Jlmtiur $t'x itsrf jr (£<mrnnt Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden ;n Omstreken DE SCHOOL IN BEWEGING BINNENLAND. c/xt£c<m^ Pinkster CHEMISCH REINIGEN VERVEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5172 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 17 MEI 1934 15e Jaargang abbertentiepripen: Van I tot 5 regels 1.17'/i Elke regel meer 0.22 '/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/> Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 En de beweging om de school II (Slot) Welke gevaren van de crisistijd Prof. Gerbrandy voor onze scholen vreest, zagen .we gisteren. Wat zullen we van deze critiek Wanneer de nadruk wordt gelegd op het feit, dat de school een voorberei dende taak heeft te vervullen en den mensch heeft toe te rusten voor de plaats, die hij straks in het maatschap pelijk leven heeft in te nemen, is daar voor alleszins grond. De Romeinen .zei den,. het reeds: niet voor de school, maar voor het leven leeren wij. Wij meenen te mogen aannemen, dat over de juistheid van deze stelling geen ver schil van meening bestaat. Heeft men dan wellicht in de uitwer king gefaald? Mag men Prof. Ger brandy gelooven, dan is dit inderdaad het geval. Intusschen lijkt het ons twij felachtig, of de tegenstelling „klassi- kaal-individueel" hier redding kan brengen. In het klassikale onderwijs schuilen uitnemende factoren, die waarde heb ben voor de toekomstige vorming van het kind. Van Aristoteles stamt de uit spraak, dat de mensch is een wezen, op de samenleving aangelegd. Met deze waarheid komt het kind op de school in aanraking. Het ondervindt ervan de sterkende, maar evenzeer de remmende kracht. Of het voor het kind van waai de is, wanneer enkel op de ontwikke ling van eigen kennis en hoedanigheden eenzijdig de nadruk wordt gelegd, wa gen wij te betwijfelen. De gelijkenis van den barmhartigen Samaritaan, door den hoogleeraar in ander verband niet al te welwillend aangehaald, heeft ook hier haar beteekenis. Intusschen zou feil gaan wie meent, dat het klassikale voor het individueele geen ruimte laat. Vandaar dat wij reeds deden blijken de tegenstelling „klassikaal-individueel" niet te^ kunnen aanvaarden. De ware onderwijzer zal niet alleen kans zien, maar ook gelegen heid hebben binnen de grenzen van het klassikale de ontwikkeling van het in dividu te dienen, zal oog hebben voor het kenmerkende, waardoor het eene kind zich van het andere onderscheidt en bij zijn onderwijs zooveel mogelijk daarmede rekenen. Naar het bekende woord „Wat voor een philosophie men kiest, hangt slechts daarvan af, wat voor een mensch men is" ligt ook hier in de persoonlijkheid van den onder wijzer de beslissende factor. Of die meerdere persoonlijke ontwik keling van den leerling nu gezocht moet worden in 'n ander onderwijssystcem'! Dalton, Montessori? Wat de laatste richting betreft, Prof. Schilder, die zich bijna gelijktijdig hierover uitsprak, kon het uit beginseloverwegingen niet aan vaarden. En als Prof. Gerbrandy als grief tegen ons huidige onderwijs aan voert de hooge kosten, is het Montes- sori-onderwij s a priori geoordeeld. De waarheid gebiedt overigens te er kennen, dat juist van de zijde der voor standers van het Christelijk onderwijs meerdere differentiatie herhaaldelijk is voorgestaan, ook in de wettelijke weg. Dat de Overheid, die gelden voteert voor onderwijsdoeleinden, controle uit oefent op de juiste besteding dier financiën, is redelijk: alleen wie zelf ten volle de kosten draagt, kan geheel eigen weg gaan. Natuurlijk kan de Overheid in haar zorg te ver gaan, en in zooverre kan het waarschuwend woord van den inlei der uitnemend werk doen. Daartegen richtte zich o. a. het pleit voor de vrij heid om Fransch te onderwijzen op de lagere school. Tal van verruimingen