De Volkseenheidsconferentie voor Studenten Gemengd Nieuws. LAND- EN TUINBOUW WOENSDAG 23 MEI 1934 DERDE BLAD, PAG. 10 EEN GOUDEN JUBILEUM Van de Nederl. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn Onder de organisaties, die zich beijveren voor den geestelijken en zedelijken wel stand van ons volk mag ongetwijfeld met eere worden genoemd de „Nederlaridsche Vrouwenbond tot verhooging van het zede lijk bewustzijn", die morgen te Amsterdam zijn gouden jubileum viert. Wat moeten wij verstaan onder de zeggende woorden redelijk bewustzijn"? Men kan het naar de aanduiding v; de leidsters van dezen Bond noemen: die ervaring in ons gemoed wij zouden het 't instinct of de intuïtie kunnen heeten die ons een gevoel van pijn geeft bij de aan raking van het onreine en dat ons vanzelf daarvoor doet terugschrikken. Dit moeten wij opwekken: allereerst bij ons zelve, maar ook bij anderen: de geest van ons volk meet worden doordrongen van afschuw voor dc zonden en leeren inzien dat kwaad, in wel ken vorm ook, zonde is. Wij nemen het op voor onze zusters, het allereerst voor die, wélke diep gezonken zijn. maar die het een misdaad is nog dieper te vertreden in het slijk! Wij nemen het op voor onze aanko mende jeugd, voor onze miliciens en andere jonge mannen, voor onze dienstmeisjes en fabrieksarbeidsters, die niet langer mogen omringd worden door zedelijke gevaren. Het is Josephine Butler geweest, die de Hollandsche vrouwen tot dit werk heeft geïnspireerd. Wij mogen hier in de herinnering terugroepen den verheven arbeid, dien deze edele Engelsche vrouw van hooge positie omstreeks het midden der vorige eeuw begon om de publieke opinie wakker te schudden voor den strijd tegen de reglementeering- der prostitutie en van de huizen van ontucht. Op haar Euro pee schen kruistocht tegen deze gruwelen kwam zij in 1883 ook in Den Haag, waar liet 3e internationale congres van de „Fédération Abolitionniste" werd gehouden, een organisatie, mede door haar moedig optreden in 1873 te Liverpool ge sticht. Het was met name de strijd tegen de ver derfelijke „dubbele moraal", 'die de vrouwen in Nederland er toe bracht in 1881 den Bond op te richten. Het hoofdbeginsel waarvan de Bond nog steeds uitgaat, is dat er slechts één zedewet is voor mannen en vrouwen dezelfde dat, waar twee menschen zondjgen, beider schuld even groot is ph het als een der grootste onrechtvaardigheden moet worden beschouwd wanneer de zondige vrouw al léén moet boeten waar de man die min stens even schuldig is als zij vrij mag uitgaan! Voor dit echt Evangelisch principe, voor dezen eisch der Goddelijke zedewet heeft de Bond nu 30 jaren aaneen gestreden, in trou we samenwerking met andere organisaties. Bijk zijn de vruchten geweest, die ook de thans jubileeronde Bond mocht inzamelen. Met echt-vrouwelijke vasthoudendheid heb ben de besturen der afdeelingen en ook het Hoofdbestuur zelf vooraan gestaan in den kamp tegen reglementeering van bord eel en' pii geneeskundig onderzoek van de ongeluk kige bewoonsters van deze holen der schan de. In de eene gemeente na de andere brak 'dank zij ook het initiatief van den Bond een beter inzicht haan bij de gemeenteraden, totdat in 1911 de Dagonstempel viel en een Rijkswet van het Ministerie-Heemskerk alom het ex- ploiteeren van de beruchte huizen verbood. Het bestaan van den Bond werd hierdoor evenwel niet overbodig, want al was de strijd tegen een averechtsche Overheidsop- ,\atting op gelukkige 'wijze beslecht, het kwaad zeil moest blijvend worden bestreden. Vandaar dai de Bond voortging van toen af met steun van overheidsinstanties en zich met meer toewijding kan geven voor 't stations!