Nederlandsch Jongelings-Verbond VRIJDAG 11 MEI 1934 DERDE BLAD, PAG. 10 Toespraak Pastor Schrovenwever Hierna was het woord aan Pastor S e h r o nen w ev er, van Wilsum (Gr. Bentheim/ afgevaardigde van den West-Deutschen Rc form ierten Ju.nglingsbund, die met een har telijk applaus werd begroet op het sprcekge stoelte, Er was groote spanning wat deze nog jonge predikant uit het nabuurland tc zeg gen zou hebben en met vaak adomlooze aandacht werd zijn toespraak aangehoord. Het was allereerst een hartelijke broeder- groet van de zusterorganisatie over de grens, die nu nog, zij het verzwakt bondsdag bijeen kon komen. Maar het was toch meer dan dat, het werd een woord van hart tot hart, eo woord, dat de diepste impressies aan den Zwolschen Bondsdag meegaf. Hier stond, naar ieder gevoelde, een ver tegenwoordiger van het onbuigzaam Calvi nistisch beginsel, wien de innerlijke over tuiging van het heilig souvereiniteitsrccht Gods op Zijn gemeente van de lippen werd gelezen. Spr. herinnerde aan den Oud-Germaan schen strijdkreet „Hart an den lierzog', een kreet, die geuit werd als de aanvoerder in gevaar kwam en zeide bewogen, dat ook zou gelden „Hart an den Herzog unser ligkeit" waar het ging om Gods souver teit, ook al zouden het nog maar weinigen zijn die dien roep verstonden (langdurig applaus). De voorzitter zeide in zijn antwoord, dat uit dit langdurig applaus gezien moest worden de ontroering, die de vergadering had aangegrepen. De vergaderden gevoel den: het kost hier geen moeite om te belij den, het is in Nederland heel gemakkelijk om Gereformeerd te zijn, maar het kan ook hier anders worden en dan geve God ons de kracht om onze belijdenis te handhave Ter bemoediging van de broeders in Duitschland wees spr. op den strijd in ons land voor 100 jaar gestreden. De Heere, ai- dus spr., heeft ons volk uitgeleid en schonk op de trouwe belijdenis Zijn zegen. Zulk een overstroomenden zegen schenke Hij ook op uw. trouw. (Langdurig applaus, gevolgd door liet staande gezongen Lutherlied.) Was het niet, dat het programma anders aanwees, men zou hebben gevvenscht, dat na dit hoogtepunt van den Bondsdag tevens de hamer voor goed zou zijn gevallen. Ech ter: een opwekkende rede van Ds. H. A M u nnik volgde nog. Spr. betitelde zijn rede: „Onder den band des Vcrbonds" en ving aan met te consta- teeren, dat er vooral bij de jongeren veelal is weinig v astheid van beginsel. Gister was men verdediger van het anti-militarisme, vandaag is men fascist. Men leeft bij het oogenblik en voelt niet de band met de his torie. Ook op alle J.V.-leden kan men niet gerust zijn. Spr. zette uiteen, dat terug ge grepen moet worden naar den bami des Verbon ds, wil aan de Geref. levensbeschou wing vastigheid worden gegeven. Doop en belijdenis moeten werkelijk steunpilaren .voor ons leven zijn. Wij zijn dan geen bangelijke menschen, die het nieuwe vreezen, wij leggen slechts immer den toets der belijdenis aan. Als we bewust bondeling zijn. komt er stuur in ons leven en dan wordt ook do J.V. daarin een drijvende kracht (applaus). Voorzitter Z ij 1 s t r a sprak nog een har telijk woord van dank tot den dezer dagen jubileerenden predikant. Toen vvas het slot van den dag gekomen Nog eenmaal dreunde de zaal van het ge zang, ditmaal de hemelvaarts-psalm, toen ging Prof. A alders voor in dankgebed... de zaal stroomde leeg. In dc stad bleef het nog langen tijd druk. Vooral toen ook de bijvergaderingen waren uitgekomen. Na de ernst, die urenlang oprecht was geweest, was thans de jeugdige vroolijkheid het niet minder. De tuin van de Buiten- societeit zou kunnen getuigen van het feit, dat Sarie Marijs altijd nog in die ou-Trans- vaal woont en dat daar vele menschen wen- schen te worden heengebracht, onder ge zang werden de bussen weer opgezocht, de treinen