ZATERDAG 12 MEI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HENDERSON BIJ BARTHOU De voorzitter der Ontwapeningsconferen tie. Henderson wirzïjh' taak, zooals e™ goed Brit past,'ten einde toe spélen, ook ziet ze er hopeloos uit. Daar de ont\vapehings)>esprekingen voor de ;zooveelste keer op de klip Parijs zijn ge stopten en daar nu onwrikbaar vast zitten, heeft Henderson zich naar de Fransenb hoofdstad begeven .om met den daar zete lenden minister van buitenlandsche zaken Barthou te spreken. Heel veel tijd hebben de heeren niet noo dig.gehad om elkander 'te leeren begrijpen. Na twee gesprekken heeft Henderson den trein richting Londen weer genomen. Banthou heeft na het laatste onderhoud de volgende kortemededeeling laten pu- bliceeren „De Fransche minister van buitenland sche zaken Barthou en de voorzitter der Ontwapeningsconferentie Henderson hebben hedenmorgen de gedachten wisseling, die gister begonnen is, in denzelfden harte lij ken geest voortgezet en geconstateerd, dat zij van dezelfde meening zijn omtrent de nood zakelijkheid, de hoofdcommissie der Ontwa peningsconferentie .op het bepaalde tijdstip van;29 Mei bijeen te roepen. Het Bureau der Ontwapeningsconferentie zal een dag tevo ren bijeenkomen, in een voorbereidende zit ting". Dit communiqué wordt aangevuld mei wat in politieke kringen te Parijs verluidi, nl. dat Barthou Henderson te verstaan hebben, gegeven, dat hij een poging in werk wilde stellen om de Ontwapeningscon ferentie van een volkomen mislukking te redden.-Voorlóopig, aldus luidit verder, blij ven Parijs, Londen en Rome in nauw con tact. Dit is ook de reden waarom Barthou gistermiddag den Engelsclien ambassadeur heeft ontvangen, ten einde hem op de hoog te te stellen van het met Henderson be sprokene.. Volgens' weer. andere berichten, die het kenmerk van juistheid aan hun voorhoofd dragen, heeft Barthou Henderson verklaard, dat de Fransche 'regeering zoowel het Brïi- sclie als hot Italiaansche plan definitief al- wijst. Barthou zou zich door Hendersons uiteenzettingen niet hebben laten beïnvloe den." Woensdag had hij, naar verluidt, van den I tali aan schen ambassadeur een mededeeling ontvangen; volgens welke Mussolini met de Fransche regeering van meaning was, dan slechts een nieuw aanbod der Britsche re geering de Ontwapeningsconferentie zou kunnen redden en wel een aan hod, dat een garantie voor de Fransche veiligheid in hield, verder gaande dan de garanties var. Locarno. Hoe het met .de kans op zulke „verder gaande" garanties staat, hebben we reeds in ons.vorig nummer uiteengezet. De meerder heid van het Engelsehe kabinet is. ér vierkant tegen- Hoe het vermoedelijk verder gaan zat, wordt'door een diplomatieken medewerker van de „Morning Post" als volgt berede neerd: Het-belangrijkste op het. oogenblik is, dat niemand oorlog vvenscht, doch dat Duitsch land voornemens is-',zijn bewapening uit tc breiden. Op welke wijze dit feit door een overéénkomst kan wórden beïnvloed, is niet te ontdekken. Wanneer anderzijds de ge- heele 'kwestie der bewapening ter zijde zon wovdjfn geschoven, zou een belangrijke bron tan internationale conflicten uit den weg zijn geruimd. Duitschland zou voortgaan met: zijn bewapening, tenvijl Frankrijk rus tig zou blijven in het bewustzijn van eigen stérkte en in een. vertrouwen op.de trouw van-zijn vrienden, waartoe men in het uiterste geval van nOocl toch altijd Groot- Brit t'annië zou kunnen rekenen. Na een aan tal jaren zou Duitschland dan in staat zijn op gelijken voet met de anderen te onder hanüeien en dan zou de grondslag gelegd zijn voor èen werkelijke overeenkomst indien dezë'. dan nog noodig zou zijn. Dé schrijvervoegt er aan toe, dat dit, naar hij vernomen heeft, de opvatting van de meerderheid der leden van het Britsche kabinet zou zijn. Zoo zou er dan toch nog overeenstemming in het Britsche kabinet bereikit zijn? Gister is het bericht gelanceerd, dat Mac Donald er op voorbereid was opnieuw per soonlijk naar Genève te gaan, ten einde de verzamelde vertegenwoordigers der mogend heden op bet laatste oogenblik tot concessies te bewegen. De „Morning Post"-man