- vverk, zoo dringend noodig om mede hier door den afschuwelijken handel in vrouwen en meisjes te fnuiken. Ook trok de Bond het reclasseeringswerk voor een deel tot zich, en had voorts het werk in Indië gezegende vruchten gedragen. De zorg voor de onge huwde moeder behoort mede sedert vele jaren tot den Bondsarbeid. Werd de eerste jaarvergadering te Am sterdam in 1883 gehouden de Bond te te Den Haag in 1S84 opgericht ten huize van Douairière Klerck-van Hog end or p, die 25 jaren lang tot haar dood presidente was ook de 50ste jaarvergadering vindt nu te Amsterdam plaats. Bij den aanvang telde de Bond 700 leden, verdeeld over de. afdeelingen en correspondentschappen. Thans werken 2300 leden samen in 19 afdee lingen en 01 correspondentschappen. Al of niet met medewerking van deze af deelingen bezit de Bond tehuizen voor meis jes en vrouwen te Dordrecht, Utrecht, Naar den—Bussum. Haarlem, Den Haag, Amster dam, Patavia en Bandoeng. Onderscheidene afdeelingen werken hoofdzakelijk individu eel. In nauwe samenwerking met „Union", Middernaehlzending en andere verecnigin- gen wordt met name in de hoofdstad gear beid. Wij waren in de gelegenheid hier le bezichtigen het Tehuis, dat de Bond op ver zoek en met krachtige medewerking van zeden en kinderpolitie bestuurt, waar vrou welijke arrestanten voor lichte misdrijven tijdelijk worden ondergebracht en verder voortgeholpen. Evenals in den overigen Bondsarbeid is het ook hier de macht der Christelijke liefde, Ter gelegenheid van het gouden Jubileum is het orgaan van den Bond in gedistingeerd feestgewaad verschenen, waarin vele waar devolle bijdragen zijn opgenomen. De tegenwoordige presidente, mevr. C. J. van Heenxskerc k v an Be e s tv a n Reede tot ter Aa, van Den Haag, be sluit hierin haar lezenswaardig artikel al dus: Wij roeien in ons kleine bootje op tegen een slroom van zedebederf en verwildering, al ziet het er donker uit in dezen crisistijd, wij roeien steeds maar door met nieuwen moed, al zijn de wolken nog zoo donker, een maal breekt het licht door. Wij weten, dat er Eén is. Die ons steunt en helpt en op Wien wij nooit tevergeefs zullen vertrouwen en wij danken God, dat het ons nu en dan vergund is een baken te zijn voor hen, die verlaten rondzwalken op de groote levenszee. Een uiting van echte democratie ir*> Wanneer we nu de houding van eenige deelnemende groepen achtereenvolgens met eenige woorden aangeven, moet voorop staan, dat we hierin niet volledig kunnen zijn, maar slechts hier en daar een greep kunnen doen. En dan willen we beginnen met de mededeeling, dat. de Liberale Studen- tenvereeniging wegens gebrek aan deelne mers zich genoodzaakt zag, zich terug te trekken. We kunnen gevoegelijk in het mid den laten, in hoeverre dit een symptoom is an deze tijd. Om niet eenzijdig te worden, willen we er dadelijk aan toevoegen, dat dezelfde reden ook het Verbond van Dietsche Nat. Solid. Studenten van deelname af moest zien. Voor eenige nog niet lang geleden opge richte vereeniginigen was deze conferentie is een gelegenheid te meer. om uitge breider nog dan het met de andere groepen het geval was, zich aan „de wereld" voor te stellen. Hiermee bedoelen we niet het minst de Studenten federatie van de Nat Soe. Beweging. Juist dezer dagen heeft men kunnen lezen, dat in de verschillende Nat, Soc. Studentenvereenigingen aan onderschei dene universiteiten meer centralisatie zal gebraoht worden. Wc zullen het maar aan dit gebrek aan centralisatie wijten, dat er slechts twee N.S.B.