JHratw fnhsct)t (ümtraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken HEELSCHE NATIONALITEIT N.V. HOUTHANDEL V.Hj, VAN SCHIJNDEL&CO abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5168 ZATERDAG 12 MEI 1934 15e Jaargang ültibertentieprijjrn: Van I tot 5 regels 1.171/» Elke regel meer 0.227» ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 En het burgerschap op aarde Hemelvaartsdag ligt achter ons en Pinksteren wenkt reeds in 't nabije verschiet; het moge ons vergund zijn in aansluiting aan ons artikel van Woens dag iets te zeggen over de roeping, welke thans opnieuw tot ons gekomen is. Wij spraken over de zegen van He melvaart, want er is een nieuw contact gelegd tusschen hemel en aarde en de verzekering gewerd ons, dat wij mogen strijden onder het regiment van den opgevaren Koning. Zoo vallen bemoediging en roeping samenwie van zegen weet te gewagen, heeft zegen te verspreiden. Over het eerste spraken we reeds, over het twee de handelen we nu. Op die roeping en dat vermaan legt Paulus zoo volle nadruk als hij zegt: Maar onze wandel is in de hemelen, waaruit wij ook den Zaligmaker ver wachten, namelijk den Heere Jezus Christus. In de laatste woorden legt de Apostel zeer duidelijk het verband tusschen zijn vermaan en de Hemelvaart; want hel is een duidelijke toespeling op hetgeen de engelen zeiden: Deze Jezus zal alzóó wederkomen. AldusOmdat wij wachten op de we derkomst des Heeren zal van nu af aan onze wandel in de hemelen zijn; en dit vermaan krijgt een bizonder accent, als we bedenken, dat Paulus deze brief schreef in de gevangenis te Rome, bij kans aan het einde van zijn leven en met een marteldood voor zich. Volle nadruk moet daarbij ook vallen op het woordeke maar, dat scheiding en verdeeling brengt en de tegenstel ling zoo scherp mogelijk teekent. Daar zijn er, ook bij de Filippensen, „die van de buik hun God maken"een uitdrukking, welke het meest ordinaire materialisme met volkomen duidelijk heid omschrijft. Die menschen zoeken niets anders dan het aardsche; ze zijn vijanden van het kruis. Maar, onze wandel is in de hemelen. De Statenvertalers teekenen hierbij aan dat in de vertaling evengoed, indien niet beter, gesproken kon worden van „burgerschap". Het verband met He melvaart wordt dan nog duidelijker omdat Jezus ons vleesch en bloed in den hemel heeft gebracht, zijn wij met Hem burgers geworden van het hemel- sche Koninkrijk en vertoeven wij op aarde slechts als gasten en vreemdelin gen. Door alle eeuwen heen is deze waar heid misverstaan. De Doopersche mij ding was er op gegrondhet liberalis me heeft de dwaling gaarne aangewak kerd om Christelijke staatkunde te we ren; in onze tijd wordt van andere zijde weer herhaaldelijk de valsche r ep gehoord: de godsdienst is te heilig om er 'n politiek schibboleth van te maken. Op vrome en onvrome wijze wordt Paulus woord dan zoo toegepast: het burgerschap van den waren Christen ligt in de hemelen; dus is het burger schap van een aardsche staat voor hem van geen belang. Het eigenaardige daarbij is en we wijzen er direct op dat slechts zeer weinigen uit deze wonderlijke exe gese de volle consekwenties trekken- zij zijn niet ongevoelig voor aardsche welvaart en wereldsche macht; alleen maar: zij wenschen, dat in deze dingen Gods Woord geen recht van meespre ken heeft. Feitelijk is hiermee het onhoudbare dezer stelling reeds aangetoond. Voor den dwazen kluizenaar en den dolenden broeder, die