CARAVELLIS PRIJSVRAAG VRIJDAG 11 MEI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 PROT.CHR. BOND VAN SPOOR EN TRAMWEGPERSONEEL JAARVERGADERING TE AMSTERDAM BESPREKING VAN DE RECHTSPOSITIE .«i vervolg op het verslag in ons blad van Woensdag kunnen wij over het verloop der 20e algemeene vergadering van de Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel nog het volgende mededeelen. De groote zaal van het A. M. V. J.-gebouw te 'Amsterdam was dicht bezet met. afge vaardigden uit 122 afdeelingen. Op het po dium stonden eenige vaandels en banieren opgesteld. Namens het Christelijk Nationaal Vakverbond was aanwezig de heer A. Sta pelkamp. In de morgenvergadering was o. m. aan de orde de bespreking over het beleid van het Hoofdbestuur, waaraan door eenige afgevaardigden werd deelgenomen. Wij stippen hieruit aan, dat V e 111 o be zwaren ontwikkelde tegen de voorgenomen herziening van het Reglement Dienstvoor- waarden (R. D. V.) en zeide afwijzend te staan tegenover nieuwe loonsverlaging. Haarlem wenschte maatregelen tot be perking van den Zondagsdienst en vroeg, bij de Regeering hierop aan te dringen. Alle sprekers huldigden het Hoofdbestuur voor zijn beleid. Enkelen hadden bezwaar tegen de overladen agenda, die niet in één dag kon worden afgehandeld. De voorzitter beantwoordde de spre kers en zeide, dat binnen een maand een vervolgvergadering te Utrecht zal worden gehouden. Loonsverlaging wenscht het Hoofdbestuur evenmin als Venlo. maar ab soluut rlvvijzend hiertegenover blijven staan gaat niet Door wijs beleid en voorzichtig heid worden de belangen van de Bonds leden het best gediend. Met Haarlem, dat meerdere Zondagsrust bepleitte, was spr. het geheel eens. Maar zoolang een verkeersregeling voor den Zon dag ontbreekt en iedere particuliere dienst od dien dag van ongebreidelde vrijheid kan profiteeren, blijft veel te wenschen over. Het Hoofdbestuur is evenwel overtuigd van de noodzakelijkheid, dat de openbare ver keersmiddelen op Zondag sterk moeten wor den beperkt, en blijft diligent. Het beleid van het Hoofdbestuur werd hierna eenstemmig goedgekeurdj Bestuursverkiezing. Met groote meerderheid zijn herkozen de aftredende bestuursleden de heeren P. G r a a f f,'Amersfoort; P. Z. L. de Groot, Bilthoven, en J. S c h i p p, Utrecht. Behandeling voorstellen. Besloten werd de volgende algemeene vergadering te Utrecht te houden. Op voorstel van het Hoofdbestuur werden de voorstellen inzake contributiewijziging, ingediend door elf afdeelingen, in handen eener commissie gesteld. Met overgroote meerderheid van stemmen werd besloten een bespreking ovei de loon regeling van vrijgestelden en bureauperso neel niet irL deze vergadering, maar in be perkten kiing aan de orde te stellen. Na toelichting Aan den Bondspenning- meester, den heer-W. Belg er van Utrecht werd de begrooting goedgekeurd. De vele voorstellen, die nu nog op de agenda voorkwamen, komen aan de orde op een 28 Mei te Utrecht te houden ver volgvergadering. Dit onderwerp is in een uitvoerige rede .behandeld door de tweede voorzitter van den Bond, den heer A. Meines, van Leeuwarden. In de eerste plaats gaf spr. een o\erziclit hoe de rechtpositie van het spoorwegperso neel sedert 1903 is gegroeid. Vóór 1903 ont brak alle overleg, sedert 7 April van dit jaar gold de wettelijke bepaling, dat dienst- eontracten werden onderworpen aan de goedkeuring der Regeering, waardoor de spoorwegdirectie gedwongen werd een rege ling van de rechtspositie te treffen. Lang zamerhand zijn toen, hoewel onder veel strijd de