WOENSDAG 9 MEI 1934 EERSTE BLAD PAG. W BUITENLAND ENGELANDS AFWEER TEGEN JAPANS HANDELS- CONCURRENTIE Men doet vermoedelijk niet onverstandig door verband te leggen tusschen de aankon diging van Japan, dat het voor zich de hegemonie over Oost-Azië opeischt en in ons vorig nummer vermelde plan van de Britsche regeering om den strijd aan te bin den tegen de moordende Japansche concur rentie. Weliswaar is Tokio handig en lenig uit geweken voor de politieke klappen, die Lon den en Washington het hebben willen 'toe dienen als antwoord op de verklaring van 17 April, maar de Westersche wereld kan na die verklaring onmogelijk doen alsof er niets gebeurd was. ZakenmeiTiSchen als de Engelschen zijn, hebben zij Japans politieke plannen met China thans meer dan ooit in verband ge bracht met Japans economisch offensief, dat tegen heel de overige wereld maar vooral tegen het Britsche imperium is gericht. Japan doet met zijn met ongeveer zestii procent in waarde gedaalde yen èn met zijn onmogelijk lage industrie-loonen de wereld een zóó vernietigende concurrentie aan, dat afweer daartegen niet alleen gewenscht maar geboden is. Engeland, als grootste be langhebbende heeft daarbij thans de leiding genomen en het is niet onmogelijk, dat uit dat initiatief een breeder afweerfront te voorschijn treden zal. Tokio's politieke verklaring van 17 April heeft de belanghebbende mogendheden reeds eenigermate bij elkander gedreven. Het laat zich denken, dat het economisch afweerplan van Londen deze samenstemming nog zal versterken. De Engelsche minister Runciman moge van vriendschappelijke oplossingen spreken, ieder begrijpt, dat er in den strijd tegen een zoo welbewust streven als dat. van Japan om de wereldmarkt met zijn pro ducten te veroveren, weinig van vriendelijk heid te verwachten zal zijn. Binnen de grenzen van het Engelsch-Ja- pansche handelsverdrag zal Engeland alle beschikbare middelen aanwenden om de Japansclie invoeren in het moederland, de koloniën en de protectoraten te belemmeren en tot zoo klein mogelijke hoeveelheden terug te brongen. Men zal quota afkondigen voor den huitenlandschen invoer van katoe nen goederen op de basis van den invoer gedurende de jaren 1927 tot 1931 en aan de wetgevende maatregelen daartoe terugwer kende kracht tot 7 Mei verleenen. Engelands tegen Japans economischen in vloed opgenomen strijd zal in de eerste plaats de belangstelling hebben, van de Britsche Dominions, die ingeval van succes, het gegeven voorbeeld wel zullen volgen, maar ook van de andere landen, die zich door de Japansche concurrentie, inzonder heid in hun textielnijverheid zoo ernstig bedreigd weten. ONTWAPENINGSCONFERENTIE DE VREES VOOR MISLUKKING. Uit. Londen: Volgens berichten in de En gelsche bladen wordt verwacht, dat de pre sident der Ontwapeningsconferentie, Arthur Henderson binnen een of twee dagen naar Parijs zal vertrekken, teneinde met den Fransehen Minister van Buitenlandsche Za ken, Barthou, een bespreking te hebben over de vergadering van de algemeene com missie der Ontwapeningsconferentie, op 29 Mei a.s. Het feit, dat de Kabinetscommissie voor ontwapening in de afgeloopcn week drie maal vergaderd heeft, heeft aanleiding ge geven tot liet gerucht, dat een nieuw plan is uitgewerkt, dat de algemeene commis sie der Ontwapeningsconferentie op 29 Mei zal worden voorgelegd. Dit blijkt echter on juist te zijn. De ministers zijn van meening, dat thans, ru het Britsche memorandum als basis voor overeenstemming definitief is afgewe zen, het de plicht van een der andere mo gendheden is voorstellen te doen indien het werk der conferentie niet voor het einde van deze maand zal worden beëindigd. De laak der kabinetscommissie was, de ge- heele situatie te onderzoeken in het licht van liet Fransche antwoord op het Britsche memorandum. Men neemt aan, dat de Engelsche minis