VRIJDAG 11 MEI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN AANKOOP GROND De N.V. Gemeenschappelijk Eigendom, gevestigd te 's Gravenhage, is na gevoer de onderhandelingen, bereid liet perceel grond aan den Rijnzichtweg onder de ge meente Oegstgeest, sectie B No. 1935, groot 5663 M2., tegen den prijs van 3 per M2. of in totaal voor 16.9S9 aan de gemeente te verkoopen. Deze aankoop is in het belang van de ge stichten. DE VERORDENING OP HET VERKEER TE LAND Van de gelegenheid om vooraf amende menten in te ckenen op de verordening op het verkeer te land heeft alleen dn heer Coster gebruik gemaakt. Deze heeft een tweetal voorstellen ingediend. Het eerste dezer voorstellen luidt: Ondergeteekende heeft de per den Raad voor te stellen, alsnog het één rich tings ver keer Burehtsteeg en Aalmarkt in -de verorde nine op het verkeer op te nemen. Daaromtrent zij opgemerkt, dat de artt. 4 en 5 van de ontworpen verordening be oogen het besluiten tot afsluiting van we gen voor het verkeer voortaan over te laten aan B. en W., gehoord een in te stellen „Verkeerscomijiissie". i»e wegalsiuitingen zelf zullen derhalve anders dan thans in de verordening op het Rijden, in de nieuwe verordening op het verkeer niet meer voorkomen. Op dien grond kan dit voorstel, hetwelk met het systeem van de nieuwe verordening in strijd is, niet worden aangenomen. Het tweede voorstel van den heer Coster luidt: Ondergeteekende heeft de eer de Raad voor te stellen in de verordening op het verkeer op te nemen, dat alle Taxi-auto's, die in de Gemeente Leiden oen standplaats innemen, moeten voorzien zijn van een goetl- werkendc Taximeter. Ook dit voorstel is niet ter zake dienend. De questie van de taxi-meters is een zaak, welke met de verordening op het verkeer geenerlei verband houdt; zij dient regeling tc vinden bij het verleenen van vergunnin gen voor het innemen van standplaatsen met taxi-automobielen ingevolge art. 22 lid 1 onder a van de verordening op de Straat- politie. Ook de aanneming van dit voorstel moeten B. en \Y. derhalve beslist ontraden. Overigens hebben B. en W. nog cenige wijzigingen aangebracht. Intusschen zijn later nog 2 voorstellen in gekomen le. Amendement van de heeren van Eek en Groeneveld: Ondergeteekende stellen voor om artikel 78 der Verordening op het Verkeer te Land aldus te doen luiden: De bestuurder van een tramwagen is ver- plicht op den openbaren weg de nadering van den tramwagen aan te kondigen door Jiet geven van een geluidseln: a. vóór en bij het omrijden van een hoek en bij het naderen van elke dwarsstraat en brug; h. telkens wanneer die vrijheid of de vei ligheid van het verkeer zulks vordert. 2e Amendement van den heer Groeneveld: Ondergeteekende acht het niet wensche- lijk dat 'bij de „Verordening op het verkeer te land" het vervoer per rijwiel van een of meer personen wordt venboden en stelt daarom voor uit Artikel 48 te doen verval len: het onder a genoemde, met de daarbij behoorendie bepalingen lo. en 2o. KINDERSPEELTUINEN De ten aanzien van de 4 gemeentelijke kin derspeeltuinen voor den tijd van 3 jaren ge sloten exploitatie-overeenkomsten loopen op de hieronder genoemde data af: le. kinderspeeltuin ten zuiden van den Haagueg, in gebruik gegeven aan „Wester kwartier", 1 Juni 1924. 2e. kinder speeltuin bij dc Seringenstraat, Ingebruik gegeven aan „Zuiderkwartier", 27 Juni 1934; 3e. kinderspeeltuin ten zuiden van de Van der Duynstraat, ingebruik gegeven aan „Noorderkwartier", 1 Juni 1935; 4e. kinderspeeltuin ten noorden van den Lagen Rijndijk, ingebruik gegeven aan „Oosterkwartier", 12 November 1935. In de ingebruikneming van de sub 1 en 2 genoemde kinderspeeltuinen moet thans dei- halve opnieuw worden voorzien. Met het oog op den datum van expiratie van de overeen komst betreffende de beide andere speeltui nen, verdient het aanbeveling de run afloo- pende overeenkomsten slechts tot 1 Juni van het volgende jaar te bestendigen. Alsdan eindigen in 1935 de verschillende exploitatie-contracten op een zoodanig tijd stip, dat gelegenheid bestaat voor alle speel tuinen de wijze van exploitatie en den in houd der exploitatieregelingen nader onder oogen