GLAS Voor Voeder- en Suikerbieten VLAMPIJi! „HANSA" Ons PRAATUURTJE I AND- TU1XB0VW No. 538 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes (jevolgen van de veestapelinkrimping Nieuwe wegen dienen ingeslagen Reorganisatie der gemengde bedrijven is eisch. wOENSDAO 3 MEI 1934 en Tuinbouw" ,bere*t duizenden >eren en tuinders Door den Inspecteur van- den Landbouw tevens hoofd van den binnenlandschen voorlichtingsdienst, Ir. D. S. Huizinga, is het initiatief genomen een enquête in te stellen naar de gevolgen van de inkrim ping van onze veestapel voor de landbouw, waartoe de meening van vooraanstaande practici in alle dcelen des lands gevraagd werd. De ingekomen rapporten werden tot een nota verwerkt door Ir. Addens te Wage- ningen. Uit de ingekomen antwoorden is al da delijk op te maken, dat men aan eenzelfde inkrimping van don veestapel voor de zuivere graslandbedrijven een geheel an dere betcekcnis moet hebben, dan voor de gemengde bedrijven. De graslandbedrijven zijn meestal niet geschikt voor omzetting, zoodat ze ook voor de toekomst voor de veehouderij aangewezen blijven. In deze bedrijven is op de arbeidsloonen over het algemeen reeds tot het uiterste bezuinigd, zelfs zeer tot schade van de algeme.ene welvaart in de betreffende streken, zoodat over het algemeen de grens bereikt is, waarop het bedrijf nog gaande kan wor den gehouden. De kunstmestprijzen zijn laag en ook de prijzen van de krachtvoederartikelen. Er bestaat, dus een neiging om ruim kunstmest te gebruiken en aan de be handeling van het land geen bijzondere aandacht te schenken, zoodat een inten sieve exploitatie van het grasland, die tot doel heeft binnenlandsch kracht voeder uit te sparen, uitblijft. Door het winnen van hooi en kuilvoeder alleen krijgt men te veel volume en te weinig eiwit. Hierin zal gedeeltelijk voor zien kunnen worden door ensilceren vol gens de Finsche methode, als deze voldoen de getoetst is aan de praktijk. De inkomsten van het vcchoudersbedrijf spruiten vooral voort uit de melk, minder tiit fok- en slachtvee, het allerminst uit verkoop van hooi. Daarom is onze vee stapel vol gefokt op melkproductie en Wordt gestreefd naar een hooge melk- opbrengst. Wordt deze door inkrimping van den veestpel kleiner dan zal de vee boer dus op een geringer aantal liters melk zijn bestaan moeten vinden. En aangezien de uitgaven reeds tot het uiterste zijn be perkt en de algemeene onkosten door de grootte van den veestapel maar weinig worden beïnvloed, is niet te verwachten, dat de inkrimping van de melkproductie tot kostprijsverlaging van de melk zal kun nen leidenin de meeste gevallen zal de kostprijs per liter zelfs door de relatief hooge, \aste bedrijfsuitgaven worden ver hoogd. De winstmarge per liter zal dus hooger moeten worden. Wordt, zooals thans geschiedt, aanfok en daarmede toekomstige productie mogelijkheid beperkt, dan zal de vee houder zooveel en zoolang mogelijk aan de gevolgen trachten te ontkomen. Hij zal meer en oordeelkundiger voeren, hij zal zijn oude melkkoeien die hij anders zou opruimen, aanhouden, met het ge volg, dat de melkproductie in de naaste toekomst op verschillende bedrijven niet verlaagd doch verhoogd zal worden. Het is twijfelachtig of de inkrimping van het rundvee, zooals dit thans ge schiedde tot het beoogde doel leidt. Wat de gemengde bedrijven betreft moet bedacht, dat dit een zeer uit- eenloopende groep is wat grootte en aard van het bedrijf betreft. Men heeft er bedrij ven