WOENSDAG 9 MEI 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. GEREF. KERKEN Drietal: Te Hazerswoude, Ds. J. van der Linden, cand. te Leeuwarden, H. U. Ridderbos, cand. te Kampen, H. de Valk, cand. te Rotterdam. Tweetal: Te Dokkum. G. Smeenk te Blokzijl en J. Bavinck te Gramsbergen. Beroepen: Te Zeist, D. van Dijk te Gro ningen. Bedankt: Voor Rijssen, L. W. Wessels te Abcoude, NED. HERV. KERK Beroepen: Te WiJlige-Langerak, B. -van Ginkel, cand. te Zeist. Te Sprang, C. van den Boogert, cand. te Sommelsdijk. GEREF. GEMEENTE Tweetal: Te Rijssen, J. Fraanje te Barneveld en M. Heikoop te Utrecht. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST De heer H. Y. Talens te Garrelsweer, cand. aan de R. U. te Groningen, is door het Prov. Kerkbe stuur van Utrecht toegelaten tot de Evangeliebe diening in de Ned. Herv. Kerk. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Zondag 27 Mei hoopt bij de Ned. Herv. Gem. te Eierland (de Cocksdorp) cand. J. Papineau Salm zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door ds. H. M. E. Bremer van Landsmeer. Zondagmiddag J.l. heeft Ds. H. E. Vinke, pred. der Ned. Herv. Gem. te Zundert (bij Breda) afscheid genomen van deze gemeente in de ver strooiing. Deze kleine Gemeente, welke een oecu menisch karakter vertoont (Geref., Luth., Rem,, Doopsgezinden alsook Duitsch Evangelischen be luisteren met de Herv. hetzelfde Evangelie van den eenen levenden Heer) heeft Ds. V. bijna 11 jaar gediend. Na 45 jaren de Ned. Herv. Kerk gediend te hebben legt thans deze 70-jardge Evangelie dienaar zijn bediening neer. In een ©vervollen dienst waarin bijna alle ringpredikanten, alsook de vroegere pred. Ds. J. P .Jansen thans te Roosen- daal, verder o.a. Prof. Dr. P. C. T. van der Hoe- ven te Leiden, de Hoofdredacteur der N.R.C., Mr G. G. van der Hoeven, Fam. Ing. Van der Wal, aanwezig waren, heeft de scheidende pred. gespro ken naar aanleiding van Hand. 20 32. Bij zijn toespraken bracht hij dank aan allen, in zonderheid aan de kerkeraad, de ringpredikanten, dc koster, de organist, alsook aan de Gemeente voor al haar blijken van erkentelijkheid voor alles wat hij en de zijnen voor baar hebben mogen ver- i richten. Diep ontroerd eindigde Ds. Vinke met dankgebed, waarna gezongen werd Gez. 96. Daar na sprak de consulent Ds. Cieremans (van rrirv 1 cenhage) namens ring en classis. De Kerkvoogd i oud-Burgem. Van der Wall uitte woorden van dank en vriendschap namens Kerkeraad en Ge meente. Ds. V. werd toegezongen Ps. 154 - Ds. Verwaal, pred. te Etten, sprak nog een per soonlijk woord, waarna een kwartet een lied zong. In een slotwoord bracht Ds. V. dank, mede na mens de zijnen, voor alles wat zij aan vriendschap en medeleven hadden mogen ondervinden. Uol I richtte hij nog enkele woorden aan de vele R.l- ingezetenen onder wie Ds. V. en zijn gezin zeer gezien waren die dezen dienst bijwoonden. Nadat de zegen was uitgesproken, was er gele- genheid om de fam. Vinke de hand ter afscheid tv drukken, waarvan druk gebruik gemaakt werd. W. ANDRINGA Zondag j.l. is te Worth-Rheden in den ouderdom van €7 jaar overleden de heer W. Andringa. lange jaren godsdienstonderwijzer te Haarlemmermeer, ld" laatstelijk evangelist van de evangelisatie der *de Geref. Kerk te Broek op Langendijk en omgeving. °°- Als schrijver hid de heer Andringa bekendheid de verworven. Van zijn hand verscheen o.a. „Ge- •ve~ keurd en gelouterd, het leven, lijden en sterven dei ?en Martelaren", door Dr. A. Kuyper Sr. indertijd een ■Js~ Standaardwerk genoemd: verder „Neerlands Glo- rde. de Geschiedenis van ons Vorstenhuis ver- 1S eerd met de inteekening van H.M. de Koningin ind alsook een Kinderbijbel. Eenige jaren verzorgde 3rs* hij de bekende Chr. Scheurkalender „De Waar- Ia& heidsvriend" en schreef voorts onder pseudoniem ias" vele Kerstboekjes en verhalen. ver Een zeer smartelijk en langdurig lijden, dat hem ^ee" alle arbeid onmogelijk maakte, was de laatste jaren zijn deel en maakte nu een einde aan zijn werk- zaam leven in den arbeid voor Gods Koninkrijk. nik ijst. VOORJAARSVERGADERING VAN DE1 ALG. ting SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. nds KERK era- mer le zitting 'een De vergadeirng is aldus samengesteld: Dr. G. J. Weyland, pred. te Veere, pres.; Ds. A. B. te Win kel, pred. te 's-Gravenhage. vice-pres.; Ds. J. bar bas. pred. te Hengelo (Gld.); de heer L. Slagter, oud, te 's-Gravenhage; Ds. J. Boonstra. pred. te Gieten: Mr. H. E. Cost Budde. oud. te Schevenin- ut. gen: Dr. P. Smit, pred. te Heumen