JHeutne ^rütsdjr QTouraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Pinksterzegen BINNENLAND. HOLLANDIAWATER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5175 DINSDAG 22 MEI 1934 15e Jaargang aöbertentirprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 '/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend 0.10 W« hopen van harte, dat zeer velen, ondanks de groote teleurstelling, welke weerkundig gesproken ons was, nog genoten hebben van de vrije dagen, die nu weer achter ons liggen; al zijn wij volstrekt niet blind voor de zedelijke gevaren, welke aan zulke feestdagen eigen zijn, onverschillig oi de natuur lokt dan wel tegenwerkt. Ook hier geldt echter: het zondige misbruik heft het gezegende gebruik niet op en we hebben het al eens eer der gezegd het verheugt ons, dai onze praktische vaderen, die nog niet aan een vrije Zaterdagmiddag of va- cantiedagen dachten, door uitbreiding van het aantal Christelijke fee meteen voor een buitengewone onder breking van de slaafsche arbeid zorg den. De Mozaïsche wetgeving trouwens legde nauw verband tusschen het maat schappelijk en godsdienstig leven. Hoe het zij, wij hopen, dat Pinkste ren velen ook gepaste ontspanning bracht, al was het niet onder „het ruime hemelrond, dat Gods heerlijkheid met blijde mond vertelde en Zijn zege nend beleid bij de symphonie der jube lende natuur prees". Evenwel vergete men niet, dat de Wet des Hoeren volmaakter glans ver spreidt, en geen kwaad kan gedoogen. En daarom past voor alles de vraag: is er ook hooger Pinksterzegen gevonden dan die van extra rust, feestdisch of familiebezoek? Anders gezegd: hebben we iets be ter, dan tot heden leeren verstaan, dat God een geest is en dat daarom deze wereld beheerscht wordt door beginse len en niet door de stof; maar dat, zal het wel zijn, deze principes door Zijn Geest behooren geheiligd en gezuiverd te worden? Het materialisme heeft afgedaan, dat weten wij allen nu wel en de vrijzin nige leiders des volks nemen het niet meer voor deze levensbeschouwingen op; de vraag is maar, wat komt ervoor in de plaats? Zal het humanisme weer de leiding pogen te nemen? Dan ver gete men niet, dat ondanks hét aan trekkelijke van deze levensbeschouwing, welke zich wel verdraagt met een gods dienstige, zelfs vrome stemming, er van onderwerping aan Gods Wet geen sprake is en de mensch voorop blijft gaan. Dat is niet de Pinkstergeest, waar om wre gebeden hebben, want deze is onverbrekelijk gebonden aan het Ko ningschap van Christus, die Zijn Geest uitstortte, opdat deze, als de levende bloedstroom, alle levensactie zou voeden en heiligen. Het is, bij de ellendige kwestie der winkelsluitingswet van bijna alle zijden herhaald: zet toch uw -persoonlijke ojertuiging ditmaal eens aan de kant en let alleen op de economische facto ren en het scheen tot weinigen door te dringen, dat men hiermee het onmoge- lijke vraagt van principieel-belijdende Christenen. Immers gaat men daarbij uit van de stelling, dat de mensch beslissen zal over de vraag, wat oorbaar of niet ge oorloofd is; hij kiest dan de godsdienst, welke hij wril en rékent er mee, zooveel hij wil. Maar ongereformeerder stelling is niet denkbaar: wie zich onderwerpt aan het Woord, heeft niet zelf de be slissing en kan noch mag, om een ander plezier te dóen, met zijn beginselen transigeeren. Dat wij het, helaas, zoo vaak doen; dat wij al te weinig bedenken de heer lijkheid der Christelijke beginselen (niet door ons uitgedacht) boven de stellingen van ongeloof en humanisme; dat komt omdat wij nog veel te wei nig van den Pinkstergeest verstaan en nog