ver neemt echter, dat men nu tracht den pre mier te bewegen van deze reis af te zien. Men schijnt in zijn omgeving nuchter go noeg te zijn om te begrijpen, dat het ner gens toe dient om Mac Donald als „redder" te laten optreden in een conferentie, welke liat spel reeds lang verloren heeft. Een bondgenootschap met Sovjet-Rusland LONDEN, 12 Mei. Onder den titel „Frank rijk wil zijn leger verdubbelen" meldt de „Daily Herald" op de aandacht trekkende wijze, dat de door generaal Weygand en den Franschen generalen staf geëischte verlen ging van den diensttijd van 1 tot 2 jaar zeei waarschijnlijk door de Fransche regeering binnenkort zal worden goedgekeurd. Dit be teekent niets anders dan een verdubbe ling vanhet staande leger van Frankrijk, aangezien men in Pa rijs overtuigd is, dat een ineen storting der Ontwapeningscon ferentie o n v e r m ij d e 1 ij k is. Tegelijkertijd meldt de buitenlandsche medewerker van het blad, dat het Fran sche kabinet momenteel krachtige pogingen doei om te komen tot een nauwe samen werking met Sovje t-R u s 1 a n d, aan gezien F ran k r ij k zij n hoop op een bondgenootschap met Engeland voorloopig heeft opgegeven. Bar thou is van zijn reis naar Oost-Europa te ruggekeerd, met de overtuiging, dat de door Herriot nagestreefde Fransch-Russische sa menwerking de juiste politiek is. DE MALYGIN GESTRAND Hit Moskou: Bij ArdhamgeHfiik is de ijs- breker Malygin, die aan de redidingsactie van het luchtschip „Italië", van generaal Nobile, deelgenomen hoeft- gestrand. Vier stoomschepen trachten het schip vlot te brengen. Tot dusverre zijn alle pogingen vergeefech geweest. IERLANDS LEGER KRIJGT EEN TSJECHISCHEN INSTRUCTEUR. Uit Praag: Het leger van den Ierschen Vrijstaat zal een Tsjechischen instructeur krijgen. Generaal Brennan, het hoofd van de Iersche troepen, was tijdens zijn jongste bezoek aan Praag zóó onder den indruk ge komen van de uitstekende methode voor lichamelijke oefeningen die bij de sokols worden toegepast, dat hij aan den Tsjecho- Slowaakschen consul te Dublin verzocht heeft een sokol-insturcteur naar Dublin te doen komen. Luitenant Tiehy van de Tsjechische artil lerie zal thans binnenkort naar Ierland ver trekken. Goebbels doet een beroep op de natie „OPHELDERINGS-VELDTOCHT" AANGEKONDIGD Dreigementen tegen de Joden en de kerkelijke prutsers In een groofe redevoering, welke bijhield in liet Sportpaleis te Berlijn, heeft Rijksmi nister Goebbels, na gewezen te hebben op de aanvankelijke goede resultaten der na tionaal-socialistische regeering, die de werk loosheid tot de helft heeft verminderd, aan vallen gedaan op de Joden in 't buitenland. Hij zeide: Wanneer nog een deel van het buitenland ons met den anoniemen boycot bejegent en Puitsche waren niet wil afne men, dan weten wij zeer wel, dat dit toe te schrijven is aan onze Joodsche medeburgers. Ik kan evenwel niet, omdat de Joden in 't buitenland ons boycotten, in het binnenland de wetgeving voor de Joden intrekken, maar wij moeten deze crisis toch doorstaan. De Joden meenen misschien er hun Joodsche medeburgers in Duitschland een dienst mee te doen. Zij -doen evenwel het ergste, wat zii zouden kunnen doen, want zij moeten niet gelooven, wanneer zij den boycot in derdaad zoo ver doordrijven, dat hij wer kelijk een ernstige bedreiging van onze 'economische situatie zou lieteekenen, dat wij daarom de Joden vrijuit zouden laten gaan. Haat en woede en wanhoop van het Duit sche volk zou dan terecht komen op de hoofden van hen die in het land te vatten zijn. Wanneer Duitschland de wereld moet verklaren, dat het niet- meer in staat is zijn srhulden te betalen en de renten niet te transfereeren, ligt 't niet aan ons. Niet wij hebben de schulden gemaakt, doch de re geeringen welke aan ons zijn voorafgegaan. In het vervolg van zijn rede riep Goebbels het geheele volk op de regeering te helpen de gevaren te overwinnen en het lot mees ter te worden. Gevaren, zeide hij, vallen niet alleen op economisch en politiek gebied op te mer ken maar ook op cultuurpolitiek gebied. Het volk zelf heeft met zijn instinct deze gevaren zelf ontdekt Wanneer bij voorbeeld