ondergingen bestormingen. Toen ging het weer: naar huis! IN DE DEPENDANCE. In den trein beklaagde zich een jongeling tegen ons, dat wie in een der neven-samen komsten is ondergebracht toch niet kan on derdrukken de idee „in den bijwagen te zitten". Wij kunnen dat verstaan. Uitvoerig gaven wij verslag van de hoofd samenkomst. opdat ook de passagiers „uit den bijwagen'1 in den geest nog even vlak achter den motor kunnen zitten. Wij hoorden, dat in alle samenkomsten toch met groote aandacht door de talrijke bondsleden de referaten zijn gevolgd. Wij konden niet bij alle zijn en willen ook geen afbreuk doen aan de beteekenis der gehouden redevoeringen door ze in een min of meer futloos uittreksel-aftreksel weer te geven. Uitvoerig gaven wij verslag van de hoofd samenkomst, opdat ook de passagiers „uit den bijwagen" in den geest nog even vlak achter den motor kunnen zitten. Wij hoor den, dat in alle samenkomsten toch met groote aandacht door de talrijke bondsleden de referaten zijn gevolgd. Wij konden niet bij alle zijn en willen ook geen afbreuk doen aan de beteekenis der gehouden redevoeringen door ze in i min of meer futloos uittreksel-aftreksel w te geven. Daarom volstaan we met de mededeeling dat in de drie andere vergaderingen de ope ningsrede werd uitgesproken door dc hoe ren Dr. K. D ij k, P. van N' e s Czn. en J. W ij n h e e k, eveneens met het oog op het Eeuwfeest der Afscheiding, getiteld lS3i 1931. Het onderwerp betreffende de A. R, ginselen op de J. V. werd ingeleid aoo hoeren Kögeler, Stap en Schouten. In de middagvergaderingen refereerden Dr. Kr a a n, Ds. Sikkel en Ds. v. d. Vliet over „Geestelijke Vrijheid", terwijl het slot woord werd gesproken door Ds. W o u ter s, Dr. Impeta en Ds. S. W. Bos. NEDERL. VEREENIGING VAN JODEN-CHRISTENEN EENDAAGSCHE CONFERENTIE TE UTRECHT De N'eilerl. Ver. van Joden-Christenen hielcl op Hemelvaartsdag te Utrecht een conferentie, welke geleid werd door den heer J. II. Zalman, arts te Soest. Des morgens had de eerste ontmoe ting plaats in lintei Pcmbna. Een talrijke chare was ongCK urnen Jn deze morgen- bijeenkomst sprak zendeling Trostianctzkv an Antwerpen ovei„De verhoogde Mes- ias het was een bezielend woord met als uitgangspunt het tekstwoord uit den llOcn Psalm: „Zit aan Mijn Rechterhand, totdat ik uw vijandt-n gesteld heb tot een voetbank Uwer \nc»en." Spr. handelde achtereenvolgens over: de rede, hut gevolg en. het doel van de Mes- sias-verhooging. Dc Messias is verhoogd om ons een Dlaats in den hemel te bereiden; door Zijn verhoo ging hebben wij een algenpegzame voor bede bij den Vader en hei geheele volk als volk, zal worden tot voetbank Ziji oeten. Door het laatste punt belandt spr. bij het duizendjarig Rijk. Dan zal de Mes sias tronen op den troon van David. De morgenbijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 105 vers en het lezen de Hcmelvaartgeschiedenis, terwijl aan het slot gezongen werd Psalm 105 vers 5 (door de Joden alleen) en Ps. 105 vers 2 door alle aanwezigen. Des middags vond in gebouw „Bethel" (Nieuwe Gracht) een getuigenissamenkomst jdaats. Evenals vorige jaren had het open baar getuigenis een ruime plaats in het programma. Eenige Christenen van Joodschen bloede spraken een kort woord en gaven uiting aan hun geloof in Jezus als hun Verlosser. In (leze bijeenkomst kwam tot uiting dat er ook in onze dagen Joden zijn, die Jezus uit overtuiging belijden als hun Messias en dip :1e band met het Joodsche volk niet ver broken achten. Met vreugde werd getuigd de vernieuwende kracht, die er voor Jood en niet-Jood uitgaat van het geloof Jezus als Zaligmaker. Met betrokking tot de bekeering der Joden wercl uiting gegeven aan het geloof, dat deze verandering van het Joodsche hart komen zal op grond van Gods beloften door liddel van