Süs:'» ^lïtixwt (ümtmnt DE SCHOOL IN BEWEGING BINNENLAND. BRONWATER Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe Bij dagelijksche zending5.50 Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken Alles bij vooruitbetaling Losse nummtrs 5 ct. met zondagsblad 71/. ct Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5171 WOENSDAG 16 MEI 1934 15e Jaargang Sbbertrntiepritftn: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22 'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het beviagen aan 't bureau wordt berekend 0.10 En de beweging om de school Wat op onze toogdagen op onderwijs gebied, die de Paaschweek ons brengt, geboden wordt, pleegt in de regel de aandacht te hebbener gaat opwekken de kracht van uit, het werkt menig maal stimuleerend. Wel in bijzondere mate kan dit wor den getuigd van de rede, door Profes sor Gerbrandy gehouden op de laatste jaarvergadering van de Schoolraad on der de titel„De gevaren van de crisis tijd voor onze scholen". Eerst op de vergadering, daarna in de ruimere kring van ons Christelijk onderwijs, heeft dit referaat om zijn forsclie cii- tiek, zijn onmeedoogend wijzen op de ernstige tekortkomingen en gebreken, die naar het oordeel van den inleider ons Christelijk onderwijs zouden aan kleven, zware deining veroorzaakt een deining, die vooreerst nog niet is uitgewerkt en die zoover reikte, dat ze ook onder de voorstanders der open bare school het water in beweging bracht. Vanwaar die ongewone werking? Dat critiek tot dusver op de jaarlij k- sche bijeenkomsten vanwege de School raad contrabande was, kan bezwaarlijk worden beweerd. Wijlen Ds. Pierson, die zoovele jaren de leiding dezer orga nisatie in handen had, was allerminst een lofredenaar van het heden en riep in zijn jaarlijks herhaalde bedenkingen tegen onze huidige onderwijs wetgeving de herinnering op aan den ouden Cato, die geen oogenblik afliet van de Komei- nen te wijzen op hun dure plicht om Karthago te verwoesten. Het feit dei- zelfontleding en zelfbeoordeeling zon der meer bood dan ook in deze omge ving niets ongewoons. Veeleer school het eigenaardige in de inhoud der critiek. Gingen de bezwaren 1 van wijlen Ds. Pierson voornamelijk tegen ons huidige stelsel van onderwijs- icet'geving, tegen de wijze, waaröp de idee der financieele gelijkstelling was uitgewerkt in de Lageronderwijswet 1920, de bedenkingen van Prof.' Ger brandy gelden veelmeer de aard en het karakter van ons Christelijk onderwijs. Zijn grieven zijn niet van formeélen aard (hiermee zeggen we niet, dat de bezwaren tegen de wet van '20 hiertoe bepaald blijven), maar hebben een ideëele grondslag en inhoud. De voornaamste grief van den hoog geleerden spreker richtte zich tegen het feit, dat men van Christelijke zijde er niet in' is geslaagd om een eigen onder wijssysteem op te bouwen. De inrich ting van ons onderwijs is opgetrokken op de grondslag van het stelsel, dat voor de openbare school werd aan vaard. Men heeft in 1920 eenvoudig lovergenomen, wat men aantrof, heeft het bestaande stelsel „voor 100 procent geslikt". Dat zijn nu na veertien jaar de resultaten. Hier is al dadelijk plaats voor een vraagteeken. Boven gaven wij aan, dat de beoordeeling van Prof. Gerbrandy bevat een critiek op de innerlijke waar de, op de doelmatigheid van ons onder wijs. Maar vanuit deze gezichtshoek geredeneerd kan men niet volhouden, dat met de Lageronderwijswet 1920 een nieuwe periode werd ingeluid. Wel was dat het geval in wetstechnische zin, voor zoover de verhouding werd geregeld tusschen het bijzonder onder wijs en de j/ablieke kassen. Wie daartegen bezwaren maakt, mag intusschen niet voorbijzien, dat men de zaken historisch moet bekijken en zich niet zonder meer kan losmaken van de ontwikkeling der dingen. En voor zoover men wellicht begeert