te zien. Het is echter gewensoht inmiddels reeds de beide te verlengen overeenkomsten eenigs zins te verduidelijken en aan .te vullen. Het is o.a. voorgekomen, dat een vereeni ging bezwaar maakte de bescheiden dei- rekening over te leggen, op grond,dat art. 5, 3e lid alleen zegt, dat de rekening aan de goedkeuring \«an B. en W. is onderwor pen en niet tevens overlegging van de be scheiden vordert; hoewel deze opvatting on juist was. daar de bescheiden deel uitmaken van de rekening, ware, om allen twijfel in deze op te heffen, in art. 5 de overlegging van de bescheiden der rekening alsnog uit drukkelijk te vermelden. Een ander punt betreft de regeling van bet onderhoud; art. 6 geeft aan B. en W. de bevoegdheid om onderhoud te gelasten in dien het verecnigingsbestuur in gebreke blijft. Het artikel voorziet echter niet in het ge val, dat aan de lastgeving niet wordt vol daan, afgezien dan van de in art. S geregelde mogelijkheid van tusschentijdscbe beëindi ging van de ingebruikgevdng. Het komt B. en W. daarom gewenscht voor, aan art. 6 toe tc voegen, dat bij bet niet voldoen aan de lastgeving, het onderhoud door de gemeente op kosten der vereendging kam geschieden, naar analogie derhalve van de regeling voor woningw et woningen. DE JONGENSSCHOOL PIETERSKERKSTRAAT Het gebouw, waarin de Jongensschool voor U.L.O. aan de Pieterskerkstraat is ge vestigd, maakt het door zijn kleine lokalen niet wel mogelijk blijvend een zoodanige, in het financieel belang van de gemeente zoo zeer noodige, klassebezetting te hebben, dat aanstelling van boventallige leerkrachten kan worden vermeden. Wel is waar is, dooi de groote vermeerdering van het totaal-ge tal leerlingen van die school op 1 September 1933 (van 228 tot 267), de toestand aldus ge worden, dat het Rijk over een deel van 1934 de jaarwedden van alle leerkrachten zal ver goeden, doch B. en W. achten het hoogst twij leiachtig, of op een dergelijke bezetting van de klassen in de toekomst kan worden ge rekend. Mocht de Rijkssubsidieschaal in nilllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ voor dc gemeente ongunstigen zin worden gewijzigd, dan zouden de kleine lokalen een beletsel opleveren, om de school bij de ver anderde subsidie te doen aanpassen. Doch afgescheiden zelfs hiervan, mag naar gevoelen van B. en W. de tegenwoordige toestand, waarbij verschillende lokalen over vol zijn, niet langer worden bestendigd. Op deze gronden zijn B. en W. van mee ning, dat. tot verbouwing van de Jongens school voor U.L.O. behoort te worden over gegaan. Do kosten worden geraamd op 13.000. Na uitvoering van dit plan zal kunnen worden beschikt, behalve over een natuur kunde- en een teekenlokaal,, over 6 groote en kleinere leslokalen, hetgeen voldoende is. B. en W. merken nog op, dat de bouw van een geheel nieuwe school in de tegenwoor dige omstandigheden uitgesloten is en dat voor overplaatsing naar een ander gebouw, een ander gebouw beschikbaar moet zijn, hetgeen niet het geval is. Wat betreft de splitsing van de school in twee scholen zijn B. en W. van oordeel, dat zulks, gezien de daling van het getal leer lingen van de gewone lagere scholen, welke voor een belangrijk deel de leerlingen voor ile Jongensschool voor U.L.O. moeten leveren, een maatregel zou zijn, welke, wellicht bin nen afzienbaren tijd, wegens gebrek aan een voldoend aantal leerlingen voor twee Jon gensscholen voor U.L.O., zou moeten worden herroepen. Hierbij komt dat door splitsing in twee scholen verschillende voordeden en mogelijkheden verbonden aan een groote school zouden worden prijsgegeven. Bij dc behandeling in de Raadsvergade ring van 19 Maart ji. van liet voorstel toe wijziging van de verordening van IS Mei 1931 op de heffing van een belasting op too- neelvertooningen en andere vermakelijkhe den heeft de heer Manders op het voorstel tot wijziging van artikel 3, sub g, oen amen dement ingediend, luidende als volgt: „Ondergeteekende stelt voor in art. 3 der vermakelijkheidsbelasting de woorden „„en kosteloos of tegen betaling van niet meer dan 0.30 per persoon, alles inbegrepen, toe gaink olijk zijn"" te laten vervallen en ove- igens dit artikel