ters weliswaar dringend al het mogelijke wensclien te doen om de conferentie voor een mogelijke mislukking te bewaren, doch dat zij zich bewust zijn van den toestand, die onvermijdelijk ontstaat indien de con ferentie zonder resultaten uiteengaat. WERKLOOSHEIDSVRAAGSTUK IN CHILI OPGELOST Uit Santiago de Chili: De Chileensche re geering heeft officieel medegedeeld, dat het jwerkloosheidsvraagstiuk in Chili is opgelost. De werklieden kunnen hier niet langer zeggen, dat. zij geen arbeid kunnen vinden. Het ministerie voor werkloosheid zal geslo ten worden en de. ondersteuning zal worden overgelaten aan de particuliere liefdadig heid. Twee jaren geleden bedroeg het aantal verkloozen hier 200.000; in April van dit Jaar was dit aantal gedaald tot 40.000 en nog steeds neemt het af. FRANKRIJK VRAAGT INLICHTINGEN Aan Engeland wegens vliegtuigmotoren- levering De Fransche regeerinf heeft aan de En gelsche opheldering gevraagd omtrent leve ring van Engelsche vliegtuigmotoren aan de Dmitsche industrie. De stap heeft cidet de strekking van een diplomatiek vertoog, zegt Parijs. BRITSCHE WAPENUITVOER In antwoord op een vraag of sinds de bijeenkomst van de ontwapeningsconferen tie in 1932 door de Britsche regeering een.ig verlof is gegeven voor den uitvoer van wa penen na^r Denemarken en Nederlan d. antwoordde Colville in het Lagerhuis dat hij een verklaring zal voorbereiden, welke in een officieel rapport zal wonden neergelegd Op een verdere vraag of hij waarborgen beeft, dat deze wapenen niet opnieuw wor den uitgevoerd naar Duitschland, antwoord de Colville dat zulks het onderwerp van een aparte bespreking zou moeten uitmaken. DE OORLOG IN ARABIE JEMEN MELDT SUCCESSEN. De strijd tusschen twee kroonprinsen. Uit Cairo: De Jemenietische troepen be weren dat zij groote overwinningen hebben behaald en dat zij den vijand beletten binnenland door te dringen. Hun grootste overwinning zou gisteren zijn behaald op het front te Nehron, waar volgens hun zeg gen de vijand twee duizend dooden of ge wonden had en negen pantserauto's, twee en dertig kanonnen cn 360 kameelen ach- Yerder wordt gemeld, dat de troepen van Jemen bij bun overwinning tusschen Sadah en Sambali vierhonderd gevangenen heb ben gemaakt en twintig pantserauto's ver volgens beriehten uit Jemen biedt de zoon van den Imam prins Self el Islam, weerstand aan de troepen van Saoedia in het kustgebied. Het persagentschap van Saoedia te Caïro heeft aan den correspondent van Reuter medegedeeld, dat het geen enkel hericht had ontvangen omtrent bovengenoemde ge vechten. Naar uit Londen vernomen wordt, heeft de Britsche regeering door haar gezant te Jedda hij den koning van Arabia Saoedia, Ibn Saopd, geïnformeerd, welke zijn toekom stige plannen zijn met betrekking tot Je men. Totdusver heeft de Britsche regeering nog geen antwoord van haar gezant om vangen. Hoe uitstekend de betrekkingen tusschen Engeland en het land der Wallabieten ook mogen zijn, uit deze démarche der Britsche regeering blijkt toch wel, dat Engeland niet geheel onverschillig staat tegenover 'n even- tueele annexatie van Jemen door Saoedia. Van het oorlogsterrein wordt inmiddels gemeld, dat de zoon van Ibn Saoed, Emir Feisal, zijn opmarseh naar Sana, de hoofd stad van Yemen, voortzet en dat anderzijds de zoon van den Imam van Jemen, prins Seif El Islam, wanhopige pogingen doet om den troon van Jemen voor zijn vader of eventueel ook voor zich zelf te redden. De Arabische oorlog is hierdoor dus tot een strijd geworden tusschen twee kroonprin- DE SAARKWESTIE Waarvoor hij neen bewijs heeft. De president der regeerings-comraissie voor bet. Saargehied, Knox, heeft aan den secretaris-generaal van den Volkenbond een brief gezonden, waarin hij op dc geruchten rijst, die in dat gebied loopen betreffende de mogelijkheid van een complot tegen het huidige regime. Kox wijst on teekenen, die bezorgdheid wekkc-n en de aandacht vragen. De commissie heeft geen enkel zeker be wijs voor het bestaan van een complot. maar wil in elk geval openlijk de loopende geruch ten ann den V.B.