dier vrijheid werden destijds geadvi seerd in het rapport der Staatscommis- sie-Rutgers en voor een groot deel over genomen in het wetsontwerp-Terpstra. En als de professor het een gruwel noemt, dat Nederland nog duizenden Duitsche en Oostenrijksche dienstboden huisvest, omdat vaardigheid bij de meisjes door de opleiding op de welt- fremde school ontbreekt, moge worden herinnerd aan het feit, dat een vijftal leden der Staatscommissie-Rutgers in een afzonderlijke nota invoering van huishoudonderwijs voor meisjes op de lagere school hebben bepleit, doch dat de Staatscommissie in meerderheid een dergelijk voorstel niet heeft aangedurfd ook al weer vanwegede zeer hooge kosten, die dit onderwijs met zich brengt. En over deze hooge kosten be klaagde zich de inleider zeer terecht! Men ziet, er is nog wel een en ander op te merken over de vraagstukken, op de jaarvergadering van den Schoolraad aangeroerd in een gloedvol, en daar Het eerste artikel stond in ons blad Van gister. door niet steeds even overwogen, maar in elk geval welgemeend betoog. Wan neer de referent waarschuwde voor een zekere zelfvoldaanheid, zich openbarend in' de overtuiging, dat we het toch zoo goed hebben en we er nu zijn, heeft een dergelijk woord, dat tevens een opwek king inhoudt, zeker zijn waarde. Maar onjuist* is de uitspraak, dat „critiek niet wordt geduld". Reformati quia reformandi! of op onderwijsgebied overgebracht: de paci ficatie op de grondslag der wet van '20 is verkregen, maar daarmee is schoolstrijd niet beëindigd. In het staatsrecht heeft men de grens tus- schen staats- en administratief recht wel eens aangeduid door de tegenstel ling „de staat in rust" en „de staat in beweging". Voor ons moet de Christe lijke school steeds zijn „de school in beweging", een school, die we niet als een gefixeerde grootheid aanvaarden, maar die we als onderwijsinrichting en paedagogisch instituut gedurig toetsen aan de eischen van ons beginsel en de nooden van de tijd. Het komt ons voor, dat de beteekenis van het referaat hierin schuilt, dat het deze waarheid opnieuw voor onze aan dacht heeft geplaatst. Moge de botsing der meeningen leiden tot resultaten, die aan het Christelijk onderwijs ten goede komen. WEER MIS Dezer dagen komt de technische her ziening de Winkelsluitingswet aan de orde het liberale Kamerlid Dr. Vos wil voor de zooveelste maal pogen om de Zondagsslui ting zooveel mogelijk illusoir te maken. Hij geeft daarbij echter weinig blijk van helder staatkundig inzicht. Immers, minis ter Verschuur stelde voor om verkoop op Zondag gedurende zes, in plaats van vier uren mogelijk te maken, en daarvoor was zeker een meerderheid ip de Kamer; maar Dr. Vos wil nog verder gaan en stelt voor om de in. aanmerking komende winkels'ge durende acht uur op Zondag gelegenheid tot verkoop te geven. Nu denke men zich even in -wat dit hetee- kent. Vier vair open op Zondag is reeds een belangrijke afwijking van de regel; zes uur open beteekent een aanmerkelijke verslap ping van de wet; maar verkoop gedurende acht uur wil zeggen, dat er van sluiting op Zondag nauwlijks meer siprake is. De win kelier of de bediende heeft bijkans een volle dagtaak. En dan beweert de liberale pers nog, dat men heusch niet verder gaat dan strikt noodzakelijk is. Overigens gaan er aan alle kanten stem men op, die Dr. Vos verzekeren: het is weer mis. Want een slimme politicus, die „iets dc middenstand wil bereiken", zou zich wachten om zóóveel te vragen, dat hij van te voren weet, het deksel op de neus te krijgen. Algemeen is men dan ook van oordeel, dat de voorsteller aan het welslagen van zijn poging zelf. in de weg staat. Al beweert „De Vrijheid" ook, „dat het drijven naar een Zondag, gelijk een kleine minderheid van ons volk zulks begeert zelfs zonder dat dit naar