Eindelijk had zij rust gevonden! DINSDAG 15 MEI 1934 Kerknieuws. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Hazerswoude, cand. H. di Valk te Rotterdam. Te Niezijl, cand. S. G. Bloem te Groningen. Aangenomen: Naar Eindhoven, G. Zeyl te De Glind bij Achterveld (U.). NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Amemuiden, G. van den Bogert, cand. te Sommelsdljk. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: Voor Gouda, A. de Blois te Dirks- Jand. DOOPSGEZ. SOCIETF.IT Aangenomen: Naar Utrecht, J. J. G. Wuite te Zaandam-Oost. AFSCHEID, BEVESTIGING INTREDE Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. Bouwers van Dantumawoude naar aanleiding van Hand. 1 5. 6, 7, deed Ds. Jonker Zendag j.l. des namiddags zijn intree te Akkerswoude c.a. Als tekst had hij gekozen Hand. 1 13 14. Hij sprak over de personen die aanwezig waren: de plaats waar zij samenkwamen en het doel van hun bij eenzijn. Toespraken werden gehouden door "Ouderling Neuyen, namens Kerkeraad en Kerk voogdij: Ds. Bouwers, Dr. Stoel van Veenwouden als praetor v. d. ring: Dr. Kromsigt van Rinsuma- geest als consulent: Ds. Knipscheer, Doopsgez. pred. van Dantumawoude. Van de gemeente Marrum, de vorige standplaats van Ds. Jonker, [waren een veertigtal personen aanwezig. Zondag 13 Mei is cand. H. Numan van Wolvega bevestigd als predikant tij de Geref. Kerk te H-jlaard door Ds. C. v. d. W®ufte van Leeuwarden, met een predicatie over Hebr. 3 5, 6. Aan de handoplegging namen mede deel: Ds. Doornbos en Ds. Klapwijk. Ds. H. Numan verbond zich aan de gemeente sprekende over 2 Cor. 5 19, 20. Met enkele woorden richtte hij zich tot verschillende perso nen en vereenigingen. Hij werd toegesproken door ouderling J. Wobma namens kerkeraad en gemeen te, door Ds. Doornbos van Boksum namens de Classis Leeuwarden, door Ds. Klapwijk als con sulent en door zijn bevestiger. KORTE BERICHTEN Tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk is toegelaten de heer J. Th. v. Veen en, te Groningen. .Benoemd is tot hulpprediker der Ned. Herv. Gem. te Wijk aan Zee en Duin, W. Aalders, cand. te Groningen. GIFTEN EN LEGATEN Door Ds. J. Wymenga, Geref. predikaat te Scheveningen, is een gift van f 1000 ontvangen, ■waarvan f 700 voor de kerk cn f 300 voor de Diaconie. ALG. SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK V ij f d e Zitting. De president opent de zit ting met gebed. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Voortgegaan wordt met de finan- cieele aangelegenheden. Aan de orde is de reke ning van het Hulppensioenfcnds voor emeriti- predikanten. Het aantal deelgerechtigde Gemeen ten bedraagt thans 369 met 536 predikantsplaat sen, waarvan 19 gemeenten met 19 predikants plaatsen zich hebben ingekocht. Aan contributies werd f 5090 ontvangen. Een uitkeering werd ge daan aan 3S emeriti-predikanten en 10 erven. Het ibedrag der uitkeering over 193.4 kan weder op f 170 worden gesteld. De ontvangsten en uitgaven zijn f 28.925.95 met een saldo van f 21.550. Aan rente is f 2265.95 ontvangen. Vervolgens komen aan de orde de aangelegen heden der Fondsen van verschillenden aard. De gewone jaarlijksche remises voor de Herv. gemeen te te Eisweiler en het Comité der Waldenzen werden overgemaakt. Voor de kas ter behartiging der godsdienstige belangen van Herv. Nederlan ders in Duitschland werd aan bijdragen en giften f 1882.98 (vorig jaar f 2460.90) ontvangen. Uit de generale kas werd f 2000 overgeschreven, ter- Wijl aan rente f 100.15 werd geboekt. Volgens be sluit der Synode werd aan de Vereeniging „Hol land" te Kleef toegestaan, ook dit jaar de aflos sing over te slaan, zoodat de schuld nu nog f 1600 bedraogt. De reserve-rekening steeg met f 250 en bedraagt thans f 5000. Voor de Herv. Kerken in Litauen werd f 1000 overgemaakt. Het fonds tot stichting van nieuwe predikantsplaatsen onderging geen verandering. "Hiermede zijn de geldelijke zaken ten einde gebracht. Als opvolger van wijlen den heer H. H. Kramer architect te Leeuwarden, wordt tot bouwkundig adviseur der Synode benoemd de heer M. O. Meek, architect te Leeuwarden. Ingekomen is het verslag der Herv. legerpredi- ïcanten (1933). Deze arbeid wordt geschaad door het voortbestaan eener vacature onder de leger- predikanten. Ingekomen is een verzoek van den heer K. O. Finkensieper te Wieringermeer betreffende een besluit in hooger beroep van het Provinciaal Kerk bestuur