met een natuurlijke verdeeling tus schen bouw- en weiland, waar dus de vee houderij groote heteekenis heeft. Men heeft er bedrijven, waar de verhouding zich wijzigt met de prijzen die gemaakt worden en ook die uit de aard feitelijk akkerbouwbedrijven zijn doch waar men ten deele naar de veehouderij is over gegaan. Indien het de regeenng mogelijk zou zijn tegen den a_s. herfst te garandeeren. dat cle tarwe en de suikerbieten geduren de bijv. 3 jaren in denzelfden omvang en tegen dezelfde prijzen verbouwd zou den kunnen worden, en andere granen en peulvruchten op gelijksoortige wijze als thans, doch zoo mogelijk in iets ster kere mate, dan zou dit een sterke stuw dam zijn om op alle bedrijven, die daar voor in aanmerking komen, tot de om zetting van gras- in bouwland over te gaan en den veestapel naar evenredig heid in te krimpen. Teneinde de genegenheid om in de ge wensehte richting mede te werken nog te vergrooten en de zekerheid te hebben, dat het gestelde doel inderdaad zal worden bereikt, zou tevens bepaald kunnen wor den, dat met ingang van bijv. 1 Mei 1933 per bedrijf niet meer dan een zeker aan- tal liters melk zal worden gesteund, af- hankelijk van het aantal H.A. grasland, dat volgens het oordeel van deskundigen niet voor omzetting tot bouwland in aan merking komt. Een overgangstermijn voor de bedrijven, waar de tegenwoordige toe stand te veel verschilt van den toekomsti- gen, wordt noodzakelijk geacht. (Slot volgt)). Slakkenbestrijding Het natte weer, dat we de laatste tijden hebben gehad en daartusschen door de mil de, vaak zelfs warme zonneschijn, is de plantengroei wel zeer ten goede gekomen, zoodat we vaak konden zeggen: men ziet liet groeien. Maar ook voor het optreden van de minder gewensehte slakken is het buitenge woon gunstig geweest. Reeds bereikten ons klachten over slakken plagen en vroeg men ons advies om deze minder gewensehte dieren weg te krijgen. Wie slakken wil bestrijden, moet vroeg opstaan. Overdag bevinden de dieren zich in hun schuilplaatsen, meestal aan den slootwal en *s avonds laat komen ze te voor schijn om 's nachts hun voor ons en onze planten minder prettig werk te verrichten. 7c kunnen heel wat schade aanrichten. Er zijn al heel wat middelen tegen bedacht en vele van die hadden niet het gewensehte re sultaat. Experimenteel mochten ze afdoende lijken, de praktijk liet zien dat het niet af doende was. Meestal omdat het middel de slakken terug hield van hun operatieterreii en het middel zelf niet werkzaam bleef of door weersinvloed verdween. Het eenigst middel is om de dieren te raken met het een of ander doodend product. Dat moet dus in den nacht of omdat dit wegens duisternis bezwaren moeilijk gaat, in den vroegen mor gen uitgestrooid worden: dus vóór dat de zon opkomt. liet beste middel blee.k tot dusver te zijn een mengsel van kopersulfaat en een andere stof waarvoor men neemt fijngemalen kaïniet, of patentkali of fijne kalk. Ons lijkt, in aanmerking genomen, wat we p.r van hoorden, het beste middel fijngema len kainict te zijn. Men menge één deel fijngemalen koper sulfaat (kopervitriool) (in de drogisterij te verkrijgen, is niet duur) door 20 deelen fijn gemalen kaïniet. Als dit niet bij een kunst- mesthandelaar te krijgen is, neme men pa tentkali. Allebeide zijn tevens uitmuntende meststoffen voor den grond. Kan men ook geen patentkali krijgen, dan neme men fijne poederkalk (ook 20 deelen op 1 deel kopersulfaat). Dit mengsel strooie men des morgens