Staatsgreep in Bulgarije DINSDAG 22 MEI 1934 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND In volkomen orde voltrokken Een nieuwe stap naar de autocratie in Europa Telefoniste zegt: „U bent geen premier meer". De overgang van „het parlementaire" naai- „het autoritaire" in Europa voltrekt zich do laalste dagen met opvallende snel heid. In 't begin der vorige week heeft Litauen dit proces te zien gegeven en in het laatst der week is het Bulgarije, waar zich soort gelijke dingen afspelen. Toen de Bulgaarsche premier Moesjanof Zaterdagmorgen uit zijn venster keek en in de straten van Sofia troepen zag marchee- ren, snelde hij naar de telefoon, om te vra gen wat dit alles beteekende. Hij kreeg slechts ten antwoord, dat particuliere tele foonverbindingen niet tot stand mochten worden gebracht. „Maar ik ben premier Moesjanol!" riep hij uit, om slechts de laco nieke repliek te ontvangen: „U bent geen premier meer". De andere ministers werden op dezelfde wijze van het gebeurde in kennis gesteld. De „gebeurde" was dan. dat in den nacht door de z.g. Sveno-groep, een boven de par tijen staande politieke organisatie, die steeds nauwe relaties onderhield met mili taire en nationalistische kringen, een staats greep was uitgevoerd. Hoe een en ander precies in zijn werk gegaan is, is nog niet bekend, maar, naar verluidt, zouden de voorbereidingen voor de bewindswijziging zijn getroffen zonder dat de leiders der Sveno-partij koning Boris hiervan op do hoogte hadden gesteld. Pas nadat de troepen reeds het paleis hadden omsingeld, begaf de/leider der genoemde organisatie, de intusschen tot premier be noemde oud-minister Georgief, zich naar den koning, om hem van de plannen in kennis te stellen. Op aandringen van Geor gief onderteekende daarop koning Boris een manifest aan het Bulgaarsche volk, be nevens de decreten, waarbij de demisson- naire premier Moesjanof van de opdracht tot het vormen van een kabinet werd ont heven en de nieuwe ministers werden be noemd. Het bovenvermelde verhaal van de wijze waarop Moesjanof ontdekte, dat hij pre mier-af was, wordt nog aangevuld met de mededeeling, dat ook een aantal nieuwe ministère volkomen was verrast, want zij werden gewekt door ambtenaren der poii- tie die hun geenerlei uitleg gaven, doch hen naar het politiebureau brachten. Sommigen dachten dat zij gearresteerd werden, maar toen zij op het bureau waren aangekomen, werd hun door het hoofd der politie mede gedeeld, datzij als ministers deel zou den uitmaken van de nieuwe regeering. De nieuwe minister van financiën, Todo- rof, heeft een verslaggever van het te Sofia verschijnende dagblad „Sora" eenige mede- deelingen gedaan over de voorbereiding en het verloop der regeeringsvorming, die bij het publiek groot opzien hebben gebaard. De voorbereidingen hebben bijna zes maan den geduurd en konden volkomen geheim worden gehouden. Alles was uitstekend ge organiseerd en alle in den nacht van 19 Mei gegeven bevelen zijn op de minuut en zon der het minste incident uitgevoerd. Ook de reeds uitgevoerde en nog te verwachten hervormingen waren reeds geruimen tijd geleden voorbereid en zouden vooral op eco nomisch gebied revolutioneerend werken. De samenstelling van het tegenwoordige kabinet zou niet als definitief beschouwd moeten worden. De nieuwe minister van financiën Todo- rof heeft de onlangs door het Parlement goedgekeurde begrooting aan een uitgebrei de herziening onderworpen en tal van in grijpende bezuinigingsmaatregelen afgekon digd. Extra rijtuigen bij de spoorwegen en alle auto's, die tot nog toe ter beschikking van de ministère stonden voor dienst- en persoonlijk gebruik, zijn afgeschaft. Alleen de minister-president en de minister van buitenlandscho zaken hebben de beschik king over een auto. De salarissen der mi nisters en rter meest hooge ambtenaren worden verlaagd, terwijl het crediet voor 6peciale betalingen aan autoriteiten tot een minimum wordt beperkt. Op de begrooting 1934-'35, die voorzag in een totaal aan uit gaven van ongeveer 5y2 milliard lewa, zal ongeveer met 500 millioen lewa bezuinigd worden. Het manifest In het door de nieuwe regeering afgekon digde manifest, zet het kabinet de redenen