hij stelde op de 16e en vooral de ïn een gedeelte van de 14e eeuw, toen niet alleen onze componisten, maar ook de instrumentmakers en met name de orgel bouwers wijd en zijd vermaard waren. Spr. leronderstelde, dat de stem „quintadecn" ook van Nederlanders afkomstig is. Verder zijn er verschillende toongroepen, o.a. de beer- of baarpijp, de Nederlandsche vox liumana. De Nederlanders waren vooral om kunst van intonatie beroemd en ge zocht en spr. veronderstelt, dat ze zich bij de progressieve mensureering ook niet onbe tuigd zullen hebben gelaten, vooral als men weet, dat dit in verband staat met den toon- (klavier-) omvang en juist de Nederlanders hier zijn vooraan gegaan. Voorts waren de Nederlanders het eerst met de aanbrenging van het rugpositief. Tenslotte legde spr. den nadruk speciaal ten opzichte van het. 15de eeuiwsche orgei, op de dispositie en dan wel vooreerst op de groote verscheidenheid in klankkleur en voorts op het principe volgens hetwelk men werkte een principe dat tot stand is ge komen onder invloed der polypkone vocale contrapuntiek. „Sleepladen en rugpositieven" Sleepladcn, zei spr. o.m., zijn waarschijn lijk een vereenvoudiging van de springlade en voor het eerst in 1142 door Agricola ge bouwd. Met het optreden van de spring- en sleepladen is het belangrijkste tijdstip in de ontwikkeling van het orgel gegeven. Daar voor was de enkele pijp slechts een deel van een reusachtige Mixtuur en kon men dus alleen met het volle werk spelen. Nu was de weg tot differentieering van het organisme geopend en door deze technische specialisee ring van het pijpwerk werd het orgel tot het schoonste, tot de koningin der instrumenten. De heer Leo Mens, uit Leiden, sprak Spr. behandelde achtereenvolgens het ont staan der psalmwijzen, hun verwantschap met het Gregoriaansch, hun rhythme en de verwording ervan. Het meerendeel der psalmwijzen voor ge dichten van Marot en Beza is ontstaan te Genève tijdens het verblijf van Calvijn al daar. Als bewerker moet men allereerst Louis Bourgeois noemen wiens werk echter door een conflict met Calvijn voortgezet werd door Maitre Pierre. Ondanks het feit, dat de wijzen ontleend werden aan bestaande volks melodieën (vaak met profane teksten) maakte vooral Bourgeois hiervan door om werking stalen van eenvoud, stoerheid en vroomheid. Vervolgens liet spr. eenige voorbeelden met bun origineelen hooren. Uitvoerig be handelde hij de verwantschap dezer melo dieën met het oude kerktoonsysteem het gregoriaansch, 't toonstelsel dat wij niet meer kennen, maar dat door zijn eigenaardi- gen bouw een geheel eigen karakteristiek en bekoring heeft. Spr. veronderstelt, dat deze melodieën vroe ger op rhytme gezongen zijn. Hij ging daar bij op vroegere en latere vertalingen in met hun mindere of betere overeenstemming tusschen rhytme en metrum. Na 1700 komt er verwording der melodieën zoowel door aangebrachte verhoogingen als door verslapping van het rhytme. Met den Franschen schrijver Devolny is spr. van meening, dat wij hier een kostbare erfenis hebben» maar waarvan het rhytme verminkt is. Het rhytme dat zoo elastisch deinde, is door onkundige handen in stuk ken gescheurd of star afgedeeld en middel matige krachten zetten in het wilde weg maar kruisen voor de noten. Of hier voor ons 20ste eeuwers een taak is weggelegd? Spr. ontveinst zich de moeilijk heden niet maar hij wijst er op, dat men het Wilhelmus wèl rhytmisch weet te zingen waarom dan de psalmen niet? Verandering zal met beleid