vroeg uit en wel 400 K.G. per H.A. of op 100 M2. ongeveer 4 K.G., waardoor dus 2 ons kopersulfaat gaat (vermoedelijk 10 a 20 cent kostend). Heeft men gewassen met breede bladen, waar men niet gemakkelijk tusschen strooien kan, dan kan men, om gevaar voor brand- plekken te voorkomen, 1 deel kopersul faal oplossen in 7 deelen water, hiervan 1 L. door een pond zaagsel laten opzuigen en dit des avonds tusschen de planten of over de bed den uitstrooien. Doch dit is meer een afw eer da:i een verdelgingsmiddel. Het Natuurproduct Chilisalpeter verbetert niet alleen een te lagen Kalktoestand, maar oefent voorts een waardevolle nevenwerking uit door zijn gehalte aan Jodium, Borium, Magnesium, Kalium, Natrium. Het regelmatige gebruik van CHILISALPETER voorkomt o.a. het optreden van hartrot. DE PRIJZEN VAN CHILISALPETER ZIJN THANS ZEER AANTREKKELIJK I ^aCoVo-proefplan- zomerge wassen! Door het NaCoVo is het schema voor proefnemingen 1934 verdep voortgezet voor die gewassen, wier zaai gedurende de maanden Mei, Juni en Juli plaats vindt Evenals het procfplan der voorjaarsge wassen. waarvoor zeer groote belangstelling bestond, is ook dit tweede procfplan zoo lang de voorraad strekt gratis bij het Na CoVo. p.a. Instituut voor Plantenveredeling Wageningen, verkrijgbaar. (We raden allen, die maar eenigszïns bij veevoederen belang hebben aan dit procf plan aan te vragen. Red. L. en T.). Om thans een greep er uit te' doen wil len we allereerst wijzen op de Groen- voed ertu i n t j es. Deze zijn ingesteld om belangstellenden een gemakkelijke ge legenheid te geven met eenige der meer of minder bekende groen voedergewassen op zeer beperkte schaal kennis te maken, ter wijl het al weinig betoog heeft, dat uit de. rapporten, die over deze vele kleine proef je.s verzameld worden, wel iels is af Ie leiden over de eigenschappen en dc bruik baarheid dezer gewassen. Drie series dezer Groenvoedertuintjes worden dit jaar voor belangstellenden ver krijgbaar gesteld; de eerste serie is die der Vlinderbloemigen; de tweede de niet-vjin- derbloemige zomergewassen en de derdq is die der stoppelgewasscn. Het groenvoedertuintje van vlinderbloe migen bevat monsters der volgende ge wassen: roode klaver, serra-della, lucerne, esparcette, T.espedeza, Melilotus, sojaboon. Een tweede groenvoedertuintje bevat de niet-vlinderbloemige groen voedergewassen, welke voor zomercultuur geschikt zijn. Ter kennismaking worden gezonden: de drie maisrassen (Blanc des Landes, Peltender. Vivo), die vorige jaren zijn gebleken voor ons land geschikt te zijn en die (ieder be paalde gunstige eigenschappen vertoonen, zoodat ze alle drie hier of daar op hun plaats zijn. Verder worden drie gierstsoorlen gele verd, nl.: Suikergierst (Sorgho sucré du Minnesota), Japanscbe gierst (Millet du Japon) en Soedangras. De derde serie van groenvoedertuintjes wordt thans zonder nadere omschrijving slechts opgesomd, daar ze bestaat uit stop pelgewasscn. Hiervoor zullen geleverd wor den Stoppelknollen, Chineesche radijs, Bo- terzaad, Zonnebloemen, Spurrie, Mosterd, Roode klaver, Wikken Serradella, Incar- naatklaver, Lupinen en Voederkool om to verplanten. Het voor deze. groenvoedertuintjes benoo- digde zaaizaad zal op aanvrage gratis door het NaCoVo (p.a. Instituut voor Planten veredeling Wageningen) verstrekt worden; men ontvangt van elk ras of gewas vol doende voor ongeveer 5 M2. De bedoeling is niet hiermee opbrengstbepalingen te doen, men zal kunnen volstaan met den