uiteen, welke tot de maatregelen van den koning hebben geleid. Het manifest wijt 1 algeheele échec van den tot dusver bestaanden be stuursvorm aan het stelsel der par itij en regeering. De oorzaak er van moet worden gezooht in de tot heit uiterste doorgevoerde partijenvorming, de on derlinge veeten en de persoonlijke twisten. Deze situatie, aldus heit manifest, gaf aanleiding tot onrust en demora liseerde de groote massa der bevol king, hetgeen nadeelige gevolgen had voor het normaal functionneereai der bewindsinstanties en een gevaar voor den staait dreigde te zullen worden. Wegens de onmogelijkheid een stabie le regeering te vormen, die het hoofd zou kunnen bieden aan de ernstige economische moeilijkheden, waarvoor het land zich ziet geplaatst, werd de vorming van een nationale, boven de partijen staande regeering een gebie dende eisch. De vervanging van den ouden bewindsvorm door den nieuwen heeft met steun van het leger haar beslag gekregen. Verklaring van Georgief Minister-president Georgief verklaarde, dat het prestige van Bulgarije in het bui tenland merkbaar was gestegen en hij sprak de verwachting uit, dat) het am Men aren- corps hem ook in de toekomst zou steunen om de door hem geteekende koers in het regeeringébeleid te kunnen blijven volgen. Koning Boris heeft Zondag het decreet getcekend. waardoor de nieuwe regeering onder leiding van Georgief officieel be noemd wordt. Zondag hebben de nieuwe ministers hun functies aanvaard.- Over de regeeringswijziging worden nog de volgende détails bekend. De benoeming van het nieuwe kabinet voltrok zich onder buitengewone veiligheidsmaatregelen, door politie en militairen getroffen. Ln den nacht omstreeks één uur werden alle offi cieren van het garnizoen te Sofia naar hun kazernes ontboden. Te half drie bezetten de troepen, gesteund door de politie de geheele stad, en stelden op de belangrijkste kruis punten machinegevvjeren op. Voor de Sobran- je, de andere openbare gebouwen en de zantschappen waren sterke wachtposten sa mengetrokken. Eskaders vliegtuigen vlogen op geringe hoogte over de stad. De naaste omgeving van het slot was afgezet door een dicht cordon soldaten. Gedurende den uitzonderingstoestand, die elf uur duurde en Zondagmiddag te twaalf uur werd opgeheven, mocht niemand zijn woning verlaten. Het verkeer in de straten was volkomen gestremd, evenals het tele foon en telegraafverkeer. Het overnemen van de macht door de nieuwe regeering is zonder eenig incident in volledige rust verloopen. Het nieuwe kabinet vergaderde gedurende den uitzonderingstoestand in het hoofdbu reau van politie, waar talrijke verordeningen werden uitgewerkt, die door den Koning worden geteekend. De meeste nieuwe ministers behooren tot de z.g. Sweno-kringen, een politieke organi satie die boven de partijen staat, en steeds nauw voeling houdt met militaire en natio naal gezinde kringen, wier leden echter in connectie staan met verschillende partijen. Het is op het oogenblik nog niet te bcoor- deelen. of het hier slechts betreft een over gangskabinet. Met allen nadruk wordt echter verzekerd, dat de nieuwe regeering zich zal bezig houden met een grondwetsherziening, die een einde zal maken aan den partijstrijd. Er is echter nog niets bekend over de vol gende daden der regeering, daar de minis ters het afleggen van iedere verklaring weigeren. Bulgaarsche persstemmen Algemeen schrijft de Bulgaarsche pers, dat de regeeringswisseling in groote orde en zonder incidenten is geschied. In enkele groote steden o.a. te Varna, achtten de auto riteiten het zelfs niet noodig, speciale vei ligheidsmaatregelen te treffen. De „Zaria" constateert, dat men met ver trouwen de voorgenomen hervormingen door de regeering Ikan tegemoetzien, die gericht zijn op den economischen, socialen en cul- tureelen opbouw van het land. De „Dnevik" schrijft, dat de nieuwe groep aan het roer komt op een oogenblik, dat de partijen geen weg meer zien om de belan gen van den staat te beschermen cn den eco nomischen ondergang van het land tegen to houden. De „Kambana" schrijft dat alle goede Bul garen de regeeringswisseling met vreugde begroeten. Deze Zaterdag zal een historische dag voor Bulgarije