te veel een platvloersch Pinkster feest vieren. Als wij ook ditmaal op na-pinksteren ons schuldig gevoelen, dan moge deze korte nabetrachting ons leiden tot de bede: „Uw trouwe Geest bestier' mijn schredenen leid' mij in 'n effen land". DE BLOEMENAFSCHEIDSGROET DER NEDERL. VROUWEN DE BATE VOOR ORANJE NASSAU'S OORD Naar de Raad van Commissarissen der Stichting Oranje Nassau's Oord aan de pen- ningmeesteresse van het comité voor het huldeblijk der Nederlandsche vrouwen voor de Koningin-Moeder heeft bericht, heeft de ze Stichting een bate van f 9714,39 ontvan gen als overschot van het voor de bloemen hulde bijeengebrachte bedrag. HUURVERLAGING VOOR WONINGWETWONINGEN RENTE OP VOORSCHOTTEN TOT 4 TERUGGEBRACHT Bij de regeering zijn maatregelen in voorbereiding tot verlaging van de wo ningwet-woningen. In samenhang 'laar mede wordt tevëns een regeling voor bereid, welke ten doel heeft, den aan bouw te bevorderen van arbeiderswo ningen van passenden huurprijs door particulieren. De uitvoering van deze maatregelen, wel ke steunen op samenwerking van Rijk eii gemeenten, zal van de publieke kassen financieele offers vragen. Alleen reeds des wege vorderen de beoogde voorzieningen een uitgebreid overleg. De regeering heeft intusschen gemeend reeds bij voorbaat een maatregel te kunnen treffen, welke in vele dringende gevallen reeds aanstonds huurveriaging mogelijk zal maken. Zij heeft namelijk besloten de rente van uit 's Rijks kas verstrekte voor schotten voor woningwetbouw, welke thans meer dan 4 pet. bedraagt, tot dit percentage terug te brengen, zulks met de bedoeling dat de dientengevolge verkregen vermindt ring van exploitatielasten daar waar vei- ïg van de huren van woningwetwomii gen noodig is, ten volle tot dit doel zaï worden aangewend. De lagere rente zal voor het eerst worden toegepast over het annuïteitsjaar 1934/35. Van de bedragen der herziene annuïteiten zal zoodra mogelijk mededeeling worden gedaan. De Minister van Sociale Zaken noodigt de gemeentebesturen intusschen uit, in afwachting daarvan en voorzoover zulks nog niet is geschied, onverwijld aan den directeur-generaal van de volksgezond heid een uitgewerkt en gemotiveerd voor stel te doen tot een met de besparing der renteverlaging verband houdende huurver iaging, onder overlegging van opgaven: a. van de thans geldende huren der woning wetwoningen, b. van de huren van gelijk soortige particuliere woningen in de ge meente, c. van de bouw- en grondkosten der woningen, wanneer deze onder de thans geldende omstandigheden \Verdcn ge bouwd, d. van het aantal leegstaande arbei derswoningen in de gemeente met vermel ding van de daarvoor thans geldende huur prijzen. De Minister merkt tenslotte op, dat de renteverlaging algemeen zal worden door gevoerd, dus ook in geval de daardoor te verkrijgen vermindering van exploitatie lasten niet of niet ten volle voor huurver iaging behoeft te worden aangewend. In die gevallen zal aan de door renteverlaging te verkrijgen baten in overleg met het ge meentebestuur te zijner tijd een nadere be stemming worden gegeven. DE WERKVERSCHAFFING TE APELDOORN HULP TAN PARTICULIERE AANNEMERS Bij wijze van proef heeft de Minister van Sociale Zaken aan de gemeente Apeldoorn toegestaan bij de in werkverschaffing uit te voeren rioleering gebruik te maken van de hulp van particuliere aannemers. De burgemeester, Mr. W. Roosmale Nep en, heeft Zaterdagmiddag de eerste buis jelegd, waarbij vele autoriteiten getuige waren, onder wie de heer A. van G e e 1 e n, directeur-generaal van de afd. werkver schaffing van het departement van'Sociale Zaken. Bij