als voorgesteld in ingeko men stuk No. 56 van 9 M.art 1934 aan te vullen." Dit amendement, dat om praeadvies in handen van .B. en W. wercl gesteld, wil dei- halve uit het thans geldende artikel de be perking schrappen, dat vrijstelling slechts verleend wordt indien de vermakelijkheid tegen betaling van niet meer dan 0.30 per persoon, alles inbegrepen, toegankelijk is. doch overigens dit artikel aanvullen met de opgenomen bepaling, welke bedoelt te voor ien in de gevallen waarin de kosten van do ermakelijkheid geheel of gedeeltelijk be streden worden uit de contributies of deige- lijke verplichte betalingen van de leden en donateurs. Bij aanneming van het voorstel van B. en W. wordt het bezwaar ondervangen, dat ver makelijkheden, waarvan de kosten meer dan 0.30 por bezoeker bedragen, doch geheel of gedeeltelijk uit contributies en dergelijke worden bestreden, moeten worden vrijgesteld Bij aanneming echter van liet amendement- Manders zouden vermakelijkheden, welke onder de thans geldende verordening belast worden, worden rij gesteld en zou de moge lijkheid tot ontwijking van belasting, welke heffing alleszins billijk is, in plaats van kleiner, juist grooter worden. STRAFRECHT, SELECTIE EN ONVRUCHTBAARMAKING LEZING Prof. Dr. H. VON HENTIG In het Universiteitsgebouw heeft Prof. Dr. H. von Hentig, hoogleeraar te Kiel, een ede gehouden over bovengenoemd onder- verp. Spr. wees er in deze rede op. dat on der de talrijke theorieën over het doel van de straf, in de laatste jaren ook een streven naar voren is gekomen, om het strafrecht als een middel tot selectie te beschouwen. Darwin heeft, zooals bekend is, de hypo these opgesteld, dat de natuurlijke teelt keus een deel van de ontwikkeling der le ende natuur verklaren kan. Hij heeft er op gewezen, dat de mensch de natuur en haar methode nabootst, wanneer hij bij het kweeken van huisdieren de minder gunstig aangelegde naturen niet tot wasdom laat komen, terwijl hij de dieren met de uitge sproken goede eigenschappen op alle moge lijke wijzen, ook door copulatie met daar toe speciaal uitgezochte exemplaren voort- kweekt. Bij de domesticatie van dieren wordt gestreefd naar typen, die op de een of an dere manier de belangen van den dierkiwen ker bevorderen bijv. melk geven, muizen vangen, vlecsch verschaffen, wagen en ploeg trekken, zijn huis bewaken of voor hem buit najagen. In het staatsleven van den mensch wordt op dezelfde wijze gepoogd om door opvoe ding en belooning die eigenschappen aan to kweeken, waarop de geheele menschelijke samenleving berust, daarentegen die hoeda nigheden te verzwakken en tc onderdrukken die den samenhang van een staat in gevaar brengen. Ruwe vormen van onmaatschappelijke ge zindheid en onmaatschappelijk gedrag wor den uitgeroeid door het strafrecht, dat men ook kan beschouwen als een mechanisme an den Staat, ten dienste van deze men- schelijke „Auslese". Het Strafrecht doet dii door dé levensvoorwaarden van de personen, bij wie deze a-sociale gezindheid wordt ge constateerd, aanzienlijk slechter te maken. Deze aantasting van iemand bestaansvoor waarden, die men straf noemt, doorloopt alle schakeeringen van de allerlichtste herstel bare invloeden zooals de geldboete tot vol ledige lichamelijke verdelging (doodstraf). Naast de straf zijn in de laatste jaren, na dat Amerika op dit gebied het voorbeeld had gegeven, ook in Europeesche landen nieuwe middelen met selectief doel gesteld. Deels hebben deze mi; leien een zuiver eugene tisch en de; biologisch doel. zooals de sterilisatie, dc hebben zij een misdaad- oorkomende werking, zooals de castratie. Dergelijke wetten bestaan op dit oogenhlik in. Zwitserland, kanton Waadt.- in Dcnemar- ZENDINGSFEEST OP OUD-POELGEEST Zes sprekers, w.o. Z.Exc. v. Broekhuizen Gistermiddag werd onder de begunstiging van prachtig zomerweer het 24ste Zendings feest van bovengenoemd Zendingscomité gehouden. Openingswoord Ds. Punselie, uit Leiden, opende het sa menzijn door te laten zingen Psab;i 68 vs. 