c.a.; Prof. Dr. Th. L. Haitjema, oud. te Groningen; de heer u. den Breems te 's-Gravenhage, secretaris, uut De pres. opent de vergadering met gebed en herinnert aan het heengaan van Ds. C. F. Bruins, rEN pred. te Wartcna (Fr.), oud lid der Synode, en nan het verlies van H. M .de Koningin^/loeder. De secretaris brengt verslag uit over de sedert UUr de najaarsvergadering afgedane spoedzaken. De punten ter behandeling worden aangevuld. Van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede uub Is een schrijven ingekomen betreffende den Volken bondsdag. In het officieel orgaan der Kerk zal het 'navolgende bericht worden gepubliceerd: „Evenals Zulks vorige jaren het geval was, ligt het in de be- trat?rr doeling van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, om ook op IS Mei a.s. een zoo algemeen 11'lO mogelijken Volkenbondsdag in verschillen- 9,81 de plaatsen van Nederland te organiseeren, waar- 7,47 bij het de bedoeling is, zijn werk en zijn beteekems 2,13 je vestigen en medewerking te vragen, ten einde H5 dezen arbeid te bevorderen". VX Ingekomen L het lijvig rapport der door de A'Ig. g*02 Synode benoemde commissie inzake de opleiding -o|oi der aanstaande predikanten. Benoemd wordt eeD Af ra "=.n kOSteH nd. .'nr. Slagter. 1 i3 In behandeling komen de rekeningen der verschil- i j*04 «nde fondsen. Kennis wordt genomen van dc aan- l'ö'J jelegenheden van het fonds voor noodlijdende ker- ten en personen. Het voortduren der crisis komt >ok in deze rekening weder tot uitdrukking in het CMC 'edrag der ontvangen collecten en giften, die on- Jerscheidelljk f 1167.43 en f 103.50 minder op- Mei >rachten dan het vorig jaar. ,,01 De prolongatie-rente verminderde met f 45.18. 10.17 Ook ditmaal werd van H. M. de Koningin een 20.15 «ift van f 2000 ontvangen. Aan groote toelagen "■40 verd f 19.650 uitgekeerd: er moet nog f 52.060 wor 13.02 'en uitbetaald. Wordt voor kleine toelagen aan 1-L22 femeenten en personen weder f 11.435 beschikbaar 15.10 jesteld, dan kan voor groote toelagen f 22.005 ïjj'ag borden gevoteerd. 12.54 Aan collecten van gemeenten werd f 19.849.23 13.29 mtvangen: aan renten van effecten en pre 13 50 13.148,36. De rekening heeft aan on 12.38 uitgaven een bedrag van f 83.322,10 13.19 ialdo prolongaties van f 51.350 (vorig jaar I 48.200). Behandeld worden de voordrachten inzake de levert lanvragen van kleine toelagen voor den eeredienst na de ian hulpbehoevende gemeenten en de gemeenten haar jer Waldenzen; vervolgens de voordrachten be- Mchaiid beffende de 20 aanvragen om subsidie uit dit fonds ;oor herstelling of bouw van kerken en pastor: 3iat de De zitting wordt gesloten en de vergadering wijze Jen volgenden dag. verdaagd* OVEREENSTEMMING KERKEN IN IERLAND Uit Londen wordt vernomen, dat volledige over eenstemming bereikt is tusschen de Anglicaansche Presbyteriaansche kerken in Ierland met betrek king tot volledige intercommunie, met inbegrip van ivederzljdsche erkenning van bediening der sacra menten. LITURGISCHE VEREENIGING EN BIBLIOTHEEK Namens den Liturgischen Kring, leider prof. dr. van der Leeuw te Groningen, wordt ons het volgende gemeld: De sinds enkele jaren bestaande „Liturgische Kring" overweegt de oprichting eener Liturgische Vereeniging. Zonder eenige officieele benoeming bijeengekomen en zonder eenige officieele opdracht werkzaam heeft de Kring alom de behoefte aan liturgie zien toenemen en heeft er wellicht iets toe kunnen bijdragen, om een juist liturgisch besef te wekken en te sterken. De kring meent, dat een li turgische vereeniging, naar hij hoopt voortdurend »n te houden liturgische conferentie, velen tot onderling contact en samenwerking zal kunnen brengen en de goede zaak op velerlei wijze dienen. Intusschen heeft de kring reeds besloten tot op richting eener bibliotheek. Deze zal in den aan- o natuurlijk klein van omvang zijn. De Hem- mensche stichtingen zijn bereid gevonden de te en bibliotheek op het kasteel Hemmen te doen vestigen en beheeren. Het adres is: Liturgische Bi bliotheek Kasteel te Hemmen (Betuwe). Daar zal ook de Liturgische Kring den dag na Pinksteren ideren tot nadere bespreking dezer plannen, oor de beweging hier te lande van beteekenir kunnen worden. Ook voor de te houden conferen- heeft men het oog op het Kasteel te Hemmen, dat op die wijze voor het Liturgisch streven een belangrijke plaats kan worden. KORTE BERICHTEN Naar de Part. Synode van de Geref. Kerken Gelderland werden door de classis Arnhem af gevaardigd Ds. J. Douma en Ds. R. M. Weste nk, en de