-ers aanwezig waren. De redevoering a an de spreker namens de N.S B. onderscheidde zich naast een niet zeer billijke aanval op bepaalde partijen en per sonen. door het, weinig naar voren brengen van eigen standpunt. Nadat twee inleidende sprekers het recht van een Friesc'he beweging hadden 'erkend, is hierop door een der afgevaardigden van de Friesche Studenten Federatie nader in gegaan. Behalve dat een der inleidende sprekers zijn rede grootendeels aan de Dietsche Be weging had gewijd, werden de opvattingen van het Dietsch Studenenverbond door een afzonderlijk inleider uitvoeriger uiteen gezet. Waar door deze spreker niet het minst de plaats onder de oogen werd gezien, die de student in de samenleving heeft in te nemen, werd hierna gevoegd de rede namens de N.C.S.V., die het verband toonde waarin deze vereeniging staat tot de politieke en sociologische verschillen in ons volk. Terwijl de V.C.S.B. van oordeel was. dat tot groote schade van het volk de verdraag zaamheid in deze tijd gevaar loopt als lei dend beginsel van alle groepen le worden vergeten, toonden de sprekers voor de Calv. Stud. Bew. aan. dat de tolerantiegedachte zoowel staatseenheid als godsdienstige ver scheidenheid en zoodoende volkseenheid en godsdienstige verscheidenheid omval. Deze uiteraard onvolledige greep toont reeds aan de verschillen in de naar voren gebrachte meeningen, en nu zwijgen we nog van de discussies en van, wat niet het onbe langrijkst is, de onderlinge gesprekken. De student van thans wordt reeds vroeg geplaatst voor allerlei problemen, waarmee hij vroeger eerst na zijn studie, en dan nog niet altijd, in aanraking kwam. Het feit, dat de eenigszins romantisch aandoende afzondering van het „studenten leven" van het leven der medemenschen is afgesloten, hebben we +e aanvaarden. Hier door worden vele kenmerkende studenten- gebruiken opgeheven, maar daarnaast opent zich toch weer een nieuwe wereld, waarin we ook als een student een taak hebben. Cher de moeilijkheden, die we thans reeds in ons studentenleven ontmoeten, zullen we eerlijk en als student ons moeten beraden, om zoo voor onszelf de twee eenheid te ont dekken in de universitaire studie en de pro blemen van het practische leven. Zoo moeten we ook deze „Volkseenheids conferentie" niet beschouwen als een instel- DE WERELDREIS VAN PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE door O. Th. ROTMAN 111. Doodelijk verschrikt maakten onze twee helden rechtsomkeert. Houvast! dacht de diende en hij kreeg de jongens nog net tc pakken... bij de slippen linnengoed, die Hektor een poosje van te voren met z'n tanden oo. don dag gehaald had Pietje en Jantje natuurlijk brullen, dat het 'n aard had! 112. Rroets! Een wanhopige ruk, en daar hadden ze zich bevrijd. Door den diender, die nog steeds de twee stukken linnengoed in z'n handen zwaaide, op den voet gevolgd, renden ze den weg weer op. Maar o, jon gens, iar kwam ook de dikke diender aan... zc liepen regelrecht op hem aan... (Wordt Vrijdag vervolgd) ling, die ons helpt de tegenstellingen weg te werken en kloven kunstmatig en onbe vredigend te overbruggen, maar als een poging om te zien, wat we aan elkaar heb ben. Zoo beschouwd is zoo'n congres onge twijfeld voor herhaling vatbaar. Hierboven noemden we deze conferentie een uiting van dc echte democratie, zooals die voorgestaan wordt door de calvinistische levensbeschouwing, van de democratie, die de verschillen niet. wegdoezelt of ruwweg opheft, van de democratie die niet kan vol staan met een Christendom boven geloofs verdeeldheid, van een democratie tenslotte, waarvan Kuyper spréékt als hij handelt over de calvinisten, de „christen democraten" in de ware zin des woords. Zekere G. v. d. E. te 's-Gravenzande, die reeds eerder malcontente