in volle oprechtheid belij den: „ik ben hemelsch burger gewor den en nu heeft deze aarde voor mij afgedaan", kan men respect hebben; niet echter voor hem, die een onschrif tuurlijke scheiding maakt tusschen twee werelden met de bedoeling de wet van het burgerschap des hemels buiten werking te stellen als het de dingen van dit leven betreft. Paulus leert het wel gansch anders. Het „maar", dat de tegenstelling accen tueert, tusschen hen, die alleen de din gen der wereld zoeken, en de burgers van het Godsrijk, die het woord der engelen tot de discipelen op de Olijf berg aanvaarden; wordt straks nader verklaard door het zoo dan, waarmee het volgende hoofdstuk aanvangt. Zoo dan, aldus zouden we kunnen zeggen, nu ons burgerschap hier boven is, waar Christus ons een zoo groote heerlijkheid naar lichaam en ziel be reidt, zoo zullèn wij hier beneden stre ven naar alle Christelijke en maat schappelijke deugden als in het verdere van de brief van Paulus opgesomd wor den. En dit alles, gelijk een eigenaar dige combinatie in een der volgende verzen ons duidelijk maakt: omdat de Heere ons altijd en overal nabij is, al onze woorden hoort en onze daden ziet en ons eenmaal rekenschap zal afvor deren, of wij steeds in alle billijkheid en redelijkheid met onze naaste gehan deld hebben. Verstaan wij deze dingen zóó, dan valt er een gansch nieuw licht op „onze aardsche wandel"; want dan laten wij de wet van het burgerschap der heme len ook zooveel in ons is gelden voor onze „handel en wandel" onder de men schen, met wie wij een gemeenschap, sociaal en staatkundig, vormen. Dan verstaan wij, dat de opvarende Heiland ons niet enkel met zijn geze gende handen blijft vasthouden, opdat wij getroost zouden zijn, dat Hij ons ten volle burger van zijn rijk zal ma ken maar veel meer, dat Hij ons kracht zal geven om hier als „bu.rgers" van een andere wereld te wandelen >en te handelen. De hemelsche nationaliteit geeft de ware nationale bezieling; doch is in volstrekte tegenspraak met elk nationalisme, dat het burgerschap in de staat als het hoogste en voornaamste stelt. Het vermaan van Paulus moedigt Doopersche mijding of iets dergelijks in geenen deele aan, maar veroordeelt elke scheiding van hemelsche hoop en aardsche roeping. Hemelvaartszegen is meer dan een troostende en bemoedi gende stemming; het is de vaste levens houding, welke ons bekwaam maakt Gods werk op aarde te doen. Als lichtende voorbeelden stelt Lucas in zijn verhaal over de Hemelvaart de discipelen ons voor oogen. De straks opvarende Heiland had alle ongeoorloofde nieuwsgierigheid over de wederoprichting van Israels Koninkrijk streng teruggewezen: deze dingen moesten zij aan Gods wijsheid overlaten. Tot hen kwam slechts de roe ping om getuigen te zijn en de wet des Koninkrijks op de gewetens der men schen te bindenHij zelf zou hen daar toe bekwamen door Zijn Geest. D'it bevel van hun Heer en Koning zijn ze niet ongehoorzaam geweest;' zij bleven niet opzien naar den hemel, maar keerden terug naar Jerusalem óm te staan naar de volle uitvoering van het werkprogram, dat Jezus hun had voorgeschreven. En Paulus, die overvloediger dan an deren in arbeid en overgave was, heeft Steeds getoond zich een burger te we ten van twee werelden. Hij heeft zich op zijn burgerschap als Jood en als Romein beroepen, wanneer zulks noo- dig was; doch immer stond zijn „natio naal en cosmopolitisch gevoel" onder de tucht en controle van de andere, de