terug te gaan op enkele conclusies van het gewijzigd Unie-rapport, die in hun onderling verband vroegen vergoeding van de kosten eener gewone, eenvoudig ingerichte, lagere school en deze bekos tiging wilde doen plaats vinden door het Rijk, niet door de gemeente, moge de aandacht worden gevestigd op het feit, dat reeds in 1900 velen in de kring der Unie zich kantten tegen deze wensch (met name de veertien heeren, die tegen het eerste Unie-rapport be denkingen aanvoerden) Staat men echter op het standpunt, dat de Lageronderwijswet 1920 een verkeerd Zeersysteem huldigt en men nu sinds veertien jaar in de moeite zit, dan dunkt ons deze redeneering be zwaarlijk te handhaven. Qua leer- systeem, qua opvoedingsinstituut wer den in 1920 nu niet zoo ingrijpende wij zigingen aangebracht; men deed niet veel anders dan het bestaande voort zetten. Wie dan ook tegen den paeda- gogischen opzet onzer tegenwoordige Christelijke school bezwaren inbrengt, mag zijn grieven niet aanvoeren tegen de pacificatie, maar zal verder dienen terug te gaan. Intusschen is dit alles slechts van historische aard. Zwaarder weegt, wat ons Christelijk onderwijs als zoodanig wordt aangerekend. Want niets minder dan „anti-Christelijk-sociaal" heet het stelsel, dat de Christelijke school heeft toegepast. „Anti-sociaal ook, als men ziet, hoe ze voorbereidt voor het leven. Zes jaar lang maakt het kind een pro ces door, vreemd tegenover de werke lijkheid van het leven en dat ondanks de hooge kosten een poover resultaat oplevert." Stelling wordt genomen te gen het klassikaal onderwijs, dat te mechanisch en te nivelleerend is. Daar tegenover wordt de wenschelijkheid uit gesproken om het leven op de school meer door vrije werkzaamheid te doen vullen, om de zelfwerkzaamheid van het kind aan te kweeken en te bevor deren. Wat van deze dingen te zeggen? Aan de beantwoording van deze vraag hopen we morgen nog een Kort artikel te wijden. HISTORISCHE LES De tijden zijn reeds lang voorbij, dat de zg. moderne vakbeweging tegenover de Christelijke arbeiders haar verwantschap, haar broederschap met de S.D.A.P. loochende. Thans kan men in haar organen zoo vaak men wil lezen, dat de politiek er bij hoort en natuurlijk de politiek van de S.D.A.P., waannede het N.V.V. zich verzwagerd heelt. Wie er anders over denkt, is een achterlijk man, die in de roode vakbeweging niet thuis hoort. Hij verstaat niet de kunst van „vergeten", zooals men die bij N.V.V. S.D.A.P. beoefent. Een kostelijk staaltje van vergeetachtig heid vindt men in het Mei-nummef van de „Transportarbeider", het orgaan van de be kende roode bond met de anarchistisch ge richte plaatselijke leiders. Een dichterlijk aangelegd medewerker geeft daarin, wat hij noemt, „een historische De eerste drie strofen kunnen'we in proza als volgt weergeven: „Toen ik in de negentiger jaren als kleine jongen son: de Bijbel of in een kinderboekje las, hoorde i)k danig schelden op de socialisten. Niemand wist iets anders van hen, dan dat zij het gemunt hadden op het koningschap. Echter toen ben ik zelf gaan onderzoeken; ik kocht op straat brochures en maakte kennis met de strijders voor het proletariaat En toen zag ik, hoe zij vochten voor een heerlijk ideaalondanks al het gezwam van fle bezitters over vlag en vaderland" Een historische les, staat er boven. Dat wil dus zeggen: de historie bewijst, dat de SDAP altijd even vriendelijk en eerbiedij gesproken heeft over het Koninklijk Huis en de vorstelijke personen als het in de laatste weken geschied is. De slechte kapitalisten zeiden, dat de roode heeren het gemunt hadden op 't ko ningschap; maar deze bejaarde dichter kocht toen allerlei brochures van de SDAP en vond daarin niets anders dan een „strijd voor een. heerlijk ideaal". Het is jammer, dat de poëet toen niet ge