groei der gewassen te observceren en daar van notities te maken, waarvoor een sche ma aan de aanvragers zal worden gezon den. M anneer velen op allerlei uiteenloopen- de grondsoorten en onder velerlei omstan digheden zulk een groenvoedertuintje aan leggen en later hun oprdeel over de ge wassen geven, zal zeker een flinke hoe veelheid waardevolle gegevens verkregen worden, waardoor de oplossing van het voederbouwprobieem weer een stap vcrdci zal zijn gekomen. mate te dicht Ven de perceelen, well'ke in November werden bezaaid, zijn vansdhei- dene uitgewinterd. Dooreengenomen ie de stand van de rogge goed. Üe gerst vertoont /oneens een goeden stand. Het koolzaad hoeft van de vorst geleden, in het bijzonder op de perceelen- welke bij het invallen van de koude het sterkst ont- ikkold waren. üe karwij heeft in de provincie Gronin gen gedurende den herfsten den winter ge leden van dezelfde wortelaantastiing. Hoe- el dientengevolge enkele perceelen in hun ontwikkeling ten achter zijn, kaai toeh door eengenomen de stand van dit gewas goed worden genoemd, In Zeeland is de stand eveneens goed; in Noord-Holland goed tot zeer goed. Aanvankelijk was de ontwikkeling van het gmsland ten gevolge van het langdu- e diroge weder niet gunstig. De regenval de maand April met de daarop volgende ,rme weersgesteldheid heeft den groei ii het gras evenwel aanzienlijk bevorderd, zoodot -de stand van dc weide dooreengeno men goed tot zeer goed kan worden ge noemd. De stand van de klavers is goed. Samenvatting. Leidt men uit de voor de cel-schillende streken opgegeven cijfers, onder inachtneming der beteelde opper- lakte, het cijfer af voor het geheelc land, laai verkrijgt men het volgende resultaat, waarbij de tusschen haakjes geploatst •ijfeis aangeven het gemiddelde van de -tandcijfers in April van de laatste 9 jaren. Tarwe 71 (7.2), rogge 74 (67), gerst 73 (69) koolzaad 66 (66), karwij 77 (67), grasland -1 (65), klavers 69 (G7). Stand der wintergewassen VccZ graan is uitgewinterd. Het onderstaande overzicht betreffende den stand der wintergewassen op 20 April 1934 is, onder medewerking der Rijksland- bouwconsulentcn, samengesteld naar ge gevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den Lxmdbouvv en door het Koninklijk Nedcrlandsch Meteorologisch In stituut. Gedurende de maand October werd dc uit zaai der wintergranen door de weer standigheden begunstigd, terwijl het regen achtige weder in de maand November vlot verloop der najaar* werkzaamheden be ^.l'emmerdo. De opkomst'van de laait bezaai- de perceelen was dan ook niet giuËfijtig- te meer daar reeds in het begin van December ëen periode intrad van betrekkelijk strenge vorst, ten gevolge waarvan het laat gezaai de graan op verschillende perceelen, voo de tamvc oi) de lichtere gronden, sterk uitgewinterd. Voor liet verloop der voor- jaare-werkzaamheden zijn de weersgesteld heden zeer gunstig geweest. Als bijzonder heid dient nog te worden vernield, dat verschillende streken, met name m Gronin gen, Zuid-l-Lc-lland en Noord-Brabant, ge klaagd wordt over schade, welke door veld muizen wordt aangericht op grasland, k'l-a- verland en bouwland-, heteeld met graan- gewassen. Dc laat gezaaide wintertarwe is vooral op de zand- en veengronden dusdanig uit gewinterd, dat een groot aantal porceeb moest worden omgeploegd; elders heeft men zomertarwe bijgezaaid. De stand ctp de lich tere gronden is dooreengenomen hol, hoe wel hierin door het gunstig weder i maand April