ZATERDAG 12 MEI 1934 Kerknieuws. GEREF. KERKEN Drietal: Te Niezijlv S. G. Bloem, cand. te Groningen; M. Gecrtsema, cand. te Zuidwolde en R. Holwerda. cand. te Houwerzijl. Beroepen: Te Eefdft-Gorssel, H.N. Ridder bos, cand. te Kampen. NED. HBRV. KERK Bedankt; Voor Waalwljk-Besoyen, J. G. R. tanghout te Welsrijp. GHR. GEREF. KERK Beroepen: Te IJmuiden, A. Dubois te Oud- Beijerland. VRIJ-EVANGEL. GEM. Bedankt: Voor Enschedé, M. van der Vis te Goes. OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Apeldoorn (toez.) K. P. de Groot te Delft. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE In de plaats van Pastor Schütz die onlangs ■wegens emeritaat afscheid heeft genomen van de Ev. Broedergemeente te Haarlem, heeft Donder dag zijn intrede gedaan Pastor PA. Lehmann, die evenals Ds. Schütz in Suriname heeft gearbeid. Op Zondag 22 Juli hoopt Ds. J. Kruger van Elburg zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk van Castricum, KORTE BERICHTEN Ds. G. H. de Jonge, emer.-predikant der Geref. kerken wonende te Heerde, heeft het ver zoek aanvaard om in de kleine Geref. kerk te IV selstein hulpdiensten te gaan verrichten, ingaande 1 Juni a.s. Wegens de uitbreiding der gemeente heeft de Ned. Herv. Kerkraad van Wijk-aan-Zee en Duin een hulpprediker aangesteld t.w. de heer W. Aalders, theol. cand. Hij is reeds Zondag j.l. door Ds. Hovy, predikant te Wijk-aan-Zee, bevestigd. DE KOEPELKERK TE AMSTERDAM Een halve eeuw oud. Vrijdag 1 Juni e.k. is hst «n M™ 8°- Jcden dat de Koepelkerk van de Ned. Herv. G.- me en te te Amsterdam in gebruik is genomen. D„ bedehuis, staande aan de Stadhouderskade tegen over het Leidschaboschje, is een der schoonste nieuwere kerkgebouwen van de hoofdstad, dat aan den mcnumentalen koepel haar naam ontleent. Voor den bouw, waartoe de Kerkeraad 13 Juni 1877 besloot, bestond bij de gemeente destijds veel belangstelling, die o.m. tot uiting kwam in vorste lijke bijdragen, die de bouwcommissie ontving. Deze Commissie bestond uit zes leden, wier voor- ztter Ds. J. P. Hasebroek was. Voor den bouw beeft zoh eveneens sterk geïnteresseerd Ds. P. van ^Circa 5 jaar heeft het geduurd eer het kerkge bouw gereed was; de kosten beliepen 4 ten. De architect A. J. van Beek had evenwel eer van zijn werk, want dc destijds zich ontwikkelende stads wijk buiten de voormalige Leidschepoort verkreeg door de Koepelkerk een voornaam cachet en ook thans nog, na alle veranderingen in den naaste, omtrek, draagt zij in sterke mate bij tot verfraaiing van het stadsbeeld. Op den eersten Pinksterdag (1 Juni) 1884 is de kerk in gebruik genomen door Ds. B. J. Adriani. Als bijzonderheid moge nog worden vermeld, dat de kerk is gesticht ter gedachtenis van de Altera tie van Amsterdam in 1578, toen de stad de Spaan- sche zijde verliet. Een gedenkplaat in de kerk her innert aan de verdrijving van het Spaansch-Room- sche geweld. De Koepelkerk was de elfde kerk der Her vormden. In 1736 was de tiende kerk, de Eilands- kerk op het Bickersplem, in gebruik genomen. Ongeveer IJ* eeuw waren dus sedert verloopen. In het Kerk beurtenblad wijdt de heer H. J. de Wit. die tot de eerste kerkgangers be hoorde, een uitvoerig artikel aan het bedehuis uit de dagen zijner jeugd. DIACONALE CONFERENTIE De Prov. Diaconale Conferentie van de Geref. kerken in Drente zal a.s. Dinsdag te Meppel in de sociëteit „Tivoli" worden gehouden. Aan de orde komt o.m. de verkiezing van twee leden van het comité waarvoor gecandideerd zijn de heeren D. Appelo te Meppel (aftr.); J. Sieders Hzn. te Hoogeveen (aftr.). R. Loopers te Hoogeveen; B. H. G. Nijenhuis te Meppel. Na behandeling van een paar diaconalë vragen zal als referent optreden Ds. Y. K. Vellenga, Geref. predikant te Meppel, met het onderwerp: „Diaconaal ambtelijk besef". Onder de auspiciën van de Federatie van Diaco nieën zullen de Ned. Herv. diakenen van Zeeland op Dinsdag 22 Mei te Middelburg samenkomen. Het programma van deze conferentie kondigt aan een inleiding van den heer W. J. Hemmes, alge meen secretaris der Federatie en diaken te Utrecht, over ,,De(n) grondslag van ons werk" en van den heer D G. P. Mullaard. diaken te Arnhem, over „Diaconale(n) arbeid zender geld". Ds. M. van Empel te Middelburg hoopt aan het eind der ver gadering een opwekkend woord te spreken. STICHTING GEREF. GEMEENTE A.s. Donderdag 17 Mei zal te Boskoop de offi- cieele opening plaats hebben van het gebouw in de JZhvarsnieuwstraat (voormalig N. H. Evang.), waar