kocht heefteen uitgave van zijn mede-poëet „de Roode Duivel". Immers in de negentiger jaren, (al staat er geen jaartal op) is verschenen een bun- egeltje „Politieke Gedichten in de trant van den schoolmeester door L. M. Hermans (de Roode Duivel)", uitgave Ph. Oudkerk, Dam rak 100a, Amsterdam. In zijn nummer van 5 Mei j.l. heeft V o 1 k en Vaderland overgenomen een „ge dicht" uit deze bundel, getiteld: De Koningin. Wij zullen, onze gewoonte getrouw, dit voorbeeld niet volgen: het vers is te smerig, te laag, te goor men vergeve het ons te liederlijk. Het schunnigste van hetgeen thans in de Tribune t.q. verschijnt is hierbij vergeleken nog behoorlijke taal. Wij vragen ons slechts af: hoe is het mo gelijk, dat men een zoodanig publicist niet bij zijn gekleede-jaspanden pakte; en hoe ter wereld is het denkbaar, dat deze zelfde man thans deel uitmaakte van een commissie uit. de Eerste Kamer om de Koningin de deel neming van dat college te betuigen bij het overlijden van de Koningin-Moeder? Noch de dichter uit de negentiger jaren; noch de dichter van de Transportarbeider schijnt iets van ..de historische les" geleerd to hebben. ELECTR1FICATIE VAN 'T ZUIDEN Te Maastricht is opgericht een stichting tot bevordering der electrificatie van Noord- Brabant en Limburg, in tegenwoordigheid van Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant en Mr. EOI M. Baron van Hövell tot Westerflier, commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg, door de N.V Provinciale Noord-Brabantsche Elcctriciteits Maatschappij en de N.V. Provinciale Lim- burgsche Electriciteits Maatschappij verle- De Stichting heeft tot doel de electrificatie der provincies Noord-Brabant en Limburg te dienen door het bevorderen van samenwer king der provinciale electriciteitsbedrijven HET ZWOLSCHE INCIDENT DE LIBERALEN EN DE BEZUINIGING Het is niet prettig tegenover een collega, doch laten wij nu maar zeggen, dat het ver slag in de N.R.C. over de toespraak van Minister de Wilde gebrekkig en en o ledig was. Daardoor heeft, naar onze buiging, het gesprokene over de radio een andere indruk gemaakt, dan bedoeld maar daardoor is den spreker ook iets i mond gelegd, dat hij bedoeld noch gezegd heeft. En te Wassenaar, én te Amsterdam, èn in „De Vrijheid" is protest aangeteekend tegen het verwijt, dat de liberalen zouden gestemd hebben tegen bezuinigingsmaatrege len van minister De Wilde. Liberale sprekers en schrijvers zeggen daarop, dat dit verwijt totaal uit de lucht gegrepen. „Geen onzer Kamerfracties heeft tegen eenige door minister De Wilde voor gestelde bezuiniging gestemd." Dit is volkomen juist; maar Mr. De Wilde heeft ook iets totaal anders gezegd. Hij heeft er nl. op gewezen, dat de liberalen hem hebben gesteund, toen hij, als wethou dervan Den Haag, bezuinigingen moest voorstellen. Dat is natuurlijk geheel iets anders. Een onnauwkeurig verslag kan heel wat teweeg brengen. DE BOM OP DE ZEVEN PROVINCIËN WAS ALS TREFFER BEDOELD De hoofdredacteur van het Soer. Hbld. de heer J. G. Boon, doet in zijn blad mededee lingen omtrent het werpen van de bom op de „Zeven Provinciën". Volgens de officieele verklaring was deze enkele bom, voorafgaande aan den eigen lijken bomaanval bedoeld als een waar schuwing en dan ook gericht vóör den boeg van het schip. Het Soer. Hbld. weet evenwel mede te dee- len, dat de werkelijke toedracht heel anders is geweest. Door bijzondere omstandigheden trokken er slechts vijf van de negen daartoe be stemde vliegtuigen „De Zeven Provinciën" tegenmoet. Vooruit twee Dorniers, in de eene de eskadrille-lelder, daarachter drie Fokkers, de eigenlijke bombardementsvlieg tuigen. Op een zeker oogenblik was de leider ge dwongen met zijn Domier een noodlanding in een baai te maken. De officier-vlieger 3e klasse F. H. J. Coppers, die