de barmhartigheid der Christe- •m-uit-de-volkeren. De Joden-Christenen weten zich een rruoht van deze liefde tot het. Joodsche roik. Dankbaar voor wat zij ontvingen, wek ten zij de aanwezige Christenen op tot het. dage'ijksch gebed voor dc 'bekeering der Joden. De Ned. Ver. van Joden-Christenen draage >k een Zionistisch karakter. Het is wel waar geen Zionisrrte, maar beoogt een kolonisatie. Zionisme in den zuiveren zin des woords beoogt het maken van een betere toekomst voor het Joodsche Volk. De toe komst voor dit volk ligt in Jezus bij God 'borgen. Een van de middelen dan die de Vereeniging gebruikte om de bekeering der Joden te bewerken is het klaarmaken van .Toden-Christencn voor Kolonisatie in Pa lestina. het land der vaderen. Zij die dit •k willen steunen kunnen per week 3 cexu (zegge: 3!) geven voor dit Koloniewerk. Men geve zijn adres op bij den heer J. H. Zat- ann, van Beuningenlaan 10, Soest. Ten laatste kunnen wij nog zeggen, dat de eonferpntiedag besloten werd met een Avondbijeenkomst, waarin het vereenigirtgs- e'rk door den Voorzitter besproken werd (met lichtbeelden). Alle samenkomsten aren uitstekend bezet, zoodat deze Gon- ferentiedag alleszins geslaagd mag heeten. Veel strijd staat den Joden nog te wachten. Maar moed zullen wij houden en nimmer •rgeten het woord van den koninklijken harpspeler David: „Wat wil die onbesne dene, die geestelijk onbesneden Filistijr. tegen de slagorde van den. Levenden God!" Vele zielen uit het Jodendom zullen dan de vertroosting Israels smaken en God, Zijn belofte vervullende, voor Israël zijn als de dauw! DE WERELDREIS VAN PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE door G. Th. ROTMAN 103. Hoep! Daar kwam hij al. Maar o jongens, dat viel hem toch niet mee, want hij bleef halverwege hangen en kon niet ver der. Blijkbaar was et touw. waaraan hij vastzat, niet lang genoeg. Jantje en Pietje, die allebei Leele helden waren, zoolang er peen gevaar was, bleven nu staan en gingen het arme, machteloos grommende dier, staan plagen. 10L Nu wilde het geval, dat Hektor, de hond, vastgebonden zat aan den schommel stoel van zijn baas, meneer Kruydewinckel, die achter de struiken een dutje deed. Zijn vrouw zat tegenover hem. en een heerlijke versche taart stond tusschen hen in. Dooi den ruk, dien Hektor aan het touw gaf bij liet springen over 't liek, helde meneer Kruydewinckels stoel gevaarlijk achterover... .(Wordt Maandag vervolgd) BONDSDAGEN TE GRONINGEN Belangrijke onderwerpen voor 't jongelings- en vereenigingsleven Hot Nederlandsch' Jongelings-Verbond hi'cld zijn Siste jaarvergadering Woensdag en gister, ditmaal te Groningen. De traditie getrouw werd de Woensdag middag voor een groot gedeelte gewijd aan de bespreking van de huishoudelijke aan gelegenheden, met name aan de jaarversla gen en ingekomen voorstellen. Ruim 600 afgevaardigden van meer dan 2i0 afdeelingcn waren om twee uur reeds aanw ezig, toen dp voorzitter, Ds. P. V te Utrecht, de samenkomst, die gehouden werd in de groote benedenzaal, van de Har monie, opende. Voorts waren vertegenwoordigd de Cen trale Jeugdraad, het Chr. Nat. Vakverbond en de Ned. Luthersche Jongelingsbond, die door den voorzitter hartelijk werden ver welkomd. Het jaarverslag van den secretaris maak te gewag van een uitbreding van het. )e- dental tot meer dan 35.000 jongeren en meer dan S00 afdeelingcn. Met dankbaarheid werd gememoreerd de arbeid ten behoeve van de werklooze Bonds leden op de Ernst Sillem-lioeve en in Huls horst. Naast deze uiterlijke teekenen van bloei sprak het verslag ook van innerlijken groei, van een intensiveering van den arbeid en can een nauwere samenwerking tusschen Bondsbestuur, Staf en Provinciale Commi; sies. Er was op verschillende punten eenige gedacht en wisseling, evenals over het ver slag