de Joden gelooven, dat liet onbloedige ver- doop van de Duitsche revolutie luin .het recht geeft met van oud.s békende brutali teit en arrogantie weer hét Duitsche volk te prikkelen en te provoceeren, moeten zij ons geduld niet al te zeer op de proef stellen. Wij hebben de Joden verschoond. Wanneer zij echter meenen, dat zij daarom weer op Duitsche tooneeleh kunnen optreden om het Duitsche volk kunst te geven, wanneer zij denken, dat zij weer in de redactiekamers kunnen opduiken om Duitsche kran ten te schrijven, wanneer zij weer over den Kurfuerstendamm flaneeren, mogen deze woorden hun tot laatste waarschuwing dienen. Zij moeten zich aldus de heer Goeb bels in Duitschland zoo gedragen, als dit voor gasten past. Wanneer zij gelooven, dat hun Joodsche geloofsgenooten en ras- genooten in de wereld hen met geweld vrij zouden kunnen maken, mogen zij er van overtuigd zijn, dat, wat de wereld met, be trekking tot het Joodsche vraagstuk ons heeft kunnen aandoen, ons is aangedaan, dat hebben wij op den koop toe genomen. Het Jodendom kan er van overtuigd zijn, dat wij hen met rust laten, wan neer liet zich stil en bescheiden bin nen de vier muren terugtrekt, wan neer het niet provoceert en zich niet vóór het Duitsche volk stelt met den eisch voor volwaardig en gelijkwaar dig te worden aangezien. Doet .het Jodendom dat niet, dan heeft hét de noodzakelijk optredende gevolgen aan zich zelf te danken. Goebbels keerde zich vervolgens tegen tfe „reactie", die, zooals hij het zeide, „voorne mens is den strijd langs den omweg via de kerk voort te zetten". Niet de kérken voeren dezen strijd tegen is, maar heel kleine prutsers. Men strijdt niet om religieuze, maar om politieke mo tieven. Zij verwijten ons nieuwigheden, ons, die hun de mogelijkheid gegeven heb ben nog op de preekstoelen te staan. Wat heeft het Centrum tegen de onzedelijkheid gedaan? Ik heb nooit gelezen, dat kardinaal Faulhaber indertijd geprotesteerd heeft te gen de demoralisatie van het volk in chouwburg, bioscoop etc. Al deze strijdbare nannen, aldus Goebbels, noodig ik uit met iiij eens naar de armen van Wedding en an Neukoelln te gaan. Wij gaan dan voor deze armen staan en vragen hen, wat zij oor Christelijker houden: dat men in den fgeloopen winter twistte over dogma's of at men dezen armen brood en warmte ge- geveö heeft, Deze strijdbare mannen der duister nis moeten zich geen illusies maken omtrent datgene wat het volk over hen denkt. Het Duitsche volk is het eeuwi ge twisten allang moe. Wij zullen dat in de toekomst niet meer toelaten, want niet Godes Woord wordt daar verkondigd, maar het woord van het Centrum, dat het Duitsche volk langs den omweg via de preekstoelen wordt ingepraat. Wat zouden de kerkelijke waardig heidsbekleders zeggen, aldus ver volgde Goebbels, wanneer wij in de geschiedenis hunner pausen gingen snuffelen, waar, naar liet zeggen gaat, ook niet alles zoo geweest moet zijn als overeen zou komen met de Chris telijke zedewetten. Wij werpen dat verre van ons. Een kerkvorst moet over de kerk, maar niet over het na- tionaal-socialisme spreken. Wanneer de kerk het diepe verlangen naar vre de. dat na de nationaal-socialistische revolutie opkwam, slechts wist te be antwoorden met strijd, mag zij zich niet verwonderen, wanneer dit verlan gen weer op het politieke overslaat. Het nationaal-socialisme heeft de te genstellingen overwonnen. Er kan dus noch een katholieke noch een pro- testantsche pers bestaan. Wanneer de natie weer mocht terugvallen in haar oude, afzonderlijke belangensferen, waarom zouden wij dan überhaupt een revolutie hebben moeten maken? Goebbels sprak voorts nog over de Saar- demonstratie te Zweibruecken en bestreed daarbij de Fransche uiting, dat hij een „heftige" redevoering had gehouden. Ik heb alleen de dingen bij hun naam genoemden" vaarheid pleegt altijd heftig te wezen. Hij on .kende, dat bet in de bedoeling zou liggen Frankrijk met het nalionanl-sccialis- nie te besmetten. Hoe zouden wij ook? Ons bevalt een democratisch Frankrijk veel be ter dan een nationaal-sociaJistisch. Het na tionaal socialisme versterkt een volk en is