'J en 17, begeleid door de Leidsche Christe lijke Harmonie Vcreeniging. Nadat hij voor gegaan was in gebed, sprak hij een woord van welkom tot de aanwezigen. Hij sprak den dank uit aan God voor het schoone weder, waardoor zoovelen aangelokt zijn om dit Zendingsfeest bij te wonen. Hij ge dacht broeder de Ridder, die een trouwe medewerker was maar nu op het ziekbed ligt. Vervolgens richtte hij zich tot freule Willink \an Bennebroek, eigenaresse van Poelgeest, om haar hartel hc te danken voor haar bekende welwillend Tid in. het af staan van het schoone buitenverblijf. Daar na heette hij de sprekers voor dezen mid dag van harte welkom, in 't bijzonder Z.Exc. Dr. J. I-I. van Broekhuizen, Gezant van de Unie van Zuid-Afrika te 's-Graven- liage. Het is ons een groote eere hem in óns midden te hebben en het ware te wen- schen, dat de diplomatie in het algemeen zich meer interesseerde voor de Zendings zaak. Vervoigens gedacht hij het feit \ai» den dag. Henielvaartsstemming is bilate raal, d.i. tweezijdig. Aan den eenen kant worden we opgevoerd tot de zalen des lichts. Anderszijds worden we als contrast bepaald bij de ellende, waarin we hier op aarde verkeeren. Moge de Heere de spre kers van hedenmiddag alzoo bezielen, da! de Zending nader bij ons en wij, nader bij de Zending mogen worden gebracht. Rede Ds. Petn Nadat nog gezongen werd het bekende: „Grijpt toch de kansen", kreeg Ds. Petri, Ned. Herv. Pred. te Dordrecht het woord voor zijn onderwerp: „Sta op en wandel". De verschijning van de ongelukkige bede laar aan de „Schoone Poort" des tempels spreekt van een schrijnend contrast tus- schen schoonheid en ellende, een treffend beeld van het leven in het algemeen. De Zending is in nood en vraagt om hulp. Toch is ze niet de bedelaar, maar de uit deelster van rijke gaven. Dat ze dc bede- laarsrol moet vervullen ligt in de apathie van de gemeente. Laat onze liefde en onze offervaardigheid zoo venvakkerd worden, dat do Zending haar rol van uitdeelstei moge kunnen vervullen en tot de heiden wereld moge kunnen zeggen: „In den Naam van Jezus Christus, sta op en wan del". In Christus zijn de contrasten ver zoend. Gezongen werd: „Voorbij gaande nacht en komende dag". Rede Z.Exc. v. Broekhuizen Thans trad voor ons op Z.Exc. Dr. J. M. van Broekhuizen, Gezant van de Unie van Zuid-Afrika met het onderwerp: „Die lei ding Gods in die geschiedenis van die Suid-Afrikaanse volk". In zijn eigenaardig Afrikaanseh dialect sprak hij allereerst een woord van hartelijken dank voor de wijze, waarop de voorz. hem heeft verwelkomd! Hij beaamt tenvólle wat de spr. heeft be doeld, n.l. dat hij zijn heele leven "wil j- den aan den dienst van God. In 1652 is onze geschiedenis begonnen. Toen stuurde, de O.-l. Compagnie Johan van Riebeek om de Hollandsche beschaving daar te yesti-. gen. Zijn eerste werk was te bidden. Spr. las liet gebed van Van Riebeek voor, wat een diepe indruk maakte. Bij dat gebed van Van Riebeek wil Spr. zich aansluiten, n.l. aan de Kaffers en Zoeloes het Evan gelie te brengen. Van Riebeek heeft het fundament gelegd van de Hollandsche be. Rchaving. Wat van Riebeek heeft begonnen is door anderen voortgezet, o.a. door Simon van der Stel. Hij wees op de moeilijkheden onder het Fransche bewind en eindelijk de invasie van de Engelschen. Taal en Gods dienst werden bedreigd, maar gelukkig met Gods hulp is de taal gehandhaafd en ligt de oude Statenbijbel nog altijd op de Hollandsche preekstoelen. De geschiedenis van Zuid-Afrika is een bewijs, dat God re geert en gebruikt de geschiedenis van elk land om Zijn plan tot uitvoering te bren gen. Na deze interessante rede, die met groote aandacht werd gevolgd, trad de pau ze in, die door de Muziekvereen. werd opge luisterd met het spelen van enkele muziek nummers en was er gelegenheid om verver- schingen te gebruiken. Van te voren werd door het muziekcorps het Afrikaansche Volkslied gespeeld als een gepaste hulde aan de laatste spreker. De bijeenkomst werd heropend door het gemeenschappelijk zingen van Psalm 47 vs. 1 en 3, waarna Zendeling P. G. van Kekem van Java het woord verkreeg om te spre ken over „Islam en Evangelie". Rede Zendeling Van Kekem Spreker begon met te betoogen, dat het Evangelie een boodschap heeft voor allen, ook voor de Islam. Immers het Evangelie is Godsopenbaring en ook