BINNENLAND. MAANDAG 14 MEI 1934 TWEEDE BLAD PAG 5 't Geheel uitgebrande zagerrf-gedeètte van de N.V. Meube] jhftróeft #flet Weeten" aan de Spijkerkade te Amsterdam I DE STEUNREGELING IN DE GROOTE GEMEENTEN DE WETHOUDERSCONFERENTIE Zaterdag heeft ten departemente van So ciale Zaken een conferentie plaats gehad Van Minister Slotemaker de Bruine niet de wethouders voor sociale zaken en voor finan cien uit de gemeenten Amsterdam, 's-Gra- venhage, Haarlem, Rotterdam en Utrecht in verband met de voorgenomen wijziging van de steunregeling. De minister herinnerde aan de vorige con ferentie, die over en weer een in forma to xisch karakter heeft gedragen. Hij wees er op, dat de Regeering èn met het oog op de loondaling èn met het oog op de financiën van het Rijk en van de gemeenten een her ziening noodzakelijk acht en hij verzocht afin de aanwezigen om op deze basis van advies te dienen over eenige door den minis ter ontworpen wijzigingen in de bestaande steunregeling. Hierbij werd tevens gesproken over de moeilijkheid van een eenigszins afwijkende schaal ten opzichte van percentage voor de berekening van den steun aan de groote ge zinnen. waardoor de grootste gezinnen niet de laagste loonen meer ontvangen zullen dan volgens de bestaande schaal het geval is. De minister cleelde mede, dat hij met de uitgebrachte adviezen ook rekening zal hou den bij de binnenkort te verwachten vast stelling van de voorwaarden, waarop het Rijk in de kosten van de crisiswenkloozen- zorg zal bijdragen. De conferentie heeft vervolgens mede in tegenwoordigheid van den minister van bin- nenlandsche zaken terwijl de minister van financiën onverwachts door ander ambt werk verhinderd w#rd eenige wenschen geuit met betrekking tot de wijze, waarop de verdeeling van de werkloozenlasten tus- golien gemeenten en rijk thans geschiedt In de dezer dagen te Utrecht gehoullon vergadering van de Nederlandsche Vereent- ging voor Armenzorg en Weldadigheid vroeg de heer A. J. da C o s ta of de Nederland sche Vereeniging een corpmissie zou wil lei benoemen eventueel in samenwerking met andere centrale Nederlandsche organisatie-s, ter bestudeering van de vraag, of het ondei alle omstandigheden als een misdrijf moet worden beschouwd, indien bezoldigde func tionarissen eener instelling zitting hebben in het bestuur. Spr. wees er op, dat reeds een aanschrijving in dezen was uitgegaan van het Departement van Sociale Zaken, doch dat deze zaak evenzeer justitie en binnen- landsche zaken aangaat De Voorzitter, Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, deelde in antwoord op deze t raag mede, dat het bestuur der Nederland sche Vereeniging reeds besloten heeft dezs zaak in studie te nemen. TOOGDAG TE BENTHEIM (0.-FR.) VAN DE JOONGELINGSVERE ENIGINGEN Het prachtig lenteweer zag een flink aan tal jongelingen en jongedochters uit verschil lénde plaatsen in de graafschap Bentheim en Oost-Friesland optrekken naar den jaar lij kschen toogdag van den Oud-Gereformeer den Jongelingsbond, die dit jaar gehouden werd in Bunde (bij Nieuwe Schans). Oud-Gereformeerd wil in dezen eenvoudig zeggen: gereformeerd. De bond heeft den zelfden grondslag als haar Nederlandsche zustervereeniging, nl. de drie formulieren van eenigheid. Kerkelijk leven dc oud- gereformeerde gemeenten mee met de Ge reformeerde Kerken van Nederland. De deelnemers aan den toogdag hebben de goede gewoonte om zoo vroeg in de plaats van vergadering aanwezig te zijn, dat zij eerst met de gemeente ter plaatse in gewone godsdienstoefening kunnen opgaan. Bonds\oorzitter Ds. L. Mensinlc opende de vergadering met een toespraak naar aan leiding van Prediker 11, w aarin o.a. aan den arbeid van Ds. Penning (den vader