moeten worden doorgevoerd en met de jongeren zal moeten worden be gonnen. Tot erkenning moet worden ge bracht, dat de behandeling der schoone materie van de psalm-melodieën in strijd is met de oorspronkelijke bedoeling en dus on waar is. Spr. meent, dat hierbij van de or ganisten zelf de leiding moet uitgaan, om dat er helaas van medewerking van de zijde van voorgangers of kerkbesturen wei nig te wachten is, aangezien er bij de op leiding van predikanten vooral een groot te kort is aan 't bijbrengen van begrip over muziek en muziek-liturgie of muziekgeschie denis. De heer W. P e i r I, uit Utrecht, sprak over Hij vestigde de aandacht op een zuivere harmonisatie in de kerktoonsoorten van de psalmmelodieën. Deze melodieën zijn af komstig uit een tijd, toen de kerktoonsoor ten nog in gebruik waren, later zijn er, on der den invloed van het tegenwoordig toon systeem van groote en kleine tertstoonsoor ten, veranderingen door kruisen en mollen ingeslopen, waardoor hun oorspronkelijk karakter en hunne tonaliteit verloren gingen, en het dus onmogelijk is, deze psalmen streng in de kerktonen te harmoniseeren. Toch zijn er nog vele psalmwijzen, die, zoo niet geheel, dan toch grootendeels hun oud, schoon en sober karakter hebben behouden, hetgeen ook in de harmonisatie tot uiting moet worden gebracht, doch dat helaas vee' te weinig gebeurt. Het is wel waar, dat de psalmmelodieën zijn ontstaan in een tijd, toen men nog geen regelmatige vierstemmige harmonie gebruik te, en dat ook juist onder den invloed van de zich ontwikkelende harmonie de kerk toonsoorten langzamerhand verdrongen wer den, toch moet voorop gesteld worden dat het zeer wel mogelijk is, in de harmonie de kerktoonsoorten streng toe te passen, wan neer namelijk de melodie ook zuiver in de kerktonen is gehouden. Tot slot volgden eenige voorbeelden op het orgel van psalmmelodieën, geharmoni seerd streng in de kerktoonsoorten, en in ons tegenwoordig toonsysteem, zooals men het gewoonlijk hoort. Na de verschillende inleidingen volgden interessante discussies. Na sluiting van het congres zijn de deelne mers in den Domtoren door het gemeente bestuur officieel verwelkomd bij monde van den burgemeester. De voorzitter van het con gres, de heer W. de Vries, uit Nijmegen sprak een dankwoord. Vervolgens richtte hij zich tot dr. ir G W van Heukelom om hem als restaurateur van den Domtoren te huldigen. De gasten maakten daarna onder deskun dige leiding een tocht door de verschillende kapellen, nadat eerst de bouwmeester een uitvoerig overzicht van dc restauratie had gegeven. BAROMETERSTAND Hoogste stand te Scilly 773.0. Laagste stand te Helping fors 743.6. Stand vanmorgen halftwaalf 770.5. WEERBERICHT Zwakke tot matige N. tot W. wind, gedeel te lijk bewolkt., weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. AARDAPPELZIEKTE In het etmaal van 's avonds 21 tot 22 Mei '.ijn in West-Friesland de weersomstandig heden gunstig geweest voor het optreden an aardappelziekte. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 14.4 C. VEREEN. VAN CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS(ESSEN) ALGEMEENE VERGADERING TE HAARLEM Vandaag en gisteren is te Haarlem de 81e algemeene vergadering van de Vereen, van Chr. Onderwijzers en Onderw ijzer essen ge houden. Den avond te voren is in het koor van de Groote Kerk een wijdingssamenkomst gehouden, waar voorgingen D s C J. van a a ss en, Ned. Herv. pred. te Haarlem en s J. W. S i e r t s e m a. aldaar. De eeiste. spreker sprak naar aanleiding in Hebreen S 5 en legde nadruk op de kracht des geheds en de persoonlijke gemeen schap met God. Ds Siertscma, handelende over 1 Cor. 15: en 58, bracht den strijd der voortrekkers in herinnering. Uit het geloof, dat hun kracht was, moeten ook de onderwijzers var thans leven, wil liet Chr. onderwijs geen verloren zaak zijn. Na afloop van deze samenkomst konden de leden der vereeniging in de consistorie elkander ontmoeten. Voor deze kennismaking bestond gister morgen, dank zij de goede zorgen der rege lingscommissie, meer gelegenheid. Onder- icheidene uitstapjes, naar ieders smaak en veus stonden op het programma, en velen maakten er gebruik var. Inmiddels kwamen de besturen van de hulpvereenigingen „Lukas", „Johannes", „Barnabas" en „Jacobus" op verschillende plaatsen der stad bijeen. De huishoudelijke zaken dier onderafdeelingen werden hier be handeld, zooals jaarverslagen, bestuursver kiezingen, vaststelling van uitkeeringen enz. Ontvangst ten Stadhulzo Te twaalf uur werd het hoofdbestuur ont- •fingen doo** het gemeentebestuur van Haar cm. In de hal \an het Raadhuis waren aan wezig het nagenoeg voltallige college van B. en W. en een aantal raadsleden. De burge meester, de lieer C. Maarschalk, zeide in zijn welkomstwoord overtuigd te zijn van de gewichtige plaats van het onderwijs in liet maatschappelijk leven; met name is de invloed van liet. onderwijs groot ten aanzien van liet overheidsgezag, thans een zaak groote pi-incipieele beteekenis. Dc voorzitter der vereeniging, de heer J. Hobma, van Utrecht, beantwoordde de rede van den burgemeester en dankte voor de vriendelijke ontvangst, waarna in de oude raadszaal ververschingen werden aan geboden. In het Gemeentelijke Concertgebouw, waar de zittingen worden gehouden, opende de heer K. Brant s te kwart voor één uur een uitgebreide, overzichtelijke tentoonstelling van leermiddelen welke druk bezocht werd EER'TE ZITTING Toen te twee uur daarna de eerste zitting begon, was de ruime concertzaal grooten deels gevuld met leden der vereeniging, die van heinde en ver waren opgekomen. De voorzitter der vereeniging s^rak openingsrede uit. HerdacM werd, terwijl de vergadering zich van de zitplaatsen verhief, H.M. de Koningin-Moeder en daarna gezongen het „Oorlof mijn arme schapen" uit het Wilhel- mDe Voorzitter sprak een woord ter nage dachtenis van den heer H. J. Emous, die vele jaren een vooraanstaande plaats bij het Christelijk onderwijs en in de vereeniging innam. Het welkom werd toegeroepen aan onder scheidene vertegenwoordigers van organisa ties, o.m. van de Ned. Hervormde Gemeenten van' Haarlem en Heemstede, alsmede tot eenige schoolautoriteiten, o.w. de heer P. v. Nes, hoofdinspecteur, die de Regeering ver tegenwoordigde. Mede richtte de voorzitter een hartelijk woord van welkom tot den oud-minister Mr J. Terpstra. Daarna stipte de voorzitter aan eenige belangrijke verschijnselen van dezen tijd en bracht die in verband met opvoeding en on derwijs. Speciaal stelde spr. de vraag, hoe de kinderen voor te bereiden tot den strijd C °Hete Kruis als middelpunt van het Evan gelie, dat in zijn volheid alle schatten om sluit, moge voor ons zijn, besloot spr., bron van alle schoonheid, alle kracht en allen heldenmoed. Het woord was nu aan Dr K. D ij' k, van Den Haag, voor het uitspreken van zijn rede over: i het waarvan wij gisteren reeds de hoofdlijnen hebben weergegeven. Aan de gedachtemvisseling werd door drie hieeren