een belangrijke verhtering is gekomen. Op de kleigronden kan de stand vg gewas goed worden genoemd. In Zeeland, Noord-Holland en Friesland is de stand goed tot zeer goed. De ontwikkeling van de rogge is zeer b' vredigend. Gedurende de warme dagen in de maand April is dit gewas zoo snel ge groeid dat de kans op legeren groot wordt geacht. Op de meeste zandgronden is stand van de vroeg gezaaide rogge eenigi Neen voor het Af* UW GLA cn 54 Pt BIJ ONS s^tere kwaliteit! :^df6Sg- - 6.50 Dubbeldik glas Ni-' - 6.00 Tel, 15 M^SIea gratis andej Prima schoon^ voor kasverwarming, ring, waterleiding, stalp. In alle diameters en h kwantum voorhanden. Afrasteringshuizen worde, geboorde gaten voorzien draad door te trekken. „TUBUS" Handel-Maatschappij Veerschedijk C 271a Hendrik-ldo-Ambacht Tel. Dordrecht 6475. Na 6 u. 3193 Dordt ^mèrikaansche kruisbessenmeeldauw Door de ongunstige uitkomsten van de kruisbessenteelt is er de laatste jaren weinig zorg besteed aan de v erzorging der struiken. De bespuitingen tegen den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw zijn niet zoo krachtig uitgevoerd als in den tijd van de loonendd cultuur het geval was en de gevolgen zijn niet uitgebleven; de aantasting der bessen, die eenige jaren zeer gering is geweesi, ueemt weer meer en meer toe. Tegen verslapping der bestrijdingsmaat regelen moet met klem gewaarschuwd wor den. In den verzendtijd zal ter voorkoming an moeilijkheden bij den uitvoerhandel streng op de aanwezigheid van „meeldauw bessen'' worden gelet. Nu heeft de teler het nog in zijn macht meeldauwvrije bessen te telen. Door één bespuiting met alcalische Bourgandische pap,uitgevoerd in «Ie tweede week van Mei, als de vruchtjes de grootte van een kleine erwt hebben, wordt dc aantasting der bes sen voorkomen. Aan telers, van kruisbessen wordt daar om in hun ei-gen belang met nadruk aan geraden deze bespuiting uit te voeren. De sproeivloeistof wordt gemaakt door iu 100 Liter water een mengsel van V/> K.G. watervrije soda (sodex) op te lossen. De pap mag alleen iu houten of geëmail leerde vaten worden klaar gemaakt. Bij de. bespuiting moeten vooral de hes sen goed geraakt warden, daar de meeldauw het eerst optreedt op de bessen aan de on derste takken, dichtbij den grond, dienen deze bijzonder goed geraakt te worden, wat alleen bereikt wordt door de onderste tak- ken tijdens liet spuiten op te lichten. Zij, die verdere inlichtingen wenschen kunnen zich daartoe wenden tot den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wageningen of tot de op verschillende plaatsen werk zaam gestelde ambtenaren van dezen Dienst zoomde tot de Rijkstuinbouvvconsulenten. Selecleeren van voor de keuring aangegeven gewassen Om te maken, dat aardappelvelden, die voor de veldkeuring zijn aangegeven, voor goedkeuring in aanmerking kunnen komen en dat ook -de nateelt goede resultaten zal afwerpen, moeten alle planten, die verschijn selen van bladrol, topbont, stippelstre^p enz. vertoonen, tijdens den groeitijd verwijderd worden; er moet cLus geselecteerd worden, i Het resultaat, dat men met de selectie be- AFRASTERING VAN WEIDEN STAALDRAAD VLECHTWERK Prima verzinkt onovertroffen sterk Nu ook verkrijgbaar op rollen van elke lengte tot 100 Meters aan een stuk Gemakkelijke aanleg zonder speciaal werktuig! Groote besparing aan palen! Prijs vanaf 13.— per 100 strekkende Heter voor vee-weiden. HANSA, Blerick/Venlo, Ottostr. 