ouderlingen C. Slothouber en Ds. J. v. d. Sluys. De classis Apeldoorn vaardigde af: Ds. Goris Ds. Korfker en de ouderlingen Ploos van Am >1 en Zuidema. De heer G. Hoenekoop, van wiens toelating tot den Dienst des Woords wij 4 Mei j.l. melding gemaakt hebben is cand. van de Theol. School te Kampen. ZENDING EN PHILANTHROPE ZENDELINGEN OP UIT- EN THUISREIS De heer en mevrouiw Staudt van de Holl. Inl. School te Kota Mobagoe (Bolaang-Mongondow) zijn met verlof in het vaderland aangekomen. Naar Monokwari op Nieuw-Guinea keeren in deze maand terug de heer en mevrouw Grondel de Utr. Zend. Vereen. De heer en mevrouw Trommel van dezelfde Zend. Verg. gaan met dezelfde gelegenheid naar Nieuw-Guinea. Deze Zendeling heeft tijdens zijn wachttijd bij de Ned. Herv. Gem. te Eindhoven werkkring gevonden. In Mei komt de heer F. W. U. Hoppe van de Ned. Zend. Vereen, met verlof naar Europa. VER. VOOR GODSDIENSTIGE OPVOEDING Zaterdag en Zondag j.l. hield de Vereeniging jor Godsdienstige Opvoeding een Conferentie in Amsterdam. Om 4 uur opende Mcj. Voorst van Beest de Conf. waarna de huishoudelijke vergade ring volgde. Na een gezamenlijke maaltijd hield de heer Bandel een inleiding over „De beteekenis van den Bijbel in ons Volksleven". Spr. begon op te merken, dat we over het alge meen de Bijbelsche geschiedenis maar voor een klein kringetje houden. Dit is de oorzaak, dat we zoo hopeloos verlegen zijn. Verder gaande sprak hij over de noodzakelijkheid van het onderwijs in de Bijb. Gesch. Hoe kan men zonder deze te ver tellen. les geven in de Vaderlandsche Geschiedenis. We beginnen al bij 100 v. Chr. Wie is die Chr.7 Nu kunnen we er wel van af komen door te zeg gen, Chr. was een mensch, die geboren werd, en nu 100 jaar daarvoor kwamen menschen in ons land. Hiermee is het voor het kind niet verklaard. Verder in de Geschiedenis komt de Evangeliepre diking in ons land. De Tachtigjarige oorlog komt. Hoe kunnen we deze geschiedenissen vertellen zonder de Bijb. Gesch. Niet alleen Vad. Gesch,. doch ook Aardrijks kunde. Bij Griekenland vertellen we van de oude cultuur, waarin we een Paulus laten optreden, welke een boodschap brengt welke niet vergaat, terwijl nu die cultuur ondergegaan is. In de Bijbel sche Geschiedenis komen de kinderen in aanraking met de Oudste beschaving. Ook het taalonderwijs heeft de B. G. noodig, daar veel uitdrukkingen aan den Bijbel ontleend zijn. En dan hebben de kinderen nog een geweten. Wie kunnen we ze beter laten zien, dan de heele rij van Geloofshel den in den Bijbel, en hen te wijzen op Christus. Ze moeten als het ware innerlijk sterk worden voor de toekomst die hen wacht, en die toch we' moeilijker zal zijn, dan onze toekomst. Daarna volgden enkele vooibeelden uit 'het gewone leven. Hierna volgde de gedachtenwisseling, en om 10 uur werd de eerste dag gesloten. Zondagmorgen waren allen aanwezig in de Jeugddienst welke gehouden werd in het A. M. V. J.-gebouw, en waarin Ds. Adriani van Delfs- haven voorging, 's Middags volgde de bijwoning van de verschillende Westhill-diensten, o.a. in de Jordaan waar heel mooi werk gedaan wordt, vooral hier is de Westhill-Zondagsschool op haar plaats. Hierna volgde het afscheid van Mej. Schotel, welke als organisator afscheid nam, en welke naar China vertrekt. Dit afscheid kenmerkte zich door groote hartelijkheid' en eenvoud. 's Avonds volgde de bespreking der diensten, waarna om 9 uur de conferentie gesloten werd. ZENDINGSFEEST OP OUD-POELGEEST Op Hemelsvaartdag hoopt de Vereeniging tot bevordering der Zendingszaak voor Leiden e.o, (Hulpver. van het N.Z.G.) haar 24ste Zendings- feest te houden op het landgoed Oud-Poelgeest. Als sprekers zullen optreden ds. Punsebe, Ned. Herv. Pred. te Leiden, ds. Jac. Petri, Ned. Herv. pred. te Dordrecht, Z.Exc. dr. van Broekhuizen, gezant van de Unie van Zuid-Afrika te 's-Graven hage, Zendeling Ei G. van Kekcm. van Java, ds. A. Bikker, missionair-predakant der Chr. Geref. kerk op Celebes en ds. Chr. Eerhardt, Ned. Herv. pred. te Hillegom. Schoolnieuws. GEREF. SCHOOLVERBAND De algemecnc vergadering Heden kwam het Gereformeerd Schoolverband te Utrecht in jaarlijksche algemeene vergaderiog bijeen. De Voorzitter opende de bijeenkomst op gebruikelijke wijze en sprak een kort openings woord. De jaarverslagen van secretaris en penningmees ter, de heeren J. v. d. Waals, van Nijkerk en P. van Nes Qzn., te Dordrecht, werden goedgekeurd en de penningmeester van zijn beheer gedechar geerd. Ze werden bereids dn het orgaan van ..De Gereformeerde School" afgedrukt. Ook