van Noord-Holland. Van de Belgische Zendingskerk is een schrijven van deelneming ingekomen bij het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder. Ingediend zijn drie verzoeken om rehabilitatie, die bij de Synode zullen worden overgebracht. De 6 sollicitatie-brieven voor secundus van den Secretaris der Synode zullen bij de Synode wor den overgebracht. In bespreking komen de zaken betreffende den Schippersraad. De Vereeniging van lidmaten en doopleden K 's-Heerenhoek verzocht vernietiging van een be sluit van den kerkeraad aldaar, waarbij bepaald werd, dat alleen te Nieuwdorp, met 's Heeren- hoek gecombineerd, zal worden gepredikt. Een schrijven is ingekomen van het Classikaal Bestuur van Heerenveen betreffende de voorge stelde doode-hands-belasting ten einde de kerke lijke besturen op te wekken, hieraan aandacht te schenken. De aandacht der Synode zal op dit schrijven worden gevestigd. Het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht verzocht om goedkeu ring der grenswijziging tusschen de gemeenten Utrecht en Blauwkapel. Deze zaak zal bij de Sy node worden overgebracht. Van het Classikaal Bestuur van Franeker is een protest ingediend tegen de handelwijze van den Raad van Beheer ten opzichte van kerkvoog den te Piogjum inzake dispensatie van het mini mum-predikantstraktement. Geantwoord zal wor den, dat aan het geopperd bezwaar bereids door den Raad van Beheer is tegemoet gekomen. Het Classikaal Bestuur van Maastricht heeft een bezwaar ingediend tegen de wijziging eener be paling in het huishoudelijk reglement van den Raad van Beheer. Deze brief zal in handen der Synode worden gesteld. Hierna sluiting en verdaging der vergadering tot den volgenden dag. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND Tusschenkomst van den Zwectischen Aartsbisschop. De Luthersche Aartsbisschop Erling Eidem, hoofd der Zweedsche Staatskerk en leider van de oecumenische beweging, heeft volgens de N.R.C. onlangs een bezoek aan Berlijn gebracht, waar hij door Hitier ontvangen is. De reis is op persooolïjk initiatief van den aartsbisschop ondernomen met het uitsluitende doel een bespreking met Hitier te hebben, maar over het onderwerp dezer besprekin gen wilde de aartsbisschop, die thans wee Uppsala teruggekeerd is. zich niet uitlaten. Het staat echter vast. dat de besprekingen betrekking hadden op den strijd in de Duitsche kerk en, de opvattingen van aartsbisschop Eidem in aan king genomen, ligt het voor de hand te veroi stellen, dat hij gepoogd heeft bemiddelend vo< oppositie in de Duitsche kerk op te treden. De S.A. en de Kerkstrijd. Teneinde de pogingen van bepaalde elementen om leden van de S.A. in den kerkelijk-politieken strijd te betrekken en daardoor het aanzien e eendfacht der S.A. te schaden, te verijdelen, heeft volgens een publicatie van de S.A.-Ieiding, st chef Roehm een verordening uitgevaardigd, vol gens welke de deelneming van S.A. leden kerkelijk-politieke demonstraties voortaan verboden egen hen DE KERKTRAM Naar ons bericht wordt, heeft de Geref. Kerk van Zandvoort ten behoeve van de leden dezer kerk te Bentveld-Aerdenhout met de directie van de tram een overeenkomst getroffen, krachtens welke goedkoope kerkretours door de tram wor den verschaft, die dienen kunnen voor Zondag- sche kerkdiensten, catechisaties enz. en door den kerkeraad vooraf worden betaald om daarna goed koop aan de leden der kerk verstrekt te worden. Bij nadere informatie is ons gebleken, dat deze overeenkomst een gevolg is van het feit, dat reeds tal van kerkbezoekers door den verren afstand gebruik maakten van de tram. Dit was betrekkelijk duur: 30 cent per retour. Thans heeft de tram directie bewilligd in een regeling, waarbij slechts 15 cent per retour behoeft betaald te worden. DUITSCH-EVANG. KERK TE HENGELO (O) Zaterdagavond is te Hengelo (O.) het nieuwe kerkgebouw der Duitsch Evangelische Gemeente de Oversteweg in gebruik genomen, waarbij het woord werd gevoerd door Pfarrer Edelhoff die den zegenrijken arbeid van Pfarrer Zillessen herdacht. Verschillende sprekers voerden het woord om hun blijdschap te kennen te geven over de tot standkoming van dit kerkgebouw. VRIJSTELLING VAN DIENSTPLICHT Niet voor den Evangelist-godsdienst onderwijzer. Een Evangelist-godsdienstonderwijzer bij de Vereeniging tot Inwendige Zending op Voorae en Putten verzocht aan den minister van Defensie om vrijstelling van den