hoogste wet; want zijn eigenlijke, blij- vende burgerschap lag in de hemelen. Dit geldt ook voor ons; zeker in da gen als deze, nu de roep aanwakkert, dat „politiek gedoe", waaronder men dan gaarne alle staatkundige activiteit rekent, den Christen onwaardig is. Leer en leven der apostelen prediken ons gansch andere dingen: het getui gen voor Jezus laat geen enkel terrein des levens braak liggen, maar doet alles opeischen voor den heerlijken Koning; moedig voorwaarts gaande met dit gebed op de lippen: Geef ons in deze slappe Geloofsmoed-arme tijd, De scherp-geslepen wapens Der eerste Christenheid. BINNENLAND. EEN HERDENKINGSREDE TEGEN DE LEIDING VAN HET N.V.V. Op den verjaardag van Prinses Juliana heeft te Arnhem Overste C. D. Viehoff de vereenigde manschappen van het Achtste Regiment Infanterie toegesproken. In deze rede, lezen wij in het „Volksblad voor Gel derland", heeft de heer Viehoff zich als volgt uitgelaten: ,Wij weten hoe wij aan Prins Willem van Oranje onze vrijheid op staatkundig en religieus gebied te danken hebben. De Prins met zijn geheele familie heeft daarvoor groote offers gebracht. In schril contrast, daarmee staat bijv. het voorbeeld dat het N.V.V. dezer dagen gaf, door met zijn groote kapitaal niets te willen doen voor den strijd tegen de werkloosheid". Indien dit verslag juist is, dan zijn we bet. eens met. de roode pers, dat een derge lijke herdenkingsrede liever niet gehouden moet worden. UIT DE N.S.B. CONCENTRATIE VAN KRACHTEN. In Volk en Vaderland wordt meegedeeld, dat de algemeene leider het moment geko men acht „om tusschen de tot nu toe onaf hankelijk van elkander werkende N. S. B.- studentengroepen een hecht verband te scheppen, en wel door de oprichting van een Nederlandsche Nationaal-Socialistische Studenten federatie (N.N.S.S.)'' De studenten worden thans opgeroepen tot een bijeen komst op Zaterdag 2 Juni 's middags om 3 uur in de groote zaal van hotel Heidepark ,te Bilthovenr OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Ken. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille: in zilver aan C. P. Jagers, te 's-Gravenhage; in 'brons aan A. van Delden, te Meppel; aan C. J. C. Rij laarsdam, en P. A. Kokelaar, te Amsterdam. RECHTERLIJKE MACHT Bij Kon. besluit is benoemd tot raadsheer-plaats vervanger in het Gerechtshof te 's-Hertogeobosch, Mr. G. B. J. M. v£n Zinnicq Bergmann, Rijks advocaat, thans kantonrechter-plaatsvervanger. in het kanton 's-Hertogenbosch. RAAD VAN BEROEP Bij Kon. besluit is aan Mr. A. W. Kleinenham- mans op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekkingen van: 1. plaatsvervangend griffier van den Raad van Beroep, bedoeld in artikel 1 der Beroepswet te 's-Hertogenbosch: 2. auditeur-mili- tair-plaatsvervanger bij den Krijgsraad te 's-Herto genbosch. LANDMACHT Bij Kon. besluit zijn verplaatst: a. naar het regi ment grenadiers de reserve-luitenant-kolccel Mr. J. Dijckmeester van den staf der Ve infanteriebriga de: b. naar het regiment jagers de reserve-luitenant kolonel K. Brevet van het 4e regiment infanterie; is toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau Orde aan den gepensionneerd ad judant-onderofficier van het 8ste regiment infante rie H. .A. Wolters. „VOLKSEENHEID" DE STUDENTENCONFERENTIE OP WOUDSCHOTEN Op de Studentenconferentie op Woudscho- ten, over de „Volkseenheid" werd Donder dagmiddag namens de SDSC '«et woord ge voerd door Dr$ H. Brugmans, over hel onderworp „Door