-raad mededeelen. Van Duitsche zijde wordt opgemerkt, dat Knox bewust de bondige verzekering van toonaangevende Duitsche en Saarlcndsche politici dat iets dergelijks onder geen om standigheclen in aanmerking komt, over het hoofd ziet. De vraag wordt gesteld of de heer Knox meent met dit. nieuwe alarm feitelijk zijn eigen lievelingsplannen: het requireeron van internationale politiekrachten, te 'bevorderen, waarvan de wereld zoo langzamerhand weet dat zij slechts onrust en toenemend wantrou- tegen het huidige regime zouden te weeg brengen? Uit nadere inlichtingen blijkt ons nog, dat Knox in zijn brief uitgaat van een door het Duitsche Front in het Saargehied in dezen vorm niet goedgekeurd bezwaar schrift van een groep politiebeambten bij de regeeringscommissie togen de schorsing van eenige politiebeambten van Duitsche nationaliteit. Het Duitsche commentaar wijst er op. dat dit Duitsche emigranten in de Saarpolitie zijn en zegt: Het is veelbe- teekenend, dat de heer Knox het noodig acht juist dit feit te verdoezelen. Want hij spreekt alleen van de resolutie der politie beambten van Saarbrucken tegen de schor sing van „politiebeambten \an Duitsche nationaliteit", zonder het pijnlijke feit te onthullen, van welken geest deze politie beambten vervuld zijn. JAPAN, ENGELAND EN OOST AZIE. Uit Tokio: Het is uitgelekt, dat de Brit sche zaakgelastigde, Charles Dodd, bij het onderhoud met den onder-minister van Bui tenlandsche Zaken, Sjigemitsoe, de door Sir John Simon in het Lagerhuis afgelegde verklaring nopens do. besprekingen tus schen Hi rota en den Britschen ambassadeur over de Japansche politiek ten aanzien van China heeft uiteengezet. Dodd verzekerde Sjigemitsoe dat Groot Brittannië de Japansche bewering, zooals uiteengezet door Hirota, speciaal ten aan zien van de omstandigheid dat Japan niet onverschillig kan blijven nopens eenige ac tie van eenige mogendheid, in welken vorm ook, welke er op berekend zou zijn den vrede en de orde in Oost-Azië Y ondermij nen. Dodd voegde hieraan toe, dat zulks ereenstemt met de Britsche politiek no pens Oost-Azië. Uit Tokio: De berichten omtrent de in hering van Britsche beperkingen en con- tingentecringsmaatregelen tegen den Japan- schen invoer, zijn te Tokio vrij onverwachts gekomen, doch in liet algemeen in officiee- le kringen vrij rustig ontvangen. Van Japansche zijde critiseert men yoor- dat Groot-Brittannië probeert Japan de schuld te geven van het niet tot stand ko men van een gemeenschappelijk plan. Men gelooft, dat de practische uitvoering der Britsche beperkingen in de tropische lan den zeer moeilijk zal zijn. Het totaal bedrag van den Japanschen uitvoer naar de Brit sche koloniën is weliswaar aanzienlijk, doch men staat op het standpunt, dat het erlies niet zeer groot zal zijn en door uit breiding van de markt in Zuid-Amerika en Mandsjoerije gecompenseerd zal worden. Het dagblad „Asahi" verklaart dat Japan op het memorandum van Sir Walter Run ciman niet met t f envoorstellen zal ant woorden. Wanneer Groot-Brittannië den in- van Japansche waren beperkt, dan zal Japan tegelijkertijd op de basis van een onlangs aangenomen wet maximum-tarie- Mi op Britsche waren heffen. In het algemeen toont de Japansche pers groote belangstelling voor de onderhande lingen met Indië, waar de invoer uit Japan het laatste jaar een waarde van 150 milliocn yen had bereikt. WEER EEN OVERVAL IN BROOKLYN In het centrum van de dichtbevolkte New Yorksche stadswijk Brooklyn deden vijf roe vers met machinepistolen een overval op het bureau van de „Prudential Savingsbank". Zij dreven de bedienden en klanten in het nauw en roofden een groote