overigens geen exportartikel, maar een Duitsch patent, dat wij jaloersch willen be waken. En wanneer men vraagt, waarom de SA in Duitschland blijft bestaan, kan ik alleen maar zeggen, dat deze SA in laatste instantie ook Frankrijk van hét bolsjewisme heeft gered. Goebbels ging voort met de critici van liet nationaal-socialisme in liet land" een misdadige houding te verwijten en besloot aldus: Wanneer het nationaal-socialisme dus thans weer aantreedt voor eeu groote op helderingsveldtocht, zet het daarmede zijn beste en oudste traditie voort. Het doet daarmede opvoedend wérk jegens het volk. Niet alleen een regeering staat op wacht, maar een millioenen-beweging. Wanneer de leider de arm opheft, heft daarmede deze trotsche, groote beweging de arm op en hem, op wien die arm neer komt. Wanneer de buitenlandsche pers bij het aankondigen van deze. verzamelingsveld- tocht mocht verklaren, dat het prestige van het nationaal-socialisme in het land achter uitgegaan is en men derhalve, weer tot dit middel zijn toevlucht moet nemen, kan ik slechts verklaren: Men moet geen conclu sies trekken uit eigen zaken en die op an deren toepassen. Het zou te wenschen zijn, dat alle regeeringen zoo hecht stonden als de onze. Menig minister uit het buitenland zou zich kunnen gelukwenschen, wanneer hij een zoo langen tijd .voor zich zou hel ben als wij. Wij doen een beroep op het volk, aangezien ons dat een innerlijke be hoefte, een vreugde is en aangezien wij wederom in onze beweging en in het volk willen staan. Op deze bewe ging zullen ook alle sabotagepogingen te. pletter loopen. Zij zal de regeering van de plicht ontheffen op te treden tegen de pessimisten en saboteurs. Zij zal millioenenvoud de kreet aanhef fen: Nu is het uit, nu is ons geduld ten einde. Niet langer zal men ons geduld misbruiken. Thans doet de be weging een beroep op de natie en dit beroep zal niet ongehoord verklinken. Wanneer de beweging een beroep doet op de natie, zal de natie met haar zijn. MUTATIES TE MOSKOU Uit Moekou: De centrale executieve heeft den plaatsvervangenden commissaris Sokol- niikow en den plaatevervamgendien volks commissaris Kar ach an uit hun functies ontslagen. Zij zullen-np ander geibied in den staatsdienst functies bekleedien. Voorts heeft de executieve besloten de volgende Wijzigingen te brengen in het commissariaat van buitemlandsclie zaken der Sovjet-Unie: 1. 1-Iet college van het commissariaat van buitenlandsche zaken wordt ontbonden. 2. Krestinski en Stomonjakow worden be noemd tot plaatsvervangers van den com missaris van buitenlandsohe zqken. De desbetreffende wet is dioor Kalinin önderteekeivd. Daiuge benoemd Uit Berlijn: Dc Rijksminister van binnen- landsche zaken, Dr Fiïck, heeft den depar tementsdirecteur van het Pruisische mi nisterie van binnenlandsche zaken en gene raal der Pruisische land spoilt ie Daiuge, met ingang van 11 Mei belast met de leiding der nieuw in te stellen politieafdeeling het Rijksministeri-e van binnenil-andsohe ken, met gelijktijdige benoeming tot Rijks ambtenaar. MANDSJOEKWO BESCHULDIGT CHINA. Uit Tsjangtsjoeng: De Mandsjoeiïjsche re geering heeft een noat gericht aan de Ja- pansche regeering, waarin zij de Chineesche regeering ervan beschuldigt betrokken te zijn bij de in Mandsjoekwo uitgebroken op standige beweging. In liet bijzonder wordt de Chineesche re geering verweten, dat zij de opstandelingen van wapens en geld voorziet. Bovendien zou dc Chineesche regeering een groot aantal inspecteurs naar Mand sjoekwo hebben gezonden, om den strijd te gen de regeering van Poe-Yi te organiseeren. De Mandsjoerijsche regeering verzoekt aan de Japansche regeering maatregelen te nemen om de verbindingen tusschen de of- ficieele Chineesche instanties en de Mand sjoerijsche opstandelingen onschadelijk te maken. PREEKEN IN BESLAGGENOMEN. Naar „K.W.P?' verneemt, is de derde bun del Vastenpreeken van den bekenden Dr. Vorspel S. J. door de geheime Duitsche staatspolitie in beslaggenomen. Daar deze derde bundel ook was opgenomen in de Verzamelde Preeken van bedoelden rede naar, werd ook op alle exemplaren van be doeld werd door de