klassenstrijd tot nationale klassenloosheid". o.m. aan de hand van dt volgende stellingen: Er zijn in de boezem van elke natie twee volken, die elkaar even weinig begrijpen als Eskimo's en Vuurlanders (Disraeli). Deze antithese is geen „rijke geschakeerd heid" en evenmin een uitvloeisel van do „fundamenteele ongelijkheid" der verschil lend geaarde en begaafde menschentypen. De antithese is niet essentieel, maar toeval lig. niet geestelijk-zedelijk maar zuiver economisch gedetermineerd. De antithese splijt de natie op elk levens gebied: andere zorgen, andere verlangens. Men ziet zijn eigen leven als „het" leven. De loutering van klasse-égoisme tot aan vaarding van nationale (menschheids-) taak is bezig. Geen hoop dan door het verzet van hen. die door verzet alles wonnen, wat ze aan mensclienwaarde bezitten. In de bespreking op dit referaat toonde, Prof. Jozephus J1 tt a aan, dat de heer Brugmans op essentieele punten onjuist was. terwijl mr Noteboom op de voorgrond stelde, dat er in de eerste plaats een tegen stelling is: vóór of tegen Christus. 's Avonds sprak namens de N.S.B. de heer J unielet, over „Nationaal Socialistische Beweging en Volkseenheid", volgens deze stellingen. De N.S.B. heeft tut roeping: a. ITet bestaan van de Nederlandsche volks gemeenschap den volksgenooten bew ust te' maken. b. Alle krachten, welke bewust of onbe wust deze volksgemeenschap bedreigen, vol komen uit te schakelen. c. Alle geestelijke, zedelijke en stoffelijke waarden juist in t.e schakelen in het volks eigenleven tot heil van de volkseenheid en daardoor van eiken volksgenoot persoonlijk. Vrijdagmorgen sprak Dr H. C. J. Gorter namens de S.V.A. over „Conflicten tusschen volkeren: het oorlogsprobleem". DE GEHUWDE VROUW ALS KANTOORHOUDSTER BIJ DE POSTERIJEN. Naar aanleiding van het door ons over genomen bericht in de N. R. C. inzake de benoeming van een gehuwde vrouw (wier man werkzaam 'is bij de Posterijen in Hee renveen) als stationhoudster te Oranjewoud schrijft een Haagsch vriend van ons blad cn van de regeering ons ó.m.: „Een postdirectrice is een hoofd van een kantoor, met onder zich ambténaren, enz. Deze kunnen meer of minder zijn. Een sta- tionhouder(ster) is iemand,, die in zijn huis gelegenheid geeft om b.v. een pakket af te geven, een girobiljet of een postwissel in vult, een postzegeltje of een rentezegel ver koopt en dit doorgeeft aan het hoofdkantoor waar het onder resorteert. Meestal is het een brievenbesteller in zoo'n klein plaatsje wat nog te klein is voor een hulpkantoor. Ergo het kleinste, of wilt ge, het minste wat er van een kantoor te vinden is". Wij nemen gaarne aan, dat deze benoe ming door allerlei praktische omstandig heden volkomen verklaarbaar en gerecht vaardigd is; maar het blijft niettemin goed er de aandac.it op te vestigen. De schrijver weet evengoed als wij, dat er postagentschappen in de groote. steden en poststations op het platteland zijn, welke een behoorlijk burgerbestaan op leveren. Bij benoemingen als te Oranjewoud is een cumulatie van inkomen m og e 1 ij k, welke niet klopt met de opvatting der re geering. Men steunt de regeering niet, door dit te verzwijgen. Het geval op zich zelf, beöordeelen wij niet, omdat wij geen gegevens hebben. COMMISSIE VAN ADVIES INZAKE DESTRUCTIE-VRAAGSTUK. De Minister van Sociale Zaken heeft thans de commissie van advies inzake het destructie-vraagstuk blijvend belast met het geven van adviezen inzake de