deelgenomen, die allen den spreker hulde en dank brachten voor zijn schoon en leerrijk betoog. De heer van der Ent (Zeist) vroeg: „Is gewetensvrijheid een vrucht van het Chris tendom of van de Revolutie?" Zijn vraag toelichtende, zeide spr., dat hij hier speciaal het oog had op de vrijheid om het ongeloof te verbreiden. Hoe staat de Christelijke Over hieid hiertegenover? vroeg hij. Mag zij dit toelaten? De heer vanderValk (Franeker), over Duitschland sprekende, bracht in herinne ring de groote m'sstanden onder het vorige regime. Deze spr. meende voorts, dat het niet voldoende, is te waarschuwen voor het Nationaal-Socialisme. Wij moeten, zeide hij, onze leerlingen vooral de schoonheid en heerlijkheid van het Christelijk beginsel laten zien. De heer Brants (Haarlem) vroeg aan Dr Dijk hoe deze het verschijnsel verklaardo dat vooraanstaande mannen van Christelijke levensovertuiging in Duitschland zich aan stonds gewonnen hebben gegeven voor de gelijkschakeling en volkomen vrede zeggen te hebben met de nieuwe onderwijstoestan den. Voor spr. is het raadsel. Antwoord Dr. Dijk Dr. K. D ij k, de sprekers beantwoordende, zette uiteen, dat de taak der Overheid, door den eersten spreker te berde gebracht, af zonderlijke beschouwing vereischt. Wel wilde spr. de gewetensvrijheid zien als een zuiver Christelijke vrucht, omdat zij de re latie raakt tusschen den mensch en God, waartusschen de Overheid niet heeft te ko men. In zijn rede had spr. er op gewezen, dat het nationaal socialisme ook zegenrijke ge volgen heeft gehad, en het volk heeft ge red, dat door een bedorven politiek aan den rand van den afgrond was gebracht, Spr. was het dus wel met den tweeden debater eens, ook wat zijn tweede opmer king betreft. Ook voor spr. is het optreden van vele Duit sclie Christenen een raadsel. In Duitschland vertoevende, verkreeg spr. op zijn vragen hiernaar verschillende antwoorden. Bij de Weerbericht. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 24 MEI. Van 's avonds 9.29 uur tot 's morgens 4.23 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Rheinfelden 2.11 2.17 Maastricht 40.84 40.90 Rreisach 1.07 1.09 Venlo 10.89 10.94 Kehl 2.28 2.22 Lobith 9.30 9,J2 Maxau 3.66 0.00 Nijmegen 7.04 7,05 Diedeshelm 0.47 0.41 St Andriea 1.75 1,75 Mannheim 2.24 2.24 Arnhem 7.09 7.12 Lohr 0.90 0.95 Vreeswijk lw 0.00 0,25 Mainz 0.02 0.05 Westervoort 7.73 7,75 Bingen 122 1.24 Deventer 170 1,76 Caub 0.28 0.00 Kampen -0.00 -0,05 Kms 1.09 1.' 6 Evsden 46.14 46.17 Coblens 1.36 1.36 Grevenbicht 28.00 27,99 Trier 0.04 0.0» Venlo 10.89 10,79 Keulen 0.90 0.92 Grave (sluis) 4.36 4.16 Rübrort 0.44 0.49 St Andries 0.47 0,58 Wesel 0.87 0.97 Gorkum 1.23 1,-47 Emmerik 0.98 0.42 Dordrecht 0.89 1,04 Dusseldorf 0.30 0.33 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche t(Jd) 2 Mei Delfzijl 7.08 19.16 Hellevoetsl. 11.16 23.48 Terschelling 4.21 16.: 6 Willemstad 0.41 13.13 Harilngen 4.55 17.90 Brouwersh. 10.28 23.00 Den Helder 2.55 14.45 Zierikzee 10.55 23.15 IJmulden 11.27 23.56 Wemeldinge 11.17 23,43 H.vHolland 10.42 23.20 Vlissingen 9.50 29.08 Scheveningen 24.02 Terneuzeu 10.17 22.39 Rotterdam 11.32 23.44 Hansweert 10.50 23.04 eene groep is het een toegeven uit slapheid, een andere groep heeft het Nat. Socialisme als redder uit den nood begroet, hoewel men wel wist waarheen men ten slotte moest komen. Spr. voor zich was van meening, dat de oorzaak hierin schuilt, dat men in Duitsch land niet gekend heeft de school met den Bijbel, ook niet de