zijn. Het blad weet te melden, dat de nieuwe regeering tal van te legrafische gelukwenschen uit het geheele land heeft ontvangen. Uitzonderingstoestand opgeheven Nadat de uitzonderingstoestand was opge heven, heeft de hoofdstad weer het normale aanzien herkregen. Alle troepen zijn terug getrokken. Volgens de berichten uit de provincie heeft ook daar geen enkel incident plaats gehad. Verwacht wordt, dat zeer binnenkort een verordening over de regeling der pers zal worden uitgevaardigd. Het locale telefoon- len telegraafverkeer is weer vrijgelaten; slechts het telefoonverkeer met het buiten land is nog geblokkeerd. Perstelegrammen zijn aan censuur onderhevig. Naar eerst thans bekend wordt had Moesjanoff de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet reeds Vrijdagavond te 20 uur teruggegeven. Naar ontbinding der partijen? Naar ïn politieke kringen verluidt, zullen alle politieke partijen ontbonden worden en zal de grondwet tijdelijk en gedeeltelijk buiten werking worden gesteld. Aan nieuwe erkiezingen voor de ontbonden Kamer ;ordt voorshands niet gedacht. Een tegenslag voor Italië Hoofdpunt van het buitenlandsch program van Georgief is toenadering tot Zuid-Slaviè, hetgeen tegelijkertijd beteekent een breken met de Italiaansche richting in de buiten- landsche politiek. De Bulgaarsche gezant te Rome is dan ook reeds van zijn post onthe ven. De kans, dat Bulgarije nu op Parijs komt te steunen wordt hieitnee groot. De Bulgaarsche gezant te Parijs zal vermoede lijk minister van buitenlandgche zaken worden, Georgief en de Macedoniërs De toenadering tot Zuid Slavië blijkt reeds door de gevangenneming van een aantal Ma cedonische leiders en het Bulgaarsche deel van Macedonië in tweeën te deelen en bij nieuw gevormde Bulgaarsche provincies iu te deelen. De groote invloed der Macedoniërs is tot dusver steeds een belemmering ge weest voor de toenadering tot Zuid Slavië, daar een groot aantal Bulgaarsche Macedo niërs door den vrede van Neuilly bij Servië is gevoegd en ze daar nooit genoegen mee hebben genomen. AFNEMING DER WERKLOOSHEID Uit Washington In den loop van April zijn in de particuliere industrie 224.000 man nieuw aangesteld, hetgeen een -wekelijksche verhooging van inkomens beteekent van $7.(500.000. De minister van Arbeid, Perkins erklaarde Donderdag, dat dit de derde ach tereenvolgende maand was, waarin de crisis afneemt. Vooral werd vooruitgang geconsta teerd in de auto-, staal- en machine-in dustrieën!. DE CRISIS GENEZEN Australische uitvinding In Australië is een geheele reeks van „lach clubs" gesticht. De leden hebben tot taak de crisis en het slechte humeur uit crisisom standigheden ontstaan te bestrijden en ver plichten zich minstens driemaal daags te lachen en eveneens eiken dag minstens drie andere menschen aan het. lachen te maken. De radio is deze uitvinding tegen de crisis te hulp gekomen; de lachclubs nl. wijzen in overleg met den omroep hun besta leden aan voor Jachuitzendingen".--*■ VUURZEE TE CHICAGO IN DE STALLEN DER SLACHTERIJEN Twee brandweerlieden en duizenden stuks vee omgekomen. Vele gewonden Duizenden daklooze beambten In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft een reusachtige brand ge woed in de stallen van de groote abat toirs te Chicago. Vierhonderd stallen met bijbehooren- de gebouwen en 200 woonhuizen zijn vernield. Drie brandweerlieden, die door het vuur werden ingesloten, zijn omgeko men. Niet minder dan 1500 menschen hébben brandwonden bekomen en van hen moesten er 50 in ziekenhuizen worden opgenomen. Tweeduizend per sonen zijn dakloos geworden. Duizenden stuks vee zijn omgeko men en de schade bedraagt naar schat ting 10 millioen dollar. Een sigaret, achteloos weggeworpen ïn ëen schapenstal, waar het stroo vlam vatte, schijnt de oorzaak van deze brandcata- strophe te zijn, die herinneringen heeft op geroepen/aan den brand, die in 1874 de ge heele stad Chicago in de asch heeft gelegd. Daar er echter agitatie onder de werklie den werd gevoerd, acht men brandstichting als oorzaak niet uitgesloten. Hoe de brand zich zoo snel uitbreidde, dat de brandweer al spoedig machteloos stond tegen een laaiende vuurzee van zoo on ge- kenden omvang