uitvoering van overeenkomsten, die gemeenten hebben gesloten met betrekking tot de uitvoering van haar wettelijke destructie-verplichting en met de beslissing van geschillen betref fende deze overeenkomsten. «ecretaris dezer commissie is benoemd Dr. S. G. Zwart, Bezuidenhout 30, Den ;Haag. NEDERL. ZENDINGS VEREEN. ACHTERSTAND IN DE FINANCIEN Krachtige actie gewenscht iNamiddagvergadering Dr. F. J. Fokkema bracht rapport uit over de Ned. Zendingsschool. Het aantal jonge menschen in de school in opleiding bedraagt op heden niet meer dan 28, ver deeld over 3 klassen. Spijtig is de verkla ring, dat onder deze 28 er niet één is, die academische opleiding genoot Pogingen werden wel gedaan, opwekking onder de be trokken kringen deden we meermalen, maar resultaat hebben we nog niet mogen boeken. In het verslagjaar ging alles met leera ren zoowel als leerlingen zonder al te groo te stoornissen verder; en we willen voort gaan op de oude wijze en den ouden, nu reeds 29 jaren gevolgd.en weg. Ds. Crommëlin bracht ons naar het ar beidsveld West-Java. Hier moet in de eer ste plaats wel vermeld worden de zelfstnn- digwording der Soendaneesch Evangelische Kerk, die in de nu 75 jaren lang gevolgde wijze van werken groote verandering zal brengen. Een andere groepeering der pos ten bracht ook eenige verwisseling van per sonen mee, terwijl een paar onzer zendings arbeiders binnenkort met verlof zullen ko- Met Dr. Brouwer gingen we naar Z. O. Gelebes. Daar hoorden we van 232 volwasse nen en kinderen, in den loop van 1933 ge- In een der ressorten van dit terrein is den laatstcn tijd groote toename van actie te constateeren van de zijde der Moham medanen. Naast deze bemoeilijking van het werk staat als tweede zeer ingrijpenbe zwaar de toenemende en inderdaad heel erge malaise. Als gevolg daarvan o.m. ook veel ziekte onder de bevolking ten gevolge van onvóldoende voeding. Verblijdend hier in is. dat de bevolking (ook het niet-Ghris- telijk deel) luisterde naar de raadgeving onzer zendelingen en ander voedsel dan tot nu toe ging gebruiken. Ook in medisch opzicht gingen we hier in dit jaar een flinken stap verder. Het zie kanhuis te Kendari is nu aan de Ned. Zend Vereeniging overgegaan. Voor onze Kotter- damsche vrienden is dit een zeer verblij dend bericht, omdat de afdeelingen hier ter stede zich voor dit ziekenhuis bijzonder hebben geintresseerd. Het zij voor de vrien den der N.Z.V. in Rotterdam een aanspo ring om met des te meer toewijding zich te geven aan dit op onze handen gelegde Ds. Crommëlin vertelde oipr het samen zijn van de Continentale Zeudings-Conferen tie te Bremen gehouden. Met ongeveer SO afgeyaardigden was men daar bijeen. Het waren uit den aard der zaak en vanwege plaats jn meerderheid Duitschers. Er waren dit jaar geen deelnemers uit Finland en België, wel uit Denemarken, Frankrijk Noorwegen, Zweden en Zwitserland. In hot oogvallend was, dat de malaise in alle lan den de Zénding in zeer groote mate drukt Ook een Eng.elsche deelnemer was er, en die was de eenige afgevaardigde die spre ken kbn over stijging \an de inkomsten der Zending. Veel werd op die Conferentie ook gehan deld over de algemeen door de Christenen van het Oosten gevraagde zelfstandigheid hunner Inheemsche Kerken. Er zijn groote moeilijkheden maar men wil algemeen deze zaak een zoo goed mogelijke kans geven. Dan de moeilkheden door de R.K. kerk gebracht. Door groote offervaardigheid en door overvloed van