den anderen Domier bestuurde, dit bemerkende, vroeg draadloos, wie thans de leiding had maar kreeg geen antwoord. Kort daarop seinden Fokkers he>m vragende wie de leider waarop Coppers, ofaphoon de jongste allen, terugseinde, dat hij de leiding nam, daarbij, waar hij de voorste was en het dichtst bij den vijand, een gezond initia tief toonende. Na draadoos aan de muiters te kennen te te hebben gegeven, dat, wanneer zij zich niet overgaven, na tien mi ml ten een bom zou worden losgelaten, waarop het antwoord volgde: „Hinder ons niet", wierp hij na den gestelden tijd zijn bom. Men weet, dat er over die bom, heel in het begin, nog al iets te doen is geweest. Deze zou namelijk bedoeld zijn geweest als een waarschuwing, maar zou bij ongeluk het schip getroffen hebben. Dit is nu geheel onjuist. De vliegers had den geen ordór om een waarschuwingsbom te werpen, wel om het schip door het afvu ren van een bom van 50 kilo, later te volgen door één of meerdere van 200 kilo, tot rede te brengen. De bom was dus wel degelijk bedoeld voor het schip en trof verrassend goed haar doel. Dit verrassend is eigenlijk misplaatst, want onze vliegers noteeren bij oefeningen ge woonlijk plus minus 70 procent treffers. Daarna op zijn weg terugkeerende, hield Coppers de tweede bom voor het loslaten ge reed, een van 200 kilogram. Het is een geluk voor de bemanning ge- veest, dat men snel het witte doek gespan nen heeft op het dek. Was men een halve minuut later geweest, dan had de zware bom het schip getroffen en het is vrij waarschijn lijk, dat de „Zeven" daardoor wrak gescho ten zou zijn. OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE MACHT Bti Kon. besluit is benoemd tot kantonre rr-plaatsvevvangrer in liet kanton Zevenber A. J M Swoena, inspecteur der directe belas ONDERSCHEIDINGEN B(j Kon. besluit is bevorderd tot grootofficie 1 de orde van Orunje-Nassau dr W Mengolberi Irigent van het Concertgebouworkest te Am :andldaat-notaris: i Middelburg, eere-medaille x •an Casteren, ra an den heer M J - P. T. T. BK Kon. besluit, is aan den cor PTT-dienst, J R de Jong, op zjjn LANDMACHT WILLEM DE ZWIJGER-HERDENKING. De Vereen. „Protestantsch Nederland" hoopt op Dinsdag 10 Juli, 's avonds te S uur, het koor van de Nieuwe Kerk te Delft, i bijeenkomst te beleggen ter herdenking .1 den sterfdag, 350 jaar geleden, van prins Willem de Zwijger. DE LUCHTWEDSTRIJD NAAR AUSTRALIË DE DEELNAME DER HJ*H. De K.L.M. is voornemens met twee tot stellen mede te dingen in den luchtwedstrijd naar Australië. Haar doel is voor alles, om te laten waartoe de K.L.M. in staat is, zonder haar toevlucht tc moeten nemen tot speciale wed strijd-vliegtuigen, maar uitsluitend gebruik makende van haar gewone, zij het demste lijnmateriaal. Haar deelneming zal voorts nog eens duidelijk de bestaande ver binding Amsterdam-Batavia in het dag licht stellen en zal tenslotte niet nalaten invloed uit te oefenen in verband met de rol die de Nederlandsche luchtvaart hebben te spelen in de luchtverbinding van Europa met Australië. Om echter bij onverwachte tegenvallers toch volledig te kunnen uitkomen, heeft zij ook nog twee reserve-vliegtuigen ingeschre ven. Deze laatste vliegtuigen zijn een F 2f de nieuwe viermotorige Fokker, en een F 18, een soortgenoot van de Pelikaan. Doen zich echter geen moeilijkheden voor, dan zal de K.L.M., gelijk reeds medegedeeld, ii de handicap-race uitkomen mot haar nieuw. F 36, met zestien passagiersplaatsen op de route naar Indië en in de handicap- en snelheidswedstrijd beide met de snelle Douglas, het Amerikaansche type, waan de Fokkerfabriek onlangs do bouwrechten voor Europa heeft verkregen. Zooals al eerder gepubliceerd, kan de K. L.M. echter alleen in deze wedstrijden uit komen, indien althans het grootste gedeelte der onkosten op een of