7, Telefoon Venlo 840 reikt, hangt echter in hooge mate af van da wijze van selecteeren en niet. minder van het tijdstip, waarop met de selectie wordt begonnen. Noodig. is, dat. de selectie met de grootst mogelijke nauwkeurigheid plaats heeft, dat dus alle planten, ook die, welke slechts in geringe mate verschijnselen van de ziekten vertoonen, worden verwijderd. Verder moet de selectie voortgezet worden tot het tijdstip, waarop de gewassen gerooid worden, of afsterven. De uitgetrokken plan ten mogen niet op het veld achter blijven (ook niet de moederknol). Van buitengewóón groot belang is het, dat' met de select ie zeer v r o e g t ij d i g word fc begonnen omdat hierdoor reeds van het be gin af wordt voorkomen, dat de smetstof van zieke op gezonde planten wordt overgebracht. Deze overbrenging heft n.l., zooals door proefnemingen is aantoond, reeds zeer vroeg in het groeiseizoen plaats. Vroegtijdige selectie geeft arbeidsbespa ring, daar het veel gemakkelijker is kleine planten te verwijderen dan reeds uitge groeide. Bij vroege selectie zijn ook de ziektebeel den gewoonlijk beter waar te nemen dan bij late selectie, waardoor dus de selectie ook doeltreffender wordt. Gegevens over de ziekten, waarop bij de selectie" dient te worden gelet, zijn te vin* den in Mededeeling No. 6 van den Plantere ziektenkundigen Dienst (prijs f 0.25). Nade re inlichtingen worden verstrekt door dezen Dienst te Wageningen, door de plaatselijke ambtenaren \an dezen Dienst, alsmede door de Rijks- land- en tuinbouwconsulenten. Het schijnt dat de Enkhuizer Almanak het beter weet, wat het weer aangaat, dan de heeren in De Bilt. 't Komt hij beide wel eens uit, doch bij de een, de Enkhuizer weer kundige, vaker dan bij die uit het Wilhel- minapark te de Bilt. Tenminste volgens be trouwbare, zeer betrouwbare zegslui, die o.a. zeggen, dat ze heide controleeren cn toetsen aan de werkelijkheid. De veiligste weg is het zoo te zeggen, dat alles er uit opgemaakt kan worden, 'k Heb me laten zeggen, dat het orakel te Delphi het vroeger ook op deze manier aanlei en zoodoende grooten naam verkreeg. En het allerbeste is maar niets te zeggen en maar af te wachten, wat er komt en zien daarnaar te regelen. Maar dat gaat niet in alle gevallen op. De boeren en tuinders moeten in de toe komst zien. Vooral de akkerbouwers en tuin ders, omdat deze verschillende producten leien en men vooruit niet zeggen kan hot. het daarmee zal gaan in normale tijden. In deze abnormale tijden met garantieprijzen is het een beetje anders, doch ook al niet beter. f. Met de opvatting over de autarkie heeft men in Duitschland wel wat verkeerd in de toekomst gekeken vermoeden we. We heb ben dat vermoeden ook wel eens, wel eens heel vaak geuit. Maar dat eeq Duitsch mi nister ook tot deze opvatting zou komen, hadden we niet zoo gauw als nu geschied! is, durven denken. En toch is het zoo. Nie mand minder dan Neurath, DF. DUITSCHE MINISTER VAN BIN NEN LAND SCHE ZAKEN ZEI DAT DE AUTARKIEGEDACHTE IN ALLE BEVOEGDE KRINGEN' IS LOSGELA TEN. En hij voegde er aan toe, dat het streven om het Duitsche volk en het Duitschc eco nomisch leven onafhankelijker te maken van buiteniandschc levensmiddelen en groudstor ten, dan vroeger het geval was, wel een po sitief succes gehad had, doch aan den ande ren kant echter vereischt Duitschlands cen trale positie in Europa handelsbetrekkingen met buurstaten, welke gebaseerd zijn op be grip voor eikaars situatie en op wederzijn- sohe tegemoetkoming. De noodzakelijkheid, grondstoffen te