dienstplicht op grond van artikel 12, eerste Jid, onder d. der Dienstplichtwet (het bekleeden van een geestelijk of een geds- dienstig-menschlievend ambt of opleiding tot zoo danig ambt). Toen de minister de gevraagde vrij stelling weigerde, ging belanghebbende in beroep bij de Kroon tegen deze ministerieele beslissing. Thans is bij Kon. besluit dit beroep ongegrond verklaard, zulks uit overweging, dat genoemde be trekking niet het karakter draagt van het ambt van bedienaar van den godsdienst of zendeling, in den zin van artikel 16 der Dienstplichtwet, noch ge rangschikt kan worden onder eenige andere in -dat artikel vermelde hoedanigheid. ZENDING EN PHILANTROPIE LEGER DES HEILS Jaarboek 1934. Onder den titel „The Salvation Army Yearbook 1934" is verschenen het jaarlijksche overzicht van den arbeid, door het Leger des Heils over de geheele wereld verricht. Steeds staat men weer met eerbied vóór den omvang en de veelzijdigheid van dit werk: in niet minder dan tachtig talen brengt dit vreedzame Leger de Boodschap des Heils en doet deze vergezeld gaan van een op allerlei wijze toegepast Christendom. Daartoe zijn in actie bijna 16.000 corpsen, ruim 26.000 officie ren en cadetten, 108.000 plaatselijke leiders, terwijl het middel van het gedrukte woord wordt toege past in 128 bladen en tijdschriften met een geza menlijke oplage van 1.652.000 exemplaren. Het bij het Leger des Heils druk gebruikte wapen dér muziek wordt gehanteerd dcor pl.m. 46.000 instru mentalisten en 68.000 vocalisten. De ir. de laatste jaren sterk toegenomen sociale arbeid strekt zich uit over 1582 instellingen en agentschappen, ter wijl ruim duizend scholen door het Leger worden beheerd. Van den omvang der maatschappelijke zorgen, aan hulpbehoevenden gewijd, geeft eenigen indruk het cijfer der verstrekte maaltijden, zijnde bijna 32.000.000 in 1933, terwijl 12.800.000 maal logies is verstrekt. In het hoofdstuk over Nederland wordt met be grijpelijke blijdschap herinnerd aan de opening der Kweekschool te Amstelveen door Prinses Juliana op 20 Jan. 1933 en aan het bezoek der Koningin aan die opleiidngsschool. LUTHERSCH ZENDINGSWERK IN TIBET Sedert eenigen tijd arbeiden Zweedsche Luther sche geestelijken in Tibet om de Boedhistische monniken tot het christendom te fcekeeren. het hoofd van dit Luthersch Zendingswerk de Zweedsche Luthersche predikant Stig Ham die op het oogenblik in zijn vaderland vertoeft en over den stand van het werk in Tibet verslag heeft uitgebracht. In Tibet wonen, zoo lezen we in „De Wart- burg", ongeveer duizend Boedhistische monx die steeds van het eene klooster naar het andere trekken. De ervaring heeft geleerd, dat men monniken als Chineesche beschaafden niet me gewone Volkszending voor het Evangelie kan winnen. De Zweedsche Kerk moest daarom speciale Zending voor die Boedhistische monniken ia het leven roepen. Tc dien einde hebben de theo logen die daartoe roeping gevoelden zich m> heilige geschriften van bet Boedhisme volkomen vertrouwd gemaakt, om in staat te wezen in eenstemming met de verstandelijke ontwikkeling der Chineezen de verkondiging van het Evangelie aan de mentaliteit der monniken te doen aanpas sen. Om iederen aanstoot te vermijden, heeft dc Luthersche Kerk in Tibet de uitwendige vormen van het Boedhisme aangenomen. De kerken hebben den vorm van een pagode; gedurende de dienstoefening zitten de geloovigen op den grond: de inwendige versieringen van de kerken zijn Chineeschen stijl gehouden. Ook is de liturgie naar het ritueel van den Boedhistischen godsdienst gevormd. De geestelijken dragen bovendien ge waden als de Boedhistische monniken. Een tehuis voor reizende monniker Als hun eerste taak beschouwen de Zweedsche Luthersche zendelingen in Tibet de oprichting een tehuis voor Boedhistische reizende en trekken de monniken. Io dit tehuis mogen deze zich drie dagen ophouden. In dien tijd bezoeken ze de gods dienstoefeningen, die dagelijks verscheidene malen plaats vinden, hooren ze Luthersche zendingsvoor drachten in hun eigen taal en nemen ze aan dis puten deel. Slechts een betrekkelijk gering aantal monniken heeft zich laten doopen, maar het getal dergenen die zich doopen lieten, brengt honderd voudige vrucht, daar de monniken, na hunne be keering tot de Luth. Kerk, aanstends zendelingen worden onder het Tibetaansche volk. Zoo is er grooter resultaat gewaarborgd dan wanneer mer direct onder het