andere manier v gedekt. Er wordt thans hard aan gewerkt om tc bereiken, dat met den snelheidswed strijd een speciale postlading kan worden medegegeven. Op deze wijze zou ieder Ne derlander, die iets voor zijn nationale lucht vaart Voelt, al op zeer eenvoudige wijze staat worden gesteld, hiertoe het zijne bij te dragen, nog afgezien van dc groote kans, dat zijn briefomslag na verloop van eenigen tijd een aanmerkelijke waarde zal vertegen woordigen en hij dus zijn inzet met hooge rente zal terugontvangen. Voor dezen opzet blijkt niet alleen hier te lande maar tot zelfs in andere werelddeelen belangstelling te bestaan, getuige de brieven, die de K. L. M. hierover reeds van verscheidene philatc- listen ontving. De vlucht van de F 36 zal voor een deel moeten kunnen worden bekostigd, door passagiers in de gelegenheid te stellen den wedstrijd op een prettige manier van nabij te volgen en daaraan tevens een aangenaam verblijf in Australië vast te knoopen. In Australië wacht hun een grootsche ont vangst en de tien dagen, die het vliegtuig daar zal blijven alvorens den terugtocht aan te vangen, zullen eerder, dan men zou wensch en, al zijn verstreken. De K.L.M. heeft reeds eenige passagiers kunnen hoeken voor dezen tocht, meer aan vragen zijn nog in behandeling. Om het comfort voor de inzittenden tenminste op hetzelfde peil tc houden als op de gewone vluchten naar Indië zal het totaal aantal passagiers waarschijnlijk tot ten hoogste twaalf moeten worden beperkt. Echter alleen door voldoende deelneming zal het de K.L.M. mogelijk zijn, ook met haar nieuwste en grootste Fokkerproducl dezen uiterst belangrijke wedstrijd uit te komen op een wijze, de Nederlandsche luchtvaart waardig. DE NIEUWE SPELLING WARME INSTEMMING BETUIGD MET STREVEN VAN MINISTER MARCHANT De ambtelijke vergadering van Directeu ren en Rectoren der Gemeentelijke Scholen voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs te Amsterdam het betreft hiel de leiders van 15 groote scholen met een bevolking van ruim 4700 leerlingen heeft een adres gezonden aan den Minister van Onderwijs, waarin zij, overwegende dat de belangen van het onderwijs gediend worden door een einde te maken aan de heerschen- de spellingschaos, haar warme instemming met het streven van den minister om in dezen eenheid tot stand te brengen. betuigt. DE ZOETWATERVISSCHERIJ VRAGEN AAN TWEE MINISTERS De heer Duymaer van Twist heeft aan de ministers van oeconomische zaken en van sociale zaken gevraagd, of het juist is dat de hoofdafdecling zoetwatervisscherij der Ned. Heide-Maatschappij in een request de aan dacht van de ministers op de noodtoestand dezer visschers gevestigd heeft en daarbij heeft doen uitkomen, dat, wanneer zij niet aan het noodige netwerk geholpen worden, ongeveer 2000 man uit dit bedrijf op de lief dadigheid zullen zijn aangewezen? En voorts, welke voornemens dc regeering heeft om de zoetwatervisscherij voor alge- heele ondergang te behoeden en de beroeps- visschers in hun benarde omstandigheden te gemoet te komen? GEEN AVONDZITTINGEN DE MEEST VROEDE VADEREN WONEN IN 'T STICHT De gemeenteraad van Utrecht nam een kloek besluit, door de post: onkosten van gemeenteraadsvergaderingen op de gemeen- tebegrooting tot bijna de helft terug te bren gen. Daaraan zitten evenwel ook eonselkwen- ties vast. namelijk, dat de negen en dertig vroede vrouwen en mannen ook minder vergaderen, en dus minder praten. De burgemeester spoort hen daartoe ern stig aan door te breken met de gewoonte reeds bij voorbaat avondvergaderingen uit te schrijven. Met een beetje goede wil lukt liet wel. OUDE PENSIOENEN VAN MILITAIREN De afd. Breda van de Alg. Militairen Pcn- sioenbond heeft aan de Ministerraad en de Eerste en Tweede Kamer der Stntcn-Genc- raal een adres gezonden, waarin op deze in