laat zich verklaren uit het feit, dat er een krachtige wind stond, die de vonken over het licht brandbare mate riaal van hoofdzakelijk hout verspreidde. De langdurige droogte bevorderde bovendien het vlam vatten. Er werd onmiddellijk groot alarm 0_ maakt, zoodat al spoedig al het materiaal dat te Chicago beschikbaar was uitgezon derd hetgeen in reserve moest blijven voor eventueele andere branden aanwezig was. Weldra bleek intusschen dat de waterleiding niet voldoende druk had om het benoodigde voor tien tallen groote motorspuiten te ge bruiken. Ook dit hield verband met de droogte. Hoewel Chicago zijn leidingwater uit Lake Michigan betickt, zoodat het tegen groot gebruik bestand is, was de „vraag" thans te groot. Het verzoek van het gemeen tebestuur aan de bevolking om geen water te gébruiken deed den druk slechts weinig stijgen. Het vuiuir verspreidde zich razend snel en bovendien op zóó grillige wijze, dat op een gegeven moment drie brandspuiten met hun bemanning door de vlammen ingesloten waren. Hierbij kwamen de brandweerlieden om het leven, terwijl het materiaal in het vuur moest achtergelaten worden. Tragisch is, dat één der brandweerlieden is omgeko men nadat hij zelf eerst vier menschen aan den vuurdood had ontrukt. Het was vreeselijk om het vee in de bran dende en door brand bedreigde stallen ang stig te hooren loeien en hinniken. Niet minder dan 1000 koeien en 500 paar den zijn in één der stallen omgekomen. Die ren, die men kon lossnijden vluchtten in alle richtingen weg en belemmerden het blus- schingswerk. In de omliggende straten ren den zij in hun angst als dol rond en richt ten groote schade aan, bv. in winkels. Behalve de stallen werden enkele vleesch- eonservenfabrieken door het vuur vernield. De groote fabrieken bleven echter gespaard De telefooncentrale werd verwoest. Honder den telefonisten bleven daar tot op het laat ste oogenblik op haar post, hetgeen met het oog op het blusschingswerk van groot be lang was. Toen het zeker was, dat het ge bouw niet langer beschermd kon worden, verlieten de flinke meisjes ordelijk het ge bouw. Van de andere groote gebouwen die ver woest werden, dienen nog vermeld te wor den: twee banken, een spoorwegstation, een brouwerij en een hotel, de beroemde Stock yards Inn, die ingericht was als een oude Engelsche herberg, m^t kostbare schilde rijen. Voortdurend hoorde mien, tusschen het angstige, geloei van het vee, het geluid van ontploffingen, als het vuur de tanks met ammoniak, benzine en olie bereikte en op nieuw #!oegen de vlammen dan weer met kracht uit. Toen het vuur de woningen der beambten naderde, trachtten deze hun huizen nat te houden door ze met emmers water te begie ten, die de mannen in lange rijen staande, elkander overhandigden, doch niets hielp en ook de 200 woningen gingen in vlammen op. Tot op 100 K.M. afstand was de brand te zien. Tien duizenden nieuwsgierigen werden naar het terrein van den brand gelokt, doch de politie had in groote omtrek het verkeer stilgelegd, zoodat het meerendeel op een af stand kon gehouden worden. De „luchtspoor" moest in de omgeving der abattoirs den dienst staken omdat de hitte de zware binten van het viaduct verbogen had. Eerst vijf uur na het uitbreken van den brand was er geen gevaar meer voor uit breiding daar de wind was gedraaid en het vuur een open onbebouwde vlakte had bereikt, waar het geen voedsel meer vond. In den loop van Zondag bracht -de cor respondent van de .Daily Telegraph" een bezoek aan het terrein, waar nu en dan de vlammen weer oplaaiden. Er hing nog een verzengende hitte, zelfs de straatsteenen waren warm. Op verschillende plaatsen stonden 6S brandweerspuiten te werken, op de rails zag men overal de geraamten van rijen goederenwagons, van de groote stal len waren slechts verwrongen balken over gebleven, alleen de conserven-fahrieken van Swift, Armour en Wilson hadden bijna geen schade opgeloopen. Gespaard bleven ook de gebouwen van de wereldtentoonstelling, die de volgende week wordt heropend en welke door hun lichte constructie spoedig in brand zouden kunnien vliegen. De von ken, die, door den wind op grooten afstana meegevoerd, op het terrein terecht kwamen, konden