volk zou arbeiden. MAATSCHAPPIJ „ZANDBERGEN" 60 JAAR Dezer dagen is het 60 jaren geleden, dat Ds. M. W. Scheltema Ez. te Dokkum de Maatschappij „Zandbergen", tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin, oprichtte. Bijna een kwarteeuw heeft deze pionier ia de wereld der kinderZorg gearbeid, waarbij steeds zijr, richtlijn was: het ouderlooze kind een „thuis" terug te geven en dan van dezelfde Godsdienstige ge zindte als die, welke zijn ouders toegedaan waren Djrecteur van „Zandbergen" is sedert 1 Mei 1933 de heer D. Q. R. Mulock Houwer. Schoolnieuws. VEREENVOUDIGING ONZER SPELLING Een adres van de Ver. van Chr. Oud. Het hoofdbestuur der Verg. van Chr. onderwij zers en onderwijzeressen in Nederland heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen een adres gezonden, waarin het te kennen geeft met groote belangstelling te hebben kennis genomen van het voornemen van den minister om binnenkort een nieuwe sjjelling bij het onderwijs Adressant zegt o.m.: „Hierdoor zal in menig opzicht tegemoet gekomen worden aan den wensch, die reeds tal van jaren bij de overgroote meerderheid der onderwijzers-organisaties leeft en welker vervulling zonder twijfel in het belang var het onderwijs is te achten. Hetgeen thans zal IK WAS EEN VOLSLAGEN HEIDEN Wanneer dit boek binnen eenige dagen ver schijnt moet U bet lezen. Buchman noemt dit liet beste bock over de Oxford-beweging geschreven. Bij Uw boekhandelaar zult U het zien liggen. Een zwart omslag met roode lijnen en witte letters. De eerste Engelsche druk (20.000 ex.) moest op de dag van verschijnen herdrukt worden. 270 pagina's 2.25. Uit gave van G. F. CALLENBACH te Nijkerk. worden voorgesteld, acht het hoofdbestuur een belangrijken stap in de goede richting, die dank baar aanvaard moet worden. Echter geeft het den minister in overweging, of niet door nadere samen- spreking met de commissie, die in dezen van advies gediend heeft, nog enkele vereen voudigingen bovendien kunnen worden aangebracht, zoodat een aantal spelregels wordt verkregen met zoo weinig moge] ij k uit- o n d c r i n g e n, die toch feitelijk overbodig, on praktisch en wetenschappelijk onhoudbaar zijn". Adressant zou het toejuichen, indien door nog iets verder te gaan, de zuiverheid van spelling en het vermijden van fouten zooveel mogelijk zou kunnen worden bevorderd. Een adres van den B.N.O. Het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. On derwijzers. besloot in zijn vergadering van Zater dag 12 Mei j.l. aan den Minister van Onderwijs. K. en W. een adres te richten, waarin er op wordt gewezen, dat weliswaar in de ontwerp-regeling Marchant de spelling-Kollewijn niet geheel wordt aanvaard; dat echter in de ontwerp-regeling, zoo als die door den Minister wordt voorgesteld, een compromis ligt, dat door het Hoofdbestuur van den B. v. N. O. ten volle kan worden geaccepteerd. Het Hoofdbestuur weet te spreken uit naam van het geheele onderwijzerscorps in ons land, wan neer het de hoop uitspreekt dat deze regeling zoo spoedig mogelijk worde ingevoerd. Het Hoofdbestuur van den B. v. N. O is van oordeel, dat het practisch zeer we! mogelijk zou zijn, nog dit jaar. b.v. met ingang van 1 September a.s. tot invoering van deze spel ling-vereenvoudiging over te gaan. In verband daarmede dringt het er bij den Minis ter op aan ter bespreking van de vraag, hoe at algemeene invoering zoo spoedig mogelijk tot eer feit tc maken op korten termijn vertegenwoor digers var leeraren- en onderwijzersbonden nmt vertegenwoordigers van de Vereeniging tot Ver eenvoudiging en van den Uitgeversbond bijeen te roepen. GEEN GELDVERSPILLING BIJ EXAMENS In de pers Is de aandacht gevestigd op de standigheid dat de leden (en plaatsvervangende leden) der commissie, welke te Utrecht de afneemt in vak j (ra.i. lichamelijke oefening), af komstig zijn tiit verschillende deelen des lands, tot uit Groningeh en Maastricht. Dit is als een ergerlijke geldverspilling voorge steld, welke het Departement van Onderwijs had kunnen voorkomen door de commis stellen uit leerkrachten uit Utrecht omtrek. Daar bovenstaand bericht er toe leiden kan den indruk te wekken als zou bi) de benoeming var examencommissies niet voldoende met de zuinig heid - rekening worden gehouden, worden van ge zaghebbende zijde de motieven medegedeeld, welke met betrekking tot de j gegolden hebben. Het aantal candidaten voor het examen in vak j