aan de belijders van deze hoogstaande cultureele godsdiensx wil God zich openbaren, en is het noodig, dat God zich openbaart. De Islam is wereld godsdienst, ja zendingsgodsdienst. Het is de grootsche taak van de Zending om dit hechte bolwerk tegen het Christendom te bestormen. Hij schetst de hernieuwde actie van den Islam tegen het Christendom en licht dit met voorbeelden uit gesprekken en geschriften toe. De taak van de Zending is zich dienend to werpen in deze actie, niet met felle critiek, maar naar den aard dei- liefde. Gezongen werd vervolgens Zendings- lied, waarna voor ons optrad Ds. A. Bik ker, Missionair pred. der Chr. Geref. Kern. ken en sedert kort ook in Duitschland. Bij zorgvuldige afweging van alle argu menten pro en contra, besprak Prof. von Hentig vervolgens de wettelijke voorschrif ten en de practische ervaringen die daarmeo zijn opgedaan. Hij kwam tot het resultaat, dat het weten schappelijke probleem der sterilisatie en in hel bijzonder der castratie, nog niet als vol ledig opgelost kan worden beschouwd. Hij was van meening. dat de geweldige proef nemingen, die op het. oogenhlik gedaan wor den, een groote menigte van leerrijke erva ringen zullen opleveren, die met de grootste nauwlettendheid moeten worden nagegaan. Mede op grond van het rapport van het En- gelsche Comité over vrijwillige sterilisatie, was prof. von Hentig van oordeel, dat vrij willige sterilisatie van met psychische defec ten belaste personen, moet worden aange moedigd. Voor deze eugenetische behande ling zijn dc theoretische grondslagen op dit oogenhlik wel al reeds voldoende-. Rede Zendeling Bikker De taak van de Zending is het licht vau dc brandende kaars, dat wc hebben te ont steken in de heidenwereld. De toestand in onze eigen Christenwereld is echter zoo, dat het noodig lijkt, dat we weer vuur gaan outleenen aan de heidenwereld. Dit zal blij ken uit een overzicht van het leven der In landsclie Christenen. Spr. vertelde ecnigt. interessante voorvallen uit zijn zesjarige arbeid onder de Toradja's De fundamen- teele waarheden van het Christendom, die ons zoo weinig toespreken, zijn geest en leven onder de Toradja's. Ook in de onder linge samenleving als gemeente stellen deze inboorlingen ons beschaamd. ia totwoord Nadat gezongen was: „Houdt Gij mijn handen beide", spreekt Ds. Eerhardt, Ned. Herv. pred. te Hillegom. Hij knoopt zijn slotwoord vast aan het onderwerp „Des Konings Woord". Er moet blijdschap er zieling bij ons zijn, wanneer wc luisteren naar het woord van den allerhoog sten Koning. We hebben vandaag zijn kro ning te gedenken. O, laten Toradja's en andere heidenen ons niet voorgaan in het Koninkrijk der hemelen! Jezus Christus heeft zich krachtig betoond te zijn de Ko ning, de groote Leider in ons leven. Houdt dit Koningswo'ord vast tegenover Islam alles, wat u daarvan af wil trekken. Hi na eindigde spr. met dankzegging en ging men uiteen met de aangename herinnering aan een welgeslaagde middag. NAT. MUZIEKCONCOURS IN ZOMERLUST DE EERSTE DAG De eerste dag van het Nationaal Muziekcon cours, dat op Hemelvaartsdag en 2e Pinksterdag ki de tuin van Zomerlust aan den Stationsweg werd en zal worden gehouden is uitnemend ge slaagd. Dank zij in de eerste plaats het zeldzaam moo.e weer. Het was een genot in de mooie tuit van Zomerlust te verkeeren. Zelfs de grootste op timist had niet kunnen hopen, na de dreigende lucht van Woensdagavond, dat Hemelvaartsdag zulk een gunstig gelaat zou toonen. In dc tweede plaats is het welslagen ongetwijfeld te danken ge weest aan de uitstekende organisatie. Alles ging ir voorbeeldige orde en liep vlot van stapel De concours-commissie verdient een woord van hulde. In de derde en zeker niet in de laatste plaats is het welslagen te danken geweest aan de In het algemeen uitstekende prestaties van de deelnemen de vereenigingen. Er is goed gespeeld en ook de marsdiwedstrijd verliep keurig. Dit blijkt het best uit de lijst van bekroningen. Er zijn zeer eerste prijzen behaald met dikwijls prachtige cijfers. Het concours is 's morgens met een enkel woord geopend door den Voorzitter van de Con cours-Commissie F. A. v. Beest, tevens Voorzitter van de Muziekvereeniglng 6e R.V.A. Deze heette de aanwezige vereen, met hun directeuren welkom en sprak tevens een hartelijk woord van welkom tot de Jury, bestaande uit de heeren M. Bolderdijk, Joh. C. Geyp, beiden te Leiden en B. D. Peters te Amsterdam. Roelofarendsveen le prijs met 301 punten in de Concertwedstrijd. 