scm grids, welke op 30 a 50.000 dollar geschat wordt. De bandieten zagen kans in een auto te ontsnappen. GROOTE BRANDEN In de Roemeenschc stad Kampoloeng is Dinsdagmiddag een brand uitgebroken, waardoor alle telefoon- cn telegraaflijnen zijn vernietigd, zoodat de plaats van iedere communicatie verstoken is. Tegen den avond stonden 50 in bet centrum der stad gelegen huizen in brand. Een museum werd geheel vernield, evenals een ziekenhuis. Oir der do patic-nten brak een paniek uit. Zij konden allen worden gered. Het Tartarcndorp I-Iatmandgoa in de Dobroedsja is clAor een vreeselijke brand ge teisterd. 50 boerenhuizen zijn volslagen in de asch gelegd. De schade is zeer groot. De bevolking is wanhopig, daar al haar bezit tingen en oogstvoorraden een prooi der vlammen zijn geworden. In het Poolsrhe dorp Czarowicz (district Bendzin) brak Maandag door tot nu to< onbekende oorzaak een brand uit, die ten gevolge van den sterken wind met razende snelheid om zich heen greep. Aan liet vuur vielen 10 boerenhoeven met 20 huizen ten offer. Een persoon werd gedood en ook vee kwam in de vlammen om. De schade bedraagt volgens voorloopigc schattingen 60.000 zloty. In het dorp Buchalowicz, eveneens in 't district Bandzin gelegen, legde een brand 11 landhoeven in ascli. De schade bedraagt 50.000 zloty. BOEKAREST, 9 Mei. Er schijnt in de laat ste weken geen einde te komen aan de bosclibranden in Roemenië. Door de wel: lange droogte is een enkele vonk voldoende om heele terreinen in brand te steken. Alleen gisteren werden weer drie dorps- branden en verscheidene hosclibranden ge signaleerd. Het dorp Latreaska is bijna geheel afge brand Tachtig huizen werden vernield. In Bossiverhrandden 22 boerenhofsteden In dc Donau-delta ging het dorp Bosia in, vlammen op. De schade loopt overal in de millioenen, doch menschenlevens zijn nergens ie betreu ren. Het blusschingswerk wordt bijna over al belemmerd door gebrek aan water en den krachtigen wind. De brand te Kampolung is inmiddels ge- bluscht. Niet te vervangen historische voor werpen van liooge kunstwaarde gingen ver loren in liet klooster Npgru-Vóda, waarvan dc kerk en de klokketoren werden vernield. De vernielde kunstvoorwerpen hadden een waarde van 50 millioen lei en waren niet verzekerd. Door de droogte is bovendien 't gevaar ontstaan van een catastrophale mis-oogst zooal niet van een hongersnood. De uitvoer van graan uit Roemenië is tot nadere aankondiging verboden. De aanwe zige maisvoorraden zijn in beslag genomen. Het gevolg zal zijn dat de geheele in Roe menië aanwezige graanvoorraad in het bin nenland zal worden gebruikt, waardoor de handelsbalans ten zeerste te lijden zaf hebben. Tegelijkertijd zijn strenge bepalingen afge kondigd tegen alle eveniueele graanspecu- WARSCHAU 9 Mei. Uit alle deelen van het land worden branden gemeld, die door de voortdurende hitte steeds, talrijker worden. Gisteren hebben op 7 plaatsen branden ge woed. Alleen reeds in het dorp Dmosin bij Tomaszau zijn 100 boerenwoningen en te Brzoza 110 gebouwen met al het pluimvee een prooi der vlammen geworden. Te Brzoza zijn hoevndnei drie menschen- levens te betreuren. DE TEGENSTELLINGEN IN HET ENGELSCHE KABINET. De politieke medewerker van de „Daily Herald" schrijft, dat in liet Engelsche ka binet een ernstige crisis is ontstaan, nu de Tory-ministers onder leiding van den mi nister van Oorlog, Lord Hailsham, een te gengesteld standpunt inzake de ontwape ningskwestie innemen tegenover dat van zijn eersten minister. Mac Donald, die voor het ontwerpen van een gewijzigd ontwapeningsplan is, bevindt zich tegenover zijn collega's in de minder heid. Wanneer in de huidige zitting van de kabinetscommissie voor ontwapening geen overeenstemming wordt bereikt, zal de zaak in de plenaire kabinetszitting, die heden gehouden wordt, uitgevochten moeten wor den. Er