het oordeel van bekwame theologen in den Bijbel steun vindt met de liberale opvatting in strijd komt." Als „liberale beginselen" zoo ontaktisch verdedigd worden als thans door Dr. Vos geschiedt, komt er niet veel van terecht. Meer kans zou Mr. Teurlings (r.k.) heb ben, die verlenging tot zes uur voorstelt, in dien. de Minister niet geweigerd had het ontwerp-Verschuur te verdedigen en wan neer een principieele wijziging bij een technische herziening toelaatbaar was. NAVORDERING TABAKSACCIJNS De Minister van Financiën brengt o.m. het volgende ter kennis van belanghebbenden: Navordering van de accijns zal plaats hebben ten laste van degenen, die op 1 Juni a.s. nog sigaren, belast met een accijns van 171/:; procent, en/of sigaretten, waarvoor de verhoogde accijns niet is voldaan, elders dan in entrepot of in een pand, waarin het bedrijf van fabrikant wordt uitgeoefend, voor zich zelf of voor een ander ten verkoop i voorraad hebben. De belanghebbenden moeten met betrek king tot die sigaren en/of sigaretten uiterlijk 2 Juni a.s. voor elk pand, waarin die tabaks fabrikaten zich bevinden, een 'schriftelijk" aangifte inleveren bij den ontvanger der accijnzen, onder wiens kantoor die sigarpn en/of sigaretten in voorraad zijn. Voor de aangifte moet gebruikt worden het van rijkswege vastgestelde formulier, dat kosteloos aan de kantoren der accijnzen rkrijgbaaf wordt gesteld van 26 Mei a.s. af. Belanghebbenden zijn niet verplicht na 31 Mei a.s. de sigaren en/of sigaretten voor de ii eerdere accijns, waarvan navordering plaats heeft, tegen hoogeren handelsprijs tP verkoopeu. heeft, kan met rustig uitgaan! EERSTE KAMER INVOERRECHTEN OP KORTEN TERMIJN Vergadering van 16 Med 1934 spoed, het wotsontwei-p: tot Instelling, afschaf- fisig, verhoogfoig of verlaging van invoerrecht jn," af - i korten" C-. heer WIBAUT (S.D.) -t, wanneer dit ontwerp wc lakeUi het am oordeel, gebei^mder' h ande Lsp olltie k i loment. Zeker, het parlement kam achteraf veef terecht k omTn^Hi j '"acht dTt "vetsóntw niet noodzakelijk, hoewel hij inziet, dat gemakkelijk is bij onderhandelingen. Hij he principieel bezwaar tegen het geven dezer voegdiheid aan de regeering. De heer KNOTTENBELT (Lib.) acht art ertegen, in het bel: i zekere hoogte de bei en tot op 2 lang van den handel. Art. 2, regelende egdheld, is lm ons Staatsrecht oetook aanvaard worden ons land. De regeering heeft legdheld noodag, al kam het belang Inderdaad di een ander gebruik van worden gemaakt, d< men-zich ervan voor oogen stelt. Men kan hli met volle zeilen het protectionisme binnen v; ren. Maar in deze regeering stelde de hei Knottenbelt vertrouwen. Bovendien is deze n geling van beperkten duur en gaat er prevel tieve werking uit van de vereischte góedkeurin De heer BLOMJOUS (R.K.) achtte de noo zakelijkheid van deze wet bewezen door de w 'belasting, vóór welker totstamd- tige invoer plaats had. Ook d^or de° zi jn de \ve thaar flen sten bewijzen. Een sterk verhoogd tarief van Invoerrechten a.lleen kan onze industrie Weer op gaog brengen. De invoer van fabricaten zal tot 30 moeten worden teruggebracht. Bezwaar werd er tegen gemaakt, dat de regeering ook de bevoegdheid krijgt, tarieven te verlagen. Het buitenland zal daardoor druk uitoefenen op onze regeering.. De regeerimg geve zoo vlug mogelijk deze bevoegdheid terug. H:t is onjuist, dat hooge Invoerrechten allerlei bedrijven kunstmatig In het leven houden V-lc levensvatbarebedrijven immers hebben hvj. bestaan bedreigd gezien door het afsnijden vam den uitvoer. Men spreekt vam saneeren, maar er worden bedrijven weggesaneerd, MINISTER OUD zegt, dat onzo handelspoli tiek geheel buiten het ontwerp omgaat. Met het prlmci.pe daarvan heeft het niets te maken. Wanneer de regeertng vam meemimg zou zijn of worden, dat een radicale