is dë laatste jaren niet zóó groot, dat één 'commissie noodzakelijk is. Zij zetelt in het midden des lands, te Utrecht. Deze bevordert de eenheid van eischen en beoordeeling bij het examen. Maar om de verscheidenheid opvattingen, die ook op dit gebied in de verschil lende deelen des lands bestaat, tot eenheid te bren gen, moet de commissie worden personen, die geacht kunnen word'en die verschil lende deelen te vertegenwoordigen. Geschiedde di niet maar werden examinatoren uitsluitend ui Utrecht en omgeving betrokken, dan zou dit eei groot gedeelte der candidaten in een minder gun stige positie brengen. Natuurlijk kost sie te Utrecht, waarvan de leden ook uit het Noorden en Zuiden komen, meer. Maar dit ook het geval zijn, indien er, zooals vroegc-i het -belang van de candidaten in verschillende deelen des lands commissies werden benoemd. AANTAL LEERLINGEN PER KLASSE OP DE OPENBARE GYMNASIA De noodzakelijkheid, om waar mogelijk op de uitgaven te bezuinigen, heeft B. en W. van Am sterdam doen nagaan, of het maximum aantal leerlingen van 24 per klasse op de gymnasia wel gehandhaafd mag worden. In verband hiermede hebben B. en W. aan dë Colleges van Curato ren advies gevraagd over een verhooging van dit maximum voor de afdeelingen van het le t.m. het 3e leerjaar, tot dertig. De adviezen van deze col leges luidden ongunstig. Hoewel B. en W. nie' zullen ontkennen, dat van onderwijskundig stand punt bezien, aan een maximum van 24 dë keur moet worden gegeven boven een ma: van "30, meenen zij toch, dat in dezen tijd tc hooging van dit maximum moet worden overge gaan. Zij stellen daarom voor. dat de vaststel ling van het maximum aantal leerlingen per kla. in den vervolge aan het College van B. en W wordt overgelaten. De geestelijke achtergrond van het N.S. De Reünisten-Organisatie van N.D.D.D. (oud studenten aan dc Vrije Universiteit) houdt haar Landdag 22 en 23 Mei a.s. op „Woudschoten" bij Zeist. Als referent treedt op Dr. J J. de Waal Malefijt van Arnhem met het onderwerp: De geestelijke achtergrond van het Duitsche Nationaal Socialisme. Dit referaat is tegelijk als No. 6 der .Publicatie aan de leden toegezonden en uitsluitend voor de ledeh verkrijgbaar. Het aantal leden der Reünisten-Organisatie is in eenige jaren van 18 tot bijna 300 geklommen. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Ab- actis I, Ds. D. Nauta, te Woubrugge. ONZE CHR. BEWAARSCHOLEN Hen, wien 't belang van ons Chr. Bewaarschool- onderwijs ter harte gaat, maken we attent op WOENSDAG 16 MEI HUIZEN 1875 M. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING 8.00—8.15 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Morgendienst door Ds. G. F. 11.00—12.00 Bespeling van het Studio orgel door Ronald Parker. 12.00—12.50 n.m. Politieberichten. 12.15—1.15 n.m. Gramofoonmuziek. 1.15—2.00 n.m. Liederen-recita! door J. Spruyt, bariton. A. d. vleugel: Mr. B.' A. Droogleever Fortuyn. 2.00—3.00 n.m. Ensemble Van der Horst, (viool, klarinet, cello en piano). 3.00—3.30 n.m. kezen van Chr. lectuur. Voorgelezen wordt: „Ouden van Dagen" (II) van Anne de Vries. (Uit: Het is bij den avond). 3.30—3.45 n.m. Gramofoonmuziek. Einc kleine Nachtmusik. Mozart. 3.45—4.00 nm. Verzorging zender. 4.00—5.00 r,.m. Ensemble Van der Ho:st. 5.00—6.00 n.m. Kinderuurtje door H. v. d. Berg. Zang. Mevr. G. E. dc Jong—Stronk horst. Piano: Mej. Ges. Stronkhorst. 6.00—6.15 n.m. Gramofoonmuziek. 6.15—6.30 n.m. „De positie en de beteeke- nis der C'nr, bewaarschool in dezen crisis tijd". door Joh. Zuidmeer. 6.30—7.00 n.m. Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.00—pl.m. 7.15 n.m. Portieberichten en persberichten van het Ned. Chr. Pers- pl.m. 7.15—7.30 n.m. Gramofoonmuziek of „Een greep uit het dagelijksch gebeuren". 7.30—8.00 n.m. Landbouwhalfuurtje. „Het openen der rekeningen" door G. W. Kae- mingh. 8.009.30 n.m. Gewijde muziek in de Groote Kerk te Arnhem door de Chr. Ora torium-Vcreeniging te Arnhem. Dir.: Ar nold Wagenaar. Soliste: Mej. Nanda Ger- retsen, sopraan. Orgel: C. de Wolf. Trom bone: P. Kalf. A. Bresser en M. J. Bresser. 9.30—10.00 n.m. Cyclus beroepskeuze. V. „De toekomst van den Geref. Theoloog", door Prof. Dr. K. Schilder. 10.00-10.10 n.m. Vaz Dias. 10.1011.30 n.ra. Gramofoonplaten. O.m.: Tot und Verkl-arung. op. 24, Rich. Strauss. Moldau-Suite, Smetana. Ouverture „1812", op. 49, Tsjaikofski. HILVERSUM 301.5 M. V.A.R.A 8.01 Gramofoonmuziek. 