schijnt inderdaad in het kabinet groo te verdeeldheid over de ontwapeningskwes tie te. heerschen en een aantal ministers zou absoluut niet bereid zijn bij het zoeken naar een overeenkomst nog verder te gaan. In het. bijzonder Lord Hailsman en Sir John Siinon zijn van mcening, dat Groot- Brittannië genoeg gedaan heeft. Zij zijn thans bereid de dingen op hun beloop te F.en andere groep in het kabinet, waartoe Mac. Donald, Lord Halifax. Lord Sankey e.a. behooren, is er voor, dat verdere pogingen worden gpdaan om een zij het ook beperkte overeenkomst tot stand te brengen. Deze ministers zijn bereid vrij ver te gaan, om aan de Fransche veiligheidseisellen te vol doen. De meerderheid van het Kabinet is echter tegen het aanvaarden van nieuwe erplichtingen in Europa. Naar verder verluidt, zou de Britsche de legatie ter ontwapcnings-conferentie behal ve uit Sir John Simon en den Lord Privy Seal Eden, uit nog andere leden van het kabinet bestaan, die bij eventuecle wijzigin gen in den toestand onmiddellijk ter plaat se van advies kunnen dienen. DE H0NGAARSCHE MINISTER PRESIDENT OVER DE MONARCHIE. Het Hongaarsche parlement heeft gister nacht de algemeene begrooting goedge- ";eurd. Aan het slot van zijn rede, waarmee het begrootingsdebat werd besloten, besprak minister-president Goemboes ook de kwes tie der monarchie. Goemboes liet zich vrij gereserveerd over het legitimisme uit, doch niettemin wekten zijn woorden den indruk, dat hij de theoretische mogelijkheid van 'n legitimistische oplossing toegaf, op voor- ■de, dat het in het belang van liet land zou zijn. Indien het belang van het land het echter zou eischen, zouden de legitimis ten hun denkbeeldep echter op den achter grond moeten laten. In het gedeelte van zijn rede, waarin hij over liet geheime kiesrecht sprak, kondigde Goemboes uitbreiding van de bevoegdheden m den Rijksrogent aan. INSULL VOOR DE RECHTBANK Uit Chicago: Samuell Insull is Dinsdag voor het federale gerechtshof gebracht. 1-Iij vordt beschuldigd van frauduleus gebruik an de post cn van schending van de wet op de faillissementen. Daar hij de gcëischte waarborgsom van 200.000 dollar niet kon geven, werd hij niet op vrije voeterf gesteld maar naar een ge vangenis overgebracht. MIJN-ONGELUKKEN. SAARBRLTCKEN, 9 Mei. Gisteren werd op de mijn Brefel een arbeider door een zwaar geladen wagen gegrepen en zeer ernstig ge- Een andere arbeider werd door vallend ge steente getroffen en was op slag dood. Op de mijn Hirschbach werden vier mijn- erkers door vallend gosteente getroffen, waardoor drie ernstig weiden gewond. de F te E ds. 1 Als het Amerika gedeeltelijk betaalt De Fransche gezant te Washington heeft zich, volgens bericht uit New York, tot de Amerikaansche regeering gewend met liet verzoek om inlichtingen of, indien Frankrijk op 15 Juni een gedeeltelijke betaling voor de logsschuld zou doen, hot dan beschouwd worden als niet in gebreke te zijn ge bleven, INSIGNE VOOR VADERS EN MOEDERS. De Duitsche minister van binnenlandsche zaken heeft een insigne voor hoofden van kinderrijke gezinnen ingevoerd, een rood speldje met in het midden een zilveren adelaar, die met de uitgespreide vleugels zijn 5 jongen beschermt. Het ligt in de be doeling aan het dragen van het insigne eenige voordeelen te verbinden, als bij voor beeld voorkeur op een plaats in een volle tram. bij de post- en belastingloketten, enz. DE SOVJET-UNIE EN HAAR SCHULDEN Uit Washington: De Sovjet-ambassadeur te Washington, Trojanowskl, heeft gepro testeerd tegen de beslissing van den Ame- rikaanschen Attorney-General Cummings, dat de Sovjet-regeering zich wat haar be talingen betreft, in verzuim zou bevinden. Den waarnemenden staatssecretaris More had Trojanowski medegedeeld, waarom men de Sovjet-Unie niet als achterstallig schuldenaar kon beschouwen, doch de be weegredenen en motieven konden