de uitvoering van dit plan, dat een uitgaaf van f 7 millioen vordert, zullen ook de wegen verbeterd worden. De heer van G e e 1 e n voegde het gemeen tebestuur bij zijn gelukwensch toe, dat de minister zeer erkentelijk is. de gemeente di rect bereid gevonden te hebben, de particu liere aannemers in te schakelen. Dat de eerste berichten over deze samenwerking gunstig luidden, was hem aangenaam. GEMENGD NIEUWS NOORDPOOL-PINKSTEREN Teleurstelling en schade „De vergissing" van de Bilt is ditmaal wel zeer groot geweest. Het moest en het zou met de Pinksteren mooi weer zijn, maar het ging vol gens het verhaal van de samenstel ling der Enkhuizer Almanak. De weer kundige had voor de feestdagen koude en gure winden genoteerd, doch toen zijn ty piste zich daarover beklaagde, omdat zij dan juist vacantie had, zei de vriendelijke man: O, dat verandert, dan laten we de barometer stijgen. De weervoorspelling was kostelijk, maar het weer wasAnders. In plaats van een zachte Zefir wat in Mei toch mogelijk is waaide een koude, alles doordringen de bries en allerlei mooie en zorgvuldig opgestelde plannen voor Pinkstermaandag vielen wel niet in het water, maar werden door de scherpe wind uiteengerafeld aan flarden gescheurd. Het eenige, wat er van te zeggen viel, was dit, dat het droog bleef. En hoewel alles betrekkelijk is bij de weerberichten; het is toch wel een beetje erg, als Zon dagmorgen gemeld wordt, dat het weer op Pinkstermaandag gunstig zal zijn. Gunstig: voor wie? Voor de IJsco-manne tjes, die in hun witte pakje bibberend en verkleumd, en zonder verdienste, huis waarts gaan? Voor de vaste en tijdelijke exploitanten van badplaats-etablissementen, die op een seizoen-penning hadden gehoopt? Voor de verhuurders van spoor en andere wagens, hetzij ze diesel-, benzine-, électri citeit- of kolen stoken? Voor de jongere, rijpere of nog oudere jeugd, die de kano geverfd, de auto poetst of de fiets opgelakt en reisvaardig gemaakt had met een zonnige dag op hei water, langs de weg of in het bosch in 't vooruitzicht. Die allen houden de herinnering aan een Pinkstermaandag vol teleurstelling; meer, omdat Zondagavond de barometer even snel opliep en de spelende zonnestra len, na veel moeite door de wolken gedron gen, hoop op beter temperatuur voeddeiï. Gunstig weer was het voor theevisite bioscoop- en cafébezoek; want toen Scheveningen in stille verlatenheid lag, met een strand als een barre vlakte zandverstuivingen door striemende winden; toen liepen in Den Haag ontspanningsgelegenheden yol, overvol Dat was, voorzoover het de natuur er maatschappelijk leven betreft Pinksteren 1934 Op de bijeenkomsten, als van de Meisjes- vereenigingen had het weer natuurlijk niet d i e invloed, als op excursies, welke alleen ontspanning bedoelen en die daarom zoc geheel van wind en temperatuur afhanke lijk zijn. In 't algemeen echter was er veel teleur stelling en De Bilt heeft een slechte aan- teekening op zijn rapport gekregen. Men daar ook zoo buitengewoon optimis tisch, alsof men de grillen van het Wester- sche klimaat vergeten had DE WERKVERSCHAFFING AAN HET TWENTE-RIJNKANAAL 250 MAN UITGESLOTEN! Naar wij vernemen, hebben zich bij de Rijkswerk verschaffing aan het TwenteRijn kanaal eenige strubbelingen voorgedaan, welke ertoe hebben geleid, dat ongeveer 250 tewerkgestelden uit Enschedé en Oldenzaal voorloopig van plaatsing zijn uitgesloten. In verband met de nieuwe dienstregeling bij de Ned. Spoorwegen zouden de arbeiders uit genoemde gemeenten des Zaterdagsmid dags, in plaats van om één uur, eerst te drie uur kunnen terugkeeren. Daarentegen is het