echter gedoofd worden, maar het geheele personeel was gealarmeerd en bleef op bet terrein, totdat het gevaar geheel was geweken. De commandant van de brandweer, dien de correspondent even sprak, was vol be wondering voor zijn mannen, van wie er 25 in het ziekenhuis moesten worden opgeno men; zij waren temidden van den rook blij ven doorwerken en hadden daarvan nadee lige gevolgen ondervonden. De autoriteiten zien zich voor twee pro blemen gesteld. In de eerste plaats moet onderdak worden gevonden voor de 2000 menschen, die dakloos zijn geworden en na genoeg niets hébben kunnien redden. In de tweede plaats zijn er groote vee-aanvoeren onderweg naar Chicago. Door werklieden van het leger worden in allerijl loodsen ge timmerd, opdat men de dieren kan onder brengen. i GOERINGS LUCHTVLOOT ONDERGRONDSCHE LUCHT HAVENS ONZICHTBARE VLIEGTUIGEN Daily Express publiceert een artikel van zijn Berlijnschen correspondent, Pembroke Stephens, die verleden week is gearresteerd tijdens eon reis door Dutischland. •Het artikel werd te Londen per luchtpost ontvangen tegelijk met het bericht, dat Stephens als verdacht van spionnage was gearresteerd. De publicatie van het artikel werd uitgesteld in het belang van den cor respondent. Aanteekeningcn, welke Stephens had ge maakt voor dit artikel zijn door de Duit- sche politie in beslag genomen. Ze worden thans bestudeerd. De heer Stephens heeft intusschen zijn reis door Duitschland voortgezet. Het artikel heeft o.m. den volgenden hopd: Hannover: Ondergrondsche militaire aero- drooms, gevrijwaard tegen luchtaanvallen, worden in verschillende deelen van Duitsch land aangelegd. Een dezer ondergrondsche luchthavens wordt bij het plaatsje Celle in de provincie Hannover aangelegd. Celle ligt op slechts enkele mijlen van de groote handelsLuchthaven Hannover, daarom is geen commercieele rechtvaardiging aan te voeren voor de nieuwe luchthaven, welke alleen voor militaire doeleinden, bestemd is. Het is de grootste luchthaven, welke de correspondent ooit heeft gezien: grooter dan Croydon, Lc Bourget, Amsterdam, Weenen en Berlijn en toch was zij uiterst moeilijk te vinden; geheel te midden van bosschen gelegen, van den weg en uit den trein ge heel onzichtbaar is deze luchthaven achter hoogopgaande boomen aangelegd. Zelfs S.A. mannen worden er niet toegelaten! Het luchtstation is zoo groot, dat de cor respondent voor zijn onderzoek een uur noodig had. Er zijn drie gewéldige han gars, glazen daken, grijze ijzeren deuren, voorts groote barakken voor de piloten en mecaniciens. De werkzaamheden onder den grond zijn juist aangevangen. Er zijn geen toestellen in de hangars. De militaire aard van deze haven wordt ver raden door grijs-groene benzinetanks, welke een inhoud hebben van ongeveer 5000 liter. De correspondent vervolgt dan: Duitschland heeft thans geen luchtvloot. De luchtvloot is tenminste niet te zien. Zij ligt over het geheele land verdeeld: in de eene fabriek motoren, in een andere vleu gels. ergens anders de rompen, zulks in af wachting van de toestemming der mogend heden of de mislukking der Ontwapenings conferentie om dan vliegtuigen te constru- eeren. Generaal Goering kan niet wachten tot dat Junkers de motoren voor de lucht vloot zal klaar hebben. Groote aantallen Amerikaansche vliegtuigmotoren worden ingevoerd doch ook Britsche. De correspon dent verklaart te weten, dat „dag en nacht aan de rompen wordt gewerkt bij de we reldbekende scheepsbouwers Blohm en Voss te Hamburg, waar in drie ploegen wordt ge werkt", terwijl te Kiel een belangrijke radio fabriek hulzen maakt voor bommen en gra naten; te Gluckstadt werken 700 arbeiders in een papierfabriek aan ontplofbare stoffen voor bommen. Al deze werklieden moeten schriftelijk verklaren niets van hun werk zaamheden mede te zullen deelen. Op over treding staat in sommige gevallen de -dood straf. SPOORWEGONGELUK IN SPANJE DOOR HET FLUITJE VAN EEN PASSAGIER MADRID, 22 Mei. Naar uit Barcelona wordt gemeld, is aldaar gisteren een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Een voor vertrek gereed staande personen trein reed vóór den vastgestelden tijd weg doordat de machinist een fluitsein van een passagier voor