politie beslag gelegd. Deze predikaties, die onlangs in druk verschenen, werden dit jaar op voorbeeld van Kardinaal Faulhaber tijdens de Vasten in den Dom te Keulen onder geweldige be langstelling van de zijde der gcloovigen ge houden. De commissaris van politie te Dortmund maakt bekend, dat op grond van art. 1 van ei-ordening van den Rijkspresident van 2S Februari 1933 en in aansluiting op art. ran de algemeene politieverordening 't •aardigen, uitgeven of verspreiden van vlugschriften, onverschillig van welken aard (doch vooral van godsdienstigen inohud) 'oor onbepaalden tijd is verboden. Overtre ding van dit verbod zal streng worden ge straft INSULL. Uit Chicago: Insull, die in vrijheid was gesteld onder borgstelling van 200.000 dol- 'ar, is onmiddellijk opnieuw gearresteerd 'eigens een ander feit. Daarvoor is hij ook echter weer vrijgelaten, ditmaal onder borg stelling van 50.000 dollar. DE SCHANDALEN VAN ALEXANDRIE. Uit Alexandrië: In verband met de schan dalen, welke geruimen tijd reeds het pu bliek bezig hielden, heeft de ministerraad besloten den gemeenteraad van Alexandrië te schorsen. Een commissie, bestaande uit zes Egypte- iren, drie Engelsclien, een Franschman, ;n Italiaan en een Griek, zal tot de ver kiezingen in den herfst, het bestuur van de stad waarnemen. TREEDT HERRIOT UIT ZIJN PARTIJ? Het Congres der Radicaal-Socialisten en het Stavisky-schandaal Uit Parijs: De landelijke partijdag van de rad. soc. partij in Clermont Ferrand is Vrij dag zijn zitting van drie dagen onder voot- zitterschap van Herriot begonnen. Toen Herriot de voorzitterszetel bezette, werd geroepen om den voorzitter der afdee- ling van Seine et Oise, Cudenet, die door gaat voor een heftig tegenstander van de regeering en de nationale coalitie. Herriot stelde voor onmiddellijk de zoo genaamde zuiveringscommissie te benoe men, welke uit 21 leden zal bestaan. Mei betrekking tot de tegen hem gerichte aan vallen, verklaarde hij: „Ik heb slechts den eenen wenscli, dat zij, die mij willen aanvallen, het open en eerlijk doen. Het schijnt, dat men rekenschap van mij vragen wil. Ook ik heb, rekenschap te vragen. Maar wij moeten met waardigheid, orde eil rust werken, gelijk dit een groote partij betaamt." Vervolgens ging men over tot de verkie zing van de zuiveringscommissie, welliei leden alle gevallen moeten onderzoeken, waarin radicaal socialistische afgevaardig den of senatoren in de laatste schandalen verwikkeld zijn geraakt. Inden aanvang van de middagzitting nam Gaillaux plaats aan de voorzitterstafel en vroeg de aanwezigen, of hij nog het ver trouwen der partij bezat en zich mocht be schouwen als lid van het bestuur. Albert Bayet, de schrijver van de hoofd artikelen in de „République" nam vei'vol- gens het woord om zijn rapport voor te le zen over de zuivering van de partij. Bayei verklaarde, dat het btavisky-srhandaal niet een uitgesproken schandaal van links was. aangezien de bedrieger zijn duistere kuipe rijen aangevangen had onder het, rechtsche cartel. Spr. haalde vervolgens de namen aan van de gecompromitteerde afgevaardig den en deed een beroep op de partij om te verklaren, of deze mannen nog langer leden konden blijven. Vervolgens deed hij ook een aanval op den voormaligen minister van justitie, Renault en den voorzitter van de linancieele commissie van de kamer, Malvv en stelde ook de kwestie van hun lidmaat schap aan de orde. In de conclusies van zijn rapport zeide hij tenslotte o.m. dat in de toekomst geen afgevaardigde, die het beroep van advocaat uitoefent, tijdens zijn mandaatstijd stappen zou mogen doen ten gunste van ondernemingen, die zich bezig houden met crediet en spaarbankaangele genheden. Toen een ander vertegenwoordiger van de partij het rapport van Bayet ontoerei kend noemde en eischte, dat verschillende leden van de part ex officio uitgesloten zouden worden, voelde Herriot zich persoonlijk aange vallen en vroeg den spreker, of hij hem bedoelde. Toen het antwoord bevesti gend luidde, verklaarde Herriot, dat bij Zondag bet woord zou nemen om zijn standpunt uiteen te zetten met betrek king tot zijn deelneming aan de tegen