niet ge publiceerd worden ONGERUSTHEID OVER HET LOT VAN EEN IJSLAND-EXPEDITIE. Tri liét begin van April veV.rok Uit Kopen hagen een uit drie porsönen bestaande ex peditie .onder leiding van Dr. Nils Nilsen, naar IJsland, om de uibarsting van den Vulkaan Vatnajoekel te bestudeeren. Naar thans uit Reykjavik gemeld wordt, maakt men zich over liet lot van deze ex peditie, die onmiddellijk na aankomst te Reykjavik naar het vulkaangebied opbrak, ongerust Op een plaats waar de expeditie gekampeerd heeft, vond men een van 12 April dateeronde notitie, volgens welke de expeditie erop uit was gegaan om de Hoej- Joekel nader te onderzoeken en binnen vijf dagen in het kamp hoopte terug te keeren. Aangezien men sedert dien niets meer van de expeditie vernomen heeft, zal, indien Maandag a.s. nog geen berichten zijn ont vangen, een hulp-expeditie worden uitge zonden. De voorzitter van het geografisch genoot schap te Kopenhagen, die de expeditie heeft uitgerust, verklaarde tegenover de pers, dat dergelijke expedities altijd gevaarlijk zijn. Hij geloofde echter niet dat er op het oogenblik bijzondere reden tot ongerustheid Rechtzaken. uit in de villa van de familie Sehnitzler, Wet' rlngschaais 24 te Amsterdam. Het groote ge bouw brandde vanbinnen voor het grootste deel uit. Het dienstmeisje, dat op. het moment van het uitbreken van den bra.nd in huis was. vluchtte en liet de deur openstaan. Het vuur breidde zich hierdoor zeer snel uit. Tijdens den brand kwam een vreemde om standigheid aan het licht. Iri een mahoniehouten Mig tegen een onbeschaidig- een brandspoor gevonden, werd opengebroken, bleek, dat de lade een flesohje met een olle-aehtlge vloeistof gevonden. n het gebeurde afleggen. Vensohi: undlgheden wezen er op, dat Ivieir brandstich ting lm liet sipel was, teaneer daar geld cn sde- 10.000. Deze waren niet verbrand, doch ver- id«14Jk gestolen. a twee weken had de poMtie zekerheid, dat de beide Oostenrijksche dienstboden Steffi en Mizi de brauidstichtimg hadden verricht. De brigadier-rechercheur Masking deelde voor arr.-rechtbank te Amsterdam mede. wat hij bihet onderzoek ontdekte. psychiater Dr Overbeek verklaarde geen •hische afwijkingen bij Stefli gevonden te irdachten. Op de vraag of Steffi gunning had gekregen om de kostbaarheden het geld mee te nemen, antwoordt ve.rd.. dat Juffr. Sehnitzler haar toestemming had gege- de kostbaarheden weg te nomen en het huis in brand te steken. President: Maar waarom bent u niet eerder et dat verhaal voor den dat: gekomen? Verdachte: Ik weet 't niet. ik had geen ge- igen van dat gesprek met juffr. Sohnltzler. Pres.: Maar u hebt uw medeverdachte over gehaald door te zeggen, dat u uit haat handelde ilecht behandeld werd. In 't begin, toen Mizi pas rn dienst kwam, hebt u zelfs gezegd: „ik heb een plan, dat ik uit zal voeren en dat t vertellen zal, als je hier in huis wat ervaring hebt". Dat klopt toen Diet, u nu, dat juffr. S. altijd vriendelijk voor u dus dat zou ze dan ook wel tegen Mizi Vord. Steffi: Ik heib alles gedaan om Mizi ver te halen. Dan woodlt de tweedie verd, ondervraagd. Zij ortelt, dat Steffi dikwijls over de Juffrouw klaagde, dat zij niet goed behandeld werd. De officier gaat in zijn rcrnHsltoIr eenst de iten na, zooals die zich op den avond vom den 'and hebben voorgedaan. Dank zij het doortastend en zaakkundig on derzoek gelukte het de politie reeds op 11 Dcc. Steffi, in het bezit van den buit, te arresti op hc-t station te Haarlem. Direct kwan toen met het verhaal, dat zij een anon dreigbrief had gekregen, waarin haar werd bagagedepot De diefstai in vereeniging is bev de belton tenlesen en de getuigvenkli Een veel ernstiger feit is de brandstichting, dlle door Steffi is uitgevoerd en waarvoor door Mrtzi de petroleum is geleverd. Door den brand goederen, well en tegen 2 jai De verdediger van Steffie beweerde, dat