het vertreksignaal van den stationsambtenaar had gehouden. Enkele ki lometers buiten het station kwam de trein toen in botsing met een anderen personen trein, waardoor beide treinen werden ver nield. Tot dusver konden 20 dooden en 25 zwaar gewonden worden geborgen. Men vreest dat onder de puinen nog ver scheidene dooden zullen liggen. COMMUNISTEN-ARRESTATIE IN JAPAN. LONDEN, 22 Mei. Naar de „Times" uit Tokio" meldt, is door de politie weer een groot aantal communisten gearresteerd. Van de 736 gearresteerden werden 53 voor het gerecht geleid. Zij worden er van beschul digd o.m. een communist, dien zij voor een spion hielden, te hebben vermoord en 10 andere personen te hebben gemarteld. On der de 736 gearresteerden bevonden zich 133 studenten, 249 andere intellectueelen en 324 arbeiders. Norman Davis is met het s.s. „Aqultanla" naar Europa vertrokken om deel te nemen aan de ontwapeningsonderhandelingen te Genève. Bij zyn vertrek zeide hij niet te gelooven, dat één mogendheid de verantwoordelijkheid voor het mislukken der Ontwapeningsconferen tie op zich zou durven te nemen. VIER TERECHTSTELLINGEN Op de binnenplaats van de gevangenis te Hamburg zyn de communisten Dettmer, Fi scher, Schmidt en Wehrenberg, die 2 Mei ter dood zyn veroordeeld, met de byl terechtge steld. De doodvonnissen tegen Drocse, Richardt, Ruhnow en Stockflath zyn veranderd in levens lange tuchthuisstraf, daar het hier politieke delicten betreft. Pinkstermaandag zou bisschop Dr. Bares voor de radio spreken over „De hèilige Geest in de Kerk". Nadat op 22 April het program by de radio-commissie was ingediend, heeft op 15 iMei, naar het bisschoppelijke ordinariaat mededeelt, intendant Beumelberg geantwoord, dat hij zich genoodzaakt ziet mede te deelen, dat de predikatie van den bisschop niet per radio kan worden verspreid. Zij was niet in overeenstemming te brengen met de alge meens richtlijnen, welke den radio-intendant zyn verstrekt. Nadat het Ordinariaat het voorstel dei Sendeleitung een anderen geestelijke de pre dikatie te laten houden, van de hand had ge wezen, heeft de radiocommissie aangeboden de predikatie van bisschop Bares door een gees telijke te laten voorlezen. De Kerk heeft deze aanbieding niet aangenomen en afgezien van het houden van de uitzending van een Katho lieke godsdienstoefening; JAREN LANG LAST VAN DUIZELIGHEID „Voordat ik Kruschen nam", schrijft een vrouw, „voelde ik mij steeds duizelig en op geblazen door hardlijvigheid; ik werd er zoo zenuwachtig onder dat 't minste of gering ste me hinderde. Ik heb er geen woorden voor U te zeggen hoe blij ik ben dat ik er toe besloot, een proef met Kruschen Salts te nemen. 18 maanden lang heb ik het nu ge nomen. Ik zou het geen dag willen missen. Het is een prachtig middel voor ieder die geleden heeft zooals ik. Ik voel me nu beter dan ooit tevoren. Nadat ik Kruschen Salts drie weken genomen had, was ik 't opgezet te gevoel volkomen kwijt Kruschen Salts verhindert ook de te sterke gewichtstoename, waar zooveel vrouwen op middelbaren leef tijd last van hebben. Men .voelt zich er zoo gezond en frisch door." Mevr. J. M. Kruschen Salts is als 't ware een natuur- recept om uw lichaam inwendig schoon te houden. Het verhindert dat zich in Uw in wendige organen afvalstoffen ophoopen die Uw gezondheid benadeelen. Het zorgt er voor, dat frisch bloed door Uw lichaam stroomt en ge U gezond en levenslustig voelt als nooit tevoren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers cn drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat on het etiket op de flesch, zoo wel als op de bui ten verpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Ams'aadam voorkomt. (Adv.) OOSTENRIJK VEILIG VOOR TOERISTEN Minister Fey heeft verklaard, dat er sprake is van gevaar voor toeristen, die Oostenrijk wenschen te komen. Inmiddels heeft in den nacht op (Zaterdag een reeks aanslagen op het Oostenrïjkeche spoorwegnet plaats gehad. In de onmiddellijke omgeving van Weenen zyn aanslagen gepleegd op twee lijnen naar Hongarye, op een der lij nen naar Linz en het Westen, terwijl op den Semmering een aanslag is gepleegd op de groote verbindingslijn naar Karinthië er Italië. Een