de pas opgerichte Geref. Gemeente haar diensten hoopt te houden. Ds. Lamain van Rotter dam zal de plechtigheid leiden. Ds. N. WOLDINGA Ds. N. Woldinga te Pieterburen heeft aan de Classis Winsum der Geref. Kerken eervol emeri taat aangevraagd tegen 1 Oct. Ds. Woldinga. die gestaan heeft te Leek, Ten Post en Mildam, heeft cijn 40-jarige ambtsbediening en (op 18 Juni 1933) den 70-jangen leeftijd bereikt. Ds. E. SYPERDA Zondag a.s. hoopt Ds. E. Syperda, Ned. Herv. Pred. te Tjamaweer, te gedenken, dat hij 40 jaren die gemeente gediend heeft. Daarvoor stond hij 4 jaren te Hindeloopen. Ds. Syperda is vice-president van het Prov. Kerkbestuur van Groningen, praetor van den ring Appingedam en secretaris van den Bond voor Evangelisatie in en ten bate der Ned. Herv. Kerk. DE HERV. KERK VAN MUIDERBERG De in Februari j.l. totaal uitgebrande Ned. Herv. kerk te Muiderberg zal worden herbouwd. Het Hlbld. deelt mede, dat de heer N. Doornberg te Bussum, gemeente-architect van Muiden daartoe opdracht heeft ontvangen. De kerk zal worden herbouwd in den corsprookelijken gothischen vorm Uit het puin en ingemetseld in den muur zijn oorspronkelijke prohelstcenen van dc raamomlijs- ting en traceeringen voor den dag gekomen. Deze worden nagebakken in handvormsteen om de oude ramen, waarvan die in het koor van de latere opvulling zullen worden ontdaan, weer in cere te herstellen. Om tegemoet te komen aan de wen- schen der kerkvoogden krijgt de kerk een houten vloer, welke boven dc met rust gelaten grafsteenen zal worden gelegd. Een gedeelte van het koor wordt als voorheen afgeschut om als consisi kamer te worden gebruikt, een houten tongewelf cwordt aangebracht." VOORJAARSVERGADERING DER ALG. SYN. COMMISSIE DER NED. HERV. KERK Derde zitting. De President opent met gebed. De Secretaris leest de notulen der vorige zitting. De agenda wordt aangevuld. Uitncodigin- gen zijn ontvangen tot bijwonen der Algemeene Vergadering der Nat. Ver. „Pro Rege" 22 Mei te Utrecht en tot bijwonen der Herdenking van het 75-jartg bestaan der Utrechtsche Zendings-Ver- eeniging op 29 Mei te Utrecht. Tot afgevaardigde naar de laatstgenoemde herdenking wordt aange wezen Dr. H. E. G. van dc Meene te Overlang- Als commissie om de voordrachten uit de fondsen in overeenstemming te brengen met de beschikbare gelden worden benoemd dc Vice-Pres. en de Se- Aan de orde zijn de aangelegenheden der G e- neralc Kas ten behoeve der Ned. Herv. Kerk. De ontvangsten bedroegen f 73 447,21, waar onder f 1473.77 gekweekte rente. Het saldo be draagt, inclusief f 85.000 prolongatie, f 85.799,72 (vorig jaar f 92.842.71). Van de Directie van den Wieringermeerpolder werd voor het predikants traktement f 1000 ontvangen, welke gebruikt werd ter gedeeltelijke betaling van het traktement van den predikant te Slootdorp. Wegens vrijgevallen gelden door vacante gemeenten werd van het Fonds Schraalste Predikantstraktementen f 7953,75 teruggeboekt tegenover f 10.349,75 in het vorig jaar. De bijdragen waren f 116.80 meer dan in 1932. Voor groote toelagen is reeds bestemd f 23.328 en voor uitkeeringen thans beschikbaar f 68.846.72. Uit dit fonds werd overgeschreven op de kas ter behartiging der godsdienstige belangen van Herv. Nederlanders in het Buitenland f 2000, op het Fonds Geestelijke Behoeften f 2580 en op het Fonds tot verbetering der Schraalste Predikants traktementen f 19.067. Het aantal aanvragen bedraagt 172,waaronder 90 voor personen. Voor deze laatste wordt f 15.020 beschikbaar gesteld. De heer Barbas brengt verslag uit namens de Gecommitteerden voor het toezicht op de admi nistratie van den Quaestor-Generaal. Volgens de boeken bedroeg het kassaldo f 4241,33. Op prolongatie was uitgezet f 535.000. Het saldo der beleggingskas bleek f 689.44. De onderpanden vertegenwoordigen een waarde van f 687.439, zijnde circa 28 procent boven het ver strekte bedrag. De rekeningen der verschillende fondsen, ook het effectenbezit, bleken in orde. Aan de orde kwamen de aangelegenheden der Alg. Weduwen- en Wcezenbeurs. Een uitkeering werd gedaan aan 402 weduwen, 3 mio- -derjarigen en 16 erven tegenover 399 weduwen, 5 minderjarigen en 14 erven in het vorig jaar. Het bedrag der uitkeeringen beliep f 4537.03 meer dan in 1932. Hoewel dc uitgaven der uitkeeringsrekening d. ontvangsten met f 14.453 overtroffen, bestaat er geen bezwaar, ook dit jaar de uitkeering op f 350 te stellen. De ontvangsten en uitgaven bedroegen f 339.353,42 met een saldo van f 191.200, waar- ceder f 190.000 prolongatie. Aan contribution werd van dienstdoende predikanten f 33.445; en van tot het lidmaatschap bevoegden f 4977.50 ont vangen; aan bijdragen f 4613; aan 10 procent der vacaturegelden f 48.663.11; aan saldo kerkelijk weekblad f 800; aan renten f 35.692,99; een legaat van-f 1000. De balans per 31 Dec. wijst aan debet en credit f 1 264.695 aan. Hierna verdaging tot Zaterdagmorgen 10 uur. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND Ingrijpende kerkelijke hervorming. Uit Berlijn wordt ons gemeld, dat binnen korten tijd een ingrijpende hervorming in de organisatie der Duitsche Evangelische kerk zal worden afge kondigd. De indeeling der kerk in landskerken n.l zal worden opgeheven en door een indecling :r gouwen worden vervangen. Deze gouwen zullen niet meer, gelijk de landskerken 'ot dusver, zekere zelfstandigheid genieten. En de landsbisschop, gouwbisschop wordt, komt dan rechtstreeks onder den rijksbisschop te staan en bestuurt de gouw- kerk in naam en op last van den rijksbisschop. De voorbereidende stappen tot de hervorming zijn reeds aanmerkelijk gevorderd, met name ook daardoor, doordat de twee grootste landskerken a; reeds onder den rijksbisschop zijn gesteld, n.l. de Oud-Pruisische Uniekerk en de landskerk van Saksen. Van de kleinere kerken volgde reeds Nas- sau-Hessen dit voorbeeld. Dr. Jaeger, de „Rechts- verwalter" der Duitsche Evangelische kerk, ver klaarde te Stuttgart in zijn ingrijpen in de zaken van de Württembergsche landskerk verleden maand reeds, dat deze hervorming komende was. Etn de rijksbisschop heeft thans in een rede te Koningsbergen verklaard, dat binnen 4 weken de hervorming haar beslag zal hebben. DE EERSTE NED. KERKDIENST TE BERLIJN Op 19 April j.l. was het 25 jaren geleden dat te Berlijn, in de kerk der Ev. Broedergemeente aan, de Wilhelmstrasse 134,, de- eerste Ned. Gods dienstoefening plaats had, Toen was de Gezant Baron Gevers .aanwezig. Op 30 April j.l. heeft men dit feit herdacht in een samenkomst, waar de huidige Gezant Baroa van Vredenburgh aanwezig In de 25 jaren van dezen arbeid voor onze land- genooten te Berlijn, heeft het niet ontbroken aan zegen en aan medewerking der Ned. autoriteiten. Zoo was het de heer Van Hoften, die in 1909 zich losgemaakt had vani de gemeente Cleve, om te Berlijn de geestelijke belangen onze landgenooten te gaan verzorgen, door vriendelijke tusschen- komst van den Gezant mogelijk, landgenooten in de gevangenis te bezoeken. Te Berlijn en te Charlottenburg werden predik- zalen geopend. De Duitsch-Evangel. Kerk ver leende ten volle haar medewerking, maar de ker kelijke wrijvingen in Duitschland brachten ook hier moeilijkheden. Intusschen was het werk te Berlijn met dat in Hamburg gecombineerd. Gelijk wij be richt hebben, zal 11 Mei in de Ariierikaansche kerk een Ned. kerkdienst te Berlijn worden gehouden, waar Ds. G. C. Postma, Ned. Herv. pred. te Oudenbosch, hoopt voor te gaan. INTERKERKELIJKHEID IN Z. AFRIKA In Zuid-Afrika is een huwelijk bevestigd in de kerk van Jachttontein tusschen Ds. van der Mcrwe en mej. van Wijk. onderwijzeres te Modderfon tein. Ds. van der Mcrwe is de Geref. predikant van de pas geïnstitueerde kerk te De Aar. Het hu welijk, zoo meldt „Die Kerkbode", is bevestigd door den Herv. predikant van Fochville, waarvan de bruid lid was. Ds. var> der Merwe zoo ver volgt het blad „het verskeie dienste alhier waar- geneem. Dit is juist die eienaardigheid van hierdie kerkie dat aldrie die Hollandse Kerke van Trans vaal vrymoedtjheid het om hier op te tree". D. V. Het drukke gebruik der bekende letters D. V. (Deo Volente Zoo God wil) geeft Ds. van Nie aanleiding, in dé Hoogeveensche Kerklj. op te merken: „De practische Jacc'bus wijst er in zijn practischen brief op dat wij veel te gemakkelijk over den dag van morgen beschikken. Hij zegt het met nadruk; gij, die niet weet wat morgen ge schieden zal. Hij spoort ons aan te zeggen: indien de Heerc wil en wij leven zullen, zoo zullen wij dit of dat doen. Maar nu is ons ongeluk dat wij dit wel zeggen, maar er niet 'j der ken. Wij zeggen; zoo God wil en wij denker het komt natuurlijk voor elkaar. Wij houden den dag van morgen in eigen hand, wij laten hem nie'. in Gods hand, cok al spreekt onze mond de schrif tuurlijke woorden uit." Aan deze zeer juiste opmerking verbinden wij de mededeeling, dat zij. die in een door hen ge zonden bericht D.V. schreven, en die letters niel in ons t-lad zien afgedrukt, dit louter hebben toe te schrijven aan dé overweging, dat wij de door Jacobus genoemde uitdrukking te ernstig achten, om haar eiken dag eenige vele malen af te druk ken. Want natuurlijk zou dan in elke aankondi ging het D.V. op zijn plaats zijn. WERELDBOND DER KERKEN Dc leden der Nederlandsche afdeeling van den Wereldbond der Kerken zijn bijeengeroepen voor een spoedvergadering op Maandag 14 Mei, des morgens ll'J* uur te Utrecht, Jansveld 51. Deze samenkomst houdt verband met de toeken ning van den Wateler-Vredesprijs van f 25000.