rechtsregelingen tot stand geko men, en lang heeft het geduurd eer de Di rectie de vakorganisatie wilde erkennen. Het huidige Reglement van de Dienst- voorwaarden (R. D. V.) besprekend, betoog de de referent, dat de rechtspositie goed mag worden genoemd, vooral als men die ziet in tegenstelling met andere landen. Door het gezamenlijk overleg zijn de onder linge verhoudingen 1 veel gunstiger gewor den. Eerst wanneer partijen het niet eens kunnen worden, heeft de Minister in te grij pen. Dat Minister Kalff, nu een wijziging van het R. D. V. aan de orde komt, een nieuwe loonsverlaging heeft aangekondigd, zonder het overleg tusschen Directie en personeel af te wachten, betreurde spr. in hooge mate. Daardoor heeft de Minister zich gezet op NOG SLECHTS ENKELE DAGEN hebt U de kans, voor een eenvoudigen brief van niet meer dan 100 woorden Fl. 1000.- te ontvangen I ledereen, die Fl. 10.- per woord wil verdienen, kan aan onze prijsvraag meedoen. Rookt de 3 nieuwe Caravellis merken (IRAK 35 ct., BOUQUET 30 ct., ELEGANT 25 ct. per 20 stuks) en schrijft ons welk van deze 3 het moest zal worden gekocht en waarom! Wie het juiste merk aan wijzen en de meest logische redenen geven waarom dit No. 1 wordt, met de juiste volgorde der beide andere merken, ont vangen de onderstaande belooningen 1 PRIJS van Fl. 1000.-. 2 PRIJZEN van Fl. 250.-. 5 PRIJZEN van Fl. 100.-. r 15 Mei gepost zijn. Inzendin- den stoel van de Directie en woi'dt het over leg tot een aanfluiting. Het spoorwegpersoneel ziet de moeilijk heden van het bedrijf, het heeft zich niet onbetuigd gelaten en zelf het. offer gebracht van 26—30 loonsverlaging. De Directie poogt van het bedrijf te ma ken wat er van te maken is, zooals nu weer blijkt uit de Diesel-treinen. De tekorten op het bedrijf kunnén evenwel niet wegge werkt worden door loonsverlagingen. Dat het R. D. V., dateerende van 1921, moet worden herzien, ligt \oor de hand. Toch heeft het goed gewerkt en bij het nieuwe R. D. V. kan men wel gebruik ma ken van de thans nog geldende normen. Classificatie kan niet vermeden worden, maar toch moet er kans op promotie blij ven, opdat de goede werker worde beloond. Het standplaatsenverschil moet zoo klein mogelijk zijn en niet, zooals de Minister wil, worden vergroot. Wij moeten ons, zeide spr., van het nieu we R. D. V. maar niet te veel voorstellen. Het gaat naar omlaag met de loonen, dal is onvermijdelijk, al merken wij in het da- gelijksch leven nog niet veel van verlaagde conjunctuur. Intusschen waarschuwde spr. voor pessimisme en vestigde hij de aan dacht op het feit, dat als de vakbeweging er niet geweest was, de val van de positie van het personeel veel dieper zou zijn ge- Ook de conjunctuur, zeide spr. ten slotte, wordt door God geleid. Daarom is voor moedeloosheid geen reden en hebben de mannen der Christelijke vakbeweging in de kracht Gods de handen aan de ploeg te slaan voor het medehelpen aan de ophouw van het ontwrichte sociale en economische Na eenige discussie en een slotwoord door den heer A. Stapelkamp, namens het C.N.V., werd de vergadering met dank zegging gesloten. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Daarle (O.). A. G. Oosterhuis te E emoes-Buiten. Bedankt: Voor Nieuwe Tonge en Krimpen a. d. Lek, A. G. Oosterhuis te Eemnes-Buiten. Voor Obergum, D.Sieme'ixuk te Emraer-Compas- GEREF. KERKEN Drietal: Te Vleutende Meern, cand. F. v. Dijk, te Kampen, cand. D. J. Ros te Scheveoingen en H. de Valk, cand. te Rotterdam. Aangenomen: Naar Nieuw-Loosdrecht, J Versteegt te Nieuwerkerk a. d. IJssel. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Sneak, W. Heerma te Aals- TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST Het Prov. Kerkbestuur heeft tot de Eivang. Be diening in de N. H. Kerk toegelaten de Heeren W v. Griethuysen te Staphorst en F. R. A. Henkels te Haren (Gr.). De heer B. van Ginkel te Zeist, van wier. toelating tot de Evangeliebediening is melding ge maakt. heeft zijn examen niet afgelegd voor het Prov. Kerkbestuur van Gelderland, doch van Utrecht. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Dinsdagavond nam Dr. K. Sietsma. predikant der Geref. Kerk te Eindhoven, afscheid van zijn Gemeente wegens zijn vertrek naar Amsterdam- Zuid. Zijn prediking was naar aanleiding van 1 Cor 1 20 en 21, waarbij spreker gedacht zijn arbeid in Eindhoven en de zegeningen welke werden ge noten. De Gemeente is in zijn jaren verdubbeld. Blijft allen in "t geloof en houd vast aan het leven de woord van God. Na afloop der prediking werden nog zeer waar- deerende woorden gesproken door Ds. Fanoy en Ds. Hagen. JUBILEUM Ds. J. P. BUISKOOL Ds. J. P. Buiskool, Ned. Herv. predikant tc Krimpen aan den IJssel, hoopt 6 Juni a.s. zijn 25- jarig ambtsjubileum te vieren. In verband bermede zal hij op 10 Juni een gedachtenisrede houd Achtereenvolgens had hij standplaats van 1909 1917 te Kethel en Spaland; van 1917—1920 te Warns (Fr.): van 1920-1924 te St. Pancras; van 1924-1929 te IJsselmonde; van 1929— 32 te Balk (Fr.) en sinds 18 December 1932 te Krimpen den IJssel. ALGEM. SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK Tweede zitting. Na opening met gebed wordt de agenda aangevuld. Voortgezet wordt de behandeling der voordrachten betreffende de aan vragen om subsidie uit het Fonds voor noodijldende kerken en personen voor herstelling of bouw van kerken en pastoriën. na kennismaking der begroo ting van de beschikbare middelen. Hierop volgen de aangelegenheden van Fonds der Ned. Herv. Kerk ter voorziening in de geestelijke behoeften van baar gemeenten, waar eigen middelen ontbreken. Ook ditmaal werd van H.M. de Koningin een gift van f 750.— ontvangen. De inzamelingen brachten f 79.33 en de prolonga tierente f 2.12 meer op dan het vorig jaar. Het op het grootboek ingeschreven kapitaal onderging ver andering. terwijl het nadeelig koersverschil tot f 14 391 vermeerderde. Het effecten-bezit, bestaan de uit f 10 0004J'2 pet. obligaties Amsterdam, bleef onveranderd. De verkorte rekening over 1933 wijst aan vangsten en uitgaven aan f 16.924.40 met eer do van f 8830 (vorig jaar f 8540). De balans op 31 Dec. heeft aan debet en credit f 136.610. E: bestaat geen bezwaar f 5420 voor uitkeeringen te bestemmen, vermeerderd met de eventueeie tceiage uit de generale kas. Er zijn 29 aanvragen van schillende gemeenten. De rekening van het Studiefonds heeft aan vangsten en uitgaven een som van f 5945 e kapitaalrekening van f 6814. Van het fonds „Racer Tak" werd f 400 ter beschikking gesteld. Uit he: Fonds van den Vervolgbundel werd f 850 op het fonds overgschreven. Worden f 1000 uit de batei van den Vervolgbundel en f 400 uit het Fonds „Racer Tak" beschikbaar gesteld, dan zal f 1575 kunnen worden uitgekeerd. Er zijo 42 aanvrager om toelagen. Het Fonds tot verbetering der schraalste predi- kantstractementen ontving van het Fcnds „Aar- pakken" dit jaar f 30.000, terwijl uit de generale kas f 19.067 en uit de Vervolqbundej f 500 werd overgeschreven. Wegens niet betaalde uitk. gen. veroorzaakt door vacaturen, werd -f 7953.7^ in de generale kas teruggestort, tegenovei f 10.349.75 