neigingen heeft vertoond omtrent de bepalingen der steun regeling, en deswege ad door den Politie rechter wegens bedreiging was veroordeeld, heeft thans opnieuw van zijn bijzondere op vattingen over de gemeentelijke maatregelen doen blijken. De gemeente 's-Gravenzande heeft nl. thans de steunregeling stopgezet, iets waar mede v. d. E. zich blijkbaar maar matig kon vereenigfen. Hij toog althans naar de woning van den controleur op don werkloosheidsdienst, de heer C. v. d. Weyden, en vroeg daar den wethouder van sociale zaken te spreken. Doch daar de wethouder daar niet aanwezig was, verklaarde v. d. E. het ook wel met den controleuir te kunnen „doen". Daartoe noodigde hij den controleur uit „even naar den weg te komen", aan welk vriendelijke invitatie laatstgenoemde ge volg gaf. Toen men daar was aanbeland, deed v, d. E. zijn vuist neerdalen op het gelaat van den controleur, die hierdoor nogal verwond werd Maar toch liet ook hij zich niet onbetuigd, en het geschil omtrent de steunuitkeering werd ook op deze wijze door den controleur beslecht. Toen politiehulp naderde, sloeg v. d. E. op de vluoht. Tegen hem is echter proces-verbaal opge maakt, waarbij zijn eerste klap wel meer dan een daalder zal kosten. BEZOEK AAN SCHIPHOL Op den Tweeden Pinksterdag bezochten 3000 menschen Schiphol, waar het grootste vliegtuig, ooit in Nederland gebouwd, bezich tigd werd. INBRAKEN Te Amsterdam ontdekte de eigenaar in een" kantoor op de Keizersgracht, dat door inbrekers een oud model brandkast was opengebroken. Daaruit 'bleek ruim 300 te zijn gestolen. De dieven zijn vermoede lijk met een valschen sleutel binnengeko men, want de sloten waren niet beschadigd. Te Oss (N.Br.) werd 's nachts de winke lier v.. d. L. uit zijn slaap gewekt door hel? breken van een vensterruit. Hij ging op om derzoék uit en zag juist een inbreker weg vluchten, die op het punt stond naar bin nen te klimmen. Een achtervolging leverde geen succes op. In de woning van V. herhaalde zich het zelfde, doch ook daar wist de nachtelijke bezoeker in de duisternis te ontkomen. De nasporingen van de politic bleven zonder re sultaat. Te IJ muiden werd door inbraak een groote partij goederen en geld ontvreemd. De daders zijn nog niet bekend. BRANDEN Te Amsterdam is 's middags in den kelder van een perceel aan de Utrechtsche straat brand uitgebroken. Deze kelder is in gericht als opslag- en werkplaats van opti- che artikelen der gebroeders Prins. Het uur vond gretig \oedsel in het brandbare materiaal, waaronder zich veel emballage bevond. De brandweer wist te voorkomen, dat de lammen, naar het gelijkstraatsche gedeelte doorsloegen. De chef van de over den kelder gelegen winkelzaak der Gebr. Prins heeft omtrent de ooi-zaak van den brand geen ver klaring kunnen geven. De schade is, in ver band met de verscheidene kostbare optische artikelen, die in den kelder waren opgesla- en door het vuur en het water on herstel haar zijn beschadigd, aanzienlijk. Tijdens afwezigheid van de bewoners is nachts brand uitgebroken op de tweede ïrdieping van een perceel aan de Van Osta- destraat. Met moeite en via het trappenhuis konden twee families met kinderen het per ceel verlaten. De brand werd vrij spoedig gebluscht. Een der brandwachts is tijdens het blus- schingswerk met zijn voet bij het opschui ven van den mechanischen ladder bekneld geraakt, waarhij dit lichaamsdeel gekneusd werd. Te Garijp (Fr.) ontstond brand in de boerderij, bewoond door den landbouwer Be- eedictus. Men trachtte den brand, welke aan ankelijk in de schuur woedde, zelf te blus- schen, doch spoedig moest de hulp worden ingeroepen van de autospuit te Bergum. De inboedel kon grootendeels worden gered. Enkele bedden en kleedingstuhken gingen Toren evenals een wagen met S voer hooi. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Heerd e (Gld.) is de woning van den arbeider J. B. afgebrand. De heele inboedel d door het vuur Vernield. Een kalf mi in de vlammen om. Een bedrag van 130 dat B voor verkochte varkens had orit angen, ging eveneens verloren. Te Hoofddorp (N.I-I.) brak brand uit n een groote landbouwschuur aan den Aals- ucerdenveg. Daar het vuur snel om zich heen greep werd direct de handbrandspuit n den 'Aalsm.wcg ter assistentie geroepen. Ook werd direct de autospuit van Hoofddorp gewaarschuwd. De schuur brandde geheel af, eenige landbouwwerktuigen en gereod- chappen w.o. twee nieuwe boerenwagens en een paar machines gingen verloren. De oor zaak moet aan het spelen met lucifers door kinderen worden toegeschreven. Vcrzeke- ing dekt de schade. Te Mill (N.Br.) brank brand uit in de boerderij van den landbouwer Ro.vendijk. vuur greep zeer snel om zich heen, zoo dut in korten tijd dc hoeve geheel in dc asch werd gelegd. Met moeite kon de inboedel in 'ligheid worden gebracht. Een belendende boerderij liep ernstig gevaar op, doch door het optreden van de brandweer kon de aan tasting \an dit perceel worden voorkomen. Verzekering dekt de schade. HET ROOIEN EN AANVOEREN VAN VROEGE AARDAPPELEN Geheel gewijzigde aizetregeling Dc veilingbesturen hebben van dc Regee ringscommissaris voor de Uitvoering van de Tuinbouwsteunwet het volgend schrij ven ontvangen betreffende het rooien en aanvoeren aan de veilingen van vroege aardappelen hetgeen voor alle telers van vroege aardappelen van groot belang is te lezen. Volgens schrijven van de Ned. Groenten- en Fruit-CentraJe zal dit jaar voor de vroe ge aardappelen een gereel andere afzetrege- ling gelden dan in 1933, opdat de binnen- landsche consument een behoorlijken prijs voor het product betaalt, en waardoor bo vendien wordt bereikt, dat aan de met Duitschland gemaakte afspraken inzake den invoer bepaalde hoe\eelheid en tegen bepaalde prijzen de hand kan worden ge houden. Deze door de N.G.F.C. vastgestelde af- zetregeling luidt als volgt; 1. Onder vroege aardappelen worden verstaan, alle aardappelen, te rooien tus schen 1 Juni en 1 Augustus, met uitzon dering, tot nader order, voor Bintje en Vervroegde Eigenheimer, omtrent welke soorten t.z.t. nadere mededeelingen zul len worden gedaan. 2. Verkoop van vroege aardappelen door den kweeker kan slechts plaats hebben via de veiling, waarbij hij is aan gesloten. Van deze verplichting wordt gocn dispensatie verleend. Alleen zal in streken, waar tot nu toe geen veilingen hebben bestaan, administratief geveild mogen worden. 3. Iedere kweeker, die vóór 1 Aug. vroege aardappelen wil rooien, moet een vergunning tot rooien hebben van dc N.G.F.C. Deze rooi-vergunning, waarvar, het formulier door de N.G.F.C. zal wor den vastgesteld, wtordt afgegeven dooi de veilingsvereeniging, waarbij de kwee ker is aangesloten. De vergunning tot rooien is voorwaar delijk, aangezien zij gecombineerd wordt met de aanvoervergunning. Zoolang ecu veilingsvereeniging omtrent beperking van den aanvoer geen instructie van cte N.G.F.C. heeft ontvangen, kunnen de kweekers dus vrij rooien en aanvoeren. •i. Door de N.G.F.C. zullen, telken male tot nader order, minimumprijzen worden vastgesteld, waar beneden dooi de veilingen niet mag worden verkocht. Zooara een partij den vastgestelden mi nimumprijs niet opbrengt, moet aan de N.G.F.C. hiervan telefonisch mededee- ling worden gedaan. De partijen aardappelen, die op een bepaalden dag onverkocht blijven, moe ten den volgenden dag het eerst geveild worden. 