— waarvoor Kon. goedkeuring op de Statuten der Afdeeling noodig is. DE ASSYRISCHE CHRISTENEN Over de Assyrische Ohristenen, het oudste, maar ook het meest verdrukte Christenvolk der wereld, dat uit de uitroeiingsmethoden der Turken en Koerden een restant van nog 30.000 thans daklooze menscheri overhield, bereiken ons op nieuw ongunstige berichten. Naar men wéét had de Volkerenbond zioh het lot van deze menschen aangetrokken; het geheele volkje zou naar Zuid- Amerika worden overgebracht; en sinds Brazilië in den staat Parana voor deze menschen een ter rein ter bewoning beschikbaar stelde, werd reeds voor het transport geld verzameld. De provinciale regeering van Parana heeft thans echter geweigerd de Assyrische Christenen te ontvangen. Daarmee is Parana de derde in de rij. Reeds eerder hebben Syrië en Palestina geweigerd om de menschen op te nemen. In het ambtelijk weigeringsbericht, dat Brazilië aan den Volkerenbond zond, komt de kenteekenende, hoonende uitspraak van een afge vaardigde van Parana voor, die verklaarde: „Wat gaat ons de Volkerenbond aan: deze doet toch immers niets anders dan zijn krokodillentranen af drogen met de zakdoeken van vreemden." De Volkerenbond zal thans probeeren of Argentinië of Peru de Assyrische Christenen kunnen en wil len hebben. De tragedie van dit volkje is ontzettend. Sinds Engeland in 1924 den Irak zelfstandig maakte en aan koning Feizal de regeering overliet, is er voor de Assyriërs in hun Mohammedaansch geregeerd land geen leven meer mogelijk. En de wereld be leeft het troostelooze schouwspel, dat niettegen staande alle mogelijke wereldorganisaties en inter nationale tonden niemand ;ot dusver aan deze 30.000 menschen plaats weet te bereiden. OUDERS EN KINDEREN waardoeren boeken voor de jeugd dikwijls verschillend. Maar ze zijn het eens wat be treft de uitgaven van Meine'ma's Jeugdreeks. Die worden om 't hardst geprezen. Versche nen zijn o.a.: H. tc Merwe: Oranje Aert; C. v. d. Zwet Jr.: Sluwardi, de Bunzing en Co rax, de jonge raaf; van dezelfde schrijver ook nog: Dc Zwarte Tijgerin; Frieda van Felden: Nan's zonnige zomer; Ada Tijmes Jonkman: Map van Ree. Laat ze Uw boek handelaar toon-cn. Zc kosten slechts 2,25, of gebonden 2,90. ZENDING EN PHILANTHROPIE INW. ZENDING ZUID-HOLLAND Men schrijft ons: Het bestuur der in November van bet vorigf jaar opgerichte Vereeniging voor Inwendige Zen ding in en ten bate der Ned. Herv. Kerk in de Provincie ZuLd-Holland zit niet stil. Er is besloten tot een krachtige actie in de zo mermaanden. Op onderscheidene plaatsen in de provincie zullen landdagen worden georganiseerd. Ook door tentsamenkomsten zal getracht worden velen te bereiken met de prediking van het Evan gelie. Samenwerking met verschillende Evangeli satie-Vereen. in Zuid-Holland wordt beoogd. Zoo wordt te Klaaswaal van 18 Juli, du! ééin weck, een tentactie gevoerd, waar meerderen zullen spreken, met medewerking van Ghr. Zang en Muziek-Vereenigingen uit de Hoeksche Waard. Te Rotterdam is in voorbereiding een avond samenkomst in één der kerken met als spreker, naast twee der bestuursleden, Prof. Dr. A. H. de Hartog uit Amsterdam. Men hoopt o.a. met de Prov. Comm. der Con- fessioneele Vereen, voor Inwendige Zending op Voorne en Putten tot samenwerking te komen. De Vereeniging wenscht volstrekt géén kerke lijke partij te zijn doch in den geest van de Ker kelijke Vereen, voor Inwendige Zending in Dene marken („Indre Mission") en in Gods kracht binnen de grenzen der Vaderlandsche Kerk geestelijk leven te wekken. Haar grondslag „het geloof in Jezus Christus den Zoon God den algenoegzamen Zaligmaker, die ge storven is om onze zonden en opgewekt om rechtvaardigmaking. Het bestuur bestaat uit: Ds. G. W. K. Hügen- holtz-Klaaswaal, voorz., M. J. v. d. Berg Jr. Woelwijkstraat 65a, Rotterdam, secr. en penn.; Ds. H. Schroten-Sluipwijk, Dhr. Z. J. Ninaber van Eyten, Ouderling te Zwammerdam