4e Afd. Harmonie: „Door Gunst Verkre gen". le pr. met 309 p. in de Concert-wedstrijd èn 2e pr. met 99 p. in de marschwedstrijd. 3e Afd. Fanfare. „Wilhelmina", Rijnsburg, le pr. met 357 p. in de Concertwedstrijd; „Cres cendo". Hilversum, 1c pr. met 352 p. in de Con certwedstrijd en 2e pr. met 105 p. in de Marsch wedstrijd. 2e Afd. 'Fanfare: „Concordia", Waddinx- veen. 2è pr. met 278 p. in de concertwedstrijd, le pr. met 125 p. in de marschwedstrijd; Wittenburgs fanfare", Amsterdam, le pr. met 370 p. in concertwedstrijd en le prijs met 132 p. in marschwedstrijd. 2e Afd. Harmonie: „Willen is Kunnen" Rotterdam, 2e pr. met 277 p. in de concertwed strijd; „Voorwaarts", Haarlem lc pr. met 316 in de concertwedstrijd en le pr. met 125 p. i marschwedstrijd. le Afd. Fanfare: „Sint Caeciha" te Geule 2e pr. met 291 p. in de concertafdeeling; „Excel sior", Heemstede le pr. met 319 p. in de concert afdeeling en de le pr. met 133 p. in de marsch- Afd. Harmonie „Wilhelmina", IJmuiden 2c pr. met 280 p. in de concertwedstrijd, le pr. 133 p. in de marschwedstrijd. Eere-afd. Fantafe „Albert Hein", Zaan dam le pr. met 342 p. in de concertwedstrijd, le pr. met 130 p. in den marschwedstrijd. Eere-afd. Harmonie „Excelsior", Was senaar 2e pr. met 286 p in den marschwedstrijd; „Kunst na Arbeid", Maassluis, 3e pr. met 255 p. in de concertwedstrijd; „T.A.V.E.N.U.", Loosdui nen, le pr. met 378 p. in den concertwedstrijd. S u p e r i e u r e-a f d. Harmonie „Forum Hadriani", Voorturg le pr. met 301 p. in den concertwedstrijd. Na loting tusschen Wittenburgs fanfare te Am sterdam en „T.A.V.E.N.U." te Loosduinen werd aan den directeur van de laatste Vereeniging. den heer J. P. Kok, de directeursprijs toegekend. Deze vereeniging behaalde tevens een extra prijs v het hoogst aantal punten in den concertwedsti „Excelsior" uit Wassenaar behaalde een e: prijs voor het hoogst aantal punten in den marsch wedstrijd. ACADEMISCH HISTORISCH MUSEUM Het Academisch Hisroissch Museum zal vanaf 11 dezer weder op Dinsdag en Vrijdag van 10 tot 12Yi v.m. en van 2 tot 5 uur a-a. geopend zijn. DAMCLUB LEIDEN Bodcva-bekerwedstrijd D. C. L. maaikt bekend dat de Bodeva-bekerwed strijd Dinsdag 15 Mei in Oud-Hortuszicht, Witte Singel zal beginnen. Voor degenen die hieraan mee willen doen is daartoe nog gelegenheid, als zij zich als lid opgeven bij den heer P. v. d. Stel, St. Aagtenstraat 32. Sigarenwinkel. Inleggeld voor den wedstrijd bedraagt f 0.25, te betalen bij aanvang der wedstrijd. Inschrijving geopend tot 15 Mei. Er wordt eiken Dinsdag gespeeld des avonds om 8 uur in Thee tuin Oud-<Hortuszloht. EEN SPROOKJE VAN JUWEELEN In de étalage van de fa. P. J. Maartense, Hoog straat 6, alhier, is tot Dinsdagavond een bijzondere atractie opgesteld als reclame voor de bekende Asscher-diamanten. Om de gedachte uit de wereld te helpen dat de diamanten van Asscher vac mindere kwaliteit zouden zijn is door de fa. As scher een prachtig werkstuk gemaakt, voorstellen de de Asscher-fabriek, een vooraanzicht van dit gebouw in Asscher-diamanten. Niet minder dan 3500 steenen zijn hiervoor gebruikt met een inder daad zeldzaam mooi resultaat. Het is inderdaad een sprookje in juweelen. Er is in verwerkt voor een bedrag van f 60.000 aan edelsteenen. Geen wonder dat de etalage met haar fascineerende inhoud groote belangstelling trekt. Een kostbare, bewonderenswaardige, unieke re clame die haar doel ongetwijfeld zal bereiken. „En nou nok jij m'n DUBBEL STER op, Kees! da's Ingezonden Mededceling VAN HET STADHUIS SANEERINGSPLAN EN REGISTRATIE BLOEMISTERIJ. Burgemeeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van de bloemkweekers, da* bet in 't voornemen der Regeering ligt de teelt van producten tier bloemisterij slechts toe te staan op grond van vanwege de Regeering te verstrekken teeltbewijzen, welke