5. De veilingsbesturen zijn verplich» iederen dag onmiddellijk na afloop dei veiling schriftelijk aan de N.G.F.C. op te geven, hoeveel aardappelen dien dag zijn aangevoerd, alsmede den doorsnee- prijs voor iedere soort besteed. 6. J'ocdra door het onverkocht blijven van aangevoerde partijen blijkt, dat de aanvoer te groot is geweest om tegen den vastgestelden minimumprijs te wor den opgenomen, zal de aanvoer en dus ook het. rooien door de N.G.F.C. gere geld, d.w.z. beperkt worden, Deze regeling Van den aanvoer zal voor iedere veiling afzonderlijk worden vastge steld en wel in verhouding tot den aanvoer in 1933. Iedere veilingsvereeniging is vrij ten aanzien van de ver dee ling van de aan haar toegekende hoeveelheid onder haar aan-, voerders. Aangezien bij deze verdecling de billijkheid in acht moet worden geno men, verdient het aanbeveling, dat reeds thans door ieder veilingsbestuur een sche ma eener regeling van den aanvoer voor haar leden worden opgesteld: in verband daarmede is het gewenseht, dat ieder vei lingsbestuur thans reeds een overzicht sa menstelt van den aanvoer van iederen kweeker per dag in de maanden Juni en Juli 1933, opdat het, zoodra door de N.G.F. C. de aanvoer op de veiling wordt beperkt, ook onmiddellijk den aanvoer van iedere* kweeker kan regelen. Uit den aard dei- zaak dient ieder veilingsbestuur daarbij rekening te houden met de beperking, die op de teelt heeft plaats gevonden. Binnenkort zullen door de N.G.F.C. aan de veilingsvereenigingen nadere instructies worden gegeven o.a. omtrent de afgifte van vervoerbewijzen. PROV. LANDBOUW CRISIS- ORGANISATIES De ..Staatscourant" bevat een opgave van de personen, die voor de eerste maal zullen optreden als bestuursleden van de Provin ciale Landbouw Crisis-Organisaties. VEELEVERING AAN ITALIË Nederlands jaarcontingent 650 stuks Fokvee valt buiten het contingent Ingevolge een handelsovereenkomst tus- schen Italië eenerzijds en Nederland, Roe menië, Joegoslavië en Albanië anderszijds, is een regeling getroffen omtrent de invoer rechten op vee en is de grootte der contin genten bepaald. Wat deze contingenten betreft, bedoelt men hiermede alleen het aantal, dat vol gens het vastgestelde verdragsrecht mag in gevoerd worden. Voor het vee, dat meer dan deze contingenteering ingevoerd wordt moet het gewone invoerrecht betaald wor den. De grootte der contingenten is als volgt vastgesteld: Frankrijk 40 st. per jaar (per maand 31, Denemarken 780 65), Neder land 650 (51), Oostenrijk 1320 (110), Zwit serland 795 (66), Polen 920 (77). Voor Roemenië is het vastgesteld op 18.000 stuks per jaar, voor Joegoslavië op 15.000 stuks per jaar en voor Hongarije op 55.000 per jaar; ook deze laatste contingen ten moeten gelijkelijk over de maanden verdeeld worden. Fokdieren, waarvan de rassen met name genoemd zijn in de Nederlandsche en Zwn, sersche hai^ïelstractaten vallen echter niet onder deze contingenteering. Voor Nederland is in het handelsverdrag o.a. het volgende bepaald. Fokvee van de in het handelsvedrag met name genoemde rassen kan in een onbe perkte hoeveelheid worden ingevoerd te gen de daarbij vastgestelde tarieven öi.10 per stuk voor koeien en L. 36,70 pei stuk voor. jonge stieren en vaarzen). Vee van alle rassen en voor alle doelein den kan in een hoeveelheid van 650 st. pei jaar worden ingevoerd tegen het conventie ncele tarief (mcestbcgunstiging), nl. per 100 kg. levend gewicht: L. 85,— voor koeien stieren, jonge stieren en vaarzen; L. 106,— voor kalveren tot 300 kg. en L. 90 voor kal veren boven 300 kg. Hierbij is nog een over ga ngst a