9.00 Klein-VARA-Ensemble o.l.v, Frits Bakels. 9.30 Onze Keuken door P. J. Kers. Jr. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven. Klein-VARA-Ensemble o.l.v. Frits Bakels. 12 00 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins 2.00 n.m. Verzorging zender 2.15 n.m. VARA-Knipcursus door Mevr. A. van Blanken-van Kuyk. 3.00 n.m. Voor de kinderen m.m.v. VARA Kinderkoor „De Roodborstjes" o.l.v. Leida Hulscher. Jo Kickherer pianobegeleiding. VARA-Tooneel o.l.v. Willem van Cappel- Jen. J. Tolud Jr., causerie. Oom Henk, vraaguurtje. 5.30 nm. De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst. 6.00 n.m. Overgang naar den1 versterkten zender. 6.05 n.m. Gramofoonmuziek. 6.40 n.m, Het Pinksterfeest der N.A.S.B. te Utrecht. Sportcauserie door A. F. Muller^ 7.00 n.m. Trio bestaande uit: Harry Wig- gelaar, viool Wim Amende, cello. Daaf Wins, piano. 7.45 nm. Aan den vooravond van Rome. Sportcauserie door H. A. Meerum Ter- 8.00 n.m. Herhaling S.O.S.-bcrichten. Vaz Dias en Varia. S.15 n.m. Bonte avond m.m.v.: VARA- Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 11.15 n.m. Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. BUITENLAND 5.50 n.m. Keulen 455.9 M.: Walter Nic»- mann speelt eigen pianowerken. 6.50 n.m. Berlijn 356.7 M.: Reger-concert. 7.35 nm. Wcenen 506.8 M.: Mis in f kl. t. van Bruckner, met Erika Rokyta e.a. 7.50 nm. Londen Regional 342.1 M.i „Wind-flowers"; een liederen-cyclus vaa Arthur Somervell en „Eight nursery-rhy mes' van Walford Davies. 8.20 n.m. Kalundborg 1261 M.: Eerste be drijf van Gounod's „Faust". 8.20 n.m. Brussel (Fransch) 483.9 M^ Vijf de symphonie van Tsjaikofski. 8.25 n.m. Beromünster 539.6 M.: OucI« Fransche muziek. 8.35 n.ra. Davcntry 1500 M.: Symphonie- concert o.l.v. Dr. Felix Weingartner, m.m. v. Wilhelm Backhaus, piano. (Handel; Brahms; Beethoven e.a.). 8 35 n.m. Radio Suisse Romande 443.1 M.l Beethoven-concert. 9.05 n.m. Parijs (Radio) 1648.4 M.: Symi» phonie-concert o.l.v. D. E. Inghelbrecht. (Schumann; Franck; Sibelius; Dukas). radio-lezing, morgen (Woensdag)-avond om te houden voor de N.C.R.V. door den heer Joh. Zuidmeer, voorz. van den Bond van Vereen, vooi Chr. Bewaarschooionderwijs in Nederland. De heei Zuidmeer zal dan spreken over „De positie en di beteekenis der Chr. Bewaarscholen in dezen crisis tijd. KORTE BERICHTEN Te 's-Gravenhage is 61 jaar oud overleden de heer A. A. Caljé, oud-inspecteur van het onder wijs in Suriname. Zaterdag heeft Mej. Kr. Harrewijn, onderwij zeres aan de Chr. Bewaarschool (Liesvcldschelaan) te Vlaardingen, haar gouden jubileum herdacht. EXAMENS PROMOTIES UTRECHT. Bevorderd 'tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer H R. Hoogenraad, ge boren te Delft, op proefschrift „Studiën tiber die sphagnicolen Rhizopoden der niederlandi- sohen Fauna" en de heer J W Pfaeltzer, gebo ren te Amsterdam, op proefschrift Lengte- kracht, groeistof en groei bij het coleopttel van Doet. examen Indisch recht: de heer J P van Rigteren. GRONINGEN. Doet. examen geneeskunde: de heeren H B Gerrits en J Kuipers. AMSTERDAM. Cand. handelswetenschappen: de heer S Polak. EX. APOTHEKERSASSISTENT AMSTERDAM. Geslaagd, mei. A C Bcjjer, ftrecht. UTRECHT. Opgeroepen 6. candidaten. Gesl. de dames: M H M van Arkel. te Meerssen; J v d Hel te Wa: J M H Quix, ïej. J. M. H. Chuix te Juli 1842 (St.bl. r. tel Uk gewüzigd bU de wet van 15 Mei 1931 no 195), zal aanvangen- op 18 Juni en orden gehouden te Den Haag. Benoemd zün: Tot lid en voorzitter der Staatscommissie. 1 ngh, Den Haag; mr H. F. R. Duboi prof. mr P 8 Alkmaar; ijlstra. Den Telders, Den Haag: mr H J Schölvinck, Den Haag* VERPLEGING VAN ZENUWZIEKEN EN KRANKZINNIGEN Bij het examen, gehouden op de stichting sedelogeerden dr F J J Keratens, TToordwülcer- iout; dr Th Meinema, „Bloemendaal", Loosdui- len; en dr J v d Spek, „Maasoord", Rotterdam, slaagden de verplegers: F Drüfhout. J Férnhoül EXAMENS-STUURMAN EXAMENS-MACHINIST DE>| HAAG. Geslaagd: voor diploma A: de eeren W. van der Valk, Utrecht en Th. J, Wetenschap. HET OERA-LINDA BOEK De Oera-Linda kroniek, die volgens Prof, Hermann Wirth liet oudste schriftstuk van de Germaansohe Oer-geschiedeiris en zoo doende en ook wegens zijn inhoud een d.ec belangrijkste documenten voor de nationaal- socialistische wereldbeschouwing zou zijn, is dezer dagen in de groote aula der Berlijn- sche universiteit het onderwerp van een; groot