wijziging daarvam noodzakelijk is. dan zou zij de Staten-Gene- raal daarvan op de hoogte moeten stellen. De minister begrijpt, dat de heer Blomjous teleur gesteld is. Die afgevaardigde verwacht van een hoog tarief opheffing vam alle moeilijkheden. Wanneer de regeeringvam meenimg was, dat de belangen van het bedrijfsleven beter ge diend zouden zijn met ex politiek, als de heer Blomjous bedoelt, zou zij niet aarzelen, die te gaan volgen. Het probleem is veel moeilijker dan de heer Blomjous het stelt. Op dit pumt moet men uiterst voorzichtig zijn. en met diezelfde voor zichtigheid moet deze wet worden gehanteerd. Hier wordt een nieuwe weg ingeslagen. Deze weg mag alleen gevolgd worden als het niet anders kan. En nu is het gebeurde bij de omzetbelasting het beste bewijs,, d^t deze be voegdheid noodzakelijk is. Deze bevoegdheid is overigens nauwkeurig omgrensd en iedere re geerimg zal naar beste weten moeten handelen binnen die grenzen. Een zeer sterke waarborg ligt ook in de bekrachtiging achteraf. Het kan voorts heel goed in he-t belang van een be paalde bedrijfstak zijn als een uitvoerrecht verlaagd wordt. De heer WIBAUT verzocht aan teek erring, dat zijn frs Het rerpj werd z. h. sloot daarna de OUD-MINISTER VERSCHUUR Oud-minister Verschuur heeft gisteroch tend op het departement van oeconomische zaken van de ambtenaren van dit departe ment afscheid genomen en daarbij persoon lijk alle afdeelingen bezocht en is daarna 'oor verder herstel van zijn gezondheid naar het Zuiden van Frankrijk vertrokken. DE VLUCHT NEDERLAND-CURACAO Gelijk men reeds in de bladen heeft kun nen lezen, is hij de K.L.M. in studie het plan om een vliegtuig naar CuraQao te zenden, ter gelegenheid van het 300-jarig jubileum van het Nederlandsch gezag over dat ge biedsdeel. Daar de eigenlijke viering plaats vindt in de laatste week van Juli had mei» aanvankelijk het voornemen de vlucht Ne derland—CuraQ-ao ook in die maand te doen ulaats hebben. Hiervan heeft de K.L.M. moor- ten afzien. De late aflevering van het voor haar hij verschillende fabrieken in aanbouw zijnd materiaal heeft het onmogelijk ge maakt om een van de modernste eenheden der vloot aan de geregelde dienst te onttrek ken midden in het drukste seizoen. Vandaar het besluit om de vlucht waarschijnlijk in December te doen uitvoeren. Do K.L.M. hoopt, dat gevolg zal kunnén worden gegeven aan haar voorstel om voor deze vlucht een bijzondere postzegel uit te geven. De Rijksmiddelen in April De 4 maanden van 1934 leverden een achterstand van 28 millioen bij de raming OMZET- EN OOUPONBELASTING BLIJVEN STERK TEGENVALLEN Het maandelijksch overzicht van den stand der Rijksmiddelen vermeldt, dat aan directe belastingen (grond-, inkomsten-, vermogens- en verdedigings belasting) op ultimo April van het dienstjaar 1934 voor f 39,589,121 op het kohier was' gebracht. Bij den vorigen dienst luidde dit bedrag op 30 April i 4-1,107,833. De opbrengst van de overige middt len' bedroeg over de maand April 1934 f 26,787,189 (April 1933 i 21,500,524). Aan om zetbelasting is thans, na 4 maanden, ont vangen f 12,638,509. Dit bedrag blijft nog steeds belangrijk onder de raming, die voor 4 maanden f 27,2 millioen bedraagt. De op brengst over de maand April bedroeg f 3,456,892 tegen f 3,227,427 over de maand Maart en f 2,608,546 over de maand Februari. Ook de couponbelasting is nog onder de raming gebleven. In de maand April was de opbrengst f 368,506, terwijl f 533,333 was geraamd. In de maand Maart werd f 298,453 ontvangen. Er valt dus een langzame stij ging op te merken. Over de eerste 4 maanden van 1934 be droeg de opbrengst van de o v e r middelen in totaal i 100,734,675 tegen f 9S,311,628 in dezelfde periode van het vo rige jaar. Hoewel de opbrengst in April 1934 met ruim f 5 millioen is