in het vorig jaar. Het saldo der uit- keerings-rekeniog bedraagt thans f 65.850. waar uit de uitkeeringen in 1933 gevoteerd, ten bedrage van f 58.298 moeten worden voldaan. In 1934 zal voor traktementsverbetering f 44.750 beschikbaar zijn. vermeerderd met een bijdrage ui; de generale kas. De rekening wijst aan ontvangsten en ven f 158.652,86 aan met een saldo van f 65 850 (vorig jaar f 69.050) en de balans per 31 Dec. f 292.048,50. De inschrijving grooiiboek bedraagt f 127.152.50, het effectenbezit f 81.225. Voorgesteld LES 'IN CIGARET OP TWEE 21CENT STUKKEN en dan hebt Ge precies de lengte, breedte en dikte van zoo'n handig metalen zakdoosje met 3 "AKKERTJES". Ge hebt er geen last van in Uw vestzak of taschje. Wel kunt Ge last krijgen van Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn of Zenuwpijnen, maar dan kunt Ge die dadelijk verdrijven met de "AKKERTJES" uit Uw zakdoosje. Be ramp bij de kaliwerken van Bug^ngen. Familie van de slachtoffers verdringt zich voor de poort van de mijnwerkers, p/rbeiders in de brandende mijngangen werden ingesloten* - - >- wordt uit tc keeren een bedrag van f 58.397 (vo rig jaar f 58.298). Twee verzoeken om cassatie worden gesteld in handen van Mr. Cost Budde en Dr. Smit; een der de verzoek in handen van Prof. Haitjema en den heer Slagter; een vierde verzoek in handen Ds. Barbas en Ds. Boonstra, en een vijfde van den vice-president en Prof. Haitjema. De president sluit de zitting tot Vrijdagmorgen. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND Uitbreiding der Kerkwetgeving Uit Berlijn wordt officieel (dus uit den hoek van den Rijksbisschop) meegedeeld, dat. nu de landskerken der Oud-Pruisische Unie van den vrij staat Saksen en Nassau-Flessen een nauwe verbin ding met de Rijkskerk zijn aangegaan, thans reeds meer dan de helft der Evangelische Duitschers tol de Rijkskerk behooren, waardoor de voortschrij dende eenheid wordt bevorderd, zoodat tbaru wordt besloten de kerkwetgeving aanzienlijk uit tc breiden. In de plaats van de Duitsche Evangelisch< Nationale Synode komt de landsynode. De be staande landsynode wordt georganiseerd en treedt binnen twee weken af In de eerstkomende bijeenkomst staat als eenig punt op de agenda de verkiezing van een ni landsynode. Conges te Erlangen Dr. Kinder, die formeel opvolger van Ds. Hos- senfelder is en dus de leiding der „Duitsche Chris tenen tot taak heeft, probeert met taai uithou dingsvermogen de splitsing in de Evangelische kerk te verhinderen. Hij richtte dezer dagen aan de lan delijke bisschoppen Wurm en Meiser een brief, waarin beiden worden verzacht, aan den wederop bouw van het kerkelijk leven actief deel te nemen. Het antwoord der bisschoppen is nog niet bekend, maar de Duitsche Christenen gaan met hun acti: verder. Over den „Pfarrernotbund" willen zij niet meer discuteeren, daar dit geen practische beteeke- nis heeft. Daar echter tijdens de Ulmer-conferentie de belijdenis als uitgangspunt genomen werd en ook de „Duitsche Christenen" hiervoor strijden, is volgens hen een gemeenschappelijke basis ont staan. Beide groepen kunnen dan met elkaar te Er langen overleg plegen, theologische professoren afvaardigen, om met Marahrens, Meiser, Wurm, Paulsen e.a. tot een vergelijk te komen. De meeningen over eventueele samenwerking tusschen de Duitsche Christenen en hun kerke lijke tegenstanders loopen sterk uiteen en het ziet er niet naar uit. dat zulk een congres te Erlangei een bevredigende oplossing zal brengen. Motie der Schotsche vrije synode. I De Generale Synode der Schotsche