stanties nogmaals een beroep wordt gedaan om de gelijkstelling in de oude pensioenen van militairen met die der oud-hurger-umb- tenaren zoo spoedig mogelijk wettelijk met elkaar in overeenstemming te brengen. GEMENGD NIEUWS WEER EEN ROOFOVERVAL TE OSS EEN DOODE: EEN GEWONDE OSS, 16 Mei. Hedennacht is te Ooien nabij Oss een gruwelijke misdaad gepleegd waar bij een man is gedood en een ander ernstig gewond. Het betreft wederom een roofoverval zoo- als er in den laatsten tijd in de omgeving van Oss feeds meermalen zijn gepleegd. Te omstreeks 1 uur werden de ge broeders P. en A. Verhoeven, die slechts met hiun beiden een huis be woonden door een 3-tal mannen over vallen, terwijl zij rustig lagen te slapen Wat er precies gebeurd is-, is nog niet bekend, maar er heeft een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij A Verhoeven met een ijzer werd doodge slagen en zijn broer ernstige verwon dingen bekwam. P. Verhoeven heeft nog tijdens de worste ling om hulp geroepen, maar zijn keel werd dichtgeknepen. De roovers overmeesterden hem en bonden hem met honden en voeten aan het lichaam van zijn broer waarna zij waarschijnlijk het huis zijn doorzoeken. In ieder geval hebben zij de geheele woning overhoop gehaald. Hun buit is echter gering geweest. Deze heeft slechts bestaan uit een bedrag van 40.De broers Verhoeven zijn namelijk vrij arm. Zij bezit ten slechts een koe. Toen de roovers waren verdwenen heeft P. Verhoeven zich kunnen bevrijden en is bij buren gaan mededeelen, dat zijn broer was vermoord. Onmiddellijk werd de politie en justitie gewaarschuwd. Hedennacht arriveerde reeds het Parket uit 's Hertogenbosch. In samenwerking met de gemeentepolitie heeft de marechaussee nog tijdens den nacht te Oss twee personen van hun bed gelicht en gearresteerd. Van beiden werden de bebloede kleeren aange troffen. De kleedingstukken van één hunner lagen in een kuip water. Men heeft dus waarschijnlijk de daders reeds te pakken. De ernstig gewonde Verhoeven is in het ziekenhuis te Oss opgenomen. OVERREDEN De melkslijter H. te Waddinxveen had het ongeluk per auto de 3-jarige H. te overrij den. Deerlijk werd de kleine aan het hoofdjt verwond. Overbrenging naar het ziekenhuis was noodzakelijk. DOODELIJKE VAL Gisteren is de 13-jarige B., uit Beek, bij Nijmegen, toen hij bij familie te Zyfl: (girens) op bezoek was, van een tien meter hoog dak gevallen. De jongen werd der mate gewond, dat hij vrijwel direct na hei ongeval overleed. COMMISSIE INDISCHE ZAKEN GEREGELD CONTACT MET DE REGEERING De Tweede Kamerleden Aalberse (r.k.), Bierema (v.b.), De Geer (c.h.) en Joekes (v.d.) hebben bij de Tweede Kamer een voor stel ingediend tot wijziging van het regle ment van orde der Kamer Zij willen nieuw artikel 146a invoeren, bepalend dat er een vaste commissie voor Indische zaken zal zijn, bestaande uit zeven lede, die bij dc aanvang van elke zitting worden gekozen door den voorzitter, tenzij de Kamer anders besluit. De griffier der Kamer is van rechts wege secretaris der commissie. De commissie strekt tot het bevorderen van een geregelde gedachtewisseling tus schen de regeering en de Kamer over aan gelegenheden betreffende Ned.-Indië. Suri name en Curasao Bij de behandeling van de jongste Indi sche begrooting heeft do minister van kolo niën medegedeeld, dat, als een commissie als de hierbedoeldo zou worden ingesteld, bij de arbeid dier commissie op zijn mede werking zou kunnen worden gerekend. PROV. STATEN VAN OVERIJSSEL De heer W. Meyer te Kampen, sedert 1 Juli 1915 lid van de Prov. Staten van Over ijssel, heeft als zoodanig ontslag genomen. Opvolger op dc V.B.-lijst is de heer A F Stroink te Stad-Vollenhoven. WEDSTRIJDEN KON. OFFICIEREN- SCHERMBOND Zooals bekend zijn in verband met liet erlijden van II. M. de Koningin-Moeder de jaarlijksche wedstrijden van den Kon. Officïeren-Scliermbond begin Mei niet door gegaan. Vermoedelijk vinden zij nu plaats te Breda in het laatst van October. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys en Co, hoofd-agenta an de N. V Rotterdamsche Lloyd meldde, dat de Rotterdam Lloyd Rapide. aansluiting gevend op het 18 dezer van Marseille ver trekkend m.s. „Baloeran", den 17en Mei om 16.00 van Den Haag IISM, orn 16.28 van Rot terdam DP en om 17.22 van Roosendaal zal vertrekken. BEZICHTIGING PALEIS NOORDEINDE Het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde zal te beginnen met Tweede Pinksterdag tot nader bericht voor het publiek zijn geopend. is het Voordeeligste Smakelijkste en Geneeskracbtigste H0LLANDSCHE TAFELWATER Hoofdd. R'damsche Biercentrale Tel. 41850. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Landbouwer gedood en Het Zwolsch incident Blz. 2 De Saarkwestie te Genèvc op den voorgrond. Fascistisch incident in dc Belgische Kamer. Uitzonderingstoestand in Letland wegens vrees voor gewapenden opstand en onbekwaamheid van hét parlement De Duitsche ballon „Bartsch von Sigsfcld" ver ongelukt op Russisch gebied. Dc twee opvaren den omgekomen. Het Franschc parlement weer bijeen. Nieuw Poolsch Kabinet gevormd. In de Tweede Kamer zijg dc algemeene be schouwingen over het Landbouwcrisisfonds ge houden. Algemeene vergadering v Onderofficieren-Vereeni ging. Eerste jaarvergadering va derofficier en-Ver eeniging. n de Nat. Christen i dc Chr. Soc. On- Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot P PIJtoli Bij alle Drogisten DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Uit De Wijk (Dr.): Gietermorgen te onge veer 11 uur geraakte de 40-jarige vracht rijder H. Smink te Koekange, gem. De Wijk, onder den sneltrein op de lijn Meppel— Groningen. De vrachtauto werd geheel ver brijzeld, terwijl de heer Schmink onmiddel lijk werd gedood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van twee kinderen. FIETS-ONGELUKKEN Uit Amsterdam: In de Bilderdijkstraat bij het Bilderdijk- park zakte gisteren een 26-jarige man door zijn fiets. Hij sloeg over de kop en bleef bewusteloos liggen. De geneeskundige dienst heeft het slacht offer, dat een hersenschudding had opge- loopen, naar het Wilhelminagasthuis ge bracht Om half 6 gistermiddag is een knaapje van 5 jaar op de Nassaukade bij liet spelen door een fiets aangereden. Met een been fractuur is het kind naar hot Tessclsohade- zieikenlhuis vervoerd. Eenzelfde ongeval gesohiedlde op den Overtoom twee uur later, waar een 35-jarige vrouw door een fiets werd aangereden en een hersenschudding kreeg. Zij werd naar het Wilhelminagasthuis gebracht BEGIN VAN BRAND BIJ „CINETONE" In de filmfabriek „Cinetone" aan da Duivendrechtschekade te Amsterdam is een begin van brand ontstaan door hot vlam vatten van een film. Door spoedig ingrijpen van het personeel met eigen middelen kon den de vlammen gedoofd worden en werd uitbreiding van het vuur voorkomen. De brandweer, die inmiddels was gealarmeerd, behoefde geen hulp meer te verleenen. EEN BIJZONDER KAARTSPEL De politie van het bureau Singel tc Am sterdam heeft, onder leiding van dc inspec teurs Van der Heul en Blittorewijk, gister middag weer een inval gedaan in het ge bouw „Odeon". Een aantal personen vond zij daar bezig met een bijzonder kaartspel. De inspecteurs hebben zich dit kaartspel laten uitleggen en de namen laten opschrij ven van dc bezoekers. Meden zullen zij over dit kaartspel rapport uitbrengen bij den Of ficier van Justitie. PAARLENCOLLIER VERLOREN? Bij de politie te Amsterdam Heeft een dame aangifte gedaan in liet WillemsparK- kwartier een paarlencollier, ter waarde van 6000 te zijn kwijtgeraakt. Vermoedelijk is het verloren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1