verbeterd, bleef het totaalbedrag toch nog f 5% millioen bij 1/12 van de raming, welke f 32,2 millioen be draagt, ten achter. Daardoor is thans voor de 4 maanden van 1934 de achterstand bij de raming opgeloopen tot een bedrag van f 28 mil lioen. Dit is voornamelijk te wijten aan de te gengevallen opbrengsten van de reeds ge melde omzet- en couponbelastingen (die tezamen 15 millioen voor haar rekening nemen), alsmede aan de mindere ontvang sten van de accijns op suiker (achterstana f 5 millioen), en van de invoerrechten (ach terstand f 6 rüillioen). In de maand April brachten de invoer rechten op f 5,96 millioen (v. j. f 6,5S mil lioen). Het is mogelijk, dat dit achterblij ven nog eengevolg is van den grooten in voer tegen het eind van 1933 in verband met de invoering van de omzetbelasting, maar dan werkt deze invloed toch wel heel lang na! De dividend- en tantièmebelasting is dit maal met een opbrengst van f 1,4 millioen eens niet tegengevallen (v. j. f 666,000), Over 4 maanden werd ontvangen f 3,0 mil lioen (v. j. f 2,2 mill.). Dat dit een gevolg zou zijn van een verbeterde toestand in het bedrijfsleven, wagen wij te betwijfelen. Het statistiekrecht, overigens een onbe duidende inkomstenbron, doch als economi sche .waardemeter belangrijk, bleef beneden de opbrengst van het vorig jaar en daalde van f 144,827 op f 138,915. Met de accijnzen wil het ook niet vlotten. Het accijns op zout daalde van f 166,000 op f 156,000, en die op wijn bleef vrijwel gelijk op een bedrag van f 50,000. Het accijns op gedistilleerd daalde van f 2,7 tot f 2,4 mill. Voor 4 maanden is hier reeds f 1 millioen minder ontvangen. Ditmaal verbeterde de opbrengst-van de suikeraccijns van f 2,8 tot f 4,1 millioen. Bij 1/12 van de raming bleet dit bedrag toch nog f 1 millioen achter. Wij gaven hierboven aan welke uitwerk- king de grillige sprongen van deze inkom stenbron in 1934 reeds heeft gehad: wij zijn al f 5 millioen bij 1933 ten achter. De tabaksaccijns, die verleden maand zulk een geweldige duikeling maakte, iever de thans f 2,04 mill. (v. j. f 2,24 mill.), dus wel teruggang, doch niet zoo schrikbarend als in Maart, toen de ontvangsten met f 1 millioen terugliepen. Van de accijnzen is alleen dat op geslacht iets verbeterd en wel van f 526,000 op f 536,000, hetgeen niet van beteekenis kan worden geacht. De cijfers der omzetbelasting vermeldden wij reeds hierboven. Een conclusie trekken lijkt ons vooralsnog voorbarig. Eerst over eenige maanden zal dat mogelijk zijn. Toch gaat het er wel bedenkelijk uitzien en. het is bekend, dat ook in Regecringskringpn het verloop van 's Rijks Financiën een niet ai te gunstigen indruk maakt. Het is bijna uiet aan te nemen dat in de komende maanden van het jaar de groote achter stand nog zal worden ingehaald, ook al mocht de omzetbelasting, waarop tenslotte aller hoop was en nog is gevestigd, plotse ling uit de slof gaan schieten, Er valt wel is waar van maand tot maand vooruitgang t? boeken, doch deze is niet van zoo groote beteekenis. In ieder geval zal wel blijken, dat voor d i t jaar de raming (en dat geldt de couponbelasting) wat te hoog Een der weinige middelen, \vaarvan mo menteel nog iets goeds te zeggen valt is het zegelrecht. De vorige maand was er een •oordeelig verschil van 5 ton; thans is an dermaal de opbrengst gestegen, n.l. van 1.2 tot 1.3 millioen. Voor vier maanden bedraagt de vooruitgang 7 ton. De registratierechten handhaafden zich 'rijwel op hetzelfde peil van 9 ton, evenals de successierechten, die 2.7 millioen op brachten. De loodsgelden blijven omhoog loopen. thans van 232.000 tot 26S.OOO, iets wai weer tot het verleden zal gaan behoor- ren als straks de verlaging (zoo juist door de Eerste Kamer aanvaard) in werking gaat treden. Tenslotte nog een enkel woord over de