van den penningmeester. Onder harte lijke instemming der vergadering werden beide verslagen goedgekeurd. Als plaats waar in 1935 de Bondsdag zal worden gehouden werd Utrecht aange- ■ezen. Levendig applaus verwekte de mededee- ng van den iUtrechtschen afgevaardigde, dat. door de afdeeling in zijn provincie :eds een garantiefonds van f 1200 voorden Bondsdag werd bijeengebracht.. Een voorstel van een aantal afdeelingcn i eenige bondsleden (door ons reeds de- r dagen gepubliceerd), om door het Ver bond te doen verklaren, dat de Marxisti sche en Nationaal Socialistische levensbe schouwing onvereenishanr en in strijd met den Bondsgrondslag is, werd na een leven dige discussie en een uitvoerige bestrijding den Bondsvoorzitter verworpen, voor namelijk wel op grond van het feit, dat het niet de taak van het Verhond is zich te gen een bepaald standpunt te verklaren, doch wel om zich vóór z ij n eigen stand punt uit te spreken. Dat eigen standpunt.: VOOR JONGEMAN NEN EN DOOR JONGEMANNEN EN AL LEEN VOOR CHRISTUS kwam in deze en thousiaste vergadering wel duidelijk tot,.uit- drukking. Sectie-vergaderingen Om half vijf verdeelden de afgevaardigden zich over een drietal sectie-vergaderingen, I. voor bestuurders en correspondenten, )or Jongenswerk en voor Drankbestrijding. Overeenkomstig het programma spraken de heeren Th. C. van Sloten, voorzitter de ring Appingedam, over „Dorpsaf- deelingen in ring-, provinciaal en bonds- verband; J. D. Kaptein, voorzitter van de C.J.M.V. te Meppel, over „Jonge leden in onze vereenigingen"; E. J. M. Faber over „Huisbezoek" en Dr. A. TT. Ede I- koort, Ned. ITerv. predikant te Rotterdam, ver „Geheelonthouding in dezen tijd". DE AVONDVERGADERING Woensdagavond om acht uur kwamen de afgevaardigden bijeen in de groote beneden zaal van de Ha monde, onder leiding van den voorzitter, ds. P. Veen. Nadat enkele coupletten uit den bundel Jubelklanken waren gezongen, werd door het Groningsche Jeugddienstkoor onder lei ding van den eminenten directeur, den heer Joh. B. van Meurs, op uitnemende wijze ten gehoore gebracht het inleidingskoor uit het Oratorium „Christi Himmelfahrt" van Const. Bernekes. Toespraak ir. F. Sprey Vervolgens werd het woord gegeven aan ir. E. Sprey, die spreken zou over 'tonder werp „Zelfhandhaving cn zelfopoffering". God heeft ons in het eerste gebod gesteld oor de eisch om in ons leven geen anderen Heer te erkennen dan Hem alleen. Ook wij, moderne menschen, bezitten onze afgoden. Er is slechts tweeërlei mogelijkheid: Of God dienen, óf Satan. Bij de vraag naar zelfhandhaving en zelfverloochening, komt het erop aan, wien vij dienen willen. Wij hebben in deze te ragen naar de eiscihcn Gods en af te zien van onszelf en alle andere schepselen. In het algemeen is niet te zeggen, dat de zelfhandhaving minder of meer naar Gods eisch is dan de zelfverloochening. In ieder geval hebben wij ons telkens voor Gods aangezicht af te vragen, wat Gods wil is. En dan hebben wij te gehoorzamen. Deze moeilijke crisistijd stelt ons voor vele moeilijke vragen van zelfhandhaving of zelfverloochening. Deze vraag is aan de orde, als de tuinder staat voor de vraag of zijn belang niet eischt, dat hij de ploeg door de oogst moet trekken. Deze vraag is aan de orde voor de verloofden, die hun huwelijk steeds zien verschuiven. Deze vraag is aan de orde, als wij straks naar de stembus gaan, en wij het persoonlijk belang moeten afwegen tegen Gods wil in deze. Al deze dingen zullen wij moeten gaan ?7,ien bij de vraag: Wat wil God van mij. Waar wij geneigd zijn om ons een idee over Gods wil te maken, die met onze eigen ver langens strookt, is de vraag van zeer groot belang: Hoe kennen wij Gods wil? Daarop nu is drieërlei antwoord te geven: zuiverende en bewarende kracht van de gemeenschap der heiligen (de