iv van aankomst op de overige werkdagen middags ruim half vijf, d.i. ongeveer een uur vroeger geworden dan bij de winter- dienslregeling het geval was. Van de zijde der arbeiders werd nu ver zocht, een betere regeling voor den Zaterdag te willen maken. De inspectie voor de werk verschaffing. welke ten deze overleg moet plegen met de Ned. Spoorwegen, heeft aan stond?, toen haar het verzoek bereikte, dit overleg aangevat, en wel, naar ons wordt edegedeeld, met gunstig resultaat. De arbeiders uit Enschedé en Oldenzaal hebben evenwel de resultaten van het op hun verzoek ingestelde overleg met de Spoorwegen niet afgewacht en zijn, tegen 't advies der organisaties in. begonnen met den arbeid neer te leggen. Ongetwijfeld zal nu het gevolg zijn een uitsluiting van eenige weken, in welke ook geen hulp ingevolge de steunregeling mag worden gegeven. JEUGDHERBERG TE OOSTVOORNE In het begin Juni zal de fraaie oude bui tenplaats „Overburgh" te Oostvoorne als jeugdherberg worden opengesteld. Met de Pinksterdagen was het gebouw reeds .voor trekkers toegankelijk.' ZWARE BRAND TE HELMOND ZEVEN ARBEIDERSWONINGEN AFGEBRAND TAL VAN MENSCHEN DAKLOOS Maandagmiddag te om streks half vijf is brand uitgebroken in de Derde Haagstraat te Helmond. De brand is ontstaan in een schuurtje, gelegen achter perceel 79, hetwelk bewoond wordt door de familie No ten. Door den 6terken wind aange wakkerd, breidde het vuur zich in enkele minuten tijds uit over een zestal aangrenzende schuurtjes. Het vuur vond in allerlei voorwerpen gretig voedsel. De vlammen sloegen vervolgens over naar een blok van zeven arbeiderswoningen. De rook ontwikkeling was van dien aard, dat de Helmondsohe brandweer, welke met groot materiaal aanwezig was, ean den achterkant de woningen moest binnendringen. De bewoners moesten zich in allerijl in veiligheid stellen. Slechts enkelen slaagden er in een deel van hun inboedel te redden. Binnen een half nar in de asch gelegd. Het blok woningen is in den tijd van vijf en twintig minuten geheel uitgebrand. Verscheidene families w aren op het oogon blik, dat de brand uitbrak, niet thuis. De perceeden werden bewoond door de gezinnen Maas, Noten, Van der Linden, De Rut, Van Dijk en de alleen wonende mannen Van Hir- ten en Bollen. De bewoners van het blok woningen aan de overzijde van het uitge brande complex, hadden deze ontruimd, doch konden later hun woningen weer be trekken. Alle bewoners waren slechts laag verzekerd. Het juiste bedrag der schade valt nog niet te berekenen. In de schuur van de familie Maas werden een motorfiets, een auto en een motor een prooi der vlammen. Hoe de brand ontstaan is, staat nog niet vast. Van de zeven gedupeerde gezinnen hebben er vijf kinderen. Allen zijn dakloos ge worden. Zaterdag brachten H3f. 'de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana een bezoek aan de bloemententoonstelling te Bilthoven, die ten doel heeft het aanleggen van een nationaal park te propageeren. De vorstelijke bezoekers verlaten het park. TWEE UREN IN DOODSANGST DRIE SCHIPBREUKELINGEN EN EEN ZUIGELING AAN DE LIER VASTGEBONDEN DOOR DE POSTBOOT OPGEPIKT Tijdens den hevigen storm van Maandagmiddag is ten Zuidoosten van Urk gezonken het motorschip „Verandering" uit Terschelling, schipper P. Leyenaar, dat van De venter op weg was naar Terschelling Het sdhip was gefladen met grint en had ernstig met de storm te kampen. Door het voortdurend overkomende water liep het schip langzamerhand vol, en om drie i begon het te zinken. Sohipper Leyenaar zijn vrouw, de laatste met haar kind van zeven maanden in haar armen, de 23-jarige