vrije kerken verzond aan de Gereformeerden in Duitschland een motie van hartelijke sympathie in hun strijd otn de vrijheid van liet evangelie. De motie spreekt den wensch uit, dat zij in dezen strijd kloekmoedig zullen mogen volharden. KORTE BERICHTEN Door den Kerkeraad der Geref. Kerk te En schedé is besloten tot het beroepen van een derden predikant. Een commissie is benoemd om den Ker keraad in dezen van advies te dienen. DE PINKSTERDAGEN geven goede aanleiding tot het verspreiden van tractaten. In Meinema's tractaten-serie zijn goede Pinkstertractaten opgenomen Deze tractaten zijn kort maar krachtig ge schreven en wekken door aparte, typografi sche uitvoering, teekeningen, papierkleur en Youwwijze, de belangstelling op. Vraagt proefex. aan de N.V. W. D. Meinema te Delft, ZENDING EN PHILANTROPIE HET INTERNAAT TE ZETTEN Gisteren heeft in het Gymnastieklokaal va Normaalschool de opening plaats gehad vai vernieuwde gedeelte van het Internaat. De Voor zitter, Dr. J. Lammerts van Bueren. opende de ver gadering met het lezen van Matth. 13:31 en 32 deze gelijkenis werd gekozen, omdat de stichtei der school. Ds. O. G. Heldring, de Normaalschool heeft vergeleken met het mosterdzaad. In het kort behandelde Dr. Lammerts van Bueren de gescnii denis van de schodl, in 1864 begonnen in een boe renwoning, met vijf leerlingen van zeer verschil lenden leeftijd. Herhaaldelijk bleek uitbreiding no dig en tenslotte besloot het Bestuur verleden ja; het voorste gedeelte, dat niet meer aan redelijke eischen voldeed, af te breken en door een i te vervangen. Reeds jarenlaog had de slechte toe stand van het oude huis de Directie zorg gegeven, en daarom is er vandaag een bijzondere reden tot dankbaarheid, dat deze nieuwbouw uitgevoerd kon worden. Daarna wendde Dr. Lammerts van Bueren zich tot den architect, den heer Pothoven, tot den aannemer, den heer Hoogevest, en den opzichter, den heer Hoekstra, om hen den hartelijken dank van het Bestuur over te brengen voor hun 1 zaamheden aan den nieuwbouw. Ook de bewoon sters van het Internaat, de Directrice, leeraressei en leerlingen werden gelukgewenscht met di nieuwe huis, dat aan hun bijzondere zorg werd aanbevolen. Bij de herdenking van het 50-jarig bestaan der Normaalschool in 1914 koos de toen- mallige voorzitter. Dr. H. Picrson, dezelfde gelijke nis tot uitgangspunt en vergeleek daarbij de wikkeling van de Chr. Normaalschool met die het Chr. onderwijs in het algemeen; daarom den ken we in deze, ook voor het christelijk onderwij: criticke tijd, bijzonder aan deze gelijkenis, en het is een reden tot dankbaarheid, dat deze nieu bouw uitgevoerd kon worden, zonder schulden maken. En dit is mede te danken aan de goede zorgen van hen. die de dagelijksche leiding in de scholen en internaten hebben. Wij willen oru ook niet bezorgd maken voor de toekomst, alles verwachten van Hem. onder wiens hoede de school tot nu toe veilig is geweest. Daarna sprak Ds. G. Mansvelt. Voorzitter van de Heldringgestichten, en wees op de beteekenis van de opvoeding; het woord duidt reeds aan. dat de opvoeding moet zijn een omhoocjbrengen van wat gezonken is, een brengen tot God, den mensch helpen om te komen tot zijn eenige be stemming. Het christelijk beginsel blijve de drijf veer van het werk. niet slechts een etiket. Dit kar alleen door Gods Geest worden geschonken. Door het gebed kunnen we komen tot een verborgen gemeenschap met God. die zoowel voor de op voeders als voor degenen, die opgevoed worden. NED. ZENDINGSVEREENIGING HERDENKING VAN HET 75-JARIG BESTAAN