en Dhr. T. A. Rook, Ouderling R'dam-Charlois en Ds. A. R. Rutgers als vertegenwoordiger van „Het Vischnet" te R'dam. NED, ZONDAGSSCHOOL-VEREENIGING De jaarvergadering van de Ned. Zondagsschool- Vereeniging zal gehouden worden op 11 en 12 Sep tember a.s. te Eindhoven. De 6e weekend-conferentie zal plaats hebben van 26—28 Mei op het kasteel te Hemmen. De heer H. A. de Boer Azn. zal daar het onderwerp „De Zondagsschool-onderwijzer" ter bespreking inleiden. Op het einde van de maand April telde de N.Z.V. 4095 leden en waren bij haar aangesloten 110 scholen. Die leden woonden in 784 plaatsen. Voorts werd opgericht een schriftelijke cursus voor vorming van Zondagsschool-onderwijzers, ch 254 personen opgaven. OISTERWIJK (N.-BR.) Men verzoekt ons. in verband met het komend bezoek van de vele zomergasten, de aandacht te vestigen op het feit, dat in Oisterwijk een Gerefor meerde Kerk is en wel aan de Kievitslaan, een zij laan van de Gemullenhoekeniweg, dicht bij cafc „Gemullenhoeken". lederen Zondag wordt dienst gehouden, terwijl in deze diensten geregeld pre. kanten hopen voor te gaan. Verdere inlichtingen verstrekt gaarne: de heer C. J. van der Maas, ..Nimmcrdor", George Perk- laan C 40 te Oisterwijk. EVANGELISATIEMIDDAG TE HAASTRECHT Op Tweeden Pinksterdag wordt te Haastrecht een Evangelisatiemiddag gehouden, op het terrein van „Amicitia". Op deze Evangelisatiemiddag, die half drie aanvangt, hopen te spreken de heeren K. Asmus te Moordrecht, B. Beinema te Den Haag, Z. H. de Groot te Rotterdam, A. van Barneveld te Delft en A. P. de Jong te Krimpen aan den IJssel. Deze Evangelisatiemiddag gaat uit van de af deeling: Zuid-Holland van den Bond van Herv. Geref. Godsdienstonderwijzers. HEEMSTEEDSCHE BROEDERSCHAP De Broederschap van Diakonen in Nederland houdt van Zaterdag 12 Mei tot Maandag 14 Mi a.s. op „Meer en Bosch" te Heemstede haar 56en Broederdag. Het agendum vermeldt een tw belangwekkende onderwerpen; Zondagavond 13 Mei n.l. spreekt ir. P. Telder van Ba'arn ovi Groepbeweging (de Buchmanbeweging), welke samenkomst ook voor belangstellenden toeganke lijk is, Maandagmiddag handelt dr. O. Norcl Hitier en de Duitsche kerk". HET AANTAL INDISCHE CHRISTENEN Het Ned. Zendingsblad, uitgegeven door de sa menwerkende zendingscorporaties, deelt mede, dat volgens de laatste telling de bevolking van Ned. Oost-Indié 61 millioen bedraagt en dat van deze het getal der Christenen 1.700.000 bedraagt. In vergelijking met het totaal is het aantal Christenen dus niet groot, nog niet 3 pet. der bevolking. Van deze 1.700.000 Christenen behooren er 1.325.000 tot de Protestan:sche kerken, 350.000 tot de Roomsch-Katholieke kerk. CLASSICALE ZENDINGSDAGEN De jaarlijksche zendingsdag van de classis Apel doorn der Chr. Geref. kerk zal 21 Juni a.s. in den theetuin van „Berg en Bosch" te Apeldoorn worden gehouden. Als referenten zullen optreden de heeren Ds. A. Bikker, miss. predikant te Mamasa (Cele bes) met verlof hier te lande; Ds. J. Tamminga van Harderwijk; Ds. J. L. de Vries van Deventer; Ds. J. Jongeleen van Apeldoorn en Ds. K. G. v. Smeden van Enschedé. De Zendings- en Eivangelisatiedag van de Geref. Kerken in de classis Arnhem is vastge steld op 27 Juni a.s. op „Mariëndaal". Voor dezen dag zullen een tweetal sprekers voor de Zending en twee voor de Evangelisatie worden uitgenoo- De jaarlijksche zendingsdag van de classis Assen der Geref. kerken zal 19 Juli a.s. te Zuid laren worden gehouden. Als sprekers zullen op treden de heeren Dr. K. Dijk, Geref. predikant te den Haag-West; Ds. J. Overduin, idem te Kampen en P. Lok van Haarlem, die het zendingswerk in Ned.-Indië uit ervaring kent. EVANGELISATIE IN DRENTHE De classis Assen der Geref. kerken heeft in haar jongste vergadering gehoord het rapport over de Evangelisatie, speciaal wat het werk betreft te Smilde, Veenhuizen en Zuidlaren, besloten om 13 deputaten te benoemen die het wérk van den Bond van Evangelisatiecommissies in Drenthe zullen overnemen en voortzetten. Deze deputaten zullen hun eigen moderamen kiezen. Samenroepen van het college van deputaten zal zijn Ds. B. A. Bos te Assen. ARBEID ONDER DE CHINEEZEN Naar wij vernemen, heeft de kerkeraad der Geref. Kerk van Rotterdam-Zuid (Katendrecht) besloten tot het instellen van een 5e predikants plaats. Voor deze plaats- zal einde dezer maand worden beroepen de heer A. F. J. Pieron, cand. tot den H. Dienst, te Heemstede, die dan speciaal zal werkzaam zijn voor den