spoorwegbrug by Purkersdorf werd be schadigd, evenals de spoorlijn by Amstetten, beide in de onmiddellijke omgeving der bonds- huofdstad, waarover het verkeer naar Linz gaat. Bij Himberg, eveneens vlak bij Weenen gelegen, bij Ulrichgkirchen en bij Bruck de Leitha werd getracht de spoorlijn naar Hon garije te vernielen. Ook in Tirol zijn verschei dene pogingen gedaan, om het spoorwegver keer te verlammen, namelyk by Mittenwald, by Wölls en bij Innsbruck. Langs de lijnen waarop de aanslagen zijn gepleegd zijn Zaterdag geen treinen Weenen binnengekomen. Het forensenverkeer moet met autobussen geschieden. Gemeld wordt, dat de regeering in verschil lende steden militairen heeft belast met de bewaking der spoorlijnen. Van de daders der aanslagen is nog geen spoor ontdekt. SPANNING TE LINZ KERKELIJKE GEBOUWEN DOOR POLITIE EN BONDS LEGER BEZET Uit Linz (Oostenrijk): In verband met onlangs door de Bondsregeering uitgevaardig de verordening tot verlaging der soldijen voor het Schutzcorps, kwam het in de laatste da gen te Linz tot heftige betoogingen van Schutzcorps-leden. Eenige honderden wilden naar het gebouw der landsregeering trekken om tegen de verlaging te protesteeren, doch Bondspolitie en militairen hadden een afzet ting gevormd en konden tenslotte na langdu rige onderhandelingen de demonstranten ertoe bewegen, naar huis terug te keeren. De stem ming bleef echter gespannen. Zaterdagavond tegen 11 uur heeft een alarm compagnie van de Bondspolitie en een afdee- ling van het Bondsleger in veld-uitruisting te Linz de Dom, het Bisschopshof en de omlig gende, grootendeels kerkelijke gebouwen, o.a. het Priesterseminarium, bezet. Naar verluidt, zouden de autoriteiten op de hoogte zyn ge steld van een voorgenomen aanslag op de Dom. De bezettingstroepen hadden opdraewt, niemand te laten naderen en zoo noodig op verdachte elementen, die zich niet aan de som maties hielden, het vuur te openen. In de laatste dagen heeft de politie te Wels, Ischl, Ebensce en andere plaatsen in totaal ongeveer honderd personen, grootendeels vroe gere leden der nationaal-socialistische party., gearre^eerd. Een aantal hunner zyn ter be schikking van de politieke politie gesteld, de anderen zyn naar het concentratiekamp Woel- lersdorf overgebracht. DE SAARKWESTIE De Volkenbondsraad heeft Zaterdag middag de beraadslagingen over de Saarkwestie uitgesteld tot zijn volgende zitting, de buitengewone zitting van 3Q Mei. Dit besluit werd zonder eenig debat geno men, nadat de Italiaansche gedelegeerde, Aloisi had medegedeeld, dat het rapport dei- commissie van drie nog niet gereed was. De raadspresident verklaarde in aansluitng daar op, dat de bevoegdheden der commissie van drie, verlengd zyn. By de debatten, die aan dit besluit waren voorafgegaan, werden besproken ten eerste de formule voor een gemeenschappelijke garantie- verklaring door Duitschland en Frankrijk ten aanzien van het verzekeren van een vrije, on afhankelijke en geheime Saarstemming, waar- by er overeenstemming bestond over de nood zakelijkheid, dat een dergelijke verklaring var beide zijden slechts gelijktijdig met de vast stelling van den stemmingsdatum kan worden afgelegd. Aangenomen wordt, dat de nieuwe diploma tieke onderhandelingen in het midden der vol gende week zullen beginnen. Als plaats ondehandeling wordt Rome genoemd, daar Aloiisi te Rome schijnt te willen blijven. Het is echter niet uitgesloten, dat de onderhande lingen weer te Genève zullen worden gevoerd. Uit Lissabon: Het ministerie van Koloniën publceert een mededeeling, waarin wordt be kend gemaakt, dat eenige honderden in op stand gekomen inboorlingen de leden van de Europeesche kolonie van Bassa, in Portu- geesch Guinea, hebben aangevallen. Een groot aantal personen is gedood of gewond. Troepenafdeelingen zijn direct uitgezonden, maar daar de excessen dicht bij de grens hebben plaats gehad, konden bijna alle insur- genten naar Fransch gebied uitwijken, waar 3y overigens direct werden ontwapend en gearresteerd; Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand Hoogste stand te Brest 773.3. Laagste stand te Stensele 748.9. Stand vanmorgen halftwaalf 769.4. WEERBERICHT Zwakke tot matige W. tot Z.W. wind, nevelig tot half of licht bewolkt, -weinig of geen regen, warmer overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Ofschoon de hooge drukking uit het Z. ■zich over onze omgeving bleef uitbreiden, heeft een deel van de depressie zich tijdelijk in O. richting bewogen, en daardoor gisteren krachtige W. winden cn zware bewolking veroorzaakt zonder dat regen van veel be- icekenis viel. Nu deze depressie N.O.