z.g. directe belastingen. In totaal werd als zuiver bedrag 39.589.121,op het kohier gebracht, hetgeen 4.518.712 mindei is dan op uit. April 1933. De vorige maand bedroeg het nadeelig verschil 5.104.641,—, Dat we op dit bedrag een half millioen zijn ingeloopen is een gevlog vsn kleine vooruit gangen bij de grond-, vermogens- en verde digingsbelasting. De inkomstenbelasting, waarvan het totaalbedrag der raming hoofd som en opcenten) voor 1934 op 54.360.000 werd gesteld, bezorgt ons het groote nadee lig verschil. Toen is ook dit iets kleiner dan de vorige maand. Uit. April was voor' 21.1 millioen op het kohier gebracht (v. j. 25.9 millioen). De bedragen loopen in dezen tijd van het jaar weinig op, omdat per maand nog slechts weinig aanslagen worden vastgesteld. Als echter het nieuwe belastingjaar 1934/"35, dat 1 Mei is aange vangen, een eindje op streek is en de voor loopige aanslagen in zee gaan, dan zal het „feest" beginnen en zal men de grootste maandbedragen op de kohieren zien schijnen. Wat de inkomsten ten bate van het Ge meentefonds betreft, voor den dienst 1933 '34. het zuiver bedrag der kohieren bedroeg uit April 57.8 mill. (v. j. 69.3 mill.) Geraamd was in hoofdsom 50 millioen Al is er dus groote teruggang, het is an derzijds verblijdend, dat de raming niet on belangrijk is overschreden. De raming der tijdelijke opcenten ad 24 millioen is met 22.4 millioen niet bereikt. Het verschil is echter niet heel groot Het Wegenfonds heeft m April opge bracht 3.64 mill. (v. j. 3.59 mill.) en over 4 maanden 6.1 mill. (v. j. 5.7 mill.) Ook de maandcijfers over April der Rijks middelen zijn niet bepaald opwekkend. In tegendeel, 's Rijks Financiën blijven zorg baren. Men kan slechts hopen, dat spoedig een gunstige wending mag intreden Veel reden tot dergelijk optimisme is er echter vourloopig niet! NEDERL. SPOORWEGEN OPHEFFING VAN SPOORWEGHALTEN De volgende spoorweghalten (stopplaatsen) zijn opgeheven: Bee'.:, BeltrumZieuwent, BeugenRijkevoort, Colmschate, Dalms- holte, Dijkerhoek, Giessen-Nieuwkerk, Hoek, Koudeweg, Lent, Mastenbroek, Mariënwaard, Midlum-Herbaijum, Miste, Noordijk, Nije- veen, Ophoven, Oudemolen, de Paltz, Pleeg- ste. Posthoorn, Ruinerwold, Sambeek Schin- keldijk, Vechten, Wiene en Woensel. Van deze blijven ©venwel: Beltrum-Zieu- went, Beugen-Rijkevoort, Colmschate, Dij kerhoek, Koudeweg, Mastenbroek, Miste, Noordijk, Nijeveen, Oudemolen, Ruinerwold en Sambeek voor het goederenvervoer handhaaft!. DE WERKLOOSHEID WEER EENIGE VERMINDERING VAN DE WERKLOOSHEID De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering deelt mede, dat de werkloosheid onder de 589.000 leden van in gevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen in de week van 23 tot en met 2S April heeft bedragen 23.5 pet In de vorige verslagperiode (9 tot en met 14 April) bedroeg het percentage 24.3; de werk loosheid is dus in den loop van twee weken gedaald met 0.8 pet. In de overeenkomstige week van het vo rige jaar was het percentage 26. Bij 1066 organen van de openbare arbeids bemiddeling stonden op 2S April in totaal 331.791 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 317.121 mannen. Hiervan waren werk loos 30S.769 personen, onder wie 298.763 mannen. Op 14 April bedroeg het totaal aantal in geschrevenen bij een ongeveer gelijk ;iantal organen 344.919. Hiervan waren werkloos 321.758 personien, waaronder 311.049 man nen. Het aantal ingeschreven werkzoeken den is sedert 14 April gedaald met 13.128. het aantal werkloozen met 12.089. DE NED. TURFCENTRALE VERKOOP VAN GROOTE FABRIEKSTURF Op de eerste vergadering van het algemeen bestuur der Ned. Turfcentrale welke te As sen gehouden werd, zijn maatregelen bespro ken om de verkoop van groote fabrieksturf te centraliseeren en daarmede te belasten organisatie