van den beminden Nederlaindschen auteur) werd her innerd, die de gemeente van Bunde jaren lang heeft gediend. Ds. Goudappel, van Emlicbheim, le verde een gedegen referaat over den Zwitsei schen hervormer Zwingli, terwijl Ds. Dres s e 1 h u i s, van Oldeboom, sprak over „Hen drik de Cock", die ook de vader is van de Oud-Gereformeerde Kerken in N. W. Duitsch land. In 't eerste deel der rede werd erop gewezen dat De Cock leefde in een tijd van nationale opleving (na de .verdrijving van de Fran- schen), waarvan de golfslag ook binnen cle kerk zich merken liet: 1S14 bracht een nieu we grondwet voor den staat; 1816 bracht een nieuw reglement voor de kerk. Dit regle ment was gegeven door den Koning, die als souvereine vorst het recht meende te hen- hen niet alleen dc aangelegenheden van dei. Staat, maar ook die van de kerk te regelen. Op het onrechtvaardige en noodlottige van dit Staatsingrijpen, door den spreker een „kerkelijke putsch" genoemd, werd sterke nadruk gelegd. De afscheiding zelve werd geteekend, naar het woord van Groen, als een breken met een boos kerkbestuur teneinde in de kerk zelve te kunnen blijven. Mét spanning werd ook deze voordracht aangehoord. Dc pastor-loci, Ds. G. Husmann, eindig de met een kernachtig slotwoord „Sieg Heil in Jezus Christus". Door Christus, onzen oversten hertog, is de zege bevochten. Daar om hebben zijn volgelingen vast te staan, en vooral in dezen tijd trouw te zijn aan Bijbel, Belijdenis en Kerk. Vermelden we tenslotte nog, dat de Duit sch e bond vier ringen met dertien afdeelin- gen telt, en ook in het Derde Rijk tot dusver nog altijd vrij vergaderen kan. Alleen is tri de Graafschap Bentheim (regeeringsdistrict Osnabrück) het bondsinsigne verboden, wat voor O. Friesland niet het geval is. Uit het feit. dat de voordracht over .Hen drik de Cock", waarin op het gevaar eener nationale beweging voor de kerk werd gewe zen, ten efaide boe werd aangehoord, zou men mogen afleiden, dat hij een jaar terug ver geleken eenige ontnuchtering en bezin ning ingetreden is. Gezien het fiasco van den Rijksbisschop zou dit niet te verwonde ren zijn. JOURNALISTIEK JUBILEUM NUMMER DE NEDERLANDER VEERTIG JAAR Een heel mooi nummer heeft het Ghr. hist, dagblad de Nederlander uitgegeven. De ganschc historie van het blad staat er in en nog veel meer. Het is meteen geschiede nis van twee politieke partijen, welke dooi de geboorte van de Nederlander duide lijke scheidingsvlakken toonden. Het s de tegenstelling: Kuyper-Lohman, welke zich manilesteert. Maar veertig jaren later schrijven de hee- ren Colijn en Schouten dankbare en vriende lijke gedachtenis-artikelen in de Neder lander, waaruit groote geestverwantschap spreekt en Mr. Aalberse weegt ,-chcmfwij spx-eckt en Mr. Aalberst voegt daar zijn woord aan toe om te demonstreeren, dat üe oude coalitie nog lééft! Overigens zal het voor velen nieuw zijn, dat op dc eerste voordracht voor hoofdredac teur naast Mr. Lohman als tweede candi- daat voorkwam de heer H. de Wilde en dat de bekende lieer Joh. T. de Lange de eerste twee jaren directeur is geweest. Het spreekt vanzelf, dat de oude Lohman in het midden der belangstelling staat, maax ook de heer G. G. van As en Dr. J. Th. de Visser zijn niet vergeten: men kan ook moei lijk aan de Ned. denken en niet aan hen. Ook is het duidelijk, dat alle vooi-mannen op Ghr. Hist gebied hun bijdrage voor dit dikke nummer geleverd hebben en dat de traditioneele artikelen over journalistiek, re portage en opbouw van de krant niet ont breken. AI met al een nummer waarop directie, redactie en technisch personeel trotsch kun nen zijn. TELEURGESTELD LIBERAAL Zooals men weet heeft Prpf. Mr. W. C. Mees R.A.zn. als lid vaij