Evangelisatie-arbeid onder de Chineezen. HOSPITAALKERKSCHIP „DE HOOP" Heden uitgevaren Hedenmorgen verzamelden zich te Amsterdam wederom verschillende bestuursleden en belangstel lenden bij den steiger van van Es en van Ommeren aan de de Ruyterkade om met de. opvarenden ge tuige te zijn van de korte plechtigheid aan boord die nu reeds gedurende 36 jaar het uitvaren van het hospitaal-kerkschip voorafgaat. „De Hoop" ij in een frisch wit kleed gestoken en weer voorzien De Voorzitter Mr. G. Vissering sprak de bemanning toe. Daarna sprak Ds. van Lelyveld een kort wijdingswoord en na een hartelijk a scheid stak De Hoop voor den eersten kruistocht Schoolnieuws. JAARVERGADERING V.U. De jaarvergadering der Ver. v. Hooger Ondi wijs op Geref. Grondslag zal dit jaar worden ge houden te 's-Hertogenbosch op 5 Juli. Op dc agenda komen o.a, voor een rede van Prof. Dr. L v. d. Horst, Hoogleeraar in de Medische Faculteit een rede van Prof. Mr. A. Anema, Hoogleeraai in de Rechtsgeleerde Faculteit, de politick-eind- redacteur van „De Standaard Tenslotte zal Dr. Sielsma, predikant van de Geref. Kerk van Eind hoven een rede houden. SPAANSCHE TAAL- EN LETTERKUNDE De heer J. F. Pastor, die door de samenwerking tusschen de Spaansche regeering en de curatoren der Grcningsche universiteit is toegelaten als pri vaat-docent bij de faculteit der letteren en wijs begeerte, om onderwijs te geven in de Spaansche letterkunde en moderne Spaansche taalkunde, heeft Woensdag j.l. zijn colleges geopend met een bare les in het academiegebouw over „Les origincs littéraires de la vie espagnolc contemporaine" FRONTMAKERS AAN 'T WERK In ens blad van 25 April j.l. hebben wij beloofd, lakenswaardige praktijken van pleitbezorgers de: openbare school openbaar tc maken, wanneer du ons ter oore kwamen. Te Amersfoort, waar d< Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente een motie ii dit verband aannam, worden thans kwistig brochu res verspreid onder den titel „De openbare school is de meest kristelike". De lijst der samensteJlendi vereenigmgen van het comité bevatte ook die var deCommunistische partij. Maar deze is late: op een aantal exemplaren doorgeschrapt. De frontmakers bovengenoemd gaan bij hun huisbezoek via de maag naar het hart der ouders. Dezen wordt bijv. gezegd: „Op de openbare school krijgt je kind voeding en desnoods kleeding. De Chr. scholen doen daar niets voor". „De openbare school geeft veel beter onderwijs dan de Christe lijke". Enz. Leeraren van Gymn. en H.B.S. ontzien zich openlijk de neutrale school Nutsschool te prijzen als d e beste school, zelfs zóó, dat van de heeren tegen een leerling der eerste klasse een zeer goede leerling dorst te zeggen op sohamperen toon: „Jij komt zeker van een KORTE BERICHTEN Het AJgemeen College lichamelijke opvoeding heeft tot zijn assistent be noemd de heer E. J. Leertouwer, leeraar M. O. in de lichamelijke oefening te Bussum. Op het Vierde Intern. Congres voor Rc maansche Taalwetenschap, dat van 28 Mei tot 2 Juni a.s. te Bordeaux gehouden zal worden, zal dë Universiteit van Amsterdam vertegenwoordigd den door prof. Dr. M. Valkhoff, hoogleeraar in de Fransche taal- en letterkunde. GEVOLGEN VAN EXAMENVREES Amsterdamsche H.B.S.-jongen dringt school binnen i examenopgaven in De concierge van de 2e H.B.S. met 3-Jarigec cursus aan de Da Costastraat te Amsterdam stel; gisterenavond de politie van het bureau Maroix- slraat in kennis met het feit dat een jongmensch vermoedelijk met behulp van een valschen sleutel, de school was binnengegaan. Dadelijk werd onderzoek ingesteld, doch de gezochte was nii vinden. De politie gaf het echter niet op plaatste een post bij de school. Kort na midder nacht kwam de indringer naar buiten en werd on middellijk aangehouden. Hij bleek een 16-jarige leerling van de derde klasse te zijn, die bij verhoor mededeelde, dat hij de school was bin gegaan om een boekje te halen, dat hij daar had laten liggen! Er bestaan echter aanwijzingen dat de jongen het er op gemunt had, examenopgaven voo: het eindexamen in te zien. De vader van den knaap, die op het bureau ontboden is, heeft zijr zoon in het nachtelijk uur mee naar huis genomeq Zeer waarschijnlijk zal het jongmensch van scho. worden verwijderd. PROMOTIES GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gepromoveerd tot Dootor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift: „Voorspel en slag aan de Marne, September 1914". (Je heer Aug. Cuypers. g- „Lexicon Katwijk. ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geel.: ndisoh recht: doet. ex.. dey heer Ick-aan. n Baaien te Sahiie- ig, B. D. Bundelde r. d. Linden, J. Harmsma, J. nej. E. H. Boorama; 2e theox. ged.. de heeren J. A. Arends, \V. H. der Weduwen en Ir F van de heeren R. J P. van Duiken. D. Hoek, J. N. van de Klashorst. E. VV. Kxaal i T. M. Sybrandy. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. esl.Geneeskunde artsex. Ie ged., de heeren Houwing en W. Lacroix; artsex.. de heeren E. P. T. Vaesens, geb. te Maastricht, en K. A. de Haas, geb. te Deventer. Wis- en Natuurkunde (Wiskunde): doet. ex., de heer J. T. Gr< Rechtsgeleerdheid: doet. ex., de heeren A. S. Li&sauer. B. Onderwater en M. F. Breen; cand.- ex.. de heeren L. J. Noordhof en M. Worms Jr. NED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROT TERDAM. Handelswetenschapcand.ex., mej. H. van Creveld en de heeren J, Boekstal en J. L. Wolff. R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Geel. Wijsbegeertedoet. ex.. Pator J. G. J. Tiecke (O.C.). Enschedé. Geschiedenis: doet. ex., de heer G. Last te EXAMENS-APOTHEKERSASSISTENT AMSTERDAM. Gesl.: de dames G. H. Klavei e Berkhout. A. M Smits tc Haarlem J Fredèriks te Hoorn. UTRECHT. Opgeroepen 6 cand., gesl. geen. EXAMENS-ZIEKE NVERPLEGING ROTTERDAM. Gesl. voor het in het Ned. EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG. Go»l. voor le stuurman g aartr de heeren G. Vogel. A. D. G. Oh. C. M. H. Op de Coul. EXAMENS-MACHINIST Posterholt. In dc- oor zit ster ïondY'meT G°A M Bollen, te Posterüol dr H W de Boer, te Haren; mej. J Huizing: :ndr L A Yeeger m: Ir R van der "Vei r to Nijmegen; mej EXAMENS BINNENVAART BiJ-'t door het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart to Amsterdam gehouden examen schipper bü du Binnenxaart, zün geslaagd. voor diploma Nederland: J Heemskerk, Am sterdam; H Th Speoht, Rotterdam. P J Smit, Werkendam; J N Smet, Amsterdam- M R Osse- waarde, Kruinlngcn; C KrUnen, Texel; P Vlas voor diploma Kanalen en Rivieren: op een vlsschersvnartuigi.' KI. Boos. Jan Boes. K. Pere boom, J. van Altena. KI. Visser, allen te Mar ken; .1. Boogaard, Ransdorp. Den Helder; W Schoutem.., voor diploma machinist aan boord van mol vaartuigenJ Jonker, D C Gravenmaker, C de Jong. allen te Amsterdam; U de Jong, Le mei-; H G v Rcenen. Amsterdam. voor voorloopig machinist aan boord v_.. motorvaartuigen P v der Nol. Den Haag; H L Huyser, Amsterdam, Vijf candidaten afgewezen. Bij het gehouden examen voor schipper in de Binnenvaart zün geslaagd diploma voor Neder land: K Kraajjoveld. K J v d Heuvel, T Hokken L Moret met aant. stoom en motor; J Prins. in: J m. T Bakke Land- en Tuinbouw. TEELTBEPERKING RUNDVEE Op jongvee zal streng gelet worden Dézer dagen zal worden afgekondigd en In wej'king treden een Kon. Beelu-it ter loepacssinj; van uit. 'J der LaJidüouw-Crbsóswct 1933 oi rundvee. Volgens art. S van det besluit zal hei tol voorirnad hebben, vervoeren of verliandelcr van rundvee, wöavan het gewicht van manne lijk al dan aiet gecastreerd rundvee tusschen 60 en 200 kg. en voor wat betreft vrouwelijk rundvee tu.sfchcn 100 en 1-70 kg. Aanvankelijk zal dit voorschrift gelden maninel. rundvee van 15 Mei 193414 Mei en vóór vrouwelijk rundvee van I Juli 1934 STEUN AAN DE SUIKERBIETENTEELT Do Commissie inzake steun aan de Suiker bietenteelt te Bergen op Zoom, deelt mede, dat de aanvraagformulieren om in aanmer king te komen tot het leveren van gaivmti' bieten in de camjxigne 1934, zijn verzonden aan tie haai* bekende telers. De formulieren moeten worden terugge zonden: voor de provincies Groningen, Fries land, Drente on Overijssel voor 19 Mei 193-4: voor de overige provincies: vóór 26 Mei a.s. Zij, die mecnen in aanmerking te komen tot het leveren van garantiebletcn in 1931 en niet een zoodanig formulier ontvingen, behooren een formulier aan te vragen bij de Commissie te Bergen op Zoom. In verband mot den disponibelen tijd voo1 het registreeren en toewijzen der garantie tijdig vóór de campagne is bet noodzakelijn dat de aanvragers vóór de vermelde dat hun aanvrage inzenden. Met aanvragen, di niet op die data worden ingezonden zal geen tekening kunnen worden gehouden. ONZE SLA-EXPORT Het contingent voor Duitschland uitgeput. Vanuit België thans goede vraag. Het bericht, dat we gister uit de „Res.b." overnamen omtrent de stopzetting van de sla-uitvoer naar Duitschland, eischt eenige toelichting. Oningewijden zouden