menschen-materiaal is de Roomsche Kerk en zulks vooral in Duitsche Zendingsterreinen overal in staat om gebruik te maken van elk terug trekken der Prot Zending, waar die door de financieele bezwaren zich genoodzaakt zien op een of ander punt het werk op te geven. De moeilijkheden op kerkelijk terrein zijn in Duitschland over het algemeen wel zoo, gelijk ze ons door onze Pers werden mede gedeeld. En deze dingen hebben op den ar beid der Zending natuurlijk hun grooten in De Continentale Zending, gesteld tegen over de Angelsaksische Zending, omvat maar 1/5 deel van het geheele Zendings werk; Engeland ook 1/5.deel; Amerika 3/5. De Angelsaksische omvat dus niet minder dan 4/5; ziet om die reden de Continentale wel eens voorbij, om haar geringero om vang. Maar eert haar toch ook weer gaarne vanwege haar wetenscliappelijken aard en het principieel doortrekken der lijnen op Zendingsgebied. In aansluiting aan het boven opgemerkte wordt nog gewezen op de veel grooter offer vaardigheid ook hier te lande door onze Roomsche medeburgers. I-Iet wekke ons. Protestanten, tot navolging op! Gewezen wordt nog op het Nationale Zen- dingsfeest 4 Juli op Middachten te houden en het op 13 Juni vanwege de afil Dei. Haag te houden feest aan de Zijdeweg te Wassenaar. Op de gewone wijze sloot de voorzitter hierna deze zoo goede samenkomst. NEDERLANDSCH-JAPANSCHE BESPREKINGEN ONZE DELEGATIE. Bij Kon. besluit zijn benoemd: a. tot lid van de Nederlandsche delegatie, belast met de met Japan te voeren onder handelingen over de regeling van de han delsbetrekkingen tusschen dat land en Ned.- Indië, de heeren: dr. J. W. Meyer Ranneft, vice-president van den Raad van Ned.-Indië, voorzitter; ir. E P Wellenstein, directeur van oecono- mische zaken, plaatsvervangend voorzitter; mr. dr. G. G. van Buttingha Wichers, pre- sident van de naamlooze vennootschap Javasche Bank; prof. J. van Gelderen, voorzitter van de commissie van contact voor oeconomische aangelegenheden bij het departement van koloniën; mr. G. H. C. Hart, voorzitter van den In- dischen Ondernemersbond, lid van het col lege van gedelegeerden van den Volksraad: H. Mouw, adviseur voor Chineesche zaken en Oost-Aziatische aangelegenheden; Alb. Spanjaard, voorzitter van de commis sie van advies voor de Crisis-Invoerwet; b. tot secretaris van voornoemde delegatie de heer dr. P. J. A. Id en burg, gouver- nements-secretaris ter beschikking van rt«*n vice-president van den Raad van Ncder- landsch-Indië. DE KWESTIE-VAN LANGEN. In de jongste vergadering van het N.V.V.- bestuur heeft, naar „Het Volk" meldt, het dagelijksch bestuur besloten, zich precies te laten voorlichten omtrent de omstandig heden, waaronder aan den secretaris van den Nieuwen Haagschen Bestuurdersbond, Van Langen, verlof is verleend, en met name omtrent de vraag, waarom met het nemen van dit verlof niet is gewacht tot na aflwp van de behandeling van de interpc'laiie- Van Langen in den Haagschen gemeentc- MINISTER COLIJN NAAR DE BLOEMBOLLENSTREEK? Er loopen geruchten dat Minister Dr. H. Colijn het voornemen heeft om een vergade ring te beleggen met leidende organisaties in het Bloembollenbedrijf, teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen met wat er leeft en heerscht in de bloembollen streek. Gemengd Nieuws. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Te Hoofddorp (N.