het hoofdbestuur van de Vrijheidsbond en als lid van die bond bedankt. Uit de brief van Prof. Mees volgt hier het gedeelte, bevattende de beweegrede nen van zijn ontslagneming: „M.i. is bet zonneklaar, dat, indien een meter (in casu de waardemeter) in de loop der tijden veranderingen ondergaat (hetzij hij inkrimpt of uitzet) de redelijkheid gt* biedt, dat overeenkomsten enz., uitgedrukt in die meter, vóórdat de veranderingen intra den, aan een hei-leiding worden ondèrwor- Dit is even duidelijk, als dat twee maal twee vier is. Alleen het feit reeds, dat de Vrijheidsbond deze redelijkheid, welke ik hem nu reeds jargi heb voorgehouden, niev Uw Schooaheidszeep Dit is CASTEIXA, de Nederlandsche palm- en olijloliezeep van DOBBELMAN uit Nijmegen. De zeep, die door de weldadige werking van haar kostelijke olièn Uw teint verjongt en schoonheid geeft. Probeert Castella morgen, overmorgen wilt U niet anders meer. D|BQELM|N COUPON Wilt U mij gratis toesturen een proef- stukje Castella (voldoende voor 12 dagen schoonheids-verzorging.) Ik voeg 3 ets. postzegel voor porto-kosten bij. Naam Straat Plaats Wilt U 12 dagen schoonheids-verzorging Aan elke dame. die ons nevenstaande coupon (gefrankeerd met I1/» ets. postzegel) Inzendt onder bijvoeging van 3 ets. post- zegel voor porto-kosten, sturen wij giatis een proeistukje Castella, voldoende voor 12 dagen schoonheids-verzorging. Adresseer i Fa. Dobbelman Nijmegen. wil erkennen, maakt het mij vrijwel onmo gelijk, mij één met die bond te voelen. Het gaat hier niet om een kwestie, waarover ver schillende meeningen aanvaardbaar zijn. doch het is kiezen tusschen redelijkheid en met-redelijkheid, tusschen recht en onrecht. terwijl onze grootste volksbelangen daarbij zijn betrokken'. 'n Iets breedere toelichting zou wel noodig zijn om ons precies duidelijk te maken wat de professor niet in theorie, maar in de prak tische politiek bedoelt. ROFFELRIJMEN^j Hoed en Groet De Duitsche hoedenindustrte Begint zich te beklagen Dat onze Duitsche Ariërs Steeds minder hoeden dragen. Betreurenswaardig is dat feitt Maar tevens te verklaren: De Duitsche hoofden zijn heel sterk Verhit dc 'laatste jaren, En heftig doet de stijgende Behoefte zich gevoelen De koppen in de frissche lucht Een weinig te bekoelen. De Duitsche hoedenindustrie Wil niemand dat verwijten, Maar dat de hoedend-rug effs óók Hun hoeden niet verslijten Omdat de Hitlergroet steeds meer De hoedgroet gaat verdringen Dat baart begrijpelijke zorg In hoedenmakerskringen: Een hoed die wèl gedragen wordt, Maar nimmer meer be-grepen, Begrijpt u, wordt niet vet gemaakt En niet kapot geknepen. Dat moet wel tot de ondergang Der hoedenmakers voeren, Die zeer voorzichtig bezig zijn De groote trom te roeren: Ze wenschen zich wel voor critick Op Hitiers doen te hoeden Maar weigren aan de Nazigroet Gelaten dood te bloeden. Dat is hun recht, dat is hun plicht Maar of het hun zal baten Dat zullen we in deze tijd Maar in het midden laten (Nadruk verboden.) LEO LENS In het Gemeentehuis te Sliedrecht is een ergadering gehouden met burgemeesters uit omliggende plaatsen.i polderbesturen, in- dustrieelen enz. om te bespreken het door God. Staten vastgestelde tracé van den Prov. weg in de Alblasserwaard. Men was met dit tracé ingenomen en allen waren er voor. Voorts kwamen ter snrake de aftakkingen van dezen weg, welke moeten voeren naar Alblasserdam, Sliedrecht, Oud-Alblas. Voor deze wegen was momenteel nog geen geld, zoodat dit moet worden afgewacht. Blijft men bij de toegezegde steun, dan zullen in tie a.s. zomerzitting zeer vermoedelijk Ged. Sta ten besluiten tot het doen aanleggen van de- aan was-

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5