het rapport den paedagogischen adviseur, Prof. Dr. J. Waterink, van Amsterdam, werd goedgekeurd. Besloten werd de volgende algemeene vergadering 29 Mei 1935 te Utrecht te houden en de contribu tie te bepalen op f 3.50 per onderwijzer(es) voor (n) vergoeding van Rijk of Gemeente genoten In de middagvergadering kwam aan de orde het referaat van Prof. D r. A. A. v. Schelven, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, over: „De School met den Bijbel en het onderwijs in de ge schiedenis". Referaat Prof. Dr. A. A. van Schelven De referent zegt in de inleiding op zijn referaat it, wie onderwijs in de geschiedenis heeft te ge in zich, wanneer hij dat deel van zijn werk et maar lukraak, doch bewust en wei-overdacht wenscht te volbrengen, voor tal van moeilijkheden geplaatst vindt. En tegelijk voor moeilijkheden van zeer uiteenloopenden aard. Referent wil trachten daarin zoo goed mogelijk orde te scheppen. Misschien dat zij op den keeper bezien nog wel andere onderwer pen raken ook, maar in hoofdzaak onderscheidt spr. er toch drie van elkaar onafhankelijke catego- Allereerst merkt ref. er een groep kwesties in op, die verband houden met de vraag naar de vat baarheid der leerlingen om het bij dit vak behan delde behoorlijk in zich op te nemen. Met de vraag naar ieders afzonderlijke vatbaarheid in dit opzicht. Maar meer nog met die betreffende hetgeen hun hier gezamenlijk eigen is. B.v. welk tijdsbegrip heb ben zij? Maken zij er zich een voorstelling van, dat geschiedenis niet is wat in het leesboekje staat, doch wat zich vroeger werkelijk in de huizen en straten van onze steden en dorpen, en op de we gen en vlakten daar tusschen heeft afgespeeld? In één woord: wat vermogen zij van 't hun vertelde te absofbeeren op den leeftijd, waarop het onderwijs In dit vak pleegt te beginnen, en hoe ontwikkelt zich deze capaciteit naarmate zij de hoogere klas sen bereiken? Anders gezegd: voor één deel stuit wie hier vraagt op moeilijkheden van zielkundigen en didactischen aard. Naast deze groep Van moeilijkheden, die op de kinderen betrekking hebben, doet zich een andere voor. Die raakt de leerstof. Op het gebied der geschiedenis ook al be perkt men deze stipt tot dat der vaderlandsche, tot dat der eigen volksgeschiedenis, op het terrein der historie is deze leerstof feitelijk onbegrensd. Ook het dikste van de handboeken waarin men haar be schreven vindt (Blok, Arend, Fruin) ook de vol ledigste geven er maar een klein gedeelte van. Ein op de lagere school is dus onmogelijk meer te slij ten dan een heel, heel hooge verdunning van wat er in de voorbijgegane eeuwen is voorgevallen; nog niet eens één feit op de vijftig mtllioen! Maar wat zal daar dan wel voor in aanmerking komen en wat niet? Zal het hier moeten gaan om een expert van wat in de boeken van professoren en studen ten staat? Of, niettegenstaande zulk een exerpee- ren blijkens vele schoolboekjes nogal in trek is, toch liever om een keur met een eigen karakter? En eindelijk is er dan nog een groep van vragen die zich bezig houdt met den geest, waarin het geschiedenisonderwijs zal moeten worden gegeven: met wat wij het beste als geschiedenis-opvatting kunnen betitelen. Ref. zal zich niet bezig houden met die eerste twee groepen van vragen, hoe belangrijk die ook zijn mogen, doch zich uitsluitend bepaien bij wat tot de laatstgenoemde, tot die betreffende den geest van het onderwijs behoort. Met het oog op die bespreking had de referent zijn denkbeelden in drie stellingen samengevat en gevraagd eventueele bezwaren en vragen vooraf schriftelijk in te dienen. Van hetgeen op dat zoek was ingekomen gaf hij bij wijze van inleiding tot het debat teneinde te voorkomen, dat de zelfde opmerkingen nog eens zouden worden ge maakt een overzicht. Terwijl de stellingen bovengenoemd als volgt luidden: 1. Er is een wezenlijk onderscheid tusschen de manier, waarop de Bijbel de heilsgeschiedenis be licht en waarop wij het. bij het licht van Gcds openbaring, de wereldlijke geschiedenis behoorei 2. De soort geschiedenis, die bij de in mijn eerste stelling genoemde Christelijke historlographie h zuiverst past, is die, welke Duitschers „Geistes- geschichte" noemen. 