slechts zullen worden verstrekt aan hen die zijn aangesloten aan de Nederland- schc Boom- en Bloemkweekenj-Centrale, Koningskade 23, 's-Gravenhage. Als grondslag voor de tc verstrekken teeltbewijzen zal in bet vervolg o.m. gel den de in 1933 met bloemisterij-producten beteelde oppervlakte, in verband waarmede een nauwkeurige registratie van de met producten der bloemisterij in 1933 beteqlde grondoppervlakte noodzakelijk is. Formulieren voor de registratie van de bloemisterij zijn aan de bekende bloemkwee kers toegezonden. Zij, die geen formulier hebben ontvangen kunnen zich tot het in ontvangst nemen daarvan vervoegen op de Gemeente-secretarie. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd dat zij verplicht zijn aan de registratie mede te werken en dat bet verstrekken van onjuiste of misleidende gegevens strafbaar' is. A. VAN DE BANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden. 11 Mei 1931. ONTHEFFING WINKELSLUITINGSWET Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, uit sluitend ten aanzien van de door de firma Burgersdijlc en Niermans, in bet perceel Nieuwsteeg No. 1, alhier, te houden boe kenveiling, voor 11, 14, 15, 16, 17 en IS Mei a.s., de eerste dag tot des avonds 9 uur, de overige dagen tot des avonds 11 uur, ont- heffing hebben verleend van de verbodsbe paling, vervat in art. 2 sub b, van de Win kelsluitingswet J930, S. 460. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 11 Mei 1934. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan den concessionaris van de vuurwerk fabriek, op het perceel in den Stadspolder, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 3229, ontslag is verleend van eenige aan - dc vergunning tot oprichting van ge noemde vuurwerkfabriek verbonden voor waarden en dat aan hem en zijn rechtver krijgenden met betrekking tot die fabriek verschillende nieuwe voorwaarden zijn op gelegd. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester'. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 11 Mei 1934. DIEFSTAL VAN IJZER. Door de politie zijn aangehouden de 46- jarige J. v. T. en zijn 28-jarige zoon, die ver dacht worden zicli schuldig te hebben ge maakt aan diefstal van een partij ijzer van 200 k.g. ter waarde van f 50 van een schuit liggende nabij het kerkhof aan de Groene- steeg ten nadeele van H. MINDERJARIGEN AANGEHOUDEN. Door de politie zijn in den afgeloopen nacht aangehouden en vanmorgen naar hun ouderlijke woning teruggebracht de 14-jarige T. D. M. en de 15-jarige J. M., twee broer tjes, uit Den Haag, die van huis waren weg KRANIGE REDDING. Gistei*middag te 5 uur raakte het zeven jarig meisje C. de G. toen zij een bal uit het water wilde halen, in het Lcvendaal. De 30-jarige J. H. Slagwijn kwam op het hulp geschrei aan de overzijde toeloopen en sprong gekleed in dc stinkende gracht. Zwemmende wist hij het kind op het droge te brengen. De dokter van den E. H. D. kon geen letsel constateeren, maar in verband met den vervuilden toestand van het water achtte hij het toch geraden het meisje ter observatie naar het Academisch Ziekenhuis te brengen. WIJZIGING Sigarenmagazijn Maks Sweris, Leiden, Hooge- woerd 48. Uittr. E.: M. L. Swens, Leiden d.d. 16 Nov. 1933. Wijz. handelsn. in: C. M. Langezaal. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN ZEER GESLAAGDE WANDELMARSCHEN VAN „D. O. S." Zooals reeds geruimen tijd bekend was zou de Chr. Sportvereeniging „D.O.S." op Hemelvaartsdag afstandmarschen organisee- ren van 25 en 40 K.M. Deze gister gehouden marschen hebben onder veel belangstelling een prachtig verloop gehad. Een prachtig verloop, dank zij de uitnemende leiding van den leider den heer G. W. de Jong, dir. van D.O.S. Ook de medewerking van de politie Radio Nieuws. -14.0S -16.20 -13.20 16.35 17.20 VRIJDAG 11 MEI Programma 3: 83.30 Hamburg; 9.20- Keulen; 14.30—15.20 Kalundboi g; 15 20- Keulen: 16 20—18.35 Bru3sel Fr; 13.35- Luxemburg: 19.3022.20 Londen Reg; 2 23.50 Keulen Programma 4: 11.20—16.35 Londen Reg; 17.20 Een der Eng. „National" zenders; 19.30 Londen Reg. 19.3020 Loc uitz i praatje door den heer J G A Janssen (journa list) 20—23 Locale uitzending. Johns Show and Dance Band; in de pauzen gram.