Samenkomst in de Groote Kerk te Rotterdam De Nederlanrlsrhe Zendingsvereeniging heeft gister te Rotterdam het 75-jarig be staan herdacht 's Middags werd een samenkomst gehou den in het gebouw „Verein" aan de Witte de ithstraat. Een groot aantal afgevaar digden waren aanwezig. De Voorzitter der N. Z. V., Ds. P. G. d e Vey Mestdagh van Rotterdam opende tegen half drie de samenkomst, liet zingen Ps 68 9 en 17, ging \oor in gebed en las het Hemelvaartsevangelie uit Lucas 24. Daarna sprak hij een kort openingswoord waarin hij er op wees. dat de mensch van dezen tijd niet meer naar boven ziet, maar het. van aardsche dingen verwacht. In deze wereld is het de taak van den Christen het Hemelvaartsevangelie te prediken, en wel met des te meer kracht en gloed, hoe moei" liiker de tijden worden. Na dit openingswoord heeft Dr. W. J. L. D a k e, zendeling-arts te Bandoeng, ge sproken over den arbeid op het zendingsveld West-Java Spr. wees er op, dat hij reeds 7 jaar geleden de opmerking heeft gemaakt dat het zendingswerk in zijn onderscheiden takken als een geheel moet worden gezien. De N.Z.V. heeft die gedachte steeds moer gegrepen en is zoowel de Medische zending het Jeugdwerk, de colportagearbeid als het onderwijs als een eenheid ggan zien. De Medische zending is reeds zeer oud. De Soendaneezen zijn er door in kennis ge komen met de Chr. barmhartigheid. Dit was niet voldoende. Het gaat om de Evangelie prediking. Dat is zeer moeilijk. Artsen en verpleegsters moeten daarom eerst belang stelling weten te wekken. Pas daarna kun nen goeroe en zendeling aan den arbeid De opleidine der verpleegsters moet als gevolg daarvan aan bijzondere eischen voi- Spr. gaf daarna enkele bijzonderheden over het ziekenhuis te Bandoeng, waar 2-40 patiënten kunnen worden verpleegd. Hef aantal verpleegdagen, dat in 1924 1000 be droeg. steeg in 1928 tot 50.000! Aan dit zie kenhuis is ook een anti-opium-paviljoen verbonden. Spr. vertelde vervolgens iets over de zit. kenhuizen te Tjideres en te Poerwakarta. Financieele moeilijkheden zijn er tot nu toe niet Het personeel behoefde niet te worden verminderd. Uit\oerig werd behandeld het werk m Cheribon. het jeugdwerk der N.Z.V., de op richting dpc clubhuizen, de jeugdcentrale de colportage en het onderwijs. Zeer belangrijk achtte spr. het besluit van 2 December 1933, waarbij in principe beslo ten werd zelfstandige gemeenten te gaan stichten. Op deze rede is een uitvoerige gedachten wisseling gevolgd, waarna de samenkomst om half 5 op de gebruikelijke wijze werd beëindigd. Avondsamenkomst Groote Kerk. *s Avonds om 7 uur werd in de Groote Kerk een herden kings'samenkomst gehou den. welke per radio werd uitKezonden. Als feest redenaars traden op Ds. P. G. de Vey Mestdagh, Ds. Joh. Rauws en Prof. dr. Th L Haitiema. van Gronineen. De Voorzitter der N.Z.V.. Ds. P. G. d t> Vey Mestdagh opende om half 8 de ver gaderintr met te laten zingen Ps 68 9 en 17. waarna hij voorging in gebod. In een kort welkomstwoord riep spr. daarna de aanw» zigen een hartelijk welkom toe. Spr. wees op de beteekenis van dezen gedenkwaardi- gen dag, waarop de N.Z.V. het 75-jarig be staan mag herdenken. Alle aardsche zorgen mogen nu enkele oogenblikken worden vergeten om de oogen hemelwaarts te slaan, waarheen de Koning ner zending is heengevaren. Spr. putte hieruit enkele troostrijke ge dachten voor den arbeid der N.Z.V. en voeg de woorden van bemoediging daaraan toe. Ds. Joh. Rauws heelt als eerste snrekei iets verteld over het ontstaan en de ge schiedenis der N.Z.V. Spr. herinnerde aan