3. Omdat de onderwijzer tevens opvoeder zijn, heeft hij het recht zoowel als den plicht de geschiedenis toepasselijk te behandelen, hoewel hij er daarbij tegelijk altijd ernstig voor op zijn hoedt moet zijn niet partijdig te wezen. SCHOOLRAAD Ds. J. H. F. Remme, Ned. Herv. Predikant ti Amsterdam, die lid is van den Schoolraad voor di Scholen met den Bijbel, als gedelegeerde van di schoolbesturen uit Noord-Holland met uitzondering van het Gooi, heeft te kennen gegeven, dat hij zich tegen den datum van zijn periodiek aftreden, 1 Juli, niet herkiesbaar wenscht te stellen, en wel wegens bijzonder drukke werkzaamheden. Voor c vervulling dezer vacature vestigt de Schoolraad de aandacht der schoolbesturen op ds. T. Klooster- Ned. Herv. predikant te Amsterdam ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Tot tijdel. onderwijzeres te Aagtekerke: Mej. M. J. Kloppenburg te Enschedé. Tot tijdel. onderwijzer aan de Chr. U.L.O.- school aan de Tol te Nieuwendijk: de heer B. den Oever te Schoonhoven (wegens ziekte var heer Kortenhoeve). IS ONS ONDERWIJS ZOO SLECHT? De afd. den Haag van de Ver. van Chr. Onder wijzers en Onderwijzeressen zal a.s. Zaterdag avond een vergadering houden in de Dr. H. Pi sonschool, waarin als spreker zal optreden de heer J. Lens, redacteur van het weekblad „De school met den Bijbel" en hoofd van de Prins Willem- school hier ter stede, met het onderwerp: „Is ons onderwijs zoo slecht?" Deze vergadering houdt ver band met de gebeurtenissen op het gebied van het Ghr. onderwijs met name in de jongste Paasch- week, toen Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, hoogleeraar aan de V.U. op den Schoolraad een rede heeft gehouden, die in de Ghr. onderwijspers thans be sproken wordt. CHR. VOLKSONDERWIJS Het 43e jaarverslag der Ver. voor Chr. Volks onderwijs is verschenen. Het bevat de gebruike lijke gegevens en steekt in een. voor een jaarver slag wel uitzonderlijk, maar ter navolging aan bevolen, suggestief omslag. KORTE BERICHTEN - Wij ontvingen den 12en jaargang van de Gids voor Schoolreizen, die samengesteld is door de heeren Jac. Dam en J. H. Boon. Zij bevat keur van inlichtingen over het waarheen en hoe van de vacantiehoudende of schoolreizen makende jeugd. De afd. „Arnhem en Omstr." van de Vereen, van Chr. Onderwijzers, vergaderde in 't gebouw van de Geldersche Post. te Arnhem, onder presi dium van den 'heer P. G. Schreuder. De heer N. Y. Vlietstra behandelde het onder werp: „Iets over karakterkunde". De volgende vergadering zal worden gehouden te Oosterbeek. EXAMENS PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Bevor derd tot doctor in de rechtsgeleerdheid. proefschrift: „Proeve eener vergelijking: Nederlandsch en Duitsch brandvers ringsrecht", de heer F. P. Guépin, gehore ACADEMISCHE EXAMENS ïeeakunde The Bing Tjiauw en H G in Everdingen. Doctoraal examen Indisch scht L. S. Sie. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Doet. wis en natuurkunde hoofdvak schelkunde- de heeren M, van Loon, L. Bijkerk en J. Wit J kunde (L.): mej. M. er B H J Hofstee; heer T. Vroom. Gemengd Nieuws. schipper b(j de binnenvaart zjin geslaafd diploma Nederland H. T. Specht te Rot- am, P J Smit te Werkendam. M R Osso- rde te Kruiningen. C Krjjnen te Texel. P, DE RIT VAN EEN WAANZINNIGE Zondagnamiddag omstreeks zeven uur startte de 20-jarige tuin derszoon de J. ie I-Ionselersdijk' in de garage van zijn vader met een auto. In een vlaag van waanzin, al dus de „Reeb.", reed hij door de gesloten garage-deuren heen. Met een vaart vam pijn. 30 K.M. reed hij over Rwintsheul en Wate ringen. De heer V. uit Naaldwijk wist met zijn auto hem te passeeren en op de Loozer- laan. waar hij twee politieagenten zag, zette V. zijn wagen dwars over den weg en ver sperde daardoor de J. den weg, die dan ook stopte. Dc politie-agenten konden hem met de minste moeite inrekenen en de J. werd naar de RamaerklLniek weggebracht. Des morgens had de J. reeds ds de Graaff een paik slaag toegediend. Aan de J. had men eerder weinig kunnen bespeuren. Wel dat hij de laatste dagen het er over had, dat hij de 's uit de wereld zou helpen. Algemeen staat men er dan ook over verwonderd, hoe n zoo'n korten tijd zoo geworden. EXAMENS VERPLEGEND PERSONEEL Op 7 en 8 Mei werd op de Inrichting „Vredi ïhoudi ter verkrijging: van het Rijksdiploma Zieken verpleging B. Als Regeeringsgedelegeerd<.n waren hierbij tegenwoordig de Heeren H. S*,p te 's-Gravenhage F J J Kerstens te Noondwil- kerhout en G Kraus te Santpoort. 