Christelijke politiek, dia hier te lande tot zulk een rijken zegen zijn gesteld. Ware dit in Duitschland ook zoo geweest, de Lutherschen uit de Evangelische Kerk zouden zijn meegegaan met de man nen der vrije Kerk. De vergadering heeft zoowel de rede als de repliek van Dr. Dijk met veel applaus beze geld. Deze eerste zitting is besloten met het zingen van het tweede vers van het Luther- lied; „Geen aardsche macht begeeren wij", 's Avonds kwamen de bezoekers der ver gadering in de Concertzaal wederom bijeen voor een Gezellige avond waar natuurfilms vertoond werden, „De Spaerne-zangers" zongen en het orgel be speeld werd. .Vandaag werd de vergadering voortgezet. ECONOMIE EN FINANCIEN KON. MIJ DE SCHELDE Kans op sluiting van het bedrijf In de algemeene vergadering der Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen werden de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. In de vacature, ontstaan door de aftreding van den heer B. E. Riuiijs als commissaris, is deze met algemeen stemmen herkozen. Op een vraag uit de vergadering, deelde d'e directie mede, dat er nog steeds onvoldoende weirk is en dat de prijzen rnog steedis verlies laten. Wanneer hierin geen verandering bomt, zal het tot Sluiting van het bedrijf moeten komen. Dat zou niet alleen tot scha de van aandeelhouders en personeel zijn, dodh verder tot schade van Vlissingen en omildggende gemeenten. Hier zou een diep verval ontstaan. Het toegezegde werk van den bruggen bouw voor den staat laat nog steeds op zich wachten. ALG. EXPLORATIE-MIJ Het jaarverslag der Alg. Exploratie-Mij meldt dat het resultaat van 1933 in staat steilt 103.000 op de concessies af te schrijven en een slot- dividend. uit te keeren van 4J (v. j. 6 waa-rnn een bedrag van ƒ16.451 als onverdeeld dividend-saldo op nieuwe reikeninig kan worden ovengebracht. Het dividend over het afgeüoopen jaar zal dan in totaai 84 bedragen _(v. j. 11 ALGEMEENE BRUINKOOL COMP. Het Verslag over 1533 der N/V. Alg. Bruin kool Compagnie over 1933 vermeldt, dat do pro ductie van gedolven bruinkool bedroeg lm 1933 881.566 (902.236) ton. de brikettcnfabrlkage 287.304 (298.212) ton. Aan briketten werden 281.763 (284.392) tooi verkocht. De gemiddelde dagelijksche productie van bri. ketten bedroeg in 1933 1.121,8 (1.145.9) tooi. In den loop van het boekjaar werd wederom een aanvang gemaakt met het openleggen van voor afgraving bestemde terreinen, hetgc-en met belangrijke kosten gepaard gaat. Hieraan is het voornamelijk too te schrijven, dat bij een ge lijken afzet als het vorig Jaar do bedrijfswinst der Grube Graf FUrstcnbeng slechts 42.033 (146.644) bedraagt. Voorgesteld wordt het netto-wjn6tsaldo van 6.817 (1873) naajr nieuwe rekening over te brengen. PEUDAWA PETROLEUM-MIJ Ht jaarverslag 1933 der Pendawa Petroleum Mij. meldt dat men nog steeds wacht op een beslissing va.n de Bataafsch-e Ptroleum Mij. om op het concessieterrein do boorwerkzaamheden te hervatten. Gezien de algemeene depressie wordt dit niet spoedig verwacht Het saldo verlies bedraagt 103.043 (v. j. 97.986). CULTUUR-MIJ DE LAMPONGS Het jaarverslag 1933 van de Cultuur Mij. De Lampongts vermeldt een nadeelig exploitatie saldo van 11.959 (v. j. 32.690). AMENTS SUIKERFABRIEKEN BATAVIA. 22 Mei. (Aneta). De alhier gehou den vergadering van aandeelhouders va.it Aments Suikerfabrieken, besloot 2J dividend uit de reserve uit te koeren. De heer H. M. Amcnt .werd herkozen tot commissaris.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2