knecht, M. Olivier uit Harlingen, hebben zich daarna op het voorschip aan de lier vastgebonden. Zij werden voortdurend door het water ovenspoeld. Bijna twee uur lang hebben de mensahen in doodsangst keerd, totdat omstreeks vijf uur hulp kwam opdagen. Om kwart voor vijf was de Urker postboot ,Jhr van Geusau" met vijftig pi giers aan boord van Urk naar Kampen trokken. Na twintig minuten varen ontdekte de kapitein, de heer L. van Dokuum, het in nood verkecrende vaartuig, dat de noodvlag in top had. Het was zeer moeilijk nabij het wraik te komen, omdat het gevaar bestond, dat de postboot er tegen aan zou etooten of aan den grond zou loopen. Men heeft ten slotte een sloep uitgezet en de opvarenden van de „Verandering" uit hun hachelijke positie bevrijd. Te Kampen zijn zij van droge kleeren voor zien en bij velschillende mensohen onderge bracht Het kind bleek zeer veel water te hebben binnengekregen en is onder genees kundige behandeling gesteld van Dr Katte- winkel. Getracht zou worden in den loop van den avond op de plek waar het schip gezonken is, een roode lantaarn aan te bren gen. De „Verandering" is voor 7 mille zekerd bij de fa Langeveld te Amsterdam. Schipper Leyenaar verklaarde, dat hij goede hoop op redding heeft gehad, aange zien de ramp was gebeurd midden in het vaarwater naar Urk en tevens op de route van de Meppeler boot Naar wij vernemen, heeft de heer Onnes in Nijenrode, die thans tijdelijk te Loenen aan de Vecht woont, van alle kanten uit den lande telegrammen, brieven en brief kaarten ontvangen cm hem geluk te wen- schen met het vrijsprekend vonnis van as •echtbank. De stroom van sympathiebetui gingen houdt nog steeds aan. STUURLOOZE SCHEPEN Men meldt ons uit Sohellingwoude: Maandagmiddag heeft het s.6. „Volen- dam" van de Nieuwe I-Iavenstoomboot- dienst te Amsterdam, alhier binnengebracht de stoomboot .Antoinette", welke in dc Gouwzee nabij Marken hulpeloos rond dreef evolge van het feit, dat de schroefas van het schip was krom geslagen. Deze moet worden toegeschreven aan den lagen waterstand. Een Volendammer botter heeft verder nog binnengebracht een pleizierjacht, dat tus schen het eiland Marken en het fort Pam pus hulpeloos rond dreef, doordat de tuiga ge onklaar was geraakt. LAFFE AANRANDER Ter hoogte van De Ginkel op den Amhem- sclien Straatweg onder Ede is een meisje uit Nijmegen, dat op het rijwielpad fietste, door een tot heden onbekend gebleven auto mobilist aangerand. Zij werd bewusteloos, met gehavende kleeren en venrondingen aan den arm langs den weg gevonden. Nadat haar geneeskundige hulp verleend was, bleek zij niet in staat inlichtingen over 't gebeurde te geven. Per auto werd zij naar huis gebracht. Het nummer van de auto van den vermoedelij ken dader is bekend. STAND DER GEWASSEN OP DE VELUWE In vergelijking met andere jaren is de stand der gewassen wel drie weken verder dan men dit gewoon is, De rogge schoot en kele weken geleden reeds in de aren, zoodat er reden is om aan te nemen dat de rogge- oogst nog nooit zoo vroeg zal plaats vinden als D.V. dit jaar. i DOOR OVERMOED TE WATER AUTO MET VIER PERSONEN Twee menschen verdronken Men meldt ons uit Tiel: In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft hij het veer te Beusiohem een ern stig ongeluk plaats gehad. Door overmoed van een inzittende van de auto is deze wagen te water gereden waardoor twee personen om het leven zijn gekomen. In den loop van Zaterdagavond ontmoet ten de vischhandelaar P. Roos, de groenten- handelaar N. Schoots de harmonicaspeler F de Brouwer en een neef van dezen laatste elkaar, en zij besloten gezamenlijk