-wa-arts aftrok, en de wind bedaarde, zullen de on derste, vochtige luchtlagen wel gedeeltelijk in de warme droge bovenlucht oplossen. Eerst ver op de oceaan nadert een nieuwe depressie. In Frankrijk is windstil weer. Op de Britsche eilanden is de 1-ucht grootendeels betrokken en valt hier en daar motregen. Over de Oostzee waait het k rachtig van W. tot N.W. Aan de Noorsche kust valt regen. Zweden is onder de invloed der depressie in de Bothnische Golf. Voorloopig is vrij rustig weer te wachten, met tijdelijke opklaring en eenige stijging van temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind om 9.20 aan de -posten Delfzijl tot Hoek van Holland-; Attentiesein neer. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 15.4 C. 23 MEI. Zensopgang 4.56 uur, zonsondergang 8.58 uur j VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 23 MEI. Van 's avonds 9.28 uur tot 's morgens 4.215 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhelnfelden 2.17 2.19 Breisach 1.09 1.14 Venlo 10.94 10.78 Kehl 2.22 2.32 Lobith 9.32 9,49 Maxau 0.00 3.77 Nijmegen 7.05 7,19 Diedeshetm 0.41 0.71 St Andries 1,75 1,85 Mannheim 2.34 2.31 Arnhem 7.12 7.23 Mainz Bin gen Caub Ems Coblena Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf 0.00 3.77 0.41 0.71 2.34 2.31 0.00 1.06 0.05 0.12 124 1.29 0.00 1.34 Vreeswijk Iw 0.2 Wester voort 7.75 7,371 Deventer 176 1,35 Kampen -0.05 -0,061 1.06 1.07 Eysden 46.17 46.15; 1.36 1.42 Grevenbicht 27.99 27,97 0.05 0.19 Venlo 10.79 10,98 0.92 1.01 Grave (sluis) 4.16 0.49 0.37 St Andries 0.58 0,1€ 0.97 0.00 r—Omf—- 0.42 0.00 0.33 0.00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tUd) Delfzijl I Terschelling 3.10 lf 25 Willemstad 12.17 Hariingen 3.40 16.05 Brouwersh. 9.20 21.54 Den Helder 1.35 13.35 Zierikzee 9.46 22.06 Ijmuiden 10.20 22.52 Wemeldlnge 10.10 22,35 H.vHolland 9.30 22.12 Vllssingen 8.43 21.03 Scheveuingen 10.50 23.32 Torneuzen 9.09 21.33 Rotterdam 11.32 23.44 Hansweert 9.41 21.58 H A H B O Weekend-Huizen Hulpkerken Scholen, Jeugd herbergen, Club gebouwen, epi HAHBO HOUTBOUW HARDINXVELD Een millioen dollar schade. Uit Newburyport (Massachussets)Een ge weldige brand' heeft achttien gebouwen-, waar onder eenige fabrieken, verwoest. Zevenhon derd personen zyn tengevolge hiervan werk loos geworden en vele families zyn dakloos. De schade bedraagt meer dan .een millioen dollar. BOEKEN EN GESCHRIFTEN DB EENIGE TROOST, door Dr. H, A. van Andel te Solo. Deel I. Tweede druk. Uitgave van T. Wever te Frane- ker. Eenvoud in de verklaring en teederheid van toon kenmerken dezen bundel Catechtemuspree- ken. Dr. van Andel bezit bij uitnemendheid de gave om de diepste waarheden zeer eenvoudig voor te stellen. Maar niet minder hebben wü hooge waardee ring voor den teederen toon, die ons in al deze preeken tegenkllnkt. Warmte van gemoed en teederheid van toon staan ln nauw verband met elkaar. In sommige klingen worden harde waarheden ate de onmacht en ae onwil van den menrch tot eenig geestelijk goed zóó koud en ongevoelig uitgesproken, dat zo bowüs le veren méér met hot verstand gekend, dan me* het 'hart ervaren te zijn. er van doordringen moet, dat de harde waar heid tegelUk is cn blijft verkondiging van het d. ..of la 1 'rlstiek. Zoi IHP eeling bU de behandeling van de wet als ken- iron der zonde, waar Dr. van Andel spreekt, e over de wet Gods, in Adam ln trekken ge- eelcend, 2o de wet Goda op Sinai in woorden ingezet, 3e de wet God3 in Christus in daden ;etoond. Gaarne bevelen we dezen bundel ter lezing an. Over het algemeen zijn deze nreelcen ws.t orter, dan die in Nederland t onder de kortheid 1 37 pree- techismufl do volledigheid ille Christus-predik in; preckenbundel. inbeveling te gev<

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2