13^zusters examen namen deel !0 broeders en Hiervan slaagden de broeders: C van Boven M Dulna. J Fioole. J C Maat. A Martrjn, G Overbeeke en J W van Soelen; en de zusters: M van As. A M Baars. M J van den Bout, J van Hemert, J L de Laater, M H Luk as L M Nleuwenhulze, A de Noofler, A van Rysbergen, K van der Veer en S Wage- Kunst en Letteren. MUSEUM VAN NIEUWE RELIGIEUSE KUNST TE UTRECHT GEOPEND In de zalen van het SL Cathrijne Con vent, naast de Metropolitaankerk van St Catharina aan de Lange Nieuwstraat, te Utrecht is gisteren in tegenwoordigheid van een groot en voornaam gezelschap, waarbij zich ook Minister Marchant bevond, het mu seum van nieuwe religieuse kunst geopend. De aartsbisschop van Utrecht Mgr. Jansen verrichtte de openingsplechtigheid. O.a. werd gesproken door den conservator van het hui dig Aartsbisschoppelijk museum den heer Jan E loy B rom. HENRIC VAN VELDEKE Standbeeld te Maastricht. Het comité )yHenrïc van Veldeke" heeft het voornemen tot het oprichten van een standbeeld van den middeleeuwschen dich ter, uit te voeren in brons op een voetstuk van steen, naar het ontwerp van Charles Vos; dit te doen plaatsen op het plantsoen van St. Servaasklooster en het op 10 Sep tember a.s. te onthullen. Daarna zal het té het standbeeld overdragen aan de „KONINGSSAGE" Theun de Vries, de schrijver van „Rhem- brandt" heeft in deze nieuwe roman, welike bij de Wereldbibliotheek zal verschijnen, de geschiedenis behandeld van Radbod, den bekenden Frieschen koning, die bijna tot het Christendom overging. GEEN NEDERL. LITERATUUR? „De Literaire Gids", welke over buiten- landsche letterkunde vaak goede artikelen geeft, kweekt ten opzichte van de eigen let terkunde systematisch bij zijn lezers min achtende gevoelens. In het laatste nr. lezen wij bijv.: „Auteurs van blijvende waarde schijnt ons volk niet te kunnen voortbrengen; wellicht doordat zij allen overwonnen standpunten vertegen woordigen, onvoldoende universeel en te weinig bekorende persoonlijkheid zijn". In zooverre hier een tegenstelling gesugge- reed wordt met het buitenland, waar het met de kunst toch zooveel beter gesteld is, zouden wij willen opmerken, dat de over- groote meerderheid van de Duitscbe, Engel- sche, Amerikaansehe en Russische schrijvers, aan welke ,J)e Literaire Gids" kolommen wijdt, over vijftig of honderd jaar even vol slagen vergeten zal zijn als het gros der Nederlandsche auteurs. Dat een land weinig auteurs van blijvende bekendheid bezii, wil nog niet steeds zeggen, dat het ook geen auteurs van blijvende waarde gehad heeft. En dan die overwonnen standpunten! Als het déarom gaat, brengt vrijwel geen enkel land auteurs van „blijvende waarde" voort. Immers elke volgende periode ziet op de kunstenaars van de vorige neer als op ver tegenwoordigers van een overwonnen stand punt. Dat „De Literaire Gids" de buitenland- sche literatuur bewondert en propageert, is zijn goed recht, maar dat dit gaat ten koste van de belangstelling voor de ware kunst van eigen bodem uit vroeger en later tijd, is onjuist en maakt wrevel. „Ware kunst lezen wij schuilt er heel wat meer in het rustig betoog van den goe den Engelschen schrijver, of zelfs prater (na tuurlijk, waarom ook niet? Red. De Rott.) dan in de fonkelen dste Nederlandsche woordkunst. De laatste wordt door menschen van smaak en dat zijn tenslotte de aller meeste menschen in hun binnenste maar weinig gelezen, de eerste heel veel". Vrage: op welke statistiek of enquête grondt zich deze laatste uitspraak? LENTENUMMER TIMOTHEUS „Timotheus" (uitgave La Rivière en Voor hoeve, Zwolle) is weer actief. Nauwelijks ko men de bladeren weer aan de hoornen en be gint het lentezonnetje te schijnen natuur lijk met de noodige afwisseling van koude en regen of dit tijdschrift komt met een goed verzorgd lentenummer voor de dag. Verschil lende bekende schrijvers hebben er bijdragen voor gegeven. Het geheele nummer omvat 24 bladzijden, met vele illustraties en een kunstbijlage „Eenzaamheid" geteekend door A. J. van 't Hoff. Het nummer maakt een keurige indruk, waartoe de fraaie artistieke, lenteteekening om de omslag niet weinig bij draagt, CONGRES NED. ORGANISTEN-VEREEN. Ter gelegenheid van de 45ste jaarlijksche algemeene vergadering van de Ned. Orga nisten-Vereen., te houden op 23 Mei a.s. ie Utrecht, houdt deze Vereeniging haar twee de congres op Dinsdag 22 Mei a.s. in het gebouw van de Rijksuniversiteit, Uit het Sociale Leven NED. CHR. BOND VAN PERSONEEL IN PUBLIEREN DIENST I>ezer da,gt:n Is er te Uithoorn een col respoudentsohap van dezen hond opgericht, EEN GOEDE VANGST De politie te Enschedé heeft drie personen aangehouden, nl. de 15-jarige J., de 21jarige B., en de 25-jarige L., die verdacht worden van de inbraak, welke in den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. werd gepleegd in de Coöperatieve Stoornzuivelfabriek te Boe- kelo, waarbij