betrekken, vereischt voorts, dat ten behoeve van goerlerenruil vriend schappelijke relaties worden onderhouden met de overzeesche landen. Hij wijst op de afgesloten handelsverdra gen met Nederland en Denemarken. Nu, dan kunnen wij nog wat bereiken in Duitschland. want de kous is nog niet in het gelijk gebreid. De ideeën veranderen zoo langzamerhand wel en komen meer terug tot de oude opvat tingen zij het dan door ervaring geleerd in ietwat gewijzigden vorm. Zoo bepleit de Amerikaansche minister van landbouw, dat Minister Walace zegt, dat men moet kiezen hetzij door het juiste midden te vinden tus- schen nationalisme en internationalisme, als eenigen redelijken uitweg uit den huidigen toestand op hot gebied van den buitenlanct- schen handel, of wel door binnen enkele ja ren in een nog dioper put te verzinken dan die van 1932. waarbij het een groot deel van de wereld met zich mee zou sleuren. Wal lace richtte zich tegen cle kunstmatigheid \an absurde tarieven, invoerverboden en con tingeniteeringcn over dc gchecle wereld, die bijna alle landen ertoe gedwongen hebben kunstmatige middelen toe te passen tot bescherming van hun boerenstand. Geen en kel land heeft erbij gewonnen. De Vereenig- de Staten kunnen den weg wijzen; er moeten openlijke onderhandelingen worden gevoerd cn het moet een open oog voor den toestand toonen. Dat is nog eens wijze praat. En zulke praat wordt meer gehoord. Ge lukkig! Dezer dagen is door de Voorzitter van de Liverpoolsehc Katoen Mij. en zeventien on dervoorzitters een manifest onderteekend NATIONALISME F.N REGEERINGS- BEMOEIEMSSEN DE OORZAKEN VAN IIF.T INKRIMPEN VAN DEN WERELDHANDEL genoemd warden. In dit manifest heet het; „Wij zijn er van overtuigd, dat de eenige DORDRECHT Tuin-, Bloem- en Landbouwzaden Vraagt onze nieuwe Voorjaarsprijsconrant waarin opgenomen: Bloembollen, Groen- teplanten, Poot-aardappelen, enz., enz. narniimnwamaa methode om vrede en redelijke welvaart te brengen bestaat in een terugkeer naar een vrijer uitwisseling van goederen en dien sten, zonder inmenging of controle door ite legeeringen, voor zoo\er dit althans moge lijk is. Onder de huidige omstandigheden ge- looven wij, dat deze doeleinden het best kun nen worden bereikt door overeenkomsten tusschen proepen van landen voor het hef- lage tarieven of het vormen het sterling-blok, dan zouden cle andere lan den zich spoedig bij dc groep aansluiten. Volgens onze meening jfou, indien Engeland de dit. land van nature toekomende leiding' nam bij dc poging deze nieuwe groepecring tot stand te brongen dit voorbeeld stellig worden gevolgd". En uit Duitschland èn Amerika én xiït En geland dus van vooraanstaande zijde goede geruchten. Misschien zijn het nog stemmen van roe penden in de w oestijn, het bewijst toch, dat er een andere geest komt. Er komt bezin ning. De landbouw iu Denemarken is (mis schien niet zonder reden) nog^ al gebelgd over te weinig aandacht die hij geniet. Men eischt, dat de regeeririg MAATREGELEN TREFT OM DEN ECONOMISCHEN CHAOS VAN DE LANDBOUW TE REDDEN. In een resolutie wordt er op gewezen dat de landbouw reeds voor het vierde jaar door de crisis wordt getroffen, terwijl de andere bedrijven cn klassen der bevolking een loon- en levensstandaard handhaven schijnbaar onbefnvlocd door cle crisis. Geëischt worden gelijke economische mogelijkheden voor de beoefenaren der verschillende bedrijven. Over de genomen crisismaatregelen wordt gezegd dat alleen dc waardevermindering van de kroon een