mej. ichimtzlor belang bij den brand zou ki ebben. De huishouding was zeer kostbai De pleiter van Mizi verweet den anderen verdediger, dat hij zich niet ontzag de villa bewoners voor de verdachten bank te brengen. Mizi heeft hem verteld, dat Steffi aanvanke-njk het pl.in zou hebben om den heer en juffr. Sohn. te vergiftigen; later was zij van plun slaap middelen in te geven. Pleiter vroeg clementie RECHTBANK TE ROTTERDAM VERDUISTERING DOOR EEN NOTARIS Een maand geleden heeft vocxr de P.otterdam- sohe rechtbank terechtgestaan de 54-jarige C. A.. uit O o 1 t g e n s p 1 aa t. die In zijn kwa liteit van notaris verduisteringen had gepleegd tot een totaal van 50.000 ten nadeele van mej. D. C. G.. een 78-Jarlge dame uit Den Hang. Bij de op 10 April gestelde uitspraak achtte de rechtbank het onderzoek niet volledig en ge- P. Banger, die ,£het hooiren curator is vain het faiilMssemenit van verdacht< De rechtbank wen solute te worden voorgelich of de verduisteringen zich bepe.rkt hadden te d'lc ten nadeele van mej. Go edik o op, dan wel o verdachte op onregelmatige wijze gehandeld zou hebben. Mr Bonger verklaarde, dat bij het onderzoek is gebleken, dat nog een aantal personen gel den aan verd. liadiden toeverbnouwd, om deze als hypotheek te verstrekken. Verdachte heeft deze gelden wiet op deze wijze belegd. Voorts zijn er ook golden in deposito gegeven. Tegen over de vorderingen staan aanzienlijke activa, o.a. het groote huis van veird., dioch de opbrengst daarvan Is in dezen abnormalen tijd niet te sohatten. In totaal zal het tekort, met inbegrip van de belangrijke vordering van mej. Goed koop, ongeveer een kleine 100.000 bedragen. Getuige zeide nog. dat verdachte's boekhrudlng zoo in de war was. dat een reconstructie daar van noodzakelijk ia. De president vroeg veird., hoe deze komen is, na de behandeling der zaak een brief nan de rechtbank te schrijven waarin hij o.i egt. dat hij de zakei ■allende buiten t stipt en eerlijk behandeld heeft, van den curator hoort, dat ook am- aen door hem benadeeld zijn. rtuige k décharge wordt dan nog ge- Indruk eenvoudig leefde. Mr Bonger voerde nog aan, dat uit de boek houding is gebleken, dat voor het huishouden slechts we.ir.ilg geld besteed werd. Verdachte oest ?:hter JaarMjks 5000 aan rente hertalen tn gelden die door hem verduisterd waren. Het O.M. is van oordeel dat het zijn eieoh Juist gesteld heeft en het persisteert dan ook 'en eisch, doch thans met aftrek van vijf aandc-n voorarrest. De verdediger Mr G. C. A. Oskam, refereerde ch aan het bij de eerste behandeling gehou den pleidooi. Boeken en Geschriften. BELOKEN' PASCHEsr. Leerrede over 1 Cor. 15 2023 door Dr A. Kuyper, Dienaar des Woords te Rot terdam. Uitgave van W. Zwagers te Rotterdam. De nestor der predikanten van de Geref. Kerk van Rotterdam (Centrum) mocht 29 April herdenken, hoe hij voor 35 jaar In zijn eerste ite Makkuim door wijlen zijn vader, Dr A. Ivuyper In het ambt werd bevestigd. En van dit thans voor hem afgesloten tijdperk heeft j bijna 24 jaar de kerk van Rotterdam mo gen dienen. begrijpen, dat de door hem gehouden predikatie op dien voor hem en de Rotterdam zoo merk waar di gen dag. gaarne door velen zal worden gelezen. Niet dat 'Dr Kuyper oen jubileumpreek gehouden ndit slechts even ord vooraf". Ove- ek, welke verband houdt met het kerkelijk jaar. Volgens het kerkelijk jaar was 29 April de londag, waarop de Paaschprediking wordt ten inde gebracht, In verband hiermede heeft Dr Kuyper als tekst gekozen 1 Cor. 15 2023, in ■lke Schriftwoorden wordt aangegovew de rijke beteekenis van Christus' opstanding in 'kklng tot de zalige opstanding der geloo- ten Jongsten dage. eerst nog eenmaal stilgestaan te hebben bij liet groote feit van de opstanding van Christus, wordt daarna door Dr Kuyper over dacht het heerlijk gevolg dier opstanding van Christus