een bedrag van 4400 gulden werd buitgemaakt. Eerst werd de 15-jarige J. aangehouden, toen hij op het punt stond in een auto te stappen, waarmede hij zich naar Nijmegen wilde laten vervoeren. De knaap viel spoedig door de mand en deelde mede wie zijn mede daders waren. Dezen werden spoedig daarop op hun werk gearresteerd. Alle drie hadden een bedrag van plm. 90 gulden bij zich. Ten huize van L.. die gehuwd is, werd respectievelijk verborgen in een mandoline, naaimachine en in de zitting van een stoel in totaal een bedrag van 3300 aangetroffen. Het drietal zal ter beschikking van justitie worden gesteld. DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Te Amsterdam ie in de Jacob van Lennep- straat bij de Tollenstraat een 3-jarig knaapje, dat zich spelenderwijs op den rijweg had be geven, door een auto aangereden. De Genees kundige Dienst, heeft het kind naar het Bin- i-Gasthuis vervoerd, waar het kort na aan komst is overleden. POLITIE-INVAL Te Amsterdam heeft de pqlitie van het bu reau Warmoesstraat 's nachts een inval ge daan in een huis aan de Achter Zijds Voor burgwal. Overtreding van de Drankwet werd geconstateerd, een hoeveelheid bier en jenever werd in beslag genomen. Eenige bezoekers, die zich in het perceel ophielden als bezoekers het établissement, werden ter plaatse gehoord. Tegen de exploitante van het bedrijf is proces verbaal opgemaakt. DE „INBRAAK" TE GOUDRIAAN Men meldt ons uit Nieuwpoort: Naar aanleiding van ons bericht, dat twee ingezetenen Vrijdag j.l. naar Dordrecht overgebracht en na verhoor op last den Officier van Justitie in het huis van waring waren opgesloten, als verdacht poging tot inbraak ten huize van den koopman G. den O., te Goudriaan, welke poging inder daad gebleken is als te zijn bedoeld als grap of bangmakerij, kunnen wij thans mededeelen, dat beiden door den Officier van Justitie ii vrijheid zijn geeteld en van alle rechtsvervol ging ontslagen zijn. EEN TERUGBETAALDE KAS! In verband met foutieve boekingen var vorigen secretaris-penningmeester van het Wa terschap „'de Slagen", gem. iZuidwolde (Dr.) is bij onderzoek gebleken, dat te weinig is antwoord een bedrag van f 9S45.74. Bij dit bedrag komt de rente van diverse jaren, ten bedrage van f 5486.47 en f 4S3.766 als gevolg van kleine correcties van andere zaken. In to taal dus een bedrag van f 15.815.97. Een groot gedeelte hiervan is reeds terugbetaald, terwijl de rest voor of op 1 November het bestuur zal worden ter hand gesteld. BLOEDVERGIFTIGING. De 30-jarige J. V. uit Waddinxveen is ten gevolge van bloedvergiftiging in het Acad. Ziekenhuis te Leiden overleden. BRANDSTICHTING. De politie te Oss stelde een streng onder zoek in in de woningen van V. en B. aldaar, waar Maandag j.l. brand heeft gewoed. Naar aanleiding hiervan arresteerde zij de v van B. Op den zolder van diens woning meent de politie sporen van petroleum gevonden te hebben. De vrouw is ter beschikking gesteld van den officier van justitie. BESMETTING MET TUBERCULOSE. Uit Roermond wordt aan de Tel. gemeld, dat bij een leerling van de Bisschoppelijke Kweekschool open tuberculose geconstateerd werd en dat op geneeskundig advies een onder zoek is ingesteld by de andere leerlingen. Vijftien van hen bleken met tuberculose besmet te zijn. Zes leerlingen zijn thans het sanatorium te Horn opgenomen. INBRAAK IN EEN JUWELIERSZAAK Men meldt ons uit Amsterdam: Van de reeds nagenoeg vergeten inbraak, welke geruimen tijd geleden is gepleegd in het Cullman House, een in de Kalverstraat geves tigde juwelierszaak. waarbij voor een groot bedrag aan sieraden werd buit gemaakt, is den afgeloopen nacht, zij het in geheel anderen vorm, een reprise geweest. In den vroegen morgen werd n.I. ontdekt, dat uit de étalage een aantal sieraden was weggenomen. Het raamwerk van gevlochten ijzer, waarmede de deur en de winkelruit van deze zaak na het sluitingsuur worden afgeslo ten, bleek geen beletsel te zijn, om in de win kelruit een klein gat te snijden. Waarschijnlijk is daarna door dit gat een m een haakje voorzienen stok gestoken, en met behulp daarvan is de buit binnengehaald. De gevolgde werkwijze vertoont veel over eenkomst met de onlangs in een juwelierszaak het Koningsplein gepleegde diefstal van sieraden. De eigenaar van het Cullman House heeft de politie nog niet kunnen opgeven, wat er precies is gestolen, en welke waarde de sie raden vertegenwoordigen. Omtrent deze inbraak vernemen wy nader, t een aanzienlijk aantal stukken bestaande uit ringen, horloges, broches en colliers, allen in goud en bezet met brillianten, is gestolen, HET DRAMA TE 's-GRAVENZANDE Naar we vernemen, zal als verdediger van T. de G., die op den agent van politie Van Eendenburg, te 's-Gravenzande, een revolver- aanslag pleegde, worden verdedigd door Mr, Moresco, te Den Haag. De toestand van den agent van politie, die nog steeds in het Gem.