Kerk), de lichtbrengende invloed van het bijbellezen en het gebed in ons leven. Meenen wij Gods wil tc kennen, dan moet er gehoorzaamd worden, welke gevolgen hiervan ook voor ons persoonlijk leven oort vloei en. Met groote aandacht werd naar dit ern stige woord geluisterd. Het Groningsch Jcugddienstkoor zong wederom een tweetal liederen, t.w. „Daar is lied", van J. Bonset, en „Hymne", vaa J. R. \an der Glas. Een hartelijk applaus beloonde het koor en zijn dirigent voor deze aardige afwisseling het programma. Ds. P. VEEN De avondvergadering ging hierna over in een bidstond die geleid werd door den al- gemeenen secretaris, den heer C. vaa Doorschodt. Reeds vroeg in den morgen togen vele jongelingen naar de godsdienstoefening, die op dezen prachtigen Hemel aartsmorgen in de Martinikerk werd gehouden en geleid werd door oen der Hervormde predikanten an Groningen, Dr. J. C. Roose. Daarna splitsten de hondsmakkers zich wederom i:i twee groepen, waarvan het eene deel in de Martini bleef of terugkeer de en het andere naar de Harmoniezaal toog, waar de samenkomsten werden voort gezet. De groote Harmonieze.al was tot in dc verste hoeken bezet toen de voorzitter, ds. 1'. Veen te tien uur het openingswoord sprak. Onder de aanwezigen merkten we op de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, dr. .T. P. Foekema An'dreae, prof. ,dr. W. J. Aaiders en mr. C. A. Star Numan, alle leden van het ecre comité De vcigadering word geopend na het zin gen van, het Loflied „Lof zij den Heer", waarna de voorziter de Geloofsbelijdenis waarmee de vergadering instemde door het zingen van „Amen, godd'lijk Evangelie, amen, zegt mijn ziel daarop" Door den voorzitter der Regelingscommis- ,ie, den lieer J. Posthuma, werd vervol gens een hartelijk welkom toegeroepen aan Ie talrijke aanwezigen. Hij Avees er op, dat de Averkzaamheden vele Avarcn en de moei lijkheden, die overwonnen moesten AA'orden, groot, doch men had dit graag over voor de gaarne geziene gasten. Openingsrede van ds. P. Veen De Bondsvoorzitter,, ds. P. Veen. van Utrecht, hield vervolgens dc opeuingsrede. Allereerst maakte spr. met groote dank baarheid melding van dc goede samenwer king, die bestaat tusschen de leden van het bondsbestuur cn Avees er op, dat de be teekenis van de pro\incialc commissies m de afdeelingen steeds meer wordt erkend. Spr. herinnerde aan de actie, die in het afgeloojien jaar is gevoerd om het bonds- werk te intensiveeren, d.w.z. het te ver- breeden en te verdicjxm. Ruim 2600 leden werden gewonnen, zoodat het totaal der bondsleden is gestegen tot 35309 Met groote waardeering herinnerde spr. oorts aan de verzorging der verschillende periodieken, aan de vertooning van de film „Van Bondsdag tot Bondsdag" en aan de •kkampen voor Averkloozen. Ook kon motorjacht ten geschenke Avorden aan geboden voor de Zending op Nieuw-Guinea. In Duitschland ondervindt het Averk ver schillende moeilijkheden Ten opzichte van allerlei stroomingen, zei de spr., dat het Ned. Jongelings Verbond weet Avat het wil: Wij willen ons zelf blij ven en laten ons bij geen enkele partij of groeD indeelen. Wie richtsnoer en levens regel ontleent aan Gods Woord, die komt terecht; ihij kan het op den duur noch maat schappelijk, noch politiek in een aan Chris tus vijandige omgeving uithouden. De kracht vaa een beweging als de onze, aldus spr., moet gezocht word'en in de frischheid van een gezond/geloofsleven. I-Ioe gezonder dit geloofsleven is, hoe sterker en rustiger de jongemannen zullen staan te midden van de onzekerheid van dezen tijd. Wij hebben behoefte aan positief wenk. Er moet een eind aan de afbraak komen. Als parool voor het nieinvc hondsjaar gaf de voorzitter aan: Versterkt uw eigen gees telijk leven! Deze gedachte Averkte spr. vervolgens uit voerig uit aan de hand