-muziek; 23— afloop: Londen Reg ZATERDAG 12 MEI Programma 3: 8—8.30 Hamburg; 9.20—14.20 Keulen: 14.20—15.20 Kalundborg; 15.20—17.20 Deutschl-sender; 17.2019.30 Brussel Fr; 19.30 afloop: Keulen Programma 4: 11.20—16.35 Daventry; 16.35— 17.20 Êen der Eng. „National" zender-s: 17.20— 20.35 Londen lieg; 20.3521.50 Luxemburg; AGENDA De avond-,y nacht- en Zondagsdienst der apotheken wórdt van Maandag 7 tot en met Donderdag 10" Mei (Hemelvaartsdag) a.s. waargenomen door apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807; van Vrijdag 11 Mei tot en met Zondag 13 Mei a.s. neemt waar apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tele foon 552. in onderscheidene plaatsen: moet vermeld worden en niet minder de afd. Alphen van de E.H.B.O. Voor deze medewerking ontving E.H.B.O. een herinneringsmedaille. Dc 159 deelnemers voor de 40 K.M. vertrokken te 1 uur en de 130 deelnemers voor de 25 K.M. te halfdrie. Leden van D.O.S. vormden het hoofdpeleton dat niet mocht worden gepas seerd. De aandacht van de vele toeschouwers trok ken groepen „Oranje Carde" te Leiden en Haagschc Burgerwacht, die beiden vooraf gegaan werden door een trommelslager. De groep van de Oranje Garde was bijzonder mooi door haar nationale kleeding en groot aantal deelnemers. Overal aan dc controleposten had alles een vlot en geregeld verloop. Voor de 40 K.M.* marsch werd gerust aan het hotel „Concor dia" te Woerden en voor de 25 K.M. aan het beursgebouw te Bodegraven. Circa 8 uur kwam de eerste stoet in onze gemeente terug, Van vermoeidheid was nog weinig sprake. De meeste groepen liepen nog keurig in groepsverband. De belangstelling in onzg gemeente was bij de aankomst ook weer zeer groot; reeds lang voor de aankomst had zich overal langs den weg een groote scharo belangstellenden opgesteld. P.m. halfnegen waren alle deelnemers binnen en bleken er slechts 3 uitvallers. Na een keurige toespraak door den leider den heer G. W. de Jong, die allen dank bracht voor de goede regeling en medewer" king voor het slagen dezer wandeltochten, werden de verschillende prijzen uitgereikt. Allereerst werden de individueele prijzen bestaande uit een keurige draagmedaille uit gereikt, zoomede door enkele firma's be schikbaar gestelde prijzen. De jongste deelnemer de pl.m. 10-jarige C, v 't Wout. lid van D.O.S., die had deelgeno men aan de 25 K.M.-marsch cn de oudsta deelnemer de 60 jaiige heer C. de Jong, eveneens lid van „D. O. S." kwamen in aan merking voor een bijzondere prijs. De groeps- prijzen werden toegekend aan „De Oranjei Garde" te Leiden, welke verg. had deelgeno men met 50 leden; De Haagsche Burgerwacht Jane d'arc te Leiden en D. O S. Alphem voor wat de 25 K.M. marsch betreft en vooc de 40 K. M.-marsch aan E.D.O., Alphen; L. W. S. V. Leiden, Padvindersver. Lisse en D.O.S.. Alphen. Als grootste groep had de Oranje Garde uit Leiden een mooie beker in ontvangst te nemen, zoomede een keurige medaille voor de groep die in de 25 K. M. marsch de meeste propaganda voor de wan delsport had gemaakt. Voor de 40 K.M.- marsch viel voor deze onderscheiding in aanmerking de verg. „E.D.O.", uit Alphen.. Een lauwertak beschikbaar gesteld voor de verst komende vereeniging verwierf de Haag sche Burgerwacht Na de uitreiking dezer prijzen, sprak het technisoh lid van da N.U.W.. de heer J. v. Santen, weer waardee- rende woorden tot leider en bestuur van D.O.S. voor de keurige leiding en het aan genaam verloop dezer marschen. Dat alies zulk een mooi verloop had is voor een niet gering deel natuurlijk te danken aan het fraaie wandelweer. Niettemin: de Ghr. Sport vereen. D. O .S. komt de dank van vele voor de keurige organisatie. BENOEMD Tot onderwijzeres aan de Wilhelminaschool DE ALPHENSCHE E.H.B.O. In hotel „Centraal" hield de afd. Alphen a. d. Rijn van de Ned. Vereen. E.H.B.O. ter gelegenheid in de uitreiking der diploma's een gezellige bij- De Voorzitter, de heer J. F. Allart, opende met :n kort openingswoord. Aan 22 heeren en 22 da- es werd het diploma voor 2 jaar en aan 5 hee- n het diploma voor 1 jaar uitgereikt. Mej. J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6