debat geweest, dat vier uur duurde, waarnaar meer dan 1000 toehoorders gespan nen hieven luisteren. De samenkomst was officieel belegd en bracht Hermann Wirth te genover de besten zijner bestrijders. De pers deelt mede, dat de bewijsvoering der tegen» standers van Wirth, die de onechtheid dep Oera-Linda-kroniek betoogden, zoo doop slaand was. dat als algemeene indruk over bleef, dat deze onechtheid bewezen geacht moet wordeD, wat trouwens ook niemand, die een weinig van dit „vraagstuk" afweet, zal verwonderen. FEUILLETON Naar het Engelsch „Natuurlijk, natuurlijk! Dat was ookheel Hom van mij! Nu, «oedrn das, M.ss Hassoll, tot weerziens liever! Aan m il zal het niet liggen. Ik kom heel graag mee thee ^Esmay" stond in de portiek gestalte nog lang na le kijken. Toen -..n,, z j terug naar dc zitkamer. Ze wist, dat zij moest doorgaan met frambozen Pjjj^ken; dat ze moest zorgen voor de thee, aat, ais 'de jongeman terug kwam, alles dan wa netter klaar moest staan dan gewoonlijk. Maar ze voelde zich nu ineens moe en het was, of alles zijn geur en kleur voor haar verloren had. Met geweld trachtte zij die 3mi van zich af te schudden en snikte: „O, wat heb ik toch 't land aan mijzelve! Hij is immers voor Jeanne? En waarom ook niet? Zij is zoo goed en zoo mooi... Maar toch hoop ik, dat zij hem niet mee te thee .drinken brengt!" Winnie kwam het eerst. Esmay zag wel aan de opgewondenheid, die op haar ge (zichtje te lezen stond, dat er iets bijzonders was gebeurd; maar, als Winnie uit zich- zelve, niets zei, dan zou vragen ook niet veel géven. Even later kwam Jeanne thuis, maar zij Spas alleen. Zij leek veel ernstiger dan ge woonlijk, maar was even lief en vriendelijk als altijd. Laat op den avond, toen Keith nog wat zat te schrijven op het kleine kamertje, dat hij zijn kantoortje noemde, schrikte hij in eens op, toen er een hand zacht op de zijne werd gelegd, en hij Winnie naast zich zag staan. „Wat is er, kind? Toe, een beetje gauw, als-je-blieft! Want ik heb nog wat af te schrijven en ik wilde niet graag, dat het zoo laat werd." „Het is over Zuster Jeanne, Kei'h. Toen zij vanmiddag met, mij uit was, kwam er een heer op haar afO, hij zag er zoo voornaam uit! Hij was zeker van adel. Hij schudde haar beide handen en praatte zoo opgewonden, dat hij al weken lang naar haar had uitgezien en waarom zij tuch voor hem weggegaan wasjMaar zij keek in het geheel niet verrast: ik geloof, dat zij boos op hem was. Ik liep natuurlijk door maar teen ik eens even omkeek, kuste hij haar de handen eerbiedig, of ze een prin ses was!" Keith was op dit oogenblik bezig, een brief in de enveloppe te sluiten met den pennehouder tusschen de tanden. „En wat wilde je nu van mij, Winnie?" „Neen, ik wilde niets van je, maar ik dacht, dat je het weten moest. Ik begrijp niet, hoe Zuster Jeanne zulk een voorra men heer als verloofde zou hebben! Ik ge loof, dat zij in het geheel geen verpleegster is, maar dat zij een rol speelt." Het was allesbehalve licht in het vertreu maar toch niet zoo donker, dat Winnie wel degelijk de flikkering kon waarnemen iD de oogen van haar oom. Zijn blik rustte onafgewend op haar, maar hij sprak geen woord. Het kind bleef staan met snel kloppend hart. Toen ze zich eindelijk afvroeg, of ze nu niet* stilletjes kon wegsluipen, sloeg hij den arm om haar heen en trok haar naar zich toe. „Waarom is mijn klein meisje toch zoo anders dan de anderen?" vroeg hij. „Waai komt die ondeugd vandaan, Winnie? Niet van je lief moedertje en je vader was de edelste menscli, dien ik ooit gekend heb. Het is niet voor het eerst, dat je zulke dwaze, spijtige dingen hebt gezegd van Zus ter Jeanne, die toch altijd zoo goed en zoo vriendelijk voor je is geweest! Hoe komt dat, kind?" Winnie klemde zich aan hem vast en snikte, of het hart haar breken zou. „O, Keith!Ik ben jaloersch op haar; jij houdt meer van haar, dan van ons; je wilt met haar trouwen! De anderen zien het niet, maar ik wel. En wat zullen wij beginnen zonder jou?" Er volgde een zoo langdurige stilte, dat Winnie zich steeds angstiger ging voelen. Toen sprak hij met strengen nadruk: „Winnie; je moet nooit meer zoo iets zeggen en ook moet je het niet denkèn! Ik zal nooit Zuster Jeanne trouwen, of iemand anders. Ik zal altijd voor jou en de andéren zorgen; hoor je? altijd. Ik heb toch nooit mijn woord gebroken, is 't wei?" „O, neen, neen! Het spijt mij zoo." „Nu, zóó is