de oplichting van het Ned. Zendeling Ge nootschap in 1797. een plant van eigen bodem, gelxtren uit den gemeenschappelij- ken nood der revolutie. Dit genootschap liet zich niet in met kerkelijke of theologische geschilpunten, maar kenmerkte zich door kerkelijke onbepaaldheid. Een halve eeuw bleef dit Genootschap de eoniee zendingv corporatie :n Nederland. Toen. kwam het Reveil met als gevolg een scherpe richtin gen-strijd in de Ned. Herv. Kerk. Het Neo Zendeling Genootschap werd daar ook in betrokken. In kringen van het Reveil vond men het halfslachtig en mannen als Groen van Prinsterer traden er uit, omdat zij te ver van de oude ligplaats was afgedreven. Op 2 December 1858 stichtte de lieer J. Voorhoeve de Ned. Zendingsvereeniging. Aanvankelijk was de inslag van het Neu Zendeling Genootschap nog sterk. De Utr. Zendingsvereeniging. opgericht in April 1859 was hiervan een terugslag. Dit vertegen woordigde de leidende gedachte van net Langzamerhand echter weken uit de N. Z. V. de onkerkelijke elementen en zij wordt de Vereeniging, die zich het nauwst aan sluit bij de Ned. Herv. Kerk. Als Zendings terrein werd gekozen West-Java. Veel teleur stellingen wachtten. Het methode-vraagstuk bleef jarenlang onopgelost en dreigde zelfs een schaduw over het 75-jarig bestaan te werpen. Doch een nieuwe dageraad brak aan, toen in 't laatst van het vorig jaar be sloten werd tot vorming van zelfstandige in- neemsche kerken over te gaan. Spr. gaf vervolgens enkele bijzonderheden over het Zendingswerk op Z.O. Celebes dal in 1916 werd aangevangen. Er is veel zegen op den arbeid gekomen In den nieuwen tijd blijft de oude taai- gehandhaafd. Doel blijft Indië voor der. Christus te winnen. In de huidige federatie ve samenwerking zal het de taak zijn der N.Z.V. zichzelf te blijven en in de kracht, die God haar geeft, moedig voorwaarts te gaan. De feestrede werd daarna uitgesproken door Prof. Dr. Th. L. Haitjema, hoog leeraar te Groningen. Deze bepaalde zijn ge hoor bij de volgende woorden uit Rom. 11 18: „Roem niet tegen de takken". Spr. stelde allereerst in 't licht in welk verband de Apostel Paulus deze woorden sprak. De Heidenen, die bekeerd waren, mochten zich niet gaan verheffen boven de Joden, die afgesneden zouden worden als doode takken vanwege hun ongeloovigheid. Roem tegen de takken Is verkeerde roem* taal. De Corporatieve Zendingsarbeid kwam op, doordat de Kerk in gebreke bleef op Zendingsgebied. Toch kan roem togen de takken onder deze omstandigheden leiden ;en onrechtvaardig oordeel en klein- geloovigheid tegenover de Kerk. Want al blijft de kerk in gebreke toch kunnen de leden persoonlijk zich hun roeping bewust zijn en Zendingsarbeid verrichten. Boven dien is God machtig om ook de oude volks kerk weer tot nieuw leven te roepen en haar taak en roeping weer opnieuw ter hand te doen nemen. Op dezen jubileumdag richtte spr. In dit verband ook een waarschuwend woord tot de gemeenten in Ned. Indië. Ook zij mogen niet roemen tegen de takken. 7.ij moeten rondzien in eigen land en opmerken hoeveel doode takken er zijn en bedenken dat God machtig is ook doode takken, dnor het onge" loof afgevallen, weer in te enten op den stam en tot nieuw leven te wekken. Zco is er dan geen roem in de takken. Er is alleen roem in den wortel; God en Zijn Zoon Jezus Christus. Die roemt, roeme in den Heere, die in het Zendingswerk de eerste en de laatste is. Na deze rede ging Prof. Dr. Haitjema m dankgebed voor. Staande zong men tenslotte Gez. 155 5. Tijdens den dienst zong het Jeugddienst koor Li'-ht