van het woord: Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid. Zoeken kost inspanning. Spr. wekte op tot lezen en bestudeeren van den Bijbel, ge bed en getrouw luisteren naar de prediking van het Evaangelie. Laat niemand uwer vergeten, dat hij in Koninklijken dienst is! De Commisaris der Koningin in de pro- ineie Groningen, dr. Foekema Andrea! die daarop het Avoord verkreeg, A\-ees er op, dat zi.in bezoek aan deze samenkomst een ieuAving was van de banden, die hem bonden aan het Verbond. In 1923 was spr. aanwezig geAveest bij het vijftig-jarig be staan van de Utrechtsche Jongemannenver- eeniging. Nu heet spr. allen Avelkom in een hoofd stad van een ander gewest, dat zeer veei heeft mogen bijdragen tot den bloei van ons land. De toekomst, aldus spr., is A-oor den jon gen, doch deze is niet erg rooskleurig. We kunnen echter toch aan de toekomst boiu- Wij weten wat wij willen Wij willen ons zelf blijven l AA'en. Er moeit bezuinigd Avorden, doch niet op vertrouwen, geestkracht, moed en toe wijding. Aan het einde van zijn toespraak uitte spr. den wensch, dat het Verbond1 het goede in ons volk zou Aveten te behouden en zoo doende de toekomst mee helpen opbouwen. Door een vertegenwoordiger van de O.O.V. (Oud-leden van Jongemannen vereenigingen) werd vervolgens met een leuke toespraak oen bedrag van 275,aan het bondsbe stuur overhandigd, voor het ontbrekende aan de kosten voor de hoeve te Lage Vuursche. IN DE MARTINIKERK De samenkomst in de Martini kerk, die met palmen Avas gesierd en tot in de uiterste hoeken bezet, Averd ge leid door den vice-voorzitter, ir. Sprey, die, nadat de aanwezigen staande gezon gen hadden Psalm 100 1, 2, 3 en i, en gele zen Avas Psalm 96, een hartelijk welkomst- woord richtte tot de aanwezigen. In 't hijzonder Avees ir. Sprey hierbij op de groote zegeningen, die het Verbond mocht ervaren, ook in deze samenkomst op de dank die een iegelijk past, een dank die speciaal hierin moet bestaan, dat we ons weten en gedragen als Koningskinde ren. Daarin zijn Ave dan een en hebben Ave ons te voelen met allen die denken als wij. In deze benarde tijden moet dit alles tot groote dank stemmen aan. den Gever aller ga\en. Nadat spr. allen een goeden bondsdag had toegeAvenscht, ging hij voor in gebed. Staande luisterden allen daarna naar de voorlezing van de Geloofsbelijdenis, Avaar- na eenige coupletten van „Er is uit 's we relds donkre Avolken" werden gezongen. Namens de Regelingscommissie en de Prov. Commissie, sprak vervolgens de heer J. van Dingen een hartelijk Avelkomst- woord tot de bonds vrienden, die hij geze gende dagen toewenschte. Rede ProL dr. A. van Veldhuizen Hierna hield prof. dr. A van Veldhui zen, hoogleeraar te Groningen, een rede over het onderwerp: „Onze Bijbel". Als Ave met na druk van onzen Bijbel spreken, al dus spr., denk ik niet aan T stellingen) met an dere bijbels, wel ke wegzinken bij het ééne Contrast, dat ik op het oog heb. Wat een te leurstelling, dat we dit „onze" moe ten gebruiken in onderscheiding van .die groote schare, van den bijbel vervreemd. De schrijvers van den bijbel staan ver af in tijd, plaats en taal van ons geslacht Voeg hierbij de onafzienbare reeks van vertalingen, die elk huns Aveegs gaan en elkander tegenspreken. Tenslotte de uitlegging, die men er A^an geeft in verschillende kampen. Iedere ket ter heeft zijn Jetter en men verkettert, wie anders leert. I-Iet is waarlijk niet uit instemming met die bezwaren, dat spr. ze noemt. liet zijn die vaa elk besten onder de ongeloovigen, die voor rede vatbaar zijn. Die ernstigen onder hen, die we zouden willen trekken tot den bijbel, Avorden afge schrikt door het kwellende gevoel, dat er veel te veel zich heeft ingedrongen tusschen de bijbelsche getuigen en hun ziel. - Als er nu maar eens een stem uit