het dan goed. Maak nu, dat je wegkomt, dat is dan een geheim tusschen ons beiden. Je weet, wat mijn belofte is, dus kwel je er nu maar niet verder mee." Keith was er niet de man naar, om veel van liefkoozingen te houden, maar nu kuste hij haar toch, eer hij haar liet gaan. Zij sloop da'.i ook stil weg, maar voelde zich heel ongelukkig. Keith zat nog een uur lang roerloos voor zich uit te turen; toen eerst keerde hij tot de werkelijkheid terug. HOOFDSTUK VL „De Zee heeft haar paarlen, de Kemel [zön .sterren, Maar mijn hart, mfn hart -heeft [zün Liefde!" Esraay's frissche, jeugdige stem klonk helder op in den stillen avond en trilde na in het gemoed van Jeanne, want zij was verbazend gevoelig voor het zingen van een haar sympathieke stem. Zij was dien avond anders niet bepaald opgewekt gestemd, want haar vacantie was bijna om. Dien ochtend had zij een brief gehad van Miss de Roseville, waarin deze haar verzocht, twee dagen later in Londen te komen. Zij voelde zich niet zoo goed, was moe van de reis en hoopte, dat Zuster Jeanne nu met haar naar Schotland zou willen gaan; maai- zoo niet, dan zou zij haar toch zeker in Londen willen verzorgen zooals zij dit in het voorjaar had gedaan .Teanne trachtte zichzelve al moed in te spreken; ze had immers een langer vacan tie gehad, dan ze wol had mogen verwach ten; ze keerde wéér tot een werkkring, dien zij lief had en ze zou immers de vriend schap blijven behouden van de Hasselltjes, waar zij ongekende gezelligheid had geno ten. Maar zij wist wel, wat de eigenlijke aanleiding tot haar droefheid was. Die lag in de veranderde houding van Keith Wal den. Ze liad gedurende vier dagen niets van hem gezien; ze hadden geen avondwande ling gemaakt en hij had ook geen oogen blik getracht, eens met haar alleen te spreken. H'ij was zoo voor het uiterlijk dezelfde; even hoffelijk en vriendelijk en zelfs spraakzamer dan gewoonlijk. Ook had hij het druk, want liet was midden in den korenoogst. Maar ze voelde, dat hij haar vermeed. Zij vroeg zich af, of hij wel ge hoord had, dat. zij vertrok. Zij had het hun allen verteld aan het ontbijt, maar hij al veel eerder weggegaan. Zijn middageten was naar het veld gestuurd, waar de zeif- binder in vollen gang was en hij had ook geen tijd gehad, om gezamenlijk thee te drinken in den tuin. Allen hadden ze haar willen terughou den; Lallio was zelfs in snikken uitgebar sten, maar één stem had zij niet gehoord. Als hij er was geweest, zou hij er dan ook op aangedrongen bobben, dat zij bleef" Door het zingen had zij niet gehoord, dat er voetstappen naderbij kwamen. Vandaar dat zij geweldig schrikte, toen de breede gestalte van Keith Walden zich in de deur vertoonde. Ze was blij, dat het zoo donker w-as, dat hij tenminste niet had kunnen zi-n dien vuurrooden blos, die zich op haar ge zichtje vertoonde. Zoo luchtig mogelijk begon zij: „O, bent u daar? Wat deed u mij schrik ken! Ik zat te luisteren naar Esmay. Is u klaar voor vanavond?" „Neen. niet klaar, maar ik ben er mee opgehouden." „Daar ben i£ blij om. U heeft al zoo 'n langen dag gehad. Zoudt u niet wat willen rusten? U ziet er zoo moe uit." „Ik ben ook moe; doodop!" In de ruime portiek stond aan lederen kant een houten bank en op een daarvan liet hij zich zwaar neervallen, ging met den elleboog op de knie zitten en de kin in de kalm van zijn hand. Hij keek haar recht in het gelaat en het trof haar, zóó bleek en ellendig als hij er uitzag. „Ik hoor, dat u van plan is, overmorgen te vertrekken", zei hij na een lange pauze. „Fulke vertelde mij dat, toen hij zoo even op hot veld kwam. I-Iet 'benam mij allen moed en levenslust. Al dien tijd heb ik mij al trachten in te prenten, het met lijdzaam heid te dragen, maar ik ben niet zoo sterk, als ik wel meende." Jeanne wendde niet voor, dat zij hem niet begreep. „Spreek niet zoo", vermaande zij zacht. „Dit gaat weer voorbij. Niets duurt zooi lang als men eerst wel meenen zou: zoo min het gevoel van vreugde als dat van smart. U zult het vergeten; nog niet zoo dadelijk, maar gaandeweg, en dan zal het leven weer net zoo voor u zijn, als het „Net zoo?" herhaalde hij, op een toon zóó wanhopend, dat zij onwillekeurig suste: .Stil toch! Waarom spreekt u zoo?" Waarom?Omdat ik je lief heb en omdat ik je nu verliezen moet." Zijn wanhoop vervulde haar met vrees; m voorgevoelen van komende smart (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8