ri of vastgesteld. Eventueel boven dit contingent ïngevoer de dieren zouden'worden onderworpen aan het algemeene tarief. In 1933 werden door Nederland voor [talie gezonden: 1287 melk- en kalfkoeien, 131 stieren en stierkalveren, -447 stuks jong vee ouder dan 1 jaar en 42 stuks beneden één jaar. De drie laatste groepen zullei, fokvee geweest zijn. Uit deze cijfers blijkt, dat dc invoer tegeu „Verdragsrecht" toi op ongeveer de helft is gecontingenteerd, BLOEMKWEEKERSCREDIET Beschikbaar 1600.000 De „Staatscourant" bevat de Crisisbloem- kweekerscredictbeschikking 1934 I. Hieruit blijkt dat uit het landbouwcrisis fonds voor de credietverleening aan de kende bloemkweekers een crediet beschik baar wordt gesteld van f600.000. Uit de msisbloemkiweekerscredietbesehik- king 193'- II blijkt, dat nog eenige bijzondere voorwaarden zijn gesteld voor de credietver leening van de bloemkweekers te Aalsmeer, Haarlemmermeer, Nieuwer-Amstel, Leimui- den en Uithoorn. De gemeentebesturen van genoemde plaat sen zullen 10 pCt. voor haar rekehing moe ten nemen van de in hun gemeente ter leen verstrekte credieten, indien deze een nadeé- lig saldo opleveren. De credieten zullen slchts aan die bloemkweekers verstrekt wor den die zich tegenover de stichting en de betrokken veiling verplichten al hun pi-o- ducten van de bloementeelt over een va volgende veilingen fe zullen veilen: 1. Ce-O peratieve Vereeniging Centrale Aalsmeersch Veiling; 2. Coöperatieve VeiiUngs-vereen igiug Bloemenlust; 2. Amsterdamscihe Veiling voor land- en tuinbouwproducten. STRIJD IN DE VEILINGWERELD Haagsche en Amsterdamsche tegen Zeeuwsche laind te bewegen hun producten-naar die veil gen te zenden. Ver tegenwoordtgers zijn aan eteld en in advertenties, etc. wordt aan de Z. wen medegedeeld, dat hun producten in Amst dam en Den Haag de hoogste prijzen opbren gen, omdat daar de meeste kooplieden kc meel- dan in Zeeland, omdat het reizen daarheen veel tijdverlies beteekent. De gezamenlijke Zceuwische veilingen hebben echter onmiddellijk San de Zeeuwsche tuinder, doen weten, dat, wanneer ze enkele productei naar de veilingen bulten Zeeland zenden, di Zeeuwsche veilingen voor hum andere productei gefloten zullen zijn. Alles of niets dus. GEDWONGEN OMPLOEGEN Een landbouwer te Zegge (N.Br.) die meer erwten bleek te hebben geteeld, dan hem in gevolge de teeltregeling was toegestaan, heeft njet minder dan 10 gemet, "waarop erw ten waren gezaaid, moeten omploegen. PROEFTUIN ZUED-HOLL. GLASDISTRICT HBHHHHBHHHin Proeftuin Z.-üJ Glasdikstrict, welk verslag is veascnena.r, wordt medegedeeld, dat, niettegenstaande de toene mende malaise in den tminbou-w, het werk van den Proeftuin in het afgeloopen jaar.in het toe ken de belangstelling stond. De Rijkstulnbouw- consulent, Ir Riemeus, heeft plni. 2600 maal ad viezen moeten verstrekken ln gevallen van plantenziektenkundlgcn of anderen aard. Het aantal leden der vereeniging -steeg tot 2173. waaruit mret dankbaarheid woJ'. gecon cludeerd, dat het werk van de vereeniging meer, belangstelling verkrijgt. Voor het Meteorologisch instituut werden dit jaar weer diverse waarnemingen verricht. Op tuinbouwgebied zijn proeven genomen ter be strijding van meeldauw in tomaten, spint, kraol- ziekten en vuuff in de komkomun is. Tegen spint werd nog geen practlsch uitvoer baar middel, dat tevens afdoende is gevonden, ofschoon wel een richting, die mogelijk op den duur tot succes zal leiden. Tegen meeldauw werd een middel gevonden, dat bij lager.prijs wet uitvoerbaar kan zijn. Uitgebreide proeven hadden plaats tegen de kmolai&kten, en in het najaar werden op 100 gezet. De resultaten zijn nog