den hemel zich liet hooren, als God nu eens Zelf sprak allen twijfel weg te nemen! Een keer, oogenblik zou voldoende zijn. Inderdaad- heeft God gesproken. Dit mo gen wij hun bemoedigend toevoegen. Daar om alleen kunnen wij naast droefheid vreugde putten uit het Avoord onze bijbel. God heeft gesproken op velerlei wijzen en stuk voor stuk de ontvouwing van Zijn heer lij klieid gegeven in het O. T., totdat Hij Zich onder het N. T. heeft doen kennen als onze Vader in Christus. Christus Zelf heeft het als de Zoon dos Vaders getuigd en alle Zijn apostelen en profeten hebben het ervaren en herhaald. Deze menschenzielen, die God in Christus hebben ontmoet, hebben gesproken in vollo zekerheid. Zij mogen eenige duizenden jaren van ons afstaan. We hebben toch niet het gevoel, dat die eeuwen zoo erg veel betee- kenen, als bet den Eeuwige en d'e eeuwig heid geldt. Ook de afstand van talen kan geeni be zwaar zijn voor hen, die uit de openbaring weten, dat er in aantocht is daar boven een veelstemmig Jcoor van verlosten uit talen en natiën en tongen en geslachten voor den troon van God. Wij kunnen, aldus spr., thans vrijwel met wiskundige zekerheid zeggen, hoe de bijbel sche schrijvers hun Averk te boek hebben ge steld. De niauwe vertalingen, die snel ach ter elkander vei-schijnen, geven inderdaad een besef van toenadering. Ieder geeft Avat hij Aan den gevvijden tekst verstaan hee't op zijn Avijze Aveer, maar ze komen al dich ter bij elkander en de uitlegging van thans brengt mecle, dat de verschilpunten ziender- oogen verminderen. Neen. het gevoel van afstand wordt meer en meer overwonnen. We kunnen vaa onzen bijbel spreken beter dan ooit L* voren. Ave kunnen «lat doen met jonge man nen uit allerlei deelen der Avereld, ook met ouderen, uit alle mogelijke kringen. Dit o n z e is toch geenszins benepen. God dank, dat de bijbel eigenlijk is biblia, bundel van geschriften der heilige mannen Gods, die ieder hun stem hebben in het veel stemmig koor. Bij al hun eigenaardigheden willen die schrijvers van niets anders we ten dan van Christus Jezus als hut» Behou der. Zij kunnen getuigen: Wij hebben ge- onden. Dit moeten wij ook kunnen getuigen, wil len wij met recht van onzen bijhei kunnen spraken. En als wij zoo rijk zijn, dan moeten .'ij de AAereld zegenen met den bijbel. Hel 5 onze bijbel, daarom zijn wij er aanspra kelijk voor. Laat bet altijd meer onze bijbel Rede Ds. H. W. te Winkel Ds. TI. W. te Winke 1, Ned. Herv. pred. te Groningen, sprak vervolgens over: „Qua Gebed". Een moeilijk onderwerp, aldus spr., om dat .het zich beter leent om in intiemen kring te worden besproken. Vooral moeilijk, als het, zooals werd verlangd, in verhand gebracht moet vvoi'den met het jongemannen leven. Maar toch hebben wo ons to realiseereu, dat al ons doen cn laten, al ons leven, ook deze Bondsdagen, niets zijn zonder het ge* bed. De waarde van het kindergebed is niet t« onderschatten, maar evenals het kindergo- bed en kindergeloof is het niet beproefd, niet doorleefd. „Hetgeen eens kind was" moet ei af. En uan kornt de crisis. In het leven van den jongeman bruist het van verschillende kant. Is vaak voor het geheel geen tijd, is er soms zelfs geen ge bed, althans geen persoonlijk gebed. Doch G4* kan ook zijn een vurig, harts tochtelijk gebed. Als er de behoefte toe be staat. Als de verzoeking komt, als de Satan plaagt, als het verlangen opkomt. Als cr alleen het negatieve gebed is, is ook de vrucht negatief. Maar als de macht het kwaad op U aankomt, als de Booza U bestormt, strijdt dan voort en verzuim het gebed nooit. Hij schenkt dan hulp, Hij redt U keer op keer. Ons gebed moet zijn de drijfkracht van' is werk. Ook het gebed op de Jongeman- nenvereeniging. Maar laat het vooral nuch ter zijn en waar. En laat het allervolmaakt ste gebed