in Lijden1' onder leiding van den heer Leidecker eenige liederen. De heer J H. Bes«elaar nespeelde op voortreffelijke wijze het orgel. GIFTEN EN LEGATEN Wijlen mevr, de wed. Bouman—v. Bemmel te 's-Graverhage, heeft gelegateerd voor verschillende Prot. doeleinden vier legaten elk van f 7500. vrij van successierechten, maar belast met vruchtge- KORTE BERICHTEN De Vereeniging tot Chr. Verzorging van Ze nuwlijders in Nederland (gevestigd te Zeist) heeft als propagandist benoemd de heer A. M. Sterren burg. Ned. Herv. Godsdienslcnderwijzer te Zalt- bommel. noodig is om het gestelde doel te bereiken. Ten slotte sprak nog de heer Lewc van Aduard. Burgemeester der Gemeente te Valburg: hij wees op de geruchten over groote besnoeiing van hel onderwijs en sprak den wensch uit, dat het werk der Kweekschool rustig en veilig zou voortgezr- kunnen worden. Hij wensahte het Bestuur gcltJc me; het mooie gebouw en in de tweede plaats met het feit. dat dit uit eigen middelen, zonder hulp van de overheidskas, was tot stand gebracht. Ock wenschte hij de toekomstige onderwijzeressen ge luk. die in deze nieuwe omgeving, naar de eischen ingericht, kunnen leeren hoe het behoort te z"- en dit is voor toekomstige opvoedsters van het grootste belang. Na afloop der opening werd het nieuwe gedeel te door de aanwezigen bezichtigd; de nieuwe eet zaal en de keurige nieuwe slaapkamertjes werden zeer bewonderd. Schoolnieuws. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Tot tijdel. onderwijzeres aan de Herv. School te Alm kerk (hoofd L C. Velthuizen): Mej. Schouwenaar van Dinteloord (wegens ziekte van Mej. Hilberts) EXAMENS PROMOTIES GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor ln de geneeskunde op proefschrift: „Standaardisatie van Cortlne', J C M Bok (Utrecht). irkunde: de heer H* EXAMENS APOTHEKERSASSISTENT AMSTERDAM. Geslaagd de dames: M. ten 3rlnk. Amsterdam en L M J Janssen. Velsen. GRONINGEN. Geslaagd de heeren: J Maai C Dijkstra te Stegger.ia. EXAMENS STUURMAN 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor 3e etuur- nan gr stoomvaart: de heeren W P Hamers :n C P Lenshoek. EXAMENS MACHINIST •s-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A Ie heeren P. W. K. Zuiderent, Schiedam en ,V J Brederoode. Den Haag. VERPLEGING VAN ZENUW- EN GEESTESZIEKTEN OEGSTGEEST. Deze examens zün voortgezet net de candidaten uit Brlnkgreven te Devtn- islaagd: nlnk. G. Frankem Candidaten uit Endegeest enz. te Oegstgeest. De uitslag ls als volgt: Geslaagd: E P Robbers. J M Elfers. H J Schaart. G Faber. J Slra. J M Flinterman. L v d Wege. A J v d Hoeven, H B Wentlnk. C M Jacobs. A C Klok. C Kramer. A Krom. S Kul- zlnga. Th C M Midden. Geslaagd: M. Blazer. G. Blansjaar. G. Laven G H v Loenen, J de Bruin. A Oosters. J. van Egmond, JEM Verbi), A Fallaux. A C GhtJ- sels. F A Woldhuis. H H Gottlieb. G van Wük, M v d Haar. H H&sselink, C. Hogedoorn. Dr Mr W. VAN DEN BERGH-STICHTING TE NOORDWIJK-BINNEN B(j de examens op de dr mr Wlllom van den Bergh-Sttchtlng te Noordwlik-Binnen, ziin ge- d Pol. B Scho< CHR. BEWAARSCH. ONDERWIJZERESSEN la.agd voor 't theoretisch gedeelte examen •school- A M hulpakte onderwijzeressen In Nederland, de Van Dijk. D J Roehar. J Baarajvul. allei Utrecht: S Pijnakker. Leiderdorp: A H Voeri Angeren; J M v Dorsen. Amsterdam; t D' ker. Hilversum: J G Heat, Utrecht: G- J v d Breukelen; R Swlerlnga, Emmrn bii Bedun Laat er geen gras over groeien. Koop vandaag een pakje Echte Friesche Heeren baai en U zegt voortaan FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5