denken, dat bet een plotselinge maatregel van Duitschland is ge weest, zonder eenige mededeeling vooraf. Dit nu is niet het geval. Door de buitengewoon groote export in de laatste weiten is het ons land toegekende contingent sla voor de maanden April en Mei in te korten tijd, benaderd. Daarom is door de Nederlandsche Groenten Centrale dc vorige week reeds verordend, dat na 4 Mei de helft van elke aanvoer voor Duitschland geveild mocht w orden. Zaterdagavond kwam een tweede telegram, dat vanaf Maandag slechts .30 pCt. van de aanvoer voor Duitsch land bestemd mocht zijn en dan alleen eer ste kwaliteit. De aanvoeren bleven groot, zoodat sedert Woensdag de geheele invoer stopgezet werd tot nader order. In verband hiermede bericht men ons uit het Westland, dat deze maatregelen wel eenige inzinking van den prijs hebben ge bracht. doch maar een van geringe beteekc- nis, daar thans alweer voor goede soorten tot f3 betaald wordt. Uit België is thans goede vraag voor sla zoodat hierdoor het stopzetten van de expoit naar Duitschland gecompenseerd wordt Er is thans goede handel in het Westland. Ook in bloemkool, waarvan de aanvoeren door het warme weer gisteren enorm groot waren, terwijl toch de prijzen niet daalden, doch zelfs eenige stijging vertoonden. Gevolg van de goede vraag in het binnenland. BEPERKING VAN KALVEREN liet aantal per bedrijf te houden knlvi al bij de eerste toepassing van een ilng. al naar den aard van het bc-tro Bü de touwüzing der kalv, westelijke Rundveecentralen, op v de districtscommissies, is relcenii met de toestanden op de bedrüv. n het voorjaar 1934 kalvende ko?len. Het is niet gebleken, dat de groott' [rijven een redelijken Uit bovenstaande blokt, dai VEE DOOR DUITSCHLAND. De w.n. directeur-generaal van den Land bouw maakt bekend, dat volgens mededee ling van den Rijkslandhouwconsulent te Berlijn do Pruisische Minister van Land bouw wederom zal overgaan tot het afgeven van vergunningen tot doorvoer van N'edcr- landsch vee door Duitschland. Als douane-kantoren, waarlangs het ver voer over de N'ederlandsch-Duitschc grens kan plaats hebben, zijn Elten en Weener aangewezen. STAND WARMOEZERIJGEWASSEN. Het onderstaande overzicht bctreflendo den stand der warmoezerijgewassen onder glas op 28 April 1934, is, onder medewer king der Itijkstuinbouwconsulenten, samen gesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Land- De stand der aardbeien onder glas kan goed tot vrij goed worden genoemd. Ten ge volge van de droge weersgesteldheid na het planten in het vorige jaar is het gewas ten dcele minder goed aangeslagen en in om wikkeling ten achter. In sommige streken hebben de planten van de vorst te lijden eeliad. De stand der tomaten is goed tot zeer goed. De komkommers Vertoonen een goeden stand. Het gunstige weder in de maand April is de ontwikkeling van dit gewas zeer ten goede gekomen. De stand der wortelen is goed tot vrij goed. De kropsla heeft eenigermate geleden van de vorst. Vervolgens heeft liet gewas nadeel ondervonden van de warme weersgesteld heid in de maand April. De hooge tempe ratuur in de bakken heeft een goede krop- vorming tegengegaan. De stand van de sla kan goed tot vrij goed worden genoemd. De stand der bloemkool is eveneens goed tot vrij goed. Van dit gewas zijn vele jonge planten in December 1933 doodgevroren. BEPERKINGSBIGGEN Wat zal er mee gebeuren? SANEERING BLOEMISTERIJ Verkoop alleen toegestaan met vergunning ergc-waissen of dcelen :ti, proelenden of vr het oog; op de r. d Bij genoemd basJult wordt in ds ec-rsto plaats bepaald, dat het vo>- d;n verkoop 1;wer ken vain de bloetfnonteelt jd»v-hts is toegestaan aan aangeslotenen bij de Nederlmdsehe' Roem en Blocmkweokerljeentrale. met een docr den Minister vnn Economische Zaken te veileenen ve'-guaijiing. In deze verpuuniai-j wordt ver meld, welk percentage van d- In het vortg kweekjaar beteelde oppervl.-t.kt> th-uis belr-eid mug worden. Dit percentage zal in het alge meen op 100 worden bcpunlil. In bijzondere gevallen kan afwijking hier van worden toegestaan, terwi zijn. Voor het afgeven <lo>«r de aantge-l.tt.'i en een bepuald bedrug heffing moet n worden betaald, unn de Neder- lend.sche Boom- en Bloomk weekerijcentr.a le. Het betelen vam oen grootere oppervlakta dan hiervoren vermeld zal eveneens mogelijk blijvenceht-r zal voor de vergunning hiertoe een aanzienlijk hooger» heffing moeten wor- gunning

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11