- Zickenhuis te Den Haag wordt verpleegd, is gunstig. ARME KLEINE Te Amsterdam is een kind van 1 jaar uit het raam gevallen van een perceel in de Ro zenstraat. Met een schedelfractuur is het op genomen en door den G.G.D. naar het Binnen- Gasthuis vervoerd. HET GESTRANDE SCHIP TE MONSTER By hoog water is Dinsdag het Schevening- sche motorschip Sch. 105, dat Maandagmorgen bij Ter Heyde op het strand werd geworpen, op eigen kracht weer vlot gekomen. HULP AAN SCHIPBREUKELINGEN Vanwege de Z.-H. Mij. tot Redding van Schipbreukelingen zijn op enkele plaatsen langs de kust meldingsposten ingericht vooö het geval van strandingen. Zoo is te 's-Gravenzande in de Zeestraat en op het Vluchtenburg, een post ingericht, waar uit men telefonisch de kustwacht kan waar schuwen. In Ter Heyde zijn posten geplaatst in da Prins Hendrikstraat en de Trompstraat. Voor schepen en vliegtuigen, die in nood verkeeren, kunnen aan deze posten, die door een bord zijn aangegeven, meldingen worden gedaan. KNOEIERIJEN Te Roosendaal heeft in een vergadering da Rotterdammer Roelofsen, beschuldigingen van zwendel en smokkelarij geuit aan het adres der firma Willems en Zn., te Roosendaal. Door den heer Willems werd een aanklacht ingediend bij den commissaris van politie te gen Roelofsen, wegens beleediging. Tevens heeft de heer W., den officier van justitie ver zocht de justitieele behandeling van de aan klacht te willen bespoedigen. Na afloop der vergadering werd R-, in opdracht van den com miasaris van politie aangehouden en naar het politiebureau geleid. Eenige uren later, nadat proces-verbaal was opgemaakt, is de heer R, weer op vrije voeten gestéld. BRANDEN Te Haarlem ontstond 's nachts door on bekende oorzaak brand in een tapijten- en matrassenzaak, gevestigd op den hoek van de Smedestraat en de Schoutensteeg. Hoewel de brandweer spoedig met volledig materiaal ter plaatse was, kon men niet verhinderen, dat de winkel en een gedeelte van het woonhuis een prooi der vlammen werden. De bewoners, die zich reeds ter ruiste hadden begeven, konden nog veilig het huis verlaten. Na drie kwartier was de brandweer gereed met de blussching van den brand. KRASSE OUDJEJ5. Het echtpaar J. KievenLucassen te Frederiksoord herdacht Zondag zijn 68- jarige echtvereeniging. De man is 94 en de echtgenooto 90 jaar. Beiden zijn nog flink. Hij bezoekt Zondags de kerk en. werkt dagelijks nog geregeld in den tuin, Zij doet nog met eenige hulp de huis houding. Uit het huwelijk zijn 10 kinde ren geboren, van wie 9 in leven. De oudsta is 67 jaar, de jongste 44. Op 4-jarigen leef tijd is Kieven met zijn ouders uit Hoorn naar de Maatschappij van Weldadigheid verhuisd. NA AFLOOP VAN DE KERMIS Toen Maandagavond na afloop van de ker mis te Beilen de 23-jarige wagenmakersknecht Boer, per fiets een meisje naar huis zou bren gen, werd hij bij de brug over het Homanska- naal te Smal broek door een paar tot dusver on bekend gebleven jongelui opgewacht, van wie een B. onverhoeds met een mes een diepen «teek in den rug toebracht, ter hoogte van de longen. Boer had nog zooveel kracht, zich zelf naar het huis van dr. Meijering te bege ven, die hem voorloopig verbond. Op dokters advies is B. echter daarna onmiddellijk per auto naar het Wilhelmina-Ziekenhuis te Assen vervoerd. DE WERELDREIS VAN PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE door G. Th. ROTMAN 101. Zonder verder nog ander „werk" te vinden, sliepen ze dien nacht onder een af dakje op hot erf van een boer. Den anderen morgen, toen ze verder slenterden, vonden ze de „wereldreis" al lang niet zoo aardig meer: ze liepen allebei te huilen van den honger. Wacht, daar stond, vlak achter een tuinhek, een hakje met broodpap voor den hond. Voorzichtig haalde Jantje het naar zich toe... 102. Maar wat was dat? „Woef Woef!" klonk het opeens, en een geweldig groote waakhond verscheen met z'11 bek boven de struiken. Jantje en Pietje met het bakje aan den haal. Wacht, dacht de hond, ik zal je leeren, mot m'n eten weg te loopen! En z'n kop verdween weer... wis en zeker was hij bezig, een aanloop te nomen... (Wordt Vrijdag vervolgd.} <1

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3