naar Utrecht te rijden waar kennissen woonach tig zijn. .Zij huurden een auto en ongeveer 1 uur in den nacht arriveerden zij aar veer te Bpusichem. De beveiliging van de pont van dit veer is zeer solide. De veerman heeft de gewoon te wanneer hij rich niet op de pont bevindt het hek aan de walzijde te sluiten. Toen de auto aan den pont arriveerde was het hek dicht. De chauffeur van de auto Vos. ging op verzoek van zijn passa giers naar de pont, legde de plank gereed om op het vaartuig te kunnen rijden en open de het hek. Terwijl hij hiermede bezig was, ging De Brouwer, die vroeger wei eens met een auto gereden heeft, achter het stuur zitten, gaf vol gas, en reed met den wagen in volle vaart op de pont. De chauffeur Vos zag het gevaar aankomen, wist nog op de treeplank te springen en trachtte met de handrem den wagen tot stilstand te brengen. De auto had echter zoo'n vaart, dat zijn poging mislukte <yi hij zelf zich slechts in veiligheid kon stellen door op het laatste oogenblik van den wagen op de pont te springen. Met een geweldige slag reed de auto met de 4 inzittenden in de Lek. De groentenhandelaar Schoots en de neef van De Brouwer konden zich uit den wagen werken en werden door toegeschoten hulp gered. De beide anderen, de vischhandelaar Roos en de harmonicaspeler De Brouwer, welke laatste het ongeluk heeft veroorzaakt,' zijn verdronken. Beiden waren gehuwd en laten vrouw en kinderen achter. Het lijk van De Brouwer Is gistermiddag onder Schalkwijk uit de rivier opgehaald. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN Te Enschede is verleden week de monteur J. Groeneveld, die werkzaam was aan het hoofdverdeelstation van het gemeentelijke electrisch bedrijf te Enschede bij het schoon maken van een cel met de electrischen stroom in aanraking gekomen. Zaterdag is G., die 43 jaar oud is aan de bekomen brand wonden overleden. Een monteur van de Veluwsche autodienst wilde zijn met olie verontreinigde handen reinigen in een bak met benzine. Met de van benzine druipende handen kwam hij te dicht bij een steekvlam op de werkbank, wat ten gevolge had, dat zijn handen in lichte laaie stonden. In tegenwoordigheid van geest stak hij zijn handen in een water-bassin, wat echter niet verhinderde dat hij met ernstige brandwonden overdekt, naar huis werd ver voerd. Te Helmond is het zes-jarig zoontje van den heer Herk in de Zuiderhavenstraat, tegen een passeerende auto opgeloopen. Zwaar gewond werd het ventje naar het St Anthoniusziekenhuis overgebracht. Bij aan komst bleek hij reeds te zijn overleden. Te Smilde (Dr.) is het vierjarig dochtertje ran den heer H. J. G., toen het plotseling den weg overstak, door een motorrijder uit Appelscha aangereden. Het kind werd be wusteloos weggedragen en naar het zieken huis te Assen vervoerd, waar het spoedig overleed. Den motorrijder treft geen schuld IEDER RECHTGEAARD NEDERLANDER DRINKT het Kalk- en Jodiumhoudend HET BESTE TAFELWATER Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bk. 1 De regeering heeft besloten de rente voor uit 's Rijks kas verstrekte voorschotten voor woning bouw, welke thans meer dan 4 pCt. bedraagt, tot cfit percentage terug te brengen. De Amsterdamsche politie heeft een brutale diefstal van radiotoestellen aan het licht gebracht, Daders en helers zijn gearresteerd. Te Helmond zijn bij een zware brand zeven arbeiderswoningen afgebrand, waardoor tal van personen dakloos zijn geworden. Bij Urk is een schip gezonken, waarbij de op-* varenden enkele uren in doodsgevaar hebbed verkeerd. Te Beusichem is een auto met vier personen tt water gereden. Twee zijn