niet bekend. Ook werden dit jaar weer nieuwe belichtings- proeven genomen gecombineerd met koolzuur- proeven. De uitslag hiervan was gunstig. De veilingsvereenigingen Rotterdam. Berkel, Delft en Doosdutnen (coöp.J bleven collectief ala lid aangesloten. Het financieel verslag geeft een batig ,-a.ldo van ruim 450, bij een ontvangst van 36.S77.57 D© exploit aft ie van den tuin geeft ©en verlies van 1446.17, en het laboratorium een winst van 1502.67. De balans sluit op 44,663.36. VEILINGS VEREEN. ZUID-BEVELAND Uit het verslag over het tijdvak 1 April 1333 tot 31 Maart 1934 van bovengenoemde veiling blijkt, dat is geveild: appt-ls 4.629.514 Kg. voor =—i750.S69 Kg. 315.799. drag van 163.586. 801.469 Kg. voor ƒ64.1: boomgaardx 2323, d-1' kersc i-n fruit 165.06 ruilt 4287. wat divers© groente 10.344, nagekomen steun kruisbessen voor 192 2792. ontvangen steun in 1333 19.544. teru? geboekte steun 1933 32, alzoo een totale omz; van 769 531. ingehoudi en ƒ28.01 'rrtr eken ing materiaalexploitatie nadeelig saldo 497, schrijvingen 18.357. waarvan ten laste van n teriaalexploltatie en pakstation 14.131, bli 3b65, totaal uitgaven 33 239. Ontvangsten provisie 32.486. hu-r,en sitpta. sen ƒ137. contributie leden ƒ616. totaal ƒ.33.239. Men schrijft c trent den omvang vam de fraude met de tarwe, Er blijven nu allerlei geruchten de ronde doen, zonder dat men weet of ze al dan niet juist zijn. De boeren, die geknoeid hebben, schijnen tarwe, die door de Tarwe-centrale aan den handel ifl vrijgegeven, weer als door hen verbouwd te hebben ingeleverd, een kwaad. dat. naar ver luidt, uitgebreide afmetingen schijnt te hebben aangenomen. Het is nu de vraag, of hieraan ook de handel heeft meegedaan. Men zegt vam wel. Verder wordt beweerd, dat de fraude dooai de handelaren in Zeeland aan liet licht is geko- ilanden, Deze schijnt in connectie te hebben gestaan met Zeeuwsche collega's. Het moet ook vaststaan, dat de controle op d« handelaren en boeren zeer veel te wenschea a-band met de twaalf boore )en begaan. In I>e fraude houdt geencnloi v- tredirgen, dio onlangs door Wonted i jk Zuitd-Hevelamd, wen- band met een en'ander i-s de i in Zeeland tijdelijk stopgezet d-e door het bestuur binnenkc regelen. Het laat zioh aairai< handel .in Zeeland op ruime wijze schakeld. bij dc uitvoering van dc 1931 een belangrijke wijziging zal OVERMELKPRIJS. De Crisiszuivelcentrale heeft by belanghelw benden bij de Consumptiemelkregeling i: groote steden en de daarnevens door de Regee ring aangewezen gebieden in het Westen des lands, ter voorkoming van misverstand, de aandacht er op gevestigd, dat indien een Ke- geeringscontract is afgesloten met de bepaling dat voor de overmelk zal worden betaald de door haar vastgestelde minimumprijs, als be doeld ad b. in de toelichting op het Regee- ringscontract, deze prijs zal liggen in de maail den April, Mei en Juni, ten hoogste 2 cent beneden den prijs voor taxemelk, vermeerderd met de kwaliteitspremie en in de overige maanden ten hoogste 1 Va cent beneden dezen prijs. Bijvoorbeeld in de periode van 13 tot en met 19 Mei 1934 bedraagt de prijs voor taxe-melk 4% cent per Liter, de prys voor de overmelk is dan 4% cent- vermeerderd met de kwaliteits premie van J,4 cent en verminderd met 2 cent, dus 5 2 cent is 3 cent per Liter. Het zal ook duidelijk zijn, dat de basis voor afrekening van de overmelk nooit andera kan zijn dan hierboven aangegeven, aangezien immers de kwaliteits-afdracht aan de Crisis- Zuivel-Centrale ven-alt. Het spreekt vanzelf, dat op dezen prijs gee nerlei verdere korting mag worden toegepast,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10