-H.) heeft op den IJ weg een ernstige aanrijding plaatis gehad tusschen een wielrijder en een vrachtauto. De wielrijder M. van R., werd zeer ernstig ge wond en op last van Dr. Bult overgebracht naar een der Ziekenhuizen te Haarlem, en al daar opgenomen. De man is inmiddels in het Ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Den bestuurder van de vrachtauto, N. v. D.. uit Utrecht, treft geen schuld. Te Leiden is de 14-jarige H. v. d. Velde in de Haarlemmerstraat, doordat hij met de iiets slipte, gevallen en door een achter hem 1 komende vrachtauto overreden. In zorgwek- kenden toestand is bij naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar hij enkele uron later aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. Te Quatrebras onder Hardegarijp (Fr.) had een ernstig auto-ongeluk plaats. De ruim 20-jarige mejuffrouw J. Overdijk, uit Dokkumer-Nieuwe Zijlen, werd door een passeerende auto aangereden en op slag ge- Te W a a 1 w ij k kwam aan het Laageinde de motorrijder v. M„ uit Reyen, met de auto van den heer V., uit Valkenburg, in aanrijding. Het motorrijwiel werd nagenoeg totaal ver nield. Van M. kwam met den schrik en enkele schaafwonden vrij. In de Grootestraat naby de Putsteeg, kwam een fietser in botsing met de vracht auto van zekeren K. De fietser werd tegen den grond gesmakt waardoor hy errostige verwon dingen opliep, welke door Dr. Langemeijer ver bonden werden. Te Hoofddorp had op den Kruisweg een vrachtauto van de N.V. Cycloop, te Amsterdam, een defect aan de stuurinrichting. Hij kwam daardoor in een langs den weg gelegen sloot terecht. De bestuurder kwam met den schrik Te Horst (L.) is de 31-jarige landbouwers knecht H. Stevens door een passeerende auto gegrepen. De man was dadelijk dood. Te Staphorst vergiste de chauffeur van een auto uit Zweeloo zich in den weg en reed op het gemeentehuis aan. De auto schampte langs den zykant van het gebouw, een stukje van den muur en blinden vernielend, en kwam tot staan aan de andere zijde van den weg. Toen de chauffeur uit de auto, die heel zwaar beschadigd was, was bevrijd, bleek hij een wond aan het hoofd, allerlei kwetsuren en een ernstige hersenschudding te hebben en moest naar het Ziekenhuis worden overgebracht. Drie andere passagiers bleken lichte kwetsuren te hebben opgeloopen. De auto was niet verze- Bij Grave is een auto, waarin de familie van Stiphout, uit Ven ray, reed, door onbeken de oorzaak tegen een boom gebotst. Van de vjjf inzittenden liepen de bestuurder en zijn schoonvader ernstige inwendige kneuzingen op, zoodat zy in zorgwekkenden toestand naar het Ziekenhuis te Boxmeer werden overgebracht. De overige passagiers bleven ongedeerd. De auto werd zwaar beschadigd. Te Hoofddorp heeft een aanrijding plaats gehad op den Venneperweg hoek IJ weg tusschen een luxe-auto en een bestel-auto van den kruidenier A. C. B., uit Hoofddorp. De hotsing wae zóó hevig, dat de bestel-auto in de Tocht terecht kwam. De bestuurder van de bestelauto bekwam eenige wonden aan het hoofd, terwijl zijn auto geheel vernield werd. De bestuurder van de luxeauto kwam met den schrik vrij. Te Hoofddorp had op den Hoofdweg een ernstige aanrijding plaats tusschen een luxe auto en een wielrijder. De 69-jarige J. Gr., die het rijwiel bestuurde, bekwam ernstige wonden. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Het Studentencongres op „Woudschoten" over „V olksecnheid' De algemeene vergadering van de Nederland' sche Zendings Vereeniging. Henderson en Barthou vinden dat de hoofd' commissie der Ontwapeningsconferentie op 29 Mei moet doorgaan. Gemeld wordt, dat Frankrijk zijn leger gaat ver' dubbelen en een bondgenootschap met Rusland overweegt. Baldwin over de suprematie in de lucht Goebbels kondigt een „ophelderingsveldtocht" aan, die gericht zal zijn tegen de „misdadige" cri' tici van het nationaal-socialisme. Felle uitvallen tegen de Joden en de kerkelijke „prutsers". Torgler komt vermoedelijk bnnenkort vrij. Overstrooming in Alberta. De Amsterdamsche rechtbank heeft Onnes vrij' gesproken. Derde zitting van de Alg. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk. Het Schaaktournooi Aljcchin-Bogoljoebof. De dertiende partij remise. Nederlandsche auto in Frankrijk verongelukt Algemeene vergadering van de Calvinistische Juristen-Vereeniging. Het Zondagsblad van heden bevat o.m.: Meditatie: „Groote blijdschap". „Psalm II", door Willem de Mérode. Van boeken en schrijvers: P. J. Risseeuw bespreekt: „In beide handen" van G. Sc- vensma-Themraen e.a. „De Troef", kort verhaal van J. K. vaa Eerbeek. „Visite" kort verhaal van D. v. d Stoep. Van Bonte Dingen „In de diepte" door G. K. A. Nonhebei Het volksleven betrapt (gcïll. artikel). Dagboek van Pit. „Meneer en Mevrouw Dibbits", vervolg verhaal van K. Lantermans. Jeugdrubriek met o.m. een vervolgverhaal van C. Gilhuis: „Toen ze nog in Loorndorp Kleuterkrantje. OOSTERBEEK (Hoog) Hot.-Pens. Dreyeroord Het gezel). tam. hot. Rust ligrgr. b(J bosch. Str.w. Tuin 1 H.A. Zeer goede verzorging. Pr. v.a. f 4. Overbrenging naar een Ziekenhuis bleek nood zakelijk. De bestuurder van de luxeauto, ge naamd P., bekwam geen letsel. De toestand van den wielrijder is zorgwekkend. EEN DER LAATSTE BRIEVEN VAN KAPITEIN SCOTT Thans aan admiraal Byrd aangeboden Een van de laatste brieven van kapitein Robert Falcon Scott, welke hij geschreven heeft op zijn tocht naar de Zuidpool in 1912 op welke veis hij om het leven is gekomen*, is thans aan admiraal Byrd aangeboden. De eigenares van dezen brief, mevrou w Eclgar Speyer, de weduwe van wijlen sir Edgar Speyer, die de penningmeester was van de expeditie van Scott heeft den brief telegrafisch aan Byrd aangeboden. Deze zal hem worden overhandigd, wanneer hij van zijn huidige Zuidpool-expcditie terugkeert. De brief is gevonden op het stoffelijk over schot van Scott, toen dit door de reddings colonne werd gevonden en Scott beschrijft erin de hopeloosheid van zijn positie en de wanhoop nog ooit aan den ijzigen klauw van het Zuidpoolgebied te ontkomen. HIJ LIEP ER SCHEEF VAN. In verband met de aangifte van verzwegen vermogens en inkomsten in de inspectie Gouda wordt het volgende bijzondere staaltje ver- Op een goeden dag trad een belastingplich tige binnen, die heelemaal scheef liep; hij bracht ter kennis onbelegd geld te bezitten. Voor het geval men hem niet wilde gelooven had hij het wettig en overtuigend bewijs mee- getorst. En met een doffen slag werd voor de verbaasde oogen van den inspecteur op tafel neergelegd een staaf van 2.6 K.G. baar goud BRANDEN. Te Apeldoorn is de woning van II. R. aan den Nagelpoelweg 46 afgebrand. Verzeke ring dekt de schade. SCHIP GELICHT Het schip Nellie, schipper Van Wel. groot 440 ton, geladen met kolen, hetwelk Maandag j.l. in het IJsselmeer naby Schokland was ge zonken, is gelicht en door de Bergingssleep boot „Stormvogel", van Van der Graaf en Koel man binnengebracht. De lading zal te Kampen worden gekist. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1