werkelijke steun is ge weest voor den landibouw. Ingrijpende her- von ui gen van liet hecle economische leven des lands worden noodzakelijk geacht. Dc rijksdag mag, aldus wordt in de resolutie gezegd, niet, zooals het plan was, dezer dagen op reces worden gezonden, maar moet bijeen blijven om maatregelen te treffen ten einde een economischen chaos van den landbouw te voorkomen. Als maatregelen noemen de landbouwver- eenigingen o.a. beperking van den invoer van landbouwproducten, vaststelling van prijzen voor landbouwproducten op de bin- ncnlandsche markt, een saneeringsplan voor de landbouwscliulden en een valuta-politiek die zooveel mogelijk gelijksoortige produc tie en bestaansvoorwaarden waarborgt voor de voornaamste bedrijven en de verschil lende klassen der samenleving. 't Is daar ook niet alles in Denemarken. De inflatie, waarin het door de val van het Engelschc pond gezogen is, laat schrijnende wonden achter en drijft tot het verder gaan op het heilloos pad. Op bacon en boter dreef Denemarken, nu dreigt het er in om te ko men. Er is geen vraag. In Duitschland is wel weer vraag naar boter. ASPERGECONSUMPTIE BEVOR DERT BOTERVERBRUIK. Zoo lezen we in een bericht uit Berlijn, dat cle vraag naar boter na ultimo April aanzienlijk is toegenomen. Dit wordt toege schreven aan de zeer lage aspergeprijzci». die een groot verbruik van deze groente ten gevolge hebben, waardoor de vraag naar boter eveneens verbeterde. Hier en daar kon de vraag naar de z.g. „Molkerei'«boter niet worden gedekt. Dit is waarschijnlijk een gevolg van het feit, dat de laatste week ibijna geen margarine in de winkels en op de markt verkrijgbaar was. In het Rijnland is het goedkoopere Hoi- landsche aanbod nog zeer goed merkbaar. De toevoer uit het buitenland is na ultimi. April, daar weer Uebernahmescheine ter beschikking staan, iets toegenomen. In ons land is "nog wel margarine ver krijgbaar. En of! Veel te veel! Het zou nut tig zijn om DE WERKLOOZEN IN PLAATS VAN MARGARINE BOTER TE VERSTREKKEN VOOR LAGEIl PRIJS. Thans kunnen deze werkloozen margarine voor 44 cent krijgen. En voor de boter die uitgevoerd wordt maakt men nominaal 41 cent, doch als de uitvoerpremie er af is niet meer dan 35 a 36 cent. Laten ze de werkloozen, die 3 millioen K.G. margarine per jaar afnemen, natuurboter verstrekken-, ook voor 44 cent. Dat zou een financieel voordeel zijn en we waren weer 3 millioen K.G. boter kwijt. In deze richting is nog wel iets te doen gelooven we. Iu Rusland gaat dat ook in een bepaalde richting sterk vooruit. BIJNA 10 MILLIOEN H.A. BOUW LAND IS IN RUSLAND MEER BEZAAID. Althans volgens de door de Sovjetregee- ring medegedeelde cijfers is er -thans 28 millioen H.A. grond bezaaid tegen 18*4 mil lioen H.A. in het vorig jaar. Dat is nóg al wat. Rusland begint Amerika1 in wonderbaar lijkheden voorbij te streven. Als men weet dat in ons land nog niet ten volle 1 mil lioen H.A. in gebruik is voor akker- en tuinbouw, dan v alt nog meer op wat enorme uitgestrektheden, al of niet bezaaid, daar ia het Oosten van Europa nog liggen te wach ten om de wereld van graan te voorzien. Maar die werld komt om, hier door een enorme overvloed van graan en elders doorhongersnood. 't Loopt wel scheef in de wereld. Als er maar geen déraillement komt. Laat ons ho pen, dat de wijze woorden, die we in het begin aanhaalden van uit Duitschland, Amerika en Engeland de leiders tot na denken stemmen. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8