ons voorbeeld zijn. In zijn naam gaan wij tot den Vader, aan Hem dragen wij onze rnooden en -behoeften op en Hij brengt ze tot den Vader, den Hoorder/der gebeden. Nadat vervolgens eenige liederen waren gezongen en gecollecteerd werd voor den Wereldbond (de heer Gordeau sprak hier voor een hartelijke aanbeveling) trad dr« G. P. van Itterson, Ned. Herv. predi kant tc Den Haag, op met het onderwerp] „Onze Kerk" Rede dr. G. P. van Itterson: Spr. vergeleek de toestand van de Kerk bij .het wrak van de Lutine, eens een trot- sche zeestoomer met kostbare lad Lig, docbi thans liggende op den bodem der zee. De Dr. G. R VAN. ITTERSON. kerk heeft" ge.'laan midden in ons volksleven, waarin zij een breede plaats innam. Doch toen zijn de stormvlagen, gekomen en leed de kerk schipbreuk en tot nu toe ligt het op den bodem der zee. In onzen tijd Avordt echter, evenals met da Lutine, gevraagd, naar nieuwe mogelijk heden van de kerk, van de kerk van Chris tus. Kunnen haar schatten niet Aveer naar boven gebracht? Wat hebben Ave aan onze kerk en ons ge loof? Als het geloof uiterlijke schijn is, een vernis zonder meer, dan heeft de kerk geen Avaarde. De kerk moet haar geloof belijden. Zij is de draagster van het oude, doch niet veraude Evangelie. Kerkgang moet dan ook geen sleurgang wezen, geen moeten. Maar als het ons er om te doen is bekend te AA'or den met God en Zijn Woord, dan ontvan gen Ave een zegen, een rijke erfenis. Maar Avat zou de kerk zijn AA'anneer ze niet kwam met haar getuigenis, in de pre diking Aan het Woord en de bediening van 't Sacrament? Getuigen moet de kerk, haar open vensters moeten naar buiten het licht uitstralen. Bij de kerkgang moet het menschelijke Avegvallen en moet domineeren het beluiste ren Aran de stem van, den Goeden Herder, achter alles. Dan hebben we troost en vrede, dan genieten we. Dan zien we ook de kerk als een gemeen schap. Zij omgordt allen, die in Jezus ge- looven, uit alle tijden, ouden en jongen, uit alle volk en taal en natie. De kruisvlag moet voortgedragen, als door de loopers bij de estafette, om daarna te Avordien overgedra gen aan hen die na ons volgen. Zijn Naam ter eer. Ir. Sprey sprak vervolgens nog een kort woord. I-lij deelde mede, dat de be stuursverkiezing het volgende resultaat had opgeleverd: Bij enkele candidaatstclling waren geko zen of herkozen: ds. P. Veen, Utrecht; J. Sparreboom, Amsterdam; J. A. Amesz, Rot terdam, allen herkiesbaar als leden der Dag, commissie; G. Pels Jzn., Woerden; J. Hoo- ge veen, Arnhem; W. Gaastra Jr., Elim bij Hoogeveen, allen herkiesbaar voor een twee de periode. In de vacature-Joh. ter Hennepa was bij enkele candidaatsteiling gekozen de heer G. Niessink te Enschede. Bij de ge houden stemming, vacature-M. Veldhuizen, AA-as verkozen de hepr A. R. van Houdt te Amersfoort. Na het zingen van eenige coupletten van: het Bondslied werd de vergadering geschorst. De middagsamenkomsten hadden hetzelf de verloop als de morgensamenkomsten. Do sprekers verwisselden van gebouAven, zoo dat dezelfde redevoeringen wenden gehou den als hierboven gereleveerd. Te kwart voor vier trokken allen echten leer naar de tuin van de Harmonie Avaar nu onder leiding van den Bondsvoorzitter de sluitingssamenkomst werd gehouden, Avaarin door de Mondaccordeonclub „Gruno", een onderafdeeling van de Groninger Jonge man nenvereeniging, ter afwisseling eenige muzieknummers Averden gespeeld. Daarna trokken dc afgevaardigden huis- caarts, gesterkt en aangemoedigd vóór den arbeid die wacht. Gesterkt bovenal in eigen geloofsleven. Want het karakter vooral van dezen Groningsehen Bondsdag was bovenal dit, dat met drang en klem geAvezen is op de groote noodzakelijkheid van het persoon lijk eigendom zijn .\an Jezus Christus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10