woordige regeering. Reeds nu wilde hij echter een principieele kwestie ophelde ren. Hij heeft den minister-president uit naam zijner partij de verzekering gege ven van zijn trouw. Vandaag zou de ge heele partij een beroep op hem kunnen doen zijn ministerfunctie neer te leggen, hij zou het niet doen. Hij is een vrij man en voelt zich beleedigd, wanneer men hem verwijt, dat hij op ministers functies jaagt. Wanneer de partij Zater dag een besluit, zal hebben genomen, zal hij alleen er over beslissen, of hij nog langer aan het hoofd van de partij zal blijven of niet. In aansluiting op deze verklaring van Herriot werd het rapport van Bayet mot algemeene stemmen aangenomen. OVERSTROOMINGEN IN ALBERTA. Uit Edmonton wordt gemeld, dat in de Noordelijke gebieden van Alberta groote overstroomingen zijn veroorzaakt door de Peace River, waardoor het land vanaf Fort Vermilion tot voorbij Chipewyan onder wa ter staat De Peace River vloeit gewoonlijk af in de Slave River, doch een groote ijsdam belem mert deze afvloeiing, waardoor het water geloosd werd in het Athabaska-meer. Honderd mijl ten Westen van Chipewyan zou de rivier ruim 20 meter boven zijn nor male zomerpeil staan. De jagers uit de omgeving hebben in vele gevallen boomvlotten gebouwd, waarop hee le gezinnen leven. Tot nog toe zijn voor zoo ver bekend is, nog geen menschenlevens te betreuren, doch in vele gevallen zijn men- schen ternauwernood aan den dood ont snapt De jagers vreezen, dat vele dieren door 't ijskoude water om het leven zijn gekomen. TROEPEN WILDE HONDEN VERSCHEUREN RENDIEREN. Uit Helsingfors: Te Gallivari, op de Noor delijke grens tusschen Finland en Zweden, is een kudde rendieren aangevallen door groote troepen wilde honden. Vijftig rendie ren werden gedood. De autoriteiten kennen den oorsprong van deze honden niet en vragen zich at", hoe de gevaarlijke beesten bijeen zijn ge komen. Overwogen wordt om jacht op hen te maken. GRIJSHEMDEN IN BULGARIJE. Uit Belgrado: De verschil lende politieke organisaties in Joego Slavië hebben als pratij-kleeding reeds zoo verschillende ge kleurde hemden aangenomen, dat de nieu we fascistische beweging in Slavië als uni form een grijs hemel heeft moeten aanne men. De grijshemden dragen ook een grijze pantalon en een zwarte astrakan muts, welke vroeger alleen door de Komitjadis ge dragen werden. Het doel van deze beweging is te komen tot een geheel gecentraliseerden Staat, on der koning Alexander. De grijshemden zijn tegenstanders van de bestaande politieke partijen, die volgens móeten worden opgeheven. De beweging beperkt zich voorloopig tot Slovenië en reeds duizenden personen zou den zich voor het lidmaatschap hebben aan gemeld. SA. EN DE KERKELIJKE DEMONSTRATIES Roehm heeft een decreet uitgevaardigd, volgens hetwelk het de leden der S.A. ver boden wordt deel te riemen aan kerkelijk politieke demonstraties. Tegelijkertijd wordt verboden geestelijken der beide belijdenis sen ie hinderen of maatregelen tegen hen te nemen. DE OORLOG IN JEMEN Uit Caïro: De Lma.ni van Jemen heeft zijn troepen voor de hcol'dstad Sana geconcen treerd en maakt, zich thans gereed zijn ge bied „tot den leatsten droppel bloeds" to verdedigen. De Jeimen-regeering heeft, ver klaard: Wanneer Ibn Saoecl wil, zijn wij tot den strijd gereed, - wanneer hij vrede wil, zijn wij tot den vrede bereiid. Intiuesohen maken de troepen van Ibn Saoed aan de kust zich gereed de hoofdstad Sana, die 2500 M. boven de zeespiegel ligt, met berggeschut, dat over zee naar llocleicki is gebracht, aan te vallen. LONDEN, 12 Mei. Uit Caïro wórdt gemeld, dat volgens een daar ontvangen telegram, nieuwe pogingen worden gedaan om te komen tol een wapenstilstand tusschen koning Ibn Saoed en den Imam van Jemen De Imam van Jemen hoeft zijn vertegen woordigers in het rijk van Saoed opdracht gegeven onderhandelingen over de wapen stilstand te openen. Stanley Baldwin heeft gisteravond een groote bijeenkomst van conservatieve vrou- wencrgain,isatiies, welke in Albert Hall werd gehouden, toegesproken. Hij herinnerde aan een verklaring, ddc hij eens in naam der regeering aflegde- nl., dat