door de verveners zelf te stich ten. Deze zou dan met uitsluiting van ieder ander, door de Turfcentrale moeten worden aangewezen als de inkoopster van groote fabrieksturf. Aan de verveners-leden van het bestuur der Turfcentrale is verzocht op kor ten termijn te komen mat plannen tot oprich ting van zoo'n organisatie. Ter voorlichting van de verveners-leden van de Turfcentrale zullen eenige vergaderingen worden gehouder waar de secretaris van de centrale inlichtin- over alles wat met de steun aan het veen- bedrijf verband- houdt, zal verstrekken. Aangedrongen is op het brengen van meer uniformiteit in de tarieven. Zoowel van ve als arbeiderszijde is toegezegd ernsti; die richting te zullen streven. VERKEERSWEEK VOOR VEILIG VERKEER GROOTE BELANGSTELLING Voor de door het Verbond van Vereenigin gen voor Veilig Verkeer in ons land van 49 Juni a.s. te houden verkeersweek bestaat in erschillende plaatsen groote belangstelling. Deze verkeersweek zal ten doel hebben een algemeene propaganda te maken voor he* nakomen van de verkeersregels. In tal van gemeenten, waar vereenigingen voor veilig verkeer bestaan, is men druk bezig met het reffen van voorbereidende maatregelen, wel ke ongetwijfeld tot goede resultaten zullen leiden, daar overal de medewerking van po- litiewege is toegezegd. Princess NIEUWE VOORJAARS MODELLEN in GRIJS-, BRUIN- en ZANDKLEUR WEILDA met GLACé VAN BLADEL WAALWIJK Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Overzicht vam den stand der Rijksmiddelen per ultimo April 1934. Omzet- en Couponbelasting blijven nog ver beneden dc raming. De achter stand der middelen bij dc raming voor 4 maanden van 1934 bedraagt thans 28 millioen. Blz. 2 Geheime zitting van den Volkenbondsraad over de Sa ar kwestie. Spoorwegongeluk bij LangwedeL Nieuw vlieg-ongeluk in het Kanaal. Blz. 3 Opening van de nieuwe school voor Zwakzin nigen te Ermelo. Het 40-jarig jubileum van „De Nederlander". De crisis op de Berlijnsche Transferconferentie is overwonnen. Men hoopt voor Pinksteren tot resultaat te komen. Uitgifte van ten hoogste f 85 millioen schatkist papier waaronder V/2 pet. schatkistbiljetten met 5-jarigen looptijd. i den Engelschcn Calvinisten- Het 40-jarig jubileum van Dr. J. Voorhoeve. Blz. 10 45ste Algemeene vergadering van „Effatha". 't beste op dit gebied PALTHE - ALMELO (Adv.) DE WINKELSLUITINGSWET EEN AMENDEMENT VOOR VERRUIMING De heer Teulings (r.k.) heeft op het wets ontwerp tot wijziging van dc winkelsluitings wet eenige amendementen ingediend. Volgens één daarvan zoillen winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaa.k hetzij visch, het zij fruit, hetzij één of meer der volgende waren: brood, banket, suikerwerk, choco lade, consumptieijs, ten verkoop in voor raad zijn, op Zondag gedurende ten hoogste zes achtereenvolgende uren, sigarenwinkels en winkels, waarvoor een vergunning als bedoeld in art. 1 onder e of onder g dei- Drankwet is verleend, ten hoogste 4 achter eenvolgende uren tusschen 8 uur v.m. en 8 uur nam. geopend mogen zijn. Het amendement, dat zich aansluit bij het wetsontwerp-VcrscI uur, is mede onder- DE ZEVEN PROVINCIËN Het Tweede Kamerlid Albarda heeft den Minister van Defensie vragen gesteld over de persberichten, waarbij werd meegedeeld, dat de bom op de Zeven Provinciën werkelijk als treffer en niet als waarschuwing was bedoeld. De heer Albarda wil gaarne ver nemen of de vliegenier in strijd met de hem verstrekte opdracht heeft gehandeld en tot welke maatregelen dit feit dan den minister aanleiding geeft? RRIJ^SFI Hotel »Chien-Vert" (bij de LHIUOOLL Beurs) August Ortsstraat Nos. 3840. Kamers vanaf 20 fr., str. water n en koud. Ook gel. v. familiën. zeebaden. Alle modern comfort. Matige Prijzen! Telefoon 113.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1