voor de gemeente, nl. de zekerheid van de wederopstanding der vleesches. terwijl ten •lotte dc gemeente wordt opgewekt om te cer- v.eiïlpen het bestel des Heerm. zooa's dit uU- con.t In de verbo-iJsbetrek c'ng. door God ge- 'teld eonerzijdis tusschen Adam cn alle men schen en anderzijds tusschen Christus on alien, lie In H-'in begrepen zijn. Het is geen jubileum-preek en toch Ia ze litermate geschikt om een blijvend,e herinne ring te geven aan de veeljarige ambtsbediening geliefden Rotterdamsdhen predikant, geeft ons een treffend beeld van de doorgaande lijn In Dr Ivuypers prediking. De Verbondsgedachte, zoo rijk aan troost en ern- tige vermaning, beheersoht gehecil den aimbte- Ijkan arbeid van Dr Kuyper. Van het begin tot het eind wordt ons de Schrift geopend en daarin getoond, hoe de ze kerheid van de volkomen zaligheld der geloo- vigen In de toekomst rust op het feljt der opstanding van Chnistu». Weerbericht. daal, G. C dc"]! Hoogste stand te Nancy 773.4. Laagste stand te Isafjord 736.6. Stand vanmorgen halftwaalf 773.2. WEERVERWACHTING Meest zwakke wind uit Z. richtingen, af- BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie waarvan de kern nog steeds nabij IJsland is gelegen, breidde zich een weinig naar Scandinavië uit. Over Finland nam de hooge druk wat af, terwijl hij zich over N. Frankrijk en Duitschland hand haafde. De Z.W. heneden-strooming voerdè vochtige koele lucht naar ons land aan, zoo dat 'in onze omgeving en Denemarken de temperatuur daalde. Óver Zweden, Noorwe gen en Duitschland loopen de veranderingen sinds gisteren uiteen, terwijl het over IJs land, de Britsche eilanden en Frankrijk wat wanner geworden is. Geheel onverwacht is bij een buitengewoon hooge barometerstand over het midden van ons land een onweers bui ontstaan, die plaatselijk zware neerslag bracht. De Bilt tapte 17 mM. af, te Maas tricht viel 8, te Vlissingen 5 mM. Ook over de Britsche eilanden viel regen van betee- De veranderingen in de luchtdruk maken weersverandering waarschijnlijk. Over Duitschland ontwikkelde rich de hooge druk verder, hetgeen op Z.W. tot Z.O. wind wijst. Bij de algemeen dalende luchtbeweging zal het wolkendek langzaam oplossen. Sinds gisteren was in de bovenlucht de tempera tuur reeds aanmerkelijk gestegen. Warmer weer overdag met slechts weinig of geen regen mag worden verwacht. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 10.0 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 10 MEI. Van 's avonds 8.0S uur tot 's morgens 3.44 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Rheinfelden 2.31 2.18 Maastricht 41.30 41.45 Rreisach 1.30 1.14 Venln 1P.99 11.10 Krill 2.48 2.28 Lobith 9 85 9,81 Maxau 3.74 3.73 Nijmegen 7.52 7,47 Diedesheim 0.63 0.64 St Andries 2,14 2,13 Mannheim 2.38 2.32 Arnhem 7.19 7.45 Lohr 0.94 0.94 Vreeswijk lw r.28 0,00 Mainz 0.16 0.15 Westervoort 8.14 8,10 Hingen 1.32 1.40 Deventer 2 07 2,02 Caub 1.42 1.37 Kampen -0.03 -0,01 H'ms 1.15 1.17 Eysden 46.55 46.60 Coblens 1.35 1.65 Grevenblcht 2f.33 -.'8,53 Trier 0.62 0.73 Venlo 10.99 11,10 Keulen 1.27 1.24 Grave (sluis) 5.51 5.77 1 Rührort 0.08 0.09 St Andries 1.04 1,13 Wesel 0.37 0.41 Gorknm 1.29 1,04 1 Emmerik u.9U 0.00 Dordrecht 0.97 1.69 Dusseldorf O.Oj 0.00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS j TT **elder 5.00 17:00 U.OU *,.5,;, IJmuiden 0.33 13.02 1.24 13 18* Hoek van Holland 12,15 0.46 13 02 ren 1.17 13.35 2.06 14.22 1.39 14.25 2.31 15.10 uis 11.52 0.26 12.52 I 1.16 13.48 2.12 14.36 aven 12.04 o.32 12 54 0.55 13.29 1.21 13 50 Vred moge de pl bij h< te vr Het is een dog-matlsohc preek. Maar zij levert 1 na het duidelijk bewijs, dat het dogma de i reek niet dor maakt, doch integendeel haar oet tintelen van leven, als zij slechts ten doel ?e, nw\V00r, °°,?en tc ste)'«n de heerlijkheid 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2