wanne en geen ontwapeningsaccoord tot stand kwam, En geland het standpunt zou innemon, dat het niet dulden zal, dat zijn- luohtwaipen min der krachtig is dan dat van een mogendheid die met oorlogsv li eg tuigen het Engeledhe grondgebied kan bereiken. TORGLER BINNENKORT VRIJ? In bevoegde kringen te Berlijn wordt op nieuw verzekerd, dat de communistische leider Torgler, die door het Rijksgerechts hof iu de van der Lubbe-zaak is vrijgespro ken, doch zich nog steeds in hechtenis be vindt, binnenkort in vrijheid zal worden gesteld. KREISLER GEDECOREERD Reuter seint uit Lissabon. President Cannona heeft den beroemden violist K reis Ier vereerd met. de orde van Sint Jacribus. Kreisler heeft 'hier deze week op een liefdadigheidsconcert gespeeld. Hij was epn intieme vriend van wijlen ko ning Manuël van Portugal. De nationaal-socialistische boerenleider Wilhelm Boehers, heeft een 'speciale dracht ontworpen voor meisjes van het platte land, volgens een ontwerp, dat gebaseerd is op oude Germaansr.he modellen,, be staande uit een wite blouse, een groene rok, een groen jakje, en een witgesteven mutsje. Deze dracht zal voor het eerst vertoond worden op een te Friesack te houden boe- renweelc. ONTVOERDERS EISCHEN 75.000 DOLLAR Uit Los Angeles: De atitorney-.gene.rail heeft m edge deel d, dat. de ontvoerders van den oliemagnaat Gettle een losgeld eischten van 75.000 dollar- TJit. Bern: Het aantal werklopzen in Zwit serland daalde in rle maand April opnieuw met 16.000 op een totaal van ruim 54.000 •tegenover een maximum aantal werkloozen gedurende den winter van. rond 99.000. Ook het aantal „werkzoekendert, dat einde Januari ten getale van 45.000 è'tond inge schreven, bedroeg einde April 1934 7000min der dan ou hetzelfde tijdstip van het vori ge jaar. DE FRANSCHE KAMER De Kamer zal op 15 Mei weder hijcenko men. Voor de nieuwe zittingsperiode !s veel werk voorhanden. De regeering hecht vooral waardie aan het tot stand komen van de fiscale hervormingen, dit. ter voprberei ding van de begrooting yoor 1935. GEEN GRAANGEBREK, ONDANKS SLECHTE OOGST VOOR UITZICHTEN Uit Washington: De Araerikaansche staatssecre taris voor Landbouw Henry Wallace, verklaarde, dat ondanks de slechts oogstvooruitrichten tenge volge van de droogte, er in Amerika geen gevaai voor hongersnood bestaat. In het Midden-Wester gaat per dag een millioen bushel tarwe verloren er de vooruitzichten voor den voorjaarsoogst zijn slechter dan ooit sedert den hongersnood van 1894, Niettemin bevindt zich in de graansilo's een raad van 260.000.000 bushel tarwe. De winter tarwe zal 30.000.000 bushel minder opleveren dan de 461.471.000 bushel, die men een maand geleden verwachtte. Weerbericht. Stand vanmorgen half twaalf 765.6. Hoogste sfand ie Blacksorl 772.0. Laagste stand te Röst 749.3. WEERVERW ACHTING Zwakke tot inafcige veranderlijke wind, la ter uit Noordelijke richtingen, meest half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen- of onweersbuien, koeler overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie in het Noorden heeft zich met plaatselijke dalingen naar Scandinavië be wogen entloet thans haar invloed aldaar gelden. Hier en daar waait het aan de Noorsche en Zweedsche kust krachtig, ter wijl in liet lvihnenlancl van Zweden sneeuw valt. Uit deze omgeving wordt de meeste neerslag gemeld. Verder viel over de Faroër en hel Noorden van de Britsche eilanden nog regen van beteekenis. De koele Weste lijke winden brachten in Schotland eenige afkoeling. Thans stijgt over IJsland en de Britsche eilanden de .barometer weer. Intusschen is ook in onze omgeving de ba rometer gedaald. Wij bevinden ons thans op een zadclgobied van den luchtdruk, met toenemenden hoogen druk in het Westen, afnemenden hoogen druk in hei, Oosten, een zich uitdiepende depressie in het Noorden en een opvullende depressie in het Zuiden. Dit geeft ons weer een wankel karakter. De onweerskansen stijgen, te meer daar in de hoogere luchtlagen de temperatuur sinds gisteren ruim 2 graden is gedaald en de vochtigheid flink is toegenomen. De ochtend temperatuur is in Zuid-Engeland, het Zuiden van Zweden, in ons land en bijna geheel Frankrijk gestegen. Afkoeling is in ons land en omgeving te wachten. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaa-lf 21.2 C. 13 MEI. Zonsopgang 4.11 uur, zonsondergang 7.43 uuu Zonsopgang 4 VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 13 MEI. Van 's avonds 8.13 uur tot 's morgens 3.39 uur HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 13 Mei 14 Méi nelMjl 11.18 23.30 H 55- Terschelll Harliriger lelling 8.30 20.41 9.20 21,40 7.15 19-20 Uit het Sociale Leven UIT HET BAKKERSBEDRIJF schrijft ons van werkncmersztlde: besturen der gezamenlijke bakkersgezel hebben lectieve In Jar :ste plaats ls een belangrijk deel vai In van drie maanden onbenut geble delijke overeenkomst geteekend haddei daiiks ajle pogingen van gezellenzijde wend om een spoedige afwikkeling van de loonen voor. 1 dienbonden waren hiertoe niet beried, de eerste plaats edelüke hoogte wai ■ging den de broodprijs opgevoerd, tweedi de Rotterdamsche loonen i Dit 'alles was oorzaak dat geen overeenst bing werd bereikt en van 1 April j.l. af liet Rotterdamsgbe' bakkersbedrijf een contr ïede in verband i ln bedoelde vergadering Is besloten verschil lende bakkerij ondernemingen een individueel contract aan te bieden. Indien de werkgevers overeenkomsf bljjve^staan, dan is^het nie^uit gesloten dat in verschillende bakkerijen hier ter stede moeilijkheden zullen ontstaan. DREIGEND ARBEIDSCONFLICT TE MAASTRICHT Onder leiding van den Rllksbc-middelaar In t 4e district, prof. mr P J M Aalberse, bad eem bespreking plaats met partijen betrokken bij 't dreigend conflict bij öt NV. Kon. Ned. Papier fabriek te Maastricht. Men is principieel overeengekomen om een col lectie-ve arbeidsovereenkomst af te sluiten, over den inhoud waarvan dc besprekingen de volger, de week door de partijen onderling zullen wor den voortgezet. Het ultimatum is derhalve op- Hellevoetsluis VUssfngen'6 0.59 13.24 1.37 14.0 Terneuzen 1.33 13.57 2.13 14.3 Hansweert 2.15 14.46 2.57 15.2 Rechtzaken. ONNES VAN NIJENRODE-ZAAK ONNES VRIJGESPROKEN De Amsterdamsohe Rechtbank heeft hedenmorgen vervroegde uitspraak gedaan in de zaak Onnes van Nijenrode. De recht bank heeft verdachte vrijgesproken. De voorloopige hechtenis werd onmiddel lijk opgeheven. Het vonnis overweegt dat liet' onderzoek ter terechtzitting niet heeft ojigeleverd het wettig en overtuigend bewijs, dat verdachte de feiten heeft begaan, welke hem bij dag vaarding zijn ten laste gelegd. Verder dat de rechtbank met name niet op grond van de voorhanden 1 bewijsmiddelen de overtui ging heeft hekomen, dat in werkelijkheid in den nacht van 29 Februari op 1 Maart 1932 geen diefstaf in Nyenrode heeft plaats ge had en de bij dagvaarding opgesomde ver zekerde goederen in opdracht van verdach te althans met zijn medeweten en goedvin den zijn weggehaald. Immer is er bij de Rechtbank twijfel aan de juistheid van de door getuige Koning ge geven voorstelling van zaken, en zij heeft zich geen juist beeld kunnen vormen van hetgeen tusschen verdachte en diens getui ge is voorgevallen in den tijd voorafgaan de aan den genoemden nacht. FASCIST MISHANDELD Voor de rechtbank te Amsterdam stond te recht de 23-jarige timmerman J. M. V. uit Bus- s.um. verdacht van openlijke geweldpleging. Het was op Zaterdag 20 Januari in Busaum rig. Hilversumsche en Bussum- erden met ,Volk en >ven oogenblik kwam S. B.ërs de koi ihandcldc A. V erd do( i de i drie ipecteui onmiddellijk nchen. die in Justitie achtte de su gelegde mishandeling tezamer niging met anderen bewezen. De ste gelegde openlijke geweldplegln, niet bewezen. Rekening houden i jeugd en zijn blanco strafregister de Officier een gevangenisstraf va i. Uitsprauk 25 Mei a.s. tegen twee arb loor de rechtbank en mifhamdielilng veroordeeld tot shof behandel a-o iiders uit Boven- te Alkmaar w'é- B. Christ-laans hen luid zingend aantrof ;n aanmaande, kalm te zijn, aioh tegen veldwachter hebben verzet hein tegen dalageru.it gegooid en bij de keel gegre- ïebben. Belde verdachten hebben reeds procureur-eeneraal elsoht© bevestiging

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2