verdronken. Blz. 2 Staatsgreep in Bulgarije. Ontzaglijke brand te Chicago. Het Saarvraagstuk te Genève uitgesteld. Sensadooeele Engelsche berichtgeving ovet Duitsche luchtvlootbouw en ondergrondsche vlieg- Aanslagen op het Oostenrijksche spoorwegnet, Blz. 5 Een tocht door Friesland. I. Te Dordrecht is de Gewestelijke Turndag ge houden van het Gewest Holland van het Ned, Chr. Gymnastiek Verbond. Derde Bondsdag van de Chr. Nederl. Voet balbond. Blz. 9 De Bondsdag van dc Bond van Mdsjesvcreenl- gingen op Geref. grondslag is te Middelburg ge houden. Blz. 10 Jaarvergadering van de Vereen, van Chr. On derwijzers en Onderwijzerewen. Doorzilten Stukloopen Zonnebrand PUROL BRUTALE DIEFSTAL VAN RADIOTOESTELLEN DADERS EN HELERS GEARRESTEERD De politie van het bureau Mamix- etraat te Amsterdam, heeft klaar heid weten te brengen in een zaak betreffende een brutalen diefstal van radiotoestellen, waarvan een firma in radioartikelen, die geves tigd is aan de Prinsengracht, de dupe is geworden. Bij deze affaire zijn vier personen, een employé van de onderneming en drie buitenstaanders betrokken. De politie liet Zaterdagavond het pand bewaken en deze maatregel had spoedig succes. I>e ongeveer 9 uur zagen de op wacht zijnde rechercheurs op de Prinsengracht bij de Lauriergracht een man loopen, die een groot in pepier verpakt pak droeg. Deze man bleek te beantwoorden aan het 6ignale ment dat de recheiroheurs hadden gekregen van een maohtwaker die 's morgens te onge veer 5 uur iemand uit de zaak in radio-ar- tik-eilen te voonsoliijn had zien kamen. De man die in het bezit bleek van een kostbaar radiotoestel, werd aangehouden en naar het' bureau overgebracht Bij het eerste verhoor verklaarde hij dat een in de Hartenstraot' wonende winkelier hem had opgedragen het radiotoestel voor hem in bewaring te ne men. Rechercheurs trokken er op uit en kwamen kort daarna met genoemden win kelier terug. Deze verklaarde op zijn beurt dat hij de laatste weken, door tusschen- komst van een employé der radiofirma ëen aantal toestellen in ontvangst had genomen met de opdracht, deze tegen een bepaalden prijs van de hand te doen. Bij het kwijten van deze opdraoht had hij den op straat aangehouden persoon in den arm genomen De winkelier gaf toe het vermoeden te heb ben gehad dat de radiotoestellen van dief stal afkomstig waren; hij had gehoopt bij de afrekening een zekere provisie in ontvangst te willen nemen. Deze mededelingen gaven de politie aanleiding er opnieuw op uit te gaan, ditmaal met dè overval-auto, welke naar een woning in de Jordaan reed, waar de bewuste employé der firma aangetroffen en srearresteerd werd. Uit het verdere verhoor van het drietal waarmede inspecteur Visser vrijwel den ge- heelen Pinksterzondag bezig is geweest, n vast te staan, dat nog een vierde per soon in deze affaire is betrokken. Deze had de stad verlaten om met de Pinksterdagen te gaan kampeeren; voor zijn aanhouding zijn de noodige maatregelen getroffen. Het drietal, dat Zaterdag is aangehouden, is in het bureau opgesloten. Het is ter beschik king van de justitie gesteld. DE KNOEIERIJEN BIJ DE TARWE- LEVERING OP ZUID-BEVELAND Het onderzoek naar de aan het licht ge komen knoeierijen bij dc tarwelevering op Zuid-Beveland heeft, uitgewezen dat er niet alleen door sommige landbouwers is gefrau deerd, maar dat ook in de kringen van den graanhandel is geknoeid. Reeds twee hande laren. zekere C. D .te Goes en L. K. S. te Rilland Bath zijn in arrest gesteld terwijl het niet onmogelijk wordt geacht dat nog meer arrestaties zullen volgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1